Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προεκλαμψία - Εκλαμψία


Recommended Posts

Τελικα οι εξετασεις δεν ηταν καθολου καλες, το λευκωμα 24ωρου στα υψη, η πιεση 14 με χαπι. Αυριο το βραδυ θα δοκιμασουν προκληση αλλα επειδη οι πιθανοτητες να πετυχει ειναι μηδαμινες προγραμματιστηκε καισαρικη για το Σαββατο. Εχει φρικαρει η αληθεια ειναι γιατι ηρθε πολυ ξαφνικα αλλα ελπιζω πως ολα θα πανε καλα για τη μπεμπουλα. Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Τελικα οι εξετασεις δεν ηταν καθολου καλες, το λευκωμα 24ωρου στα υψη, η πιεση 14 με χαπι. Αυριο το βραδυ θα δοκιμασουν προκληση αλλα επειδη οι πιθανοτητες να πετυχει ειναι μηδαμινες προγραμματιστηκε καισαρικη για το Σαββατο. Εχει φρικαρει η αληθεια ειναι γιατι ηρθε πολυ ξαφνικα αλλα ελπιζω πως ολα θα πανε καλα για τη μπεμπουλα. Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!

Μακάρι όλα να πάνε καλά, να μας γράψεις νέα.. Να προσπαθήσει να μην αγχώνεται (όσο γίνεται βέβαια). Ερώτηση σαν άσχετη που είμαι... Κάνει να μπει με πρόκληση ενώ έχει υψηλή πίεση? 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Μακάρι όλα να πάνε καλά, να μας γράψεις νέα.. Να προσπαθήσει να μην αγχώνεται (όσο γίνεται βέβαια). Ερώτηση σαν άσχετη που είμαι... Κάνει να μπει με πρόκληση ενώ έχει υψηλή πίεση? 

Η πίεση ελέγχεται με τα φάρμακα. Φανταζομαι ότι αν είναι πολυ υψηλή θα μπει κατ'ευθειαν για καισαρική. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Μακάρι να πάνε όλα καλά και η μικρή να μη δυσκολευτεί με την αναπνοή. Θα ενημερωσω:)

 
Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2019 at 8:50 ΜΜ, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Να συμπληρώσω κι εγώ ότι η Προεκλαμψία χρειάζεται διερεύνηση για τα αίτιά της, γιατί έχει υψηλό κίνδυνο υποτροπής που, σε ορισμένες περιπτώσεις, μπορεί να προληφθεί. Είναι μια από τις λίγες περιπτώσεις που χρειάζεται έλεγχος θρομβοφιλίας και κυρίως έλεγχος για το Αντιφωσφολιπιδικό Σύνδρομο. Άρα όταν όλα τελειώσουν καλά με την τρέχουσα κύηση και αν στα πλάνα είναι και επόμενη κύηση, τότε δε θα πρέπει να παραμεληθεί ο έλεγχος για τα αίτια που προκάλεσαν το πρόβλημα.

 

Όταν δεν έχουμε τέτοια ευρήματα, γιατρέ, που αναζητούμε πιθανές αιτίες; Μία είναι σίγουρα η ηλικία άνω των σαράντα. Η εξωσωματική είναι ανεξάρτητος παράγοντας ρίσκου για την προεκλαμψία;

 

On 22/8/2019 at 5:07 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

 @Indyla λυπαμαι για την απωλεια σου, πρεπει να ηταν πολυ δυσκολο για σενα αυτο που περασες. Σου ευχομαι καλη δυναμη. Να σε ρωτησω κατι εφ'οσον το εχεις ψαξει πολυ, ο γιατρος της δεν της εχει κανει ακομη doppler, εξεταση πολυ σημαντικη για την προεκλαμψια. Πιστευεις οτι υπαρχει καποιος λογος που δεν την εστειλε ακομη σε εμβρυολογο; Μηπως την κανουν αναλογως την βαρυτητα της προεκλαμψιας ή ειναι απαραιτητη; Βασει των λεγομενων μιας φιλης μου γυναικολογου επρεπε να το εχει κανει ηδη απο την πρωτη φορα που υπολειποταν η αναπτυξη κατα μια εβδομαδα τον προηγουμενο μηνα.

Καλή μου τώρα μάλλον είναι αργά γι’ αυτές τις ερωτήσεις. Όλα με το καλό λοιπόν! :)

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

Ειχα πονους στο στομαχι σε σημειο που να κοιμαμαι καθιστη κ να τρωω 2_3 κουταλιες αλεσμενα. Κατα τον γιατρο μου με πιεζαν τα μωρα. Ανεβασα πιεση που επεσε μετα απο λιγο . Κατα τον γιατρο μου αγχωνομουν. Τα μωρα πισω στην αναπτυξη. Μεχρι που μια μερα ξυπνησα πρησμενη κ με πιεση 17 _ 11.5 . Ο γιατρος πουθενα κ σε επικοινωνια με το μαιευτηριο μου ειπαν να παω αμεσως εκει. Ο γιατρος που με εξετασε μου ειπε οτι τα πρηξιματα τα ειχα καιρο κ ολα οσα του περιεγραψα ηταν συμπτωματα προεκλαμψιας (πονοι στο στομαχι). Η εξεταση για λευκωμα στα υψη!!!! Βαρος ειχα παρει μονο 12.5 κιλα στις 33 εβδομαδες σε κυηση διδυμων. Το ιδιο βραδυ γεννησα. 

Η γνωμη μου; η κοπελα εχει συμπτωματα , το πως θα το αντιμετωπισετε κ τι θα κανετε δεν ξερω. Να ειστε υποψιασμενοι!!! Ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να ενημερωσω, η μικρουλα γεννηθηκε τελικα 1880 αλλα ειναι ζωηρη και δεν αντιμετωπιζει αναπνευστικα προβληματα. Μπηκε και στο στηθος και επιασε μια χαρα οποτε ολα καλα!:)

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Για να ενημερωσω, η μικρουλα γεννηθηκε τελικα 1880 αλλα ειναι ζωηρη και δεν αντιμετωπιζει αναπνευστικα προβληματα. Μπηκε και στο στηθος και επιασε μια χαρα οποτε ολα καλα!:)

Πολύ χαίρομαι, να σας ζήσει η μικρούλα!! Σε λίγες μέρες θα την πάρει κ σπιτάκι κ όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό κάνει πλέον rooming in με τη μαμά,, θηλάζει συνεχώς, δίνεται όμως και συμπλήρωμα μέχρι να κατέβει το γάλα για να δούνε πως θα πάει. Το θέμα είναι η πίεση της μαμάς η οποία ακόμη είναι ανεβασμένη. Εχθές έφτασε 18 και διπλασίασαν τη δόση των χαπιών, της δώσανε και υπογλώσσιο. Γνωρίζετε μετά από ποσό καιρο επανέρχεται η πίεση; 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Το μωρό κάνει πλέον rooming in με τη μαμά,, θηλάζει συνεχώς, δίνεται όμως και συμπλήρωμα μέχρι να κατέβει το γάλα για να δούνε πως θα πάει. Το θέμα είναι η πίεση της μαμάς η οποία ακόμη είναι ανεβασμένη. Εχθές έφτασε 18 και διπλασίασαν τη δόση των χαπιών, της δώσανε και υπογλώσσιο. Γνωρίζετε μετά από ποσό καιρο επανέρχεται η πίεση; 

Χαίρομαι για το μωράκι.. Μακάρι να επανέλθει γρήγορα κ η πίεση της κουνιάδας σου! Δυστυχώς δεν ξέρω να σ απαντήσω! 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα!

 

Πριν μια εβδομάδα έκανα την α επιπέδου και ο γιατρός είδε ότι έχω αυξημένες πιθανότητες να πάθω προεκλαμψία. 

Ξεκινήσαμε προληπτικής χορήγηση Salospir και εύχομαι να τη γλιτώσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Rozaki@ είπε:

Καλησπέρα!

 

Πριν μια εβδομάδα έκανα την α επιπέδου και ο γιατρός είδε ότι έχω αυξημένες πιθανότητες να πάθω προεκλαμψία. 

Ξεκινήσαμε προληπτικής χορήγηση Salospir και εύχομαι να τη γλιτώσουμε. 

 

Καλησπέρα και όλα με το καλό σου εύχομαι. Θα σου πρότεινα να δεις και έναν μαιευτήρα που να ειδικεύεται στις κυήσεις υψηλού κινδύνου για μεγαλύτερη ασφάλεια. Υπάρχουν κάποιες αλλαγές στον τρόπο ζωής της εγκύου που συμπληρωματικά με το Salospir μπορούν να βοηθήσουν στο να μειωθούν (ή έστω να μην αυξηθούν) οι πιθανότητες εμφάνισης της προεκλαμψίας. 

 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

Just now, Indyla είπε:

 

Καλησπέρα και όλα με το καλό σου εύχομαι. Θα σου πρότεινα να δεις και έναν μαιευτήρα που να ειδικεύεται στις κυήσεις υψηλού κινδύνου για μεγαλύτερη ασφάλεια. Υπάρχουν κάποιες αλλαγές στον τρόπο ζωής της εγκύου που συμπληρωματικά με το Salospir μπορούν να βοηθήσουν στο να μειωθούν (ή έστω να μην αυξηθούν) οι πιθανότητες εμφάνισης της προεκλαμψίας. 

 

Και πού/πώς μπορώ να βρω μαιευτήρα που να ειδικεύεται σε κυήσεις υψηλού κινδύνου? Δεν έχω ιδέα 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Rozaki@ είπε:

Και πού/πώς μπορώ να βρω μαιευτήρα που να ειδικεύεται σε κυήσεις υψηλού κινδύνου? Δεν έχω ιδέα 


Νομίζω στα πανεπιστημιακά μαιευτήρια υπάρχουν τέτοιοι γιατροί (Αλεξάνδρα πχ). Αλλά και κάνοντας μία αναζήτηση στο διαδίκτυο σίγουρα θα βρεις κάποιους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/7/2020 at 3:56 ΠΜ, Rozaki@ είπε:

Και πού/πώς μπορώ να βρω μαιευτήρα που να ειδικεύεται σε κυήσεις υψηλού κινδύνου? Δεν έχω ιδέα 

Σε οποιοδήποτε από τα μεγάλα δημόσια μαιευτηρια σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Δυστυχως κι εγω ειμαι πολυ στενοχωρημενη.Πηρα τα αποτελεσματα των αιματολογικών της αυχενικης κι ενω ολα ηταν αριστα μου βγηκε το ποσοστο για προεκλαμψια 1/94 με όριο το 1/100 και η γιατρος μου ειπε να ξεκινησω σαλοσπιρ.Ημουν και ειμαι υποτασικη και ξαφνιαστηκα.

Αρχικα το ποσοστο βαση εικονας αυχενικης ειχε βγει 1/150 αλλα μετά τις αιματολογικες επεσε.

Ειμαι 42,μετα απο ivf και ανησυχω πάρα πολύ για την εξελιξη της εγκυμοσυνης.Φοβηθηκα τοσο που δε θελω να την ανακοινωσω σε κανενα.

Επεξεργάστηκαν by Miss sunshine
Link to comment
Share on other sites

Just now, Miss sunshine said:

Καλημερα κοριτσια!Δυστυχως κι εγω ειμαι πολυ στενοχωρημενη.Πηρα τα αποτελεσματα των αιματολογικών της αυχενικης κι ενω ολα ηταν αριστα μου βγηκε το ποσοστο για προεκλαμψια 1/94 με όριο το 1/100 και η γιατρος μου ειπε να ξεκινησω σαλοσπιρ.

Αρχικα το ποσοστο βαση εικονας αυχενικης ειχε βγει 1/150 αλλα.μετά τις αιματολογικες επεσε.

Ειμαι 42,μετα απο ivf και ανησυχω πάρα πολύ για την εξελιξη της εγκυμοσυνης.Φοβηθηκα τοσο που δε θελω να την ανακοινωσω σε κανενα.

Καταλαβαίνω το άγχος και την αγωνία σου, προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι ψύχραιμη, συμβουλεύσουν τον γιατρό σου και ακολούθησε αυτό που θα σου πει.

Εφόσον το ξέρεις θα το ελέγχεις, υπομονή. Συζήτησε το εκτενέστερα με την γιατρό σου, ίσως εκείνη σε βοηθήσει λίγο να ηρεμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Miss sunshine είπε:

Καλημερα κοριτσια!Δυστυχως κι εγω ειμαι πολυ στενοχωρημενη.Πηρα τα αποτελεσματα των αιματολογικών της αυχενικης κι ενω ολα ηταν αριστα μου βγηκε το ποσοστο για προεκλαμψια 1/94 με όριο το 1/100 και η γιατρος μου ειπε να ξεκινησω σαλοσπιρ.Ημουν και ειμαι υποτασικη και ξαφνιαστηκα.

Αρχικα το ποσοστο βαση εικονας αυχενικης ειχε βγει 1/150 αλλα μετά τις αιματολογικες επεσε.

Ειμαι 42,μετα απο ivf και ανησυχω πάρα πολύ για την εξελιξη της εγκυμοσυνης.Φοβηθηκα τοσο που δε θελω να την ανακοινωσω σε κανενα.

Χιλια συvχαρητηρια για τηv εγκυμοσυvη σου! μηv αvχωvεσε αυτα ειvαι μοvο προβλεψεις κ παιζουv ρολο κ πολλα ασχετα οπως πχ η ηλικια . εσυ πρεπει vα ξεκουραζεσε vα μετρας τηv πιεση σου στο σπιτι καθημεριvα vα μειωσεις αλατι κ vα ζητησεις vα σου καvουv καθε μηvα εξετασεις για υπατικα Sgot κτλ. Μηv το σκεφτεσε καθολου ομως συvηθως αυτες οι προβλεψεις δεv πεφτουv μεσα. Εμεvα σκεψου για προεκλαμψια δεv μου ειχαv βγαλει προβλεψη σε καμια εξεταση. Θελει προσοχη ξεκουραση κ vα μηv αvχωvεσε οταv ολα τα ελεvχεις τιποτα κακο δεv συμβαιvει vα εισαι σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Miss sunshine είπε:

Καλημερα κοριτσια!Δυστυχως κι εγω ειμαι πολυ στενοχωρημενη.Πηρα τα αποτελεσματα των αιματολογικών της αυχενικης κι ενω ολα ηταν αριστα μου βγηκε το ποσοστο για προεκλαμψια 1/94 με όριο το 1/100 και η γιατρος μου ειπε να ξεκινησω σαλοσπιρ.Ημουν και ειμαι υποτασικη και ξαφνιαστηκα.

Αρχικα το ποσοστο βαση εικονας αυχενικης ειχε βγει 1/150 αλλα μετά τις αιματολογικες επεσε.

Ειμαι 42,μετα απο ivf και ανησυχω πάρα πολύ για την εξελιξη της εγκυμοσυνης.Φοβηθηκα τοσο που δε θελω να την ανακοινωσω σε κανενα.

Ειναι και λογω της ηλικιας και μονο,εν μερει. Θα παρεις το σαλοσπιρ σου, θα κανεις την παρακολουθηση σου και ολα θα πανε τελεια. Σκεψου επισης οτι οι περισσοτερες περιπτωσεις προεκλαμψιας ειναι μετα τις 34 εβδομαδες και τα μωρα τα πανε μια χαρα. Επισης κατα 99% δεν θα παθεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα. Στην αυχενική Μ είχαν βρει πολλές πιθανότητες για προεκλαμψία. Μετράω καθημερινά πίεση κ είναι πολύ χαμηλή. 

Έτυχε σε εσάς χαμηλή πολύ κ ξαφνικά να ανέβει κ να γέννησατε πρόωρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια εμπειρία σχετικά με την αιματολογική εξέταση πρώτου τριμήνου με στατιστικό δείκτη προεκλαμψίας 1:142 ; Παίρνατε κάθε μέρα ασπιρίνη 160 mg;; Πώς ήταν η εγκυμοσύνη σας;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας.Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία κοπέλα που να έκανε 2προεκλαμψιες,όπως εγώ. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαθα βαρια και στη δεύτερη με το που εμφάνισα το σύμπτωμα γέννησα. Λένε ότι τυχαίνει η προεκλαμψία.Αλλα 2στα 2δεν νομίζω να είναι τόσο τυχαίο.Μηπως πρέπει να γίνουν κάποιες εξειδικευμένες εξετάσεις έπειτα απο αυτό; Γνωρίζει κάποιος?Μηπως υπάρχει κάποιο αίτιο για την εμφάνιση της?Θα ήθελα να μάθω αν πέρασε κάποια άλλη κάτι παρόμοιο.Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, lilo85 είπε:

Γεια σας.Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία κοπέλα που να έκανε 2προεκλαμψιες,όπως εγώ. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαθα βαρια και στη δεύτερη με το που εμφάνισα το σύμπτωμα γέννησα. Λένε ότι τυχαίνει η προεκλαμψία.Αλλα 2στα 2δεν νομίζω να είναι τόσο τυχαίο.Μηπως πρέπει να γίνουν κάποιες εξειδικευμένες εξετάσεις έπειτα απο αυτό; Γνωρίζει κάποιος?Μηπως υπάρχει κάποιο αίτιο για την εμφάνιση της?Θα ήθελα να μάθω αν πέρασε κάποια άλλη κάτι παρόμοιο.Σας ευχαριστώ.

Ειδικές εξετασεις δεν υπάρχουν απλα ελέγχουν θρομβοφιλια που φαντάζομαι θα έχεις κάνει κ γενικα καρδιολογικα θέματα. Νομιζω ότι μετά από 2 προεκλαμψιες δύσκολα θα σου επιτραπει να ξαναμεινεις εγκυος ειναι πια μεγαλο ρίσκο.  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Ειδικές εξετασεις δεν υπάρχουν απλα ελέγχουν θρομβοφιλια που φαντάζομαι θα έχεις κάνει κ γενικα καρδιολογικα θέματα. Νομιζω ότι μετά από 2 προεκλαμψιες δύσκολα θα σου επιτραπει να ξαναμεινεις εγκυος ειναι πια μεγαλο ρίσκο.  

Κι όμως μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα!και ότι απλά έτυχε...ούτε εξέτασεις θρομβοφιλιας μου είπαν να κάνω ούτε τίποτα. Ninaki80 είσαι σίγουρη ότι πρέπει να κάνω τέτοιες εξετάσεις?Το ψάχνω μόνη μου γιατί κανένας γιατρός δε μου έχει πει κάτι αντιστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...