Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θερμανση και παιδι


maridoula80

Recommended Posts

σε λίγες μέρες θα σου πω, έχει παραγγείλει 2 ο σύζηγος. Προς το παρόν καίμε τα αιρκοντισιον, μετά θα έχουμε και 2 πάνελ.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί όσο χειμωνιάζει γίνεται όλο και πιο επίκαιρο...εγώ γεννάω σε έναν μήνα και αγχώνομαι γιατί δεν θα έχω την δυνατότητα αν κάψω πετρέλαιο, λόγω οικονομικών δυσκολιών και σκέφτομαι τις εναλλακτικές μεθόδους θέρμανσης...σκέφτομαι το air condition αλλά δεν ξέρω από άποψη υγιούς ατμόσφαιρας αν είναι οκ για το μωρό...γενικώς οι παιδίατροι το εγκρίνουν....βέβαια σκέφτομαι και το μπάνιο που εκεί δεν φτάνει η ζέστη του κλιματιστικού...οπότε εκεί ψάχνομαι να δω τι θα κάνω :|

κάνεις καθαρισμό στο αιρκοντισιον, νομίζω βιολογικός λέγεται αλλά δεν είμαι και σίγουρη,

παίρνεις κι ένα σώμα για το μπάνιο και είσαι τζιτζι ;)

Μην κολλάς, κι εγώ είχα φλιπάρει που δεν θα βάζαμε πετρέλαιο, αλλά όταν δεν γίνεται αλλιώς προσαρμόζεσαι.

Τα βράδυα/ημέρα φροντίζεις να έχει σταθερή θερμοκρασία ειδικά ο χώρος του παιδιού, πχ καις το αιρκοντισιον σε σταθερή θερμοκρασία και αναβοσβήνει.

Εμείς περιμένουμε το λογαριασμό της ΔΕΗ για να κρίνουμε, αν φυσικά δε μας βγαίνει οικονομικά θα προτιμήσουμε πετρέλαιο. Αλλά με βάση το σύζηγο ακόμα και 3 αιρκοντισιον την κατανάλωση του καλοριφερ δεν τη κάνουν...Εμείς είμαστε και σε πολυκατοικία, όλα παίζουν ρόλο...μεγάλο θέμα και...καυτό!!!!!!!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πέρισυ είχαμε μόνο το κλιματιστικό όλο το χειμώνα το καίγανε 24ώρες το 24ώρο!το κλείναμε μόνο μια φορά στις 10 μέρες λίγο ίσα να ξεκουραστεί το μηχάνημα.

Και πληρώσαμε γύρω στα 350? μόνο για το κλιματιστικό το 4μηνο!με ένα 12αρι μηχάνημα inverter!καλύπτουμε ένα χώρο γύρω στα 55τ.μ.!με καινούργια κουφώματα χωρίς καθόλου μόνωση στους τοίχους και πολυ Βορινο σπίτι!

Φέτος και μεις παραγγείλαμε αυτά τα πάνελ με υπέρυθρες πιο πολυ λόγο υγρασίας παρά για ζέστη!ακόμα τα περιμένουμε γι'αυτό ρώτησα για απόψεις που ίσως κάποιοι τα έχετε δοκιμάσει!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πέρισυ είχαμε μόνο το κλιματιστικό όλο το χειμώνα το καίγανε 24ώρες το 24ώρο!το κλείναμε μόνο μια φορά στις 10 μέρες λίγο ίσα να ξεκουραστεί το μηχάνημα.

Και πληρώσαμε γύρω στα 350? μόνο για το κλιματιστικό το 4μηνο!με ένα 12αρι μηχάνημα inverter!καλύπτουμε ένα χώρο γύρω στα 55τ.μ.!με καινούργια κουφώματα χωρίς καθόλου μόνωση στους τοίχους και πολυ Βορινο σπίτι!

Φέτος και μεις παραγγείλαμε αυτά τα πάνελ με υπέρυθρες πιο πολυ λόγο υγρασίας παρά για ζέστη!ακόμα τα περιμένουμε γι'αυτό ρώτησα για απόψεις που ίσως κάποιοι τα έχετε δοκιμάσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, και εγώ είχα διαβάσει πάρα πολύ καλά σχόλια για τους θερμοπομπούς (υγιεινοί, αθόρυβοι, ζεσταίνουν γρήγορα). Πήρα δύο: έναν 2000W & έναν 1500W (Τα δωμάτια που ήθελα να καλύψω ήταν 12 & 10 τμ αντίστοιχα). Παιδιά, Α-Π-Ο-Τ-Υ-Χ-Ι-Α. Ψιλοζέσταιναν όταν είχαμε φθινοπωρινές θερμοκρασίες τον Νοέμβριο. Μόλις η θερμοκρασία το βράδυ έπεσε γύρω στους μηδέν (μόνο βράδυ τους λειτουργώ), δουλεύανε ολο το βράδυ και ζέστη γιοκ. Στην κρεβατοκάμαρα πχ μετά από ολονύκτια λειτουργία, είχα 17.5 βαθμούς το πρωι, στο ύψος του κομοδίνου που είχα βάλει το θερμόμετρο. Τάχα είχανε και ηλεκτρονικό θερμοστάτη για μεγαλύτερη ακρίβεια στην ανάψε-σβήσε. Υποτίθεται ότι ένας θερμοπομπός 2000W καλύπτει γύρω στα 20 τ.μ. δωμάτιο με καλή μόνωση ή 13-14 τμ αν έχεις κακή μόνωση. Πλήρης απογοήτευση, και έχω και μικρό παιδί. Αναγκαστικά, βάζω και ένα μικρό αεροθερμάκι να δουλεύει μαζί με τον θερμοπομπό και έτσι ανεβάζει πολύ γρήγορα θερμοκρασία. Δεν αμφισβητώ τα παιδιά που έχουν γράψει ότι είναι ευχαριστημένα από τη ζέστη, αλλά στη δική μου περίπτωση μάπα το καρπούζι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ ρε κορίτσια δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί κι γω, εδώ έχουμε άπειρη υγρασία, αναγκαστικα να παρω αφυγραντηρα, είμαστε σε νησί.

 

Το πρωί ξύπνησε το παιδί νωρίτερα, αντί για 10 ξύπνησε 7μιση,

κι έκανα το λάθος να το βγάλω στο σαλόνι (όπου τη βγάζουμε όλη μέρα) όμως δεν είχε πρίν ανάψει αυτόματα το αιρκοντισιον (το βαζω να αναβει στις 9).

Ε το παιδακι ειχε παγωμενα ποδια που του αλλαξα πανα και ειμαι να σκασω.

 

Ο χωρος του σαλονιου ειναι τεραστιος (σαλοκουζινα με 2 εξωπορτες) κι εχουμε πολυ καλο inverter aircondition αλλά δεν πιάνει ποτέ θερμοκρασία,

καίει διαρκώς, λόγω τεράστιου χώρου και κακοσυντηρημενων κουφωμάτων και πολλών σε αριθμό (τα οποία τα φτιάξαμε όσο μπορούσαμε).

 

Ετσι κι γω συμφωνησα για θερμοπομπο, να εχουμε ενα μονιμα στο μπανιο κι ενα στο σαλονι να μενουν παντα ζεστα τα δωματια αυτα το βραδυ χωρις να καιει διαρκως το μεγαλο αιρκοντισιον.

 

Παντως μεχρι στιγμης χωρις θερμοπομπους καιμε ολη μερα το μεγαλο αιρκοντισιον και περιπου ολη μερα αλλά όλη νύχτα το αιροκοντισιον της κρεβατοκαμαρας μας (που παραλληλα ειναι και του μωρου)...ευτυχως το μικρο αιρκοντισιον πιανει θερμοκρασια και αναβοσβηνει...

Πριν σηκωθουμε ανάβω το μεγάλο αιρ και ζεσταίνει μπάνιο σαλοκουζίνα.

Εχουμε κι ενα στο παιδικο δωματιο που το αναβω μονο λογω υγρασιας και για να στεγνωνει τα ρουχα όταν βρέχει ή έχει πολλά μποφορ και τα έχω μέσα.

Περιμένουμε το λογαριασμό της ΔΕΗ και αναλόγως θα πραξουμε.

 

Δυστηχως δε μενουμε και μόνοι αλλά σε πολυκατοικία οπότε το να αναβεις για 1 ώρα κάθε μέρα πχ πριν το μπανιο του παιδιου ή το πρωί είναι αντιοικονομικό.

Εχουμε και κακή εμπειρία με το πετρέλαιο από το προηγούμενο σπίτι (μας χρωστάνε τα λεφτά του, καίγανε ενώ είχαν πεί δεν και πολλά άλλα).

 

Είχα ρίξει όλες τις ελπίδες μου στος θερμοπομπούς για τελείως αυτόνομη θέρμανση, αλλά άμα δε θερμαίνουν τί να τους κάνω :(

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, και εγώ είχα διαβάσει πάρα πολύ καλά σχόλια για τους θερμοπομπούς (υγιεινοί, αθόρυβοι, ζεσταίνουν γρήγορα). Πήρα δύο: έναν 2000W & έναν 1500W (Τα δωμάτια που ήθελα να καλύψω ήταν 12 & 10 τμ αντίστοιχα). Παιδιά, Α-Π-Ο-Τ-Υ-Χ-Ι-Α. Ψιλοζέσταιναν όταν είχαμε φθινοπωρινές θερμοκρασίες τον Νοέμβριο. Μόλις η θερμοκρασία το βράδυ έπεσε γύρω στους μηδέν (μόνο βράδυ τους λειτουργώ), δουλεύανε ολο το βράδυ και ζέστη γιοκ. Στην κρεβατοκάμαρα πχ μετά από ολονύκτια λειτουργία, είχα 17.5 βαθμούς το πρωι, στο ύψος του κομοδίνου που είχα βάλει το θερμόμετρο. Τάχα είχανε και ηλεκτρονικό θερμοστάτη για μεγαλύτερη ακρίβεια στην ανάψε-σβήσε. Υποτίθεται ότι ένας θερμοπομπός 2000W καλύπτει γύρω στα 20 τ.μ. δωμάτιο με καλή μόνωση ή 13-14 τμ αν έχεις κακή μόνωση. Πλήρης απογοήτευση, και έχω και μικρό παιδί. Αναγκαστικά, βάζω και ένα μικρό αεροθερμάκι να δουλεύει μαζί με τον θερμοπομπό και έτσι ανεβάζει πολύ γρήγορα θερμοκρασία. Δεν αμφισβητώ τα παιδιά που έχουν γράψει ότι είναι ευχαριστημένα από τη ζέστη, αλλά στη δική μου περίπτωση μάπα το καρπούζι....

ο άντρας μου ρωτάει τί μοντέλο πήρες, και λέει άλλη απόδοση έχει τον 100 ευρώ κι άλλη των 500 ακόμα και στα ίδια βατ.

Ασε να σκάσω είμαι και πάλι γιατί προφανώς εμείς το φθηνότερο θα πάρουμε.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου ρωτάει τί μοντέλο πήρες, και λέει άλλη απόδοση έχει τον 100 ευρώ κι άλλη των 500 ακόμα και στα ίδια βατ.

Ασε να σκάσω είμαι και πάλι γιατί προφανώς εμείς το φθηνότερο θα πάρουμε.

 

Καλημέρα,

 

βασικά 500? θερμοπομπός δεν υπάρχει νομίζω. Καταρχήν σε καμμιά περίπτωση δεν θέλω να δυσφημίσω τους συγκεκριμένους θερμοπομπούς. Από το κατάστημα ηλεκτρικών που τους πήρα, ο υπάλληλος είναι φίλος και σήμερα που τον κάλεσα για να του πω τα "παράπονά" μου, μου είπε ότι πήρε και αυτός την ίδια μάρκα θερμοπομπο και είναι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ πιθανόν να μην κάνουν στην δική μου περίπτωση (μένω σε μονοκατοικία σε προάστιο της Θεσσαλονίκης όπου έχει πολύ κρύο και υγρασία). Είναι οι γαλλικοί Atlantic και πληροφορίες και τιμές μπορείς να βρεις στο http://www.sanihellas.gr/heating/convectors/ATLANTIC/F117/index.html

όπως θα δεις και εκεί, φτηνούς δεν τους λες. Anyway, επειδή εγώ θα τους πουλήσω, αν σε ενδιαφέρει μου λες. Αν έμενα σε πολυκατοικία, νομίζω θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα! επειδη βλεπω αρκετες να ρωτατε για πανελ. χρησιμοποιω εδω και 3 βδομαδες περιπου

ειχα παραγγειλει για το δωματιο της μπουμπουκας μου που ειναι 8 μηνων και πολλες φορες ξεσκεπαζεται και ειμαι αρκετα ευχαριστημενη! το βα ζω στους 23 βαθμους, (εχει θερμοστατη) και αν μπεις μεσα στο δωματιο νιωθεις διαφορα απο το δικο μας. εχω παραγγειλει και για το σαλονι για να ειμαι ησυχη για το παιδι!

το πετρελαιο δεν το ξαναχρησιμοποιω για 5 θερμοωρες ηρθε λογαριασμος σχεδον 70 ευρω!:twisted:

δεν ξερω ποσο θα ερθει το ρευμα αλλα πιστευω οτι συμφερει περισσοτερο

για οσους παρουν ομως να ξερετε οτι μετα απο 2-3 μερες θα καταλαβετε καλη διαφορα. Λενε οτι απορροφα την υγρασια και ισως γιαυτο θελει λιγο να παρει μπρος!

I

Link to comment
Share on other sites

To σκεφτηκα απο εδω το σκεφτηκα απο εκει και χρησιμοποιω τελικα το καλοριφερ του σπιτιου. Ειναι μεγαλο αλλωστε το σπιτι και με κανεναν αλλο τροπο δεν θα μπορουσε να ζεσταθει. Το διαπιστωσα το ΣΚ που ελειπα και την Κυριακη βραδυ που γυρισα ειχα μελανιασει!!!!

Οι γειτονες μου προσπαθουν να ζεσταθουν με τζακια και κλιματιστικα και ευχαριστημενοι δεν ειναι. Αλλωστε αν τα βαλεις κατω και μετα την αυξηση της ΔΕΗ, σου ερχεται μια η αλλη. Εγω χρησιμοποιω πετρελαιο κινησης και οχι θερμανσης γιατι εχει καλυτερη αποδοση.

Α!!! χρησιμοποιω και το κουπονακι απο την εφημεριδα για το πετρελαιο ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα! επειδη βλεπω αρκετες να ρωτατε για πανελ. χρησιμοποιω εδω και 3 βδομαδες περιπου

ειχα παραγγειλει για το δωματιο της μπουμπουκας μου που ειναι 8 μηνων και πολλες φορες ξεσκεπαζεται και ειμαι αρκετα ευχαριστημενη! το βα ζω στους 23 βαθμους, (εχει θερμοστατη) και αν μπεις μεσα στο δωματιο νιωθεις διαφορα απο το δικο μας. εχω παραγγειλει και για το σαλονι για να ειμαι ησυχη για το παιδι!

το πετρελαιο δεν το ξαναχρησιμοποιω για 5 θερμοωρες ηρθε λογαριασμος σχεδον 70 ευρω!:twisted:

δεν ξερω ποσο θα ερθει το ρευμα αλλα πιστευω οτι συμφερει περισσοτερο

για οσους παρουν ομως να ξερετε οτι μετα απο 2-3 μερες θα καταλαβετε καλη διαφορα. Λενε οτι απορροφα την υγρασια και ισως γιαυτο θελει λιγο να παρει μπρος!

 

 

Φανταζομαι ότι έχεις βάλει πάνελ υπέρυθρης έτσι; Πόσα βάτ έχεις βάλει στις κρεβατοκάμαρες και πόσα τετραγωνικά είναι;

Link to comment
Share on other sites

ναι, πανελ υπερυθρης εχω βαλει

το δωματιο δεν θυμαμαι ποσα τμ ειναι νομιζω 12-13, (χωραει διπλο κρεβατι αν αυτο σε βοηθαει) εβαλα 750watt αν και με 600 ελεγε οτι ειναι οκ

ηθελα ομως να ειμαι σιγουρη για το παιδι ειδικα σε ποιο κρυες μερες, δεν ειχε και μαγελη διαφορα στην τιμη οποτε προτιμησα τα περισσοτερα watt

I

Link to comment
Share on other sites

Και σου πιάνει 23 βαθμούς; Σε πόση ώρα περίπου; Εγώ έχω πάρει ένα θερμοπομπό της honeywell για το παιδικό που είναι 16 τμ των 1500 βατ. Είμαι ευχαριστημένη αρκετά μπορώ να πω αλλά δεν τον βάζω στος 23 τον βάζω στους 19 βαθμούς για να πάνε για ύπνο τα παιδιά και τώρα που κάνει πιο κρύο μάσα σε 1 - 1,5 ώρα έχει πάει στους 19 και αναβοσβήνει.Σε ρωτάω γιατί είχαμε δει και εμεις τα πάνελ αλλά δεν ήξερα αν με τόσα λίγα βατ ( 600 πχ) μπορεί να ζεστάνει το δωμάτιο, δεν είχα και να δω από κάποιον άλλο που να εχει βάλει και έτσι είπα για θερμοπομπό ως πιο σίγουρη λύση (μην πετάξω και 300 ευρώ). Τώρα κοιτάω για την κρεβατοκάμαρα την δικιά μας που είναι περίπου 12 τμ μήπως βάλουμε πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

ενα θερμομετρο που εχω μεσα δεν δειχνει 23 αλλα λιγοτερο επειδη ομως με αυτα η θερμανση ειναι λιγο ιδιαιτερη και δεν ζεσταινει τον αερα δεν ξερω αν το θερμομετρο δειχνει το σωστο νουμερο. το πανελ παντως δειχνει να αναβοσβηνει αναλογα με το αν εχει πιασει θερμοκρασια

το αναβω οταν την κανω μπανιο και μετα τη θηλαζω και κοιμαται, οποτε κατι λιγοτερο απο 1 ωρα και ειναι οκ

οταν μπαινω να τσεκαρω αν ειναι σκεπασμενη νιωθω τη διαφορα στο χωρο και η μικρη αν και ξεσκεπαζεται δεν ξυπνα επειδη κρυωνει και ειναι παντα ζεστη.

ενας φιλος που εβαλε στη κρεβ/ρα το ιδιο μου ειπε, στην αρχη απλα δεν κρυωναν και μετα απο 2-3 μερες ενιωσαν διαφορα!

εγω παντως εχω παραγγειλει και για το σαλονι. 1500watt ειναι πολλα, απο ρευμα τι δινεις?

αν θα σε καλυψει το 600αρι εξαρταται απο πολλα, πχ μονωση, μπαλκονοπορτες, θελει ψαξιμο

I

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε πανελ οχι υπερυθρης θερμανσης 89 ευρω για το δωματιο του μικρου(12τμ) 450 watt μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενη το δωματιο εχει θερμοκρασια γυρω στους 21 βαθμους.δν εχει θερμοστατη θα βαλω εγω εξτρα στη πριζα απο καταναλωση ρευματος δν ξερω ποσο θα μου καψει γιατι τα εχω εδω κ μερικες εβδομαδες αναμενω!!!!φανταζομαι οχι πολυ ομως γιατι ειναι μικρο!!!!για το υπολοιπο σπτ κλιματιστικο,αν μεινω ευχαριστημενη θα βαλω κ στο υπολοιπο σπτ!!!

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια εχω μια απορια... Διαθετετε τοσα χρηματα για αγορα πανελ, υπερυθρων, τζακια και οποιοδηποτε αλλο μεσο θερμανσης.

Σας συμφερει? με αυτα τα χρηματα δεν θα γεμιζατε την δεξαμενη σας και θα ειχατε και καλυτερη θερμοκρασια μεσα στο σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηραμε πανελ οχι υπερυθρης θερμανσης 89 ευρω για το δωματιο του μικρου(12τμ) 450 watt μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενη το δωματιο εχει θερμοκρασια γυρω στους 21 βαθμους.δν εχει θερμοστατη θα βαλω εγω εξτρα στη πριζα απο καταναλωση ρευματος δν ξερω ποσο θα μου καψει γιατι τα εχω εδω κ μερικες εβδομαδες αναμενω!!!!φανταζομαι οχι πολυ ομως γιατι ειναι μικρο!!!!για το υπολοιπο σπτ κλιματιστικο,αν μεινω ευχαριστημενη θα βαλω κ στο υπολοιπο σπτ!!!

 

Mιλάς γι΄αυτά τα κεραμικά φαντάζομαι. Εμένα μου είπαν ότι είναι για συμπληρωματική θέρμανση.Δηλαδή να έχεις το καλοριφέρ και να ανάβεις και αυτό για να πάι παραπάνω η θερμοκρασία στο δωμάτιο. Εσένα σου κάνει δουλειά σκέτο;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια εχω μια απορια... Διαθετετε τοσα χρηματα για αγορα πανελ, υπερυθρων, τζακια και οποιοδηποτε αλλο μεσο θερμανσης.

Σας συμφερει? με αυτα τα χρηματα δεν θα γεμιζατε την δεξαμενη σας και θα ειχατε και καλυτερη θερμοκρασια μεσα στο σπιτι?

 

 

Εγώ που μένω σε πολυκατοικία φέτος το πετρέλαιο κοστίζει 6 ευρώ την ώρα γιατί μετράει ώρα και όχι θερμίδες. Οπότε όταν θέλω 60 ευρώ την μέρα τουλάχιστον για να τα ανάψω 10 ώρες τότε με συμφέρει οποιοδήποτε άλλο μέσο θερμανσης

Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν σκεφτηκα το θεμα της πολυκατοικιας.

Απλα ξερεις, νομιζω οτι ειμαστε σε εναν πανικο και αν καθησουμε και το σκεφτουμε καλα, ισως τελικα δεν συμφαιρουν ολες αυτες οι αγορες αφου θα πληρωθουν επιπλεον το ρευμα ή αλλα πραγματα που χρειαζονται για να λειτουργησουν και τελικα με αμφιβολα αποτελεσματα αφου στο ενα δωματιο μπορει να εχει 18 βαθμους και στο αλλο 10 + το ζεστο νερο που χρειαζομαστε για να κανουμε μπανιο...

Ξεκινησα και εγω με την προοπτικη να αναβω τα κλιματιστικα... αλλα μετα δεν γινοταν, τουλαχιστον στο δικο μου σπιτι με την συγκεκριμενη του διαρρυθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Για σαλονοτραπεζαρία έχω μια κεροσαν και κάνει φοβερή δουλειά. Θέλουμε περίπου 50 ευρώ την εβδομάδα άμα την καίμε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Στο ένα δωμάτιο έχω κλιματιστικό που το ανάβω για κανένα τρίωρο και στο άλλο τον θερμοπομπό που μένει αναμμένος από το απόγευμα μέχρι το πρωί. Τώρα από ρεύμα θα δούμε πως θα πάμε....

Link to comment
Share on other sites

Eγω την προηγουμενη χρονια που ειχα το παιδι και ολη μερα σπιτι δεν πηγαινε σχολειο πληρωσα τρελα λεφτα σε πετρελαιο και φετος ψαχτηκαμε αλλιως και πηραμε για τον μεγαλο ενιαιο χωρο του σπιτιου σαλονι κουζινα που περναμε ολη μερα την κεροζαν με πετρελαιο την μεγαλη για 100 τετραγωνικα και πραγματικα νιωθω χαζη που πληρωνα τοσα κοινοχρηστα τοσα χρονια αφου ημουν η μονη που εκαιγα πετρελαιο στην πολυκατοικια.

 

Με αυτην το σπιτι γινεται φουρνος αλλα εχει καποια κολπα για να μην μυριζει οταν την ανοιγεις και οταν την σβηνεις. Οταν πατας το κουμπι την βαζεις αρχικα για 10 λεπτα στο 18 και μετα ανεβαινεις και ετσι δεν μυριζει και το μυστικο ειναι να ειναι διπλα σε παραθυρο παντα που το ανοιγεις για 5 λεπτα μολις παιρνει μπρος και αμεσως κλεινεις μετα.

Ειναι ασφαλης για μικρα παιδια και συγχρονη αν την ακουμπησει καποιος κλεινει αυτοματα και δεν καιγεσαι αν ακουμπησεις πανω.

Ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι και την καιμε ολη μερα σχεδον φουλ και δεν καιει πολυ καμια σχεση με τα λεφτα που διναμε στα κοινοχρηστα, κανει 400 ευρω η μεγαλη για 100 τετραγωνικα αλλα τα βγαζεις τα λεφτα αν σκεφτεις ποσα θα πληρωνες σε πετρελαιο για ενα σπιτι 120 τετραγωνικα βορινο που δεν ζεσταινοταν με τιποτα. Για το δωματιο του μικρου εχω μια αλλογονου που το κανει φουρνο.

Link to comment
Share on other sites

Ζωη εγω εδωσα 560 ευρω για ολο το σπιτι για θερμοπομπους,φετος δεν περιμενω να κανω αποσβεση των χρηματων,απο του χρονου ομως ειμαι σχεδον σιγουρη πως ναι!

 

Περυσι χαλασαμε 1 τονο πετρελαιο,φετος εαν χαλαγαμε το ιδιο θα διναμε 1400 ευρω,πιστευω οτι δεν θα μου ερθει τοσο πολυ το ρευμα....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...