Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοφυλόφιλος Παιδίατρος - Θα τον απορρίπτατε;;


Recommended Posts

(Διάβασα αρκετές φορές στα παραπάνω ποστ τη λέξη προκαλεί. Τι σημαίνει προκαλεί για ένα ομοφυλόφιλο γιατρό; Θα μιλάει κάπως διαφορετικά, θα περπατάει κάπως διαφορετικά; Δεν το καταλαβαίνω.)

 

Pianist η Ελλάδα είναι ακόμα συντηρητική (μην ξεχνάμε τα κρούσματα ομοφοβικής βίας στο Γκάζι), ωστόσο είμαι της άποψης ότι είναι στο χέρι μας να αλλάξουμε τον κόσμο και την κοινωνία. Ίσως χρειαστεί να είσαι λίγο καλλίτερος από τον straight συνάδερφο σου για να εδραιωθείς στην όποια ειδικότητα διαλέξεις. Επίσης στατιστικά οι γυναίκες είναι πιο δεκτικές στην ομοφυλοφιλία από ότι οι άντρες, άρα η παιδιατρική είναι μία λογική επιλογή.

Στα προσωπικά σου θα σε συμβούλευα να είσαι ειλικρινής με τους φίλους/οικογένεια (όσους τουλάχιστον νομίζεις ότι μπορούν να το αντέξουν) για να μην ζεις διπλή ζωή.

 

Εγώ ακόμα δεν είμαι μητέρα -αν και προσπαθώ- όταν θα έρθει η ώρα να διαλέξω παιδίατρο θέλω να είναι ένα άτομο ευγενικό που μπορώ να εμπιστευτώ και σαν επιστήμονα αλλά και σαν άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

(Διάβασα αρκετές φορές στα παραπάνω ποστ τη λέξη προκαλεί. Τι σημαίνει προκαλεί για ένα ομοφυλόφιλο γιατρό; Θα μιλάει κάπως διαφορετικά, θα περπατάει κάπως διαφορετικά; Δεν το καταλαβαίνω.)

 

Σοφία όλοι ξερουμε οτι υπάρχει ένα ποσοστο ομοφυλοφιλων που τους αρέσει να προκαλεί. Δικαίωμά τους. Αυτό όμως σημαίνει οτι αν έρθει στο σπίτι μου ένας γιατρος με φτερά και πουπουλα και να με λεει χρυσό μου δεν θα μου αρεσε. Δεν με ενδιαφερει αν είναι gay αρκει να ειναι σοβαρός και αξιοπρεπης.

Link to comment
Share on other sites

Σοφία όλοι ξερουμε οτι υπάρχει ένα ποσοστο ομοφυλοφιλων που τους αρέσει να προκαλεί. Δικαίωμά τους. Αυτό όμως σημαίνει οτι αν έρθει στο σπίτι μου ένας γιατρος με φτερά και πουπουλα και να με λεει χρυσό μου δεν θα μου αρεσε. Δεν με ενδιαφερει αν είναι gay αρκει να ειναι σοβαρός και αξιοπρεπης.

συμφωνω απολυτα με οσα ειπεσ.....αν δεν προκαλει,κανενα προβλημα....αλλα πεθανα στο γελιο βρε ευα μου με τον ωραιο τροπο που τα λεσ να ρθει σπιτι με φτερα και πουπουλα και να λεει χρυσο μου και χρυσο μου....χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχ......:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::-D:-D:-D:-D:-D

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν καταλαβαινω πως πιστευεις οτι θα ξερει ο καθε πελατης-γονιος ασθενη τι κανεις εσυ τις ιδιαιτερες στιγμες σου.:roll:

 

Να πω κατι χωρις παρεξηγηση? Γιατι πρεπει να κατσεις να υπερασπιστεις τον εαυτο σου? Γιατι να μπαινεις σε αμυντικη θεση χωρις λογο?

Δειξε εσυ σεβασμο στις προσωπικες σου στιγμες και διαχωρισε της απο τις επαγγελματικες σου και να εισαι σιγουρος οτι κανεις δεν θα ασχοληθει να μαθει καν.

 

Τωρα το να καθεται ο παιδιατρος να μου κανει διαλεξη για την ομοφυλοφυλια... ε εκει ισως να ειχα ενα θεμα.

Οπως επισης δεν θα μου αρεσε να κατσω να ακουω τον παιδιατρο μου να μου λεει για τις προσωπικες του στιγμες ετσι δεν θα ηθελα και τις δικες σου. Ασχετως επιλογων φυλλου συντροφου.

 

Προσωπικα αν ήσουν ικανός γιατρός θα μου ήταν τελείως αδιάφορο αν μάθαινα ότι είσαι ομοφυλόφιλος. Θα με ενοχλούσε όμως οποιαδήποτε προσπάθειά σου να μοιραστείς μαζί μου τη προσωπική σου ζωή, 1ον γιατί θα μου ήταν αδιάφορη και 2ον γιατί δεν μου αρέσει οποιαδήποτε τέτοιου είδους προσέγγιση από κανένα γιατρό. Με αυτό τον τρόπο θα με ενοχλούσε αν ο γιατρός μας ερχόταν να μας λέει ιστορίες για τη προσπάθειά του πχ να βρει σύζυγο και να αποκατασταθεί.

 

Eviri: Πρωταρχικός σου στόχος είναι η δήλωση της ταυτότητάς σου, θες να κραυγάσεις έξω ανοιχτά στον κόσμο και όλοι να σε αποδεχτούν. Δε θες να μείνει κανείς που να μη σε αποδεχτεί.

 

 

Δηλαδή, εάν κάποιος σας κατηγορήσει για κάτι που δεν ισχύει, δεν θα υπερασπιστείτε τον εαυτό σας;;!! Εγώ, γιατί να κάθομαι με σταυρωμένα χέρια και να ακούω να διασύρονται οι ομοφυλόφιλοι (άρα κι εγώ);! Ξαναλέω, θέλω να μπορώ στο μέλλον να κρατώ το χέρι του συντρόφου μου. Αυτό σημαίνει ότι θα μας δουν, θα μας σχολιάσουν, θα το διαδώσουν και θα το μάθει η πόλη στην οποία ζω. Δεν πρόκειται να βάλω ταμπέλα έξω από το ιατρείο μου κι ούτε θα κάνω διάλεξη γι' αυτήν στο ιατρείο ούτε πρόκειται να λέω για τις προσωπικές μου στιγμές, παρακαλώ μην υπερβάλλετε. Όμως, θέλω να αγωνιστώ συλλογικά, όπως και εσείς, οι γυναίκες, εξάλλου κάνατε στις αρχές του 20αιώνα, για να διεκδικήσω ισότητα και την ευρύτερη δυνατή κοινωνική αποδοχή. Είναι παράλογο αυτό;

 

Pianist: "Δεν έμαθα να χαλιναγωγώ τους ανθρώπους κι ούτε θέλω να κάνω αυτό. "

Eviri: "Αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι πρώτοι οι γονείς σου (οι σημαντικότεροι άνθρωποι στη ζωή σου) δεν είναι ενήμεροι της προσωπικής σου ζωής. Τους άλλους ανθρώπους του κύκλου σου (συγγενείς-φίλους) τους αφήνω σε δεύτερη μοίρα."

 

Δηλαδή με κατηγορείς τώρα ότι χαλιναγωγώ τους ανθρώπους;; Παιδιά – Έφηβοι ανά την υφήλιο αυτοκτονούν λόγω του ομοφοβικού εκφοβισμού στο σχολείο και μου λες ότι χαλιναγώγησα ανθρώπους που δε το είπα από την πρώτη στιγμή;; Άμα χαλιναγωγούσα τους ανθρώπους δε θα έκανα καν τι συζήτηση αυτή. Θα έβρισκα μια κοπέλα, θα την κορόιδευα, θα την παντρευόμουν, θα κορόιδευα τους πάντες, κανείς δε θα ήξερε τίποτα για μένα και θεωρητικά θα ήμουν ευτυχισμένος οικογενειάρχης.

Link to comment
Share on other sites

pianist από αυτά που γράφεις βγάζω το συμπέρασμα ότι έχεις μεγαλύτερα θέματα να ξεπεράσεις πρώτα πριν από το αν θα σε αποδεχτούν οι μελλοντικοί σου πελάτες όταν μάθουν ότι είσαι ομοφυλόφιλος.

 

Υποθέτω ότι οι γονείς σου δεν το ξέρουν και καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να τους το πεις.

Στην περίπτωση που το έλεγες ποιά θα ήταν η αντίδρασή τους?

 

Τώρα για το θέμα των φίλων................γιατί έχεις φίλους ανθρώπους που υπάρχει περίπτωση να μην αποδεχτούν τις σεξουαλικές σου επιλογές?

Αν σε κρίνουν οι φίλοι σου με βάσει του τι κάνεις στο κρεβάτι σου, τότε δεν είναι φίλοι σου.

 

Οι ανησυχίες σου για το επαγγελματικό σου μέλλον ξεκινάνε από τώρα γιατί δεν σε αποδέχεται ο τωρινός σου περίγυρος και φοβάσαι ότι αυτό θα συμβεί και στο μέλλον.

 

Δεν ξέρω τις συνθήκες της ζωής σου, αλλά αν μπορείς κάνε μια προσπάθεια να συζητήσεις με τους γονείς σου εφόσον σε παίρνει (εσύ τους ξέρεις) και σαφέστατα ένα ξεσκαρτάρισμα στους "φίλους".

Ο φίλος είναι ιερό πράγμα........ο πραγματικός φίλος είναι ιερός δεσμός και ξεπερνάει ακόμα και τον δεσμό αίματος καμία φορά.

 

Νιώσε καλά με τον εαυτό σου και βγες από το τρυπάκι του "τι θα πει ο κόσμος".

Εγώ προσωπικά δεν το μπορώ αυτό το τρυπάκι με τίποτε.......τσακωνόμουν άσχημα με τους δικούς μου όταν μου έλεγαν "τι θα πει η γειτονιά" και γενικώς δεν κάνω καθόλου παρέα με άτομα που έχουν τέτοιες αντιλήψεις.

Αν ήσουνα μπροστά σε κάτι σκηνικά με απαντήσεις που έχω δώσει σε κάτι μπαρμπάδια στο σόι μου (και στου άντρα μου), θα' πεφτες ξερός από τα γέλια:lol:

 

Είναι κρίμα να διαλέξεις άλλη ειδικότητα μόνο και μόνο επειδή φοβάσαι τις μελλοντικές αντιδράσεις των πελατών σου...........δεν χρειάζεται να το μάθουν στο κάτω κάτω......δεν τους αφορά.

Και άντε και διαλέγεις άλλη ειδικότητα (πες μια)......πως είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε αντιμετωπίσουν με τον ίδιο τρόπο οι πελάτες σου όταν το μάθουν?

Είναι να μην τον έχει τον κάλο ο άνθρωπος στο κεφάλι, αν τον έχει είτε παιδίατρος είσαι, είτε ουρολόγος το ίδιο θα σου φέρονται.

 

Φαντάζεσαι δηλαδή να είσαι ουρολόγος και να χρειάζεται να κάνεις ψηλάφηση προστάτη στον ασθενή σου?

Ποιός άντρας θα κάτσει να του το κάνει αυτό όταν είναι προκατειλημμένος επειδή είσαι ομοφυλόφιλος?

 

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες, και σ'ευχαριστώ που αφιέρωσες χρόνο να μου τα πεις. Είναι στα άμεσα σχέδια μου να το πω σε γονείς και κοντινούς μου φίλους. Όντως αν δε με αποδεχθούν δεν είναι πραγματικοί φίλοι και με λύπη δε θα συνεχιστεί η "φιλία" μας.

Κι εγώ προσπαθώ να αποφύγω να μπω στο τρυπάκι του τι θα πει ο κόσμος, αλλά δεν μπορώ και να το αγνοώ τελείως, όταν από τον κόσμο θα εξαρτηθεί η δικιά μου επιβίωση.

Και κάνοντας μιαν άλλη ειδικότητα μπορεί όντως πάλι να αντιμετωπίσω προβλήματα, απλώς επειδή υπήρχε η συσχέτιση με την παιδεραστία, υπάρχει η εσφαλμένη αντίληψη ότι η ομοφυλοφιλία είναι κολλητική και υπάρχει μια συνεχής επαφή με τον παιδίατρο, αποφάσισα να κάνω την ερώτηση αυτή σε σας τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pianist, θα σου δώσω με πολύ αγάπη μία συμβουλή.

 

Έχω γνωρίσει αρκετούς ομοφυλόφιλους άντρες.

 

Εκείνοι οι οποίοι δεν μπορούσαν να το "παραδεχτούν" και να το αποκαλύψουν στην οικογένειά τους και στους φίλους τους, ήταν οι πιο δυστυχισμένοι.

 

Όσοι το είχαν αποδεχθεί, το είχαν μοιρασθεί με τους δικούς τους οι οποίοι - αργά ή γρήγορα - το κατανόησαν και η ζωή τους ήταν πολύ καλύτερη καθώς απελευθερωμένοι πια μπορούσαν απλώς να επικεντρωθούν σε αυτό που έχει σημασία, να ζεις τη ζωή σου και όχι τη ζωή των άλλων (καμμία σχέση με το σήριαλ).

 

Η συμβουλή μου λοιπόν είναι να το βγάλεις από μέσα σου και να δείξεις εμπιστοσύνη στην οικογένειά σου.

 

Ίσως σε εκπλήξουν ευχάριστα, για αυτό δώστους μία ευκαιρία.

 

Από εκεί και πέρα, στα επαγγελματικά σου.

 

Δεν θα πας να πεις στους γονείς των παιδιών που θα έρθουν στο ιατρείο σου "γεια σας, είμαι ο παιδίατρος pianist, απόφοιτος ιατρικής σχολής και gay", θα το πείς;

 

Ούτε στην πινακίδα του ιατρείου σου θα βάλεις "pianist, παιδίατρος - νεογνολλόγος - ομοφυλόφιλος"

 

Ξεκαθάρισε τα προσωπικά με τα επαγγελματικά σου.

 

Το ότι κάποιος είναι ομοφυλόφιλος δεν σημαίνει ότι κυκλοφορεί με φτερά και πούπουλα, ακριβώς όπως και ένας straight δεν βιάζει όποια κοπέλα φοραει μίνι.

 

Για να αντιστρέψουμε το ερώτημα (συγνώμη εάν έχει ήδη τεθεί) εάν ο παιδίατρός μου ήταν straight θα τον πήγαινα να εξετάσει την κόρη μου;

 

Ααα και να συμπληρώσω, η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ είναι κολλητική γιατί ΔΕΝ είναι αρρώστια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά δεν θα τον απέρριπτα αλλά θα ήμουν και ικανοποιημένη.

Ηδη ο παιδίατρος που επιλέξαμε είναι gay και φαίνεται, αλλά διόλου δεν με ενδιαφέρει.

Είναι εξαιρετικά λεπτομερής στις επισκέψεις του, οξυδερκής, ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ στο ιατρείο του, έχει μετατρέψει σε έναν ονειρεμένο παιδότοπο την αίθουσα αναμονής, είναι οικονομικός , τίμιος, κόβει παντα αποδείξεις και έρχεται στο σπίτι όποτε τον χρειαστείς, ειδικά όταν το μωρό είναι μεχρι 5/6 μηνων. Είναι υπέρμαχος του θηλασμού και ποτέ δεν προσπάθησε να μου πασάρει διάφορα γάλατα και συμπληρωματα.

Τελος, στα εμβόλια εχει πολύ ελαφρύ χερι αν κρίνω από τις αντιδρασεις της μικρής μου.

 

Υστερα από όλα αυτά, κατάλαβα ότι πέρα από επαγγελματίας, φαίνεται πως ΑΓΑΠΑ αυτό που κάνει και αγαπά τα παιδιά. Πως να μην τον εμπιστευτω? Σκεφτήκατε ποτε πως οι gay στην τελική έχουν και μια θηλυκή πλευρά?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, εάν κάποιος σας κατηγορήσει για κάτι που δεν ισχύει, δεν θα υπερασπιστείτε τον εαυτό σας;;!! Εγώ, γιατί να κάθομαι με σταυρωμένα χέρια και να ακούω να διασύρονται οι ομοφυλόφιλοι (άρα κι εγώ);! Ξαναλέω, θέλω να μπορώ στο μέλλον να κρατώ το χέρι του συντρόφου μου. Αυτό σημαίνει ότι θα μας δουν, θα μας σχολιάσουν, θα το διαδώσουν και θα το μάθει η πόλη στην οποία ζω. Δεν πρόκειται να βάλω ταμπέλα έξω από το ιατρείο μου κι ούτε θα κάνω διάλεξη γι' αυτήν στο ιατρείο ούτε πρόκειται να λέω για τις προσωπικές μου στιγμές, παρακαλώ μην υπερβάλλετε. Όμως, θέλω να αγωνιστώ συλλογικά, όπως και εσείς, οι γυναίκες, εξάλλου κάνατε στις αρχές του 20αιώνα, για να διεκδικήσω ισότητα και την ευρύτερη δυνατή κοινωνική αποδοχή. Είναι παράλογο αυτό;

 

 

Κοίτα να δεις πιανίστα. Κανείς εδώ δεν σου είπε πως να φερθείς στη προσωπική σου ζωή - καλά θα κάνεις να υπερασπιστεις τα δικαιώματα όλων των ομοφυλοφίλων, των γυναικών, των προσφύγων, των εγχρώμων κλπ κλπ.

 

Αυτό που όλες σε συμβουλέψαμε΄ήταν να παραμείνεις τυπικός στη δουλειά σου, χωρίς εξάρσεις και χωρίς εξομολογήσεις.

Και βέβαια να υπηρετείς το λειτούργημά που διάλεξες δίνοντας τον καλύτερο σου εαυτό.

 

Αν κάποιος την ώρα του έργου σου θιξει τις προτιμήσεις σου και σε προσβάλει μπορείς απλά να το απορρίψεις από πελάτη. ή αν έχεις το κουράγιο να τον πείσεις ότι είναι λάθος.

 

Γιατί βλέπεις φίλε μου η ζωή απαιτεί συμβιβασμούς από όλους μας μέχρι τουλάχιστον το σημείο που δεν νιώθουμε να θίγεται αξιοπρέπειά μας. Εγώ το έμαθα μεγαλώνοντας.

Και ο μεγαλύτερος συμβιβασμός ξέρεις είναι να αποδεχτείς ότι ζεις σε μια κοινωνία που εκτός από ανθρώπους έχει και κάφρους και ηλιθίους. Και αυτούς είναι πολυ δύσκολο να τους αλλάξεις.

Μπορείς απλά να τους προσπεράσεις.

 

Πάντως γενικά σε σένα διακρίνω μια τάση ηττοπάθειας. Αυτό να ξεπεράσεις και να πείσεις τον εαυτό σου να παλέψει ΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ με τα δύσκολα. Να ορμάς εκεί που φοοβάσαι και να μη κρύβεσαι ούτε να αλλάζεις δρόμο μπροστά στα θηρία. Να τους τρως πριν σε φάνε.

 

Αυτή τη συμβουλή μου ΄δωσε κάποιος στα 28 μου (μακαρίτης πια) και πίστεψέ με μου άλλαξε τη ζωή.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου, η αλήθεια πάντως, είναι ότι στα ποστς σου, έχεις αναλωθεί περισσότερο στο να μας περιγράφεις τον ψυχισμό σου απέναντι στις αντιδράσεις του κόσμου στις σεξουαλικές σου προτιμήσεις, και να εξανίστασαι με την απόρριψή του, παρά σχετικά με την επιστήμη σου.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως.......στον ιδιο παιδίατρο παμε 3 χρονια τωρα...

 

 

Δεν εχω καν ιδέα αν ειναι παντρεμένος....αν εχει παιδιά....

 

Δεν με απασχόλησε ποτέ το θεμα να τον ρωτήσω, δεν πάω εκει για καφέ:mrgreen: ....ουτε κ σκοπεύω....κολλητοι δεν θα γινουμε ουτε φιλοι....:rolleyes:

 

 

Τωρα αν το μαθαινα.....παλι δεν νομιζω πως θα ελεγα/εκανα κατι...:roll::roll:.

 

Και εννοειτε οτι θα συνέχιζα να πηγαινω στον ίδιο παιδίατρο;)!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε καμια περιπτωση δεν θα ειχα προβλημα.εμενα ειναι και το ξερω και ειναι ο καλυτεροσ ανθρωποσ για μενα.ειναι ο γιατροσ που ηθελα παντα.παντα ευγενικοσ και φιλοσ ειλικρινα τον αγαπω πολυ για αυτο που ειναι.ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε καμια περιπτωση δεν θα ειχα προβλημα.εμενα ειναι και το ξερω και ειναι ο καλυτεροσ ανθρωποσ για μενα.ειναι ο γιατροσ που ηθελα παντα.παντα ευγενικοσ και φιλοσ ειλικρινα τον αγαπω πολυ για αυτο που ειναι.ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!!!!!!!!!!!!

 

Κορίτσια εσείς που ξέρετε ότι οι γιατροί σας είναι ομοφυλόφιλοι εξηγήστε στον pianist πως το μάθατε. Από τον ίδιο? από κουβέντες άλλων?

Έχει αναφερθεί αυτό σε συζητήσεις μεταξύ εσάς και των γιατρών σας?

Και τι ακριβώς έχετε συζητήσει (αν έχετε συζητήσει).

Νομίζω θα βοηθήσετε τον pianist λίγο παραπάνω.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

κάποτε φιλε πιανίστα ένας φίλος εδώ μέσα στο φόρουμ

μου είχε πει :

ΜΗΝ τους παίρνεις όλους στην πλάτη σου !

μην συκωνεις την σημαία της επανάστασης ...

μόνο πυρά θα δεχθείς και να θυμάσαι δνε είναι όλοι σαν εσένα ...!

 

 

αυτό θα σου πω λοιπόν κι εσένα

 

εδώ κατά φαινομενική κοινή ομολογία δεν υπάρχει πρόβλημα ( τουλάχιστον επιφανειακά )

η αλήθεια είναι ότι θα υπάρξει πρόβλημα και θα δεχθείς και σχόλια και χλεβασμό στην καριέρα σου και πυρά .

η κοινωνία μας δεν είναι έτοιμη !

αλλα αν εσύ είσαι αυτό είναι το σημαντικό ...

αν αγαπάς τα παιδιά θα γίνεις παιδίατρος

είναι βασικό συστατικό στην επιλογή της συγκαικριμένης ειδικότητας ΠΟΥ από μόνη της είναι μια επιστύμη !...

η παιδιατρική

 

συνεχές διάβασαμ ενημέρωση (γίνε και σύμβουλος θηλασμού θα βοηθήσει πολύ στην καριέρα σου να δίνεις σωστές συμβουλές σε αυτό το θέμα)

 

και όλα θα πανε καλα !

να είσαι σταθερός στην αγαπη σου για τα απιδια ( αν τα αγαπάς)

να είσαι σταθερός στο να θυμάσαι γιατί επέλεξες αυτήν την ειδικότητα

να είσαι σταθερός στον όρκο σου και στην ανάγκη σου να προσφέρεςι!

ΚΑΛΉ ΕΠΙΤΥΧΊΑ !

Link to comment
Share on other sites

εγω το εμαθα απο τον περιγυρο πολυ πριν αποφασισω να παω την μικρη.δεν με φρεναρε καθολου το γεγονοσ στο να παω εκει εντελει και τισ 2 μου κορεσ.δεν αλλαζει αυτο που εισαι δεν αλλαζει τον χαρακτηρα σου εαν κοιμασαι με γυναικα η αντρα.οχι μην κρυψεισ τιποτα.ποτε δεν θα εισαι ευτυχισμενοσ εαν δεν το παραδεκτεισ.και οταν λεω παραδεκτεισ εννοω οχι σε εσενα αλλα για τουσ αλλουσ.εγω θα σε διαλεγα ανεπιφυλακτα !!!εαν μου ελεγεσ "παρε με οτι ωρα να ειναι εαν ανεβασει πυρετο"προταση κλειδι για την μαμα για να αστειευτω και λιγο!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ μου, η αλήθεια πάντως, είναι ότι στα ποστς σου, έχεις αναλωθεί περισσότερο στο να μας περιγράφεις τον ψυχισμό σου απέναντι στις αντιδράσεις του κόσμου στις σεξουαλικές σου προτιμήσεις, και να εξανίστασαι με την απόρριψή του, παρά σχετικά με την επιστήμη σου.

 

Aν κατάλαβα καλά, (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος), ο πιανίστας σκοπεύει να γνωστοποιήσει την σεξουαλική του ταυτότητα στον στενό του περίγυρο. Αυτό είναι ένα βήμα. Κατ' επέκτασην, ανησυχεί ότι κάτι τέτοιο σιγά σιγά θα διαρρεύσει στην τοπική κοινωνία. Δεν είναι ότι αμφιβάλει ο ίδιος για το αν θέλει να γίνει παιδίατρος, απλά αναρωτιέται κατά πόσο είναι έτοιμη η κοινωνία να τον αποδεχτεί. Θα έχει πελάτες ή όχι, επειδή πολλοί είναι προκατειλημμένοι; Σφυγμομέτρηση κάνει. Εσύ πχ αν ήθελες ν' ανοίξεις φροντιστήριο, αλλά ήσουν gay, δεν θα σκεφτόσουν αν θα είχες πελάτες ή αν η επιχείρηση σύντομα θα πήγαινε για φούντο; Δεν θα ήθελες να βολιδοσκοπήσεις το πώς σκέφτονται οι γονείς; Εγώ έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα καλά, (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος), ο πιανίστας σκοπεύει να γνωστοποιήσει την σεξουαλική του ταυτότητα στον στενό του περίγυρο. Αυτό είναι ένα βήμα. Κατ' επέκτασην, ανησυχεί ότι κάτι τέτοιο σιγά σιγά θα διαρρεύσει στην τοπική κοινωνία. Δεν είναι ότι αμφιβάλει ο ίδιος για το αν θέλει να γίνει παιδίατρος, απλά αναρωτιέται κατά πόσο είναι έτοιμη η κοινωνία να τον αποδεχτεί. Θα έχει πελάτες ή όχι, επειδή πολλοί είναι προκατειλημμένοι; Σφυγμομέτρηση κάνει. Εσύ πχ αν ήθελες ν' ανοίξεις φροντιστήριο, αλλά ήσουν gay, δεν θα σκεφτόσουν αν θα είχες πελάτες ή αν η επιχείρηση σύντομα θα πήγαινε για φούντο; Δεν θα ήθελες να βολιδοσκοπήσεις το πώς σκέφτονται οι γονείς; Εγώ έτσι το βλέπω.

 

 

Ακριβώς το ίδιο έχω καταλάβει κι εγώ όπως και η συμφορουμίτισσα newbie. Ο pianist θέλει να κάνει γνωστή την σεξουαλική του ταυτότητα και αναρωτιέται αν οι γονείς της τοπικής κοινωνίας, γνωρίζοντας ήδη ότι είναι ομοφυλόφιλος, τον προτιμήσουν για παιδίατρο των παιδιών τους. (Όχι, δηλαδή ότι θα λέει σε όποιον μπει στο ιατρείο τις σεξουαλικές του προτιμήσεις και τα προσωπικά του όπως γράφτηκε.:wink:)

 

Και για να απαντήσω στο ερώτημα: Όχι, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάω τα παιδιά μου σε ομοφυλόφιλο παιδίατρο εφόσον ήξερα -όσο το δυνατόν- ότι είναι καλός επιστήμονας και άνθρωπος.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ούτε και εγώ θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του παιδιάτρου μας.

Doctor, καλή επιτυχία στη καριέρα σου, και να σκέφτεσαι Θετικά!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ο εαυτός σου και κάνεις αυτό που πραγματικά αγαπάς σίγουρα θα σε κάνει ευτυχισμένο ......... και φυσικά όσοι αγαπάνε πραγματικά δεν βάζουν μέτρα και σταθμά στην ΑΓΑΠΗ. μη φοβάσαι τίποτα συνέχισε να έχεις πίστη στον εαυτό σου και άστους να αναρωτιούνται .........(μα γιατί είναι ευτιχισμένος? μα γιατί είναι τόσο καλός γιατρός? δεν είναι γκέι??......................)

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα τον απέρριπτα. Γιατί πρώτον για να φτάσω στο σημείο να γνωρίζω τις σεξουαλικές του προτιμήσεις σημαίνει πως ήδη δεν είναι αυτό που θέλω (δηλαδή ένας γιατρός που κάνει τη δουλειά του και όχι να λέει ποιον γουστάρει στο κρεβάτι του). Και δεύτερον ως ιδιαίτερα ελκυστικός θα πρόσεχε περισσότερο εμένα και λιγότερο το παιδί :P

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Είμαι τελειόφοιτος Ιατρικής και σε λίγο καιρό θα επιλέξω ειδικότητα. Αν και στην αρχή δεν το σκεφτόμουνα, από τότε που έκανα Παιδιατρική στη Σχολή και ήρθα κοντά στα παιδιά, σκέφτομαι σοβαρά την Παιδιατρική. Όμως είμαι ομοφυλόφιλος και δε θέλω να κρύβομαι μια ζωή π.χ. όταν με ρωτάνε αν έχω οικογένεια, δεν θέλω να λέω, ότι δεν έχω χρόνο ή ότι έχω γυναίκα και παιδιά, όταν αυτό δεν ισχύει. Δυστυχώς, όμως, η ελληνική κοινωνία έχει ακόμα μια άκριτα αρνητική εικόνα για την ομοφυλοφιλία. Γι' αυτό ήθελα να θέσω την εξής ερώτηση: Θα απορρίπτατε κάποιον ομοφυλόφιλο παιδίατρο μέσα στην μεγάλη πληθώρα παιδιάτρων που υπάρχει μόνο και μόνο επειδή είναι ομοφυλόφιλος ή πως θα αντιδρούσατε, εάν μαθαίνατε, ότι ο παιδίατρός σας είναι ομοφυλόφιλος;;

Αν ναι, παρακαλώ εξηγήστε την απάντησή σας.

 

Δεν έχω διαβάσει τις υπόλοιπες απαντήσεις και δεν έχω πολύ χρόνο.

Δεν θα απέρριπτα σε καμία περίπτωση κάποιον, επειδή είναι ομοφυλόφιλος.

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να φέρω το παιδί μου σε ομοφυλόφιλο παιδίατρο και δεν βλέπω και κανένα θέμα προβληματισμού.

Θα απέρριπτα κάποιον μόνο εάν έβλεπα ότι δεν είσαι καλός επιστήμονας και ότι δεν έχεις τρόπους.

Αυτό που γράφεις για την ελληνική κοινωνία είναι ο,τι πιο διπρόσωπο υπάρχει, αυτή η κοινωνία μας έφερε σε αυτά τα χάλια και να μην σε απασχολεί τι γνώμη έχει.

Συγκεντρώσου στο αντικείμενο σου και όλα θα πάνε καλά.

Καλή τύχη σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

pianista ρωτάς λάθος πράγματα.

Άλλες θα έπρεπε να είναι οι ανησυχίες σου στο θέμα της ιατρικής που εξασκείς.

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα κι ούτε ξέρω αν οι γιατροί που έχω πάει είναι ομοφυλόφιλοι ή όχι γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει.

Τώρα αν είσαι δηλωμένος πάλι δεν θα είχα πρόβλημα.

Θα είχε όμως ο άνδρας μου, που τον ρώτησα.

Λόγος δεν υπάρχει απλά λέει δεν θέλει.

Και προκειμένου να τσακώνομαι με τον άνδρα μου και με το γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί παιδίατροι θα επέλεγα κάποιον-α άλλη.

Άσε που προτιμώ εγώ ως μαμά παιδίατρο που να είναι μαμά γιατί βλέπει πολλά θέματα διαφορετικά.

Αυτή είναι η άποψή μου.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και κράτα την προσωπική σου ζωή μακριά από το επάγγελμά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις του τύπου..είσαι παντρεμένος/η, έχεις παιδιά κτλ δεν τις κάνουμε σε έναν άνθρωπο που η σχέση μας είναι γιατρού- ασθενή, επαγγελματία-πελάτη κτλ.

Ο άνθρωπος μπορεί να είναι χωρισμένος, μπορεί να μην μπορεί να κάνει παιδιά να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα γονιμότητας. Δεν είναι μόνο δηλαδή αν είναι γκέι ή στρειτ και φοβομαστε μην κάνουμε καμιά γκαφά.

Εγώ είμαι δηλαδή υπερμάχος της φράσης...καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς!!

 

Ακριβώς!!!!!!!!

 

Αλλά δε μου άρεσε που ο ίδιος μπέρδεψε καποια στιγμή τους ομοφυλόφιλους με τους παιδεραστές..........ακόμα δεν ξέρω γιατί αυτό μου χτύπησε τόσο άσχημα.......χμμμμμ......

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πιανίστα, κάποια στιγμή σκέφθηκα ότι το μήνυμά σου μπορεί να είναι τρολ αλλά τι σημασία έχει εξάλλου? Όπως και νάχει, θέτεις προβληματισμούς, δύσκολους κι άξιους προς συζήτηση, οπότε απαντώ :

(και χαίρομαι πολύ για το ειρηνικό πνεύμα της όλης συζήτησης)

 

Δεν ρώτησα ποτέ κανέναν γιατρό μου για την σεξουαλικότητά του, δεν μ' ενδιέφερε, δεν με αφορούσε, δεν μίλησα ποτέ για την δικιά μου σεξουαλικότητα - δεν είμαστε κολλητοί με τους γιατρούς μου κι ούτε ήθελα/θέλω να γίνουμε. Ο γιατρός στα ιατρικά του και οι κουβέντες του καφενέ στον καφενέ.

 

Θα απέρριπτα οποιονδήποτε διατυμπάνιζε οτιδήποτε. π.χ. έναν φιλάρεσκο, μάτσο, μαμίκουλα γιατρό, που απαριθμεί γκόμενες-καδένες και αυτοκίνητα (το αντιπρότυπό μου αντρός) αντί να εξασκεί αυτό που πρέπει να εξασκεί.

 

Στο δεύτερο σκέλος του προβληματισμού σου - ότι θέλεις πολύ να νοιώσεις ελεύθερος να χαρείς τις επιλογές σου, δεν έχω να πω τίποτα άλλο παρά μόνο πως φυσικά και το δικαιούσαι. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία να σου πω ότι εμένα δεν θα μου κακοφαινόταν γιατί πίσω από την οθόνη ενός υπολογιστή όλοι μπορούμε να φανούμε δημοκρατικοί κι απελευθερωμένοι.

 

Στην πραγματική ζωή τώρα, άκου... Εγώ έγραψα τον γιο μου παραδοσιακούς χορούς (πρόσεξε, όχι μπαλέτο) και η σύνθεση του τμήματος είναι 12 κορίτσια - 3 αγόρια. Στο πρώτο μάθημα, ενώ είμασταν οι γονείς απ' έξω και περιμέναμε να σχολάσουν τα παιδιά, ήταν επτά γυναικάρες-μαμάδες όπου μεγαλοφώνως σχολίαζαν τους πάντες και σάρκαζαν (συνοδεία χαχανητών) με το γεγονός ότι αγόρια γράφτηκαν σε χορό (ξέρεις, τσάμικο) και προέβλεπαν πως σε λίγα χρόνια (μετά απ' αυτό το τρομερό ατόπημα που στείλαμε τα παιδιά μας να μάθουν καλαματιανό) θα δούμε τα χάλια των αγοριών μας και θα τραβάμε τα μαλλιά μας. Και ξέρεις βέβαια με τι ισούται το... χάλια... (στο δικό τους μυαλό).

 

Οπότε, σ' αυτόν τον κόσμο τον καλό τον χιλιομπαλωμένο...

 

μέτρα τα θέλω σου και τις δυνάμεις σου και προχώρα αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι χωρις παρεξηγηση? Γιατι πρεπει να κατσεις να υπερασπιστεις τον εαυτο σου? Γιατι να μπαινεις σε αμυντικη θεση χωρις λογο?

Δειξε εσυ σεβασμο στις προσωπικες σου στιγμες και διαχωρισε της απο τις επαγγελματικες σου και να εισαι σιγουρος οτι κανεις δεν θα ασχοληθει να μαθει καν.

 

Τωρα το να καθεται ο παιδιατρος να μου κανει διαλεξη για την ομοφυλοφυλια... ε εκει ισως να ειχα ενα θεμα.

Οπως επισης δεν θα μου αρεσε να κατσω να ακουω τον παιδιατρο μου να μου λεει για τις προσωπικες του στιγμες ετσι δεν θα ηθελα και τις δικες σου. Ασχετως επιλογων φυλλου συντροφου.

Μετά από τα μηνύματα του φίλου πιάνιστ συμφωνώ και επαυξάνω!

 

Γιατρέ μου, η αλήθεια πάντως, είναι ότι στα ποστς σου, έχεις αναλωθεί περισσότερο στο να μας περιγράφεις τον ψυχισμό σου απέναντι στις αντιδράσεις του κόσμου στις σεξουαλικές σου προτιμήσεις, και να εξανίστασαι με την απόρριψή του, παρά σχετικά με την επιστήμη σου.

και αυτό θα του δημιουργήσει θέματα αργότερα, βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου ένα πράγμα...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...