Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

8,5 μηνών ξυπνάει κάθε μια ώρα κλαίγοντας...


MayMeye

Recommended Posts

Πολύ θα ήθελα να έμπαιναν οι μανούλες που τώρα πια μεγάλωσαν τα παιδάκια τους και να μας έλεγαν τι έγινε τελικά με το θέμα ύπνου! Πώς το αντιμετώπισαν, πόσο καιρό κράτησε κτλ ώστε να βοηθηθούμε και εμείς οι νεότερες μανούλες που αντιμετωπίζουμε τέτοιες καταστάσεις!

 

 

εμενα ειναι 21 μηνων κι ακομα ξυπναει. Οταν βγαζει δοντια ποναει πολυ και κλαιει πολυ και αυτο μπορει να διαρκει πανω απο μηνα. Οταν δεν ποναει ξυπναει και φωναζει μαμα και κλαιει. Επειδη αν τον αφησω τον πιανει πανικος και μιλωντας με την παιδιατρο μου ειπε οτι οταν ενα παιδι παθαινει πανικο οταν ξυπναει δεν πρεπει με τιποτα να το αφηνουμε να κλαιει, μου ειπε οτι θα κουραστουμε πολυ αλλα πρεπει να ειμαστε διπλα του για να μην του δημιουργουμε αγχος. Διαβασα το βιβλιο κοιμησου παιδι μου και θεωρησα οτι δεν ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια μας και προτιμαμε τα ξενυχτια απο ενα παιδι που χτυπιεται στο κλαμα και επειδη δεν μιλαει για να μας πει αν ποναει η αν φοβαται δεν θα μπουμε σε αυτη τη διαδικασια. Επισης, θεωρω οτι ειναι και στο παιδι πως θα κοιμηθει και ποτε, εμενα δεν ηταν ποτε του υπνου. Οποτε κανουμε υπομονη και θα δειξει στο μελλον πως θα πορευτουμε με το θεμα του υπνου και ποτε θα ειναι ετοιμος να κοιμηθει μονος του ολο το βραδυ. Ευχομαι μετα τα 2 να καλυτερεψει η κατασταση οπως λενε, παντα ομως θα ειμαστε διπλα του και θα καλυπτουμε τις ανησυχιες του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κοριτσια τι να σας πω. εγω εχω ενα γιο πααααρα πολυ ζωηρο παιδι..ειναι 9 μηνων και περπαταει σχεδων! απο 2 μηνων κοιμαται ολο το βραδυ.απο της 9 ως της 7μιση το πρωι..βεβαια του εχω καποιο προγραμμα και δεν το αλλαζουμε οπου και να ημαστε οτι κ να γινει. θελω να πω ξυπναει το πρωι πινει το γαλα του μετα παιζουμε.στης 10μιση τρωει το γιαουρτακι του μετα τον βαζω για υπνο,μπορει να μην θελει να κοιμηθει αμεσωσ αλλα τον βαζω κατω μια φορα συκωνεται τον ξανα βαζω και κοιμαται καμια ωριτσα ξεκουραζεται κ μετα ξυπναει γυριζει ολο το σπιτι δεν στεκεται καθολου οποτε κουραζεται πολυ.στης 2 τρωει το φαγητο του και τον βαζω παλι για υπνο για μεσημερι.παλι μπορει να συκωνεται αλλα εχω πολυ υπομονη και τον ξανα βαζω μεχρι να κοιμηθει..οποτε ξυπναει κατα της 4-5 το απογευμα ολο ζωντανια παλι τρωει την κρεμα του η τα φρουτα του στης 5κ μιση κ μετα ολο παιχνιδι ουτε ενα δευτερολεπτο δεν στεκεται.ε πως να μην κουραστει και να πεσει το βραδυ για υπνο μεχρι το πρωι?? στης 8 τον κανω μπανιο πινει το γαλα του καθεται παλι παιζουμε η διαβαζουμε παραμηθια με εικονες και 9 τον βαζω για υπνο κ κοιμαται...γιατι ειναι λιωμα!!!αλλα μια φιλη μου μου λεει δεν κοιμαται το βραδυ..της λεω ε πως να κοιμηθει το παιδι αφου το αφηνεις και κοιμαται μεχρι της 7 το απογευμα?κ μια το ταιζει στης 2 μια στης 4 οτι ωρα να ειναι..εγω γενικα ειμαι αυτηρη με το προγραμμα τρωι παντα και κοιμται συγκεκριμενες ωρες.οπου και να ημαστε.οποιος και να εχει ερθει σπιτι 9 ωρα τον βαζω για υπνο κ ας μου λενε μα στο το παιδι να το δουμε λιδι και τον βαζεισ αργοτερα για υπνο.... ασε που του εχω σταθερα 5 γευματα την ημερα οχι οτι να ναι...αυτ απο εμενα.ελπιζω να βοηθεισα λιγακι με τον δικο μου τροπο πως καταφερα το παιδι να κοιμαται..αυτα!φιλια και καλη υπομονη σε ολλες τις μανουλες!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια τι να σας πω. εγω εχω ενα γιο πααααρα πολυ ζωηρο παιδι..ειναι 9 μηνων και περπαταει σχεδων! απο 2 μηνων κοιμαται ολο το βραδυ.απο της 9 ως της 7μιση το πρωι..βεβαια του εχω καποιο προγραμμα και δεν το αλλαζουμε οπου και να ημαστε οτι κ να γινει. θελω να πω ξυπναει το πρωι πινει το γαλα του μετα παιζουμε.στης 10μιση τρωει το γιαουρτακι του μετα τον βαζω για υπνο,μπορει να μην θελει να κοιμηθει αμεσωσ αλλα τον βαζω κατω μια φορα συκωνεται τον ξανα βαζω και κοιμαται καμια ωριτσα ξεκουραζεται κ μετα ξυπναει γυριζει ολο το σπιτι δεν στεκεται καθολου οποτε κουραζεται πολυ.στης 2 τρωει το φαγητο του και τον βαζω παλι για υπνο για μεσημερι.παλι μπορει να συκωνεται αλλα εχω πολυ υπομονη και τον ξανα βαζω μεχρι να κοιμηθει..οποτε ξυπναει κατα της 4-5 το απογευμα ολο ζωντανια παλι τρωει την κρεμα του η τα φρουτα του στης 5κ μιση κ μετα ολο παιχνιδι ουτε ενα δευτερολεπτο δεν στεκεται.ε πως να μην κουραστει και να πεσει το βραδυ για υπνο μεχρι το πρωι?? στης 8 τον κανω μπανιο πινει το γαλα του καθεται παλι παιζουμε η διαβαζουμε παραμηθια με εικονες και 9 τον βαζω για υπνο κ κοιμαται...γιατι ειναι λιωμα!!!αλλα μια φιλη μου μου λεει δεν κοιμαται το βραδυ..της λεω ε πως να κοιμηθει το παιδι αφου το αφηνεις και κοιμαται μεχρι της 7 το απογευμα?κ μια το ταιζει στης 2 μια στης 4 οτι ωρα να ειναι..εγω γενικα ειμαι αυτηρη με το προγραμμα τρωι παντα και κοιμται συγκεκριμενες ωρες.οπου και να ημαστε.οποιος και να εχει ερθει σπιτι 9 ωρα τον βαζω για υπνο κ ας μου λενε μα στο το παιδι να το δουμε λιδι και τον βαζεισ αργοτερα για υπνο.... ασε που του εχω σταθερα 5 γευματα την ημερα οχι οτι να ναι...αυτ απο εμενα.ελπιζω να βοηθεισα λιγακι με τον δικο μου τροπο πως καταφερα το παιδι να κοιμαται..αυτα!φιλια και καλη υπομονη σε ολλες τις μανουλες!

 

 

 

 

κι εμενα εκ γεννετης ειχε προγραμμα απο το οποιο δεν ξεφευγουμε ποτε οπου κι αν ειμαστε οτι κι αν κανουμε και ξερει πια και απο μονος του τι ωρα θα φαει και τι ωρα θα πιει γαλα, γενικα ειμαστε αρκετα προγραμματισμενοι και δεν θελουμε να το χαλασουμε αυτο κι ας μας εχουν κατηγορισει γι αυτο. Θεωρω οτι του λειπω επειδη με βλεπει μονο το απογευμα λογω δουλειας αλλα δεν γινεται να μην δουλεψω, εχω την εντυπωση οτι βλεπει και ονειρα τωρα που τον τρομαζουν. Πιστευα κι εγω οτι μ ενα σταθερο προγραμμα θα κανει ησυχο υπνο αλλα τελικα δεν παιζει ρολο μονο αυτο κι ας κουραζεται ολη τη μερα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανέφερα το πρόβλημα μας και σε άλλο θέμα αλλά μόλις είδα ότι αυτό είναι πιο προσφατο.

Ο μικρος μου είναι 8,5 μηνών και εδώ και σχεδόν 2 μήνες ξενυχτάμε πολύ. Για την ακρίβεια ενώ κοιμάται γύρω στις 9:30, εύκολα σχετικά πίνοντας το γάλα του, στην συνέχεια κλαίει όλο το βράδυ κάθε μια ώρα σχεδόν με κλειστά τα μάτια. Τις πρώτες φορες είναι αρκετά εκνευρισμένος και αν δεν τον πάρουμε αγκαλιά δεν ηρεμεί, τις επόμενες μετά τις 12:00 εαν απλά τον χαϊδέψεις και του μιλήσεις χαμηλόφωνα συνεχίζει τον υπνο του για καμιά ώρα ακόμα. Εχω δοκιμάσει κατά καιρούς κάποιες φορές να τον αφήσω να κλαίει μήπως αποκοιμηθεί μόνος του, αλλά τζίφος, το κλάμα του γίνεται πιο σπαρακτικό, αρχίζει να κοπανιέται στην κούνια και στην συνέχεια σηκώνεται όρθιος στην κούνια του και κλαίει με αναφιλητά. Φυσικά τον παίρνω αγκαλιά και μετανιώνω που τον άφησα μόνο του. Δεν μπορεί να ησυχάσει απο τα αναφιλητά και είναι τόσο εκνευρισμένος που δεν μπορώ ουτε να τον ηρεμήσω πόσο μάλλον να τον κοιμίσω.

Δοντάκια έχουμε βγάλει ήδη 6 και έχουμε περάσει κάποια πολύ δύσκολα ξενύχτια αλλά ήταν διαφορετικό, φαινόταν οτι το μωρό πονάει δεν ηρεμούσε με ένα χάδι στην πλατούλα??? Άσε που εχω δοκιμάσει αλοιφή για τα δόντια και μία φορά του έδωσα και depon αλλά το ξενύχτι ... ξενύχτι !!!????

Πίνει ξένο γάλα αρκετό και γενικά και κατά την διάρκεια της ημέρας τρώμε καλά πλέον. Να πεινάει δεν παίζει γιατί το κλάμα μπορεί να ξεκινήσει και μισή ώρα μετά το γάλα του.

Αγχος αποχωρισμού??? Από 2 μηνών δουλεύω και τον αφήνω στον πατερα μου τα πρωινά. Από τις 4 και μετά ήμαστε συνέχεια μαζί. Παραμελώ (όσο μπορώ) τις δουλειές του σπιτιού για να περνάω χρονο μαζί του.

Αλμα αναπτυξής??? Εδω και 3 μήνες καθόμαστε στον ποπό μας, πλέον σηκωνόμαστε όρθιοι και κάνουμε μικρά βηματάκια υποβασταζόμενοι σε λίγο σιγά σιγά θα περπατήσουμε ... στην συνέχει θα μιλήσουμε ... Αν συμβαίνει αυτό λόγω άλματος ανάπτυξης πότε θα σταματήσουν τα ξενύχτια ??? Οταν θα πάει φαντάρος!!!!

Sorry για το μεγάλο post.

Τα φώτα σας παρακαλώ ... ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες!Περναω καποιες δύσκολες στιγμες•βασικα κάποια δύσκολα βράδια και θα ήθελα την γνώμη σας πανω σε αυτό και αν κάποια από εσάς έχει περάσει κάτι αντίστοιχο.

 Εχω μια κορούλα 8 μισή μηνών!Κάνω αποκλειστικό θηλασμό,φυσικά απο την στιγμη που έχουμε κλείσει τον 6ο μήνα έχουμε εισάγει και στερεές τροφές τις οποίες σχετικα τις δέχεται καλά!Κανουμε 3 θηλασμους την ημερα καθώς απο τον 5ο έχω επιστρέψει στη δουλεια και άπειρους πλεον θηλασμους το βράδυ!

Στις 7 μισή κάνουμε το μπανακι μας με όλα τα συναφή μασάζ λίγο αγκαλιτσες και χάδια και της βάζω μουσικουλα την παίρνω αγκαλιά την θηλάζω(θηλάζει γύρω στα 10 λεπτα συνολο)και κοιμάται αμέσως στην αγκαλιά μου.Μετα όμως απο καμια ωρα με μια μισή ξυπνάει και αν δεν την βάλω στο στήθος δεν ξανά κοιμάται ουρλιάζει.τρώει κανένα λεπτο και παλι κοιμαται!Αυτό γίνεται ανα 1 ωρα κάθε βράδυ εδώ και 2 μηνες.Εδώ φτασει να κοιμάμαι στο κρεβάτι της.της έχω δώσει κάποια βραδιά Ντεπον μήπως είχε κάποια ενόχληση απο τα δόντια αλλά έκανε ακριβως το ίδιο.

Το θέμα μου είναι οτι έχω κουραστεί παρα πολύ και ψάχνω να βρω τρόπους να βοηθήσω και το παιδι να κοιμηθεί και εμένα φυσικά γιατί αν δεν είμαι εγώ λίγο ξεκουραστη πως θα ανταπεξελθω στην ημερα.Να τονίσω μάλιστα οτι και την ημερα κανει δυο υπνους που έχουν διαρκεια 1 μισή ωρα στο συνολο και ξυπνάει στις 6 μισή!

Εχεις κάποια απο εσάς κάποια ιδέα η κάποια αντίστοιχη εμπειρία;Θα με βοηθούσε πολύ να ακούσω καποιες γνώμες!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2018 at 7:56 ΜΜ, newhappymommmy είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες!Περναω καποιες δύσκολες στιγμες•βασικα κάποια δύσκολα βράδια και θα ήθελα την γνώμη σας πανω σε αυτό και αν κάποια από εσάς έχει περάσει κάτι αντίστοιχο.

 Εχω μια κορούλα 8 μισή μηνών!Κάνω αποκλειστικό θηλασμό,φυσικά απο την στιγμη που έχουμε κλείσει τον 6ο μήνα έχουμε εισάγει και στερεές τροφές τις οποίες σχετικα τις δέχεται καλά!Κανουμε 3 θηλασμους την ημερα καθώς απο τον 5ο έχω επιστρέψει στη δουλεια και άπειρους πλεον θηλασμους το βράδυ!

Στις 7 μισή κάνουμε το μπανακι μας με όλα τα συναφή μασάζ λίγο αγκαλιτσες και χάδια και της βάζω μουσικουλα την παίρνω αγκαλιά την θηλάζω(θηλάζει γύρω στα 10 λεπτα συνολο)και κοιμάται αμέσως στην αγκαλιά μου.Μετα όμως απο καμια ωρα με μια μισή ξυπνάει και αν δεν την βάλω στο στήθος δεν ξανά κοιμάται ουρλιάζει.τρώει κανένα λεπτο και παλι κοιμαται!Αυτό γίνεται ανα 1 ωρα κάθε βράδυ εδώ και 2 μηνες.Εδώ φτασει να κοιμάμαι στο κρεβάτι της.της έχω δώσει κάποια βραδιά Ντεπον μήπως είχε κάποια ενόχληση απο τα δόντια αλλά έκανε ακριβως το ίδιο.

Το θέμα μου είναι οτι έχω κουραστεί παρα πολύ και ψάχνω να βρω τρόπους να βοηθήσω και το παιδι να κοιμηθεί και εμένα φυσικά γιατί αν δεν είμαι εγώ λίγο ξεκουραστη πως θα ανταπεξελθω στην ημερα.Να τονίσω μάλιστα οτι και την ημερα κανει δυο υπνους που έχουν διαρκεια 1 μισή ωρα στο συνολο και ξυπνάει στις 6 μισή!

Εχεις κάποια απο εσάς κάποια ιδέα η κάποια αντίστοιχη εμπειρία;Θα με βοηθούσε πολύ να ακούσω καποιες γνώμες!

Ευχαριστω

Ειστε στην ηλικια που τα περισσοτερα μωρα περνανε δυσκολη φαση στον υπνο (8 month sleep regression). Σε αυτη την ηλικια ειναι πολλα αυτα που μπορει να τα ταλαιπωρουν: δοντια, αγχος αποχωρισμου, αδυναμια να ηρεμησουν λογω υπερδιεγερσης του εγκεφαλου, ανασφαλεια λογω κατακτησης καινουριων δεξιοτητων κα. Υπομονη και θα περασει...φαση ειναι :)

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/18/2018 at 11:10 PM, Sentir...natureza said:

Ειστε στην ηλικια που τα περισσοτερα μωρα περνανε δυσκολη φαση στον υπνο (8 month sleep regression). Σε αυτη την ηλικια ειναι πολλα αυτα που μπορει να τα ταλαιπωρουν: δοντια, αγχος αποχωρισμου, αδυναμια να ηρεμησουν λογω υπερδιεγερσης του εγκεφαλου, ανασφαλεια λογω κατακτησης καινουριων δεξιοτητων κα. Υπομονη και θα περασει...φαση ειναι :)

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!Το γνωρίζω γενικότερα όλο αυτό φυσικά αλλά η αλήθεια είναι ότι τώρα πλέον φτάσαμε στους 10 μήνες και αυτή η συμπεριφορά τη νύχτα συνεχίζεται!Και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω!Μαλλον μόνο υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη μέρα κουράζεται?  Ισως να προσπαθήσεις να περιορίσεις τους ημερήσιους ύπνους ή / και να την βαζεις λιγο αργότερα για ύπνο το βράδυ, πχ 9 αντι 7:30

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας γράφω αφού επι ζήσαμε οικογενειακώς στους 8 μήνες από παρόμοια κατάσταση. Το μωρό θηλάζει το πρωί και από το απόγευμα και μετά, ενώ κατά την ημέρα τρώει 3 γεύματα. Τυπικά κοιμοταν κατά τις 10, ξυπνούσε κάπου στις 4 και μετά 7-8.

Ξαφνικά περάσαμε 2-3 εβδομαδες κόλαση. Ενα τυπικό βράδυ είχε υπνο στις 10 ξύπνημα στις 11, 12:30, 1:45 μετά κοιμοταν κατά τις 3, ξύπνημα στις 4, 5 με 6 και 7 με 8. Λαλησαμε και εγώ και ο σύζυγος. Ξυπνούσε με κλάμα λες και το σφάξαμε. Οκ λέμε δόντια μας δίνουν μια κρέμα. Κάτι ψεύτο έκανε, 1-2 μερες μετά, τίποτα. Ο παιδίατρος λέει depon σιρόπι. Του δίνουμε και depon, αλλά πόσες μερες να του δίναμε; Του δίναμε μόνο 2-3 μερες που έκανε λίγα δέκατα. Όρεξη για φαΐ γενικά είχε με εξαίρεση 1-2 μερες. 

Στην δουλειά χασμουριομουν ανελέητα ενώ πέρασα και 3 ημικρανίες από την αϋπνία. 3 εβδομαδες κοιμόμασταν 2-3 ώρες, ζήσαμε αξέχαστες καταστάσεις με τον σύζυγο να κουνάει το μωρό μέχρι τις 7 το πρωί μήπως και κοιμηθώ λίγο παραπάνω γιατι τα είχα παίξει. Οι τσακωμοί από την εξάντληση καθημερινοί. Το πρωί ερχόταν η Νταντα και ο σύζυγος προλάβαινε και κοιμοταν λίγο όταν δεν είχε δουλειά, εγώ έχω αναλάβει ένα έργο και 8:30 επρεπε να είμαι στο εργοτάξιο. 2 Μερες μπόρεσα και γύρισα σπίτι στις 12 το μεσημερι και επειδή ήταν η Νταντα μέχρι τις 3 μπόρεσα και κοιμήθηκα. Και πάνω που τα έχουμε δει όλα ένα βράδυ κοιμάται 10 έως 6 σερί! Έχει 1 εβδομάδα περίπου που ξαναβρήκαμε τις ισορροπίες μας. Ξυπναει μια το πολύ 2 φορές και κοιμάται άμεσως μετά το θηλασμό.

 

Καλό κουράγιο σε οποία περνάει τα ίδια! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σας βλέπω τι ς ιστορίες σας ,εμένα λοιπόν οπως κ σε κάποιες από εσάς είναι 8μηνων αλλά τώρα και κανενα δίμηνο ενώ πιο πριν κοιμόταν καλά τώρα  ξυπνάει το βραδυ από τις 8κ μισή που θα κοιμηθει κάθε μία ώρα περίπου με κλάμα κ γκρινιαζει.θελει να γυρίσει πλάι κ δεν βολεύεται δεν έχω καταλάβει . επειδή σης εμφανίστηκαν τα 2 κάτω δόντια ,τα. Πρώτα μας προχθές.θα ηρεμισει????????

Επίσης το βράδυ που ξυπνάει του δίνω νερό άμα ξυπνήσει κ μετά γυρνάει κ ξανακοιμαται.αλλα ξυπνάει πάλι μετά.....τον περνώ και αγκαλιά όταν δεν ηρεμεί και του αλλάζω κ παμπερ αν του έχω δώσει και γάλα κατα τις 12 για;τι κάνει πολλα τσισα.παντως δεν είναι πείνα γιατί ξυπνάει κ μετά το γάλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ο γιος μου ειναι 9,5 μηνων και εδώ και 1 εβδομάδα-10 μέρες ξυπνάει ανά 45’ (ή μία ώρα ή μισή) κλαίγοντας γοερά, με τα μάτια κλειστά. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει είναι να τον πάρω αγκαλιά και με το που ακουμπάει στο στήθος ξανακοιμάται αμέσως. Μολις πάω να τον βάλω στην κούνια του

χτυπάει τα πόδια του στο στρώμα και κλαίει γοερά ξανά. Για να ξανακοιμηθεί μόνος του έστω και μισή ώρα μπορεί να περάσει και 1,5 ώρα που θα τον αφήνω στην κούνια,θα κλαίει και θα τον σηκώνω. Αυτή η κατάσταση διαρκεί όλο το βράδυ.
 

Θηλάζει και δεν παίρνει πιπίλα.

 

Δόντια δεν είναι γιατί μόλις τον παίρνω αγκαλιά σταματάει αμέσως το κλάμα και κοιμάται. Ούτε ζεσταίνεται ή κρυώνει.

 

Ξέρει κανένας τι είναι και γιατί το κάνει;Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία να μου πει πότε σταματάει; Έχω κουραστεί πάρα πολύ απο την αυπνία..
 

Μήπως είναι άγχος αποχωρισμού;

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2021 at 6:50 ΠΜ, MariaPap83 είπε:

Ο γιος μου ειναι 9,5 μηνων και εδώ και 1 εβδομάδα-10 μέρες ξυπνάει ανά 45’ (ή μία ώρα ή μισή) κλαίγοντας γοερά, με τα μάτια κλειστά. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει είναι να τον πάρω αγκαλιά και με το που ακουμπάει στο στήθος ξανακοιμάται αμέσως. Μολις πάω να τον βάλω στην κούνια του

χτυπάει τα πόδια του στο στρώμα και κλαίει γοερά ξανά. Για να ξανακοιμηθεί μόνος του έστω και μισή ώρα μπορεί να περάσει και 1,5 ώρα που θα τον αφήνω στην κούνια,θα κλαίει και θα τον σηκώνω. Αυτή η κατάσταση διαρκεί όλο το βράδυ.
 

Θηλάζει και δεν παίρνει πιπίλα.

 

Δόντια δεν είναι γιατί μόλις τον παίρνω αγκαλιά σταματάει αμέσως το κλάμα και κοιμάται. Ούτε ζεσταίνεται ή κρυώνει.

 

Ξέρει κανένας τι είναι και γιατί το κάνει;Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία να μου πει πότε σταματάει; Έχω κουραστεί πάρα πολύ απο την αυπνία..
 

Μήπως είναι άγχος αποχωρισμού;

Εγώ θα έλεγα ότι είναι άλμα ανάπτυξης αν δεν είναι δόντια. Το είχε πάθει και ο μικρότερος εκεί κάπου στους 9 μήνες είχαμε 2 εβδομάδες που ξύπναγε κάθε τρεις και λίγο και χωρίς θόρυβο στο σπίτι. Και έλεγα μα τι ωραία που κοιμόταν πριν τι τον έπιασε τώρα. Ευτυχώς πέρασε μετά από ένα διάστημα γιατί και εγώ ήμουν σαν ζόμπι άυπνη όλη νύχτα. Πάρε τον μαζί σου στο κρεβάτι αν νιώθεις καλά με αυτό. Για τα διαστήματα αυτά τα πιο δύσκολα εγώ έτσι έκανα και ηρεμούσαμε κάπως όλοι. Υπομονή είναι ακόμα πολύ μικρό 

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2021 at 6:50 ΠΜ, MariaPap83 είπε:

Ο γιος μου ειναι 9,5 μηνων και εδώ και 1 εβδομάδα-10 μέρες ξυπνάει ανά 45’ (ή μία ώρα ή μισή) κλαίγοντας γοερά, με τα μάτια κλειστά. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει είναι να τον πάρω αγκαλιά και με το που ακουμπάει στο στήθος ξανακοιμάται αμέσως. Μολις πάω να τον βάλω στην κούνια του

χτυπάει τα πόδια του στο στρώμα και κλαίει γοερά ξανά. Για να ξανακοιμηθεί μόνος του έστω και μισή ώρα μπορεί να περάσει και 1,5 ώρα που θα τον αφήνω στην κούνια,θα κλαίει και θα τον σηκώνω. Αυτή η κατάσταση διαρκεί όλο το βράδυ.
 

Θηλάζει και δεν παίρνει πιπίλα.

 

Δόντια δεν είναι γιατί μόλις τον παίρνω αγκαλιά σταματάει αμέσως το κλάμα και κοιμάται. Ούτε ζεσταίνεται ή κρυώνει.

 

Ξέρει κανένας τι είναι και γιατί το κάνει;Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία να μου πει πότε σταματάει; Έχω κουραστεί πάρα πολύ απο την αυπνία..
 

Μήπως είναι άγχος αποχωρισμού;

Ειναι δυσκολοι μηνες αυτοι στον υπνο, τα εγραψα και αλλο στο θεμα "Δεν νιωθω καλα" που τρεχει αλλα ειναι σε αποκρυψη η απαντηση μου. Τα περασα και με τους 2 μου γιους. Οι 8-10 μηνες ειναι μια πολυ δυσκολη περιοδος στον υπνο για τα περισσοτερα μωρα (το λεγομενο 8 month sleep regression, το οποιο μπορει να διαρκεσει μερικες εβδομαδες, με 1-2 εβδομαδες αποκορυφωμα). Πιθανοτατα τους πεφτουν πολλα μαζεμενα, οδοντοφυια, αλμα αναπτυξης, αγχος αποχωρισμου, επιτευξη κατορθωματων (πχ μπουσουλημα, περπατημα) και προκαλειται υπερδιεγερση του εγκεφαλου τους και δυσκολευονται να ηρεμησουν.  Aν ριξεις μια ματια στα θεματα για τον υπνο θα δεις οτι ειναι μια περιοδος που οι περισσοτεροι γονεις βιωνουν αυτες τις αλλαγες στον υπνο σε αυτην την ηλικια. Υπομονη, φαση ειναι, θα περασει :)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου κορίτσι ομοιποπαθουσα και γω..εμείς κάνουμε συγκοιμηση αν και έχω τη κούνια κολλητά στο κρεβάτι μας..και μένα ξυπνάει ανά μία με δύο ώρες κλαίγοντας και με το που τη βάζω στο στήθος η κατευθείαν αποκοιμιεται η πιπιλαει λίγο και την παίρνει ύπνος...εμένα το κάνει εδώ και πολύ καιρό αυτό...δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά με το που την έβαλα στη κούνια της από 5 μηνών νομίζω ξεκίνησε να κλαιει τα βράδια..φυσικά δεν θα άντεχα όλο το βράδι να τη σηκώνω να τη παίρνω αγκαλιά,ξανά κούνια κι εναλλάξ γι'αυτό την έβαλα δίπλα μου...πάντως εμένα δόντια σίγουρα δεν είναι τόσους μηνες:unsure:...πάντως έχω πολύ καιρό να κοιμηθώ σερί τα βράδια..παίρνω και κάτι βιταμίνες για να κρατιεμαι:razz:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...