EviQ

Νέο δοντάκι πίσω από το παλιό!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλου τους γονείς!

Θα ήθελα να "ερευνήσω" λίγο προτού καταλήξω σε οδοντίατρο. Το πρώτο δοντάκι του γιού μου (θα γίνει 6 το Νοέμβρη) κουνιέται. Είναι ένα από τα κάτω μπροστινά.

Μου παραπονέθηκε ότι κάτι "γρατσουνάει" εκεί και κοιταξα το στόμα του,για να διαπιστώσω ότι το καινούριο δόντι φυτρώνει πίσω από το παλιό!

Συμβαίνει αυτό? Δεν το έχω ξαναδεί! Το παλιό δόντι δεν κουνιέται ακόμα αρκετά νομίζω, ώστε να το ζορίσουμε να βγει μια ώρα αρχίτερα και δεν ξέρω κι αν πρέπει.

Γιατί το καινούριο δόντι βγαίνει τόσο πίσω? Έχει τύχει σε καμιά σας? Τί κάνατε?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Διαφημίσεις

Θα ήθελα να "ερευνήσω" λίγο προτού καταλήξω σε οδοντίατρο. Το πρώτο δοντάκι του γιού μου (θα γίνει 6 το Νοέμβρη) κουνιέται. Είναι ένα από τα κάτω μπροστινά.

Μου παραπονέθηκε ότι κάτι "γρατσουνάει" εκεί και κοιταξα το στόμα του,για να διαπιστώσω ότι το καινούριο δόντι φυτρώνει πίσω από το παλιό!

Συμβαίνει αυτό? Δεν το έχω ξαναδεί! Το παλιό δόντι δεν κουνιέται ακόμα αρκετά νομίζω, ώστε να το ζορίσουμε να βγει μια ώρα αρχίτερα και δεν ξέρω κι αν πρέπει.

Καλύτερα να πας το μικρό σου στον οδοντίατρο μήπως και το βγάλει.... κι ας μη κουνιέται αρκετά.... αν το 2ο δοντάκι δεν βρει τον χώρο του για να φυτρώσει, θα βγει τελείως στραβά, προς τα μέσα....

έχει συμβεί στον γιο μου οταν ήταν μικρος, 2 φορές μάλιστα και αναγκαστικά του τα έβγαλε ο οδοντίατρος.... μην ανυσηχεις, δεν ειναι ιδιαίτερος πόνος, περισσότερο ξάφνιασμα παρά πόνος....

απο κει και πέρα μόλις αντιλαμβανόμουν ότι κάποιο δόντι κουνιέται, του έδινα σκληρά να μασάει για να το προκαλει να κουνιέται περισσότερο και να είναι πιο εύκολο να βγει.... το αστείο είναι ότι τα περισσότερο δόντια του έφευγαν κολλώντας στην μπανάνα που έτρωγε :lol:

Θα πρεπει να πατε άμεσα στον οδοντιατρο για εξαγωγη νεογιλου και το πιο πιθανο ειναι να ζήτησει στο μικρο να σπρωχνει το νεο δοντάκι με τη γλωσσα όσο συχνότερα μπορεί. Παντως είναι κάτι που συμβαίνει συχνα;)

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Καλημέρα EviQ. Ναι συμβαίνει αυτο που λες. Μου συνέβαινε οταν ήμουν μικρή, βγαίναν τα καινούρια πίσω από τα παλιά και τα παλιά δεν κουνιόταν. Το αποτέλεσμα ήταν τα καινούρια να βγαίνουν στραβά και τα παλιά τελικά επειδή είχαν ρίζες :shock: τα περισσότερα μου τα έβγαλε οδοντίατρος και λίγα η μαμά μου.

Εγώ λέω να πάρεις γνώμη οδοντιάτρου γιατί είναι λίγο ζόρι να βγουν μόνα τους.

Πάντως για να ανακουφιστείς, σαν ενήλικας έχω πολύ γερά δοντια και οι φρονημίτες καλά κρατούν (δεν μπορούσε ο γιατρός να τους βγάλει με τίποτα :mrgreen:).

Όλα να πάνε καλά στο παιδάκι σου!

Έχει συμβεί 2 φορές στην κόρη μου. Η παιδοοδοντίατρος μου είπε πως αν σε 6 μήνες δεν βγει μόνο του, τότε θα το βγάλουμε. 'Ομως και στα 2 βγήκε από μόνο του, μόλις άρχισε να κουνιέται το κουνούσαμε περισσότερο για να επισπεύσουμε το βγάλσιμο. Στην αρχή είναι στραβό, όμως πολύ γρήγορα πάει από μόνο του στη θέση του. Τα δοντάκια τους αλλάζουν συνέχεια θέση. Γνώμη μου είναι πως δεν χρειάζεται μόνο γι΄αυτό να πας στον οδοντίατρο. Εφόσον είναι ελεγμένα γενικώς, δεν υπάρχει πρόβλημα.

74Qtp3.png2SeRp3.png

ναι κι εγω θα πω να πατε σε οδοντιατρο. ειχα συμμαθητη που ειχε βγαλει κανονικα τα δυο νεα κατω μπροστινα δοντια πισω ακριβως απο τα παλια που ηταν ακουνητα!

προσοχη διοτι στραβωνουν τα καινουργια.

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις!

Μάλλον τελικά πρέπει να βρω παιδοδοντίατρο. Αυτό που θέλω να αποφύγω και δεν πήγα από την αρχή, είναι το να του το βγάλει το δόντι με το ζόρι και να αποκτήσουμε καμιά φοβία με τους οδοντιάτρους...Αν φυσικά πρέπει να βγει δεν λέω, αλλά μήπως το γλυτώσουμε έλεγα.....

Και πάλι ευχαριστώ!

Είχα έναν συμμαθητή στο φροντιστήριο που πάνω από τα δυο ακριανά του δόντα είχαν φυτρώσει τα καινούργια!Καλά μην φανταστείς ότι το βλέπεις κάθε μέρα.Εγώ μόνο σε αυτόν το είχα δει. Πες στον μικρούλη σου να το κουνάει με το χεράκι του σιγά σιγά και αν δεν το βγάλει πήγαινε τον σε έναν οδοντίατρο που δουλεύει με παιδιά (για να μην το πάρει με κακό μάτι).Πάντως κι εγώ όλα μου τα δόντια στον οδοντίατρο τα έβγαζα :lol:

[/url]

Αυτό που θέλω να αποφύγω και δεν πήγα από την αρχή, είναι το να του το βγάλει το δόντι με το ζόρι και να αποκτήσουμε καμιά φοβία με τους οδοντιάτρους...Αν φυσικά πρέπει να βγει δεν λέω, αλλά μήπως το γλυτώσουμε έλεγα.....!

ΠΡΟΣΟΧΗ σε ποιον οδοντιατρο! πρεπει να ξερει τι κανει. ετσι τη πατησα εγω ακριβως (ο δικος μου ηταν γέρος ) και χωρις να μου πει τπτ (οτι βγαινει αλλο απο μεσα κλο και πρεπει να στο βγαλω) τον ειδα να μουρχεται με μια συριγγα καταπανω μου. εκανα να ξαναπατησω δεκαπεντε χρονια!!!:twisted::twisted::twisted:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

εμενα η παιδοοδοντιατρος μας ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να μας συμβει αυτο γιατι ο μεγαλος ενδεχεται να αλλαξει τα δοντια του πολυ αργοτερα απο οτι πρεπει και να ελεγχω συνεχεια το στομα του και αν συμβει θα μας βγαλει εκεινη το παλιο

Διαφημίσεις

pocoyo απο που το εβγαλε το συμπερασμα η παιδοδοντιατρος? αργησε μηπως να βγαλει τα πρωτα του δοντια ? γιατι κι εμενα εχει αργησει πολυ η μικρη και καποιος μου το εχει πει ετσι...

ναι και τα δυο παιδια βγαλανε το πρωτο τους δοντι μετα τον χρονο........για αυτο μου ειπε να προσεχω

Και ο δικός μου γιος το ίδιο έχει πάθει για τα τέσσερα δόντια μπροστα . Πηγαμε σε οδοντιατρο και του τα έβγαλε. Πρεπει να βγουν τα πάλια ετσι τα καινουργια να ερθουν στην θέση τους . Αύτο μπορει να συμβεί γιατι τα καινουργια δοντια δεν βγαινοουν ακριβώς κατω απο τα παλια ,ειναι ομως φυσιολογικο. Μην προσπαθησεις να τα βγαλεις εσυ πηγαινε σε οδοντιατρο, Εγώ τον πήγα στον δικο μου οδοντιατρο . Καλη Τυχη

ναι και τα δυο παιδια βγαλανε το πρωτο τους δοντι μετα τον χρονο........για αυτο μου ειπε να προσεχω

κι εμενα η μικρη μου το ιδιο γιαυτο σε ρωτησα. οποτε κι εγω πρεπει να χω το νου μου οταν ερθει η ωρα.( ηταν φαφουτακι μεχρι τα 1α της γενεθλια.:mrgreen: τωρα ειναι 2 και τωρα φυτρωνει ο 1ος κυνοδοντας. μαζι με αυτον εχει...13. ουαου!)

Συνέβη και στο γιο μου με ένα από τα μπροστινά. Δηλ. είχε σχεδόν βγει το δόντι και κρεμόταν από μία άκρη αλλά φοβόταν να του το τραβήξουμε και δεν καθόταν αν και είχαμε προσπαθήσει. Το καινούριο βγήκε τελικά διαγώνια και όχι κάθετα καβαλικεύοντας ελαφρά το άλλο μπροστινό. Τώρα μετά από ένα χρόνο το στραβό δόντι έχει πάρει τη θέση του γιατί βρήκε χώρο και είναι κατά 95% ίσιο. Οπότε ναι το παλιό δόντι μπορεί να επηρεάσει το νέο πως βγαίνει και αν το ήξερα θα τον είχα πάει οδοντρίατρο.

Διαφημίσεις

Στα δύο πρώτα δόντια που άλλαξε ο γιος μου, είχαν βγει τα καινούρια πίσω από αυτά και παρόλο που τα παλιά ήταν έτοιμα να φύγουν εκείνα παρέμεναν. Έτσι τον πήγα στην οδοντίατρο και του τα έβγαλε εκείνη. Στο πρώτο του έκανε μια ενεσούλα τοπική, ενώ το δεύτερο το έβγαλε με διαφορά μιας εβδομάδας χωρίς ένεση. Πολύ απλή διαδικασία, δεν πόνεσε καθόλου. Μας είπε ότι έπρεπε να βγουν για να δώσουν χώρο στα νέα να αναπτυχθούν σωστά.

4iqfp2.png?nAtPrUav

ηρέμησα λίγο με αυτά που διάβασα, γιατι ήμουν τρομοκρατημένη σήμερα που τ'ανακάλυψα. Στο γιο μου κουνάνε τα 2 κάτω μπροστινά κ έχει αρχίσει να φαίνεται το νέο πίσω απ'τ'άλλα κ εντελώς λοξό. Αύριο πάντως θα τον πάω οπωσδήποτε σε οδοντίατρο...

Καλημέρα. Μην ανησυχείς κι εμείς το έχουμε πάθει. Τηλεφώνησα πανικόβλητη στον οδοντίατρο και μου έκλεισε ραντεβού σε μία εβδομάδα, εντελώς cool. Το άλλο δοντάκι είχε σχεδόν βγει (να καταλάβεις το παιδί το έβγαλε μόνο του) και το καινούργιο πήρε τη θέση του κανονικά, ενώ ήταν σχεδόν .... κάθετο. Απλά πρέπει να βγει το παλιό.

Κι εμάς μας συνέβη στα 2 πρώτα κάτω. Πήγαμε σε παιδοοδοντίατρο, του έβαλε λίγο τζελ και έβγαλε τα παλιά. Δεν πόνεσε καθόλου, μάτωσε ελάχιστα. Το ένα καινούριο δόντι ήρθε αμέσως μπροστά, το άλλο αργεί λίγο περισσότερο...πάντως καλό είναι, μόλις το καταλάβει κανείς, να πάει αμέσως να βγάλει τα παλιά, γιατί όσο μένουν, τόσο στραβώνουν τα καινούρια. Εμένα μου παραπονέθηκε στις διακοπές για πόνο, κι όταν κοίταξα και είδα να έχει βγει ολόκληρο δόντι από πίσω, έπαθα σοκ! Δεν το είχα ξαναδεί, ούτε το είχα ξανακούσει. Τώρα έχω το νου μου για τα δύο πάνω, μην ξαναπάθουμε τα ίδια.

Επανήλθα. Είμαι αφάνταστα εκνευρισμένη σήμερα. Πήγαμε στον οδοντίατρο.

Ο γιος μου είχε ένα σφράγισμα σε φρονιμήτη που το είχαμε κάνει πριν 2 μήνες σε άλλο οδοντίατρο αλλά του έφυγε. Οπότε όταν πήγα σ'αυτόν, του λέω οτι θέλω να του κάνει το σφράγισμα ξανά κ μετά να κοιτάξει τα δόντια που κουνούν κ να μου πει για το άλλο που φυτρώνει. Λεει οκ.

Ο γιος μου ο καημένος δε φοβάται καθόλου στον οδοντίατρο κ έχω χάσει πολύ σάλιο λέγοντας του οτι δεν είναι τίποτα σπουδαίο, για να μη του μείνει καμια φοβία όπως σε πολύ κόσμο. Κ όταν είχε κάνει το σφράγισμα πριν 2 μήνες δε φοβόταν ούτε κουνιόταν καθόλου κ το'χε κ το'λεγε η οδοντίατρος.

Βάζει λοιπόν κάτω το παιδί ανοίγει αυτό διάπλατα το στόμα αφου είχε κ τις διαβεβαιώσεις μου οτι δε θα πονεσει κ εκει που περίμενα ότι θα του κάνει το σφράγισμα, τι έκανε ο βάρβαρος;;; 'Επαιξε μια με το χέρι του κ τράβηξε κ έβγαλε κ τα 2 δόντια του παιδιού μαζί, ούτε ζελέ έβαλε ούτε τίποτα!!! Κ τα δόντια δε κουνούσαν καλά ακόμα!!! Στρίγλιζε το παιδί κ με κοίταζε σαν να μου έλεγε οτι του είπα ψέμματα!!! Του λέω τι έκανες; Λέει τα έβγαλα. Μα είπαμε να κάνεις το σφράγισμα πρώτα!!! Ε λέει είχα προχτες ένα άλλο παιδί που ήθελα να του βγάλω το δόντι κ με παίδευε 2 ώρες γιατί φοβόταν. Του λέω μα εμένα δε φοβόταν, τώρα το φόβισες κ δε θα ξανακάτσει!!! Κ φυσικά φύγαμε χωρις σφράγισμα. Αντε τώρα να πείσω εγώ το παιδί να ξαναπάει σε οδοντίατρο κ να του δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα!!!

Ωωωωχχχ...τώρα μάλιστα! Για κρέμασμα είναι αυτοί οι γιατροί! Εμένα ο γιος μου το αντίθετο, φοβόταν πάρα πολύ και τον κέρδισε αυτή η οδοντίατρος με τη συμπεριφορά της...κι όταν είναι να πονέσει λιγάκι, του το λέει και την εμπιστεύεται και κάθεται χωρίς διαμαρτυρία. Πω πω το καημένο το παιδάκι...τι του κάνεις τώρα αυτουνού; :mad:

'Επαιξε μια με το χέρι του κ τράβηξε κ έβγαλε κ τα 2 δόντια του παιδιού μαζί, ούτε ζελέ έβαλε ούτε τίποτα!!! Κ τα δόντια δε κουνούσαν καλά ακόμα!!!

Μήπως είναι λίγο υπερβολικό αυτό που λες? Θέλω να πω ότι αν δεν κούναγαν τα δοντάκια του παιδιού, πώς τα έβγαλε με μία κίνηση? Όση δύναμη και να βάλεις δεν μπορεί να γίνει αυτό. Κακώς δεν έβαλε ζελέ, φυσικά, κακώς δεν το ενημερωσε το παιδί, κακώς όλα αυτά, αλλά μήπως το παιδάκι περισσότερο πανικοβλήθηκε παρά πόνεσε? Θέλω να πω ότι μπορεί να μην ήξερε από ψυχολογία ο γιατρός, αλλά αν ισχύουν αυτά που λες είναι ψυχασθενής, η εξαγωγή δοντιών είναι γνωστή μέθοδος .... βασανιστηρίων και μάλιστα από τα πιο σκληρά, όπως τα λες είναι για μήνυση.

Υπάρχουν πράγματι γιατροί όλων των ειδικοτήτων, που δεν κάνουν για παιδιά. Αυτά θέλουν ειδική μεταχείριση. Αν εξηγήσεις στο παιδάκι σου ότι κάνατε λάθος στην επιλογή του γιατρού, νομίζω θα καταλάβει.

εγώ δεν είχα βγάλει δόντι μόνη μου, όλα τα δόντια μου τα έβγαζε ο οδοντίατρος, με ένεση κανονικότατα, τα περισσότερα όχι μόνο δεν κουνίοντουσαν αλλά είχαν και μεγάλες ρίζες, σαν τα μόνιμα...

οι εξαγωγές στα κάτω δόντια είχαν γίνει αφού είχαν φυτρώσει τα άλλα :(

επίσης έχω βγάλει και τους 4 φρονιμήτες που ήταν έγκλειστοι και κολλημένοι κάτω από τους τραπεζίτες

Βάζει λοιπόν κάτω το παιδί ανοίγει αυτό διάπλατα το στόμα αφου είχε κ τις διαβεβαιώσεις μου οτι δε θα πονεσει κ εκει που περίμενα ότι θα του κάνει το σφράγισμα, τι έκανε ο βάρβαρος;;; 'Επαιξε μια με το χέρι του κ τράβηξε κ έβγαλε κ τα 2 δόντια του παιδιού μαζί, ούτε ζελέ έβαλε ούτε τίποτα!!! Κ τα δόντια δε κουνούσαν καλά ακόμα!!! Στρίγλιζε το παιδί......

ακριβώς την ίδια φάση την είχα ζήσει εγώ πριν πολλά πολλά χρόνια!!!!! με μια ελεεινή οδοντίατρο στον Οίκο Ναύτου στον Πειραιά, με πήγε η μαμά μου σε αυτή, για να δει το δόντι μου, γιατί έλειπε εκείνη που πηγαίναμε και όπως ήμουν όρθια αρπάζει το κεφάλι μου κάτω από την μασχάλη της και μου στρίβει το δόντι... και είχε τρέξει και πολύ αίμα και πόναγα και πολλές μέρες!!!!!

η μαμά μου της είχε κατεβάσει πολλά καντήλια

απλά από τότε δε ξαναπήγα σε γυναίκα οδοντίατρο, μετά με είχε πάει η μαμά μου στην άλλη, η οποία μου είχε βγάλει δόντια και παρόλο που την ήξερα και δεν είχα πονέσει, στάθηκε αδύνατο να με ηρεμήσουν και να κάτσω στην καρέκλα........

σε γυναίκαι οδοντίατρο ΔΕΝ μπορώ να πάω με τπτ

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Μήπως είναι λίγο υπερβολικό αυτό που λες? Θέλω να πω ότι αν δεν κούναγαν τα δοντάκια του παιδιού, πώς τα έβγαλε με μία κίνηση? Όση δύναμη και να βάλεις δεν μπορεί να γίνει αυτό. Κακώς δεν έβαλε ζελέ, φυσικά, κακώς δεν το ενημερωσε το παιδί, κακώς όλα αυτά, αλλά μήπως το παιδάκι περισσότερο πανικοβλήθηκε παρά πόνεσε? Θέλω να πω ότι μπορεί να μην ήξερε από ψυχολογία ο γιατρός, αλλά αν ισχύουν αυτά που λες είναι ψυχασθενής, η εξαγωγή δοντιών είναι γνωστή μέθοδος .... βασανιστηρίων και μάλιστα από τα πιο σκληρά, όπως τα λες είναι για μήνυση.

Υπάρχουν πράγματι γιατροί όλων των ειδικοτήτων, που δεν κάνουν για παιδιά. Αυτά θέλουν ειδική μεταχείριση. Αν εξηγήσεις στο παιδάκι σου ότι κάνατε λάθος στην επιλογή του γιατρού, νομίζω θα καταλάβει.

Δεν διάβασες καλά, δεν είπα οτι δε κούναγαν, είπα ότι δε κούναγαν καλά. 'Ηταν ας πούμε σε μια μέση κατάσταση, ούτε κρεμόταν απο μια κλωστή, ούτε δεν κουνούσαν καθόλου. Απλά κουνούσαν λίγο. Αλλωστε το νέο δόντι απο πίσω, τώρα έχει φανεί η κορυφή του, δεν έχει βγει καθόλου, είναι ένα επίπεδο με το ούλο ακόμα οπότε δεν τα έσπρωξε καθόλου.

Δεν έχω πρόβλημα που τα έβγαλε, άλλωστε έπρεπε να βγουν, αλλά δεν ήταν τρόπος αυτός, ήταν απαράδεκτος, κ τα 2 δόντια μαζί χωρίς έστω λίγο φάρμακο να μουδιάσει; Κ μόνο το αίμα που ετρεχε έφτανε για να κατατρομάξει το παιδί, κ ας μη πόνεσε, που σίγουρα πόνεσε γιατί δεν είναι απ'αυτά τα παιδιά που κλαίνε με το παραμικρό χτυπηματάκι κ χτες πλάνταξε στο κλάμα, σ'όλο το δρόμο του γυρισμού έκλαιγε. Τα έλεγα στον άντρα μου κ το παιδί δίπλα μου έλεγε μαμά μη το λες, δε θέλω να το θυμάμαι!!! Κ φυσικά μου λέει ότι δε θέλει να ξαναπάει σ'αυτόν το γιατρό. Του εξήγησα βέβαια ότι έκανε λάθος ο γιατρός κ φαίνεται να κατάλαβε, σε επόμενη επίσκεψη σε (άλλον) οδοντίατρο θα δείξει... :(

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα