Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδομητρίωση και Εξωσωματική


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω περάσει αρκετές ώρες ψάχνοντας το θέμα ενδομητρίωση-εξωσωματική και είδα τη συνομιλία σας. Καταλαβαίνω ότι είναι αρκετά πολύπλοκο και κάποιες από τις εμπειρίες σαςμοιάζουν με τη δίκη μου. Είμαι ήδη 39 χρονών, σε λίγο θα γίνω 40 και έχω ήδη 3 αποτυχημένες εξωσωματικές σε δύο κέντρα, την τελευταία σε έναν από τους πολύ γνωστούς γιατρούς. Από την αρχή ο συγκεκριμένος (σε αντίθεση με τον πρώτο) υποψιάστηκε ενδομητρίωση. Από την εξέταση αίματος που βγήκε στα ύψη (24 αν θυμάμαι καλά) επιτείνεται η θεωρία του. Μετά την τρίτη προσπάθεια λοιπόν που ενώ όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά δεν δουλεύει, μου πρότεινε να κάνω λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση και αμέσως μετά, ένα μήνα μετά, εξωσωματική ξανά. Αν και μου λέει ξεκάθαρα οτί επί της ουσίας δεν έχουμε ιδέα εάν και πως η ενδομητρίωση επηρεάζει την εξωσωματική (θεωρητικά κανεις εξωσωματική ως απάντηση στην ενδομητρίωση) προτείνει να κάνω την επέμβαση και βλέπουμε. ειδικά λόγω της ηλικίας μου, θεωρέι ότι δεν πρέπει να κάνω απλά εξωσωματικές. Δεν ξέρω τι να κάνω. Να μπω στο χειρουργείο για κάτι που δεν ξέρουμε αν έχω, που δεν ξέρω αν επηρεάζει και που τελικά μπορεί να μην έχει κανένα νόημα; Παρότι τον σέβομαι ως επιστήμονα δεν μπορώ να μην σκέφτομαι ότι όλα αυτά γίνονται απλά για τα έξτρα 3000 που θα μου στοιχίσει όλο αυτό. Κάθε γνώμη που έχετε θα μου είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Hopey, θα σου πω τη δική μου περιπτωση μπας και βγαλεις άκρη. Εκανα λαπαροσκοπηση πριν 6 χρονια για αφαιρεση ινομυωματων. Ο γιατρος μου βρηκε και μου καυτηριασε κ στιγματα ενδομητριωσης (STAGE 1). Eδω και δυο χρονια έχω κανει 4 εξωσωματικες και καποιους φυσικους κύκλους. Ειμαι πανω από 40 με λιγα απωθεματα ωαριων. Εχω μεινει 2 φορές έγκυος αλλα δεν προχωρησαν. Συζητησα με το γιατρο για λαπαροσκοπηση. Μου ειπε ότι ακομα και να έχω ενδομητριωση δεν έχει νοημα να κανω λαπαροσκπηση γιατι από τη στιγμη που υπαρχουν λιγα απωθέματα, υπαρχει περιπτωση με τη λαπαροσκοπηση να εξαντληθουν και αυτά αν η ενδομητριωση ειναι στις ωοθήκες και χρειαστει καυτηριασμος. Προφανως μου το ειπε γιατι χανεται ιστος απ΄αυτες στον καυτηριασμο. Ετσι δεν θα κανω και θα προχωρησω σε άλλη μια εξωσωματικη και αν δεν πετυχει θα το αφησω πια. Τοσες κοπέλες έχουν μεινει έγκυες και με ενδομητρίωση. Ας ελπίσουμε ότι θα ειμαι μια από αυτες.

Τωρα η δική σου περιπτωση μπορει να ειναι διαφορετική. Η λαπαροσκοπηση όπως και η υστεροσκοπηση γενικα βοηθουν υπο προυποθεσεις παντα. Ξερω κοπέλες που ωφελήθηκαν και έπιασαν αμεσως μετα την λαπαροσκοπηση και άλλες που δεν έγινε τιποτα. Επομενως όλα ειναι σχετικά και τιποτα δεν ειναι σιγουρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα φίλες και καλή χρονιά!!!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από σας ξέρει αν η ενδομητρίωση αφορά τις γυναίκες που δεν έχουν τεκνοποιήσει και είναι κάτω των 35 ετών.(Το διάβασα στο internet)

Εχω μία ζουζούνα 4 ετων ,προσπαθώ για 2ο baby πάνω από χρόνο και δεν έχω αποτέλεσμα. Οι αιματολογικές μου εξετάσεις είναι οκ και η επόμενη που θα πρέπει να κάνω είναι η σαλπιγγογραφία

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια φίλη έχει αντίστοιχη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ενδομητρίωση. Εξωσωματική ή λαπαροσκοπηση;

 

Τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ τελευταία, αφού από όσους γιατρούς επισκέφθηκα ο καθένας έχει άλλη άποψη.

 

Από τις τυχόν εμπειρίες σας, θεωρείτε ότι είναι άσκοπο να προχωρήσει κανείς σε εξωσωματική αν δεν έχει ελεγχθεί λαπαροσκοπικά για ενδομητρίωση/συμφύσεις;

 

Η εξωσωματική πετυχαίνει με ενδομητρίωση και βουλωμένες σάλπιγγες;

 

Μήπως κάνοντας λαπαροσκόπηση μπαίνουμε σε μεγαλύτερες περιπέτειες, γιατί όπως διάβασα παραπάνω, υπάρχει περίπτωση να μειωθούν τα αποθέματα ωαρίων;

 

Κάθε γνώμη και εμπειρία είναι ιδιαίτερα χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ενδομητρίωση. Εξωσωματική ή λαπαροσκοπηση;

 

Τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ τελευταία, αφού από όσους γιατρούς επισκέφθηκα ο καθένας έχει άλλη άποψη.

 

Από τις τυχόν εμπειρίες σας, θεωρείτε ότι είναι άσκοπο να προχωρήσει κανείς σε εξωσωματική αν δεν έχει ελεγχθεί λαπαροσκοπικά για ενδομητρίωση/συμφύσεις;

 

Η εξωσωματική πετυχαίνει με ενδομητρίωση και βουλωμένες σάλπιγγες;

 

Μήπως κάνοντας λαπαροσκόπηση μπαίνουμε σε μεγαλύτερες περιπέτειες, γιατί όπως διάβασα παραπάνω, υπάρχει περίπτωση να μειωθούν τα αποθέματα ωαρίων;

 

Κάθε γνώμη και εμπειρία είναι ιδιαίτερα χρήσιμη.

 

Θα σου απαντήσω εγω γιατί το χω ψαξει το θέμα. Κατ΄ αρχην τίποτα δεν ειναι σιγουρα. Με το νόμο των πιθανοτήτων παντα, και με λαπαροσκοπηση και χωρις παλι η εξωσωματική μπορει να αποτυχει ή να επιτύχει.

Αν υπαρχει υποψια υδροσαλπιγγας, καλό είναι να γινει λαπαροσκοπηση. Αν είναι μονο η ενδομητρίωση, τότε παιζεται. Υπαρχουν δυο γνωμες, τις οποίες μου τις έχουν πει γιατροί. Η θετική, που κανεις λαπαροσκοπηση, καθαρίζεις ενδομητρίωση και ο,τι άλλο, κανεις καταστολή για καποιους μηνες και μετα καπακι πρωτόκολλο. Ξερω μια-δυο κοπέλες που ειχε θετικό μετα από αυτό με πολλες αποτυχημενες εξωσωματικές. Ξερω όμως κι άλλες που δεν έγινε τιποτα ακομα.

Στη δική μου περιπτωση, ο γιατρός μου έχει πει ότι ο καυτηριασμος ενδεχομενης ενδομητρίωσης στις ωοθήκες, μπορει να μου εξαντλήσει ακομα περισσοτερο τα αποθέματα των ωαρίων. Επομενως, προτιμα την συντηρητική οδό, δηλ. όχι λαπαροσκόπηση αλλα εξωσωματική. Δεν έχω πιασει ακομα αλλα δεν ξερω αν φταει αυτό.

Ξέρω μια άλλη κοπέλα με το ίδιο προβλημα που ο Παντος της είπε ότι θα κανουν πρωτα εξωσωματική και μετα αν αποτυχει τότε θα κανουν λαπαροσκοπηση.

Υπαρχουν, επομενως, πολλες γνώμες. Αλλα την τελική αποφαση θα την παρει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ Sunty.

Οι γιατροί που είναι υπέρ της συντηρητικής οδού δηλ πρώτα εξωσωματική και αν αποτύχει λαπαροσκόπηση, υποστηρίζουν ότι δεν καταφεύγουμε αμέσως σε λαπαροσκόπηση γιατί είναι επέμβαση και έχει κινδύνους και ταλαιπωρία.

Και ερωτώ εγώ, η εξωσωματική δεν είναι επέμβαση και δεν συνεπάγεται σωματικό πόνο και ψυχολογική επιβάρυνση ή μήπως δεν ενέχει κινδύνους...

 

Ουφ δεν ξέρω πια, έχω μπερδευτεί!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Sunty.

Οι γιατροί που είναι υπέρ της συντηρητικής οδού δηλ πρώτα εξωσωματική και αν αποτύχει λαπαροσκόπηση, υποστηρίζουν ότι δεν καταφεύγουμε αμέσως σε λαπαροσκόπηση γιατί είναι επέμβαση και έχει κινδύνους και ταλαιπωρία.

Και ερωτώ εγώ, η εξωσωματική δεν είναι επέμβαση και δεν συνεπάγεται σωματικό πόνο και ψυχολογική επιβάρυνση ή μήπως δεν ενέχει κινδύνους...

 

Ουφ δεν ξέρω πια, έχω μπερδευτεί!

αν και δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα παρα μόνο αυτό το ποστ...

εμείς προσπαθούμε εδώ και 2.5 χρόνια...το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι η χαμηλή κινητικότητα στο σπέρμα...

σκεφτόμουνα και εγώ να κάνω λαπαροσκόπηση και μετά εξωσωματική...

όλοι οι γιατροί όμως που έχω συμβουλευτεί μου λένε αυτό που σου λέει και ο δικός σου...ακόμη δεν έκανα κάτι...

καλη επιτυχια να έχουμε και σύντομα με το πολυπόθητο αποτέλεσμα

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα παρα μόνο αυτό το ποστ...

εμείς προσπαθούμε εδώ και 2.5 χρόνια...το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι η χαμηλή κινητικότητα στο σπέρμα...

σκεφτόμουνα και εγώ να κάνω λαπαροσκόπηση και μετά εξωσωματική...

όλοι οι γιατροί όμως που έχω συμβουλευτεί μου λένε αυτό που σου λέει και ο δικός σου...ακόμη δεν έκανα κάτι...

καλη επιτυχια να έχουμε και σύντομα με το πολυπόθητο αποτέλεσμα

 

Αν το πρόβλημά σας είναι μόνο το σπέρμα νομίζω ότι δεν χρειάζεται λαπαροσκόπηση. Μόνο αν υπάρχουν ενδείξεις για πρόβλημα σε σάλπιγγες, ωοθήκες ή υποψία ενδομητρίωσης.

Καλή επιτυχία και καλή φώτιση για τη σωστή απόφαση να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημά σας είναι μόνο το σπέρμα νομίζω ότι δεν χρειάζεται λαπαροσκόπηση. Μόνο αν υπάρχουν ενδείξεις για πρόβλημα σε σάλπιγγες, ωοθήκες ή υποψία ενδομητρίωσης.

Καλή επιτυχία και καλή φώτιση για τη σωστή απόφαση να έχουμε!

δεν υπάρχουν ενδοίξεις για κάτι άλλο..

ο Θεός να μας φωτίζει και πολύ σύντομα με το ένα ή τον άλλο τρόπο να τα καταφέρουμε!!

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Sunty.

Οι γιατροί που είναι υπέρ της συντηρητικής οδού δηλ πρώτα εξωσωματική και αν αποτύχει λαπαροσκόπηση, υποστηρίζουν ότι δεν καταφεύγουμε αμέσως σε λαπαροσκόπηση γιατί είναι επέμβαση και έχει κινδύνους και ταλαιπωρία.

Και ερωτώ εγώ, η εξωσωματική δεν είναι επέμβαση και δεν συνεπάγεται σωματικό πόνο και ψυχολογική επιβάρυνση ή μήπως δεν ενέχει κινδύνους...

 

Ουφ δεν ξέρω πια, έχω μπερδευτεί!

 

Ετσι είναι! και πιο πολυ ειναι η ταλαιπωρια της καταστολής αμεσως μετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κοριτσια,

Μετα απο εναμιση χρονο κανω μια δοκιμη να ζωντανεψω τη συζητηση αυτη γιατι βρισκομαι στην ιδια φαση με εσας. Πραγματικα ευχομαι ολες να εχετε πετυχει το σκοπο σας και ειτε να ειστε εγκυες ειτε να εχετε ηδη το/τα παιδακια σας.

 

Θα προσπαθησω να ειμαι συντομη.

Προσπαθω για παιδακι εδω και 4,5 χρονια. Στην πορεια βρηκαμε προβλημα στο σπερματοδοαγραμμα--> επεμβαση--> βελτιωση.

Δοκιμαζαμε για αρκετο καιρο και περσυ αρχισα τα χαπια clomid. Στον τριτο μηνα με 100mg εμεινα εγκυος αλλα δυστυχως απεβαλα στις 7 βδομαδες. Με πιεσε ο γιατρος για αποξεση και την ιδια μερα με εκανε. Λιγες μερες μετα ειχα φρικτους πονους στην κοιλια, εισαγωγη στο νοσοκομειο, υπερηχους και αναλυσεις. Φανηκε οτι τραυματιστηκε η μητρα απο την αποξεση και προκαλεσε μολυνση στην κοιλια. Αντιμετωπιστηκε η μολυνση στην κοιλια και συνεχισα τις προσπαθειες με clomid για ακομη 2 μηνες χωρις επιτυχια.

Αρχισα να απελπιζομαι και πηγα σε νεο γιατρο ειδικο για εξωσωματικη. Ολα φαινονταν μια χαρα. Απετυχε οπως απετυχε και η εμβρυομεταφορα 2 μηνες μετα.

Ο γιατρος μου προτεινε λαπαροσκοπηση/υστεροσκοπηση. Δεχτηκα αμεσως!

Την εκανα πριν 10 μερες και σωματικα αισθανομαι μια χαρα. Το αποτελεσμα ομως δεν μας αρεσε. Μεγαλου βαθμου ενδομητριωση με πολλες συμφησεις και δυστυχως ο γιατρος δεν μπορεσε να κανει κατι στο χειρουργειο γιατι μονο ζημια θα προκαλουσε. Ειστε ετοιμες για το χειροτερο; Ολο το κακο αυτο προεκυψε απο την αποξεση, απο τη βλακεια του αλλου γιατρου που τραυματισε τη μητρα!!! Δεν φανταζεστε το θυμο μου και την απογοητευση μου.

Ο γιατρος μου βεβαια ειναι πολυ αισιοδοξος και επιμενει πως θα τα καταφερουμε φτανει να ακολουθησουμε τη θεραπεια. Θα διακοψει την περιοδο για 5 μηνες (με 3 ενεσεις) και μετα αμεσως θα κανω αλλη μια εμβρυομεταφορα (απο τα 3 που εχουμε παγωμενα).

Παντως ολα τα μηνυματα που διαβασα πιο πανω μου εχουν δωσει πολλες ελπιδες.

Να σημειωσω πως ειμαι απο Κυπρο και ολες τις θεραπειες τις κανω εδω σε εξειδικευμενο κετρο εξωσωματικης γονιμοποιησης με πολλα ποσοστα επιτυχιας.

Πρεπει επισης να πω πως 4 μερες μετα τη λαπαροσκοπηση/υστεροσκοπηση ημουν σε θεση να οδηγησω! Οποτε μη φοβαστε καθολου τη λαπαροσκοπηση νοουμενου οτι αυτος που θα την κανει να ειναι ειδικος!

Οπως μου το εξηγησε ο γιατρος μου, παρολο που οι σαλπιγγες και ωοθηκες μου ειναι μια χαρα, εντουτοις η ενδομητριωση δημιουργει ενα τοξικο περιβαλλον στην κοιλια που μπορει να σκοτωνει τα εμβρυα οποτε ειναι απαραιτητη η θεραπεια με διακοπη της περιοδου.

Καλες επιτυχιες σε οσες φιλες το παλευουν και θελουν να γινουν μανουλες. Ας προσευχηθουμε να βοηθησει ο Θεος να κανουμε το ονειρο μας πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

Μετα απο εναμιση χρονο κανω μια δοκιμη να ζωντανεψω τη συζητηση αυτη γιατι βρισκομαι στην ιδια φαση με εσας. Πραγματικα ευχομαι ολες να εχετε πετυχει το σκοπο σας και ειτε να ειστε εγκυες ειτε να εχετε ηδη το/τα παιδακια σας.

 

Θα προσπαθησω να ειμαι συντομη.

Προσπαθω για παιδακι εδω και 4,5 χρονια. Στην πορεια βρηκαμε προβλημα στο σπερματοδοαγραμμα--> επεμβαση--> βελτιωση.

Δοκιμαζαμε για αρκετο καιρο και περσυ αρχισα τα χαπια clomid. Στον τριτο μηνα με 100mg εμεινα εγκυος αλλα δυστυχως απεβαλα στις 7 βδομαδες. Με πιεσε ο γιατρος για αποξεση και την ιδια μερα με εκανε. Λιγες μερες μετα ειχα φρικτους πονους στην κοιλια, εισαγωγη στο νοσοκομειο, υπερηχους και αναλυσεις. Φανηκε οτι τραυματιστηκε η μητρα απο την αποξεση και προκαλεσε μολυνση στην κοιλια. Αντιμετωπιστηκε η μολυνση στην κοιλια και συνεχισα τις προσπαθειες με clomid για ακομη 2 μηνες χωρις επιτυχια.

Αρχισα να απελπιζομαι και πηγα σε νεο γιατρο ειδικο για εξωσωματικη. Ολα φαινονταν μια χαρα. Απετυχε οπως απετυχε και η εμβρυομεταφορα 2 μηνες μετα.

Ο γιατρος μου προτεινε λαπαροσκοπηση/υστεροσκοπηση. Δεχτηκα αμεσως!

Την εκανα πριν 10 μερες και σωματικα αισθανομαι μια χαρα. Το αποτελεσμα ομως δεν μας αρεσε. Μεγαλου βαθμου ενδομητριωση με πολλες συμφησεις και δυστυχως ο γιατρος δεν μπορεσε να κανει κατι στο χειρουργειο γιατι μονο ζημια θα προκαλουσε. Ειστε ετοιμες για το χειροτερο; Ολο το κακο αυτο προεκυψε απο την αποξεση, απο τη βλακεια του αλλου γιατρου που τραυματισε τη μητρα!!! Δεν φανταζεστε το θυμο μου και την απογοητευση μου.

Ο γιατρος μου βεβαια ειναι πολυ αισιοδοξος και επιμενει πως θα τα καταφερουμε φτανει να ακολουθησουμε τη θεραπεια. Θα διακοψει την περιοδο για 5 μηνες (με 3 ενεσεις) και μετα αμεσως θα κανω αλλη μια εμβρυομεταφορα (απο τα 3 που εχουμε παγωμενα).

Παντως ολα τα μηνυματα που διαβασα πιο πανω μου εχουν δωσει πολλες ελπιδες.

Να σημειωσω πως ειμαι απο Κυπρο και ολες τις θεραπειες τις κανω εδω σε εξειδικευμενο κετρο εξωσωματικης γονιμοποιησης με πολλα ποσοστα επιτυχιας.

Πρεπει επισης να πω πως 4 μερες μετα τη λαπαροσκοπηση/υστεροσκοπηση ημουν σε θεση να οδηγησω! Οποτε μη φοβαστε καθολου τη λαπαροσκοπηση νοουμενου οτι αυτος που θα την κανει να ειναι ειδικος!

Οπως μου το εξηγησε ο γιατρος μου, παρολο που οι σαλπιγγες και ωοθηκες μου ειναι μια χαρα, εντουτοις η ενδομητριωση δημιουργει ενα τοξικο περιβαλλον στην κοιλια που μπορει να σκοτωνει τα εμβρυα οποτε ειναι απαραιτητη η θεραπεια με διακοπη της περιοδου.

Καλες επιτυχιες σε οσες φιλες το παλευουν και θελουν να γινουν μανουλες. Ας προσευχηθουμε να βοηθησει ο Θεος να κανουμε το ονειρο μας πραγματικοτητα.

 

γεια σου SofiAn εχεις περασει κι εσυ ταλαιπωριες βλεπω! να πανε ολα καλα κοριτσι μου σου ευχομαι.

Εχω μια απορια, λυσσαω και φωναζω στο γιατρο μου να κανω λαπαροσκοπηση/υστεροσκοπηση για να κοιταξουμε για ενδομητριωση, συμφησεις κλπ αλλα ειναι αρνητικος γιατι λεει οτι για να κανουμε αυτα πρεπει να υπαρχουν δειγματα στην σαλπιγγογραφια και η δικη μου ειναι καθαρη. Μιλωντας και με τον γυναικολογο μου και με τον εξωσωματικο μου ειπαν οτι η λυση στην ενδομητριωση ειναι η εξωσωματικη καθως εμποδιζει μονο την φυσικη συλληψη. Εχω μπερδευτει πραγματικα!

Link to comment
Share on other sites

Darsel μου σ΄ευχαριστω για τις ευχες κι ανταποδιδω!

Εγω εχω κανει 2 σαλπιγγογραφηματα και ηταν και τα δυο τελεια! Το ενα ηταν 2 μηνες πριν την εγκυμοσυνη περσυ και το δευτερο ηταν 4 μηνες μετα την αποξεση απο την οποια επαθα τη μολυνση. Οι σαλπιγγες και ωοθηκες καθως και το ενδομητριο ητανε μια χαρα αλλα στη λαπαροσκοπηση γινοταν χαμος! Η ουρηθρα και η μητρα εχουν γινει ενα απο τις συμφησεις και ο γιατρος δεν μπορεσε να τις αφαιρεσει γιατι θα εκανε μεγαλυτερο κακο.

Μου ειπε ξεκαθαρα πως με τετοιο βαθμο ενδομητριωσης, δεν θα εμενα εγκυος ουτε με εξωσωματικη γιατι απλουστατα η ενδομητριωση ειναι τοξικη και για το εμβρυο. Σημειωσε οτι εχω κανει ολες τις εξετασεις θρομβοφυλιας, ανοσοποιητικου, HLA Typing, sperm dna fragmentation, καρυοτυπο.

Οποτε δεν υπηρχε αλλη δικαιολογια γιατι να μην πιασουν εστω και ενα απο τα 4 εμβρυα. Γι'αυτο την ιδια στιγμη αποφασισαμε για λαπαροσκοπηση/ υστεροσκοπηση.

Θα σου δωσω μια ιστοσελιδα να διαβασεις πολλα για την ενδομητριωση. Ειναι αγγλικη ομως πολυ καλη. Εκει θα διαβασεις και για το θεμα τοξικοτητας της ενδ.

 

http://haveababy.com/fertility-information/ivf-authority/how-does-endometriosis-compromise-fertility-how-should-it-be-treated-and-what-is-the-role-of-ivf

 

Οποτε κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν να κανεις τη λαπ/υστ γιατι τιποτα δεν ειναι βεβαιο αν δεν μπει μεσα να δει.

Ο,τι αλλο θες μου λες γιατι εχω διαβασει τα παντα πανω στο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου,

 

ειμαι και εγω μια απο τις γυναικες που πασχουν απο ενδομητριωση (τωρα ειναι ανενεργη ευτυχως), αλλα οπως βλεπετε στην υπογραφη μου εχω μια κορουλα 27 μηνων, την οποια απεκτησα με την ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!!

 

Αλλα ας πω λιγο εν ταχυ την ιστορια μου... Αφου διαγνωστηκα με ωοθηκικη ενδομητριωση (κυστη στην αριστερη ωοθηκη) αποφασισα να κανω ανοιχτο χειρουργειο για την αφαιρεση της κυστης 7εκ!!! Κατα το χειρουργειο ο γιατρος αφαιρεσε την κυστη, αλλα διαπιστωσε πως και στην δεξια ωοθηκη υπηρχαν διασπαρτες εστιες και περιχαρακωματα, τα οποια καυτηριασε με laser!!! Παρολο που το χειρουργειο ηταν σχετικα ευκολο, η αναρρωση ηταν εξαιρετικα δυσκολη και χρονοβορα λογω λαπαροτομης, επιπλεον ειχα χασει αρκετο υγιες ωοθηκικο ιστο, και ως εκ τουτου τα ιατρικα προγνωστικα δεν ηταν με το μερος μου!!! Ωστοσο, μετα την επιτυχη εκβαση του χειρουργιου ακολουθησα 6μηνη ενεσιμη θεραπεια για την διακοπη της περιοδου, και αφου περασαν τα χρονια και γνωρισα τον συζυγο μου, αποφασισαμε για παιδακι, το οποιο ηρθε με την ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!! Αυτη ειναι με λιγα λογια η ιστοριουλα μου, με τα καλα αλλα και με τα ασχημα της, γιατι για να πω την πασα αληθεια ταλαιπωρηθηκα αρκετα με την ενδομητριωση (πονος, αστατος κυκλος, εξετασεις, χειρουργιο, θεραπεια κλπ...), αλλα τον στοχο μου τον πετυχα (παρολες τις αντιξοοτητες) και απεκτησα το μωρακι μου!!!

 

Ευχομαι λοιπον ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι ενθαρρυντικο ειναι να ακουμε επιτυχιες!

Πραγματικα μας το ευχομαι πολυ συντομα!

Να σου ζησει η κορουλα σου Koalaki μου.

Οταν λες πρωτη προσπαθεια εννοεις φυσικα ή με εξωσωματικη;

Ειχες πολλες παρενεργειες με τις ενεσεις και τη διακοπη περιοδου;

Εδω που τα λεμε, τι σημασια εχει; Ολα προκειμενου να κανουμε το μωρακι που τοσο ποθουμε ε;! 😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τι ενθαρρυντικο ειναι να ακουμε επιτυχιες!

Πραγματικα μας το ευχομαι πολυ συντομα!

Να σου ζησει η κορουλα σου Koalaki μου.

Οταν λες πρωτη προσπαθεια εννοεις φυσικα ή με εξωσωματικη;

Ειχες πολλες παρενεργειες με τις ενεσεις και τη διακοπη περιοδου;

Εδω που τα λεμε, τι σημασια εχει; Ολα προκειμενου να κανουμε το μωρακι που τοσο ποθουμε ε;! 😊

 

Ωχ παρελειψα να επισημανω :oops:!!! Με την πρωτη προσπαθεια φυσικης συλληψης εννοουσα!!!

 

Με τις ενεσεις περασα λιγο δυσκολα, απο την αποψη οτι ενω ηταν χειμωνας εγω ζεσταινομουν αφανταστα, κυριως στον νυχτερινο υπνο, κατα τα αλλα δεν αντιληφθηκα κατι αλλο!!!

 

Ευχομαι ολοψυχα να το αποκτησετε!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλησπερα σε ολους και καλη επιτυχια σε οσες κοπελες προσπαθειτε για μωρακι!

Αποφασισα να σας γραψω διοτι ξερω πολυ καλα τι σημαινει ενδομητριωση και εξωσωματικη μετα απο αυτη.

Με το συζυγο μου προσπαθουσαμε για παιδακι για 2 περιπου χρονια και αφου ειχαμε κανει ελεγχο,ολα φαινονταν φυσιολογικα,μεχρι που απευθυνθηκαμε σε ενα κεντρο εξωσ. στην Αθηνα και ανακαλυψαμε το προβλημα.Ο γιατρος εκει μας μιλησε απο την πρωτη κιολας επισκεψη για πιθανοτητα ενδομητριωσης,αφου ειδε ο ανθρωπος οτι το σπερμα ηταν οκ και με εξετασε και υπερηχογραφικα.αν και η ενδομ δε φαινεται απο τον υπερηχο,μου προτεινε να κανω μια αιματολογικη (ca 125)η οποια βγηκε λιγο "τσιμπημενη".Ομως επειδη και αυτη η εξεταση δεν δειχνε 100%, ο γιατρος μου εδειξε 2 δρομους.Η' θα εκανα απ ευθειας εξωσωματικη ή θα εκανα λαπαροσκοπηση,μεσω της οποιας θα βλεπαμε κιολας αν εχω ενδομ.Κι αν ηταν ετσι,θα την καυτηριαζε και θα εμπαινα σε θεραπεια διακοπης περιοδου.Τελικα αποφασισαμε να το παμε πιο...ομαλα και εκανα την επεμβαση.Ειχα πολυ βαριας μορφης ενδομητριωση και μου εκοψαν την περιοδο 6 μηνες.Μετα απο αυτο εκανα αλλη μια σπερ/ση(ειχα κανει αλλες δυο πριν την επεμβαση) και παλι τιποτα.Μεχρι που αποφασισαμε να κανουμε εξωσωματικη και δεν το μετανιωσαμε!Τωρα ειμαι εγκυος και μεχρι τωρα ολα πανε καλα Δοξα τω Θεω.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πραγματικα ειναι ζορικα τα πραγματα οταν μιλαμε για τετοια ζητηματα.Θυμαμαι παρα πολυ καλα πως ενοιωθα οταν εβλεπα κοπελες να ειναι εγκυες και να μιλανε για το ποσο ευκολα τα καταφεραν κλπ.Αναρωτιομουν γιατι για καποιες κοπελες ειναι τοσο ευκολο και αλλες επρεπε να κανουμε τοσο κοπο για να τα καταφερουμε.Και ποναει πολυ αυτη η σκεψη,το ξερω.Το εχω περασει..

Θελω μονο να πω το εξης και να κλεισω.Παντα υπαρχει ελπιδα,μη σταματησετε να κανετε προσπαθειες!

Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να τα καταφερουν ΟΛΕΣ οι κοπελες που προσπαθουν και να εχουν συντομα υγιη και χαρουμενα μωρακια!

 

 

Καλημερα κοριτσια,

 

εχω κι εγω σχεδον την ιδια ιστορια. Ανακαλυψα οτι εχω ενδομητριωση πριν απο 5 χρονια και εκανα λαπαροσκοπικη επεμβαση. Εκει ανακαλυψα οτι οι σαλπιγγες μου ηταν κολλημενες και τις ελευθερωσε. Τωρα εδω και 8 μηνες προσπαθω για μωρακι αλλα τιποτα. Τους τελευταιους 2 μηνες εχω φρικτους πονους στην περιοδο και ετσι πηγα να το ψαξω και παλι εχω ενδομητριωση αλλα αυτη τη φορα δεν εχω μονο 1 αλλα 2-3 και μαλλον θα εχουν ξανα προβλημα οι σαλπιγγες. η μια μου ωοθηκη ειναι η μιση λογω της επεμβασης και τωρα εχω στην αλλη μου ωοθηκη. πηγα σε 3 γιατρους. οι 2 μου ειπαν να κανω ξανα επεμβαση και να προχωρησω σε εξωσωματικη και ο 1 μου ειπε να παω απευθειας σε εξωσωματικη γιατι αν κανω επεμβαση για 2εκ. ενδομητριωση θα μειωσω κατα πολυ τις πιθανοτητες μου γιατι αναγκαστηκα θα κοπει και η αλλη ωοθηκη οποτε τα ωοθηλακια θα μειωθουν αρκετα! Λογω βαριας μορφης ενδομητριωσης και οι 3 μου ειπαν να προχωρησω με εξωσωματικη. εκανα μια αναλυση ΑΜΗ και βγηκε καπου στη μεση οποτε μου ειπε οτι ο καλυτερος τροπος ειναι με εξωσωματικη γιατι απο μονη μου δεν εχω πολλες πιθανοτητες. θα βαλω ενεσεις για 6 μηνες και αμεσως θα δοκιμασω την 1η μου εξωσωματικη. οταν ρωτησα αν θα επηρεασει η ενδομητριωση την εγκυμοσυνη ( αν πετυχει) μου ειπε οτι απο τι στιγμη που ολα ειναι εξω απο την μητρα τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα γτ το εμβρυο δεν θα εχει αμεση επαφη με το εξω περιβαλλον.

 

τι να πω??? Ελπιζω ολα να πανε καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,

 

εχω κι εγω σχεδον την ιδια ιστορια. Ανακαλυψα οτι εχω ενδομητριωση πριν απο 5 χρονια και εκανα λαπαροσκοπικη επεμβαση. Εκει ανακαλυψα οτι οι σαλπιγγες μου ηταν κολλημενες και τις ελευθερωσε. Τωρα εδω και 8 μηνες προσπαθω για μωρακι αλλα τιποτα. Τους τελευταιους 2 μηνες εχω φρικτους πονους στην περιοδο και ετσι πηγα να το ψαξω και παλι εχω ενδομητριωση αλλα αυτη τη φορα δεν εχω μονο 1 αλλα 2-3 και μαλλον θα εχουν ξανα προβλημα οι σαλπιγγες. η μια μου ωοθηκη ειναι η μιση λογω της επεμβασης και τωρα εχω στην αλλη μου ωοθηκη. πηγα σε 3 γιατρους. οι 2 μου ειπαν να κανω ξανα επεμβαση και να προχωρησω σε εξωσωματικη και ο 1 μου ειπε να παω απευθειας σε εξωσωματικη γιατι αν κανω επεμβαση για 2εκ. ενδομητριωση θα μειωσω κατα πολυ τις πιθανοτητες μου γιατι αναγκαστηκα θα κοπει και η αλλη ωοθηκη οποτε τα ωοθηλακια θα μειωθουν αρκετα! Λογω βαριας μορφης ενδομητριωσης και οι 3 μου ειπαν να προχωρησω με εξωσωματικη. εκανα μια αναλυση ΑΜΗ και βγηκε καπου στη μεση οποτε μου ειπε οτι ο καλυτερος τροπος ειναι με εξωσωματικη γιατι απο μονη μου δεν εχω πολλες πιθανοτητες. θα βαλω ενεσεις για 6 μηνες και αμεσως θα δοκιμασω την 1η μου εξωσωματικη. οταν ρωτησα αν θα επηρεασει η ενδομητριωση την εγκυμοσυνη ( αν πετυχει) μου ειπε οτι απο τι στιγμη που ολα ειναι εξω απο την μητρα τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα γτ το εμβρυο δεν θα εχει αμεση επαφη με το εξω περιβαλλον.

 

τι να πω??? Ελπιζω ολα να πανε καλα.....

 

marilou μου, σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ, και εγώ μια από τα ίδια!!έκανα πριν 4 χρόνια λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση, προσπαθω 2 χρόνια για παιδί με εξωσωμ,ατικές και σπερματεγχύσεις, η ενδομητρίωση ξαναεμφανίστηκε, η ΑΜΗ μου είναι καλούτσικη και είμαι σε δίλλημα!!εξωσωματική η λαπαροσκόπηση ξανα???

λέω να κάνω ένα κύκλο κλομιφαίνη, να μην μπουκώσω στα φάρμακα της εξωσωματικής ξανα, το έκανα μια φίλη μου με κλομιφαίνη κατέφυγε σε εξωσωματική κανονικότατα κανοντας ωοληψία τα 4 που κατέβασα, γονιμοποιήθηκαν όλα και έμεινε έγκυος!!!λέω να δοκιμάσω... αν δεν πετύχει σε 2-3 κύκλους πάω για λαπαροσκόπηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,

 

εχω κι εγω σχεδον την ιδια ιστορια. Ανακαλυψα οτι εχω ενδομητριωση πριν απο 5 χρονια και εκανα λαπαροσκοπικη επεμβαση. Εκει ανακαλυψα οτι οι σαλπιγγες μου ηταν κολλημενες και τις ελευθερωσε. Τωρα εδω και 8 μηνες προσπαθω για μωρακι αλλα τιποτα. Τους τελευταιους 2 μηνες εχω φρικτους πονους στην περιοδο και ετσι πηγα να το ψαξω και παλι εχω ενδομητριωση αλλα αυτη τη φορα δεν εχω μονο 1 αλλα 2-3 και μαλλον θα εχουν ξανα προβλημα οι σαλπιγγες. η μια μου ωοθηκη ειναι η μιση λογω της επεμβασης και τωρα εχω στην αλλη μου ωοθηκη. πηγα σε 3 γιατρους. οι 2 μου ειπαν να κανω ξανα επεμβαση και να προχωρησω σε εξωσωματικη και ο 1 μου ειπε να παω απευθειας σε εξωσωματικη γιατι αν κανω επεμβαση για 2εκ. ενδομητριωση θα μειωσω κατα πολυ τις πιθανοτητες μου γιατι αναγκαστηκα θα κοπει και η αλλη ωοθηκη οποτε τα ωοθηλακια θα μειωθουν αρκετα! Λογω βαριας μορφης ενδομητριωσης και οι 3 μου ειπαν να προχωρησω με εξωσωματικη. εκανα μια αναλυση ΑΜΗ και βγηκε καπου στη μεση οποτε μου ειπε οτι ο καλυτερος τροπος ειναι με εξωσωματικη γιατι απο μονη μου δεν εχω πολλες πιθανοτητες. θα βαλω ενεσεις για 6 μηνες και αμεσως θα δοκιμασω την 1η μου εξωσωματικη. οταν ρωτησα αν θα επηρεασει η ενδομητριωση την εγκυμοσυνη ( αν πετυχει) μου ειπε οτι απο τι στιγμη που ολα ειναι εξω απο την μητρα τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα γτ το εμβρυο δεν θα εχει αμεση επαφη με το εξω περιβαλλον.

 

τι να πω??? Ελπιζω ολα να πανε καλα.....

 

 

marilou μου, σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ, και εγώ μια από τα ίδια!!έκανα πριν 4 χρόνια λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση, προσπαθω 2 χρόνια για παιδί με εξωσωμ,ατικές και σπερματεγχύσεις, η ενδομητρίωση ξαναεμφανίστηκε, η ΑΜΗ μου είναι καλούτσικη και είμαι σε δίλλημα!!εξωσωματική η λαπαροσκόπηση ξανα???

λέω να κάνω ένα κύκλο κλομιφαίνη, να μην μπουκώσω στα φάρμακα της εξωσωματικής ξανα, το έκανα μια φίλη μου με κλομιφαίνη κατέφυγε σε εξωσωματική κανονικότατα κανοντας ωοληψία τα 4 που κατέβασα, γονιμοποιήθηκαν όλα και έμεινε έγκυος!!!λέω να δοκιμάσω... αν δεν πετύχει σε 2-3 κύκλους πάω για λαπαροσκόπηση

 

 

Κοριτσάκια μου εμένα η λαπαροσκόπηση επηρέασε αρνητικά το απόθεμα ωοθηλακίων. η fsh ανέβηκε 3 μονάδες κ η αμη επεσε 2 μονάδες. δυστυχώς καυτηριάζουν τις ωοθήκες μειώνοντας ωοθηκικό ιστό. οποτε Marilou προχώρα όπως εισαι κ maraki δοκίμασε κλομιφαίνη, κανει θαύματα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου εμένα η λαπαροσκόπηση επηρέασε αρνητικά το απόθεμα ωοθηλακίων. η fsh ανέβηκε 3 μονάδες κ η αμη επεσε 2 μονάδες. δυστυχώς καυτηριάζουν τις ωοθήκες μειώνοντας ωοθηκικό ιστό. οποτε Marilou προχώρα όπως εισαι κ maraki δοκίμασε κλομιφαίνη, κανει θαύματα!

 

κοριτσια καλησπερα, διαβασα τη συνομιλια σας καθως προκειται να υποβληθω σε λαπαροσκοπηση αυτη τη βδομαδα. Ενα χρονο μετραμε προσπαθειων, ολα καλα οσον αφορα τις ορμονικες κλπβρεθηκε ενα οιδημα στη σαλπιγγα στην υστεροσαλπιγγογραφια και ψαχνουμε για ενδομητριωση.. σε υπερηχους και μαγνητικη δε βρεθηκε καποια ενδομητριωσικη κυστη.. Ηθελα λοιπον να ρωτησω την κρυσταλλια και οποια αλλη κοπελα γνωριζει, ειχατε κυστεις στις ωοθηκες και μειωθηκε το αποθεμα των ωοθηλακιων ήι η ΑΜΗ υπηρξε διασπαρτη η ενδομητριωση και λογω ψαξιματος μεσω της λαπαροσκοπησης επηρεαστηκαν???

Συγχωρεστε με αν τα λεω μπερδεμενα. Γραφω απο κινητο και δυσκολευομαι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Έχω περάσει κι εγώ πολλά λόγω ενδομητρίωσης αλλά πλέον είμαι μια ευτυχισμένη μανούλα δίδυμων κοριτσιών! Στη λαπαροσκόπηση μου αφαιρέθηκε μια μικρή κύστη 1 εκ. Στις ορμονολογικές που έκανα μετά είδα μεγάλη διαφορά σε σχέση με τις προηγούμενες που ήταν τέλειες! Η fsh πήγε στο 10,5 και η amh που ήταν στο θεό έπεσε σε μέτρια γονιμότητα! Είχα απογοητευτεί φοβερά αλλά ευτυχώς η ανταπόκριση μου στα φάρμακα της εξωσωματικής ήταν καλή! Πήραμε κάθε φορά 16-17 ωάρια και μετά τη 2η διέγερση (3η εμβρυομεταφορά) έμεινα έγκυος στις ζουζούνες μου! Ξέχασα να σας πω ότι όλα αυτά έγιναν στα 32-33 μου!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα, διαβασα τη συνομιλια σας καθως προκειται να υποβληθω σε λαπαροσκοπηση αυτη τη βδομαδα. Ενα χρονο μετραμε προσπαθειων, ολα καλα οσον αφορα τις ορμονικες κλπβρεθηκε ενα οιδημα στη σαλπιγγα στην υστεροσαλπιγγογραφια και ψαχνουμε για ενδομητριωση.. σε υπερηχους και μαγνητικη δε βρεθηκε καποια ενδομητριωσικη κυστη.. Ηθελα λοιπον να ρωτησω την κρυσταλλια και οποια αλλη κοπελα γνωριζει, ειχατε κυστεις στις ωοθηκες και μειωθηκε το αποθεμα των ωοθηλακιων ήι η ΑΜΗ υπηρξε διασπαρτη η ενδομητριωση και λογω ψαξιματος μεσω της λαπαροσκοπησης επηρεαστηκαν???

Συγχωρεστε με αν τα λεω μπερδεμενα. Γραφω απο κινητο και δυσκολευομαι!

 

Οχι δεν ειχα κυστες. εκανα λαπαροσκόπηση γιατί ειχα υψηλη Ca125, πολύ υψηλή. τελικα δεν ήταν καθόλου εκτεταμένη η ενδομητρίωση. ειχα μια μικρή σύμφυση στην αριστερή ωοθήκη την οποία κ καυτηρίασε. σε εμενα, οπως γραφει κ η Iova, επηρεάστηκε κ η fsh κ η αμη. η Iova ειχε καλες ορμόνες οπότε δεν επηρεαστηκε πολύ. από ότι καταλαβα ανέβηκε λίγο η fsh της αλλα ειχε ανταπόκριση στα φαρμακα κ λογικό μου ακούγεται αφου ήταν μονο 10 η Fsh. εμενα η Fsh πηγε από 16 στο 19. κ τελικά δεν είχα ανταπόκριση στα φαρμακα με τοσο υψηλή fsh. ηταν λαθος του γιατρού μου να με βαλει για λαπαροσκόπηση με τοσο υψηλη fsh. αν εισαι οκ με το αποθεμα ωαρίων σου προχωρα....φιλια

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!

 

krystalia μου συγχωρεσε την ασχετοσυνη μου, δεν καταλαβαινω ακριβως τι ειννοεις με το "αν εισαι οκ με το αποθεμα ωαρίων σου προχωρα...." δηλαδη?

 

fsh εχω 5,03 και ΑΜΗ 35,29.. δηλαδη ειναι οκ??

Θα εχω δηλαδη επιπτωσεις με την εννοια θα παω να φτιαξω ενα και θα "χαλασουν-επηρεαστουν" αλλα???

 

Κι εμενα το ιδιο, δεν υπαρχει καθαρη αποδειξη/ενδειξη ενδομητριωσης, αλλα πηγα σε 3 γιατρους και οι 3 μου ειπαν για λαπαροσκοπηση λογω και του ιστορικου ενδομητριωσης της μητερας μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!

 

krystalia μου συγχωρεσε την ασχετοσυνη μου, δεν καταλαβαινω ακριβως τι ειννοεις με το "αν εισαι οκ με το αποθεμα ωαρίων σου προχωρα...." δηλαδη?

 

fsh εχω 5,03 και ΑΜΗ 35,29.. δηλαδη ειναι οκ??

Θα εχω δηλαδη επιπτωσεις με την εννοια θα παω να φτιαξω ενα και θα "χαλασουν-επηρεαστουν" αλλα???

 

Κι εμενα το ιδιο, δεν υπαρχει καθαρη αποδειξη/ενδειξη ενδομητριωσης, αλλα πηγα σε 3 γιατρους και οι 3 μου ειπαν για λαπαροσκοπηση λογω και του ιστορικου ενδομητριωσης της μητερας μου...

 

ρωτα τον γιατρό σου για τις τιμες fsh και αμη που εχεις. νομιζω οτι ειναι εντάξει. χαμηλή fsh k υψηλή αμη. ρωτα τον ποσο θα επηρεαστεί. εμενα οπως σου ειπα 3 μοναδες ανεβηκε η fsh. εσυ εχεις περιθώριο.

είναι κληρονομική ασθένεια δυστυχώς. εμενα εχει κ η αδερφή μου αλλα όχι η μαμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...