Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε κάθονται τα μωρά?


Recommended Posts

To κουνημα στο καροτσι δεν κανει καποιο κακο στο μωρο, εκτος βεβαια αν ειναι πολυ δυνατο και το μωρο πολυ μικρο ακομα. Αν σε εχει βολεψει και δεν το θεωρεις προβλημα, τοτε δεν ειναι. Απο την αλλη ομως, και γνωριζοντας απο πρωτο χερι, εφοσον καναμε το ιδιο με το γιο μου, ειναι πολυ πιθανο καποια στιγμη να το αισθανθειτε ως προβλημα. Το θεμα ειναι οτι το μικρο μαθαινει να κοιμαται με εξωτερικη βοηθεια και με εναν συγκεκριμενο τροπο. Επισης μπορει να συνηθιζει στο κουνημα και να χρειαζεται ολο και πιο εντονο και για περισσοτερη ωρα σταδιακα. Εμεις καποια στιγμη στον χρονο ειχαμε απελπιστει, κουνουσαμε το Χρηστο πανω απο 30 λεπτα καθε βραδυ καλοκαιριατικα, και μολις σταματουσαμε ξαναξυπνουσε και εκλαιγε. Ειναι μια συνηθεια που μαλλον γινεται κακη και καλο ειναι να αποφευγεται απο την αρχη. Οι παιδοψυχολογοι τονιζουν οτι το μωρο απο νωρις χρειαζεται να μαθει να πεφτει για υπνο ΜΟΝΟ του, χωρις την παρεμβαση μας. Ειναι σημαντικο οταν νυσταζει να αυτο-νανουριζεται κατα καποιον τροπο, να μην συνδεει την υπαγωγη στον υπνο με δικες μας ενεργειες, οπως αγκαλια, κουνημα, καροτσι, βολτα με το αμαξι, τραγουδια και παραμυθια. Απαξ και εγκατασταθει η συνηθεια ειναι πολυ δυσκολο να κοπει. Απο τη δικη μου εμπειρια ο Χρηστος την εκοψε καποια στιγμη μονος του ουσιαστικα, ξεπερασε το καροτσι. Συνεχιζει ομως να απαιτει την παρουσια μας οταν πεφτει για υπνο με διαφορες μορφες, η κακη συνηθεια να εξαρταται απο εμας για να κοιμηθει δεν του εχει φυγει. Με την Ευαγγελια προσεχουμε ιδιαιτερα να μην κανουμε παρομοια λαθη. Αν παλι δεν ειναι προβλημα για εσενα (προβλημα χρονου καθε βραδυ, εξαρτησης οσο μεγαλωνει, γυμναστικης των μπρατσων!) τοτε μην σε απασχολει τι λενε οι ψυχολογοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στελιο σε ευχαριστω,

δυστυχως απο την αρχη εδειξε τις προθεσεις της να μην κοιμαται μονη της

πιστεψε με δεν ηταν επιλογη μου

οταν πια πηγαινε η ωρα 4 το πρωι κ δεν ελεγε νε κοιμηθει ενω εδειχνε οτι

νυσταζει απο τις 10 το καροτσι ηταν σανιδα σωτηριας

για ποτε εγινε συνηθεια ουτε που το καταλαβαμε

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι τα μωρά μας μας δείχνουν τι είναι έτοιμα να κάνουν και τι όχι αλλα εμάς μας τρώει το άγχος αν κάνει το ένα και το άλλο.Ετσι και εγώ την είχα ξάπλα στο καρότσι, το μωρό μου γύρω στους 2 μήνες μόλις εμπαίνε μέσα έκλαιγε και προσπάθουσά να το δικαιολογίσω με το ένα και τον αλλό τροπο μια και θεωρούσα οτι είναι πολύ νωρίς να σηκώσω λίγο την πλατουλα του καρότσιου.Ελα όμως που αυτό ηθελε το μωρο γιατί μονο άκουγε και δεν έβλεπε τίποτα και τσατιζόταν!!!!!!!!Απο τ'οτε έχουμε τρελή χαρά στις βόλτες μας.Τωρα πλέον τις έχω σηκώσει και το ριλάξ ,οχι στο τέρμα και όλα καλά ,σπρώχνει για να καθίσει στο πωπώ της και γελάει

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κ εγω κατι τις πιο εμπειρες? στο καροτσι θελει να καθεται χωρις να στηριζει την πλατη της σκυβει λιγο μπροστα αλλα δεν πεφτει ,καποιες φορες ακουμπα στο μπρατσο του καροτσιου κ καθεται εκει γυρτη ,ειναι σωστο?

οταν παω να τη βαλω εστω να ακουμπισει την πλατη της στην πιο ορθια θεση του καροτσιου αγριευει κ αντιστεκεται

ρωταω γιατι αν την βαλω καπου αλλου πχ στον καναπε δεν θα σταθει ορθια

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τα κανει αυτα αλλα μπορει πλεον και στεκεται μονη της καθιστη. Ειναι και λιγο μεγαλυτερη. Για το οταν καθεται στραβα πιστευω πως ετσι βολευεται.Και εσυ οταν καθεσαι σε μια καρεκλα δεν καθεσαι παντα στην σωστη θεση.... :lol::lol::lol: Παρ'όλ'αυτα την διορθωνω γιατι και εγω φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο ο,τι λες η μπεμπα σου φαινεται να εχει απλα γρηγορη αναπτυξη, εχει αρχισει να ξεπερναει την στηριξη στην πλατη οταν καθεται και, οπου μπορει - στο καροτσι δηλαδη οπου τα πλαινα την υποστηριζουν- νιωθει περηφανη που κατορθωνει το επομενο σταδιο, να στηριζεται μονη της προς τα μπροστα ή τα πλαγια! Φυσιολογικα επαναστατει αν τη βαλεις προς τα πισω, ειναι σαν να εχει μαθει να περπαταει κι εσυ να θες να μπουσουλησει. Μπραβο της, κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.εψαξα αλλα δεν βρηκα παρομοιο θεμα.Το ζουζουνι μου ειναι 6 μηνων και 17 ημερων και αναρωτιεμαι ποτε θα καθησει στον πωπουλι της μονη της.Εαν την αφησω να στον καναπε να ακουμπαει στα μαξιλαρια μονη της καθεται.Επισης ποτε ξεκινανε τα μωρα να μπουσουλανε (περιπου παντα).Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

την δικιά μου άρχισα να την βάζω κάπου στον 6 μήνα όταν αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε το καρεκλάκι φαγητού. Συνεχίσαμε με μαξιλάρια στο καναπέ και λίγο καιρό μετά άρχισε να στέκετε στη μεσούλα της μόνη της χωρίς κάποια βοήθεια.

Το κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό αυτό ισχύει και στο μπουσούλημα, μην παρασύρεσε από τις άλλες μανάδες και το κυριότερο ακολούθησε τις συμβουλές του παιδιάτρου σου.

Να πω επίσης πως το μπουσούλημα το ξεκινήσαμε κάπου στον 9ο, επίσης τονίζω πως ΔΕΝ την έβαλα σε στράτα καθόλου. Πολλά μωράκια βολεύονται στη στράτα (και οι μαμάδες περισσότερο) και τεμπελιάζουν να μπουσουλήσουν. Περπατήσαμε τον 13ο μήνα.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια το δικό μου άργησε λιγάκι!

Είχα αγχωθεί λιγάκι από άλλες μαμάδες που τα παιδιά τους ήταν πια εξελιγμένα κινητικά, αλλά τελικά το κάθε παιδί έχει τον δικό του τρόπο και χρόνο για να κάνει κάτι.

Στους 6 μήνες καθόταν και εμένα με μαξιλαράκια και τον 7 και 8 μήνα καθόταν μόνη της αλλά χωρίς ισορροπία και μέσα στο πρώτο λεπτό έπεφτε μπρούμυτα, προφανώς δεν ήταν έτοιμη και δεν της άρεσε να κάθεται. Ξαφνικά όταν έγινε ενεά μηνών την είχα μπρούμυτα και βρήκε μόνη της τον τρόπο και έκατσε χωρίς καμία στήριξη και με καλή ισορροπία. Εδώ και μια εβδομάδα στέκεται όρθια ( χωρίς βα κάνει βήματα) και μπουσούλησε κανονικά μόλις εχθές.

Μην πανικοβάλλεσαι!

an1cA8h0g411210Mjg1ZGx6fDg3NjY3bGRhfE15IHN3ZWV0IEVsbGkgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια,Ξέρω οτι κάθε κίνηση,συνήθεια και συμπεριφορά για κάθε παιδί είναι διαφορετική.Να σας ζησουν τα μωράκια σας,και συχαρητήρια για κάθε σας νέο βήμα!!Φυσικά μιλαμε με την παιδιατρό μου.απλά είχα απορια για αλλα παιδάκια. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας καθοταν στον ποπο του με στηριγμα απο τον 4ο. Στο τελος του 5ου αρχισε να καθεται χωρις στηριγμα και με το που μπηκε στον 6ο σηκωνεται π.χ απο μπρουμυτα και καθεται στον ποπο του απο μονος του και το ευχαριστιεται κιολας. Παντος εγω πιστευω πως δεν υπαρχει φορμουλα ξαι ειναι θεμα παιδιου .

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας είχε πει ότι μέχρι τον 6ο δεν έκανε να κάθεται. Ο δικός μας προσπαθούσε και πριν να σηκωθεί στο καροτσάκι του αλλά δεν τον ενθαρρύναμε. Ξεκίνησε να κάθεται κανονικά 6 μηνών στο καροτσάκι του για να δαγκώσει το μπροστινό στήριγμα.

Μπουσούλισε περίπου 8-9 μηνών, αλλά με δικό του τρόπο (δεν ξέρω αν μπορώ να το βάλω σε βίντεο, έχει πολύ γέλιο). Επίσης, να ξέρεις ότι υπάρχουν παιδιά που δεν μπουσουλάνε καθόλου και περπατάνε απ' ευθείας. Το κάθε παιδί στον καιρό του και με τον ρυθμό του!!

Να χαίρεσαι το αστεράκι σου!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε μωρό έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης και είναι γενικά ανώφελο και πολλές φορές αγχωδες να συγκρίνουμε το μωρό μας με άλλα μωράκια.

Το δικό κου κάθησε για πρώτη φορά 5 μηνών περίπου αλλά το ανήψι μου όταν ήταν 6 1/2 μηνών.Κάτι που το οποίο δεν έλεγε τίποτα αφού το ανήψι μου περπάτησε σε ηλικία 9 μηνών περίπου χωρίς να μπουσουλήσει και η κόρη μου σε ηλικία ενός έτους.

Όσο για το αν απαγορεύεται η όχι ένα μωρό να κάθεται πριν την ηλικία των 6 μηνών αυτό δε μας το είπε ο παιδίατρος μας. Από τη στιγμή που ήταν έτοιμη να καθίσει δεν υπήρχε πρόβλημα ιατρικό.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

...Το κάθε μωρό έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης και είναι γενικά ανώφελο και πολλές φορές αγχωδες να συγκρίνουμε το μωρό μας με άλλα μωράκια.

συμφωνω..

ο δικος μου αρχισε να καθεται 7 μηνων και 2-3 ημερων..τωρα πια οχι μονο καθεται χωρις βοηθεια, αλλα το μονο του μελημα ειναι να σηκωθει και οχι να μπουσουλησει.. μπορει να καθεται με τις ωρες μπρουμυτα αλλα κινηση καμια.. απο την αλλη καημος του ειναι να ειναι ορθιος.. του δινω τα χερια για να κατσει και κατευθειαν παταει στα ποδια για να πατησει!!

το μεγαλυτερ σοκ το επαθα οταν τον ειχα στο παρκο καθιστο, χρησιμοποιω βαση για να ειναι πιο ψηλα και οχι τερμα κατω, και να πιανεται απο τα γυρω γυρω για να σηκωθει ορθιος.. λιγη δυναμη ακομα αν ειχε θα σηκωνοταν και θα την ετρωγε την τουμπα του..

εκτοτε ειμαι πολυυυυυ επιφυλακτικη αν τον αφησω μεσα στο παρκο καθιστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Να σου ζήσει ο μπέμπης!

Αν θυμάμαι καλά, όταν κλείσαμε τους 5 μήνες μας επέτρεψε η παιδίατρος να βάζουμε τον Άγγελο να κάθεται... αλλά είχα αρχίσει από λίιιγο πιο πριν να δοκιμάζω αν κάθεται. Πάντως στην αρχή μην τον αφήνεις καθιστό για πολλή ώρα. :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

εγώ είδη έχω αρχίσει και τον βάζω να κάθεται και δείχνει να το απολαμβάνει...βέβαια μην φανταστείτε για πολύ ώρα! :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εμας η κατερινουλα ηθελε απο 5ο μηνα να καθεται αλλα δεν την πολυαφηναμε, τωρα, 7 μηνων καθεται μονη της πλεον και ο γιατρος ψιλοαπορησε, το θεωρησε πολυ νωρις....

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

εμας η κατερινουλα ηθελε απο 5ο μηνα να καθεται αλλα δεν την πολυαφηναμε, τωρα, 7 μηνων καθεται μονη της πλεον και ο γιατρος ψιλοαπορησε, το θεωρησε πολυ νωρις....

 

αν δεν κάνω λάθος δεν είναι νωρίς , ειναι η κατάλληλη ηλικία για να κάθεται το μωρο :D

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κσλή χρονιά σε όλες!

Σήμερα ο γιος μου γίνεται 5 μηνών και θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν ξέρετε από πόσο μηνών επιτρέπετε να βάζουμε το μωρό να κάθετε?όσο ήταν πιο μικρό ο παιδίατρος μας είχε πει ότι δεν κάνει να κάθετε π.χ. όταν το έχουμε αγκαλιά, αλλά θα πρέπει να το στηρίζουμε. Νομίζω (δεν θυμάμαι καλά όμως, γι'αυτό ρωτάω...)ότι μας είχε πει, ότι από τον πέμπτο μήνα και μετά επιτρέπετε να βάζουμε το μωρό να κάθετε, στηριζόμενο με μαξιλάρια, αφού δεν μπορεί ακόμη μόνο του να στηριχτεί.

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!Εμένα αύριο η μικρή κλείνει τον 6. Εδώ και ένα 1,5 μήνα την έιδα ότι μπορούσε να στηριχθεί και άρχισα να την βαζω να κάθεται με στήριξη πάντα στην άρχή την έβαζα πολύ λίγο και όσο περνάει ο καιρός περισσότερο.Όταν κουράζεται κυλάει προς τα κάτω μόνη της ή αρχίζει να γκρινιάζει! Τις τελευταίες μέρες θέλει να κάθεται συνέχεια ή να την κρατάμε και να πατάει όρθια στα πόδια μας! Θα έλεγα να ακολουθήσεις τις ανάγκες του παιδιού σου! Αν νιώθει έτοιμο να κάνει κάτι μην το απαγορεύεις επαιδή δεν έχει παράσει το απαγορευτικό εξάμηνο, ούτε πάλι να το πιέζεις αν δεν είναι έτοιμο να κάνει κάτι!Ας πούμε εμένα δεν έχει καταφέρει ακόμα να γυρίσει μόνη της πλευρό!Παρόλα αυτά στηρίζεται αρκατά σταθερά για την ηλικία της στα ποδαράκια της! Πριν ένα μήνα ειμασταν με ένα αγοράκι 5 μηνών που όταν το έβαζαν μπρούμητα πατούσε τα ποδαράκια και τα χεράκια του κάτω και σηκωνόταν μόνο του!Απίστευτο: κι όμως το είδα με τα ίδια μου τα μάτια...

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είμαστε περίπου 5 μηνών και εδώ και λίγες μέρες θέλει να κάθεται με στήριξη και υπό την επίβλεψή μου! Και τον αφήνω. Βέβαια πέφτει στο πλάι ή μπροστά οπότε θέλει προσοχή. Συμφωνώ να μην την πιεζεις να κάνει κάτι που δεν θέλει και να ακολουθείς την ανάπτυξη του ίδιου του παιδιού. Εμεις ας πούμε για μπουσούλημα ούτε λόγος ενώ αντίθετα πιεζει τα πόδια του προς τα κάτω και δειχνει να θέλει να στηριχθεί. Αλήθεια πότε μπουσουλάνε τα παιδιά; Και μπουσουλάνε όλα τα παιδιά πριν περπατήσουν γιατί΄ έχω ακουσει περιπτώσεις που περπατάνε κατευθείαν.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

του αρέσει πολύ να κάθετε και να στηρίζει τα πόδια του όταν τον έχουμε αγκαλιά. Απλά δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό για την σπονδυλική του στήλη και τα ποδαράκια του, μιας και είναι τόσο μικρός ακόμα...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

απ'οσο μπορω να θυμηθω -γιατι εχω και ενα αλτζχαιμερ εδω και χρονια- και ο δικος μου γυρο στους 5-6 ξεκινησε να στεκεται η μεσουλα του... και επειδη στο παρκακι καμοια φορα ηταν σαν μεθυσμενος, του εβαζα μαξιλαρια γυρω γυρω για να μαθαινει η μεσουλα... τι φοβερο ομως απο εκει που ειναι συνεχεια αγκαλια και δεν μπορει να κρατηθει απο πουθενα, σιγα σιγα να νιωθει τη δυναμη του και να σηκωνεται μπρομυτα, να καθεται , να μπουσουλαει, να...να...να... :D

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...