Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προεκλαμψία - Εκλαμψία


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας!

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα υψηλής πίεσης-ίσα ίσα εμφάνιζα υπόταση πολλές φορές,αλλά στην εγκυμοσύνη έβαλα πολλά κιλά,31 κι ακόμα δεν γέννησα (!!!) κι επίσης είχα πολύ άγχος κ στεναχώρια κατα καιρούς.'Εκανα πίεση 13,3 με 9 προχτές κ σήμερα 14 με 7 κ ο γιατρός είναι ανήσυχος,θέλει να με παρακολουθεί 2 φορές την εβδομάδα...λέτε να πάθει τίποτα το μωρό μου που σαβούριαζα στο φαγητό??:cry::cry::cry::cry:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κι απο εμενα!

Εχω ανησυχισει λιγακι γιατι τα ματια μου δεν πανε πολυ καλα!!!:shock:

Μεσα σε τρεις εβδομαδες εχω παθει 4 φορες κατι επεισοδιακια με τα ματια....

Δηλαδη ξαφνικα εκει που καθομαι σαν να χανω σταδιακα την οραση μου, βλεποντας "αστραπουλες" και μεσα σε μιση ωρα σαν να μην βλεπω τιποτα, αυτο συνολικα να κραταει τρια τεταρτα με μια ωρα...Γενικα εχω πολλα στιγματα στην οραση μου και αστραποβροντα!

Ανησυχισα πολυ να σας πω την αληθεια αλλα αρκεστηκα στο να παω στον οφθαλμιατρο, ο οποιος με διαβεβαιωσε οτι τα ματια μου ειναι περιφημα!!!

Δεν μου περασε καν απο το μυαλο να το πω στον μαιευτηρα μου, μεχρι που διαβασα το συμπτωματα της προεκλαμψιας.....και ειναι ενα απο αυτα!!!!!!!

Η πιεση μου δεν ξερω πως ειναι γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε με το θεμα και δεν ξερω ουτε καν τις φυσιολογικες τιμες!:oops:

Η μαιες μου την παιρνουν καθε φορα που παω αλλα τη γραφουν μηχανικα σε ενα χαρτι και δεν ξερω καν αν ο γιατρος μου το τσεκαρει.

Οσον αφορα την πρωτεινη στα ουρα,ποτε δεν εχουμε κανει αυτη την εξεταση!...

Πιστευετε οτι ειναι πολυ πιθανο να εχω?????????:cry::cry::cry:

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα!

Εχω ανησυχισει λιγακι γιατι τα ματια μου δεν πανε πολυ καλα!!!:shock:

Μεσα σε τρεις εβδομαδες εχω παθει 4 φορες κατι επεισοδιακια με τα ματια....

Δηλαδη ξαφνικα εκει που καθομαι σαν να χανω σταδιακα την οραση μου, βλεποντας "αστραπουλες" και μεσα σε μιση ωρα σαν να μην βλεπω τιποτα, αυτο συνολικα να κραταει τρια τεταρτα με μια ωρα...Γενικα εχω πολλα στιγματα στην οραση μου και αστραποβροντα!

Ανησυχισα πολυ να σας πω την αληθεια αλλα αρκεστηκα στο να παω στον οφθαλμιατρο, ο οποιος με διαβεβαιωσε οτι τα ματια μου ειναι περιφημα!!!

Δεν μου περασε καν απο το μυαλο να το πω στον μαιευτηρα μου, μεχρι που διαβασα το συμπτωματα της προεκλαμψιας.....και ειναι ενα απο αυτα!!!!!!!

Η πιεση μου δεν ξερω πως ειναι γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε με το θεμα και δεν ξερω ουτε καν τις φυσιολογικες τιμες!:oops:

Η μαιες μου την παιρνουν καθε φορα που παω αλλα τη γραφουν μηχανικα σε ενα χαρτι και δεν ξερω καν αν ο γιατρος μου το τσεκαρει.

Οσον αφορα την πρωτεινη στα ουρα,ποτε δεν εχουμε κανει αυτη την εξεταση!...

Πιστευετε οτι ειναι πολυ πιθανο να εχω?????????:cry::cry::cry:

επειδη στην προηγουμενη μου εγκυμοσυνη που τελικα δεν εξελιχθηκε επειδη εκανα προεκλαμψια θα σου ελεγα να ενημερωσεις αμεσα τον γιατρο σου κ γενικα οτι μα οτι κ αν σου συμβαινει πρεπει να τον παιρνεις.κ σε καθε εξεταση ουρων να κοιτας την πρωτεινη εγω αυτη την φορα την κοιταω απο τον 6.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα!

Εχω ανησυχισει λιγακι γιατι τα ματια μου δεν πανε πολυ καλα!!!:shock:

Μεσα σε τρεις εβδομαδες εχω παθει 4 φορες κατι επεισοδιακια με τα ματια....

Δηλαδη ξαφνικα εκει που καθομαι σαν να χανω σταδιακα την οραση μου, βλεποντας "αστραπουλες" και μεσα σε μιση ωρα σαν να μην βλεπω τιποτα, αυτο συνολικα να κραταει τρια τεταρτα με μια ωρα...Γενικα εχω πολλα στιγματα στην οραση μου και αστραποβροντα!

Ανησυχισα πολυ να σας πω την αληθεια αλλα αρκεστηκα στο να παω στον οφθαλμιατρο, ο οποιος με διαβεβαιωσε οτι τα ματια μου ειναι περιφημα!!!

Δεν μου περασε καν απο το μυαλο να το πω στον μαιευτηρα μου, μεχρι που διαβασα το συμπτωματα της προεκλαμψιας.....και ειναι ενα απο αυτα!!!!!!!

Η πιεση μου δεν ξερω πως ειναι γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε με το θεμα και δεν ξερω ουτε καν τις φυσιολογικες τιμες!:oops:

Η μαιες μου την παιρνουν καθε φορα που παω αλλα τη γραφουν μηχανικα σε ενα χαρτι και δεν ξερω καν αν ο γιατρος μου το τσεκαρει.

Οσον αφορα την πρωτεινη στα ουρα,ποτε δεν εχουμε κανει αυτη την εξεταση!...

Πιστευετε οτι ειναι πολυ πιθανο να εχω?????????:cry::cry::cry:

 

 

 

 

κοπελα μου δεν θελω να σε τρομαξω,αλλα καλο ειναι να πας στον γιατρο σου

μην το αφηνεις..την εχω πατησει/......ποσο εβδομαδων εισαι;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις πως ησουν υποτασικη πριν την εγκυμοσυνη ή και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης;γιατι εχει διαφορα.

 

 

 

αχ,συγνωμη...δεν το ειχα δει νωριτερα

 

παντα εχω πιεση 9,5-10-10,5...με 7-7,5-8

 

κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ο γιατρος ποτε δεν μου μετρησε πιεση,ουτε καν ηξερα οτι ετσι πρεπει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου..! Συγχαρητήρια για το υπέροχο φόρουμ..!Θα ήθελα σας παρακαλώ όποια μανούλα η μη ξέρει να μου πει αν της είχε τύχει περίπτωση προεκλαμψίας στην πρώτη της εγκυμοσύνη και αν στην μετεπειτα της παρουσιαστηκε ξανά. Οι πιθανότητες για δεύτερη φορά είναι πολλές??? Αν παρουσιαστεί στην πορεία της εγκυμοσύνης και υπάρχει υπέρταση αντιμετωπίζεται?Υπάρχουν χάπια?

 

 

 

εγω εμφανισα προεκλαμψια στην πρωτη μου ατυχη εγκυμοσυνη....στην δευτερη γεννησα προωρα 33 εβδομαδων και δεν παρουσιασα τιποτα....αλλα μου ειπε ο γιατρος για τωρα που ξεκινησα για τριτο,οτι υπαρχει περιπτωση να συμβει...θελει προσοχη,οσο μπορουμε κ να μετραμε την πιεση μας

Link to comment
Share on other sites

Aυριο κλεινω την 32 εβδομαδα και μπαινω στην 33...

Ειμουνα παντελως ανενημερωτη για το θεμα της προεκλαμψιας...

Θα ενημερωσω αμεσα τον γιατρο μου, σας ευχαριστω παρα πολυ..

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Aυριο κλεινω την 32 εβδομαδα και μπαινω στην 33...

Ειμουνα παντελως ανενημερωτη για το θεμα της προεκλαμψιας...

Θα ενημερωσω αμεσα τον γιατρο μου, σας ευχαριστω παρα πολυ..

 

 

 

ευτυχως εχεις προχωρημενη εγκυμοσυνη,αλλα ενημερωσε τον........

κ εαν μπορεις κ απο μονη σου να ελεγχεις την πιεση

κ συχνα αιμα-ουρα

κ εαν ειναι αρνητικος ο γιατρος σου ,παρε κ δευτερη γνωμη

 

 

 

 

μια παθουσα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που το εχετε αντιμετωπισει σε προηγουμενες εγκυμοσυνες, ειχατε δει προβληματα στην οραση σας??

KONSTANTINA.NIDINΑ αυριο κιολας θα παω για ουρα-αιμα!Σε πια εβδομαδα το διεγνωσες εσυ??

Δηλαδη τα κυριαρχα δειγματα προεκλαμψιας ειναι λευκωμα στα ουρα και πιεση, σωστα?

Σου ευχομαι η τωρινη σου εγκυμοσυνη να παει υπεροχα χωρις κανενα απολυτως προβλημα!!!!!!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εσεις που το εχετε αντιμετωπισει σε προηγουμενες εγκυμοσυνες, ειχατε δει προβληματα στην οραση σας??

KONSTANTINA.NIDINΑ αυριο κιολας θα παω για ουρα-αιμα!Σε πια εβδομαδα το διεγνωσες εσυ??

Δηλαδη τα κυριαρχα δειγματα προεκλαμψιας ειναι λευκωμα στα ουρα και πιεση, σωστα?

Σου ευχομαι η τωρινη σου εγκυμοσυνη να παει υπεροχα χωρις κανενα απολυτως προβλημα!!!!!!

 

 

 

στην οραση εγω δεν ειχα προβλημα απο οτι θυμαμαι....το 2002 εγινε......το 2007,ολα πηγανε καλα και γεννησα μεν προωρα,αλλα τα διδυμακια μου ειναι μια χαρα

τωρα εβαλα μπρος για τριτο...δεν ειμαι εγκυος ακομα..

 

 

ημουνα 28 περιπου εβδομαδα,αλλα δεν ειχα καλο γιατρο,ολο μου λεγε μια χαρα εισαι κ μια χαρα το μωρακι μας...με εβαλε στην κλινικη του,με χαπακωνε να μου πεφτει η πιεση,ολες τις εξετασεις μου τις κανανε εκει,αιμα-ουρα..οτι ναναι..τα σκεφτομαι κ τσατιζομαι

 

εφυγα ιπποκρατειο,ναναι καλα οι ανθρωποι με βοηθησαν παρα πολυ...αλλα δεν γινοτανε κατι με το μωρακι μου...29 εβδ.το γεννησα φυσιολογικα με προκληση,αλλα ειχε ηδη φυγει..........

για αυτο σου λεω,την εχω πατησει κ πλεον οχι μονο εναν γιατρο κ παντα ολα θα τα ελεγχω.......

μην αγχωνεσαι.....εισαι 33..ολα καλα θα πανε......το εμαθες νωρις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφοσον επαιρνες χαπια, τι προβλημα προεκυψε;

Δεν τρεφοταν σωστα το εμβρυο στον πλακουντα;

 

 

 

 

δεν ειχα σχεδον καθολου πλακουντα...και αυτο μου το ειπανε στο ιπποκρατειο,το ειδα κιολας,γιατι η μπεμπουλα μου βγηκε μαζι με τον υποτιθεμενο πλακουντα.....820 γρ ητανε το μωρακι μου....

 

μα ταλαιπωριομουνα τοσον καιρο κ δεν με εκοβε να παρω κ δευτερη γνωμη.....τι να πω...........πιεση στο φουλ,πρηξιμο στο φουλ...φαρμακα κανονικα ολα,εξετασεις τα παντα.....αλλα οπως ειπα μου τα κανανε ολα αυτος κ η γυναικα του.....κ ηθελε οταν με εβαλε στην κλινικη να μου το παρει με καισαρικη......που τον βρηκα ρε παιδια τετοιον γυναικολογο ..αχ.αχ

 

και ητανε τοτε απο τους πιο ξακουστους.....ετυχε σε μενα

 

ευτυχως περασαν αυτα

 

παμε για αλλα,αλλα πιο προσεκτικα..........

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη αρχη λοιπον!!!!!!!Ολα θα πανε καλα αφου εισαι πολυ ενημερωμενη και το ψαχνεις πολυ!!!:D:D

Ειναι σημαντικο να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου παντως.....πραγμα που δεν εχω εγω!

Αλλα συμφωνω απολυτως....κι αλλη γνωμη απο αλλον γιατρο για να ειμαστε ησυχες..........

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη αρχη αρχη λοιπον!!!!!!!Ολα θα πανε καλα αφου εισαι πολυ ενημερωμενη και το ψαχνεις πολυ!!!:D:D

Ειναι σημαντικο να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου παντως.....πραγμα που δεν εχω εγω!

Αλλα συμφωνω απολυτως....κι αλλη γνωμη απο αλλον γιατρο για να ειμαστε ησυχες..........

 

 

 

να σαι καλα!!!!

ναι ,παντα δευτερη γνωμη κ για ολα τα πραγματα!!!!

 

ολα καλα κοριτσια!!!!!!

οτι καλύτερο ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα επισκευτω αυριο εναν αλλον γιατρο (με τον οποιο ειχα κλεισει ραντευου για δευτερη γνωμη για ενα αλλο θεμα που μας απασχολουσε), θα κανω και εξαιτασεις και θα σας πω αν ειμαι "επικινδυνη" για προεκαλμψια..

τα φιλια μου,

καλο απογευμα!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα επισκευτω αυριο εναν αλλον γιατρο (με τον οποιο ειχα κλεισει ραντευου για δευτερη γνωμη για ενα αλλο θεμα που μας απασχολουσε), θα κανω και εξαιτασεις και θα σας πω αν ειμαι "επικινδυνη" για προεκαλμψια..

τα φιλια μου,

καλο απογευμα!

 

 

πολυ ωραια!!!!ετσι να κανεις!!!!

καλο απογευμα κ σε σενα!!!!!

 

ευτυχως ενημερωνομαστε η μια με την αλλη,για οτιδηποτε!!!

μας φερνει πιο κοντα πιστευω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ,συγνωμη...δεν το ειχα δει νωριτερα

 

παντα εχω πιεση 9,5-10-10,5...με 7-7,5-8

 

κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ο γιατρος ποτε δεν μου μετρησε πιεση,ουτε καν ηξερα οτι ετσι πρεπει

 

Ευχαριστω για την διευκρινηση, γιατι απ,οτι εχω καταλαβει ειναι απιθανο να εισαι υποτασικη στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και ξαφνικα να κανεις προεκλαμψια! Η υποταση πριν την εγκυμοσυνη δεν παιζει κανενα ρολο.

 

Ο γιατρος σου δεν σου τσεκαρε ποτε την πιεση;;;μου φαινεται τραγικο...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την διευκρινηση, γιατι απ,οτι εχω καταλαβει ειναι απιθανο να εισαι υποτασικη στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και ξαφνικα να κανεις προεκλαμψια! Η υποταση πριν την εγκυμοσυνη δεν παιζει κανενα ρολο.

 

Ο γιατρος σου δεν σου τσεκαρε ποτε την πιεση;;;μου φαινεται τραγικο...

 

 

 

ποτε ομωςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!

κ εγω δεν ηξερα οτι πρεπει,,,,ουτε με ζυγιζε//////

μα ημουνα υποτασικη κ σε καποια φαση αρχισε να ανεβαινει η πιεση,αλλα ποιος να το ξερει..

δεν μπορει με το που εμεινα εγκυος να ανεβηκε κ η πιεση...σταδιακα εγινε κ προς τον τελευταιο καιρο,οταν αρχισα κ να πρηζομαι οπως ανεφερα...μεχρι τοτε ημουνα σαν να μην ημουνα εγκυος...ολα καλα μου πηγαινανε

Link to comment
Share on other sites

ποτε ομωςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!

κ εγω δεν ηξερα οτι πρεπει,,,,ουτε με ζυγιζε//////

μα ημουνα υποτασικη κ σε καποια φαση αρχισε να ανεβαινει η πιεση,αλλα ποιος να το ξερει..

δεν μπορει με το που εμεινα εγκυος να ανεβηκε κ η πιεση...σταδιακα εγινε κ προς τον τελευταιο καιρο,οταν αρχισα κ να πρηζομαι οπως ανεφερα...μεχρι τοτε ημουνα σαν να μην ημουνα εγκυος...ολα καλα μου πηγαινανε

 

Ε, μα ναι, συνηθως μετα τον 5ο μηνα αρχιζει σιγα σιγα να ανεβαινει και περιπου στον 7ο-8ο την τσεκαρουμε καλυτερα. Το οτι ησουν υποτασικη πριν την εγκυμοσυνη δεν παιζει κανενα ρολο!!!

Ωραιος γιατρος!!!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ε, μα ναι, συνηθως μετα τον 5ο μηνα αρχιζει σιγα σιγα να ανεβαινει και περιπου στον 7ο-8ο την τσεκαρουμε καλυτερα. Το οτι ησουν υποτασικη πριν την εγκυμοσυνη δεν παιζει κανενα ρολο!!!

Ωραιος γιατρος!!!

 

 

 

ασε ασε

 

ναι συμφωνω...τωρα ξερω

λιγο αργα μεν αλλα ξερω

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ποσο πρεπει να ειναι η πιεση για τις εγκυουλες, για να θεωρειται φυσιολογικη?

 

 

 

νομιζω οσο ειναι κανονικα..δεν πρεπει να αλλαζει στην εγκυμοσυνη

καθε αλλαγη εγκυμονει κινδυνους,,

ετσι νομιζω,αλλα εναν γνωριζει καποια αλλη κοπελα κατι αλλο ας μας το πει να ξερουμε κ οι υπολοιπες!!!!!

ρωτησε το γιατρο σου η ψαξτο κ στο ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ποσο πρεπει να ειναι η πιεση για τις εγκυουλες, για να θεωρειται φυσιολογικη?

 

Ναι οπως λεει η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ οσο η κανονικη. Δηλ:

9εως 12 η μεγαλη

6εως 9 η μικρη.

Αν δεν εχεις πιεσομετρο σπιτι πηγαινε στο φαρμακειο να στην μετρανε ποτε ποτε.

Αυτο που εγραψες για τα ματια ειναι σημαντικο ρωτα τον νεο γιατρο που θα πας για εξεταση λευκωματος ουρων 24ωρου να σου φυγει η εγνοια!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...