Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδομητρίωση και Εξωσωματική


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κοριτσια ειχα και εγω ενδομητριωση,εκανα λαπαροσκοπηση για αφαιρεση κυστης και την διαγνωση μιας σαλπιγγας βουλωμενης.Επειτα 4 χρονια ψυχικης ταλαιπωριας και επειδη οπως μας ειπε ο γιατρος ηταν μονοδρομος εκανα εξωσωματικη το 2007 και επειτα απο μια δυσκολη εγκυμοσυνη εχω τωρα 2 αγορακια που με εχουν κανει ευτυχισμενη!!!Πετυχε με την πρωτη ισως γιατι παρολο τις φοβιες και τις αγωνιες ηθελα τοσο πολυ να γινω μανα που ειχα αισιοδοξια μεσα απο την πιστη και θεληση και δεν σκεφτομουν τιποτα κακο.Φροντιζα τον ευατο μου κατα την διαρκεια της εξωσωματικης και γενικα ειχα καλη διαθεση σαν να αισθανομουν οτι κατι καλο θα γινοταν!!Ευχομαι καλη λευτερια σε οσες εγκυμονουν και σε οσες προσπαθουν να μην το βαλουν κατω γιατι το να γινεται καποια γυναικα μανα αξιζει οσο τιποτε αλλο στον κοσμο!!!:D:D:D Καλη δυναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα,

διάβασα πολυ προσεκτικά ολες τις εμπειρίες σας επειδή και γώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα.

Ανησυχώ δε, γιατι ενώ επιμένω για το θέμα τηε ενδομητρίωσης οι 2 γιατροι που με παρακολουθούν σε συνεργασία λόγω απόστασης (επαρχία) έχουν την γνώμη να μην κάνω λαπαροσκόπιση αλλα εξωσωματική. Δεν εχουμε κανενα προβλημα, ολες οι εξετάσεις μας ειναι απολυτα φυιολογικες απλα 2,5 χρονια δεν εχει τυχει ακόμη εγκυμοσύνη.

Να σημειώσω οτι εγώ εχω εντονους πονους την πρωτη μερα της περιόδου και το αντιμετωπίζω με πονσταν.

Ηθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που εντόπισαν την ενδομητρίωση αν είχαν συμπτώματα.

Τέλος να πώ οτι σε 5 μερες αρχιζω την διαδικασια για εξωσωματικη, θέλω να εμπιστευομαι τους γιατρους μου αλλα εχω και μια φοβια μήπως επιβαρυνθω με ενεσεις κτλ και στο τέλος μου πουνε να κανω και τη λαπαροσκόπιση.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα,

διάβασα πολυ προσεκτικά ολες τις εμπειρίες σας επειδή και γώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα.

Ανησυχώ δε, γιατι ενώ επιμένω για το θέμα τηε ενδομητρίωσης οι 2 γιατροι που με παρακολουθούν σε συνεργασία λόγω απόστασης (επαρχία) έχουν την γνώμη να μην κάνω λαπαροσκόπιση αλλα εξωσωματική. Δεν εχουμε κανενα προβλημα, ολες οι εξετάσεις μας ειναι απολυτα φυιολογικες απλα 2,5 χρονια δεν εχει τυχει ακόμη εγκυμοσύνη.

Να σημειώσω οτι εγώ εχω εντονους πονους την πρωτη μερα της περιόδου και το αντιμετωπίζω με πονσταν.

Ηθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που εντόπισαν την ενδομητρίωση αν είχαν συμπτώματα.

Τέλος να πώ οτι σε 5 μερες αρχιζω την διαδικασια για εξωσωματικη, θέλω να εμπιστευομαι τους γιατρους μου αλλα εχω και μια φοβια μήπως επιβαρυνθω με ενεσεις κτλ και στο τέλος μου πουνε να κανω και τη λαπαροσκόπιση.

 

Πρωτα απ'ολα καλως ηρθες κ καλη επιτυχια !

Το βασικοτερο ειναι η κληρονομικοτητα . Εμενα π.χ ειχε η μητερα μου , οποτε ηταν πολυ πιθανο να ειχα κ γω οπως κ ειχα .

Περα απ'αυτο ομως , εαν εχεις μικρο κυκλο , πολλες μερες περιοδο κ εντονους πονους ειναι πιθανο (οχι απολυτο) να εχεις ενδομητριωση .

Γιατρος δεν ειμαι , αυτα στα λεω απο προσωπικη εμπειρια κ απ'αυτα που μου εχει πει ο γιατρος μου .

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτα απ'ολα καλως ηρθες κ καλη επιτυχια !

Το βασικοτερο ειναι η κληρονομικοτητα . Εμενα π.χ ειχε η μητερα μου , οποτε ηταν πολυ πιθανο να ειχα κ γω οπως κ ειχα .

Περα απ'αυτο ομως , εαν εχεις μικρο κυκλο , πολλες μερες περιοδο κ εντονους πονους ειναι πιθανο (οχι απολυτο) να εχεις ενδομητριωση .

Γιατρος δεν ειμαι , αυτα στα λεω απο προσωπικη εμπειρια κ απ'αυτα που μου εχει πει ο γιατρος μου .

 

 

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Λοιπον η μητέρα μου δεν είχε ποτε, ουτε η αδερφη της ή η γιαγια μου ολες τους καναν αβέρτα παιδια. Οσο για τον μικρό κύκλο που λές να ι εχω 26 μέρες.

Ωστόσο να αναφέρω οτι σήμερα πήρα τηλεφωνο το γιατρο μου και του είπα για την εμμονή μου. Λεει οτι στις ωοθήκες αποκλείεται να έχω(συμφωνα με εξετασεις (σαλπιγγογραφια-3d υπερηχο)) οπότε η εξωσωματική ενδύκνειται. Τωρα τι να πώ, ο θεος μαζί μας!

Τέλος να σας πώ οτι είμαι πολύ ευχαριστημένη απο το κέντρο, δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω ελέυθερα, οποια κοπέλα θέλει ας μου πει να δωσω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Λοιπον η μητέρα μου δεν είχε ποτε, ουτε η αδερφη της ή η γιαγια μου ολες τους καναν αβέρτα παιδια. Οσο για τον μικρό κύκλο που λές να ι εχω 26 μέρες.

Ωστόσο να αναφέρω οτι σήμερα πήρα τηλεφωνο το γιατρο μου και του είπα για την εμμονή μου. Λεει οτι στις ωοθήκες αποκλείεται να έχω(συμφωνα με εξετασεις (σαλπιγγογραφια-3d υπερηχο)) οπότε η εξωσωματική ενδύκνειται. Τωρα τι να πώ, ο θεος μαζί μας!

Τέλος να σας πώ οτι είμαι πολύ ευχαριστημένη απο το κέντρο, δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω ελέυθερα, οποια κοπέλα θέλει ας μου πει να δωσω πληροφορίες.

 

Και μενα η μαμα μου 3 παιδια εκανε χωρις κανενα προβλημα κ αργοτερα λογω καποιων προβληματων στη περιοδο της το πηρε χαμπαρι . Εγω γιατι δεν της εμοιασα ;;;;

Να ακους τον γιατρο σου , σιγουρα ξερει παραπανω απο μας .

Την αλλη Πεμπτη εχω κ γω το 1ο ραντεβου για εξωσωματικη και ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα . Το ιδιο ευχομαι κ σε σενα !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Και μενα η μαμα μου 3 παιδια εκανε χωρις κανενα προβλημα κ αργοτερα λογω καποιων προβληματων στη περιοδο της το πηρε χαμπαρι . Εγω γιατι δεν της εμοιασα ;;;;

Να ακους τον γιατρο σου , σιγουρα ξερει παραπανω απο μας .

Την αλλη Πεμπτη εχω κ γω το 1ο ραντεβου για εξωσωματικη και ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα . Το ιδιο ευχομαι κ σε σενα !

 

Καλημέρα Σοφία, εγώ αυτη την Δευτέρα αρχίζω ενέσεις, οταν λες 1ο ραντεβου τι εννοεις? για συζητηση με τον γιατρο? εγω πηγα σε ενα κέντρο που λεγεται εμβρυογεννεση στο μαρουσι. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη ως τωρα.

ααα ξεχασα να σου πω, χθες μιλησα με τον γιατρο και του είπα για την εμμονη μου σε περιπτωση ενδομητριωσης αν θα ειναι αδικος κόπος η εξωσωματικη, μου είπε οτι στις οωθήκες δεν εχω ενδομητρίωση και αν υποθέσουμε οτι υπάρχει σε αλλα τυχώματα δεν θα είναι αιτια για να μην πετυχει η εξωσωματικη. Τα ποσοστα ειναι 55 τις 100. αυτα μου ειπε.

Καλο ειναι να ανταλλαζουμε τις ανυσηχιες μας ... περιμένω νεα !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σοφία, εγώ αυτη την Δευτέρα αρχίζω ενέσεις, οταν λες 1ο ραντεβου τι εννοεις? για συζητηση με τον γιατρο? εγω πηγα σε ενα κέντρο που λεγεται εμβρυογεννεση στο μαρουσι. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη ως τωρα.

ααα ξεχασα να σου πω, χθες μιλησα με τον γιατρο και του είπα για την εμμονη μου σε περιπτωση ενδομητριωσης αν θα ειναι αδικος κόπος η εξωσωματικη, μου είπε οτι στις οωθήκες δεν εχω ενδομητρίωση και αν υποθέσουμε οτι υπάρχει σε αλλα τυχώματα δεν θα είναι αιτια για να μην πετυχει η εξωσωματικη. Τα ποσοστα ειναι 55 τις 100. αυτα μου ειπε.

Καλο ειναι να ανταλλαζουμε τις ανυσηχιες μας ... περιμένω νεα !

 

Καλημερα !

Ναι , εχω το πρωτο ραντεβου για συζητηση και για να δουμε πως θα κινηθουμε . Στον κ.Παντο θα παω στο Γεννεσις Αθηνων .

Αφου σου ειπε ο γιατρος σου ετσι , τοτε δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις !

Εγω αγχωνομαι για τον χρονο γιατι δεν μπορω να απουσιασω απο τη δουλεια ευκολα κ γι'αυτο θα ηθελα παρα πολυ να προλαβω τον επομενο κυκλο και να κανω εμβρυομεταφορα μεσα στα Χριστουγεννα .

Το μεγαλυτερο μου αγχος ομως ειναι να πανε ολα καλα γιατι πριν απο λιγο καιρο ειχα μια αποβολη μετα απο σπερματεγχυση και εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου .

Αλλα οπως λεει κ ο αντρας μου ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σοφία, εγώ αυτη την Δευτέρα αρχίζω ενέσεις, οταν λες 1ο ραντεβου τι εννοεις? για συζητηση με τον γιατρο? εγω πηγα σε ενα κέντρο που λεγεται εμβρυογεννεση στο μαρουσι. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη ως τωρα.

ααα ξεχασα να σου πω, χθες μιλησα με τον γιατρο και του είπα για την εμμονη μου σε περιπτωση ενδομητριωσης αν θα ειναι αδικος κόπος η εξωσωματικη, μου είπε οτι στις οωθήκες δεν εχω ενδομητρίωση και αν υποθέσουμε οτι υπάρχει σε αλλα τυχώματα δεν θα είναι αιτια για να μην πετυχει η εξωσωματικη. Τα ποσοστα ειναι 55 τις 100. αυτα μου ειπε.

Καλο ειναι να ανταλλαζουμε τις ανυσηχιες μας ... περιμένω νεα !

 

Kαλησπερα μου θυμισες τον ευατο μου!Και εγω σε αυτο το κεντρο πηγα στον Μαστρομηνα ειχα ενδομητριωση και μαλιστα που ειπε οτι εχω 50 τις εκατο να πετυχει.Το αποτελεσμα?Πετυχε με την πρωτη και μαλιστα εκανα διδυμα!Ευχομαι και σε σενα να πανε το ιδιο καλα!!!Καλη επιτυχια:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα μου θυμισες τον ευατο μου!Και εγω σε αυτο το κεντρο πηγα στον Μαστρομηνα ειχα ενδομητριωση και μαλιστα που ειπε οτι εχω 50 τις εκατο να πετυχει.Το αποτελεσμα?Πετυχε με την πρωτη και μαλιστα εκανα διδυμα!Ευχομαι και σε σενα να πανε το ιδιο καλα!!!Καλη επιτυχια:D:D:D

 

 

dorasky80, μου δινεις μεγαλη χαρα με την δικη σου επιτυχια.

μακαρι να πανε ολα καλα και σε μενα. εχω αγωνια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !

Ναι , εχω το πρωτο ραντεβου για συζητηση και για να δουμε πως θα κινηθουμε . Στον κ.Παντο θα παω στο Γεννεσις Αθηνων .

Αφου σου ειπε ο γιατρος σου ετσι , τοτε δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις !

Εγω αγχωνομαι για τον χρονο γιατι δεν μπορω να απουσιασω απο τη δουλεια ευκολα κ γι'αυτο θα ηθελα παρα πολυ να προλαβω τον επομενο κυκλο και να κανω εμβρυομεταφορα μεσα στα Χριστουγεννα .

Το μεγαλυτερο μου αγχος ομως ειναι να πανε ολα καλα γιατι πριν απο λιγο καιρο ειχα μια αποβολη μετα απο σπερματεγχυση και εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου .

Αλλα οπως λεει κ ο αντρας μου ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !

 

εχω ακουσει καλα λογια για τον κ. Παντο. πολλες κοπελες τον εχουν προτιμησει.

Link to comment
Share on other sites

Nasia1gr φυσικα και ολα θα πανε καλα και για σενα!Αρκει να το πιστεψεις μεσα σου και θα γινει.Καταλαβαινω την αγωνια σου την εχω νιωσει και εγω για αυτο και μου αρεσει να δινω δυναμη σε ολες τις κοπελες που θελετε να γινετε μανουλες.Η πιστη μου στον θεο ειναι κατι που μου εδινε τοσο δυναμη!!Θεωρω οτι τα παιδια ειναι δωρο θεου και οτι αυτο που μου συνεβει ειναι ενα θαυμα[2 θαυματα].Οταν εκανα την εμβρυομεταφορα[ κρατωντας μια εικονιτσα]γυριζωντας σπιτι ο αντρας μου μυρισε λιβανι στο αμαξι.Καθως και οταν ειχα παθει αποκολληση ειχα φοβηθει τοσο εβαλα λαδακι στην κοιλια μου απο την παναγια Γοργοεπηκοο και ηταν η πρωτη φορα που ενιωσα τα μωρα σαν να φτερουγιζε κατι στην κοιλια μου αν και ημουν 2 μονο μηνων εγκυος.Οτι θελεις να με ρωτησεις σχετικα με την εξωσωματικη.Μην σταματας να προσευχεσαι και ευχομαι γρηγορα να γινει και σε σενα το θαυμα!!!Θα χαρω πολυ:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια καλη επιτυχια σε ολες μας και συντομα μανουλες:P

ΘΑ ηθελα να ρωτησω το εξης¨Προσπαθω για μωρακι 2 χρονια με μια βιοχημικη χωρις αποτελεσμα.Εχουμε κανει εξετασεις(σπερμα,σαλπιγγογραγια,ορμονικες,για μυκοπλασμα ουρεοπλασμα)κλπ ολες ηταν καλες και εχω και τρεις αποτυχημενες προσπαθειες σπερματεγχυσης.Ο γιατρος μου παρολο που δεν βλεπει υποπτα σημαδια για ενδομητριωση μου λεει πως πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση γιατι μπορει η να εχω συμφησεις που δεν φαινονται η να εχω μικρου βαθμου ενδομητριωση που και παλι μπορει να μην φαινεται.Μπορω να προσπαθησω με εξωσωματικη χωρις να κανω λαπαροσκοπηση?η αν εχω κατι οντως μικρο και δεν φαινεται θα αποτυχει η εξωσωματικη.:confused:Με λιγα λογια αν εχεις ενδομητριωση η συμφησεις πετυχαινει η εξωσωματικη??Θα ήθελα τις γνωμες σας παρακαλω;)Ξερω οτι δεν ειμαστε γιατροι αλλα και οι εμπειριες βοηθανε:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα GOYF178!!!Kαταρχην δεν ειμαι θετικη στην σπερματεγχηση ουτε καν την προτιμισα εχει πιο λιγες πιθανοτητες επιτυχιας απο την εξωσωματικη και εγω την θεωρησα χασιμο χρονου και ψυχολογικη φθορα[κατα τη δικη μου γνωμη].Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ολες οι κοπελες που την κανουν εχουν αποτυχια απλως ειναι σπανιο να πετυχει πρεπει η γυναικα να μην εχει ιδιαιτερα προβληματα και το σπερμα να ειναι πολυ καλο.Αντιθετα η εξωσωματικη μπορει να πετυχει και σε γυναικες με ιδιατερα προβληματα[ενδομητριωση,βουλωμενη σαλπιγγακ.τ.λ] ακομη και οταν το σπερμα εχει καποια μικροπροβληματα.Εχω και εγω ενδομητριωση και μαλιστα τελευταιου σταδιου καθως και συμφυσεις.Εκανα λαπαροσκοπηση για αφαιρεση κυστης.Ο γιατρος ειπε να μην πειραξω τις συμφυσεις.Εκανα εξωσωματικη και πετυχε με την πρωτη παρολο τα προβληματα που ειχα και μαλιστα εκανα 2 αγορακια!!Ελπιζω να σου εδωσα τις πληροφοριες που ηθελες.Οτι χρειαστεις μπορεις να με ρωτησεις!!!Σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να γινεις και εσυ μανουλα:):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια καλη επιτυχια σε ολες μας και συντομα μανουλες:P

ΘΑ ηθελα να ρωτησω το εξης¨Προσπαθω για μωρακι 2 χρονια με μια βιοχημικη χωρις αποτελεσμα.Εχουμε κανει εξετασεις(σπερμα,σαλπιγγογραγια,ορμονικες,για μυκοπλασμα ουρεοπλασμα)κλπ ολες ηταν καλες και εχω και τρεις αποτυχημενες προσπαθειες σπερματεγχυσης.Ο γιατρος μου παρολο που δεν βλεπει υποπτα σημαδια για ενδομητριωση μου λεει πως πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση γιατι μπορει η να εχω συμφησεις που δεν φαινονται η να εχω μικρου βαθμου ενδομητριωση που και παλι μπορει να μην φαινεται.Μπορω να προσπαθησω με εξωσωματικη χωρις να κανω λαπαροσκοπηση?η αν εχω κατι οντως μικρο και δεν φαινεται θα αποτυχει η εξωσωματικη.:confused:Με λιγα λογια αν εχεις ενδομητριωση η συμφησεις πετυχαινει η εξωσωματικη??Θα ήθελα τις γνωμες σας παρακαλω;)Ξερω οτι δεν ειμαστε γιατροι αλλα και οι εμπειριες βοηθανε:)

 

Είμαστε ακριβως στην ιδια φάση, μαλλον εγψ προχωρησα ενα βημα.

και γω με τα ιδια ερωτηματικα σημερα αρχιζω ενεσεις εξωσωματικης, ειχα 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις και χωρις λαπαροσκοπιση ξεκιναμε εξοσωματικη. Ρωτησα τον γιατρο αν σε περιπτωση ενδομητριωσης εχω ποσοστα επιτυχιας ή αδικος κοπος ? ετσι ακριβως. Μου απαντησε οτι ειναι κριμα να με βαλει για λαπαροσκοπιση που ειναι εγχειρηση και μετα να κανω και εξωσωματικη. σημερα πηρα και αποτελεσματα εξετασεων οπου μεσα σε αυτα ειναι και η εξεταση ch125 αυτος ο δεικτης ειναι ενδειξη ενδομητριωσης, προσεξε, ενδειξη οχι αποδειξη! αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες για το κεντρο που πηγαινω πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Nasia1gr φυσικα και ολα θα πανε καλα και για σενα!Αρκει να το πιστεψεις μεσα σου και θα γινει.Καταλαβαινω την αγωνια σου την εχω νιωσει και εγω για αυτο και μου αρεσει να δινω δυναμη σε ολες τις κοπελες που θελετε να γινετε μανουλες.Η πιστη μου στον θεο ειναι κατι που μου εδινε τοσο δυναμη!!Θεωρω οτι τα παιδια ειναι δωρο θεου και οτι αυτο που μου συνεβει ειναι ενα θαυμα[2 θαυματα].Οταν εκανα την εμβρυομεταφορα[ κρατωντας μια εικονιτσα]γυριζωντας σπιτι ο αντρας μου μυρισε λιβανι στο αμαξι.Καθως και οταν ειχα παθει αποκολληση ειχα φοβηθει τοσο εβαλα λαδακι στην κοιλια μου απο την παναγια Γοργοεπηκοο και ηταν η πρωτη φορα που ενιωσα τα μωρα σαν να φτερουγιζε κατι στην κοιλια μου αν και ημουν 2 μονο μηνων εγκυος.Οτι θελεις να με ρωτησεις σχετικα με την εξωσωματικη.Μην σταματας να προσευχεσαι και ευχομαι γρηγορα να γινει και σε σενα το θαυμα!!!Θα χαρω πολυ:D:D:D

 

DORA, ευχαριστω για την συμπαρασταση. μπορω να πω οτι στο φορουμ συναντησα ατομα που χωρις να με ξερουν με υποχρεωσαν ιδιαιτερα! καποια κοπελα μου εστειλε με δικα της εξοδα αποστολης λαδακι και σκοινακι απο την αγια χρυσοβαλαντω που βοηθαει σε τετοιες περιπτωσεις. Ευχαριστω τα κοριτσια που συμπαραστεκονται η καθε μια με τον δικο της τροπο. Ειναι σημαντικο γιατι ξερουμε ολες εμεις ακριβως πως νιωθουμε. Σε ευχαριστω και σεν DORA.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ακριβως στην ιδια φάση, μαλλον εγψ προχωρησα ενα βημα.

και γω με τα ιδια ερωτηματικα σημερα αρχιζω ενεσεις εξωσωματικης, ειχα 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις και χωρις λαπαροσκοπιση ξεκιναμε εξοσωματικη. Ρωτησα τον γιατρο αν σε περιπτωση ενδομητριωσης εχω ποσοστα επιτυχιας ή αδικος κοπος ? ετσι ακριβως. Μου απαντησε οτι ειναι κριμα να με βαλει για λαπαροσκοπιση που ειναι εγχειρηση και μετα να κανω και εξωσωματικη. σημερα πηρα και αποτελεσματα εξετασεων οπου μεσα σε αυτα ειναι και η εξεταση ch125 αυτος ο δεικτης ειναι ενδειξη ενδομητριωσης, προσεξε, ενδειξη οχι αποδειξη! αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες για το κεντρο που πηγαινω πες μου.

 

 

nasia καλησπερα θα μου στειλεις πμ?σε ευχαριστω:Pτην εξεταση ch125 γιατι την εκανες?δεν την εχω ακουσει παλι:rolleyes:ειναι ακριβη ?χρειαζεται καποια διαδικασία να εισαι νηστικη η σε συγκεκριμμένη ημέρα του κυκλου?

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ακριβως στην ιδια φάση, μαλλον εγψ προχωρησα ενα βημα.

και γω με τα ιδια ερωτηματικα σημερα αρχιζω ενεσεις εξωσωματικης, ειχα 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις και χωρις λαπαροσκοπιση ξεκιναμε εξοσωματικη. Ρωτησα τον γιατρο αν σε περιπτωση ενδομητριωσης εχω ποσοστα επιτυχιας ή αδικος κοπος ? ετσι ακριβως. Μου απαντησε οτι ειναι κριμα να με βαλει για λαπαροσκοπιση που ειναι εγχειρηση και μετα να κανω και εξωσωματικη. σημερα πηρα και αποτελεσματα εξετασεων οπου μεσα σε αυτα ειναι και η εξεταση ch125 αυτος ο δεικτης ειναι ενδειξη ενδομητριωσης, προσεξε, ενδειξη οχι αποδειξη! αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες για το κεντρο που πηγαινω πες μου.

 

Σου εύχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου μεσα απο την καρδια μου:PΕυχομαι τα χριστούγεννα να σας βρουν με ενα μωρακι ή και δυο ποτε δεν ξέρεις:-P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα,

διάβασα πολυ προσεκτικά ολες τις εμπειρίες σας επειδή και γώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα.

Ανησυχώ δε, γιατι ενώ επιμένω για το θέμα τηε ενδομητρίωσης οι 2 γιατροι που με παρακολουθούν σε συνεργασία λόγω απόστασης (επαρχία) έχουν την γνώμη να μην κάνω λαπαροσκόπιση αλλα εξωσωματική. Δεν εχουμε κανενα προβλημα, ολες οι εξετάσεις μας ειναι απολυτα φυιολογικες απλα 2,5 χρονια δεν εχει τυχει ακόμη εγκυμοσύνη.

Να σημειώσω οτι εγώ εχω εντονους πονους την πρωτη μερα της περιόδου και το αντιμετωπίζω με πονσταν.

Ηθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που εντόπισαν την ενδομητρίωση αν είχαν συμπτώματα.

Τέλος να πώ οτι σε 5 μερες αρχιζω την διαδικασια για εξωσωματικη, θέλω να εμπιστευομαι τους γιατρους μου αλλα εχω και μια φοβια μήπως επιβαρυνθω με ενεσεις κτλ και στο τέλος μου πουνε να κανω και τη λαπαροσκόπιση.

και εγω ειχα φοβερους πονους στην περιοδο για πολλες μερες περιοδου και χρονια.εκανα χειρουργειο ενδομητριωση και μετα ηρεμησα...

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ακριβως στην ιδια φάση, μαλλον εγψ προχωρησα ενα βημα.

και γω με τα ιδια ερωτηματικα σημερα αρχιζω ενεσεις εξωσωματικης, ειχα 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις και χωρις λαπαροσκοπιση ξεκιναμε εξοσωματικη. Ρωτησα τον γιατρο αν σε περιπτωση ενδομητριωσης εχω ποσοστα επιτυχιας ή αδικος κοπος ? ετσι ακριβως. Μου απαντησε οτι ειναι κριμα να με βαλει για λαπαροσκοπιση που ειναι εγχειρηση και μετα να κανω και εξωσωματικη. σημερα πηρα και αποτελεσματα εξετασεων οπου μεσα σε αυτα ειναι και η εξεταση ch125 αυτος ο δεικτης ειναι ενδειξη ενδομητριωσης, προσεξε, ενδειξη οχι αποδειξη! αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες για το κεντρο που πηγαινω πες μου.

 

Με λιγα λογια, ο γιατρος σου πιστευει οτι και ενδομητριωση να εχεις η εξωσωματικη μπορει να πετυχει?

 

Ρε κοριτσια, δεν βγαζεις ακρη! Ο καθε γιατρος εχει αλλη αποψη! Μια σαφη απαντηση δεν υπαρχει σε αυτο το ερωτημα!!

 

Νασια, στην εξεταση CA125, τι νουμερο σου βγηκε? Ηταν καλο?

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια, ο γιατρος σου πιστευει οτι και ενδομητριωση να εχεις η εξωσωματικη μπορει να πετυχει?

 

Ρε κοριτσια, δεν βγαζεις ακρη! Ο καθε γιατρος εχει αλλη αποψη! Μια σαφη απαντηση δεν υπαρχει σε αυτο το ερωτημα!!

 

Νασια, στην εξεταση CA125, τι νουμερο σου βγηκε? Ηταν καλο?

 

 

ο γιατρος μου επιμενει οτι θα εχουμε καλα αποτελεσματα, επισης η ca125 βγηκε φυσιολογικη .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Μόλις έκανα εγγραφή στο forum και αυτό γιατί τις τελευταίες μέρες περνάω πολλές ώρες στο internet διαβάζοντας για την ενδομητρίωση. Μόλις παντρεύτηκα είμαι 36 και θέλω πολύ ένα παιδάκι. Πριν 6 χρόνια έκανα αφαίρεση ενδομητριωτικής κύστης ωοθήκης διάνοιξη σαλπίγγων και καθαρισμό διάφορων εστιών ενδομητρίωσης. 6 ενέσεις επίσης αρβεκαπ μετά. Γνωρίζοντας ότι η ενδομητρίωση είναι αιτία υπογονιμότητας επισκέφθηκα τον γιατρό μου να μιλήσουμε και αν πρέπει να κάνω. Η αλήθεια είναι όταν πήγα ήμουν αρκετά αισιόδοξη....τώρα όμως κλαίω όλη μέρα...έχω περάσει πολλά με νοσοκομεία λόγω της μαμάς -όπου μάλλον κληρονόμησα και πολλά προβλήματά της -. πρέπει να κάνω διαγνωστική λαπαροσκόπηση σε λίγες μέρες να δω αν έχω πάλι ενδομητρίωση ή έχουν φράξει οι σάλπιγγες - το οποίο ο γιατρός μου θεωρεί πολύ πιθανόν. Δυστυχώς από ότι κατάλαβα ότι δεύτερη θεραπευτική λαπαροσκόπηση δεν χωράει, φυσιολογική σύλληψη δεν μπορώ να έχω και φοβάμαι πως ούτε με εξωσωματική .Εχω τρελαθεί και έχω τρελάνει και τον άντρα μου .πείτε μου κορίτσια με ενδομητρίωση μπορώ να κάνω παιδάκι με εξωσωματική;

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα τη λαμπαροσκοπηση διαγνωστικα ο τοτε γιατρος μου μου ειπε οτι δεν ειχα τπτ.Αργοτερα αφου περασε καιρος πηγα σε εναν αλλον , στον οποιο εδειξα και το dvd της λαμπαροσκοπησης.Μου ειπε οτι ειχα μικρες εστιες ενδομητριωσης.Εκανα εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο μαζι του αλλα δεν πετυχε.Μετα απο λιγους μηνες επιασα φυσιολογικα!Μην αγχωνεσαι κοπελα μου και μην αποκλειεις ακομα και την φυσιολογικη συλληψη.Εχετε συχνες επαφες και παραλληλα προχωρα με το γιατρο σου και βλεπεις.Μην αποκλειεις ομως τπτ!!!Σου ευχομαι συντομα να μεινεις εγκυος!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Είμαστε ακριβως στην ιδια φάση, μαλλον εγψ προχωρησα ενα βημα.

και γω με τα ιδια ερωτηματικα σημερα αρχιζω ενεσεις εξωσωματικης, ειχα 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις και χωρις λαπαροσκοπιση ξεκιναμε εξοσωματικη. Ρωτησα τον γιατρο αν σε περιπτωση ενδομητριωσης εχω ποσοστα επιτυχιας ή αδικος κοπος ? ετσι ακριβως. Μου απαντησε οτι ειναι κριμα να με βαλει για λαπαροσκοπιση που ειναι εγχειρηση και μετα να κανω και εξωσωματικη. σημερα πηρα και αποτελεσματα εξετασεων οπου μεσα σε αυτα ειναι και η εξεταση ch125 αυτος ο δεικτης ειναι ενδειξη ενδομητριωσης, προσεξε, ενδειξη οχι αποδειξη! αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες για το κεντρο που πηγαινω πες μου.

 

Γεια σου Νασια,

Πως τα πηγες τελικα με την εξωσωματικη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...