Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφικα γαλατα HIPP και HOLLE


Recommended Posts

Μακρυά από chemistdirect.co.uk !!!

Ενώ έβαλα κανονικά την παραγγελία μου για 3 τριάδες των 800γρ. γάλακτος σε σκόνη Hipp,

καθυστερήσανε 3 βδομάδες να μου το στείλουνε κ όταν μου το στείλανε αλλάξανε την παραγγελία μου σε 1 τριάδα μόνο, λόγω περιορισμών των τμχ που στέλνουνε λόγω αυξημένης ζήτησης κ καλά, χωρίς όμως να με ενημερώσουνε-ρωτήσουνε!!!

 

Ενώ όμως θα χρεωνόμουνα για 3 τριάδες 29 λίρες μεταφορικά, τελικά με χρεώσανε 25 λίρες για μία τριάδα!!!

 

Επίσης, ενώ χρησιμοποίησα εκπτωτικό κωδικό για -10% δεν τον περάσανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 5 months later...

Εγω δινω το Hipp Bio Compiotik 1.To αγοραζα 16,80 απο το φαρμακιο!Τωρα μου το στελνει η μητερα μου απο Γερμανια!Το βρηκε με 8,40 !!!!!!!!! Μου στελνει 10 καθε φορα.Συν 12 ευρω εξοδα αποστολης!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα,

 

το HIPP εχει παλι ελλειψη (τουλαχιστον στην Πατρα που εψαξα και σε καποιο online φαρμακεια στην Ελλαδα). Προσπαθησα να το παραγγειλω απο το amazon αλλα ενα βημα πριν πληρωσω βγανει το μηνυμα απο δεν το στελνει στην διευθυνση που του δηλωνω.

 

Εσεις που το βρισκεται το HIPP; Συγκεκριμενα εγω ψαχνω το HIPP Combiotic 3. Αν εχετε καμια ιδεα πειτε που μπορω να το βρω πειτε.

Fvz8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει έλλειψη. Εγώ παραγγέλνω συνήθως από το farmakeiomou.gr και από το parapharmacie.gr όταν δεν έχει το πρώτο. Την Τρίτη που πήγα να παραγγείλω είχαν έλλειψη και στα 2 sites. Το παρήγγειλα τελικά από pharmacylive.gr και χθες ήταν στο σπίτι μου. Και εμείς το No 3 πίνουμε, πήραμε 3 κουτιά.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Mόλις παρέλαβα το hipp bio combiotic 2 και κρέμες δημητριακών της hipp

 

http://www.webfarmakeio.gr/catalogsearch/result/index/?p=2&q=hipp

 

Δωρεάν μεταφορικά άνω των 50. Εχει αντικαταβολή με 1.5 ευρώ επιπλέον, αλλά εγώ πλήρωσα κάνοντας κατάθεση σε λογαριασμό και δεν επιβαρύνθηκα επιπλέον. Το σημαντικότερο είναι οτι αν κάνετε like στη σελίδα τους στο face παίρνετε κωδικό για επιπλέον έκπτωση 5% και το σημαντικότερο όλων οτι παίρνοντας τηλέφωνο σήμερα να ρωτήσω κάτι μου ειπε η κοπέλα οτι αν πηγαίνω να τα παίρνω από εκεί θα μπορεί να μου κάνει έκπτωση 15%.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια καλημερα!

Εχω αρχισει μια ερευνα για βιολογικα γαλατα δευτερης βρεφικης ηλικιας για να ειμαι ετοιμη οταν θα χρειαστει να αλλαξουμε γαλα. Ελεγα να δοκιμασουμε της Hipp αλλα γενικα δεν το βρισκεις ευκολα στα φαρμακεια. Υπαρχει καποιος λογος? Η φαρμακοποιος μου κατι μου ειπε οτι δεν εχουν πληρης αδεα ακομα για την ελληνικη αγορα....κατι τετοιο. Εκτος αν μου το ειπε γιατι ηθελε να μου πουλησει αλλο. Δεν καταλαβαινω. Ειναι δυνατον να μην εχουν αδεια και να κυκλοφορουν? κατι αλλο ηθελε να πει. Τελικα ειναι καλο γαλα αυτο της hipp ή υπαρχει και ανταγωνιστης? εννοειται οτι το καλυτερο ειναι το μητρικο αλλα λεμε τωρα.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλα ολα αυτα που γραφετε για τις παραγγελιες μεσω διαδικτυου κτλ κτλ ομως δεν βλεπω να γραφει κανεις για πιο ουσιαστικα πραγματα οπως τι πραγματικα σημαινουν τα συστατικα που εχει η καθε φορμουλα. Απο την στιγμη που ο πολυτιμος θηλασμος ειναι αδυνατος πρεπει να βρεθει η οσο το δυνατον καλυτερη βρεφικη φορμουλα για το μωρο μας. Προσπαθησα να βρω σε ξενες ιστοσελιδες γνωμες και κριτικες για τα δυο αυτα γαλατα. Σε μια ιστοσελιδα λεει οτι η hipp ειναι λιγο καλυτερη απο την holle γιατι δεν εχει μαλτοδεξτρινη αλλα λακτοζη σαν γλυκαντικο. Γενικα ομως ειναι ψιλοιδιες. Αλλου ειδα οτι η HOLLE εχει το σημα DEMETER που σημαινει οτι ακολουθει την φιλοσοφια της βιοδυναμικης γεωργιας κατι πολυ σημαντικο. Ειναι πιο αυστηρο απο το απλο bio. Γενικα υπαρχουν θεματα που μπορουμε να συζητησουμε τα οποια ειναι πιο σοβαρα απο το πως θα παραγγειλω απο το ταδε site κτλ. κι αυτα καλα ειναι (μην παρεξηγηθω) αλλα οχι τοσο σοβαρα.

Για παραδειγμα, ξερει κανεις η μαλτοδεξτρινη που χρησιμοποιει η Holle αν ειναι απο ρυζι ή απο καλαμποκι; γιατι αν ειναι απο καλαμποκι αυτο δεν ειναι καλο. Επισης εψαχνα να βρω στο ιντερνετ τα συστατικα του frezylac pure 2 και ειλικρινα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Εφαγα τον κοσμο. Στο τελος θα αναγκαστω να παω σε φαρμακειο που το εχει να δω το κουτι. Παντου βλεπω την ιδια περιγραφη για αυτο το γαλα που εχει και η ιδια η εταιρεια στην σελιδα της.

Ελπιζω να διαβασει καποιος χημικος τροφιμων αυτη την καταχωρηση μου ή εστω καποιος που να το εχει ψαξει και να μας πει την γνωμη του για το ποια ειναι η καλυτερη φορμουλα γαλακτος για τα μωρα μας (επαναλαμβανω πλην του θηλασμου που ειναι το θαυμα της φυσης).

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρηκα εδω: http://www.kamposbiomarket.gr/%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%BF-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B1--holle--600g-p-1646.html τα συστατικα της φορμουλας Holle 2. Απο οτι ειδα τελικα η μαλτοδεξτρινη που περιεχει ειναι απο βιολογικο καλαμποκι. Αυτο συμφωνα με το αρθρο: http://natofao.blogspot.gr/2010/09/3.html δεν ειναι καλο γιατι λεει καπου οτι: "Η Μαλτοδεξτρίνη είναι υδατάνθρακας που παράγεται απο ζύμωση αμύλου καλαμποκιού, ή πατάτας, ή ρυζιού. Εκείνη που παράγεται από καλαμπόκι πρέπει να αποφεύγεται εντελώς, ενώ είναι προτιμότερη αυτή που παράγεται απο ρύζι, όμως είναι δύσκολο σαν καταναλωτές να πληροφορηθούμε την προέλευση της."

Δεν ξερω αν παιζει ρολο που ειναι απο βιολογικο καλαμποκι και οχι απλο καλαμποκι αλλα οπως και να χει ειναι καλαμποκι. Αν καποιος ειδικος ξερει απο τεχνολογια τροφιμων και μπορει να εξηγησει τι σημαινουν ολα αυτα θα το εκτιμουσα παρα πολυ!

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν και τελικά μόνη μου γράφω μόνη μου απαντάω σε αυτό το κομμάτι (μαλλον δεν ενδιαφερει κανεναν το γαλα hipp & holle :-D) να πω κατι που παρατηρησα ισως καποιος θελει να ξερει. Πηρα θερμομετρο γαλακτος για να τηρησω τις οδηγιες του Holle2 που λενε οτι πρεπει να ριξεις την σκονη οταν η θερμοκρασια φτασει τους 50 βαθμους. Ειπα να το κανω σωστα για να μην καταστρεφονται τα θρεπτικα συστατικα του γαλακτος (ετσι λενε τουλαχιστον). Ομως οταν εριξα την σκονη και αρχισα το κουνημα παρατηρησα οτι οσο και να το κουνησα η σκονη δεν διαλυθηκε τελειως. Εννοω οτι αφησε στα τοιχωματα του μπιμπερο μικροσκοπικους κοκκους. Μεσα ειχε διαλυθει τελειως η σκονη αλλα ειδα καταλοιπα στο γυαλι και αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο. Θα παρω την Βιοφρεσκο που το φερνει Ελλαδα να ρωτησω εκτος αν βρω κατι σε ξενες ιστοσελιδες. Μολις μαθω θα σας πω τι εγινε.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...