Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προεκλαμψία - Εκλαμψία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω κοριτσια!

Δεν ειχα καμια σχεση με το θεμα!Ηταν το τελευταιο πραγμα που με αγχωνε στην εγκυμοσυνη, τωρα θα ειναι το πρωτο!

Ε, οχι βρε παιδι μου, σου 'τυχαν τοσα σε αυτη την εγκυμοσυνη, να εχεις κι αυτο; κι απο την αποψη των πιθανοτητων δυσκολο το βλεπω... δε νομιζω!

απλως τσεκαρε το.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ξερω εγω βρε παιδακι μου....

τι να πω!!!!!!!!Τοσα που μου ετυχαν, νοιωθω πως οτι αλλο και να μου τυχει θα ειναι αναμενομενο!!Τα περιμενω ολα δηλαδη!:shock:

(Μου τυχανε κι αλλα παραδοξα εντομεταξει που δεν τα εχω αναφερει στο φορουμ!)

Το κοριτσακι μου θα βγει και θα ειναι ο νεος κουταλιανος!!!!!

:lol::lol::lol:

Ας βγει υγειες και χαρουμενο παιδακι κι ας εχω περασει δια πυρος και σιδηρου..

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ανώτερα φυσιολογικά όρια πίεσης στην εγκυμοσύνη είναι λίγο υψηλότερα από αυτά που αναφέρθηκαν, 140/90, αν και πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και η πίεση που έχει η γυναίκα όταν δεν είναι έγκυος. Π.χ. για μια γυναίκα που στην πρώτη επίσκεψη έχει 80/50, το να ανέβει στο 130/80 στην εγκυμοσύνη σημαίνει ότι χρειάζεται παρακολούθηση.

Εξίσου σημαντικό πάντως είναι η παρακολούθηση του λευκώματος ούρων σε κάθε επίσκεψη γιατί αυτό αποτελεί έναν παράγοντα που πρέπει να συνυπολογίζεται στην αξιολόγηση. Ξέρω ότι πολλοί συνάδελφοί μου δεν το κάνουν όμως είναι πολύ εύκολη εξέταση ιατρείου και δίνει πολύ σημαντικές πληροφορίες.

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ευχαριστουμε παρα πολυ για την ενημερωση!

Ο δικος μου γιατρος ποτε δεν μου εχει κανει την εξαιταση και ειμαι στον 8ο......:(

Ελπιζω να μην ειναι αργα τωρα πια!!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς, ποτέ δεν είναι αργά! Άλλωστε οι περισσότερες έγκυες δεν αναπτύσσουν λεύκωμα στα ούρα, τη μειοψηφία ψάχνουμε... :wink:

Προσωπικά είμαι άνθρωπος που συνήθως βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο και η αλήθεια είναι ότι η μεγάλη πλειοψηφία των κυήσεων πηγαίνει πολύ καλά, χωρίς επιπλοκές. Να το θυμόμαστε όλοι αυτό για να μην αγχωνόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο τον γιατρο, καναμε μια γρηγορη εξαιταση για λευκωμα (οχι 24ωρου) και δεν ειδαμε κατι υποπτο.Η πιεση σημερα το πρωι ηταν καλη αλλα εχθες το βραδυ ετσι κι ετσι. Ειχα 13,8 με 8,8

Καναμε ομως και ολες τις υπολοιπες εξαιτασεις, ουρικο οξυ κλπ για να βεβαιωθουμε.

Φιλια καλο μεσημερι!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο τον γιατρο, καναμε μια γρηγορη εξαιταση για λευκωμα (οχι 24ωρου) και δεν ειδαμε κατι υποπτο.Η πιεση σημερα το πρωι ηταν καλη αλλα εχθες το βραδυ ετσι κι ετσι. Ειχα 13,8 με 8,8

Καναμε ομως και ολες τις υπολοιπες εξαιτασεις, ουρικο οξυ κλπ για να βεβαιωθουμε.

Φιλια καλο μεσημερι!

 

 

 

μπραβο!!!!!!!

 

μια χαρα!!!!!!!!!!!!

καλη συνεχεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις γυρισα απο τον γιατρο, καναμε μια γρηγορη εξαιταση για λευκωμα (οχι 24ωρου) και δεν ειδαμε κατι υποπτο.Η πιεση σημερα το πρωι ηταν καλη αλλα εχθες το βραδυ ετσι κι ετσι. Ειχα 13,8 με 8,8

Καναμε ομως και ολες τις υπολοιπες εξαιτασεις, ουρικο οξυ κλπ για να βεβαιωθουμε.

Φιλια καλο μεσημερι!

Ωραια! πως σου φανηκε ο γιατρος;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ συμπαθητικος μπουρμπουρ, πολυ καλη εντυπωση μου εκανε.Μπορει να με αναλαβει, εχω προβληματιστει λιγακι, αλλα θα περασουν οι μερες και θα καταληξω...

(Προχθες πηγα στον παλιο μου γιατρο και μου ειπε οτι το μωρο κατεβαινει μεν με το κεφαλακι, αλλα ειναι λιγο "στραβα" γιαυτο παμε για καισαρικη(!!!!!!!), Σημερα ο νεος γιατρος μου ειπε οτι μια χαρα κατεβαινει το παιδι, εχει αψογη θεση για φυσιολογικο...εχω χασει καθε εμπιστοσυνη στον πρωτο γιατρο!offtopic!)

Κατι νεο ομως που ανακαλυψε ο σημερινος γιατρος ειναι αμνιακο σε χαμηλα επιπεδα, δεν μου ειπε ποσο και εγω ντραπηκα να ρωτησω...

(νομιζω οτι ολιγαμνιο συν ολα τα υπολλοιπα παραπεμπουν σε προεκλαμψια)

Βασικα κουραστηκα και απογοητευτηκα...ολο κατι νεο που να με ανησυχει ανακαλυπτουμε καθε φορα....Τι ειναι παλι αυτο??

Ξερω μπουρμπουρ οτι ειχες αντιμετωπίσει και εσυ παρομοιο προβλημα, θα ανατρέξω στο αντιστοιχο θεμα να ενημερωθω......

(λετε να γραφει καπου πανω στον υπερηχο την ποσοτητα του αμνιακου?)

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ανώτερα φυσιολογικά όρια πίεσης στην εγκυμοσύνη είναι λίγο υψηλότερα από αυτά που αναφέρθηκαν, 140/90, αν και πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και η πίεση που έχει η γυναίκα όταν δεν είναι έγκυος. Π.χ. για μια γυναίκα που στην πρώτη επίσκεψη έχει 80/50, το να ανέβει στο 130/80 στην εγκυμοσύνη σημαίνει ότι χρειάζεται παρακολούθηση.

Μακάρι να μου το είχαν εξηγήσει κι εμένα αυτό, που από το πολύ άγχος για την πίεση ανέβαζα ακόμα περισσότερο πίεση!!

 

*Marou* προσπάθησε να μην ανησυχείς γιατί το άγχος δεν βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Κατι νεο ομως που ανακαλυψε ο σημερινος γιατρος ειναι αμνιακο σε χαμηλα επιπεδα, δεν μου ειπε ποσο και εγω ντραπηκα να ρωτησω...

(νομιζω οτι ολιγαμνιο συν ολα τα υπολλοιπα παραπεμπουν σε προεκλαμψια)

Βασικα κουραστηκα και απογοητευτηκα...ολο κατι νεο που να με ανησυχει ανακαλυπτουμε καθε φορα....Τι ειναι παλι αυτο

Χαιρομαι που σου εκανε καλη εντυπωση. Ναι, μη βιαστεις να αποφασισεις. Οντως ο παλαιος σου γιατρος πολυ το περιτριγυριζει το θεμα της καισαρικης. Για ρωτα καμμια μαια ποτε συνηθιζει να παιρνει αδεια...;)

 

Γνωμη μου ειναι οτι το ολιγαμνιο στις εβδομαδες που εισαι μη το φοβασαι. Δεν στο λεω για παρηγορια. Ειναι συνηθισμενο προς το τελος να λιγοστευει το υγρο. Ειναι αυτο που λεμε οτι τους τελευταιους μηνες τα εμβρυακια "δεν εχουν χωρο να κινηθουν", ειναι επειδη μειωνεται το αμνιακο, ειναι φυσιολογικη διαδικασια.

Αν το εβλεπε "ανησυχητικα" χαμηλο θα στο μετραγε, αν δεν το μετρησε δεν θα το βρεις και πουθενα γραμμενο.

Δεν καταλαβα ποια ειναι ολα τα υπολοιπα που λες αλλα δε νομιζω να εχεις προβλημα ουτε με ολιγαμνιο ουτε με προεκλαμψια (εκανα εγω τωρα διαδικτιακα τη διαγνωση:rolleyes:...) τσαμπα ανησυχεις. Γιατι δεν κανεις το λευκωμα 24ωρου να ησυχασεις;Μια μετρηση στην πιεση και μαλιστα 13,8 δε λεει τιποτα.

 

Αυτο που λες ολο και κατι νεο ανακαλυπτουμε και καθε φορα, το εχω αισθανθει κι εγω!...:-( Αφου να σκεφτεις σημερα εχω παλι γιατρο και φοβαμαι να παω!... Αυτοι οι γιατροι θα μας τρελανουν στο τελος...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρα πολυ συμπαθητικος μπουρμπουρ, πολυ καλη εντυπωση μου εκανε.Μπορει να με αναλαβει, εχω προβληματιστει λιγακι, αλλα θα περασουν οι μερες και θα καταληξω...

(Προχθες πηγα στον παλιο μου γιατρο και μου ειπε οτι το μωρο κατεβαινει μεν με το κεφαλακι, αλλα ειναι λιγο "στραβα" γιαυτο παμε για καισαρικη(!!!!!!!), Σημερα ο νεος γιατρος μου ειπε οτι μια χαρα κατεβαινει το παιδι, εχει αψογη θεση για φυσιολογικο...εχω χασει καθε εμπιστοσυνη στον πρωτο γιατρο!offtopic!)

Κατι νεο ομως που ανακαλυψε ο σημερινος γιατρος ειναι αμνιακο σε χαμηλα επιπεδα, δεν μου ειπε ποσο και εγω ντραπηκα να ρωτησω...

(νομιζω οτι ολιγαμνιο συν ολα τα υπολλοιπα παραπεμπουν σε προεκλαμψια)

Βασικα κουραστηκα και απογοητευτηκα...ολο κατι νεο που να με ανησυχει ανακαλυπτουμε καθε φορα....Τι ειναι παλι αυτο??

Ξερω μπουρμπουρ οτι ειχες αντιμετωπίσει και εσυ παρομοιο προβλημα, θα ανατρέξω στο αντιστοιχο θεμα να ενημερωθω......

(λετε να γραφει καπου πανω στον υπερηχο την ποσοτητα του αμνιακου?)

 

 

 

 

κοπελα μου,πανε και σε κανενα νοσοκομειο!!!!!!

δες τη γινεται!!!

γιατι σε αγχωνουν ετσι;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα κουραστηκα και απογοητευτηκα...ολο κατι νεο που να με ανησυχει ανακαλυπτουμε καθε φορα....Τι ειναι παλι αυτο??

 

Αυτο που λες ολο και κατι νεο ανακαλυπτουμε και καθε φορα, το εχω αισθανθει κι εγω!...:-( Αφου να σκεφτεις σημερα εχω παλι γιατρο και φοβαμαι να παω!... Αυτοι οι γιατροι θα μας τρελανουν στο τελος...

 

Συγνωμη αλλα δεν ξερω σε ποιο αλλο θεμα να γραψω τον πονο μου.

Πηγα σημερα παλι στον γιατρο, καλα εκανα που φοβομουν. Ενταξει το βαρος του μωρου ενταξει και το αμνιακο, αλλα εχω ασβεστωσεις στον πλακουντα λεει και να το παρουμε το μωρο πιο νωρις...

Μα του λεω σε 20 μερες γενναω δεν ειναι φυσικο να ειναι γερασμενος ο πλακουντας του λεω... Οχι λεει, να το παρουμε με καισαρικη σε 10 μερες μου λεει, να το κανονισουμε.

Μετα με εστειλε στον καρδιοτοκογραφο και δεν το κανονησαμε...

Επομενη επισκεψη σε μια εβδομαδα. Δε θελω να ξαναπαω.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

εαν δεν αισθανεστε καλα κ αναπαυμενες με την εγκυμοσυνη σας πηγαιντε στο νοσοκομειο!!!!!

οτι κ αν ειναι θα το προλαβετε......

πολλες φορες οι γιατροι δεν δινουνε κ τοση σημασια σε διαφορα σημαδια........

μην πανικοβαλεστε τζαμπα..............

ολοι τωρα θελουνε καισαρικες να κανουνε για να βγαλουνε περισσοτερα χρηματα...τα ακουμε καθημερινα...εχει αυξηθει το ποσοστο των καισαρικων κατακορυφα.............σου λεει εχεις το ταδε προβλημα η το μωρο σου εχει τυλιχτει η οποιαδηποτε @@@@@@@ κ σου λεει εσυ διαλεγεις!!!!!τα εχω ζησει με τον χειροτερο τροπο!!!!!!!

παντε σε κανενα νοσοκομειο για δευτερη γνωμη!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επομενη επισκεψη σε μια εβδομαδα. Δε θελω να ξαναπαω.

Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, πάρε δεύτερη γνώμη ΤΩΡΑ. Γιατί αν όντως χρειάζεται να κάνεις καισαρική, είναι καλύτερα να την κάνεις, παρά να ρισκάρεις. Δεν είναι όλοι οι γιατροί υπέρμαχοι της καισαρικής, ούτε παίρνουν παραπάνω για τις καισαρικές, πολλοί έχουν μία ταρίφα για τη γέννα, με όποιο τρόπο και να γεννήσεις. Απλά στην Ελλάδα ειδικά (σε σύγκριση με άλλες χώρες όπου οι γέννες γίνονται αποκλειστικά σε δημόσια νοσοκομεία) πολλοί γιατροί δεν θέλουν να πάρουν το ρίσκο να πάει κάτι στραβά τελευταία στιγμή και να φορτωθούν μια αποτυχία, οπότε προτιμούν να κάνουν καισαρική.

 

Όχι ότι δεν υπάρχουν και γιατροί που κάνουν καισαρικές επειδή βολεύει, γι' αυτό λέω ότι αν δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, να πάρεις άμεσα δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Απλά στην Ελλάδα ειδικά (σε σύγκριση με άλλες χώρες όπου οι γέννες γίνονται αποκλειστικά σε δημόσια νοσοκομεία) πολλοί γιατροί δεν θέλουν να πάρουν το ρίσκο να πάει κάτι στραβά τελευταία στιγμή

ΝΟΜΙΖΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΠΕΣΕΣ ΜΕΣΑ 100%!!!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, πάρε δεύτερη γνώμη ΤΩΡΑ. Γιατί αν όντως χρειάζεται να κάνεις καισαρική, είναι καλύτερα να την κάνεις, παρά να ρισκάρεις. Δεν είναι όλοι οι γιατροί υπέρμαχοι της καισαρικής, ούτε παίρνουν παραπάνω για τις καισαρικές, πολλοί έχουν μία ταρίφα για τη γέννα, με όποιο τρόπο και να γεννήσεις.

 

Όχι ότι δεν υπάρχουν και γιατροί που κάνουν καισαρικές επειδή βολεύει, γι' αυτό λέω ότι αν δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, να πάρεις άμεσα δεύτερη γνώμη.

 

Σε αυτα συμφωνω και εγω μπουρμπουρ.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα συμφωνω και εγω μπουρμπουρ.

Παρολο που μου ειπε να το κανονισουμε με αφησε να φυγω χωρις να το κανονισουμε. Μολις μου πει θα κανονησω για δευτερη γνωμη και θα προσπαθησω να τον μεταπεισω εστω και με το επιχειρημα "αναλαμβανω η ιδια την ευθυνη" ( γιατι δεν πιστευω οτι συντρεχουν σοβαροι λογοι για καισαρικη, απλως θελει να ειναι ησυχος-σε καμμια περιπτωση δεν το κανει για τα λεφτα). Αυτα εχω στο μυαλο μου να κανω, μεχρι στιγμης. Βεβαια βλεποντας και κανοντας. Αν κι η δευτερη γνωμη πει κι αυτη καισαρικη, αλλαζει το πραγμα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να περιμένεις να σου πει; Αν το έχεις έννοια πάρε δεύτερη γνώμη τώρα. Πάντως αν ο γιατρός όντως πιστεύει ότι πρέπει να κάνεις καισαρική και καταφέρεις να τον πείσεις να μην κάνεις με το επιχείρημα "παίρνω την ευθύνη επάνω μου" τότε αυτός δεν είναι γιατρός της προκοπής. Ή προσπαθεί να σε βάλει να κάνεις εγχείρηση χωρίς λόγο ή δεν έχει εμπιστοσύνη στις ικανότητές του. Κανένας σοβαρός γιατρός που πιστεύει ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας για τη βιωσιμότητα του εμβρύου δεν πείθεται από τέτοια επιχειρήματα να μην κάνει τα απαραίτητα για να σώσει το μωρό. Την ευθύνη για την έκβαση της εγκυμοσύνης (και νομικά και ηθικά) την έχει ο γιατρός, όχι η έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια τι γιατροι υπαρχουν? διαβασα τωρα ολα τα ποστ κι εχω φριξει. Εμενα στην εγκυμοσυνη που δεν ειχα και κανενα συμπτωμα για προεκλαμψια οταν πηγαινα παντα ελεγχε βαρος και πιεση, παντα οταν πηγαινα ειχα και εξεταση αιματος και ουρων , παντα κοιταγαμε λευκωμα(για να ειμαστε σιγουροι ελεγε), παντα μετραγε αμνιακο υγρο και μου εδειχνε τις λιμνουλες κι εμενα για να ξερω, παντα κοιταγε τον πλακουντα γιατι γερασε γρηγορα και μου τον συγκρινε με τον προηγουμενο υπερηχο για να βλεπω κι εγω να ξερω, κοσκινο με περναγε και αυτο το κανει σε ολες τις εγκυμονουσες δεν αφηνει τιποτα στη τυχη του. Καποτε τον ειπα υπερβολικο και οτι με αγχωνει αλλα τελικα ηταν αψογος.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια τι γιατροι υπαρχουν? διαβασα τωρα ολα τα ποστ κι εχω φριξει. Εμενα στην εγκυμοσυνη που δεν ειχα και κανενα συμπτωμα για προεκλαμψια οταν πηγαινα παντα ελεγχε βαρος και πιεση, παντα οταν πηγαινα ειχα και εξεταση αιματος και ουρων , παντα κοιταγαμε λευκωμα(για να ειμαστε σιγουροι ελεγε), παντα μετραγε αμνιακο υγρο και μου εδειχνε τις λιμνουλες κι εμενα για να ξερω, παντα κοιταγε τον πλακουντα γιατι γερασε γρηγορα και μου τον συγκρινε με τον προηγουμενο υπερηχο για να βλεπω κι εγω να ξερω, κοσκινο με περναγε και αυτο το κανει σε ολες τις εγκυμονουσες δεν αφηνει τιποτα στη τυχη του. Καποτε τον ειπα υπερβολικο και οτι με αγχωνει αλλα τελικα ηταν αψογος.

 

 

 

εισαι απο της τυχερες!!!!!!

αψογος ο γιατρος σου!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...