Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στρουμφοπάρτυ - 3α γενέθλια


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

 

Γύρισα επιτέλους σπίτι οπότε το project στρουμφοπάρτυ προχωράει. Έκανα κάποιες αγορές "χειροτεχνείας" και ξεκίνησα να φτιάχνω το φωτογραφείο. Ελπίζω να το έχω έτοιμο αύριο να ανεβάσω φωτό και οδηγίες.

 

Τώρα προβληματίζομαι για το δωράκι των παιδιών:

 

Μου μπήκε στο μυαλό να δώσω κουτιά κίτρινα με κόκκινη κορδέλα. Μέσα σκέφτομαι να βάλω:

 

1. Παραμύθι: Βρήκα μια παλιά σειρά παραμυθιών που αν την παραγγείλεις online κάνει μόλις 1,40

 

T060029026-200.JPG

 

2. Γλυκά: Μία σοκολάτα και σε σακουλάκι διάφορα μεταξύ και αυτά:

 

haribo-schlumpfe.jpg

 

3. CD με ότι έχω βρει για τα Στρουμφάκια: τα 41 επισόδεια που παίχτηκαν στην TV, την ταινία, τραγουδάκια, coloring pages.

 

Η ιδανική διάσταση κουτιού είναι αυτή που έχουν τα χαρτιά φωτοτυπίας. Και το καλό είναι ότι τα φωτοτυπάδικα στα δίνουν δωρεάν αφού τα έχουν για πέταμα. Βρήκα μια τεχνική στην οποία με χαρτιά από εφημερίδα μπορείς να καλύψεις τα γράμματα που έχει και να το βάψεις με σπρεϋ σε ότι χρώμα θέλεις.

Καλά μέχρι εδώ. Την ζημιά μου την έκανε ο άντρας μου ο οποίος μου λέει: τι θα έλεγες μόλις ανοίγει το δωράκι να κάνει μπουμ? Και αρχίζει το πρόβλημα. Μπουμ κάνει ένα μπαλόνι όταν σκάει για παράδειγμα αλλά ο μόνο τρόπος που σκεφτήκαμε μέχρι στιγμής είναι να υπάρχει ένα φουσκωμένο μπαλόνι γεμάτο confetti το οποίο θα είναι σφηνομένο στον πάτο του κουτιού. Με διάφανη πετονιά το μπαλόνι είναι δεμένο στο καπάκι. Μόλις το παιδί πάει να σηκώσει το καπάκι θα βλέπει ότι υπάρχει ένα μπαλόνι αλλά θα δυσκολέυεται να το βγάλει. Το δίνει λοιπόν στους γονείς οι οποίοι βάζουν περισσότερο δύναμη. Το μπαλόνι ξεκολάει και στο επάνω σημείο του κουτιού υπάρχει ένα συραπτικό ανοιχτό προς τα κάτω. ΜΠΟΥΜ!

 

α) τι λέτε?

β) μήπως σκέφτεστε άλλο τρόπο γιατί δεν έχω πειστεί ακόμη με το ανοιχτό συραπτικό (βέβαια όλα τα παιχνίδια έχουν συραπτικά αλλά δεν ξέρω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 476
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωραίο σαν ιδέα αλλά νομίζω ότι θα έχεις κ κλάματα ειδικά από παιδάκια μικρότερης ηλικίας,δεν ξέρω κιόλας τι ηλικίες θα παίζουν.Αλλά δεν είναι λίγο μπελάς να το κάνεις όλο αυτό?Εννοώ ότι έχεις ήδη διαλέξει τόσα καλούδια που θα είναι υπερευχαριστημένα.Αλλά αν είναι όντως εύκολο θα ήταν πολύ ωραίο.Μία ερώτηση γιατί δεν κατάλαβα (είμαι κ άυπνη).Μέσα στο κουτί θα τους βάλεις όλα αυτά ή θα διαλέξεις ένα από τα 3?

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο σαν ιδέα αλλά νομίζω ότι θα έχεις κ κλάματα ειδικά από παιδάκια μικρότερης ηλικίας,δεν ξέρω κιόλας τι ηλικίες θα παίζουν.Αλλά δεν είναι λίγο μπελάς να το κάνεις όλο αυτό?Εννοώ ότι έχεις ήδη διαλέξει τόσα καλούδια που θα είναι υπερευχαριστημένα.Αλλά αν είναι όντως εύκολο θα ήταν πολύ ωραίο.Μία ερώτηση γιατί δεν κατάλαβα (είμαι κ άυπνη).Μέσα στο κουτί θα τους βάλεις όλα αυτά ή θα διαλέξεις ένα από τα 3?

 

Στο κουτί θα τα βάλω και τα 3. Τα παιδάκια είναι σύνολο 17 μεταξύ 2 και 7 ετών, αν και τα περισσότερα είναι 3 με 5 ετών. Μπελάς να τα φτιάξω θα είναι, αλλά με όλα αυτά που γίνονται γύρω μας στην επικαιρότητα, δεν ξέρω το είχα ανάγκη να ασχοληθώ με κάτι χαρούμενο, η δική μου προσωπική ψυχοθεραπεία. Άσε που φροντίζω και συμμετάσχουμε όλοι μαζί σε αυτό οπότε έχει γίνει οικογενειακό το project.

Ότι θα τρομάξουν τα παιδιά, θα τρομάξουν, αλλά δεν δικαιούμαστε και εμείς μια σκανδαλιά :twisted: ?

Αν κρίνω από τον δικό μου, αυτός ξεκαρδίζεται όταν γίνεται κάτι αναπάντεχο και ειδικά όταν σπάνε μπαλόνια τρελένεται.

Το θέμα είναι, υπάρχει τρόπος να αποφύγω το συραπτικό?

 

ΥΓ. Sorry για ορθογραφικά λάθη, δεν έχω αυτόματη διόρθωση :oops:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι να το κάνεις.Κ μπράβο σας που ασχολείστε όλοι μαζί κ περνάτε τον ποιοτικό σας χρόνο.Προσωπικά δε μου έρχεται κάποια ιδέα για το συρραπτικό αλλά είπαμε σήμερα δεν το έχω καθόλου.Κάτι θα βρεθεί.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Wow...

Ελενα που μένεις; Απλά πες το μου και θα περνάω τυχαία από το σπίτι σου τη μέρα του party... :)

 

Aναμένω αναλυτικές οδηγίες για το φωτογραφείο...

 

Τα δωράκια είναι τέλεια...για το boom θα έλεγα να δεις στο jumbo ή σε μαγαζιά με είδη trick μήπως βρεις κάτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elena tz πές μας από πού παράγγειλες τα παραμύθια και πού βρήκες τα haribo!

Εχεις τρομερές ιδέες.

 

Τα παραμύθια τα έχει το e-store του nakas paper: http://www.nakas.gr. Μπορείς να παραγγείλεις με την επιλογή να τα παραλάβεις από κατάστημα.

 

Εγώ παράγγειλα ένα για να το δω (δεν ξέρω αν είναι έγχρωμο για παράδειγμα). Όταν θα το έχω θα σου πω.

 

Τώρα τα haribo υπάρχουν στην Γερμανία (εμένα μου τα στέλνει η μαμά μου που μένει εκεί). Μήπως έχεις κανένα γνωστό ή από κάποιο e-shop. Θα ρίξω μια ματιά και θα σου πω, οκ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει haribo στο S/M απλώς όχι με στρουμφάκια. Τα βιβλιαράκια είναι φανταστικά. Έχει και με πρωταγωνίστρια τη Στρουμφίτα σε προσφορά που με βολεύει γιατί το πάρτυ είναι για την κόρη μου. Δεν έχουμε αποφασίσει αν θα το κάνουμε στις 20/11 ή στις 3/12. Πες μου σε παρακαλώ πόσο χρόνο έκαναν να στα στείλουν για να δω τι περιθώριο έχω. Και αν είναι έγχρωμα από μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει haribo στο S/M απλώς όχι με στρουμφάκια. Τα βιβλιαράκια είναι φανταστικά. Έχει και με πρωταγωνίστρια τη Στρουμφίτα σε προσφορά που με βολεύει γιατί το πάρτυ είναι για την κόρη μου. Δεν έχουμε αποφασίσει αν θα το κάνουμε στις 20/11 ή στις 3/12. Πες μου σε παρακαλώ πόσο χρόνο έκαναν να στα στείλουν για να δω τι περιθώριο έχω. Και αν είναι έγχρωμα από μέσα.

 

Σε κανονικές συνθήκες δεν κάνει πάνω από 1 εβδομάδα να έρθει πακέτο από Γερμανία. Αρκεί να μην πέσεις σε καμιά απεργία βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

elena tz πές μας από πού παράγγειλες τα παραμύθια και πού βρήκες τα haribo!

Εχεις τρομερές ιδέες.

 

Λοιπόν βρήκα το online-shop της haribo https://onlineshop.haribo.com/

Μιλάμε τρελάθηκα! Τρελαινόμαστε για σχεδόν όλα τα haribo και επιτέλους μπορούμε να τα παραγγείλουμε σπίτι!!!!!!!!!!

 

Στέλνουνε Ελλάδα και τα έξοδα αποστολής είναι 15,80

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται θέλουμε οδηγίες πως το έκανες?Τελικά βρήκες κόλπο για το μπαλόνι?

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, καταρχήν χρειαζόμαστε ένα χαρτόνι, εγώ πήρα λευκό από Jumbo σε διαστάσεις 50 x 70.

 

Στη συνέχεια θα χρειαστούμε το σχέδιο και μάλιστα ασπρόμαυρο (εκτός αν θέλετε να καταναλώσετε όλη την μελάνη του εκτυπωτή σας στο project). Ανοίγουμε όποιο πρόγραμμα (εγώ το κάνω στο Power Point) μας βολεύει στον υπολογιστή και κάνουμε τα εξής βήματα:

 

1. Διαμορφώνουμε την σελίδα στις διαστάσεις του χαρτονιού (50 x 70)

2. Copy την εικόνα που μας ενδιαφέρει και την μεγεθύνουμε ώστε να «δένει» αρμονικά με τις διαστάσεις της σελίδας

3. Save

4. Copy την μεγεθυσμένη εικόνα και paste σε βιβλίο του excel

5. Print

6. Συναρμολόγηση πατρόν (μου πρινταρε το σχέδιο σε 9 φύλλα ώστε με tape να μπορώ να τα κολλήσω και να το έχω στις διαστάσεις που θέλω)

7. Μεγάααααααλη υπομονή. Κόβουμε το πατρόν σε κομμάτια ανάλογα με το χρώμα που έχει.

8. Με τη βοήθεια του πατρόν χρησιμοποιούμε χρωματιστά χαρτόνια και κόβουμε τα κομμάτια. Τις γραμμές τις πέρασα με χοντρό μαρκαδόρο.

9. Συναρμολογούμε τα κομμάτια και τα κολλάμε πάνω στο χαρτόνι μας.

10. Ανοίγουμε την τρύπα που θα βγαίνει το κεφάλι.

11. Παίρνουμε μια κούτα και κόβουμε λωρίδες τις οποίες θα κολλήσουμε πίσω από το χαρτόνι δημιουργώντας ένα πλαίσιο.

12. Είναι έτοιμο, τώρα αν θέλετε να στηρίζεται κιόλας φτιάξτε μια βάση στήριξης από χαρτόνι.

 

Ακαταλαβίστικα? Ελπίζω οι φωτό που ακολουθούν να είναι πιο κατατοπιστικές.

 

fotografio1.th.jpg

 

fotografio2.th.jpg

 

fotografio3.th.jpg

 

fotografio4.th.jpg

 

fotografio5.th.jpg

 

fotografio6.th.jpg

 

fotografio7.th.jpg

 

fotografio8.th.jpg

 

Λογικά με click στην εικόνα θα σας βγάλει μεγαλύτερες φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!Οι εικόνες είναι πολύ κατατοπιστικές!Τελικά δε φαίνεται τόσο δύσκολο.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται θέλουμε οδηγίες πως το έκανες?Τελικά βρήκες κόλπο για το μπαλόνι?

 

Για το μπαλόνι δεν βρήκα ενναλακτική, μάλλον θα το κάνω όπως είπαμε, αν και σκέφτομαι να το βάλω τελικά μόνο στα κουτιά για τα μεγαλύτερα παιδιά. Δεν ξέρω είμαι ακόμη υπό σκέψη.

 

Ίσως να υπάρχει κάτι σε μαγαζιά με είδη τρικς αλλά αν φανταστείς ότι θα έχω 17 παιδάκια, δεν θέλω να δώσω άλλα λεφτά για τα δώρα τους. Ήδη αν βάλεις τα υλικά για να φτιάξω το κουτί, το καπέλο, το βιβλίο, τα candies, cd, μπαλόνια κοκ νομίζω είναι αρκετά για δωράκι. Προτιμώ να τα διαθέσω σε κάποιον που θα τους διασκεδάσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλενα μου ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σου τελικά σκέφτηκα κάτι άλλο και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας...ναι είμαι αναποφασιστη

Θέλω να συνδιασω και Χριστούγεννα μαζί...κάτι σαν Χριστούγεννα στο στρουμφοχωριο...γιατί σίγουρα θα εχωχ στολίσει χριστουγεννιάτικα.

Σκέφτηκα πχ δλδ στην τούρτα που θα έχει στρουφακια να έχει πχ και ένα ελατο .

Τα πιατακια και ποτηρακια μου δεν θα εινα με στρουφακια αλλα χριστ/κα και λέω μήπως και η πρόσκληση είναι τέτοια και απλά κολλησω πάνω και κανα στρουμφ και γράψω κάτι σχετικό για να καταλάβουν ότι στο στρουμφοχωριο έχουν Χριστούγεννα...

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί γιατί αρχικά είχα σκεφτεί χριστουγεννιάτικο θέμα και τώρα τρελαθηκα με τα στρουφακια και με τις ιδέες σου elenatz

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει κ σε στυλ γλυφιτζούρι-marshmellow αλλά δε θυμάμαι που...Πάντως σε τέτοια μαγαζιά θα βρεις σίγουρα

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Έλενα μου ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σου τελικά σκέφτηκα κάτι άλλο και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας...ναι είμαι αναποφασιστη

Θέλω να συνδιασω και Χριστούγεννα μαζί...κάτι σαν Χριστούγεννα στο στρουμφοχωριο...γιατί σίγουρα θα εχωχ στολίσει χριστουγεννιάτικα.

Σκέφτηκα πχ δλδ στην τούρτα που θα έχει στρουφακια να έχει πχ και ένα ελατο .

Τα πιατακια και ποτηρακια μου δεν θα εινα με στρουφακια αλλα χριστ/κα και λέω μήπως και η πρόσκληση είναι τέτοια και απλά κολλησω πάνω και κανα στρουμφ και γράψω κάτι σχετικό για να καταλάβουν ότι στο στρουμφοχωριο έχουν Χριστούγεννα...

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί γιατί αρχικά είχα σκεφτεί χριστουγεννιάτικο θέμα και τώρα τρελαθηκα με τα στρουφακια και με τις ιδέες σου elenatz

 

Ωραία η ιδέα σου και φίνεται εύκολα. Με ένα πρόχειρο search σε εικόνες βρήκα:

 

http://www.topironons.com/images/smurfs_papa_iron_on_transfer_022.JPG

(Μην σε απασχολούν χρώματα και γράμματα, μπορώ να στα φτιάξω)

http://0.tqn.com/d/animatedtv/1/0/s/-/1/Smurf_cmas.jpg

http://www.parentscanada.com/uploads/smurfs.gif

http://bluebuddies.com/gallery/Smurf_Coloring_Books/jpg/Smurfs_Books_Coloring_Smurf_Christmas_Coloring_Book_1.jpg

http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20110829192758/smurfs/images/5/54/Merry_Christmas_Smurfs.jpg

 

Ή μπορείς να δουλέψεις με αυτό που αρχικά είχες σκεφτεί και να βάλεις και μια φιγούρα επάνω για παράδειγμα τον παπα-Στρουμφ:

http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20110907145618/smurfsfanon/images/thumb/a/a0/Wishlist.jpg/593px-Wishlist.jpg

 

Και να γράψεις κάτι σαν φέτος τα χριστούγεννα θα στρουμφίσουμε μπλα, μπλα (δεν είμαι καλή στα σλογκαν). Υπάρχουν και χριστουγεννιάτικα τραγουδάκια με τα στρουμφάκια.

 

Αλήθεια πόσα παιδάκια θα έχεις. ΑΝ είναι λίγα σου έχω το τέλειο δωράκι....

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει κ σε στυλ γλυφιτζούρι-marshmellow αλλά δε θυμάμαι που...Πάντως σε τέτοια μαγαζιά θα βρεις σίγουρα

 

ΑΧ κορίτσια με καταστέψατε!!!!!!!! Πρέπει να τα βρώ, έστω απλά και μόνο για να τα δω. Καλά μιλάμε μετά από τα γενέθλια θα βλέπω Στρουμφ και θα αηδιάζω!!!!! Χα, χα, χα

Link to comment
Share on other sites

Αχ τελειες εικόνες...αυτή με τον παπαστρουφ κ το μανιτάρι μαρεσε πολυ και για να κρεμεταιμαπο την πρόσκληση που έχω σκεφτεί...

Θα έχω γύρω στα 10 παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Αχ τελειες εικόνες...αυτή με τον παπαστρουφ κ το μανιτάρι μαρεσε πολυ και για να κρεμεταιμαπο την πρόσκληση που έχω σκεφτεί...

Θα έχω γύρω στα 10 παιδάκια.

 

Ναι και εμένα αυτή μου άρεσε περισσότερο. Όσο για το δωράκι είναι τσιμπημένο, το βρήκα εχθές:

 

https://onlineshop.haribo.com/HARIBO-Sortiment/Adventskalender-2011.html

 

Ξέρεις τι είναι? Ημερολόγιο για τα Χριστούγγενα. Κάθε μέρα από τις 1 Δεκεμβρίου τα παιδάκια ανήγουν το αντίστιχο παραθυράκι (έχει καραμελίστες μέσα), μέχρι να φτάσουν τα Χριστούγεννα και να πάρουν το δώρο τους. Είναι κάτι σαν έθιμο στην Γερμανία (εκεί μεγάλωσα).

 

Αλλά είπαμε είναι κοματάκι ακριβό.........

Link to comment
Share on other sites

Πω είναι τέλειο!!!!!!

Λες τον παπαστρουμφ να τον εκτύπωσω σε χοντρό α4 και να τΟ κόψω να το βάλω πάνω στην άλλη πρόσκληση? η θα φαίνεται άσχημο που έχει ανάμεσα κάτι γράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...