Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απομακρυνόμαστε μέρα με την μέρα


τον

Recommended Posts

Πραγματικά αμφιβάλλω αν πολλοί μπορούν να αντιληφθούν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη σχέση τους.

τα ειπες ολα......οπως κ αλλα ωραια πριν...αλλα αυτο ειναι το bottom line....αν μπορουσαν να αντιληφθουν καποια πραγματα,θα μπορουσαν κ να καταλαβαουν καποια αλλα,κ ισως τοτε να αλλαζαν κ ορισμενα....αυτη,ειναι η αρχη του κακου....μενουν στον αφρο,το βυθο,λιγοι τον εξερευνουν,κ ακομα λιγοτεροι εκτιμουν τις ομορφιες του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 306
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ανεξάρτητα με την επιστημονική εξήγηση που δίδεται (ορμόνες) με την οποία και συμφωνώ, θεωρώ πως έχουμε να κάνουμε με ξεχωριστές προσωπικότητες..

και η γυναίκα σε πολλές καταστάσεις μένει στην επιφάνεια, όπως επίσης και ο άντρας σε πολλές καταστάσεις θα παραπονεθεί για κάτι (κρεβατομουρμούρα).

προσωπική μου άποψη είναι πως η βασική διαφορά είναι πως εμείς οι γυναίκες αναλύουμε πολύ τις καταστάσεις ενώ οι άντρες όχι..εμείς οι γυναίκες προσπαθούμε να ψυχολογήσουμε τις αντιδράσεις των άλλων ενώ οι άντρες όχι.. ένας άντρας πχ θα πει ''σήμερα βαριέμαι δεν έχω όρεξη'' και θα εννοεί ''σήμερα βαριέμαι και δεν έχω όρεξη'' και η γυναίκα θα ψάξει και θα ασχοληθεί με την συγκεκριμένη πρόταση όλη μέρα και θα βρει 1000 διαφορές αιτιολογίες σε αυτή την απάντηση... ενώ είναι τόσο απλό το τι εννοεί ο άλλος..απλά βαριέται. (είναι απλό παράδειγμα αυτό απλά για να δείξω πως και εμείς η γυναίκες με το μυαλό ίσως κουράζουμε τους άλλους)

Για να υπάρχει πρόβλημα σε μια σχέση δεν ποτέ μόνο ο ένας, και οι δύο έχουν ευθύνη, σίγουρα ο ένας θα φταίει περισσότερο αλλά είναι κάτι που οφείλεται και στους δύο.

Στα προηγούμενα ποστ (από ότι εγώ κατάλαβα, αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη απο τα μέλη που τα έγραψαν) παρουσιάζονται οι άντρες ως ''αναίσθητοι'' ''επιφανειακοί'' ''ανεύθυνοι'' κτλ....δεν πιστεύω πως είναι έτσι, ή δεν θέλω να πιστεύω πως είναι έτσι.. το ότι ένας άντρας δεν θα καθήσει όλη μέρα να σκέφτεται το τι του είπε χθες η γυναίκα του που τον πείραξε δεν σημαίνει πως δεν νοιάζεται για την σχέση του ή ότι δεν βλέπει το πρόβλημα..ούτε θέλω όταν κάνει ένας σύζυγος έρωτα με την γυναίκα του το κάνει επειδή απλά έτυχε η γυναίκα του να είναι εκεί, ενώ ουσιαστικά ποθεί άλλη. Σίγουρα υπάρχει μια ομάδα ανδρών που λειτουργεί έτσι αλλά δεν νομίζω να είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου άποψη είναι πως η βασική διαφορά είναι πως εμείς οι γυναίκες αναλύουμε πολύ τις καταστάσεις ενώ οι άντρες όχι..εμείς οι γυναίκες προσπαθούμε να ψυχολογήσουμε τις αντιδράσεις των άλλων ενώ οι άντρες όχι.. ένας άντρας πχ θα πει ''σήμερα βαριέμαι δεν έχω όρεξη'' και θα εννοεί ''σήμερα βαριέμαι και δεν έχω όρεξη'' και η γυναίκα θα ψάξει και θα ασχοληθεί με την συγκεκριμένη πρόταση όλη μέρα και θα βρει 1000 διαφορές αιτιολογίες σε αυτή την απάντηση... ενώ είναι τόσο απλό το τι εννοεί ο άλλος..απλά βαριέται. (είναι απλό παράδειγμα αυτό απλά για να δείξω πως και εμείς η γυναίκες με το μυαλό ίσως κουράζουμε τους άλλους)

.

 

Θα συμφωνήσω στο πρώτο μέρος, θα διαφωνήσω με το συμπέρασμα στο τέλος και το έχουμε ξανασυζητήσει στο φόρουμ. Δεν θα δεχθώ ότι ο αντρικός τρόπος σκέψης ως πιο απλός είναι πιο σωστός αφού καταλήγεις ότι οι γυναίκες ίσως κουράζουμε τους άλλους. Το κάθε φύλο έχει το δικό του τρόπο σκέψης και η μητρότητα ή η προοπτικής της, μπορεί να καθορίζει τον τρόπο σκέψης των γυναικών για την επιβίωση των παιδιών.

 

Οι άντρες επιλέγουν να συζούν με γυναίκες και όχι με άντρες άρα πρέπει να προσαρμόζουν τον τρόπο σκέψης τους στις αυξημένες ανάγκες του άλλου. Τι σημαίνει ότι προσαρμόζω τον "απλό" τρόπο σκέψης μου στις ανάγκες του άλλου; Πιο πολλή δουλειά για αυτούς και συναισθηματική και πρακτική. Γιαυτό διαπλανητικά αντιστέκονται στην προσαρμογή. Είναι μήπως λύση να σκέφτονται διαφορετικά οι γυναίκες και να ζητούν λιγότερα ή απλά είναι χαμένες από χέρι, ζητήσουν, δεν ζητήσουν; Το θέμα είναι ότι στην αρχή της σχέσης/γάμου οι γυναίκες έχουν την εντύπωση ότι οι ανάγκες τους καλύπτονται. Ποιος φταίει για το μετά; Ή μήπως τελικά οι γυναίκες πλανώνται ότι ο σύντροφός τους θα καλύψει όλες τις ανάγκες τους ενώ ο άλλος δεν μπορεί καν να σκεφτεί έτσι;

 

Τώρα για το ποιοι άνδρες είναι ο κανόνας και ποιοι η εξαίρεση έχω ακριβώς την αντίθετη γνώμη. Αλλιώς δεν θα υπήρχαν τόσα παράπονα από γυναίκες και τόσες αιτήσεις διαζυγίου από γυναίκες (70%).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεχθώ ότι ο αντρικός τρόπος σκέψης ως πιο απλός είναι πιο σωστός αφού καταλήγεις ότι οι γυναίκες ίσως κουράζουμε τους άλλους.

 

Οι άντρες επιλέγουν να συζούν με γυναίκες και όχι με άντρες άρα πρέπει να προσαρμόζουν τον τρόπο σκέψης τους στις αυξημένες ανάγκες του άλλου. Τι σημαίνει ότι προσαρμόζω τον "απλό" τρόπο σκέψης μου στις ανάγκες του άλλου; Πιο πολλή δουλειά για αυτούς και συναισθηματική και πρακτική. Γιαυτό διαπλανητικά αντιστέκονται στην προσαρμογή.

 

Τώρα για το ποιοι άνδρες είναι ο κανόνας και ποιοι η εξαίρεση έχω ακριβώς την αντίθετη γνώμη. Αλλιώς δεν θα υπήρχαν τόσα παράπονα από γυναίκες και τόσες αιτήσεις διαζυγίου από γυναίκες (70%).

 

Δεν είπα πως ο αντρικός τρόπος σκέψης είναι ο σωστός, αυτό που είπα είναι πως και εμείς οι γυναίκες πολλές φορές κουράζουμε του άλλους με το μυαλό μας... αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ακολουθήσουμε τον τρόπο σκέψη των ανδρών.

όπως δεν πιστεύω πως η κατάλληλη λύση είναι η γυναίκα να σκεφτεί όπως ο άντρας δεν πιστεύω και πως ο άντρας πρέπει να σκεφτεί όπως η γυναίκα, για όλα αυτά υπάρχει μια χρυσή τομή, διαφορετική για το κάθε ζευγάρι, διαφορετική για την κάθε σχέση.

Εγω δεν γνωρίζω απο ποσοστά ερευνών και να εξηγήσω επιστημονικά γιατί ο καθένας αντιδρά έτσι, μιλάω απο προσωπική εμπειρία σε σχέση με τον άντρα μου αλλά και με τις σχέσεισ ζευγαριών που βλέπω στον κύκλο μου.

Το ότι οι άντρες πχ δεν κάνουν τόσα παράπονα όσα οι γυναίκες δεν σημαίνει απαραίτητα πως οι γυναίκες δεν κάνουν κάτι λάθος... απλά οι άντρες δεν θα μπουν στην διαδικασία είτε να το συζητήσουν είτε να το αναλύσουν (αυτό βέβαια δεν ισχύει πάντα)

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι άντρες πχ δεν κάνουν τόσα παράπονα όσα οι γυναίκες δεν σημαίνει απαραίτητα πως οι γυναίκες δεν κάνουν κάτι λάθος... απλά οι άντρες δεν θα μπουν στην διαδικασία είτε να το συζητήσουν είτε να το αναλύσουν (αυτό βέβαια δεν ισχύει πάντα)

 

 

Όπως και να το δούμε το αδιαμφισβήτητο γεγονός είναι ότι υπάρχει περισσότερη δυσαρέσκεια από τις γυναίκες και δεν δέχομαι να πει κάποιος, μην παραπονιέσαι, "do it like men". Αλίμονο αν δεν εμπιστεύεται η καθεμία το ένστικτό της ιδίως αν έχει παιδιά. Και δυστυχώς δεν υπάρχει "know how" από τις προηγούμενες γενιές γυναικών γιατί έζησαν άλλες καταστάσεις αλλά δυστυχώς δεν βλέπω φως και από πιο προηγμένες χώρες όπου οι γυναίκες είναι σε καλύτερη θέση (επιδόματα, μισθοί, παροχές, κλπ).

 

Γιαυτό πάντα λέω τουλάχιστον να λύνονται τα πρακτικά θέματα συμβίωσης και αν κοντά σε αυτά λυθεί και το θέμα προσέγγισης των δύο συζύγων ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραια...ας δεχτω οτι οι αντρες εχουν ενα πιο απλο τροπο σκεψης κ οι γυναικες πιο περιπλοκ...παντα κ στα δυο υπαρχουν κ οι εξαιρεσεις...το θεμα ειναι περα απο αυτο τι κανουμε...κ οχι μονο οι γυναικες,αλλα κ οι αντρες...ας ριξουμε νερο στο κρασι μας ...οκ...αλλα ας βαλυν κ αυτοι λιγο κρασι...μη το πινουν σκετο νερο...κ εδω νομιζω οτι ερχεται ο χαρακτηρας του καθε ενα απο εμας...ποσο θελει,ποσο διατεθειμενος ειναι να το κανει,ποσο μπορει,κ ποσο του κοβει να καταλαβει οτι πρεπει να το κανει...αλλιως,τσαμπα καιει η λαμπα....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερεις τι νομιζω?

Εμεις οι γυναικες, θα παραπονεθουμε, θα πιεσουμε, με καποιο τροπο ξεσπαμε, θα βγαλουμε απο μεσα μας οτι μας προβληματιζει.Και αυτο το θεωρω υγιες.

Απο την αλλη, οι αντρες, αν κ μπορει να εχουν παραπονακλπκλπκλπ, τα κραταν μεσα τους, εμεις στο κοσμο μας, μεχρι να κανουν το μπαμ!!!!κατιι τετοιο νομιζω πως εννοει η katerina.

Φυσικα, ολα ειναι θεμα χαρακτηρα, κι οχι φυλου.

Σε αρκετες περιπτωσεις ομως,αυτο βλεπω.

Μη θιξω αλλες περιπτωσεις αντρων που μπροστα στη γυναικα τους μουγκα, κι απο πισω τις θαβουν κανονικα:twisted:(δεν μπορειτε να; φανταστειτε τι ακουγα οταν δουλευα.....)

Μη σου τυχει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...