Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε κάθονται τα μωρά?


Recommended Posts

Κορτσια η πριγκπισσα μου που σε τεσσερις μερες μπαινει στον τεταρτο μηνα θελω να ξερω απο τις πιο εμπειρες μανουλες ποτε περιπου θα αρχισει να καθεται και επισης ποτε περιπου θα αρχισει να χαμογελαει πιο συνηδητα.Και τωρα μας γελαει αλλα ξερετε τι εννοω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για το χαμόγελο - γέλιο μπορώ να σου πω... είσαι πολύ κοντά... :wink:

για το κάθισμα εξαρτάται από το παιδί... πρώτα αρχίζει να στηρίζει το κεφάλι του, μετά την πλάτη του και αργότερα σιγά σιγά να δυναμώνει τη μέση του ώστε να αρχίσει να κάθεται χωρίς όμως να καταφέρνει να στηρίζεται εντελως και να ψιλοπέφτει στο πλάι..

όλα αυτά τα στάδια έρχονται σιγά σιγά και δεν το αντιλαμβάνεσαι, αλλά το κάθε παιδί θέλει και το δικό του χρόνο... άλλα πιο γρήγορα και άλλα πιο αργά...

βάζε το μωρούλι σου και κανα δεκάλεπτο το 24ωρο μπρούμυτα (ΠΑΝΤΑ με την εποπτεία σου και ΠΑΝΤΑ ξυπνιο) ώστε να αρχίσει να στηρίζει το σβέρκο του και μετά την πλάτη του...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε μωράκι έχει το χρόνο του!!!

Εμένα είναι 7 μηνών και δεν κάθεται, πέφτει δεξιά και αριστερά, για να καταλάβεις τώρα άρχισε να γυρίζει μπρούμητα, που άλλα μωρά το κάνουν από 4 μηνών.

Εχω την εντύπωση όμως οτι πρώτα γυρνάνε μπρούμητα και αργότερα κάθονται, χωρίς και αυτό να είναι ο κανόνας!!! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή άσκηση για τους μ΄θες της πλάτης είναι να παίρνεις το μωράκι αγγαλιά αλλά να μην κοιτάει προς τα εσένα... Σε αυτή τη θέση γυμνάζονται οι μυς της πλάτης

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια πέρασα και εγώ πριν από λίγους μήνες.

Τρελό άγχος.

Είχα πιστέψει ότι κάτι δεν πάει καλά με την ψυχοκινητική της ανάπτυξη της μικρής μου, και ότι ήταν θέμα χρόνου να μου το ανακοινώσει και η γιατρός. (η οποία βέβαια από τη ν πρώτη στιγμή μου είχε πει να μην διαβάζω τα χρονοδιαγράμματα που δίνουν οι δίαφοροι).

Τελικά λίγο πριν φτάσω στην παράνοια, ακριβώς στους 9 μήνες, άρχισε να κάθεται η μικρή μου,

στον 10 μήνα άρχισε να σηκώνεται στην κούνια,

στον 11 μήνα μπουσούλησε

και τελικά 12 μηνών και 2 εβδομάδων περπάτησε.

 

Και το αστείο είναι ότι τελικά περπάτησε πιο νωρίς από τα περισσότερα γνωστά μου παιδάκια τα οποία με είχαν κατά-αγχώσει που άρχισαν να κάθονται στον 6ο και μπουσουλούσαν στον 8ο.

Δώστε χρόνο στα μωράκια σας.

an1cA8h0g411210Mjg1ZGx6fDg3NjY3bGRhfE15IHN3ZWV0IEVsbGkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ο γιός μου από 5 μηνών σηκωνόταν μονος του όρθιος και χοροπηδούσε στο κρεβάτι αφού είζε αρχίσει νωρίτερα να προσπαθεί να κάθεται. Η κορούλα μου εδώ και μια εβδομάδα κάνει "κοιλιακούς" αφου προσπαθεί να σηκωθεί και όταν την βάζουμε καθιστη (όχι συνέχεια αλλά όταν την βλέπουμε να το κάνει αυτό) ηρεμεί και χαίρεται. Επίσης στην αγκαλιά μας τεντώνει τα πόδια και αν την κρατάς απ'τα χεράκια μένει όρθια. Την παιδίατρο θα την δω την άλλη εβδομάδα για να την ρωήσω.. Μήπως όμως είναι πολύ νωρίς για να κά8εται έστω και αυτές τις λίγες φορές; είναι σαν να το έχει ανάγκη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο μικρός μας δεν κάθεται ακόμα, ενώ στέκεται και μπουσουλάει, δεν κάθεται ούτε για αστείο...με το που τον ακουμπάω στον καναπέ σε μαξιλαράκια τινάζεται και αν πιαστεί από κάπου σηκώνεται όρθιος, αλλιώς γυρνάει μρούμητα και μπουσουλάει. Είναι πολύ κινητικό παιδί, δεν κάθεται σε ένα σημείο εύκολα! Ο παιδίατρος σήμερα μας είπε ότι πρέπει να το δουλέψουμε και σημείωσε στο βιβλιάριο υγείας του ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ( μας είπε ότι το γράφει για να θυμηθεί να τον ξαναδεί τον επόμενο μήνα ). Έχω ψιλοαγχωθεί, έχετε καμιά αντίστοιχη εμπειρία...;

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχω μια απορια?μια μερα εβαλα τη μπεμπα μου να καθησει στηριζομενη με μαξιλαρια στον καναπε,και μια γνωστη μου μου ειπε οτι δεν κανει να καθεται ακομα γιατι επιβαρυνεται η μεσουλα του.αλλα η μπεμπα μου δεν θελει ξαπλωμενη,βαριεται,και προσπαθει να σηκωθει μονη της,κι ετσι πιστευω ζοριζεται πιο πολυ η μεση της.ειστε τελειες μαμαδες και μας βοηθατε παρα πολυ εμας τις νεες μαμαδες!σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Να της βάζεις όμως κλίση και όχι 90 μοίρες (δηλαδή όχι σε κανονική καρέκλα).

 

Πάντως τα δικά μου κάθησαν, μόνα τους χωρίς στήριξη, γύρω στους 5μήνες και 2-3 εβδομάδες... Θυμάμαι πως μόλις είδα πως μπορούν να κάθονται, βγήκαμε για κούνια! :) Ξετρελάθηκαν!! Το γέλιο που κάνανε στην κουνια!!!!..... αχ δε λέγεται! Ακόμα το θυμάμαι! :) :) :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμένα ξεκίνησε να κάθεται όταν ήταν 6 μηνών. Τώρα μπορεί και κάθεται με άνεση για ώρες. Δε λέει ομως να σηκωθεί με τίποτα. Καμία προσπάθεια λέμε. Οταν τον ξαπλώνεις, τσαντίζεται , κλαίει αλλά δεν προσπαθεί να σηκωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανοιγω πολλα θεματα αλλα εχω κι αλλες αποριες. Το μωρο μου εχει αρχισει να γυριζει μπρουμιτα απο μονος στου απο 2,5μηνων. Του γιατρου του φανηκε περιεργο γιατι μου λεει γυριζουν συνηθως απο 5μηνων.... εμενα παλι μου φανηκε περιεργο αυτο που ειπε ..... τελοςπαντων. Ηθελα να σας ρωτησω τα μωρακια ποτε εχουν ισσοροπια στο να καθονται και να μην πεφτουν. Ειναι καλο που βαζω το μωρακι μου να καθεται στην αγκαλια μου. Γιατι ολοι μου φωναζουν οτι θα χαλασει η μεσουλα του και κατι τετοια. Επισης μου λενε να μην τον στηριζω στα ποδια γιατι λεει θα στραβωσουν τα ποδια του. Βοηθηστε με σας παρακαλω πειτε μου και την δικη σας γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Σωτηρία πώς σε καταλαβαίνω..νέα μανούλα όλο απορίες!!!

 

Λοιπόν και μένα ο δικός μου θέλει να κάθεται στην αγκαλιά, και γενικά του τη σπάει η ξάπλα..!όταν ρώτησα τον παιδίατρο μας μου είπε ότι μετά τους έξι μήνες πρέπει να τον βάζω σε καθιστή θέση όχι νωρίτερα όπως και να μην τον στηρίζω στα ποδαράκια του (επηρεάζει τα γεννητικά όργανα λένε) γιατί επιβαρύνεται η σπονδυλική στήλη. Να σου πω την αλήθεια δεν το τηρώ απόλυτα αυτό ειδικά όταν επιμένει ο μικρός να βρεθεί σε καθιστή θέση. Ξέρω γω..όταν το μωρό αισθάνεται έτοιμο μπορώ εγώ να το εμποδίσω με το ζόρι??? Απλά δεν το παρακάνω...

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς όχι! Καλέ άλλαξε το τικεράκι σου..έγινες μανούλα πια..ακόμη να το συνηδητοποιήσεις???!!!!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Σωτηρία καλό είναι να μην το βάζεις να κάθετε ακόμη αλλά για λίγο δεν πειράζει…….

Αχ σαν ακούω τους δικούς μου ακουστήκαν τα λόγια σού μην κανείς αυτό γιατί θα χαλάσει εκείνο μην τον κρατάς από κάτω από την πάνα γιατί λέει θα χαλάσει η οικογένεια κτλ

το ότι γυρνά δεν πρέπει να σε ανήσυχη απλά πρέπει να προσεχείς πολύ να μην σου πέσει από κανένα κρεβάτι

 

ΦΙΛΙΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΚΟΜΗ

.....

Link to comment
Share on other sites

Για το όρθιο ρωτήσαμε κι εμείς το γιατρό και μας είπε να μην την βάζουμε. Παρόλο που είχε τη δύναμη να στηρίζεται, ο γιατρός είπε ότι είναι αντανακλαστική κίνηση να στηλώνει τα πόδια της όταν βρίσκεται όρθια, και δεν έχει σχέση με την κινητική ανάπτυξη. Η φυσιολογική εξέλιξη είναι να μπουσουλήσει, να κάθεται μόνο του, και μετά να αρχίσει να σηκώνεται στηριζόμενο σε έπιπλα ή στα χέρια σου. Τότε οι μύες είναι αρκετά δυνατοί για να στηρίξουν το σώμα, ενώ πιο πριν καταπονούνται οι σπόνδυλοι και οι κλειδώσεις.

Καθιστή μας είπε ότι μπορούμε να την βάζουμε και πιο νωρίς αν θέλει, πριν αρχίσει δλδ να κάθεται από μόνη της, αλλά όχι για πολλή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες απορίες έχουμε όλες οι μανούλες τελικά, αυτό διαπιστώνω διαβάζοντας το φόρουμ. Αυτά που με απασχολούσαν πριν λίγο καιρό, απασχολούνε τις μητέρες με λίγο μικρότερα μπεμπάκια. Σωτηρία μου γι αυτά που σε απασχολούν θα βρεις απαντήσεις στα άλλα τοπικ, για τα νεογνά, ρίξε μια ματιά, θα βρεις πολλές πληροφορίες. Και υπάρχουν κοπέλες εκεί να σου απαντήσουν που δε διαβάζουν τα θέματα του θηλασμού, πιο καλά να άνοιγες θέμα εκεί (αν και φαντάζομαι ο συντονιστής θηλασμού θα τα μεταφέρει μολις τα δει ;) ). Πάντως αν βλέπεις ότι το μωράκι σου νιώθει έτοιμο να καθήσει ή ακόμα και να περπατήσει, μην το κρατας πίσω. Είναι νωρίς για να το ενθαρρύνεις μεν, γι' αυτό απλά ακολούθησε το ρυθμό ανάπτυξής του. Αν θέλει να καθίσει δλδ τι θα του κάνεις, θα το σπρώξεις πίσω? Αν αυτό είναι έτοιμο, εμείς θα το σταματήσουμε? Απλά δε θα το αφήνεις πολύ ώρα, απασχόλησέ το με κάτι άλλο μετά από λίγο, άλλαξε στάση κι εσύ, και τέτοια. Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο αυτό που είπε ο παιδίατρός σου, και ο δικός μου γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα πριν δυο μήνες περίπου, καλά τώρα δεν τον κρατάω με τίποτα ξάπλα, γυρίζει βαρελάκια πλέον, ανασκελα-μπρουμυτα-ανασκελα-μπρουμυτα συνεχόμενα και με κοιτάει και γελάει, σα να έκανε κατόρθωμα! Θέλει να κάθεται όταν τον έχω αγκαλιά, αλλα δε μπορεί ακόμα να στηριχθεί μόνος του, οπότε δεν τον αφήνω πολύ ώρα.

pax ουσιαστικά δεν υπάρχει ο ορος "φυσιολογική εξελιξη", αφού πολλά παιδάκια για παράδειγμα δεν μπουσουλάνε, αλλά περπατάνε κατευθείαν και φυσικά το καθένα έχει το δικό του ρυθμό. Διαβαζα πριν στις δημοσκοπίσεις για την οδοντοφυία, άλλα παιδάκια έβγαλαν το πρώτο τους δόντι στους 3 μήνες και άλλα στους 10. Εκεί τι να κάνουμε δλδ, να το σπρώξουμε μέσα το δόντι γιατί βγήκε νωρίς??? :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

pax ουσιαστικά δεν υπάρχει ο ορος "φυσιολογική εξελιξη", αφού πολλά παιδάκια για παράδειγμα δεν μπουσουλάνε, αλλά περπατάνε κατευθείαν και φυσικά το καθένα έχει το δικό του ρυθμό. Διαβαζα πριν στις δημοσκοπίσεις για την οδοντοφυία, άλλα παιδάκια έβγαλαν το πρώτο τους δόντι στους 3 μήνες και άλλα στους 10. Εκεί τι να κάνουμε δλδ, να το σπρώξουμε μέσα το δόντι γιατί βγήκε νωρίς??? :D

 

Έχεις δίκιο ότι μερικά μωρά παρακάμπτουν το μπουσούλημα, αλλά έτοιμα για να σταθούν είναι όταν σηκώνονται μόνα τους. Η φυσιολογική εξέλιξη δεν έχει σχέση με την ηλικία, συμφωνώ, αλλά υπάρχουν ενδείξεις πότε ένα παιδί είναι έτοιμο για κάτι.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπράβο, εδώ συμφωνώ. εξάλλου μην ξεχνάμε οτι και οι παιδίατροι μιλούν βάσει στατιστικών στοιχείων, δλδ τα περισσότερα παιδιά κάνουν "αυτό" σε "αυτήν" την ηλικία, υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις από τον κανόνα. γι' αυτό το καλύτερο είναι να μπορούμε να "ακούμε" το μωρό και τις ανάγκες του!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η μικρη μου εδω και λιγες μερες, κανει....κοιλιακους και αν την κρατησεις αγκαλια, θελει να καθεται κανονικα, ενω και στο λικνο της σηκωνεται κι αν της πιασω τα χερια καθεται.....μου λενε συγγενεις στους 3,5 μηνες δεν κανει, για τη σπονδυλικη της στηλη. Πότε επιτρέπεται?????

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου εδω και λιγες μερες, κανει....κοιλιακους και αν την κρατησεις αγκαλια, θελει να καθεται κανονικα, ενω και στο λικνο της σηκωνεται κι αν της πιασω τα χερια καθεται.....μου λενε συγγενεις στους 3,5 μηνες δεν κανει, για τη σπονδυλικη της στηλη. Πότε επιτρέπεται?????

 

εμένα κανει "κοιλιακούς" εδώ και 2 μήνες αλλά ο γιατρός που την είδε είπε ότι δεν ειναι ετοιμη να κάτσει χωρίς υποστήριξη, στις 90 μοιρες δλδ., μπορούμε όμως να την βάζουμε στο ριλάξ (ήδη εδω και καιρό) αλλά και να την στηρίζουμε σε μαξιλάρια και να την κρατάμε στην αγκαλια καθιστή ή ημικαθιστή καλυτερα. μάλλον έχει να κανει με το κάθε παιδί... όταν πας τη μπέμπα στο γιατρό θα την "δοκιμάσει" πόσο έχει δυναμώσει η μέση της και θα σου πει.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...