Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

O ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ ΣΥΜΜΟΡΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑΣΝΙΚΟΦ


bee

Recommended Posts

εγώ πάντως βλέπω μικρά παιδιά...

 

20, 21, 16...

 

αυτοί οι νεαροί σίγουρα δεν ξύπνησαν μια ωραία πρωία και είπαν: "έχω μια ιδέα, ας γίνουμε ληστές και βιαστές"

υπάρχει μια πολύ τραγική ιστορία πίσω από τον καθέναν τους

 

η κατάντια αυτών των παιδιών είναι και δική μας ευθύνη όσο παράλογο και άν ακούγεται αυτό...

είναι τα αλητάκια που είχαμε στο γυμνάσιο και το λύκειο....

αυτοί που πάντα έπαιρναν αποβολες, που δεν αποφοιτησαν ποτέ...

αυτοι για τους οποίους κανεις δεν νοιαστηκε ούτε η πολιτεία, ούτε οι συμμαθητές και η δασκαλοί τους, πιθανότατα ούτε οι οικογένειες τους...

ίσως κάποιος πει "και εγώ είχα δύσκολα παιδικά χρόνια, δεν έγεινα όμως ληστής" όμως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι , ούτε έχουν τις ίδιες αντοχές και την ίδια τύχη...

που ξέρουμε ότι αυτή η κτητική στάση που έβγαζαν πάνω στα θύματά τους δεν ήταν αποτέλεσμα της περιθωριοποίησης στην οποία είχαν βρεθεί, και στην οποία έχουμε όλοι συντελέσει...

 

σίγουρα όλα τα εμπαθή περί βασανισμών και θανατικής ποινής κάθε άλλο παρά βοηθούν την κατάσταση και είναι πραγματικά ντροπή για όποιους τα λένε και όλοι εσείς να θυμάστε "ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτο"

 

και τι προτείνω τώρα εγώ;;;

 

προτείνω το σωφρονισμό τους όχι με το στυλ που έχουμε στο μυαλό μας, αλλά με τη θεραπεία της κατεστραμένης τους ψυχής...

 

πως;

αυτό δυστυχώς είναι μια πολύ δύσκολη δουλειά, που από καταβολής κόσμου δεν έχει προταθεί κάποιο καρποφόρο μοντέλο σωφρονισμού, παρ όλα αυτά αξίζει να προσπαθήσουμε

 

κάποιοι θα πουν "αν σε βίαζε μπροστά στα παιδιά σου θα έλεγες τα ίδια"

τους προλαβαίνω και απαντώ "αν δεν έλεγα τα ίδια (πολύ πιθανό δυστυχώς) θα ήμουν και γω συνηπεύθυνη"

 

και τελείωνω λέγοντας πως ναι έχουν κάνει κτηνοδίες αλλά οι ίδιοι δεν είναι κτηνοδοί είναι παιδιά σαν τα δικά μας, που στάθηκαν πολύ άτυχα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ πάντως βλέπω μικρά παιδιά...

 

20, 21, 16...

 

αυτοί οι νεαροί σίγουρα δεν ξύπνησαν μια ωραία πρωία και είπαν: "έχω μια ιδέα, ας γίνουμε ληστές και βιαστές"

υπάρχει μια πολύ τραγική ιστορία πίσω από τον καθέναν τους

 

η κατάντια αυτών των παιδιών είναι και δική μας ευθύνη όσο παράλογο και άν ακούγεται αυτό...

είναι τα αλητάκια που είχαμε στο γυμνάσιο και το λύκειο....

αυτοί που πάντα έπαιρναν αποβολες, που δεν αποφοιτησαν ποτέ...

αυτοι για τους οποίους κανεις δεν νοιαστηκε ούτε η πολιτεία, ούτε οι συμμαθητές και η δασκαλοί τους, πιθανότατα ούτε οι οικογένειες τους...

ίσως κάποιος πει "και εγώ είχα δύσκολα παιδικά χρόνια, δεν έγεινα όμως ληστής" όμως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι , ούτε έχουν τις ίδιες αντοχές και την ίδια τύχη...

που ξέρουμε ότι αυτή η κτητική στάση που έβγαζαν πάνω στα θύματά τους δεν ήταν αποτέλεσμα της περιθωριοποίησης στην οποία είχαν βρεθεί, και στην οποία έχουμε όλοι συντελέσει...

 

σίγουρα όλα τα εμπαθή περί βασανισμών και θανατικής ποινής κάθε άλλο παρά βοηθούν την κατάσταση και είναι πραγματικά ντροπή για όποιους τα λένε και όλοι εσείς να θυμάστε "ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτο"

 

και τι προτείνω τώρα εγώ;;;

 

προτείνω το σωφρονισμό τους όχι με το στυλ που έχουμε στο μυαλό μας, αλλά με τη θεραπεία της κατεστραμένης τους ψυχής...

 

πως;

αυτό δυστυχώς είναι μια πολύ δύσκολη δουλειά, που από καταβολής κόσμου δεν έχει προταθεί κάποιο καρποφόρο μοντέλο σωφρονισμού, παρ όλα αυτά αξίζει να προσπαθήσουμε

 

κάποιοι θα πουν "αν σε βίαζε μπροστά στα παιδιά σου θα έλεγες τα ίδια"

τους προλαβαίνω και απαντώ "αν δεν έλεγα τα ίδια (πολύ πιθανό δυστυχώς) θα ήμουν και γω συνηπεύθυνη"

 

και τελείωνω λέγοντας πως ναι έχουν κάνει κτηνοδίες αλλά οι ίδιοι δεν είναι κτηνοδοί είναι παιδιά σαν τα δικά μας, που στάθηκαν πολύ άτυχα...

 

Αυτό λέγεται μετατόπιση ευθυνών κι ευχαριστώ δε θα πάρω........

Αυτός ο τρόπος σκέψης καλλιεργεί τα δήθεν" θύματα" που γίνονται θύτες.........

Ε όχι λοιπόν δεν είμαι υπεύθυνη για τον κάθε ανώμαλο............

Link to comment
Share on other sites

Α και να μην ξεχάσω........όλοι αυτοί όποιας εθνικότητας κι αν είναι με κάνουν να λέω ναι στη θανατική ποινή......δε με νοιάζει τι "τράβηξαν"........μπορεί και τίποτα......όποιος νομίζει πως είναι υπεύθυνος ας τιμωρηθεί κι αυτός.......

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο τρόπος σκέψης καλλιεργεί τα δήθεν" θύματα" που γίνονται θύτες.........

αυτός ο τρόπος σκέψης αν δεν υσχύει, κερδίζουμε, γιατί δεν δηλητιριαζόμαστε με αισθήματα μίσους

αν ισχύει είναι η αρχή για ένα καλύτερο κόσμο...

πάντως σίγουρα όσοι (σώας τα φρένας και ενήλικες) σκεύτονται έτσι δεν βλάπτονται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτός ο τρόπος σκέψης αν δεν υσχύει, κερδίζουμε, γιατί δεν δηλητιριαζόμαστε με αισθήματα μίσους

αν ισχύει είναι η αρχή για ένα καλύτερο κόσμο...

πάντως σίγουρα όσοι (σώας τα φρένας και ενήλικες) σκεύτονται έτσι δεν βλάπτονται

 

Καλά έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέμε...

Το να θεωρείς μια γυναίκα που βιάστηκε και ξυλοκοπήθηκε βάναυσα συνυπεύθυνη αυτής της αποτρόπαιας πράξης επειδή το λιγότερο που θα ζητά θα είναι δικαιοσύνη είναι για μένα έξω από τη σφαίρα του πραγματικού.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

μη βιαστήτε να απορείψεται ως ακράιο αυτό που σας λέω...

 

διαβάστε τους "άθλιους" του βίκτωρος ουγκό

όπου διηγείται την ιστορία του γιάννη αγιάννη ο οποίος αλλάζει συμπεριφορά όταν το θύμα του τον υπερασπίζεται (του δείχνει δηλαδή αγάπη)

ότι δεν κατάφερε να κάνει η φυλακή πάνω του (καθώς είχε μόλις αποφυλακιστεί), το έκανε η αγάπη που του έδειξε το θύμα του

Link to comment
Share on other sites

επειδή όλα τελικά κρίνονται εκ του αποτελέσματος.......

πιστεύω ότι τα σεξουαλικής φύσης εγκλήματα είναι τα πλέον ιδεχθή και καλό είναι να προλαμβάνονται μέσω ψυχολογικής στήριξης του πιθανού θύτη...... σε μια εποχή όμως που ούτε τα σωματικά νοσήματα προλαμβάνονται λόγω..... οργανωμένης.... υγείας.... πόσο μάλλον τα ψυχικά..... έτσι επειδή μέχρι να γίνουμε ...σκανδιναβοί θα βιάζονται και γυναίκες και παιδιά (που μετά η ζωή τους στιγματίζεται ανεπανόρθωτα...)πρέπει κάπως να καταπολεμήσουμε αυτή την κατάσταση..... γιαυτό και κατά την γνώμη μου οι ποινές πρέπει να είναι βαρύτατες...... αν αυτοί είχαν άσχημε παιδικά χρόνια (και κρίμα γιατί σε κανέναν δεν αξίζει...) δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να καταστρέφουν όλη την ζώη και άλλων συμπολιτών τους .... άλλο το συμπονώ και άλλο το ...συμπάσχω...γιατί θα πρέπει να καταστραφούν και οι ζωές άλλων ανθρώπων;;;;; αφού δεν υπάρχει πρόληψη σε καμία από τις χώρες που ξέρω......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μη βιαστήτε να απορείψεται ως ακράιο αυτό που σας λέω...

 

διαβάστε τους "άθλιους" του βίκτωρος ουγκό

όπου διηγείται την ιστορία του γιάννη αγιάννη ο οποίος αλλάζει συμπεριφορά όταν το θύμα του τον υπερασπίζεται (του δείχνει δηλαδή αγάπη)

ότι δεν κατάφερε να κάνει η φυλακή πάνω του (καθώς είχε μόλις αποφυλακιστεί), το έκανε η αγάπη που του έδειξε το θύμα του

 

Πιστεύεις εσύ δηλ. ότι ο βιαστής είναι Γιάννης Αγιάννης......μάλιστα!!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως κορίνα θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν μπορούμε να τους αφήσουμε ελεύθερους, αλλά αυτό δεν συμαίνει ότι δεν απαιτείται να πειραματιστούμε σε άλλα είδη σωφρονισμού ...

και σίγουρα τα περί ακρωτηριασμών, βιασμών, θανατοποινών μόνο δεν προλαμβάνουν τις παραβατικές συμπεριφορές, παρά μόνο αυξάνουν το μίσος

Link to comment
Share on other sites

ο παιδεραστής όμως και μετά από 100 χρόνια ....και 10000 συνεδρίες με τον ψυχολόγο ...ίδιος είναι (κρίμα για τα παιδικά του χρόνια που ευθύνονται για αυτό αλλά μακ΄ριά από το παιδάκι μου.......)

ο βιαστής ......

προσωπικά μέχρι να βρεθεί αυτός ο τρόπος...δεν πρέπει ΠΟΤΕ να βγουν έξω..... και για κανένα λόγο....

τώρα τι θέλουν να τους κάνουν τα θύματα και οι γόνείς τους ...αυτό εύχομαι να μην το αισθανθώ ποτέ γιατί το μητρικό εστικτο είναι αρχέγονο....... όπως και το εστικτο προστασίας του άντρα στην γυναίκα του.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι σαν μονάδα σαφώς

αλλά σαν κοινωνία, σαν σύνολο

 

Ακριβώς γι'αυτό γράφω οτι είσαι έξω από τον χορό και εκεί να παραμείνεις..

Γιατί αν ήσουν μέσα σε αυτόν δεν θα μπορούσες να μιλάς για μονάδες και σύνολα αλλά μόνο για την σκληρή πραγματικότητα του βιασμού της ψυχής και του σώματος.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι θα πουν "αν σε βίαζε μπροστά στα παιδιά σου θα έλεγες τα ίδια"

τους προλαβαίνω και απαντώ "αν δεν έλεγα τα ίδια (πολύ πιθανό δυστυχώς) θα ήμουν και γω συνηπεύθυνη"

 

Εδώ δεν αναφέρεσαι στο σύνολο αλλά στη μονάδα δηλαδή αν το ζούσες εσύ.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

όταν το κράτος δεν μπορεί μέσω της πρόληψης να αποτρέψει ένα γεγονός και ούτε μέσω της θεραπείας να φροντίσει να μην ξαναεπαναληφθεί, το μόνο που απομένει είναι μια βαριά τιμωρία που θα αποτρέψει τους μελοντικούς θύτες και θα δώσει και μια αίσθηση ικανοποίησης στα θύματα..... και στην κοινωνία......

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γι'αυτό γράφω οτι είσαι έξω από τον χορό και εκεί να παραμείνεις..

και αν αύριο βρεθούμε μέσα στο χωρό με σκληρότερο τρόπο;

αν αύριο τα παιδιά μου είναι στη θέση του ληστή;

θα πρέπει να σκεύτομαι για βασανισμούς και τέτοια;

τότε πες μου τί; τι πρέπει να σκευτώ;

γιατί οι ιστορία έχει πολλές πλευρές...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν αναφέρεσαι στο σύνολο αλλά στη μονάδα δηλαδή αν το ζούσες εσύ.

οκ, έχεις δίκιο....

 

διορθώνω

 

κάποιοι θα πουν "αν σε βίαζε μπροστά στα παιδιά σου θα έλεγες τα ίδια"

τους προλαβαίνω και απαντώ "αν δεν έλεγα τα ίδια (πολύ πιθανό δυστυχώς) θα ήμουν αυτό που τους έμαθε η κοινωνία ότι είμαι, εχθρός τους"

Link to comment
Share on other sites

τα συμπεράσματα δεν βγαίνουν βασιζόμενα στις εξαιρέσεις αλλά στους κανόνες..... και ο κανόνας λέει ότι αυτές οι περιπτώσεις ΒΙΑΣΤΩΝ έχουν προβληματικό παθολογικό περιβάλλον ....

δεν ξυπνάει ούτε καν ο έφηβος (που θεωρείται και επιρρεπής) το πρωί και λέει ας βιάσω πέντε έξι..... με την παρέα μου για πλάκα.......

αυτά δεν είναι μεγάλα λόγια...είναι βασιζόμενα σε μελέτες ......

και όλοι είμαστε συμπονετικοί ...μαχητικοί.... με τα δικαιώματα των παραβατών ..... μέχρι να χτυπήσουν την δική μας πόρτα...... τότε ή αλλάζουμε στάση 180 μοίρες.... ή βλέπουμε πιο στοχαστικά την κατάσταση που επικρατεί.....

Link to comment
Share on other sites

τα συμπεράσματα δεν βγαίνουν βασιζόμενα στις εξαιρέσεις αλλά στους κανόνες..... και ο κανόνας λέει ότι αυτές οι περιπτώσεις ΒΙΑΣΤΩΝ έχουν προβληματικό παθολογικό περιβάλλον ....

δεν ξυπνάει ούτε καν ο έφηβος (που θεωρείται και επιρρεπής) το πρωί και λέει ας βιάσω πέντε έξι..... με την παρέα μου για πλάκα.......

ναι συμφωνώ και εκεί μάλιστα στηρίζω το συλλογισμό μου (δες το πρώτο μου ποστ) απλά εξετάζω όλες τις οπτικές γωνίες

άρα συμφωνείς και συ ότι πιθανότατα οι καταστάσεις τους οδήγησαν και αφού και εμείς έχουμε συμβάλει (περιθωριοποιώντας τους αλήτες) είμαστε και μεις ελάχιστα συνηπεύθυνοι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...