Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θερμανση και παιδι


maridoula80

Recommended Posts

Ναι,ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι,ανεβαζουν πολυ γρηγορα την θερμοκρασια του σπιτιου και ακομα και οταν σταματανε να δουλευουν βγαζουν θερμοτητα οπως τα καλοριφερ.

 

Απο αποψη καταναλωσης δεν ξερω ακομα να σου πω,ειναι νωρις...

 

Περυσι παντως δωσαμε απο Νοεμβρη μεχρι Απριλη 800 ευρω στο ρευμα και 1.000 στην θερμανση ( χαλασαμε 1 τονο),τον Απριλιο που θα ερθει ο εκκαθαριστικος θα δουμε τι καινε....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια καλύτεροι και ακριβότεροι είναι οι fagor, 400Ε ο 2000w. Επίσης γαλλικοί οι olsberg. Εγώ έχω τους Νoirot(σκανδιναβικοί νομίζω) στο εξοχικό. Ευχαριστημένη αλλά για χρήση εκ περιτροπής και όχι μόνιμη. Τί εννοώ ; 3 1500w και 1 2000w για χρήση 5 ημερών στο δίμηνο +50Ε. Δηλαδή το δίμηνο που δεν τους χρησιμοποιώ πληρώνω 50Ε ΔΕΗ. Το δίμηνο που τους καίω μόνο 5 μέρες(τα 2 ΣΚ που πάω) πληρώνω 100Ε ΔΕΗ. Πιστεύετε ότι για χρήση 60 ημερών θα συμφέρει? Το σπίτι είναι καινούργιο, με κουφώματα καλά και την απαιτούμενη μόνωση για παραθαλάσσιο 500μ, από θάλασσα. Ελπίζω να βοήθησα.Α.. στην Αθήνα έχω 3 inverter (2 9άρια, και 1 12άρι) και μία σόμπα quartz 2000w.Τα καίω από τις 9 το βράδυ (όχι όλο το βράδυ τα αιρκοντίσιον) και στο ρολόι της ΔΕΗ για (1 μήνα κατανάλωσης) είδα ότι φτάσαμε τις Κιλοβατόρες του ολόκληρου διμήνου. Ακριβώς θα σας πώ όταν έρθει ο λογαριασμός έως το τέλος του μήνα. Ελπίζω όλες μας να αναρτήσουμε στοιχεία (καταναλώσεις - ώρες) για να μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις. Είδατε που μας φτάσανε?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το τι λένε οι "ειδικοί", σηκώνει συζήτηση. Αιθαλομίχλη υπάρχει, αλλά τα κρούσματα άσθματος που λένε ότι έχουν αυξηθεί είναι ψέμα. Βγήκε τις προάλλες ο διευθυντής πανελλήνιου οργανισμού υγείας και είπε ότι τα κρούσματα στα νοσοκομεία δεν έχουν αυξηθεί αλλά είναι στα ίδια ποσοστα με πέρισυ. Όλα προς χάριν εντυπωσιασμού, εγώ δεν πιστεύω τίποτα από τις δήθεν έρευνες που μας παρουσιάζουν κατά καιρούς, όλα κατασκευασμένα είναι. Ζούμε χρόνια σε μεγαλουπόλεις που οι ρύποι από τα καυσαέρια χτυπάνε κόκκινο, τώρα θυμηθήκαμε την αιθαλομίχλη; Τόσα χρόνια το νέφος στην Αθήνα από τι ήτανε;

 

 

Επ' αυτού απλώς να σημειώσω ότι εγώ είμαι ένα από τα άτομα με άσθμα και η ζωή μου έχει γίνει πολύ δύσκολη φέτος δυστυχώς. Έχω άσθμα εκ γενετής, έχω περάσει πολύ δύσκολες στιγμές. Μετά τα 18 κατάφερα να το "κατευνάσω" μετά από πολλές θεραπείες και πολλά φάρμακα. Είχα ηρεμήσει εδώ και 10 χρόνια. Φέτος είμαι πάλι στο σημείο μηδέν. Δεν μπορώ να βγω από το σπίτι. Δεν μπορώ να κοιμηθώ σε οριζόντια στάση από τη δύσπνοια..Παίρνω πάλι ένα κάρο φάρμακα. Ο διευθυντής του ΠΟΥ όμως δεν ξέρει για μένα για να με καταγράψει στα περιστατικά του διότι πολύ απλά δεν νοσηλεύτηκα σε νοσοκομείο για να φαίνομαι κάπου.. Αυτό δεν το γράφω για να νιώσετε άσχημα όσοι καίτε ξύλα, άλλωστε ενεργειακό τζάκι έχω κι εγώ..αλλά για να καταλάβουμε ότι τελικά ίσως και να μην είναι όλα παιχνίδια (όχι ότι αμφιβάλλω ότι τα δραματοποιούν) και να σκεφτούμε τις μακροπρόθεσμες συνέπειες και να κινητοποιηθούμε κάπως. Τουλάχιστον όσοι έχουν τζάκι απλό θα πρέπει να το μετατρέψουν σε ενεργειακό π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 1500w αρκουν για 9-10 τμ,τωρα για το αλλο που ρωτας χμμμ εγω δεν θα το εκανα,δεν νομιζω να σε καλυψει,καλυτερα καθε δωματιο να εχει το δικο του.

 

Εχουν καλη μονωση τα δωματια?γιατι παιζει και αυτο ρολο στην αποδοση των θερμοπομπων....

 

Το υπνοδωμάτιο του μωρού είναι το πιο κρύο σημείο του σπιτιού δυστυχώς. Κι από κάτω κι από πάνω, δεν μας ζεσταίνει κανείς. Δεν καίνε θέρμανση σχεδόν καθόλου.

 

Τελικά παραγγείλαμε 2000 watt κι ό,τι γίνει. Το πολύ πολύ του χρόνου το παίρνουμε στο καθιστικό και για το δωμάτιο του μωρού παίρνουμε ένα μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ήρθε ο λογαριασμός! Σύμφωνα με την πιο πάνω περιγραφή θέρμανσης του σπιτιού μου, το ποσό σε σχέση με την ίδια περίοδο πέρσυ - το χαράτσι, το επιπλέον ποσό είναι 52 Ε. Τί λέτε, είναι πολλά για ένα μήνα θέρμανσης? Πάντως εγώ περίμενα πολλά περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ήρθε ο λογαριασμός! Σύμφωνα με την πιο πάνω περιγραφή θέρμανσης του σπιτιού μου, το ποσό σε σχέση με την ίδια περίοδο πέρσυ - το χαράτσι, το επιπλέον ποσό είναι 52 Ε. Τί λέτε, είναι πολλά για ένα μήνα θέρμανσης? Πάντως εγώ περίμενα πολλά περισσότερα.

 

 

Πόσες ώρες το βράδυ έκαιγες τα κλιματιστικά και την σόμπα; Καλά μου φαίνεται ότι σας ήρθε ο λογαριασμός. Εμείς καίμε δυο κλιματιστικά παλιάς τεχνολογίας 8 ώρες τη μέρα και μια σόμπα χαλαζία 1600w το μεσημέρι 2 ώρες περίπου μέχρι να διαβάσει ο μικρός.

Περιμένω το λογαριασμό της ΔΕΗ :( και δεν με βλέπω να το γλιτώνω το εγκεφαλικό...

Του χρόνου με τις αυξήσεις που θα κάνουν και στο ρεύμα πως θα ζεσταινόμαστε βρε παιδιά;:confused:

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

natasa-tasos τα κλιματιστικά inverter περίπου 3 ώρες το βράδυ, την σόμπα 2000w μεσημέρι 2 ώρες, βράδυ κάνα 5ωρο (και στον ύπνο), + ηλεκτρ.θερμοσίφωνα. Βέβαια χρησιμοποιώ και το νυχτερινό, ηλιακό θερμοσ., και τζάκι αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πάντως έμενα μου ήρθε η ΔΕΗ 620 ευρώ μαζί με το έναντι και αυτήν την στιγμή τα σώματα μου καίνε λιγότερο από 20 Κwatt την μέρα.

1 x 900w DYNATHERM

1 x 860w INTECH

3 x 600w INTECH

1 x 320w INTECH

Β.Ελλάδα μονοκατοικία σε υψόμετρο 400μ περίπου 97 τ.μ. με σχετικά καλή μόνωση στην αρχή δούλευαν 8-10 ώρες το 24ωρο και τώρα που ζεστάθηκαν οι τοίχοι δουλεύουν 2-4 ώρες,και ενίοτε δεν έκλεισα ούτε χαμήλωσα τους θερμοστάτες, σταθερά στους 23 βαθμούς.

 

Υ.Γ.

Τώρα και 20 λεπτά να κατεβεί το πετρέλαιο δεν την αλλάζω την υπέρυθρη με τίποτα,

με δυο μικρά παιδιά και να μη μας ενδιαφέρει αν είναι ξεσκέπαστα η όχι !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επειδή βλέπω πολύ κόσμο να προβληματίζεται θα παραθέσω (όσο μπορώ επιστημονικά τις απόψεις μου, για όσα ξέρω).

Δεν μπορώ να φέρω άποψη για convectors (αποφεύγω να τους χρησιμοποιήσω όταν κάποια στιγμή διάβασα για περιπτώσεις που πήραν φωτιά...) και για πάνελ υπερύθρων (δεν εμπιστεύομαι την ακτινοβολία ισχύος και ας είναι χαμηλού μήκους κύματος).

 

Πιστεύω ότι με έκπτωση στην ποιότητα, το οικονομικότερο είναι το air condition ΜΕ INVERTER, ειδικά αν έχεις και νυχτερινό ρεύμα, οπότε το χειμώνα έχεις οικονομικό ρεύμα 3 με 5 το μεσημέρι εκτός από το νυχτερινό 2 με 8.

 

ΓΕΝΙΚΩΣ, το πλεονέκτημα της χρήσης καλοριφέρ λαδιού, σομπών αλογόνου είναι ότι μπορείς να ΘΕΡΜΑΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ με ποιότητα θέρμανσης ίδια σχεδόν με το καλοριφέρ πετρελαίου.

 

Όμως ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΑΣ ΠΛΕΟΝ.

 

Αν καταναλώνετε περισσότερες από 2000 κιλοβατώρες το 4μηνο η χρέωση φτάνει τα 0,20 ευρώ ΤΗΝ ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΑ !!! Αυτό, λόγω των χρεώσεων που ΔΕ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ αλλά είναι σχετικές με την κατανάλωση.

 

Στη σελίδα asxetos.gr υπάρχει το σχετικό θέμα, δεν το δημοσιεύω, γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται.

 

Η θερμογόνος δύναμη του πετρελαίου είναι από 10,5 kw το λίτρο ως 11,5 kw το λίτρο ανάλογα με την ποιότητα-νοθεία.

Η τιμή του λίτρου είναι γύρω στο 1,3-1,35

Πρέπει να υπολογιστεί ο βαθμός απόδοσης του λέβητα (80-85% για παλιό) ΑΛΛΑ ΚΑΙ το δεδομένο 1-2-5% κλέψιμο του πετρελαιά...

Σε γενικές γραμμές το κόστος λοιπόν του πετρελαίου είναι 1,35/11=0,123

Αφαιρώντας και τις απώλειες του λέβητα και το κλέψιμο, πάμε στο 0,123/(0,85*0,95)= 0,153 ευρώ η κιλοβατώρα.

 

Αλλά αν έχουμε ωρομέτρηση δε συμφέρει να απομονώσουμε χώρους κλείνοντας σώματα γιατί ο μετρητής μετράει έτσι κ αλλιώς...

 

Σκεφτείτε το λοιπόν...

 

Αν μπορείτε να μείνετε κάτω από τις 2000 κιλοβατώρες το 4μηνο τότε κάτι γίνετε. Δείτε και το αντίστοιχο θέμα που σας πρότεινα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα!

 

Την άλλη εβδομάδα γεννάω και έχω μία απορία σχετικά με τη θερμοκρασία που πρέπει να έχει το σπίτι για να νιώθει άνετα το μωράκι μας!

 

Γενικά βγάλαμε τον χειμώνα χωρίς θέρμανση, με λίγο κλιματιστικό όταν το κρίναμε απαραίτητο. Το σπίτι μας δεν έχει απώλειες και η θερμοκρασία αυτή την εποχή είναι στους 16-18 βαθμούς.

 

Όσες έχετε νεογέννητα ανάβετε θέρμανση αυτή την εποχή?

Υπάρχει ενδεδειγμένη θερμοκρασία για σπίτι με μωράκι?

Γιατί εμείς αντέχουμε, αλλά τα μικρούλια?!?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Την άλλη εβδομάδα γεννάω και έχω μία απορία σχετικά με τη θερμοκρασία που πρέπει να έχει το σπίτι για να νιώθει άνετα το μωράκι μας!

 

Γενικά βγάλαμε τον χειμώνα χωρίς θέρμανση, με λίγο κλιματιστικό όταν το κρίναμε απαραίτητο. Το σπίτι μας δεν έχει απώλειες και η θερμοκρασία αυτή την εποχή είναι στους 16-18 βαθμούς.

 

Όσες έχετε νεογέννητα ανάβετε θέρμανση αυτή την εποχή?

Υπάρχει ενδεδειγμένη θερμοκρασία για σπίτι με μωράκι?

Γιατί εμείς αντέχουμε, αλλά τα μικρούλια?!?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εγώ το έχω ακόμα αναμένο στους 21 βαθμούς από τον Οκτώβρη.Το ίδιο έκανα και πέρσι που ήταν νεογέννητο.Γενικά 20 με 22 θεωρείται καλό οπως είπε και η προηγούμενη κοπέλα.16-18 μου φαίνεται κρύο.Αν βάλεις και την υγρασία που θα έχει μαζέψει το σπίτι ...

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Παιδια να σας πω κ εγω το προβλημα μου να μου πειτε καποια λυση.. λοιπον το σπιτι που μενω ειναι 55τμ..μικρο κ με πολυ υγρασια.. να πω πωσ εχει τζαμαρια μονο με σιτες..αποτελεσμα πολυ κρυο!! :mad: τα τζαμια ειναι γεματα υδρατμους κ η θερμοκρ 12 κελσιου το μεσημερι αρα το βραδυ πεφτει πολυ κατω..το φεβρουαρ ερχεται το μπεμπε μου:P:p:p.. λετε να παθει καμια ρινιτιδα?:oops: απο θερμανσ εχει αιρ κοντισιον 18αρι για καθιστικο κ στο δωματιο μεσα βαζω ενα καλοριφερ λαδιου.. τι προτεινετε για θερμανση οικονομικη κ υγιεινη για μπεμπε μου κ για αφυγραντιρεσ?πως θα το φτασω 20 κελσιου εδω μεσα οεο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το κλιματιστικό κάνει έως και 70% οικονομία έναντι του θερμοπομπού. Αλλα δεν έχει την ποιοτικήθέρμανση του θερμοπομπού.

 

Εμένα με το κλιματιστικό είναι παγωμένα τα χέρια μου. Βάζω ταυτόχρονα και μια σόμπα χαλαζία για να μην το έχω αυτό. Δεν ξέρω τι έχω κάνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εαν θελετε να εξοικονομησετε ενεργεια δηλαδη και χρημα κατ' επεκταση, μη κοιτατε το δεντρο και χανετε το δασος!!!

 

τα λεφτα σας να τα δωσετε για να θωρακησετε το κελυφος του σπιτιου σας κανοντας π.χ. θερμομονωση και βαζοντας κουφωματα αλουμινιου με διπλα τζαμια, ωστε να μη χανεται η ενεργεια που ξοδευετε. Οχι να αγοραζετε ο,τι καινουριο βγαινει καθε φορα ή σας λεει ο γειτονας οτι εβαλε.

Link to comment
Share on other sites

εαν θελετε να εξοικονομησετε ενεργεια δηλαδη και χρημα κατ' επεκταση, μη κοιτατε το δεντρο και χανετε το δασος!!!

 

τα λεφτα σας να τα δωσετε για να θωρακησετε το κελυφος του σπιτιου σας κανοντας π.χ. θερμομονωση και βαζοντας κουφωματα αλουμινιου με διπλα τζαμια, ωστε να μη χανεται η ενεργεια που ξοδευετε. Οχι να αγοραζετε ο,τι καινουριο βγαινει καθε φορα ή σας λεει ο γειτονας οτι εβαλε.

 

Αυτο προυποθετει οτι μενουμε σε δικο μας σπιτι.....αν νοικιαζεις δεν μπορεις να βαλεις τον ιδιοκτητη σε τετοια εξοδα και φασαριες. Ο δικος μου πχ ειναι ανεργος. Οι υπολοιποι δεν αναβουν πετρελαιο, οποτε μονο ο θερμοπομπος ειναι λυση προς το παρον. Μη νομιζεις οτι δεν ειναι υπερβολικα πολυς κοσμος σε παρομοια κατασταση....

Link to comment
Share on other sites

ο αφυγραντιρας ξερεισ αν κανει δουλεια? θερμοπομπος θα το κοιτΑξω..ευχαριστω για απαντηση:lol:

Καλημέρα! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου... Ο αφυγραντήρας κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Το σπίτι μου και εμένα έχει πολύ υγρασία. Τον χρησιμοποιώ 3 χρόνια περίπου και τώρα με τον μπέμπη τον έχω και δουλεύει όλη την μέρα. Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά μέσα στο σπίτι, είναι πιο ζεστό και χωρίς υγρασία... :-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γνωρίζετε πού μπορώ να βρω υγρόμετρο και ποιό είναι το ιδανικό ποσοστό υγρασίας για ένα μωρό;

 

Όσον αφορά τη θέρμανση, εμείς στην Αθήνα σε χώρο 110τμ, μονωμένο, χρησιμοποιούμε σχεδόν αποκλειστικά ενεργειακό τζάκι το οποίο βάλαμε πρόσφατα και έπειτα από πολλή μελέτη ως προς την ποιότητα που θα αγοράζαμε για ελαχιστοποίηση ρύπων και μέγιστη απόδοση. Ο ενιαίος χώρος όπου βρίσκεται το τζάκι (σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα) φτάνει τους 23 βαθμούς και τα δωμάτια τους 19. Τις πιο κρύες μέρες το δουλεύουμε συνδυαστικά με το καλοριφέρ έχοντας κλείσει τα σώματα του ενιαίου χώρου (δηλαδή μόνο για τα δωμάτια και τα μπάνια), ενώ επιπλέον ρεύμα καταναλώνουμε μόνο για να ζεσταίνουμε το νερό όταν δεν έχει αρκετό ήλιο και αν δεν έχουμε ανάψει καθόλου το καλοριφέρ, δηλαδή όχι και τόσο συχνά. Έχουμε και inverter κλιματιστικά, ωστόσο παρόλο που το καλοκαίρι μας σώζουν, δεν τα προτιμούμε γενικώς για τη θέρμανση (τα ανάβουμε σπάνια αν θέλουμε να ζεστάνουμε ένα χώρο πολύ γρήγορα) γιατί μόλις τα κλείσεις... πάπαλα η ζέστη.

 

Στη ΔΕΗ λοιπόν πληρώνουμε ελάχιστα χρήματα σε σχέση με άλλα νοικοκυριά, πετρέλαιο δεν βάζουμε πολύ (μας έχουν εγκρίνει και το επίδομα και ...περιμένουμε) και ξύλα δεν καταναλώνουμε πολλά λόγω ενεργειακού.

 

Παρεμπιπτόντως, το ενεργειακό τζάκι δεν μυρίζει καθόλου (το τονίζω γιατί έχω ευαίσθητο αναπνευστικό και θα το καταλάβαινα - με το κλασσικό τζάκι υπέφερα) και μου φαίνεται πολύ περίεργο που διαβάζω σε παλιότερα πόστ ότι κάποιων μυρίζει, αφού η πόρτα κλείνει πολύ καλά. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια, να ακολουθείτε πιστά τις οδηγίες. Η πόρτα δεν πρέπει αν ανοίγει ποτέ απότομα όταν θέλετε πχ να προσθέσετε ξύλα και πάντοτε πριν ανοίξει πρέπει να έχετε κλείσει τον αέρα (αν υπάρχει τέτοιο σύστημα).

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...