Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προεκλαμψία - Εκλαμψία


Recommended Posts

Με αγχωσε αρκετα η γιατρος!!Ο δυνατος πονος στην κοιλια ειναι συμπτωμα προεκλαμψιας δηλαδη, η απλα μου ετυχε μαζι?:| Εσυ ειχες?

 

Σχετικά με το πόνο στη κοιλιά που αναφέρεις,στη προεκλαμψία ο πόνος εντοπίζεται στο επιγάστριο και στο δεξιό υποχόνδριο λόγω διάτασης ηπατικής κάψας!ενώ εσυ αναφέρεις ότι ο πόνος εντοπίζεται στο υπογάστριο(χαμηλά στην κοιλία σου).ετσι δεν ειναι?

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο πονος στην κοιλια οντως ηταν πολυ χαμηλα, και δεν εχω παρατηρησει καθολου πρηξιμο πουθενα, γιαυτο μου ηρθε και τοσο αποτομο οταν μου ειπε οτι μαλλον εχω προεκλαμψια!εχω ηρεμησει καπως τωρα, σας ευχαριστω πολυ!:) αυριο ελπιζω οντως να ξερω..

Link to comment
Share on other sites

ο πονος στην κοιλια οντως ηταν πολυ χαμηλα, και δεν εχω παρατηρησει καθολου πρηξιμο πουθενα, γιαυτο μου ηρθε και τοσο αποτομο οταν μου ειπε οτι μαλλον εχω προεκλαμψια!εχω ηρεμησει καπως τωρα, σας ευχαριστω πολυ!:) αυριο ελπιζω οντως να ξερω..

 

Κάποιες φορές γίνονται και λάθοι και βγαίνουν λάθος συμπεράσματα!αύριο θα σου λυθεί η απορία!!!:lol: καλη επιτυχία!!!

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι ξέρω προεκλαμψία λέγεται η υψηλή πίεση μετά την 20η εβδομάδα της κύησης σε συνδιασμό με την παρουσία πρωτεΐνης στα ούρα. Οπότε μάλλον έχεις προεκλαμψία. Πάντως φαίνεται πως ο γιατρός σου σε παρακολουθεί στενά, προσπάθησε να μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εκανα "κρυφη" προεκλαμψια στον πρωτο μου γιο. δεν ειχα οιδημα (εκανα 2 μερες πριν κανω την αποκολληση και μπω για καισαρικη), δεν ειχα πιεση φανερη, ειχα μονο στις μητριαιες αρτηριες, δεν ειχα λευκωμα στα ουρα, τα ουρα μου ηταν παντα καθαρα, αλλα το μωρο δεν επαιρνε βαρος παρα μονο με το σταγονομετρο και πιεση στις μητριαιες τελικα εξεληφθη στην δευτερη εγκυμοσυνη σαν προεκλαμψια.

 

μακαρι να εισαι καλα και να βγουν πολυ καλες οι εξετασεις σου. καλου κακου παντως κοψε το αλατι εστω και τωρα.

Link to comment
Share on other sites

αχ μπερδευτηκα τελικα αν γινεται να εχω!:rolleyes: σημερα εχω να παω και στο νοσοκομειο και στην γυναικολογο μου, οποτε σε λιγες ωρες θα ξερω!!σας ευχαριστω πολυ που με βοηθησατε:-P ε και αν εχω απλα θα γεννησω νωριτερα, δεν ειναι καν νωρις τωρα πια!:-D

Link to comment
Share on other sites

αχ μπερδευτηκα τελικα αν γινεται να εχω!:rolleyes: σημερα εχω να παω και στο νοσοκομειο και στην γυναικολογο μου, οποτε σε λιγες ωρες θα ξερω!!σας ευχαριστω πολυ που με βοηθησατε:-P ε και αν εχω απλα θα γεννησω νωριτερα, δεν ειναι καν νωρις τωρα πια!:-D

Θα σε μαλωσω. Δεν καθομαστε να αναρωτιομαστε μια ολοκληρη μερα. Οτι μας απσχολει ειδικα για ενα σοβαροτατο θεμα οπως η προεκλαμψια, παιρνουμε αμεσως τηλεφωνο τον γιατρο μας.

Περιμενουμε τα νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

αχ μπερδευτηκα τελικα αν γινεται να εχω!:rolleyes: σημερα εχω να παω και στο νοσοκομειο και στην γυναικολογο μου, οποτε σε λιγες ωρες θα ξερω!!σας ευχαριστω πολυ που με βοηθησατε:-P ε και αν εχω απλα θα γεννησω νωριτερα, δεν ειναι καν νωρις τωρα πια!:-D

Εφόσον έχεις πίεση και λεύκωμα στα ούρα, γίνεται να έχεις. Όμως είτε έχεις είτε όχι, αυτό είναι θέμα του γιατρού σου, να σε παρακολουθήσει και να σου πει τι χρειάζεται να κάνετε. Δεν είναι κάτι που μπορείς να το επηρεάσεις εσύ με τη σκέψη. Συνεπώς άσε το τι λέμε εμείς εδώ μέσα που καμιά μας δεν έχει πτυχίο ιατρικής, πολύ λιγότερο μαιευτικής-γυναικολογίας, και απευθύνσου στο γιατρό σου για τα περαιτέρω.

 

Το να γεννήσεις 2 βδομάδες πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία δεν είναι "νωρίς". Η κύηση μετά τις 37 εβδομάδες θεωρείται τελειόμηνη.

 

Με το καλό και περιμένουμε νέα σου, όπως σου είπε η Ζωή :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχαν βγει λαθος τα αποτελεσματα ουρων,μαλλον απο προσμιξεις με κολπικα υγρα.Εχω μονο ιχνη πρωτεινων, οχι σαν χθες που ειχε βγει οτι ειχα παρα πολλες!!Και μαλλον η πιεση μου ειχε ανεβει επειδη με ειχαν τρομοκρατησει με τα λαθος αποτελεσματα:-P αρα δεν υπαρχει κινδυνος προεκλαμψιας..Σας εχει τυχει μηπως να σας εξετασουν 2 διαφορετικοι γιατροι και να βρισκουν το παιδι σε εντελως διαφορετικη ηλικια??:? Γιατι τη μια μου βγαινει οτι θα γεννησω 25/10, και την αλλη 7/11, δεν ξερω αν πρεπει να αρχισω την αντιστροφη μετρηση!Ο κυκλος μου δεν ηταν σταθερος και απο την αρχη εβγαινε λιγο μικροτερο, αλλα καθε γιατρος μου λεει αλλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι καλά! Είναι ωραίο να σου λένε ότι ΔΕΝ έχεις προεκλαμψία :D

 

Για τις διαφορές δεν ξέρω να σου πω. Οι γιατροί τι γνώμη έχουν; Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα ανησυχίας, άλλωστε οι υπέρηχοι δεν κάνουν μετρήσεις ακριβείας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχαν βγει λαθος τα αποτελεσματα ουρων,μαλλον απο προσμιξεις με κολπικα υγρα.Εχω μονο ιχνη πρωτεινων, οχι σαν χθες που ειχε βγει οτι ειχα παρα πολλες!!Και μαλλον η πιεση μου ειχε ανεβει επειδη με ειχαν τρομοκρατησει με τα λαθος αποτελεσματα:-P αρα δεν υπαρχει κινδυνος προεκλαμψιας..Σας εχει τυχει μηπως να σας εξετασουν 2 διαφορετικοι γιατροι και να βρισκουν το παιδι σε εντελως διαφορετικη ηλικια??:? Γιατι τη μια μου βγαινει οτι θα γεννησω 25/10, και την αλλη 7/11, δεν ξερω αν πρεπει να αρχισω την αντιστροφη μετρηση!Ο κυκλος μου δεν ηταν σταθερος και απο την αρχη εβγαινε λιγο μικροτερο, αλλα καθε γιατρος μου λεει αλλα!

 

Όλα πήγαν πολύ καλά, χάρηκα πολύ με τα ευχάριστα νέα σου!!! σχετικά με την πιθανή ημερομηνία τοκετού σου κάθε γιατρός λογικά θα χρησιμοποιεί διαφορετικούς τρόπους για να υπολογίσει την ημερομηνία σου,δε χρειάζεται να σε προβληματίζει αυτό!!!το μικρούλη σου θα επιλέξει την ημέρα που θα γεννηθεί ;):P:lol:

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχω αρχισει την αντιστροφη μετρηση ηδη απο τον 7ο μηνα (βιαζομαι, το ξερω:P) και απο εκει που μου εμεναν 15 μερες αρχιζω να σκεφτομαι μηπως ειναι 30, και απελπιζομαι!Θελω να γεννησω επιτελους!Παντως εχει κατεβει, οποτε ελπιζω οτι και τωρα μπορει να αρχισουν σιγα σιγα οι ωδινες:-D

Σιγουρα θα με καταλαβαινετε!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με καισαρική λόγω προεκλαμψίας, είχα πρηστεί πόδια (αστράλοι κλπ), πρόσωπο, και πίεση 22 ....και βάλε....δραματική κατάσταση. Είναι σοβαρό μην το αφήσεις. είναι κίνδυνος και για σένα και για το παιδάκι. Επίσης είχα φοβερό πονοκέφαλο.....!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!:-)

Ειμαι 2μιση βδομαδες πριν την γεννα και σημερα πηγα στο νοσοκομειο, και αρχικα τα βρηκαν ολα ενταξει.ομως οταν πηραν τα αποτελεσματα απο την γενικη ουρων βρηκαν πρωτεινες, και υποπτευθηκαν προεκλαμψια.Μου μετρησαν την πιεση και απο εκει που ηταν ολα ενταξει στις προηγουμενες μετρησεις, τωρα βγηκε 12,9 και 9,8.Επισης πονουσε παρα πολυ η κοιλια μου χαμηλα την προηγουμενη μερα, σε σημειο που εκλαιγα απτον πονο!!:shock: Και ενω δεν υπεφερα απο αγχος, το βραδυ ειχα για πρωτη φορα αυπνια και υπερβολικο αγχος για ασημαντα πραγματα, που απ οτι διαβασα ειναι και αυτο συμπτωμα.Υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ εχω προεκλαμψια??:confused: Γιατι το πιο βασικο ηταν οι πρωτεινες στα ουρα, αλλα αυτο μπορει να ηταν και λαθος αποτελεσμα, ετσι ελπιζω δηλαδη.Λαθη γινονται συνεχεια, πριν ενα μηνα μου ειχαν βρει οτι εχς τοξοπλασμα που αποδειχτηκε λαθος μετα και ειχα τρομοκρατηθει αδικα!Αυριο φυσικα θα ξανακανω το πρωι εξετασεις, αλλα μεχρι τοτε εχω αγωνια..

είδα ότι δεν έχεις, τέλος καλό όλα καλά. Θα σε συμβούλευα όμως να αλλάξεις μικροβιολογικό. Δεν είναι δικαιολογημένο να κάνουν διαρκώς λάθη, εμένα στο νησί δεν είχε κάνει σε όλη την κύηση κανένα λάθος το μικροβιολογικό. Στην Αθήνα πρίν την γέννα μου έκαναν λάθος και στις ορμόνες, με έβγαλαν ότι έχω υποθυρεοειδισμο, και στα ούρα, μου έβγαλαν ουρολοίμωξη.

Την ορμόνη πρόλαβα και την επανέλαβα και ήταν λάθος. Την καλλιέργεια δεν πρόλαβα, γεννούσα, αυτό όμως μου στέρησε το παιδί μου 2 μέρες στη ΜΕΝΝ λόγω κανονισμών του μαιευτηρίου. Εχε τα υπόψην αυτά, γιατί μπαίνοντας σε ρωτάνε το ιστορικό σου, και πρέπει να τα πείς, λάθος ξελαθος του μικροβιολογικου.

 

Κι γω είχα λεύκωμα στα ούρα πρίν γεννήσω αλλά τελικά δεν ήταν τίποτε. Επινα πολλά νερά και μου είχε πεί να τρώω ασπράδια, που δεν πρόλαβα να το κάνω κι έτσι πρίστηκα τουμπάνιασα. Δεν πρόλαβα γιατί πέθανε ένα συγγενικό πρόσωπο τότε και σε μια εβδομάδα γεννούσα, οπότε μόνο τα ασπράδια δεν σκεφτόμουν.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλημέρα σας...Εκπέμπω SOS..

Είμαι στην 22η εβδομάδα της κύησης. Την Παρασκευή κάναμε β Επιπέδου.Ευτυχώς ο διάδοχος χαίρει άκρας υγείας!!

Το θέμα είναι ότι το doppler έδειξε τιμή 2,47, αρκετά υψηλή δηλαδή. Ο γιατρός φοβήθηκε για προεκλαμψία, όχι απλά φοβήθηκε αλλά θεωρεί δεδομένο ότι θα την πάθω.

Σήμερα το πρωί έκανα γενική ούρων, όπου βρέθηκαν ίχνη λευκώματος.

Την Πέμπτη θα πάω στον γιατρό μου να δείξω το β επιπέδου και τις εξετάσεις.

 

Επίσης να αναφέρω ότι στο πρώτο παιδί δεν είχα ιδέα τί ήταν η προεκλαμψία, ώσπου 1 μέρα πριν γεννήσω πρίστηκα σαν μπαλόνι και την μέρα που πήγα στο νοσοκομείο με πόνους έφτασα πίεση 20 και οπότε έκανα καισαρική. Και στις 2 εγκυμοσύνες μετράω την πίεση αλλά δεν είχα πίεση ούτε τότε ούτε και τώρα.

Μέχρι την Πέμπτη νιώθω ότι θα φρικάρω..Εσείς είχατε-έχετε παρόμοιες εμπειρίες?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΕ ΚΑΤΑΡΧΑΣ! Η ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ! ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΣΟΥ. ΚΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΒΑΣΙΚΑ! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ, Η ΠΡΩΤΗ ΕΙΣΑΙ Ή Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ;

aWZep2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σας...Εκπέμπω SOS..

Είμαι στην 22η εβδομάδα της κύησης. Την Παρασκευή κάναμε β Επιπέδου.Ευτυχώς ο διάδοχος χαίρει άκρας υγείας!!

Το θέμα είναι ότι το doppler έδειξε τιμή 2,47, αρκετά υψηλή δηλαδή. Ο γιατρός φοβήθηκε για προεκλαμψία, όχι απλά φοβήθηκε αλλά θεωρεί δεδομένο ότι θα την πάθω.

Σήμερα το πρωί έκανα γενική ούρων, όπου βρέθηκαν ίχνη λευκώματος.

Την Πέμπτη θα πάω στον γιατρό μου να δείξω το β επιπέδου και τις εξετάσεις.

 

Επίσης να αναφέρω ότι στο πρώτο παιδί δεν είχα ιδέα τί ήταν η προεκλαμψία, ώσπου 1 μέρα πριν γεννήσω πρίστηκα σαν μπαλόνι και την μέρα που πήγα στο νοσοκομείο με πόνους έφτασα πίεση 20 και οπότε έκανα καισαρική. Και στις 2 εγκυμοσύνες μετράω την πίεση αλλά δεν είχα πίεση ούτε τότε ούτε και τώρα.

Μέχρι την Πέμπτη νιώθω ότι θα φρικάρω..Εσείς είχατε-έχετε παρόμοιες εμπειρίες?

Pitsinoua καλημέρα

Τι μου θυμησες τώρα.... Κατ' αρχήν σου εύχομαι μια καλη συνέχεια στο υπολοιπο μισο της εγκυμοσύνης σου. Απο οτι κατάλαβα η τιμή στην αντισταση της μητριαιας αρτηρίας είναιι τοσο. Η μια είναι 2,47 η αλλη ποσο είναι;

Και σε μένα στη β' επιπεδου φανηκε η δεξια οτι ηταν 2,04 η αριστερή ηταν 1,80

Δεν επάθα προεκλαμψία όμως εκοψα ζάχαρη κ αλάτι εκανα εξετάσεις αίμα κ ουρά κάθε εβδομαδα,μέτρηση της πιεσηςς 2 φορες την μέρα και θεραπεία με σαλοσπιρ και ενέσεις innohep μια την μερα. Φοβομασταν πολυ για προωρο τοκετο επειδη η τιμη δεν επεφτε εκανα και ενεσεις κορτιζονης μολις συμπληρωσα την 26 εβδομαδα και γέννησα τελικα 37 +5 με καισαρική για άλλο λογο. Σε επόμενη εγκυμοσύνη και γω πρεπει να προσέχω από την αρχη. Εύχομαι όλα να πάνε καλά μετρα πίεση και πρόσεχε την διατροφή σου δεν χρειάζεται άγχος εφόσον το ξέρεις μπορείς να προστατεψεις και εσένα και το μωρο σου. Καλη επιτυχία και αν μπορω να βοηθήσω σε κάτι με μεγάλη μου χαρά..

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εγώ είχα προεκλαμψία στο πρώτο παιδί και έκανα καισαρική. Στο δεύτερο πήρα αγωγή με salospir και όλα πήγαν καλά! Γέννησα φυσιολογικά στις 38+6.

Δεν είχα βέβαια ιδιοπαθή υπέρταση όπως λες, οπότε φαντάζομαι η αγωγή θα διαφοροποιήθεί.

Ευχομαι όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κορίτσια καλησπέρα.. Είμαι καινούρια στο φόρουμ..καλώς σας βρήκα.. Εμένα τα αποτελέσματα της αυχενικής μου έδωσαν 1:41 για προεκλαμψία πριν τις 37 εβδομάδες.ο γιατρός μου είπε να παίρνω 1 σαλοσπιρ κάθε μέρα μέχρι τον 8 μήνα. Δεν έχω πίεση ή κάποιο άλλο σύμπτωμα κ φοβαμαι να πάρω φάρμακα για τέσσερις μήνες κάθε μέρα μήπως βλαψω το μωρό.. Έχει πάρει κάποια από εσάς σαλοσπιρ για τόσο μεγάλο διάστημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κοριτσια,

λιγο παλιο το τοπικ αλλα δεν βρηκα κατι πιο προσφατο που να αφορα την προεκλαμψία.

 

Πηγα χθες στον γιατρο μου - μολις τελειωσα το πρωτο τριμηνο - και μου εκανε ντοπλερ στις αρτηριες. Μου ειπε οτι οι καμπυλες δεν βγηκαν καλες και με εστειλε να κανω μια εξτρα αιματολογικη εξεταση. Λεγεται PLGF και ελεγχει την πιθανοτητα προεκλαμψιας. Ειναι σχετικα καινουρια απ΄ο,τι καταλαβα.

 

Τα αποτελεσματα βγαινουν σε δυο μερες αλλα εχω τρελαθει με ολα αυτα που διαβαζω για την προεκλαμψια. Μου συστησε να παρω σαλοσπιρ που δινουν σ αυτες τις περιπτωσεις και καποιες φορες βοηθαει.

 

Η εγκυμοσυνη μου απο εκει που ηταν κατι ομορφο εγινε πολυ τρομακτικη. Δεν ξερω ποσο πιθανο ειναι η υπερταση να γινει προεκλαμψια και αν αυτο μπορει να προβλευθει. Μαλλον οχι.

 

Ειχα καμια σας παρομοια εμπειρια?

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Eva Keya είπε:

Γεια σας κοριτσια,

λιγο παλιο το τοπικ αλλα δεν βρηκα κατι πιο προσφατο που να αφορα την προεκλαμψία.

 

Πηγα χθες στον γιατρο μου - μολις τελειωσα το πρωτο τριμηνο - και μου εκανε ντοπλερ στις αρτηριες. Μου ειπε οτι οι καμπυλες δεν βγηκαν καλες και με εστειλε να κανω μια εξτρα αιματολογικη εξεταση. Λεγεται PLGF και ελεγχει την πιθανοτητα προεκλαμψιας. Ειναι σχετικα καινουρια απ΄ο,τι καταλαβα.

 

Τα αποτελεσματα βγαινουν σε δυο μερες αλλα εχω τρελαθει με ολα αυτα που διαβαζω για την προεκλαμψια. Μου συστησε να παρω σαλοσπιρ που δινουν σ αυτες τις περιπτωσεις και καποιες φορες βοηθαει.

 

Η εγκυμοσυνη μου απο εκει που ηταν κατι ομορφο εγινε πολυ τρομακτικη. Δεν ξερω ποσο πιθανο ειναι η υπερταση να γινει προεκλαμψια και αν αυτο μπορει να προβλευθει. Μαλλον οχι.

 

Ειχα καμια σας παρομοια εμπειρια?

 

 

Κ τι σου είπε ο γιατρός?? Παρουσίαζαν υψηλές αντιστάσεις?? Μην αγχωνεσαι προτού βγουν τα αποτελέσματα.. Πίεση ανεβάζεις?? Σε τέτοιες πάντως περιπτώσεις συστήνουν σαλοσπιρ κ το είδε νωρίς ο γιατρός οπότε μην αγχωνεσαι. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προσέχεις να μην τρως πολύ αλμυρά κ γενικά λιπαρά κ τέτοια.. Αυτήν την εξέταση που έκανες δεν την έχω ξανά ακούσει αλλά μάλλον όντως θα είναι καινούρια. Πιθανότητα για προεκλαμψία υπήρχε στην αυχενικη διαφάνεια νομίζω.. Έχεις κάνει?? Πάντως αυτά είναι μόνο ποσοστά, δεν σημαίνει κ ότι θα παρουσιάσεις. Αλλά ακόμα κ κάτι τέτοιο να γίνει θα σε ελέγχει πολύ συχνά ο γιατρός κ όλα καλά θα πάνε.. Πάντως αν δεν κάνω λάθος μέχρι την αυχενικη αν οι αρτηρίες παρουσιάζουν αντιστάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα απλά αργότερα πρέπει να πέσουν. Εγώ στην εγκυμοσύνη μου η αριστερή μητριαια αρτηρία παρουσιαζε αντίσταση, προεκλαμψία δεν εμφανισα αλλα υπήρχε ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης. Μία άλλη κοπέλα που ήξερα με το ίδιο πρόβλημα ούτε προεκλαμψία έπαθε κ το μωρακι αναπτύσσονταν κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εγω οταν εκανα την αυχενικη διαφανεια εδειξε αυξημενα ποσοστα για προεκλαμψια.δεν σημαινει οτι θα παθεις κάτι.τοτε πηγαινα σε αλλον γιατρο ο οποίος με άγχωσε υπερβολικα λεγοντας μου οτι στον 5ο -6ο μηνα το μωρο θα σταματησει να αναπτυσσεται και βλακειεσ..εκει αλλαξα και γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι ειναι συνηθες φαινομενο να δειχνει ετσι η εξεταση.μου τα εξηγησε πως ειναι ακριβως τα πραγματα τα οποια δεν θυμαμαι πολυ καλα αυτη την στιγμη.ουτε προεκλαμψια επαθα ουτε το μωρο σταματησε να αναπτυσσεται και ολα κυλισαν μια χαρα!!!ετσι κ αλλιως αυτο ειναι κατι που το προλαβαινεις.σε καθε ραντεβου φανταζομαι ο γιατρος μετραει την πιεση σου(μπορεις να την μετρας και μονη σου μια φορα την μερα,εγω το εκανα για να μου φευγει το αγχος!!) ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις μια τελειομηνη εγγυμοσυνη με ενα υγιεστατο μωρακι στην αγκαλια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2018 at 6:52 ΜΜ, Eva Keya είπε:

Γεια σας κοριτσια,

λιγο παλιο το τοπικ αλλα δεν βρηκα κατι πιο προσφατο που να αφορα την προεκλαμψία.

 

Πηγα χθες στον γιατρο μου - μολις τελειωσα το πρωτο τριμηνο - και μου εκανε ντοπλερ στις αρτηριες. Μου ειπε οτι οι καμπυλες δεν βγηκαν καλες και με εστειλε να κανω μια εξτρα αιματολογικη εξεταση. Λεγεται PLGF και ελεγχει την πιθανοτητα προεκλαμψιας. Ειναι σχετικα καινουρια απ΄ο,τι καταλαβα.

 

Τα αποτελεσματα βγαινουν σε δυο μερες αλλα εχω τρελαθει με ολα αυτα που διαβαζω για την προεκλαμψια. Μου συστησε να παρω σαλοσπιρ που δινουν σ αυτες τις περιπτωσεις και καποιες φορες βοηθαει.

 

Η εγκυμοσυνη μου απο εκει που ηταν κατι ομορφο εγινε πολυ τρομακτικη. Δεν ξερω ποσο πιθανο ειναι η υπερταση να γινει προεκλαμψια και αν αυτο μπορει να προβλευθει. Μαλλον οχι.

 

Ειχα καμια σας παρομοια εμπειρια?

 

 

 

Εγώ στο πρωτο μου μωρό και όντως εξελίχθηκε σε προεκλαμψία. Είχα πολύ στενή παρακολούθηση, αυστηρή διατροφή και ασπιρίνη για εμένα, στενή παρακολούθηση για το μωρό γιατί η αυξημένη αντίσταση στις αρτηρίες συνδέεται με ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτξης. Τελικά το μωρό το κρατήσαμε μέχρι 35 βδομάδες, αλλά γεννήθηκε μόλις 1μιση κιλό. Σαφως και υπήρξε ταλαιπωρία και αρκετή παραμονή σε θερμοκοιτίδα, αλλά τελικά όλα πήγαν καλά. Από όσο κατάλαβα ναι μεν είναι μία διαδικασία δύσκολη, γιατί θέλει παρακολούθηση, και πριν και μετά τη γέννα, αλλά πια δεν είναι τα πραγματα τόσο επικίνδυνα όσο θα ήταν αρκετά χρόνια πριν και τα μωράκια αυτά έχουν καλή εξέλιξη. Η κόρη μου πια είναι στην εφηβεία, πιο ψηλή από εμένα, άριστη μαθήτρια, και μετά τους πρώτους μήνες έχει αρρωστήσει ελάχιστες φορές στη ζωή της και δεν έχει παρουσιάσει γενικά κανένα σοβαρό πρόβλημα υγείας.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εγώ στο πρωτο μου μωρό και όντως εξελίχθηκε σε προεκλαμψία. Είχα πολύ στενή παρακολούθηση, αυστηρή διατροφή και ασπιρίνη για εμένα, στενή παρακολούθηση για το μωρό γιατί η αυξημένη αντίσταση στις αρτηρίες συνδέεται με ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτξης. Τελικά το μωρό το κρατήσαμε μέχρι 35 βδομάδες, αλλά γεννήθηκε μόλις 1μιση κιλό. Σαφως και υπήρξε ταλαιπωρία και αρκετή παραμονή σε θερμοκοιτίδα, αλλά τελικά όλα πήγαν καλά. Από όσο κατάλαβα ναι μεν είναι μία διαδικασία δύσκολη, γιατί θέλει παρακολούθηση, και πριν και μετά τη γέννα, αλλά πια δεν είναι τα πραγματα τόσο επικίνδυνα όσο θα ήταν αρκετά χρόνια πριν και τα μωράκια αυτά έχουν καλή εξέλιξη. Η κόρη μου πια είναι στην εφηβεία, πιο ψηλή από εμένα, άριστη μαθήτρια, και μετά τους πρώτους μήνες έχει αρρωστήσει ελάχιστες φορές στη ζωή της και δεν έχει παρουσιάσει γενικά κανένα σοβαρό πρόβλημα υγείας.

Δεν θυμάμαι αν σε έχω ξανά ρωτήσει αλλά στην δεύτερη κ τρίτη εγκυμοσύνη σου πάλι είχες αυτό το πρόβλημα με τις αντιστάσεις στις αρτηρίες? Υπήρχε πάλι ενδομήτρια καθυστέρηση ή όχι??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...