Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΕΣΗΚΩΜΑ- τι κανετε???


LA LATINA

Recommended Posts

Θα ηθελα να παρω μερικες γνωμες....τι κανετε οταν ξεσηκωνουν οι παππουδες τα παιδια σας και μετα κλαινε και ουρλιαζουν??? Πχ εχω πει ρητα και κατηγορηματικα οτι δεν τα δινω νυχτα για κανενα λογο, ερχονται επισκεψη βραδακι, "αντε, παμε τωρα σπιτι ΜΑΣ?" και κλαααααμα τα παιδια....λεω εγω η κακια "τα παιδακια κοιμουνται σπιτι τους το βραδυ"..........με μαθηματικη ακριβεια μετα απο λιγες μερες τα ιδια.........."θα ερθεις μαζι μας, αυριο ειναι Σαββατο" ξανα η μαμα γινεται κακια, "βραδυ δε χρειαζεται να λειπουν" .........."μα ειναι Σαββατο αυριο"

τα παιδια δεν ειναι χαζα, ακουνε .........

Το ιδιο γινεται για ολα, πχ εχουμε τελη Οκτωβριου και ακομα καθε ΣΚ λενε στα παιδια να τα πανε στο εξοχικο και θυμωνουν που δε δεχομαι....γενικα "σπιτι μας" ειναι το δικο τους και οχι το δικο μας....και αλλα ξεσηκωματα τυπου "θα παμε να κουρευτεις εισαι χαλια" και να σου ο γιοκας μου θελει να κουρευτει, χτες ειχαμε σχολικη γιορτη και ηθελαν να παρουν τα παιδια απ το σπιτι μου και να παω εγω "αδεια" και δεν δεχτηκα.

Ξερετε οι περισσοτερες γιατι δεν θελω να τα δινω εχετε διαβασει πολλες φορες τους λογους μου και δε θελω να επαναλαμβανομαι, αλλα οσο τα παιδια μεγαλωνουν τοσο γκρινιαζουν κι αυτα....δε μπορεις να παρεις το παιδι που εχει διαρροια δεκα μερες να το πας στο εξοχικο ΣΚ μες την υγρασια, θελει μυαλο???

Δε θελω να δυσαρεστω και τους παππουδες, αυριο πχ ειναι Κυριακη και θα τους πω μονη μου να ερθουν να τα παρουν κατα τις 11 και να τα κρατησουν ως το απογευμα, και ξερω οτι θα τα παραλαβω και νηστικα, και αυπνα, αλλα κανω υπομονη γιατι εχουν κι αυτοι δικαιωματα........αλλα μεχρι που δεχομαστε το ξεσηκωμα???

Και δε μιλαω για τα απλα, να μου ερθουν πχ και να μοιραζουν σοκολατες την ωρα του φαγητου, η πιτακια κτλ, αλλα για να τα παρουν ντε και καλα εκει, ντε και καλα χωρις εμας τους γονεις....

Οτι κι αν ειπα, "ΒΡΟΝΤΟΣ ΕΚΕΙ????????"

και αφου οι μεγαλοι δεν καταλαβαινουν, τι να πω στα παιδια?????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατ αρχήν δικαιώματα πάνω στα παιδιά ΜΟΥ δεν έχει ΚΑΝΕΙΣ, ούτε καν εμείς οι γονείς τους... Δηλαδή αν είναι δυνατόν... Δεν είναι αυτοκίνητο εξ ημισίας που έχω και εγώ δικαίωμα να λέω πότε θα βγει απ το γκαραζ...

Στα παιδιά θα εξηγείς ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με την εξήγηση προς του παπούδες. Όπως η μαμά και ο μπαμπάς ζουν σε ΑΥΤΟ το σπίτι, στο σπίτι της οικογένειάς ΜΑΣ, έτσι και εκείνα δεν διανυκτερεύουν έξω απ αυτό. Μόνο που θα πρέπει να είσαι σταθερή σε αυτό ε... Όχι πχ θέλω να βγω άντε παιδιά να μείνετε στη γιαγιά...

Αν συντρέχουν λόγοι, οι παπούδες έρχονται στο σπίτι του παιδιού και όχι το αντίστροφο. Τουλάχιστον για εμένα αυτός είναι ο κανόνας.

Επαναλαμβάνω, κανείς δεν έχει δικαίωμα πάνω στα παιδιά. Κανείς. Και εμένα με βοηθάνε οικονομικά οι γονείς (όποτε το φεγγάρι βγαίνει το πρωι, και τα πεθερικά) αλλά αυτό δεν τους δίνει κανένα μα κανένα δικαίωμα πάνω στα παιδιά μου. Το "δικαίωμα" να βλέπουν το εγγόνι τους, το έχουν (ακόμα). Και αυτό θα πρέπει να τους αρκεί

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Mα γιατί όλοι οι παππουδογιαγιάδες λαχταρούν να βρεθούν μόνοι με τα εγγόνια - χωρίς γονείς?? Τι στο καλό κάνουν που δεν θέλουν να βλέπουμε? Ζουζουνίζουν πιο ελεύθερα? Τι? Εμένα τα πεθερικά μου το κάνουν καθημερινά - είναι πλέον δεδομένο οτι θα έρθει μόνη της η πεθερά μου απο κάτω και μετά απο λίγη ώρα θα πάρει το μωρό να το κατεβάσει στον παππού να το δει! Είναι σύστημα αυτό. Κάθονται κανενα 10 λεπτο και μετά το ξαναφέρνει. Γιατί ο παππούς δεν ανεβαίνει και αυτός μαζί με τη γιαγιά για επισκεψη? ε? Μπορείτε να μου το εξηγήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Πχ εχω πει ρητα και κατηγορηματικα οτι δεν τα δινω νυχτα για κανενα λογο, ερχονται επισκεψη βραδακι, "αντε, παμε τωρα σπιτι ΜΑΣ?" και κλαααααμα τα παιδια....λεω εγω η κακια "τα παιδακια κοιμουνται σπιτι τους το βραδυ"..........με μαθηματικη ακριβεια μετα απο λιγες μερες τα ιδια.........."θα ερθεις μαζι μας, αυριο ειναι Σαββατο" ξανα η μαμα γινεται κακια, "βραδυ δε χρειαζεται να λειπουν" .........."μα ειναι Σαββατο αυριο"

τα παιδια δεν ειναι χαζα, ακουνε .........

Το ιδιο γινεται για ολα,

και αφου οι μεγαλοι δεν καταλαβαινουν, τι να πω στα παιδια?????????

ο άντρας σου που είναι σε όλο αυτό? Γονείς του είναι αν κατάλαβα καλά?! Να τους βάλει στη θέση τους.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο το θεμα γιατι και αυτοι θελουν να δουν τα εγγονια τους και ειναι κριμα να τους τα στερουμε...τα σκεφτομαι αυτα και μελλοντικα...πως θα αισθανομουν εγω αν δεν μου δινανε τα εγγονακια μου να τα κοιμησω,να τα ταισω και γενικα να τα ντατεψω,...επειδη ομως η κοπελα εχει πει πως δεν τα προσεχουν και ιδιαιτερα αρα το θεμα ειναι λιγο δυσκολο....τι να κανεις πρεπει να τους στεναχωρεις αν ειναι για το καλο του παιδιου σου...ας θυμωνουν τι να κανουμε...η θα πρεπει να εξηγησεις μια και καλη τους λογους για τους οποιους δεν θελεις να τα αφηνεις για να ξερουν και εκεινοι τι γινετε...ανθρωποι ειμαστε και λαθοι κανουμε αν τους εξηγησεις ισως αλλαξουν...λεμε τωρα....αλλιως θα συνεχισουν αυτοι να στα ζητανε ,να λες οχι να θυμωνουν,να στεναχωριεσαι και εσυ και τα παιδακι σου...ενας φαυλος κυκλος δηλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα τα πεθερικα μου και ειδικα η πεθερα μου μου ζηταει τα παιδια να κοιμηθουν σπιτι τους.εγω εχω πει οτι δεν θελω να τα αφηνω και ποσο μαλλον να κοιμηθουν βραδυ εκτος σπιτιου.εκεινη το ρωταει επιτηδες παντα μπροστα στη μικρη.οποτε αρχιζει η μικρη ''γιαγια θα με παρεις σπιτι σου??''απανταει και λεει το θεικο.εγω θελω αγαπη μου αλλα η μαμα δεν σε αφηνει..τι της λες εκεινη την ωρα???αν και δεν ηθελα την αφησα την προηγουμενη φορα για πρωτη φορα να την παρει σαββατο απογευμα και πηγα και την πηρα κυριακη πρωι.ασχετα απο το οτι μου ειχαν πει οτι θα ειναι σπιτι και μονο σπιτι δεν κατσανε.τα πηγε σχεδον σε ολους τους συγγενεις της που μενουν διπλα της.(συγκεκριμενα 3 επισκεψεις εκανε)ερχεται την επομενη μερα και μου λεει λοιπον αποφασισαμε καθε σαββατοκυριακο να περνουμε τα μωρα να κοιμουνται σπιτι μας.και ρωταω τι σημαινει αποφασισαμε???αν ακουγε αυτα που της ελεγα ισως και να της τα αφηνα φυσικα μια φορα το μηνα η και το διμηνο αλλα εκεινη λεει συνεχεια και εμεις παιδια μεγαλωσαμε ,και αλλοι μεγαλωνουν παιδια οχι μονο εσεις..ελεος.τα λεει και μπροστα στα παιδια και αυτο ειναι που με εκνευριζει

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα στα παιδιά: Η γιαγιά Α. σας αγαπάει πολύ αλλά δεν μπορεί να σας φροντίσει όσο θέλω εγώ. Οπότε η μανούλα δεν επιτρέπει να μείνετε σπίτι της το βράδυ γιατί δεν αισθάνομαι ασφάλεια.

Η γιαγιά Β σας φροντίζει γιατί με ακούει και κάνει ό,τι της λέω. Επομένως, αν θέλετεμ, μπορείτε να μένετε το βράδυ σπίτι της.

Η θεία Γ. δεν οδηγεί όσο προσεκτικά θέλω, γι αυτό δεν επιτρέπω να πάτε μαζί βόλτα. Μπορεί να έρθει να παίξετε εδώ.

Η θεία Δ. είναι καλή οδηγός και προσεκτική. Αισθάνομαι ασφάλεια όταν είστε μαζί της, μπορεί να σας πάει βόλτα.

 

Έτσι το έχω εξηγήσει στα παιδιά, γιατί δεν θέλω να νομίζουν ότι δεν αγαπώ τη θεία ή τη γιαγιά τους. Τα παιδιά το έχουν καταλάβει ότι για πολλά χρόνια ακόμα θα πηγαίνουν μόνο όπου εγώ ασθάνομαι ασφάλεια.

Η γιαγιά παραπονιέται, δεν πειράζει, καλή καρδιά να έχουμε. Αλλά ο μεγάλος της είπε προχθές, 'γιαγία πότε θα αρχίσεις να ακούς τις οδηγίες της μαμάς, για να μπορώ να μένω σπίτι σου?':lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote=ravT

οχι ραβ και νυχτα δεν τα εχω δωσει ποτε μου, μονο οταν νοσηλευομουν κρατησαν τον μεγαλο εκεινοι και τον μικρο η μαμα μου αλλα ποτε ξανα, και για βολτες και τετοια ουτε συζητηση

απλα, το εξηγεις μια, δυο, εκατο, και καθε φορα τα ιδια, και τα παιδακια μετα τι να κανουνε, πατανε τα κλαμματα, εκεινοι λενε "αααααα, τη μαμα σας ρωτηστε" και γινεται ο πανικος!Επισης στο δικο μου σπιτι λενε οτι δεν τα ευχαριστιουνται οποτε δε δεχτηκαν ποτε να ερθουν να κρατησουν κανενα ουτε για 20 λεπτα....μονο σπιτι τους θελουνε!

Link to comment
Share on other sites

[quote=Aquamarine2;

κι εμενα με παραξενευει αυτο.........εν τω μεταξυ οταν ειμαστε ολοι μαζι τους αφηνω να εχουν εκεινοι τα παιδια για να ευχαριστιουνται, εκεινοι τα αλλαζουν, τα ξεντυνουν, τους βαζουν πυζαμουλες, τους δινουν φαγητο -λεμε τωρα, ας μην το θιξω αυτο- δεν ανακατευομαι για να πω οτι θελουν να ειναι μονοι να κανουν κατι αλλο....

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας σου που είναι σε όλο αυτό? Γονείς του είναι αν κατάλαβα καλά?! Να τους βάλει στη θέση τους.

 

εχουμε απολυτα κοινη γραμμη με τον αντρα μου λεμε ακριβως τα ιδια αλλα παλι ξαναγινεται απ την αρχη..........αν ειναι κουρασμενος ο αντρας μου καμμια φορα λεει ελατε παρτε τα, αλλα ξερουν οτι αμα δεν πω εγω το ΟΚ δεν παιζει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=Μαρια2010;

τα εχω εξηγησει πολλες φορες δεν εγινε κατι

το θεμα μου αυτη τη φορα δεν ειναι αυτοι- εχω παψει να ασχολουμαι

τα παιδια μου που βαλαντωνουν ειναι το θεμα μου

και αντε να καταλαβει το 4χρονο και το 2χρονο οτι δεν θα παει στον παππου οπου θα παιξει στο παρκο, με το γειτονακι το φιλο του, κλπκλπ

Link to comment
Share on other sites

[quote=kyra;

για ποσο μεγαλα μιλαμε? να το προσπαθησω κι εγω λες? εμενα ειναι 4 και 2........

και για να ειμαι δικαιη και να μην εχω και τυψεις, δεν τα δινω ουτε στη μαμα μου που ειναι απο κατω απο μενα, ουτε μεσημερι δεν εχουν κοιμηθει εκει οχι βραδυ, γιατι θελω να ειμαι σωστη και να μην κανω αλλα στη μια γιαγια και αλλα στην αλλη.........

βεβαια αυτο ουτε το πιστευει "η αλλη", ουτε το εκτιμησε ποτε

Link to comment
Share on other sites

[quote name=kyra

'γιαγία πότε θα αρχίσεις να ακούς τις οδηγίες της μαμάς' date=' για να μπορώ να μένω σπίτι σου?':lol::lol::lol::lol::lol:[/quote]

 

θεος ο γιοκας σου!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πιστευω οτι το 4χρονο (γιατι το 2χρονο οπου θες εσυ παει) δεν εχει θεμα αν ειναι οπουδηποτε φτανει να περναει καλα και να παιζει. Ο δικος μου τουλαχιστον ετσι ειναι. Δε θα κλαψει ποτε, δε θα μας ζητησει, και μολις κατεβει απ το αυτοκινητο στο σπιτι του παππου θα φωναξει το γειτονακι απο απεναντι... δεν ασχολειται καν με τους παππουδες....με το παιδακι ασχολειται μονο. Και οι παππουδες μη νομιζετε.....εχουν κανει ενα πισω παγωμενο δωματιο "παιδικο" και τα στελνουν εκει........οποιος πατησει στο σαλονι τον στελνουν πισω.... ειλικρινα δεν καταλαβαινω...........αλλα ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΑΝΤΩΝΕΙ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name=kyra;

για ποσο μεγαλα μιλαμε? να το προσπαθησω κι εγω λες? εμενα ειναι 4 και 2........

και για να ειμαι δικαιη και να μην εχω και τυψεις' date=' δεν τα δινω ουτε στη μαμα μου που ειναι απο κατω απο μενα, ουτε μεσημερι δεν εχουν κοιμηθει εκει οχι βραδυ, γιατι θελω να ειμαι σωστη και να μην κανω αλλα στη μια γιαγια και αλλα στην αλλη.........

βεβαια αυτο ουτε το πιστευει "η αλλη" ουτε το εκτιμησε ποτε[/quote]

 

Εμένα είναι 5 και 3. Κοίτα, το να προσπαθείς να κρατήσεις τις ισορροπίες δεν είναι πάντα καλό. Δηλαδή αργότερα, αν δεν τους αφήσεις να πάνε στο σπίτι ενός συμμαθητή, δεν θα τους αφήσεις να πάνε σε κανέναν άλλον? Νομίζω -η προσωπική μου άποψη, έτσι?- ότι τα παιδιά πρέπει να καταλάβουν ότι η μαμά διαλέγει πού τα αφήνει.

Εμένα τις γιαγιάδες τις υπεραγαπάνε και τις δύο. Όταν πρέπει να μείνουν κάπου βράδυ, όταν υπάρχει σοβαρός λόγος δηλαδή, τα αφήνω στη μαμά μου. Τους έχω εξηγήσει το λόγο. Τους έχω πει ότι θα τα αφήσω και στην άλλη γιαγιά όταν μάθουν να φροντίζουν τον εαυτό τους μόνα τους. (δηλαδή γύρω στα 10, υποθέτω), γιατί εκείνη δεν τα καταφέρνει καλά.

Σταμάτα να ασχολείσαι με το τί πιστέυει η κάθε γιαγιά και μίλα στα παιδιά. Πρέπει να ξέρουν να προστατεύουν τον εαυτό τους.

Τις προάλλες ο μικρός μου είπε ότι η θεία (η αδερφούλα μου) τον 'έβαλε να οδηγήσει:mrgreen::mrgreen::mrgreen:' στην επιστροφή προς το σπίτι. Όπως καταλαβαίνεις είναι και η τελευταία φορά που την αφήνω στο αυτοκίνητο με το παιδί και του το εξήγησα. Του είπα τί μπορούσε να έχει συμβεί, το 'φρίκαρα' και είμαι βεβαιη ότι όταν θα της αρνηθώ ο μικρός θα το καταλάβει απόλυτα. Το αν θα το καταλάβει εκείνη πολύ που με νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια με ολο το θαρος...ειναι τοσο κακο να παμε μια φορα τα παιδια στην γιαγια????δεν ειναι ωραιο να εχουν και αναμνησεις με τους παπουδες...τι κολημα και αυτο..οχι οχι δεν τα δινω...δεν ειναι οικοπεδατα παιδια μας..!μην φοβαστε δεν 8α τα φανε οι γονεις μας...εμεις δηλ.οταν κανουν τα παιδια μας παιδια δεν θα θελουμε να τα εχουμε λιγο...

τα αγαπαμε!!δεν θελουν το κακο τους!!!εμενε ξερετε πως χερωνται οταν τους λεω να πανε να μινουν στην γιαγια????εγω εχω τοσο ωραιες αναμνησεις με τον παππου..τα παραμυθια...τι να πω..στερητε ενα κοματι σημαντικο στα παιδια σας..

φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πιστευω οτι το 4χρονο (γιατι το 2χρονο οπου θες εσυ παει) δεν εχει θεμα αν ειναι οπουδηποτε φτανει να περναει καλα και να παιζει.

 

Δίκιο έχεις, αλλά ευτυχώς δεν επιλέγει το 4χρονο που θα πάει, γενικά. ΕΣΥ επιλέγεις και απλά του εξηγείς το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

[quote name=Μαρια2010;

τα εχω εξηγησει πολλες φορες δεν εγινε κατι

το θεμα μου αυτη τη φορα δεν ειναι αυτοι- εχω παψει να ασχολουμαι

τα παιδια μου που βαλαντωνουν ειναι το θεμα μου

και αντε να καταλαβει το 4χρονο και το 2χρονο οτι δεν θα παει στον παππου οπου θα παιξει στο παρκο' date=' με το γειτονακι το φιλο του, κλπκλπ[/quote] Μαλιστα ...τι να πεις μεγαλοι ανθρωποι και να μην μπορουν να καταλαβουν;;;πιστευω πως απο ενα σημειο και επειτα αν δεν καταλαβαινουν τοτε κανουν πως δεν καταλαβαινουν και γινονται ολα επιτηδες...ισως για να σε πικαρουν η για διαφορους λογους....παντως ειναι πολυ κριμα οταν δεν μπορεις να συνεννοηθεις γιατι τα μονα που την πληρωνουν ειναι τα παιδια και ειναι πολυ αδικο....αντι η γιαγια απο την αρχη να σεβαστει τις επιθυμειες της μητερας για το καλο του παιδιου κανει τα παντα για να την πικαρει ....:twisted::twisted:λυπαμαι...σορυ κιολλας

Link to comment
Share on other sites

ρεμε ολο το θαρος...ειναι τοσο κακο να παμε μια φορα τα παιδια στην γιαγια????δεν ειναι ωραιο να εχουν και αναμνησεις με τους παπουδες...τι κολημα και αυτο..οχι οχι δεν τα δινω...δεν ειναι οικοπεδατα παιδια μας..!μην φοβαστε δεν 8α τα φανε οι γονεις μας...εμεις δηλ.οταν κανουν τα παιδια μας παιδια δεν θα θελουμε να τα εχουμε λιγο...

τα αγαπαμε!!δεν θελουν το κακο τους!!!εμενε ξερετε πως χερωνται οταν τους λεω να πανε να μινουν στην γιαγια????εγω εχω τοσο ωραιες αναμνησεις με τον παππου..τα παραμυθια...τι να πω..στερητε ενα κοματι σημαντικο στα παιδια σας..

φιλικα.

 

Αυτό εξαρτάται από τα βιώματα που έχει κανείς. Εμένα η γιαγιά μου με 'μεγάλωσε' (πάνω κάτω μέναμε) το βράδυ όμως γύριζα στο δωμάτιό μου. Δεν αισθάνομαι άνετα να κλείσω το σπίτι μου και το παιδί να μην είναι εκεί. Όχι δεν νομίζω ότι τα παιδιά πρέπει να διανυκτερεύουν με τους παππούδες για να τα ΄χορτάσουν', παρά μόνο όταν υπάρχει λόγος. Για μένα είναι σημαντικό να αποκτούν από μικρά την αίσθηση της 'εστίας'. Οπότε να απολαμβάνουν και τις εξαιρέσεις (τις διακοπές, μεθαύριο το σπίτι ενός συμμαθητή, στη γιαγιά, όταν οι γονείς 'βγαίνουν' κλπ).

Αλλά αυτά είναι προσωπικές μου απόψεις....

 

Για τα άλλα ελπίζω να αστειεύεσια. :lol::lol::lol::lol::lol:Δεν στερούμε τα παραμύθια από το παιδί, τα παραμύθια λέγονται και την ημέρα. Όταν έχουν τα παιδιά μου παιδιά δεν έχω λόγο να τα κοιμίζω σπίτι. Ο ρόλος της γιαγιάς και του παππού, δεν προϋποθέτει διανυκτέρευση:wink:;-)

Link to comment
Share on other sites

thampelina καλή μου, τα παιδιά μας τα αφήνουμε σε ανθρώπους που ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ! Σιγά μη τα βάλω σε κίνδυνο επειδή θα τους δημιουργήσω κενό αναμνήσεων!

Τι είναι προτιμότερο δηλαδή? Να ζει ή να μη θυμάται να έζησε με τη γιαγιά? Και προσωπικά θα την αφήσω να πηγαίνει στις γιαγιάδες όταν μπορεί να καταλαβαίνει. Σκάλες, χλωρίνες, φάρμακα, μπαλκόνια, αναμένοι φούρνοι και τζάκια και δε συμμαζεύεται...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

[quote=kyra;2185471

για αλλα ατομα δεν θα ειμαι τοσο ακριβοδικαιη θα κρινω οπως λες κι εσυ

αλλα οι γιαγιαδες ειναι πονεμενη ιστορια

κι αν το δικο μου παιδι πει στην πεθερα μου αυτο που ειπε ο δικος σου στη δικια σου, ανετα θα κλαιει και θα χτυπιεται κανενα χρονο η δικια μου πεθερα...........και αυτο δεν το θελω, ξερεις, ακομα προσπαθει να ξεπερασει οτι παντρευτηκε ο γιος της και μενει αλλου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote=thampelina;

 

καλη μου θαμπελινα αν δεις λιγο παλιοτερα θεματα μου πιστεψε με κι εσυ δε θα τα εδινες ουτε τοσο που τα δινω εγω

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=88562

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=88562

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=82415

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=93755

 

αλλιως πιστεψε με δεν ειχα κανενα μα κανενα λογο ..........και παλι καθε βδομαδα οπωσδηποτε τα πηγαινω....αλλα ειμαι κι εγω!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ...τι να πεις μεγαλοι ανθρωποι και να μην μπορουν να καταλαβουν;;;πιστευω πως απο ενα σημειο και επειτα αν δεν καταλαβαινουν τοτε κανουν πως δεν καταλαβαινουν και γινονται ολα επιτηδες...ισως για να σε πικαρουν η για διαφορους λογους....παντως ειναι πολυ κριμα οταν δεν μπορεις να συνεννοηθεις γιατι τα μονα που την πληρωνουν ειναι τα παιδια και ειναι πολυ αδικο....αντι η γιαγια απο την αρχη να σεβαστει τις επιθυμειες της μητερας για το καλο του παιδιου κανει τα παντα για να την πικαρει ....:twisted::twisted:λυπαμαι...σορυ κιολλας

 

μα ετσι ειναι, εγω αν εβλεπα το εγγονι μου να σπαραζει και ηξερα οτι δε θα μου το δωσουν δε θα μιλουσα μπροστα του........αυτοι αντιθετως καθονται με το ρολοι 20 λεπτα στην πορτα πριν φυγουν, τα παιρνουν αγκαλια, και αρχιζουν........."θες να πας στη μαμα η θα ερθεις μαζι μου?" ελεος ρε παιδια...........

Link to comment
Share on other sites

[quote=kyra;

και να ρωτησω κι εγω...........μια γιαγια που λαχταραει να χορτασει το εγγονι της παιδια, και διορθωστε με αν κανω λαθος, δε θα κουνησει και βουνα να παει να το δει???

γιατι εμενα σε 4,5 χρονια που εχει συνολο που γεννησα, εχει ερθει να καθησει μαζι μας 4-5 ωρες μονο 2 φορες ( και μια φορα το χρονο που τρωμε σε εμας, με τα ζορια κι αυτο) ........τις αλλες ειναι η μιση ωριτσα με τον παππου ισα ισα για ξεσηκωμα, η πηγαινω παντα εγω οικογενειακως..........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...