Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θερμανση και παιδι


maridoula80

Recommended Posts

Καλημέρα!Κι εμείς την λύση του θερμοπομπού έχουμε σκεφτεί για το δωμάτιο του παιδιού. Εχουμε και δυο κλιματιστικά που έτσι κι αλλιώς τα δουλεύαμε στο φουλ όλο το καλοκαίρι. Αυτό που με εξοργίζει στους λογαριασμούς της ΔΕΗ είναι το κομμάτι που αντιστοιχεί στον Δήμο. Τόσα λεφτά παίρνουν και κατεβαίνουμε οι ίδιοι να σκουπίσουμε τους δρόμους μας! Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα κορίτσια,παρασύρθηκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια.

Τελικά όλος ο κόσμος έχει το ίδιο πρόβλημα. Οι τιμές του πετρελαίου θα είναι απαγορευτικές, οπότε με το που μπήκε το φθινόπωρο άρχισα και εγώ να ψάχνομαι για εναλλακτική θέρμανση.

 

Ήδη έχω αρχίσει να λειτουργώ λίγο τα aircondition, αλλά αυτό που δυστυχώς διαπίστωσα είναι ότι η ζεστασιά που διαθέτει είναι προσωρινή, για όσο δηλαδή λειτουργεί. Αν το σβήσουμε σε 5 λεπτά έχει κρυώσει το δωμάτιο. Επομένως χρειαζόμαστε μια λύση θέρμανσης που να διατηρεί για λίγο την θερμοκρασία (όπως συμβαίνει με την αυτόνομη θέρμανση που έχω με τα καλοριφέρ)

 

Προς το παρόν στο δωμάτιο της μικρής μόνο έχω βάλει ένα καλοριφέρ λαδιού που μέσα σε 5 λεπτά έχει ανεβάσει τη θερμοκρασία του δωματίου κατά 3-4 βαθμούς. Βέβαια υπάρχει ένα πρόβλημα.... επειδή έχω την πόρτα της ανοιχτή για να την ακούω, όλη η θερμότητα φεύγει στο υπόλοιπο κρύο σπίτι και ο θερμοστάτης δεν σταματάει να δουλεύει.

 

Από όλα όσα διάβασα από εσάς, οι θερμοπομποί είναι μια καλή και οικονομική (κόστος αγοράς) λύση. Ξέρει κάποια να μου πει αν διατηρούν τη θερμοκρασία για λίγο αφότου σβήσουν;

 

Επίσης μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον καλό φορητό θερμοπομπό;

 

Ευχαριστώ πολύ

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites

Από όλα όσα διάβασα από εσάς, οι θερμοπομποί είναι μια καλή και οικονομική (κόστος αγοράς) λύση. Ξέρει κάποια να μου πει αν διατηρούν τη θερμοκρασία για λίγο αφότου σβήσουν;

 

Επίσης μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον καλό φορητό θερμοπομπό;

Μέχρι στιγμής τους λειτουργούμε 4-5 ώρες την ημέρα, από τις 6 το απόγευμα και μετά με τον θερμοστάτη στους 20βαθμούς και δίνουν στο χώρο 2-3 βαθμούς παραπάνω από τους 20, έχουμε δλδ 22-23 βαθμούς σταθερά στο δωμάτιο όταν έξω έχει 10-12, είναι νομίζω καλά, για μας τουλάχιστον. Όταν κλείσουν το βράδυ, ο τοίχος πίσω τους εξακολουθεί να είναι ζεστός για τουλάχιστον 1 ώρα (το τσέκαρα) και μέχρι το πρωί το πολύ να έχει πέσει 1-2 βαθμούς η θερμοκρασία.

Πάντως, αυτά με την πόρτα του δωματίου μισόκλειστη, γιατί όπως με όλες τις συσκευές με θερμοστάτη, είναι πιο οικονομικό να λειτουργούν έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο. Ξεχασα οτι υπαρχουν τα aircondition για το καλοκαιρι. Αν και παλι εχω την αισθηση οτι αλλιως επιζηατας την δροσια (απο οσο θυμαμαι βεβαια) και αλλιως την θαλπωρη...

 

Ασχετο αλλα εχετε αναψει θερμανση? Τι θερμοκρασια εχει εξω? Εμεις αυτη την στιγμη εχουμε 7 βαθμους...

Link to comment
Share on other sites

Vassoch για φορητούς θερμοπομπούς δες στο site του Κωτσόβολου ή του Βασιληά (οι ίδιοι είναι)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vassoch για φορητούς θερμοπομπούς δες στο site του Κωτσόβολου ή του Βασιληά (οι ίδιοι είναι)

 

αντιμετωπιζουμε και εμεις το ιδιο προβλημα. Πετρελαιο δεν βαζουμε και ψαχνουμε τροπο να ζεστανουμε τουλαχιστον το παιδικο δωματιο. Αερικο εσυ που το εχεις βαλει καιει πολυ? δεν το ειχα ξανακουσει για θερμοπομπους παιρνω τηλεφωνο τωρα τ0ν αντρα μου να παει κωτσοβολο σημερα να δει αλλα για πες καιει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι θερμοπομποι ειναι οι λεγομενοι και θερμοσυσσωρευτές ??? αν ναι, τοτε πιστευω οτι αξίζει τον κοπο. εθιχε παλια το σπιτι του αντρα μου στο Ναυπλιο. θυμαμαι οτι ειχε μονο στα υπνοδωματια, ηταν σαν χοντρα καλοριφερ στο πατωμα κατω, κολλημενα στον τοιχο. ειχαν κουμπι για ρυθμιση θερμοκρασιας και χρονοδιακοπτη. απ ό,τι θυμαμαι δεν ερχοταν παρα πολυ το ρευμα. πχ. με σημερινα δεδομενα αν σε μοια οικογενεια ερχεται 100 ευρω ρευμα, ερχοταν 120 ευρω. και το αναβαμε αρκετα, πιο πολυ και απο την κεντρικη θερμανση και γινοταν φουρνος το δωματιο..αλλα οταν πηγαιναμε στο υπολοιπο σπιτι......:-(:-(:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θερμοσυσσωρευτές, ούτε μοιάζουν στη λειτουργία με τους θερμοσυσσωρευτές.

Ασχετο αλλα εχετε αναψει θερμανση? Τι θερμοκρασια εχει εξω? Εμεις αυτη την στιγμη εχουμε 7 βαθμους...

Εμείς ξεκινήσαμε να τους ανάβουμε από την Κυριακή που μας πέρασε, που έβρεχε και είχε πολύ κρύο. Αυτή την εβδομάδα έχει λιακάδες με υψηλή θερμοκρασία το μεσημέρι στον ήλιο, αλλά μόλις πέφτει ο ήλιος, πέφτει κι η θερμοκρασία στους 12-11 βαθμούς και το βράδυ ακόμα πιο κάτω, ε δεν το λές και ζέστη. Προς το παρόν με 4-4,5 ώρες χρήση την ημέρα είμαστε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής τους λειτουργούμε 4-5 ώρες την ημέρα, από τις 6 το απόγευμα και μετά με τον θερμοστάτη στους 20βαθμούς και δίνουν στο χώρο 2-3 βαθμούς παραπάνω από τους 20, έχουμε δλδ 22-23 βαθμούς σταθερά στο δωμάτιο όταν έξω έχει 10-12, είναι νομίζω καλά, για μας τουλάχιστον. Όταν κλείσουν το βράδυ, ο τοίχος πίσω τους εξακολουθεί να είναι ζεστός για τουλάχιστον 1 ώρα (το τσέκαρα) και μέχρι το πρωί το πολύ να έχει πέσει 1-2 βαθμούς η θερμοκρασία.

Πάντως, αυτά με την πόρτα του δωματίου μισόκλειστη, γιατί όπως με όλες τις συσκευές με θερμοστάτη, είναι πιο οικονομικό να λειτουργούν έτσι...

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Πραγματικά είναι πολύ σημαντικό να ανταλλάζεις απόψεις γιατί σε κάποια θέματα πελαγώνουμε ειδικά σε θέματα σχετικά με τα ζουζουνάκια μας.

r0Cip3.png

 

m6Aop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιταξα να βεβαιωθώ και όντως γίνονται και επιτοίχιοι ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ξερει καμια να μου πει εαν αυτοι ειναι θερμοπομποι???

http://www.amazon.co.uk/gp/search/ref=sr_nr_scat_3147681_ln?rh=n%3A3147681%2Ck%3Aheaters+electric&keywords=heaters+electric&ie=UTF8&qid=1319280391&scn=3147681&h=94f13134478713099ec1a386e1fd759887abab6a#/ref=sr_

οχι γιατι εαν ειναι οι τιμες τους ειναι εξευτελιστικες!!!!

Παντως στο μεταφραστη που το εβαλα convection heater το εβγαλε θερμοπομπο!!!!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι. Με αερόθερμα μοιάζουν.

Τελικά εμείς πήραμε έναν φορητό θερμοπομπό από γνωστή αλυσίδα ηλεκτρικών(δεν ξέρω αν κάνει να λέμε ονόματα)

Κόστισε 129ευρώ και είναι 2000KW. Τον πάμε από δωμάτιο σε δωμάτιο, καθότι πανάλαφρος και έχει βολέψει πολύ, τώρα που έχουμε και μωράκι, στο πλύσιμο, στο μπάνιο, στο άλλαγμα. Ζεσταίνει αμέσως και η ζεστασιά διατηρείται. Ελπίζω να μην τραβάμε τα μαλλιά μας σαν έρθει η ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι. Με αερόθερμα μοιάζουν.

 

Είναι θερμοπομποί (κονβέκτορες) σε διάφορα μεγέθη, ποιότητες κλπ. Αν προχωρήσεις κάτω-κάτω στη σελίδα, θα δεις και πιο κομψούς, επιτοίχιους ή μη, όπως αυτοί που πήραμε εμείς

http://www.amazon.co.uk/Slimline-Electric-Mounted-Convector-Heater/dp/B004MADG1O/ref=sr_1_19?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1319284756&sr=1-19

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοπομποί που πήραμε είναι Adax Νορβηγίας και με 392 ευρώ πήραμε έναν των 1250W, έναν των1000W και έναν των 500W. Μπαίνουν στον τοίχο(κατά προτίμηση στους εξωτερικούς τοίχους) με ούπα, τους τοποθέτησε ο άντρας μου σε 10. Δεν χρειάζονται ιδιαίτερη εγκατάσταση, απλά μια πρίζα σούκο.

 

 

 

 

Από που τους αγοράσατε? θα ήθελα και εγώ πμ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

2. Οι θερμοπομποί που πήραμε είναι Adax Νορβηγίας και με 392 ευρώ πήραμε έναν των 1250W, έναν των1000W και έναν των 500W.

 

και τους τρεις τους αγοράσατε τόσο? γιατί στο site οι τιμές είναι λίγο τσιμπιμένες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τόσο τους πήραμε όλους μαζί, από εκεί που σου έγραψα στο πμ:)

 

Καλημέρα σε όλους!! Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις και μένα ένα pm για το μαγαζί?

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ αν θέλεις στείλε μου pm. Αλλά και να το πείς δημόσια δεν νομίζω ότι είναι κακό γι αυτό είμαστε γραμμένοι σε forum για να μπορούμε να ανταλάσουμε ελεύθερα τις απόψεις μας. Οπως γράφουμε καλά λόγια για γιατρούς νοσοκομεία κλπ έτσι μπορούμε να γράφουμε και για προιόντα. Με την δυσφήμιση υπάρχει θέμα!!

Link to comment
Share on other sites

2. Οι θερμοπομποί που πήραμε είναι Adax Νορβηγίας και με 392 ευρώ πήραμε έναν των 1250W, έναν των1000W και έναν των 500W. Οπότε και 100 ευρώ το μήνα να πληρώσουμε παραπάνω ΔΕΗ, πάλι μας συμφέρει, αφού διαλέγουμε εμείς πότε τους λειτουργούμε.

 

αν δε σου κάνει κοπο στείλε και σε μένα πμ απο ποιο μαγαζι τους πηρατε γιατι απο μια ερευνα που εκανα στα χρηματα που πλήρωσες εσυ εγω βρίσκω μόνο τον έναν!!!

εξακολουθεις να εισαι ευχαριστημενη τωρα που τον αναβεις λίγο καιρο?

 

μεγάλο θεμα η θερμανση φέτος!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

mariazil,σε παρακαλώ ένα π.μ. και σε μένα....:D Αχχχχχ.....πως θα βγάλουμε τον Χειμώνα....Ως τώρα βάζαμε πετρέλαιο αλλά δεν συμφέρει καθόλου!!Είμαστε 4 διαμερίσματα και βάζαμε πετρέλαιο 300 ευρώ και κρατούσε 10-15 μέρες με 6 ώρες που λειτουργούσε...Φέτος είμαστε άνεργοι και οι δύο με τον άντρα μου,και ο πεθερός μου άνεργος,δεν έχει βγει στην σύνταξη ακόμα και μένει από πάνω,και μάλλον δεν θα βάλουμε πετρέλαιο...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Στέλνω πμ και στις δυο σας, αλλά να απαντήσω ότι ναι, εξακολουθώ να είμαι πολύ ευχαριστημένη, ειδικά επειδή τις ημέρες που δεν έκανε κρύο, αλλά λόγω υγρασίας (νοτιάδες) νιώθαμε ψύχρα, γιατί είμαστε και στον τελευταίο όροφο και η ταράτσα μας δεν έχει μόνωση, τα άναβα με τον θερμοστάτη στο 17-18 και ήταν ό,τι έπρεπε! Θα μπορούσα να έχω παρόμοιο αποτέλεσμα και με το κλιματιστικό, αλλά αυτά έχουν το καλό ότι ζεσταίνουν και τον τοίχο πίσω τους, οπότε κρατά η ζεστασιά και αφού τα σβήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...