Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προεκλαμψία - Εκλαμψία


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Δεν θυμάμαι αν σε έχω ξανά ρωτήσει αλλά στην δεύτερη κ τρίτη εγκυμοσύνη σου πάλι είχες αυτό το πρόβλημα με τις αντιστάσεις στις αρτηρίες? Υπήρχε πάλι ενδομήτρια καθυστέρηση ή όχι??

Oχι, εγινε μόνο μια φορα και ποτε δε μάθαμε και γιατί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αντιστάσεις είχα και στην 1η μου εγκυμοσύνη (νομίζω μόνο από αριστερά) αλλά δεν μπορώ να βρω τις εξετάσεις..Πάνε και 9 χρόνια. Πάντως γέννησα φυσιολογικά 39+5 όταν και με έπιασαν οι πόνοι, η κοράκλα μου 2720 κιλά και 49 εκατοστά. Στην 2η εγκυμοσύνη, στην 33η εβδομάδα, αριστερά είχα 2,11 και 1,09 δεξιά. Όντας υπέρβαρη, με διαβήτη κύησης και μ'αυτό το εύρημα των αντιστάσεων ο γιατρός που μου έκανε το doppler μου είπε ότι έχω πάνω από 85% πιθανότητα να πάθω προεκλαμψία ή να έχει ενδομήτρια καθυστέρηση το μωρό και έπρεπε απαραιτήτως να μου πάρουν το μωρό με καισαρική την 36η εβδομάδα (γιατί λόγω του διαβήτη αργούν να ωριμάσουν οι πνεύμονες του μωρού). Πήρα κλαίγοντας τον γιατρό μου και του τα είπα, άρχισε να στολίζει τον άλλον και να αναρωτιέται γιατί με έστειλε σ'αυτόν..Τεσπα διαφώνησε 100%, εμπιστεύτηκα τον γιατρό μου, γέννησα 38+6 με πρόκληση (λόγω απορρύθμισης του σακχάρου τις τελευταίες μέρες και ενώ είχα φτάσει ήδη 22 μονάδες ινσουλίνης), γέννησα φυσιολογικά (η πίεση μου 10-6)  έναν μπέμπαρο 3 κιλά και 52 εκατοστά. Εύχομαι ότι καλύτερο!

Επεξεργάστηκαν by Sofika123
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα eva!!! ακριβώς το ίδιο είχα κ εγώ κ τώρα έχω εναν παιδαρο 5.5 μηνων! οι αυξημένες μητριριαιες σε μένα παρουσιάστηκαν στον β επιπέδου κ απλά είχα πιο στενή παρακολούθηση από τον γιατρό. Δηλαδή έκανα κάθε 15 μέρες εξετάσεις αιματος κ πήγαινα για doppler. μετρουσα καθημερινά την πίεση μου στο σπίτι κ ο γιατρός μου είπε να κοψω το αλάτι για την ποεση. Αν ακολουθείς ακριβώς τις συμβουλές του γιατρού σου δεν χρειάζεται να φοβάσαι τίποτα. Εγώ παρ όλο που ξεκίνησα με πολλά κιλά κ πήρα επίσης πολλά κ ενώ ο γιατρός ηταν σίγουρος για προεκλαμψια δεν την παρουσιασα. γέννησα με καισαρικη μεν στις 38 εβδομάδες γιατί οι εξετάσεις μου τότε άρχισαν να δειχνουν την υποψία προεκλαμψιας αλλά κ κυρίως γιατί ο μικρουλης μου ειχε αραξει οριζόντια κ δεν άλλαζε θέση με τίποτα! ελπίζω να σε βοήθησα λίγο!!!

Link to comment
Share on other sites

Eπαθα προεκλαμψια στην δευτερη εγκυμοσυνη μου και γεννησα προωρα. Ο τοτε γιατρος μου ηταν ασχετος. Αν το ειχε αντιμετωπισει οπως επρεπε οταν επρεπε δεν θα συνεβαινε. Στην τριτη εγκυμοσυνη με νεο γιατρο, ανεβαινε στην πολυ αρχη η πιεση, Μου εδωσε χαπακι για την πιεση, και διαφορα αλλα πραγματα που θεωρουσε ο ιδιος οτι θα  βοηθησουν. Με συνεχη παρακολουθηση, διατροφη χωρις αλατι ζαχαρη και βαζοντας στον οργανισμο μου σε ηρεμια (χαρακτηριστικα μου ειχε πει οτι και το σπιτι να καιγεται εγω θα πρεπει να ειμαι χαλαρη), ολα πηγαν καλα.  Ολα θα πανε καλα, αρκει να ακολουθησεις τις οδηγιες που θα σου δωσει ο γιατρος. ΜΕ το καλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Επαναφέρω το θέμα γιατί λόγω σοβαρής προεκλαμψίας γέννησα πρόωρα στους 6,5 μήνες και το μωράκι μου μετά από έναν σύντομο αλλά γενναίο αγώνα στην εντατική έφυγε από τη ζωή. Ομοίως κι εγώ κινδύνευσα λόγω αυτής της επιπλοκής και πέρασα ένα δύσκολο και πολύωρο χειρουργείο. Ενώ έχω αρκετές ιατρικές γνώσεις ήμουν παντελώς αδαής σε ό,τι αφορά την προεκλαμψία και τους κινδύνους που απορρέουν από αυτήν και αφορούν και τη μητέρα και το μωρό. Θέλω να πω λοιπόν σε ΟΛΕΣ τις εγκύους να ενημερωθούν γιατί είναι μία επιπλοκή της κύησης που μας αφορά όλες ακόμη και αν το ποσοστό είναι μικρό στον γενικό πληθυσμό. Εγώ δεν είχα κανέναν άλλον προδιαθεσικό παράγοντα πέρα από το ότι είμαι 41 (μετά τα 40 και πριν τα 25 οι πιθανότητες είναι αυξημένες) και το ανώτερο που έφτασε η πίεση μου ήταν 16 (οπότε δεν χρειάζεται καν να φτάσει σε υπερβολικά επίπεδα η πίεση για να μπει η διάγνωση της προεκλαμψίας). Είναι πάρα πολύ απλό να βρει κανείς πληροφορίες στο διαδίκτυο γκουγκλάροντας τη λέξη και φυσικά ρωτώντας τον γιατρό του. Η πρώτη και βασική ένδειξη για τις πιθανότητες μίας εγκύου για προεκλαμψία δίνεται στην αυχενική αλλά και μετά κατά τη β’ επιπέδου υπάρχει μία ολοκληρωμένη εικόνα για την αιμάτωση του πλακούντα και την φυσιολογική ανάπτυξη του μωρού. Η προεκλαμψία είναι κατά βάση μία παθολογία που αφορά τον πλακούντα αλλά επηρεάζει και τον οργανισμό της μητέρας όσο προχωράει.

Δεν τα γράφω αυτά για να πανικοβάλλω τον οποιοδήποτε αλλά είναι σημαντικό να είμαστε ενημερωμένες. Και προς Θεού επειδή την παθαίνει ένα μικρό ποσοστό εγκύων δεν σημαίνει ότι θα την πάθουν όλες. Παρ’ όλα αυτά -και αυτή είναι η βασική μου συμβουλή- στην εγκυμοσύνη πρέπει πάντα να δίνουμε σημασία σε οποιοδήποτε σύμπτωμα μας εμφανίζεται και μας δημιουργεί την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά. Σ’ εμένα ήταν ένας επίμονος πόνος στο πάνω μέρος της κοιλιάς που με οδήγησε στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου. Εκ των υστέρων έμαθα ότι είναι ένα από τα συμπτώματα της εν λόγω επιπλοκής της κύησης. Επίσης κάποιες μελέτες λένε ότι οι γυναίκες που έμειναν έγκυες με εξωσωματική διατρέχουν έναν επιπλέον κίνδυνο οπότε καλό είναι να έχει κανείς τον νου του.

Με την ευχή να μην συμβαίνει σε καμία γυναίκα και ειδικά νωρίς στην κύηση όπως συνέβη σ’ εμένα αλλά και με την πεποίθηση ότι η γνώση είναι δύναμη οπότε πρέπει να είμαστε πληροφορημένες για τα θέματα που αφορούν εμάς και τα μωρά μας.

 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Indyla είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Επαναφέρω το θέμα γιατί λόγω σοβαρής προεκλαμψίας γέννησα πρόωρα στους 6,5 μήνες και το μωράκι μου μετά από έναν σύντομο αλλά γενναίο αγώνα στην εντατική έφυγε από τη ζωή. Ομοίως κι εγώ κινδύνευσα λόγω αυτής της επιπλοκής και πέρασα ένα δύσκολο και πολύωρο χειρουργείο. Ενώ έχω αρκετές ιατρικές γνώσεις ήμουν παντελώς αδαής σε ό,τι αφορά την προεκλαμψία και τους κινδύνους που απορρέουν από αυτήν και αφορούν και τη μητέρα και το μωρό. Θέλω να πω λοιπόν σε ΟΛΕΣ τις εγκύους να ενημερωθούν γιατί είναι μία επιπλοκή της κύησης που μας αφορά όλες ακόμη και αν το ποσοστό είναι μικρό στον γενικό πληθυσμό. Εγώ δεν είχα κανέναν άλλον προδιαθεσικό παράγοντα πέρα από το ότι είμαι 41 (μετά τα 40 και πριν τα 25 οι πιθανότητες είναι αυξημένες) και το ανώτερο που έφτασε η πίεση μου ήταν 16 (οπότε δεν χρειάζεται καν να φτάσει σε υπερβολικά επίπεδα η πίεση για να μπει η διάγνωση της προεκλαμψίας). Είναι πάρα πολύ απλό να βρει κανείς πληροφορίες στο διαδίκτυο γκουγκλάροντας τη λέξη και φυσικά ρωτώντας τον γιατρό του. Η πρώτη και βασική ένδειξη για τις πιθανότητες μίας εγκύου για προεκλαμψία δίνεται στην αυχενική αλλά και μετά κατά τη β’ επιπέδου υπάρχει μία ολοκληρωμένη εικόνα για την αιμάτωση του πλακούντα και την φυσιολογική ανάπτυξη του μωρού. Η προεκλαμψία είναι κατά βάση μία παθολογία που αφορά τον πλακούντα αλλά επηρεάζει και τον οργανισμό της μητέρας όσο προχωράει.

Δεν τα γράφω αυτά για να πανικοβάλλω τον οποιοδήποτε αλλά είναι σημαντικό να είμαστε ενημερωμένες. Και προς Θεού επειδή την παθαίνει ένα μικρό ποσοστό εγκύων δεν σημαίνει ότι θα την πάθουν όλες. Παρ’ όλα αυτά -και αυτή είναι η βασική μου συμβουλή- στην εγκυμοσύνη πρέπει πάντα να δίνουμε σημασία σε οποιοδήποτε σύμπτωμα μας εμφανίζεται και μας δημιουργεί την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά. Σ’ εμένα ήταν ένας επίμονος πόνος στο πάνω μέρος της κοιλιάς που με οδήγησε στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου. Εκ των υστέρων έμαθα ότι είναι ένα από τα συμπτώματα της εν λόγω επιπλοκής της κύησης. Επίσης κάποιες μελέτες λένε ότι οι γυναίκες που έμειναν έγκυες με εξωσωματική διατρέχουν έναν επιπλέον κίνδυνο οπότε καλό είναι να έχει κανείς τον νου του.

Με την ευχή να μην συμβαίνει σε καμία γυναίκα και ειδικά νωρίς στην κύηση όπως συνέβη σ’ εμένα αλλά και με την πεποίθηση ότι η γνώση είναι δύναμη οπότε πρέπει να είμαστε πληροφορημένες για τα θέματα που αφορούν εμάς και τα μωρά μας.

 

Καλησπέρα και από μένα...λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου..ήθελα να σου μιλήσω και για την δική μου εμπειρία...Στα 20 έμεινα έγκυος όλα καλά με λίγο τσιμπιμενη πίεση,προς το τέλος της εγκυμοσύνης μου περίπου 36και κάτι ανεβάζω πίεση 16μισο ,ουρικό οξύ 10,κρεατινινη 4,5..,κυρία φεύγα και αυτή και μαζί ολαααα τα ηπατικά....πρήξιμο παράξενο και 2 κιλά σε μια μέρα η γιατρός να ωρύεται μεσααα...προεκλαμσια στα επείγοντα με καισαρική και μωρό 2440 δεν έπαιρνε βάρος...Δεν μου είχαν βρει τίποτα ανησυχητικό στους υπέροχους...2η εγκυμοσύνη 26χρονων με υπόταση αυτή τη φορά εννοείτε 8μηνες χωρίς ίχνος αλατιού και στην 34και κάτι εβδομάδα 12ουρικο οξύ,ανεβασμένα ηπατικά, 8αμνιακο υγρό, το μωρό δεν έπαιρνε καθόλου βάρος,και πίεση από 9 που είχα σε όλη την εγκυμοσύνη ξαφνικά 14...Μέσα πάλι και γέννησα 35εβδομαδων...Η γιατρός μου πλέον φοβάται να κάνω 3ο παιδάκι είναι μεγάλο Ρίσκο για την υγεία μου...Καλά κάνεις και θίγεις το θεμα αυτό είναι εξαιρετικά επικίνδυνο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Νένα 27 είπε:

Καλησπέρα και από μένα...λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου..ήθελα να σου μιλήσω και για την δική μου εμπειρία...Στα 20 έμεινα έγκυος όλα καλά με λίγο τσιμπιμενη πίεση,προς το τέλος της εγκυμοσύνης μου περίπου 36και κάτι ανεβάζω πίεση 16μισο ,ουρικό οξύ 10,κρεατινινη 4,5..,κυρία φεύγα και αυτή και μαζί ολαααα τα ηπατικά....πρήξιμο παράξενο και 2 κιλά σε μια μέρα η γιατρός να ωρύεται μεσααα...προεκλαμσια στα επείγοντα με καισαρική και μωρό 2440 δεν έπαιρνε βάρος...Δεν μου είχαν βρει τίποτα ανησυχητικό στους υπέροχους...2η εγκυμοσύνη 26χρονων με υπόταση αυτή τη φορά εννοείτε 8μηνες χωρίς ίχνος αλατιού και στην 34και κάτι εβδομάδα 12ουρικο οξύ,ανεβασμένα ηπατικά, 8αμνιακο υγρό, το μωρό δεν έπαιρνε καθόλου βάρος,και πίεση από 9 που είχα σε όλη την εγκυμοσύνη ξαφνικά 14...Μέσα πάλι και γέννησα 35εβδομαδων...Η γιατρός μου πλέον φοβάται να κάνω 3ο παιδάκι είναι μεγάλο Ρίσκο για την υγεία μου...Καλά κάνεις και θίγεις το θεμα αυτό είναι εξαιρετικά επικίνδυνο...

Έλεγχο για το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο κάνατε? Στη δεύτερη κύηση πάθατε και πάλι προεκλαμψία υπό αντιπηκτική αγωγή?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Έλεγχο για το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο κάνατε? Στη δεύτερη κύηση πάθατε και πάλι προεκλαμψία υπό αντιπηκτική αγωγή?

Καλημέρα!!Όχι δεν έχω κάνει τον έλεγχο που μου λέτε.. Δεν γνωρίζω καν τι είναι, δεν έχω καμία ενημέρωση η γυναικολόγος μου με παρέπεμψε απλά σε νεφρολογο λόγο του ουρικόυ που ανέβασα και επειδή στην πρώτη γέννα είναι πάθει νεφρική ανεπάρκεια.. αντιπικτικη αγωγή έκανα στην 2η κύηση.. παρόλα αυτά επαθα ότι έπαθα.. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Έλεγχο για το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο κάνατε? Στη δεύτερη κύηση πάθατε και πάλι προεκλαμψία υπό αντιπηκτική αγωγή?

 

Καλησπέρα, αν και δεν απευθύνεται σ’ εμένα η ερώτηση σας, επειδή υποθέτω ότι έχετε επιστημονικό ενδιαφέρον για το θέμα, να πω ότι κι εγώ έκανα ηπαρίνη από την αρχή της κύησης και έπαιρνα σαλοσπίρ (80 και μετά 100mg) επίσης από την αρχή.

 

14 ώρες πρίν, Νένα 27 είπε:

Καλησπέρα και από μένα...λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου..ήθελα να σου μιλήσω και για την δική μου εμπειρία...Στα 20 έμεινα έγκυος όλα καλά με λίγο τσιμπιμενη πίεση,προς το τέλος της εγκυμοσύνης μου περίπου 36και κάτι ανεβάζω πίεση 16μισο ,ουρικό οξύ 10,κρεατινινη 4,5..,κυρία φεύγα και αυτή και μαζί ολαααα τα ηπατικά....πρήξιμο παράξενο και 2 κιλά σε μια μέρα η γιατρός να ωρύεται μεσααα...προεκλαμσια στα επείγοντα με καισαρική και μωρό 2440 δεν έπαιρνε βάρος...Δεν μου είχαν βρει τίποτα ανησυχητικό στους υπέροχους...2η εγκυμοσύνη 26χρονων με υπόταση αυτή τη φορά εννοείτε 8μηνες χωρίς ίχνος αλατιού και στην 34και κάτι εβδομάδα 12ουρικο οξύ,ανεβασμένα ηπατικά, 8αμνιακο υγρό, το μωρό δεν έπαιρνε καθόλου βάρος,και πίεση από 9 που είχα σε όλη την εγκυμοσύνη ξαφνικά 14...Μέσα πάλι και γέννησα 35εβδομαδων...Η γιατρός μου πλέον φοβάται να κάνω 3ο παιδάκι είναι μεγάλο Ρίσκο για την υγεία μου...Καλά κάνεις και θίγεις το θεμα αυτό είναι εξαιρετικά επικίνδυνο...

 

Σ’ ευχαριστώ πολύ που παρέθεσες τη δική σου εμπειρία από την προεκλαμψία μετά το σχόλιο μου. Νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμο να δημοσιοποιούμε τις ιστορίες μας για να ενημερώνονται κι άλλες γυναίκες. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Indyla είπε:

 

Καλησπέρα, αν και δεν απευθύνεται σ’ εμένα η ερώτηση σας, επειδή υποθέτω ότι έχετε επιστημονικό ενδιαφέρον για το θέμα, να πω ότι κι εγώ έκανα ηπαρίνη από την αρχή της κύησης και έπαιρνα σαλοσπίρ (80 και μετά 100mg) επίσης από την αρχή.

 

 

Σ’ ευχαριστώ πολύ που παρέθεσες τη δική σου εμπειρία από την προεκλαμψία μετά το σχόλιο μου. Νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμο να δημοσιοποιούμε τις ιστορίες μας για να ενημερώνονται κι άλλες γυναίκες. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

Να σαι καλά!!Σ'ευχαριστώ πολύ και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα.. Ναι πρέπει να τα έχουμε υπόψιν μας κάτι τέτοια γιατί δεν είναι αστεία.. χρειάζεται έλεγχος..εμένα πάντως ξαφνικά μου παρουσιάστηκαν όλα.. Εκεί που νομιζεις ότι έλα μωρέ όλα καλά είναι βρίσκεσαι στο κενό.. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Νένα 27 είπε:

Να σαι καλά!!Σ'ευχαριστώ πολύ και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα.. Ναι πρέπει να τα έχουμε υπόψιν μας κάτι τέτοια γιατί δεν είναι αστεία.. χρειάζεται έλεγχος..εμένα πάντως ξαφνικά μου παρουσιάστηκαν όλα.. Εκεί που νομιζεις ότι έλα μωρέ όλα καλά είναι βρίσκεσαι στο κενό.. 

 

Κι εγώ σ᾽ ευχαριστώ γλυκιά μου για τις ευχές σου. Είναι ακριβώς όπως το λες. Αυτές οι καταστάσεις σε βρίσκουν από το πουθενά και εντελώς απροετοίμαστη. Και επειδή η πλειοψηφία των γυναικολόγων δεν γνωρίζει πολλά γι᾽ αυτά τα θέματα χρειάζεται ένας γιατρός που να ειδικεύεται μέσα από την εκπαίδευση και την κλινική του εμπειρία στις κυήσεις υψηλού ρίσκου για να παρακολουθήσει το πρόβλημα σου. Και αυτό γιατί οι παθήσεις σαν την προεκλαμψία αφορούν το "σύστημα" μητέρα-βρέφος και όχι μόνο τη μητέρα που είναι το αντικείμενο του μέσου μαιευτήρα-γυναικολόγου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με παραξένεψε ιδιαίτερα αυτή η κατάσταση.. Και αυτό που μου έδωσαν οι γιατροί να καταλάβω είναι πως είναι μια αντίδραση του σώματος μας ,σαν να μην μπορεί να το σώμα μας να ανταπεξέλθει στην εγκυμοσύνη ζορίζεται ειδικά τους τελευταίους μήνες.. Δεν ξέρω πάντως εμένα δεν με αφήνει η γυναικολος μου να ρισκάρω σε επόμενη εγκυμοσύνη γιατί τα ρίσκα είναι μεγάλα.. Εσύ έκανες εξετάσεις μετά από το περιστατικό σου;

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά η προεκλαμψία βασίζεται -όπως το έχω καταλάβει- σε έναν "ανταγωνισμό" μεταξύ μητέρας και μωρού με επίκεντρο τον πλακούντα ο οποίος παίζει τον κεντρικό ρόλο σε αυτή την πάθηση. Γι᾽ αυτό νομίζω ότι η μόνη θεραπεία θεωρείται ο τοκετός (όχι γιατί απομακρύνεται το μωρό από το σώμα της μητέρας αλλά ο πλακούντας). Διαβάζοντας διαπιστώνω ότι δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμη διαπιστωμένη αιτιολογία γι᾽ αυτήν. Αντίθετα υπάρχουν πολλές θεωρίες. Και κατἀ συνέπεια δεν υπάρχουν και μέσα πρόληψης ή θεραπείας πέρα από την ασπιρίνη που δίνεται προληπτικά αλλά που όπως αποδείχτηκε στην περίπτωση μου δεν είναι πάντα αποτελεσματική (ίσως βέβαια αυτό να εξαρτάται από τη δόση γιατί άλλοι γιατροί αρκούνται στα 80mg ενώ άλλοι δίνουν 160mg).

Νομίζω ότι αφού έχεις ήδη γίνει μαμά η γιατρός σου κάνει καλά που σε αποτρέπει από μία επόμενη εγκυμοσύνη γιατί καλό είναι να μην παίζουμε με την υγεία μας. Εγώ τώρα έχω αρχίσει να βλέπω διάφορους γιατρούς που είναι σχετικοί με το θέμα για να δω πως θα συνεχίσουμε. Οπότε περιμένω να δω τι εξετάσεις θα μου συστήσουν. Ακούω πάντως ότι μερικοί γιατροί προτείνουν ως σίγουρη λύση την παρένθετη μητρότητα... κάτι που ακολούθησε και η Kim Kardashian προφανώς που έκανε το τρίτο της νομίζω παιδί με αυτόν τον τρόπο λόγω προεκλαμψίας στην προηγούμενη εγκυμοσύνη της. Πρόκειται βεβαίως για μία λύση "πολυτελείας"...

 

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω κάπως έτσι το καταλαβαίνω.. Δεν θα το ρισκάρω άλλο εγώ προσωπικά για επόμενο...Πρέπει όμως να το κοιτάξω και εγώ δεν έχω βρει ομως χρόνο με το μωρο.Εγω έπαιρνα αρχικά 100mg salospir και μετά ξεκίνησα αντιπικτικες ενέσεις σε όλη την κύηση με 80mg  salospir.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια κεντρικη αποκολληση πλακουντα στην πρωτη εγκυμοσυνη και προεκλαμψια στην δευτερη. Αλλαγη γιατρου, ξεσκονισμα απο εξετασεις και νεα εγκυμοσυνη. Χαπια για την πιεση, παιδικη ασπιρινη, μαγνησιο, συγκεκριμενη διατροφη (οχι αλατι, ζαχαρη)στενη παρακολουθηση , ηρεμια και ολα καλα. Εξετασεις ομως κ μεγαλη προσοχη, ο πρωτος γιατρος μου ειχε πει να μην ξαναπροσπαθησω για παιδι. Ηταν ομως ο ιδιος που δεν μπορεσε να εκτιμησει την κατασταση κ φυσικα ουτε να κανει κατι. Δυο παιδια χαμενα κ εγω σε κινδυνο, ενω ηξερε....

Link to comment
Share on other sites

Ναι χάπι για την πίεση είχα και γω αλλά στην 2η εγκυμοσύνη δεν μου χρειάστηκε είχα υπόταση, στον τέλος τσίμπησε και η πίεση μαζί με όλα τα υπόλοιπα...καθολου ζάχαρη και αλάτι το θυμάμαι και γω μμμπρρρ...Είναι μια παράξενη κατάσταση..Και είναι και ανάλογα σε τι γιατρό θα πέσεις.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σύντομα θα γίνω θεία, ο αδελφός μου περιμένει το πρώτο του παιδάκι :) Η εγκυμοσύνη της νύφης μου και καλύτερης μου φίλης κυλούσε ομαλά, όλα ήταν φυσιολογικά εκτός από 2 περιστατικά έντονων στομαχοπονων που αποδόθηκαν σε ευαισθησία του γαστρεντερικου. Πρόσφατα άρχισε να έχει και διαρροιες οι οποίες την ταλαιπωρησαν αρκετά. Πρήξιμο στα πόδια, μη παθολογικο που αποδόθηκε στην εποχή που διανύουμε. Στην τελευταία εξέταση ούρων βρέθηκε λεύκωμα και επικοινώνησε με τον γιατρό της, συναντήθηκαν, την μέτρησε και είχε πίεση 16 και το μωρό είχε απόκλιση ανάπτυξης 2-3 εβδομάδων. Όλα αυτά μαζί οδηγούν στην διάγνωση της προεκλαμψιας αλλά λόγω της εμφάνισης της (το πρήξιμο στα πόδια υποχώρησε λίγο και το βάρος της είναι φυσιολογικό) ο γιατρός δεν είναι σίγουρος. Παρ'ολα αυτά της έκανε μια ένεση κορτιζόνης, της έδωσε χάπια για τη πίεση και της ειπε ότι αν σε 2 μέρες η πίεση δεν κατέβει θα μπει με πρόκληση(33 εβδομάδων σύμφωνα με τον τελευταίο υπέρηχο, 35 εβδ σύμφωνα με την ΤΕΡ). 

Ο λόγος που γράφω είναι για να μάθω εμπειρίες σχετικά με τη συγκεκριμένη κατάσταση. Υπάρχουν γυναίκες με παρόμοια εμπειρία και ποια ήταν η έκβαση; Αν το μωράκι γεννηθεί τώρα είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί ΜΕΝΝ; Τι γίνεται με τον θηλασμο σε αυτή τη κατάσταση; γιατί επιθυμεί να θηλάσει αποκλειστικά, το οποίο μάλλον δεν είναι εφικτο. Επίσης, με μια πιθανή πρόκληση τοκετού σ'αυτη την εβδομάδα υπάρχει πιθανότητα να αποφευχθεί η καισαρική η είναι μονόδρομος; Ήθελε να γεννήσει φυσιολογικά και φυσικά,  πράγμα που μάλλον αποκλείεται αν γίνει τώρα πρόκληση. Οποιαδήποτε εμπειρία η πληροφορία θα μου ήταν χρησιμη:)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Σύντομα θα γίνω θεία, ο αδελφός μου περιμένει το πρώτο του παιδάκι :) Η εγκυμοσύνη της νύφης μου και καλύτερης μου φίλης κυλούσε ομαλά, όλα ήταν φυσιολογικά εκτός από 2 περιστατικά έντονων στομαχοπονων που αποδόθηκαν σε ευαισθησία του γαστρεντερικου. Πρόσφατα άρχισε να έχει και διαρροιες οι οποίες την ταλαιπωρησαν αρκετά. Πρήξιμο στα πόδια, μη παθολογικο που αποδόθηκε στην εποχή που διανύουμε. Στην τελευταία εξέταση ούρων βρέθηκε λεύκωμα και επικοινώνησε με τον γιατρό της, συναντήθηκαν, την μέτρησε και είχε πίεση 16 και το μωρό είχε απόκλιση ανάπτυξης 2-3 εβδομάδων. Όλα αυτά μαζί οδηγούν στην διάγνωση της προεκλαμψιας αλλά λόγω της εμφάνισης της (το πρήξιμο στα πόδια υποχώρησε λίγο και το βάρος της είναι φυσιολογικό) ο γιατρός δεν είναι σίγουρος. Παρ'ολα αυτά της έκανε μια ένεση κορτιζόνης, της έδωσε χάπια για τη πίεση και της ειπε ότι αν σε 2 μέρες η πίεση δεν κατέβει θα μπει με πρόκληση(33 εβδομάδων σύμφωνα με τον τελευταίο υπέρηχο, 35 εβδ σύμφωνα με την ΤΕΡ). 

Ο λόγος που γράφω είναι για να μάθω εμπειρίες σχετικά με τη συγκεκριμένη κατάσταση. Υπάρχουν γυναίκες με παρόμοια εμπειρία και ποια ήταν η έκβαση; Αν το μωράκι γεννηθεί τώρα είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί ΜΕΝΝ; Τι γίνεται με τον θηλασμο σε αυτή τη κατάσταση; γιατί επιθυμεί να θηλάσει αποκλειστικά, το οποίο μάλλον δεν είναι εφικτο. Επίσης, με μια πιθανή πρόκληση τοκετού σ'αυτη την εβδομάδα υπάρχει πιθανότητα να αποφευχθεί η καισαρική η είναι μονόδρομος; Ήθελε να γεννήσει φυσιολογικά και φυσικά,  πράγμα που μάλλον αποκλείεται αν γίνει τώρα πρόκληση. Οποιαδήποτε εμπειρία η πληροφορία θα μου ήταν χρησιμη:)

Η προεκλαμψία στην εγκυμοσύνη είναι επικίνδυνη αν δεν την πάρουν χαμπάρι αλλά εφόσον το κατάλαβαν όλα καλά θα πάνε. Το βάρος του μωρού πόσο είναι? Συνήθως όταν είναι πολύ μικρό ξέρω ότι επιλέγουν καισαρική για να μην ταλαιπωρηθεί. Απ' τη στιγμή που είναι 35 εβδομάδων θερμοκοιτίδα θα μπει μόνο για παρακολούθηση αν είναι όλα τα άλλα καλά από οξυγόνο κ κιλά. Το πολύ να κάτσει κάνα 2-3 μέρες. Αν το βάρος είναι κάτω από 2 κιλά θα μείνει θερμοκοιτίδα μεχρι να φτάσει στο επιθυμητό βαρος. Αν θέλει να θηλάσει δεν είναι εμπόδιο απλά λίγο μεγαλύτερη ταλαιπωρία. Θα μπαίνει κανονικά να θηλάζει το μωρό αν μπορεί να μείνει εκτός οξυγόνου κ τις υπόλοιπες φορές της ημέρας θα βγάζει με θηλαστρο για να διατηρήσει την παραγωγή. Εύχομαι όλα να πάνε καλά, να πέσει η πίεση κ να μην χρειαστεί να ταλαιπωρηθεί καθόλου.. Αλλά κ τώρα να γεννήσει το μωρό είναι σε πάρα πολύ καλή εβδομάδα κ δεν έχει κανένα λόγο να φοβάται!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Σύντομα θα γίνω θεία, ο αδελφός μου περιμένει το πρώτο του παιδάκι :) Η εγκυμοσύνη της νύφης μου και καλύτερης μου φίλης κυλούσε ομαλά, όλα ήταν φυσιολογικά εκτός από 2 περιστατικά έντονων στομαχοπονων που αποδόθηκαν σε ευαισθησία του γαστρεντερικου. Πρόσφατα άρχισε να έχει και διαρροιες οι οποίες την ταλαιπωρησαν αρκετά. Πρήξιμο στα πόδια, μη παθολογικο που αποδόθηκε στην εποχή που διανύουμε. Στην τελευταία εξέταση ούρων βρέθηκε λεύκωμα και επικοινώνησε με τον γιατρό της, συναντήθηκαν, την μέτρησε και είχε πίεση 16 και το μωρό είχε απόκλιση ανάπτυξης 2-3 εβδομάδων. Όλα αυτά μαζί οδηγούν στην διάγνωση της προεκλαμψιας αλλά λόγω της εμφάνισης της (το πρήξιμο στα πόδια υποχώρησε λίγο και το βάρος της είναι φυσιολογικό) ο γιατρός δεν είναι σίγουρος. Παρ'ολα αυτά της έκανε μια ένεση κορτιζόνης, της έδωσε χάπια για τη πίεση και της ειπε ότι αν σε 2 μέρες η πίεση δεν κατέβει θα μπει με πρόκληση(33 εβδομάδων σύμφωνα με τον τελευταίο υπέρηχο, 35 εβδ σύμφωνα με την ΤΕΡ). 

Ο λόγος που γράφω είναι για να μάθω εμπειρίες σχετικά με τη συγκεκριμένη κατάσταση. Υπάρχουν γυναίκες με παρόμοια εμπειρία και ποια ήταν η έκβαση; Αν το μωράκι γεννηθεί τώρα είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί ΜΕΝΝ; Τι γίνεται με τον θηλασμο σε αυτή τη κατάσταση; γιατί επιθυμεί να θηλάσει αποκλειστικά, το οποίο μάλλον δεν είναι εφικτο. Επίσης, με μια πιθανή πρόκληση τοκετού σ'αυτη την εβδομάδα υπάρχει πιθανότητα να αποφευχθεί η καισαρική η είναι μονόδρομος; Ήθελε να γεννήσει φυσιολογικά και φυσικά,  πράγμα που μάλλον αποκλείεται αν γίνει τώρα πρόκληση. Οποιαδήποτε εμπειρία η πληροφορία θα μου ήταν χρησιμη:)

 

Δεν θα σου δώσω πολύ θάρρος με αυτά που θα σου πω, ωστόσο προκαταβολικά θα πω ότι η περίπτωση που ξέρω είχε εντέλει άριστη κατάληξη για μαμά και μωρό (πλέον 2χρονο νήπιο), που είναι και οι δύο γεροί και υγιείς. Πρόκειται για συγγενή παιδικού μου φίλου, επείγουσα καισαρική στην 35η εβδομάδα με ολική νάρκωση, ΜΕΝΝ για 3 εβδομάδες περίπου (δεν ξέρω σε τί παρακολούθηση), ο θηλασμός στάθηκε αδύνατος, αλλά η μαμά αντλούσε από την πρώτη μέρα και για έναν χρόνο αποκλειστικά, πράγμα για το οποίο εκ των υστέρων έχει μετανιώσει, γιατί ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ και νιώθει ότι "έχασε" τον πρώτο χρόνο του μωρού της, απολογιστικά τώρα λέει ότι έπρεπε να έχει δώσει ξένο. Η ίδια μας λέει ότι ο παιδίατρος δεν την "άφηνε" να δώσει ξένο, αλλά κρατώ μια επιφύλαξη μήπως η ίδια παρανόησε την προτροπή του παιδιάτρου και την προτίμησή του στο μητρικό γάλα, πιθανόν και λόγω προωρότητας του μωρού.

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Σύντομα θα γίνω θεία, ο αδελφός μου περιμένει το πρώτο του παιδάκι :) Η εγκυμοσύνη της νύφης μου και καλύτερης μου φίλης κυλούσε ομαλά, όλα ήταν φυσιολογικά εκτός από 2 περιστατικά έντονων στομαχοπονων που αποδόθηκαν σε ευαισθησία του γαστρεντερικου. Πρόσφατα άρχισε να έχει και διαρροιες οι οποίες την ταλαιπωρησαν αρκετά. Πρήξιμο στα πόδια, μη παθολογικο που αποδόθηκε στην εποχή που διανύουμε. Στην τελευταία εξέταση ούρων βρέθηκε λεύκωμα και επικοινώνησε με τον γιατρό της, συναντήθηκαν, την μέτρησε και είχε πίεση 16 και το μωρό είχε απόκλιση ανάπτυξης 2-3 εβδομάδων. Όλα αυτά μαζί οδηγούν στην διάγνωση της προεκλαμψιας αλλά λόγω της εμφάνισης της (το πρήξιμο στα πόδια υποχώρησε λίγο και το βάρος της είναι φυσιολογικό) ο γιατρός δεν είναι σίγουρος. Παρ'ολα αυτά της έκανε μια ένεση κορτιζόνης, της έδωσε χάπια για τη πίεση και της ειπε ότι αν σε 2 μέρες η πίεση δεν κατέβει θα μπει με πρόκληση(33 εβδομάδων σύμφωνα με τον τελευταίο υπέρηχο, 35 εβδ σύμφωνα με την ΤΕΡ). 

Ο λόγος που γράφω είναι για να μάθω εμπειρίες σχετικά με τη συγκεκριμένη κατάσταση. Υπάρχουν γυναίκες με παρόμοια εμπειρία και ποια ήταν η έκβαση; Αν το μωράκι γεννηθεί τώρα είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί ΜΕΝΝ; Τι γίνεται με τον θηλασμο σε αυτή τη κατάσταση; γιατί επιθυμεί να θηλάσει αποκλειστικά, το οποίο μάλλον δεν είναι εφικτο. Επίσης, με μια πιθανή πρόκληση τοκετού σ'αυτη την εβδομάδα υπάρχει πιθανότητα να αποφευχθεί η καισαρική η είναι μονόδρομος; Ήθελε να γεννήσει φυσιολογικά και φυσικά,  πράγμα που μάλλον αποκλείεται αν γίνει τώρα πρόκληση. Οποιαδήποτε εμπειρία η πληροφορία θα μου ήταν χρησιμη:)

το οτι το καταλαβαν κ το μωρο ειναι σε βιωσιμη εβδομαδα πλεον δεν υπαρχει κινδυνος ουτε για το μωρο ουτε για την μαμα. ο αποκλειστικος θηλασμος εννοειτε ειναι εφικτος ισα ισα που θα εχει κ περισσοτερο χρονο να το παλεψει γιατι το μωρο σιγουρα θα χρειαστει μια παρακολουθηση για καποιες μερες παραπανω. εμενα φιλη μου που κ τις δυο φορες που γεννησε προωρα κ τα μωρα μειναν μεσα 1 μηνα θηλασε αποκλειστικα για 2 χρονια χωρις δυσκολια κ τις δυο γεννες. 

η φυσιολογικη γεννα με ολα αυτα κ με αυξημενη πιεση δεν νομιζω οτι ειναι εφικτη... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει πολύ ελλιπής πληροφόρηση για την σοβαρή επιπλοκή της κύησης που λέγεται "προεκλαμψία". Οι κατ᾽ εξοχήν ειδικοί γιατροί που είναι ειδικευμένοι σε αυτές τις επιπλοκές είναι οι λεγόμενοι "εμβρυομητρικοί" γιατροί οι οποίοι στην Ελλάδα κυρίως αφιερώνονται στους υπερήχους κύησης και τον προγεννητικό έλεγχο. Στο εξωτερικό οι εν λόγω ιατροί παρακολουθούν και τις κυήσεις υψηλού κινδύνου όπως είναι αυτές που περιπλέκονται από επιπλοκές όπως η προεκλαμψία. @Sentir...natureza ως κάποια που έχασε το μωρό της από προεκλαμψία και έχοντας πια μιλήσει με πολλούς ειδικούς και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, θα σου πω ότι αυτό που πρέπει να προέχει για εσάς την οικογένεια αλλά κυρίως το ζευγάρι είναι η υγεία της μητέρας και του μωρού. Με αφορμή την ανάρτηση σου το λέω και για άλλες γυναίκες που μπορεί να τις αφορά το θέμα. Οι προβληματισμοί για τον θηλασμό και τα άλλα ζητήματα ( είδος τοκετού, πόσο θα μείνει το μωρό στη ΜΕΝΝ κλπ) έπονται. 'Οταν κάποιος όταν βρίσκεται σε αυτή την δύσκολη θέση το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να ακολουθεί πιστά τις οδηγίες των γιατρών και των νοσηλευτών ακόμη και αν ιδανικά θα ήθελε κάτι άλλο. Όπως είπε η φίλη παραπάνω το μωρό σας είναι σε προχωρημένη εβδομάδα -ακόμη και με δεδομένη την υπολειπόμενη ανάπτυξη- και αυτό είναι πολύ καλό. Όμως η προεκλαμψία δεν περνάει απαραίτητα μόλις γεννήσει η γυναίκα (πολλές περιπτώσεις γυναικών παρουσιάζουν επιπλοκές και μετά τον τοκετό) οπότε χρειάζεται στενή παρακολούθηση και μετά. Εύχομαι καλή επιτυχία και όλα να περάσουν ανώδυνα για τη νέα μανούλα και το μωράκι της.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω ολες για τις απαντησεις σας, οι εμπειριες σας ειναι πολυ σημαντικες. Φυσικα προεχει η υγεια της μαμας και του μωρου, γι'αυτο και ηθελα πληροφοριες σχετικα με τον τροπο γεννησης γνωριζοντας πως και η καισαρικη ενεχει κινδυνους αλλα και η προωροτητα απο μονη της οπως και ο μη θηλασμος. Το μωρακι ειναι 2.200 βασει του τελευταιου υπερηχου και οι προγνωσεις ειναι καλες (εξαλλου κι εγω 2.250 γεννηθηκα στις 38 εβδομαδες) απλα αν χρειαστει ΜΕΝΝ θα πρεπει να μεταφερθει σε αλλη πολη και ο θηλασμος θα ειναι ακομη πιο δυσκολος, γι'αυτο ηθελα εμπειριες σχετικα με αυτο. Σιγουρα δεν ειναι ακατορθωτο και προεχει η υγεια του νεογνου (η διατηρηση της γαλουχιας με θηλαστρο ειναι εφικτη) αλλα απ'οτι φαινεται δεν θα αντμετωπισει σοβαρα προβληματα διοτι βρισκεται σε "καλη" εβδομαδα και εχει ξεπερασει τα 2 κιλα. Προς το παρον αναμενουμε την εξεταση λευκωματος 24ωρου για να δουνε πως θα δρασουνε. @Indyla λυπαμαι για την απωλεια σου, πρεπει να ηταν πολυ δυσκολο για σενα αυτο που περασες. Σου ευχομαι καλη δυναμη. Να σε ρωτησω κατι εφ'οσον το εχεις ψαξει πολυ, ο γιατρος της δεν της εχει κανει ακομη doppler, εξεταση πολυ σημαντικη για την προεκλαμψια. Πιστευεις οτι υπαρχει καποιος λογος που δεν την εστειλε ακομη σε εμβρυολογο; Μηπως την κανουν αναλογως την βαρυτητα της προεκλαμψιας ή ειναι απαραιτητη; Βασει των λεγομενων μιας φιλης μου γυναικολογου επρεπε να το εχει κανει ηδη απο την πρωτη φορα που υπολειποταν η αναπτυξη κατα μια εβδομαδα τον προηγουμενο μηνα.

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Indyla είπε:

Καλησπέρα σε όλες,

Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει πολύ ελλιπής πληροφόρηση για την σοβαρή επιπλοκή της κύησης που λέγεται "προεκλαμψία". Οι κατ᾽ εξοχήν ειδικοί γιατροί που είναι ειδικευμένοι σε αυτές τις επιπλοκές είναι οι λεγόμενοι "εμβρυομητρικοί" γιατροί οι οποίοι στην Ελλάδα κυρίως αφιερώνονται στους υπερήχους κύησης και τον προγεννητικό έλεγχο. Στο εξωτερικό οι εν λόγω ιατροί παρακολουθούν και τις κυήσεις υψηλού κινδύνου όπως είναι αυτές που περιπλέκονται από επιπλοκές όπως η προεκλαμψία. @Sentir...natureza ως κάποια που έχασε το μωρό της από προεκλαμψία και έχοντας πια μιλήσει με πολλούς ειδικούς και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, θα σου πω ότι αυτό που πρέπει να προέχει για εσάς την οικογένεια αλλά κυρίως το ζευγάρι είναι η υγεία της μητέρας και του μωρού. Με αφορμή την ανάρτηση σου το λέω και για άλλες γυναίκες που μπορεί να τις αφορά το θέμα. Οι προβληματισμοί για τον θηλασμό και τα άλλα ζητήματα ( είδος τοκετού, πόσο θα μείνει το μωρό στη ΜΕΝΝ κλπ) έπονται. 'Οταν κάποιος όταν βρίσκεται σε αυτή την δύσκολη θέση το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να ακολουθεί πιστά τις οδηγίες των γιατρών και των νοσηλευτών ακόμη και αν ιδανικά θα ήθελε κάτι άλλο. Όπως είπε η φίλη παραπάνω το μωρό σας είναι σε προχωρημένη εβδομάδα -ακόμη και με δεδομένη την υπολειπόμενη ανάπτυξη- και αυτό είναι πολύ καλό. Όμως η προεκλαμψία δεν περνάει απαραίτητα μόλις γεννήσει η γυναίκα (πολλές περιπτώσεις γυναικών παρουσιάζουν επιπλοκές και μετά τον τοκετό) οπότε χρειάζεται στενή παρακολούθηση και μετά. Εύχομαι καλή επιτυχία και όλα να περάσουν ανώδυνα για τη νέα μανούλα και το μωράκι της.

Να συμπληρώσω κι εγώ ότι η Προεκλαμψία χρειάζεται διερεύνηση για τα αίτιά της, γιατί έχει υψηλό κίνδυνο υποτροπής που, σε ορισμένες περιπτώσεις, μπορεί να προληφθεί. Είναι μια από τις λίγες περιπτώσεις που χρειάζεται έλεγχος θρομβοφιλίας και κυρίως έλεγχος για το Αντιφωσφολιπιδικό Σύνδρομο. Άρα όταν όλα τελειώσουν καλά με την τρέχουσα κύηση και αν στα πλάνα είναι και επόμενη κύηση, τότε δε θα πρέπει να παραμεληθεί ο έλεγχος για τα αίτια που προκάλεσαν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Σύντομα θα γίνω θεία, ο αδελφός μου περιμένει το πρώτο του παιδάκι :) Η εγκυμοσύνη της νύφης μου και καλύτερης μου φίλης κυλούσε ομαλά, όλα ήταν φυσιολογικά εκτός από 2 περιστατικά έντονων στομαχοπονων που αποδόθηκαν σε ευαισθησία του γαστρεντερικου. Πρόσφατα άρχισε να έχει και διαρροιες οι οποίες την ταλαιπωρησαν αρκετά. Πρήξιμο στα πόδια, μη παθολογικο που αποδόθηκε στην εποχή που διανύουμε. Στην τελευταία εξέταση ούρων βρέθηκε λεύκωμα και επικοινώνησε με τον γιατρό της, συναντήθηκαν, την μέτρησε και είχε πίεση 16 και το μωρό είχε απόκλιση ανάπτυξης 2-3 εβδομάδων. Όλα αυτά μαζί οδηγούν στην διάγνωση της προεκλαμψιας αλλά λόγω της εμφάνισης της (το πρήξιμο στα πόδια υποχώρησε λίγο και το βάρος της είναι φυσιολογικό) ο γιατρός δεν είναι σίγουρος. Παρ'ολα αυτά της έκανε μια ένεση κορτιζόνης, της έδωσε χάπια για τη πίεση και της ειπε ότι αν σε 2 μέρες η πίεση δεν κατέβει θα μπει με πρόκληση(33 εβδομάδων σύμφωνα με τον τελευταίο υπέρηχο, 35 εβδ σύμφωνα με την ΤΕΡ). 

Ο λόγος που γράφω είναι για να μάθω εμπειρίες σχετικά με τη συγκεκριμένη κατάσταση. Υπάρχουν γυναίκες με παρόμοια εμπειρία και ποια ήταν η έκβαση; Αν το μωράκι γεννηθεί τώρα είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί ΜΕΝΝ; Τι γίνεται με τον θηλασμο σε αυτή τη κατάσταση; γιατί επιθυμεί να θηλάσει αποκλειστικά, το οποίο μάλλον δεν είναι εφικτο. Επίσης, με μια πιθανή πρόκληση τοκετού σ'αυτη την εβδομάδα υπάρχει πιθανότητα να αποφευχθεί η καισαρική η είναι μονόδρομος; Ήθελε να γεννήσει φυσιολογικά και φυσικά,  πράγμα που μάλλον αποκλείεται αν γίνει τώρα πρόκληση. Οποιαδήποτε εμπειρία η πληροφορία θα μου ήταν χρησιμη:)

 

Στο πρώτο μου παιδί μπήκαν υποψίες για κίνδυνο προεκλαμψίας στο τέλος του δευτέρου τριμήνου από τις μετρήσεις των αντιστάσεων στις αρτηρίες, οπότε και ξεκίνησε ένας μεγάλος κύκλος εξετάσεων που οδήγησε σε αγωγή με αντιπηκτικά, περιορισμό έντονης άσκησης, περιορισμούς στη διατροφή, και εβδομαδιαίους υπέρηχους σε εξειδικευμένο τμήμα. Τελικά γέννησα με καισαρική στις 35 εβδομάδες ένα υγιέστατο μεν μωρό, αλλά με βάρος 1μιση κιλό, που έκατσε πάνω από μήνα στην ΜΕΝΝ. Λόγω παραμονής σε θερμοκοιτίδα, χωρίς δυνατότητα να βγει για να θηλάσει, και δικής μου πιστεύω απειρίας, κάναμε μικτή διατροφή για 3 μήνες όταν ήρθε στο σπίτι και τελικά γυρίσαμε σε ξένο. 

Πρόκληση για να κάνεις καισαρική, δεν έχει νόημα. Ή πρόκληση ή προγραμματισμένη καισαρική. Σε εμάς, λόγω της κατάστασης του μωρού δεν τέθηκε θέμα πρόκλησης, ήταν μεγάλος ο κίνδυνος για το μωρό και ο γιατρός μου ήταν κάθετος για καισαρική, παρόλο που γνωρίζω ότι τις αποφεύγει. 

Από εκεί και πέρα, αν και δεν ξαναεμφάνισα προεκλαμψία, έχω άλλα δύο πρόωρα παιδιά για διαφορετικούς λόγους, πάλι με καισαρική και τα δύο λίγο πάνω από 2 κιλά, το ένα με μικρή παραμονή (λίγο πάνω από εβδομάδα) σε ΜΕΝΝ, το άλλο όχι. Και τα δύο θήλασαν αποκλειστικά, χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...