Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απομακρυνόμαστε μέρα με την μέρα


τον

Recommended Posts

και το προβλημα ειναι ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗ δεν κανω καμοια προσπαθεια για να το αποτρεψω .....νιωθω ....οτι δεν εχω φωνη να μιλησω ....υπαρχουν θεματα που οταν τον βλεπω τον αντρα μου πρεπει να του μιλησω για να δουμε τι θα κανουμε διοτι αφορουν την οικογενεια ....αλλα δεν θελω να ανοιξω το στομα μου καθολου ....δεν εχω ορεξη να κανω κουβεντα μαζι του :( διοτι θα πει παλι καμια βλακεια και θα μου σπασει τα νευρα .....με εχει κουραση παραααα πολυ τοσο που δεν θέλω ουτε να τον βλέπω........που θα παει αυτο δεν ξερω καθολου .................

το εχεται νιωση εσεις ποτε ....να ειναι να στεκεται διπλα σου και πρεπει να του πεις πχ τοπαιδι πρεπεινα παει εκει .....και να μην θελετε να ανοιξετε το στομα σα ς καθολου να το αναφερεται και να το κάνετε μονη σας μια και όλα μόνη μου τα κάνω .....τα πάντα γιατρους παιδιων, υποχρεωσεις στο σχολείο τους συναντησεις πχ...,ψωνια , και φροντιδα σπιτιου με οτι συνεπαγεται αυτο ...το οποιο ο αντρα ς μου δεν εχει ιδεα διοτι δεν ασχολειτε με τιποτα αλλο εκτος απο την δουλεια του και το αθλημα της μεγαλης μου κορης που ειναι και στο συμβουλειο της ομαδας και οτι αφορα την ομαδα ειναι παντα η πρωτη προτερεοτητα του ....ολα και ολοι οι αλλοι του ειμαστε ασημαντοι οπως και ολα τα αλλα που αφορουν την οικογενεια ειναι το ιδιο ασημαντα γιαυτον...............

Τον περνω πχ να του πω σημερα θα μπορει να παρει ή να παει τοπαιδια αγγλικα πχ και η απαντηση ειναι αααδεν ξερω εχω δουλει α τωρα ασε με

.....εγω πρεπει να τα βγαλω παλι μονη μου περα ....:confused:

ε λοιπον δεν καταλλαβαινω ειναι δεν ειναι σπιτι δεν καταλαβαινουμε καμια διαφορα μονη τα κανω ολα .......σαν να ημουν χωρισμενη πια η διαφορα ..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 306
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για δοκίμασε να μην κάνεις απολύτως τίποτα για μια βδομάδα, μπας και δει ότι κάποια πράγματα δεν γίνονται από μόνα τους. Όμως να σε ρωτήσω... εσύ εργάζεσαι; Γιατί αν δεν εργάζεσαι, τότε έχεις πολύ περισσότερο χρόνο για να κάνεις κάποια πράγματα και ίσως δεν θα'πρεπε να περιμένεις να γυρίσει ο άντρας σου απο τη δουλειά για να τον στείλεις να τα κάνει. Αν εργάζεσαι, είναι επιεικώς απαράδεκτος. Όλα όσα αφορούν το σπίτι και την οικογένεια, πρέπει να γίνονται από κοινού.

 

Επίσης μια άλλη απορία μου είναι, γιατί λες ότι δεν σε ενοχλεί αυτή η κατάσταση; Είναι προφανές ότι σ΄ενοχλεί, αλλιώς δεν θα έγραφες.

Link to comment
Share on other sites

εργαζομαι 8:30 με 2:00.....εγω τα παω σχολειο και τα τρια και εγω τα περνω ......

λεω δεν με ενοχλει εννοοντα ς οτι εχω μια αδρανεια σα να ειμαι υπνωτισμενη .....νιωθω σαν να μην μπορω να κουνησω ...οταν του μιλαω θελω να του σπασω απλα το κεφαλι .....μαλλον εχω προβλημα ............................

νιωθω οτι ειμαι ετοιμη να εκραγω και αυτος δεν βλεπει .........θεωρει με την συμπεριφορα του οτι αυτα που κανει αυτος ειναι πολυ πιο σημαντικα απο ολα τα αλλα .........που κανω εγω ......τρελενωμαι και δεν εχω ουτε το κουραγιο να απαντησω πια .....η λυση να μην κανω τιποτα δεν γινεται διοτι το αποτελεσμα θα το βιωσουν μονο τα παιδια μου ...οαντρας μου φευγη στης 7 και γυρναει στις 10 καιαν ειμαστε τυχερι και το φεγγαρι εχει καλη θεση μπορει να κανει κανενα δρομολογιο ..................αν και οταν μπορει.........

Link to comment
Share on other sites

Χτες πηγα τον γιο μου για ακτινες γιατι ξεκιναει το σαββατο στο οδοντατρο να βαλει σιδερακια ,......του ειναι λοιπον εντελως αδιαφορω στον αντρα μου αυτο το γεγονος ....ειτε βαλει ειτε μην βαλει δεν τον απασχολη δεν ασχολειτε βεβαια διοτι εχει το κοροιδο να τρεξει ..το παιδι μου ομως τι φταιει ..το προβλημα ειναι πολυ μεγαλο και πρεπει οπωσδηποτε να βαλη ........αρα καποιος πρεπει να ασχοληθει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερεις κατι καλη μου.... πρεπει να κανεις κατι οχι να ξυπνησει ο αντρας σου ΑΛΛΑ ΕΣΥ! Κανε κατι και παρε την ζωη στα χερια σου αν σε αυτη θελει να συμμετασχει ο αντρας σου εχει καλως διαφορετικα μην συνεχιζεις να εχεις αυτη την αδρανεια γιατι ξερω οτι εισαι σε μια διαρκη μελαγχολια και αυτο δεν σου κανει καλο

Link to comment
Share on other sites

το οτι δουλευει ολοι μερα ειναι σχετικο ...ειναι ελευθερος επαγγελματιας δουλευει σε ιοκογενειακη επιχηρησει ..καιτο προγραμματου το κανιζει αυτος ...οαδερφος του πχ φευγει στης 5 και παει σπιτι του ή σταματαει το μεσιμερη και ξαναπαει το απογευμα .....αυτη το κανονιζουνε το προγραμμα τους ......ο δικος λοιπον θα σου πει εχει δουλεια θα παει απο το γηπεδο να δει την προπονηση της κορης μας ...θα παει σε καποιο χωριο να μεταφερει καποια πραγματα θα κατσει για φαει και να κουβεντασει ή θα παει στο ηρακλειο γαι συμβουλεια με την ομαδα στο οποιο θα πει απλα εχει δουλεια.......θα γενικα οτι το ευχαριστη και θα ρυθμηση το προγραμα του οπως τον βολευει ....οταν λεω 7 με 10 δεν σημαινει οτι δουλευει οολες αυτε της ωρες ..........

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα πρέπει να τον ταρακουνήσεις. Απ' την άλλη, εγώ ίσως να μη βαρυγκομούσα για θέματα όπως οι ακτίνες και τα σιδεράκια του παιδιού. Αν εσύ τα θεωρείς σημαντικά, για τον άντρα σου μπορεί να μην είναι. Τα σιδεράκια τώρα είναι ένα απλό παράδειγμα. Εφόσον εσένα σ' ενοχλεί η αδράνειά του, γιατί δεν κάνεις κάτι; Αν πιστεύεις ότι η οικογένεια είναι ασήμαντη γι αυτόν, πρέπει να συζητήσετε και ν΄αναθεωρήσετε τη σχέση σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης να προσθέσω κάτι: οι άλλοι μας φορτώνουν, τόσα όσα δείχνουμε ότι μπορούμε να σηκώσουμε στις πλάτες μας. Γι αυτό σου είπα "σταμάτα να τα κάνεις" Αν από την αρχή της σχέσης σας αναλάμβανες πολλές ευθύνες μόνη σου κι ανταπεξερχοσουν θαυμάσια, του έδωσες πάτημα να κάνει εκείνος ένα βήμα πίσω και να χαλαρώσει. Καμιά φορά μπαίνουμε από μονοι μας στο ρόλο του θύματος και μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας εκμεταλεύονται οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

φευγη 7 καθεται μεχρι τις 8 να διαβαση εφημεριδα στο μαγαζι ....και ανα του πω περε τα παιδια καικατεβασε τα εσυ στα σχολεια θα πει να φυγουνε στις 7 δηλαδη ννα τα ξυπνησω 6:30 και να τα παει στομαγαζι και να πει στην μανα του να τα παει στο σχολειο ...στο μαγαζι ειναι ειδη ο πατερας του και ο αδερφος του ερχεται στις 7:30...μπορει να κινηθει οπως θελει κουμαντο κανει αυτος

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω κάτι: οι άλλοι μας φορτώνουν, τόσα όσα δείχνουμε ότι μπορούμε να σηκώσουμε στις πλάτες μας. Γι αυτό σου είπα "σταμάτα να τα κάνεις" Αν από την αρχή της σχέσης σας αναλάμβανες πολλές ευθύνες μόνη σου κι ανταπεξερχοσουν θαυμάσια, του έδωσες πάτημα να κάνει εκείνος ένα βήμα πίσω και να χαλαρώσει. Καμιά φορά μπαίνουμε από μονοι μας στο ρόλο του θύματος και μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας εκμεταλεύονται οι άλλοι.

εχεις απολυτο δικιο ...................σε ολα το ξερω ................

 

πολλε ς φορε το εχουμε κουβεντιαση οταν υπαρχουν οι καλες μερες, εκεινες της μερες βοηθαει λοιπον .....μετα παλι τα ιδια ...ξανακανουμε κουβεντα για της υποχρεωσεις σαν οικογενεια συμφωνει παλι τα κανει για λιγο ....το χανουμε παλι ...με τα απο λιγο .....ειμαστε 20 χρονια μαζι .....ξερω τι θα πει πριν το πει ................:roll:

σταματησα πολλες φορες να κανω πραγματα που δεν θα ειχαν βεβαια αντικτηπω στα παιδια ........δεν γινεται παντα

Link to comment
Share on other sites

Αν 20 χρόνια τώρα έχει μάθει να τα κάνεις όλα εσύ, έχει επαναπαυθεί και είναι δύσκολο μετά απο τόσα χρόνια, επειδή εσύ κουράστηκες, να αλλάξει συμπεριφορά!!!

Θα πρότεινα συνεννόηση, κουβέντα μαζί του και χωρίς να το θέλεις, και αυτά που εκμυστηρέυεσαι τώρα σε εμάς να τα πείς σε εκείνον!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν 20 χρόνια τώρα έχει μάθει να τα κάνεις όλα εσύ, έχει επαναπαυθεί και είναι δύσκολο μετά απο τόσα χρόνια, επειδή εσύ κουράστηκες, να αλλάξει συμπεριφορά!!!

Θα πρότεινα συνεννόηση, κουβέντα μαζί του και χωρίς να το θέλεις, και αυτά που εκμυστηρέυεσαι τώρα σε εμάς να τα πείς σε εκείνον!

 

Εγώ θα τον έβαζα να διαβάσει το thread. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να του τα λες ξανά και ξανά μέχρι να το καταλάβει.ή αν κάτι δεν αφορά τα παιδιά , πχ. πλύσιμο, μαγείρεμα, μην το κάνεις και όταν σε ρωτήσει γιατί δεν έχει φαί σήμερα? θα πεις αυτά που έχεις να του πείς.όταν θα είναι όλα τα ρούχα του άπλυτα και δε θα έχει καθαρά να φορέσει,και σε ρωτήσει,να του απαντήσεις ανάλογα.σιγά σιγά θα αρχίσει να κάνει κάποια πράγματα.δυστυχώς αυτές οι συμπεριφορές πρέπει να ελέγχονται από νωρίς γιατί οσο μεγαλώνει ο άνθρωπος και συνηθίζει σε μια κατάσταση,είναι δύσκολο να του την κόψεις ξαφνικά..

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που διαβαζω εχω να σου πω μονο κατι.Ειναι σαν να ακουω την αδερφη μου.Με λιγοτερα χρονια παντρεμενη.Και το μονο που της λεω ειναι αυτο που σου ειπε και η ΣΩΤΗΡΙΑ παραπανω. Το οτι ο αντρας σου απο της 7-10 ειναι εκτως σπιτιου δεν ειναι οπως ειπες λογο δουλειας,αλλα γιατι δεν του αρεσει να ερχετε στο σπιτι.Λυπηρω αυτο που λεω,αλλα ξερω οτι λιγο πολυ και εσυ το ξερεις αυτο.

Ομως ετσι ηταν απο την αρχη?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις 3 παιδιά και δουλεύεις (έστω με μειωμένο ωράριο) σε κάνει ήδη ήρωα!!

Δεν μπορώ να φανταστώ πως τα καταφέρνεις..

Εγώ έχω 1 παιδάκι, τώρα δουλεύω στη δουλειά του άντρα μου (ευτυχώς δεν κουράζομαι πολύ) μέχρι τις 4 και μετά στο σπίτι. Αυτός δουλεύει από 8 το πρωϊ και γυρνάει το βράδυ στο σπίτι στις 9:30 (μπορεί και 10..) και τα κανω και εγώ όλα μόνη μου, δεν ασχολείται σχεδόν με τίποτα στο σπίτι, εκτός από το Σάββατο που του βάζω κάποιες δουλειές. Δεν τα προλαβαίνω όλα, κάνω δουλειές το βράδυ μέχρι τις 12 ...

Εκείνος δεν έχει μυαλό για τα πράγματα του σπιτιού γιατί είναι απασχολημένος με τα θέματα τις δουλειάς. Οπότε του λέω μόνο τα απολύτως απαραίτητα γιατί δε γίνεται και να τα κάνω όλα μόνη μου και να ακούω τα κουλά που θα μου λέει, τα οποία μετά από λίγο τα ξεχνάει..

Στην αρχή, που μόλις κάναμε το παιδάκι, με χάλαγε όλο αυτό και στενοχωριόμουν, αλλά τώρα το έχω συνηθίσει και μερικές φορές σκέφτομαι ότι καλύτερα να λείπει από το σπίτι και να κανονίζω μόνη μου τις δουλειές μου, παρά να είναι εκεί και να πρέπει να μιλήσουμε και τελικά να γκρινιάζουμε γιατί εγώ έχω απαιτήσεις ενώ εκείνος έχει αλλού το μυαλό του...

Link to comment
Share on other sites

να του τα λες ξανά και ξανά μέχρι να το καταλάβει.ή αν κάτι δεν αφορά τα παιδιά , πχ. πλύσιμο, μαγείρεμα, μην το κάνεις και όταν σε ρωτήσει γιατί δεν έχει φαί σήμερα? θα πεις αυτά που έχεις να του πείς.όταν θα είναι όλα τα ρούχα του άπλυτα και δε θα έχει καθαρά να φορέσει,και σε ρωτήσει,να του απαντήσεις ανάλογα.σιγά σιγά θα αρχίσει να κάνει κάποια πράγματα.δυστυχώς αυτές οι συμπεριφορές πρέπει να ελέγχονται από νωρίς γιατί οσο μεγαλώνει ο άνθρωπος και συνηθίζει σε μια κατάσταση,είναι δύσκολο να του την κόψεις ξαφνικά..

 

Δεν υπαρχει περιπτωση αυτος ο ανθρωπος να κανει τιποτα(απο δουλειες)μετα απο 20χρονια.Και το πιο βασικο δεν ειναι να κανει,αλλα να εκτημαει.Εστω και αυτο θα ηταν κατι για αυτη.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν 20 χρόνια τώρα έχει μάθει να τα κάνεις όλα εσύ, έχει επαναπαυθεί και είναι δύσκολο μετά απο τόσα χρόνια, επειδή εσύ κουράστηκες, να αλλάξει συμπεριφορά!!!

Θα πρότεινα συνεννόηση, κουβέντα μαζί του και χωρίς να το θέλεις, και αυτά που εκμυστηρέυεσαι τώρα σε εμάς να τα πείς σε εκείνον!

 

τα εχω πει χιλιες ς φορες οταν μετακομισαμε σε μεγαλυτερο σπιτι και πιο μακρια απο την πολη ...τα εκοψα ολα ...ειπα να θες πηγαινε τα στο γυπεδο εσυ αλλιως να μην πανε ..δεν μπορω τοτε το τριτο μου ηταν και μωρο....για 3 χρονια τωρα βοηθουσε στα εξωσχολικα των παιδιων τιποτα αλλο ομως .......δεν εκανε κατι βεβαια ηταν και αυτο ,,,,φετος λοιπον που το τριτο μεγαλωσε και κανει και αυτο κατι τωρα ,,,πρεπει εγω να το κατεβασω στο κολυμβητιριο με αποτελεσμα να τρωω και τα υπολοιπα ..........δρομολογια ....

οσο αφορα το φαει ..του εξηγησα, οταν εγω λειπο ολοι μερα απο το σπιτι δεν γινεται τιποτα μονο του μου ειπε δεν πειραζη ας φανε τα παιδια τοστ σουβλακια ...ποσες μερες ρε κοριτσια θα τρωνε τετιοα φαγητα ...ειναι παιδια μεγαλα , θέλουν φαγητο της προκοπης .....

γκρινιαζουν και αυτα :-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω δουλευω 8 με 1 οπως και εσυ ολα στο σπιτι τα κανω εγω λογαριασμους, παιδιατρο, ψωνια και γενικα οτι χρειαζετε ο αντρας μου ειναι ελευθερος επαγγελματιας δεν εχει ωραριο μπορει να ερθει στις 3 το μεσημερη η 8 το βραδυ δεν κανει στο σπιτι τιποτα ουτε το πιατο απο το τραπεζι στο νεροχυτη οσο για τα παιδια δεν ξερει ουτε αντιπυρετικο να δωσει.

δεν ειναι μονο ο δικο σου απλα εμενα δεν με ενοχλη ισα ισα δεν τον εχω στα ποδια μου να γκρινιαζει.

δεν εχω προβλημα μου αρεσει η μερα μου να ειναι γεματη και ολα αυτα ειναι ενας λογος να βγαινω απο το σπιτι.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω δουλευω 8 με 1 οπως και εσυ ολα στο σπιτι τα κανω εγω λογαριασμους, παιδιατρο, ψωνια και γενικα οτι χρειαζετε ο αντρας μου ειναι ελευθερος επαγγελματιας δεν εχει ωραριο μπορει να ερθει στις 3 το μεσημερη η 8 το βραδυ δεν κανει στο σπιτι τιποτα ουτε το πιατο απο το τραπεζι στο νεροχυτη οσο για τα παιδια δεν ξερει ουτε αντιπυρετικο να δωσει.

δεν ειναι μονο ο δικο σου απλα εμενα δεν με ενοχλη ισα ισα δεν τον εχω στα ποδια μου να γκρινιαζει.

δεν εχω προβλημα μου αρεσει η μερα μου να ειναι γεματη και ολα αυτα ειναι ενας λογος να βγαινω απο το σπιτι.

 

δεν εχεις γραψει ομως πουθενα αν εισαι ευτιχισμενη με αυτη την ζωη με εναν συζυγο απων ....

Link to comment
Share on other sites

απο οικονομικης αποψης δεν γινεται να παρω γυνακα για το σπιτι με τιποτα ....

πχ χτες γυρισα 2:30 σπιτι και εφυγα 4:30 στο ενδιαμεσο να φαμε να απλωσω, να βαλω την μικρη για υπνο και να ελενξω το ενα παιδι στα μαθηματα ....και ναφυγουμε να παμε στον οδοντιατριο 5-6 ,6-7 κολυμβητηριο η μικρη .....6-8 αγγλικα ο μεσαιος και 7 με 9 αγγλικα η μεγαλη.....εγω ειχα αλλη δουλεια με τα της 7 ειχα την μικρη μαζι μου το μονο που εκανε χτε ς μονο να παρει τα δυο μεγαλα στις 9 και να τα παει σπιτι .....και εγω να γυρισω στις 10:30 με μια κουζινα καραβι...τον γιο να μην του εχει κανει επαναληψη που εγραφε σημερα διαγωνισμα ενω το ειχα πει το μεσιμερη .....και αυτος να εχει παει για υπνο ...και τα παιδια μονα τους κατω........................ να βαλω την μικρη για υπνο , να ελενξω τον μεσαιο ....να μαγηρεψω για την επομενη .......να κανω μπανιο στις 12 το βραδυ ....και αυτος καποια στιγμη να μεταξυπνα και να μου λεει οτι να μην κανω φασαρια γιατι τον ξυπνησα .................................εγω φταιω τωρα που δεν τον επνιξα χτες το βραδυ?................σημερα δεν ξερω μπορει και να το κανω

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις γραψει ομως πουθενα αν εισαι ευτιχισμενη με αυτη την ζωη με εναν συζυγο απων ....

ημουν ευτυχισμενη .............εχω το σπιτι μου τα παιδια μου τον αντρα μου ............ναι οταν ομως εισαι κοματια ...................τι ευτυχια μου λες ....δεν την βλεπω τωρα ............:confused::confused::confused::confused:

ειμαστε απο το σχολειο μαζι εχουμε μεγαλωση μαζι .......ειναι στιγμες που ολα ειναι ωραια ειναι παλι στιγμες που μου ερχεται :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...