Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προεκλαμψία - Εκλαμψία


Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χθες πληροφορήθηκα ότι μια συγγενής έχασε το μωράκι της στον 7ο μήνα της κύησης λόγω προεκλαμψίας...Παρολίγον να χαθεί και η ίδια. Δεν είχα διαβάσει ποτέ αυτά τα θέματα εδώ μέσα αλλά θυμόμουν ότι είχα δει υπόμνημα. Σήμερα που τα διάβασα, επιβεβαιώθηκαν οι υποψίες μου πως έφταιγε ο γιατρός της...Δεν είναι δυνατόν εν έτη 2009 να συμβαίνουν τέτοια γεγονότα όταν μάλιστα η εγκυμονούσα έχει κάποιους απ τους προδιαθεσικούς παράγοντες που αναγράφονται στο 2ο λινκ...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το θέμα αυτό με έχει επιρρεάσει πολύ και θα ήθελα την βοήθεια και την γνώμη άλλων ατόμων αν γίνεται σχετικά.

Γέννησα στην 32 εβδομάδα μετά απο προεκλαμψία. Και το μωρό και εγώ ταλαιπωρηθήκαμε πολύ. Αλλά εχουν περάσει 2 χρόνια απο τότε και η κόρη μου είναι μια χαρά.

θα ήθελα να κάνω και άλλο παιδί αλλά φοβάμαι πολύ μήπως καταλήξει σε προεκλαμψία.

Δεν μου πάει η καρδιά να ταλαιπωρήσω άλλο ενα παιδάκι με θερμοκητίδες ορούς έλλειψη αγκαλίτσας για μεγάλο διάστημα κλπ κλπ [δεν μου αρέσει να τραγικοποιώ] αλλά θα ήθελα πολύ και άλλο παιδί.

Παρεπιπτόντως η προεκλαμψία εμφανίστηκε ασχετως αν δεν ανήκω στις ευπαθείς ομάδες όπως έχω διαβάσει.

[μαλλον η πεθερά μου μου ανέβασε πίεση και το έπαθα!!!!!! πλάκιτσα]

Αν υπάρχει κανένας με δευτερη εγκυμοσύνη μετά απο προεκλαμψια θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία του.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με καισαρικη την 37 έβδομαδα λόγω προεκλαμψίας ένα αγοράκι 2650 υγέστατο δεν χρειασθήκαμε θερμοκητίδα ουτε οξυγόνο ο γιος μου είναι 15 μηνων και είμαι εγκυος σε μονοχοριακά δίδυμα κοριτσάκια στον 6 μηνα , γνωρίζω οτι μπορει να πορουσίασω και πάλι προεκλαμψία αλλα εχω εμπιστοσύνη στον γιατρο μου , παρακολούθω την πιέση μου που είναι καλη και πιστέυω οτι όλα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γέννησα στην 35η εβδομάδα λόγω προεκλαμψίας, για την ακρίβεια είχα σύνδρομο HELLP το οποίο είναι μια παραλλαγή της προεκλαμψίας. Γνωρίζει κάποια τους επιβαρυντικούς παράγοντες ή πως μπορείς να είσαι καλύτερα προετοιμασμένη σε μια επόμενη εγκυμοσύνη??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα μαμάδες.Ο γιος μου γεννήθηκε την 33 εβδομάδα λόγω βαριάς προεκλαμψίας, έμεινε στην ΜΕΘ για 13 ημέρες αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά τελικά.Σήμερα είναι 2,5 ετών.Θα ήθελα να μάθω αν κάποια μαμά που στην πρώτη της εγκυμοσύνη αντιμετώπισε την προεκλαμψία προχώρησε σε δεύτερη εγκυμοσύνη και πως εξελίχθηκε αυτή.Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί προβληματίζομαι, φοβάμαι να κάνω δεύτρο παιδί αν και το θέλω.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγώ..τι μου θυμίσατε μ αυτό το τοπικ...

 

Γέννησα τελικά με πίεση 190 και σφύξεις 160, με μερική απώλεια συνείδησης κ λίγη ταλαιπωρία.

Το μωρό βγήκε υγιέστατο, δεν μπήκε σε εντατική ούτε θερμοκοιτίδα ούτε τίποτα.

Εγώ συνέχισα να παίρνω αγωγή για την πίεση για 2-3 μήνες μετά τον τοκετό,

μετρούσα καθημερινά την πίεση, έκανα κ υπέρηχο καρδιάς να δούμε αν επηρεάζει σε κάτι, όλα φυσιολογικά.

Η πίεση υποχώρησε σταδιακά, σταμάτησα τα χάπια, όλα καλά.

 

ΤΩΡΑ είμαι έγκυος, 22 εβδομάδων, από την αρχή παρακολουθούμε την πίεση και είμαστε σε επιφυλακή.

Με παρακολουθεί υπερτασιολόγος ο οποίος αρχικά μου έγραψε διάφορες εξετάσεις αιματολογικές να δούμε αν πρόκειται για ιδιοπαθή υπέρταση. (δεν είναι)

Τώρα πηγαίνω κάθε μήνα και βάζω holter, είναι ένα μηχανηματάκι σαν κασετοφωνάκι που καταγράφει την πίεση για ένα 24ωρο.

Στο χέρι έχω περασμένο πιεσόμετρο κι αυτό φουσκώνει-ξεφουσκώνει και καταγράφει.

Ως τώρα πάμε καλά.

 

Ο υπερτασιολόγος μου είπε οτι η προεκλαμψία συμβαίνει συνήθως στην πρώτη εγκυμοσύνη.

Αν συμβεί, τότε οι πιθανότητες να ξανασυμβεί σε επόμενες εγκυμοσύνες είναι ελάχιστη.

Όπως κ να χει μετά την 25η εβδομάδα έχουμε περισσότερο το νου μας.

Αν προσέξουμε από την αρχή τη ΔΙΑΤΡΟΦΗ (όχι αλάτι, ναι σε τροφές πλούσιες σε κάλιο: μπανάνα, πορτοκάλι, μαρούλι κλπ) το ΒΑΡΟΣ (είπε να μην πάρω πάνω από 8 κιλά) και την ΑΣΚΗΣΗ (περπάτημα)

όλα θα πάνε μια χαρά κ χωρίς χάπια θα φτάσουμε ως το τέλος κ θα έχουμε ένα υγιές μωρό.

ΑΡΚΕΙ να το παρακολουθούμε.

 

Έγραψα πολλά, αυτό που θέλω να πω οτι δεν χρειάζεται άγχος -ανεβάζει κ την πίεση- κ δεν είναι λόγος η πίεση να αποφευχθεί επόμενη εγκυμοσύνη.

Το καλό ας πούμε είναι οτι είσαι υποψιασμένος και προσέχεις από την αρχή και έχεις το νου σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο μένα . Γέννησα τον γιο μου 37 εβδομάδων με προεκλαμψια πιεση είχα φτάσει 15 με 10 ,και το λευκωμα 488 !!!! και ουρικο 7!!!!!το μωρο μου γεννήθηκε υγιέστατο δεν χρειάσθηκε θερμοκοιτίδα ,ουτε και εγω έπαθα κατι .Οταν ο γιος μου ήταν 11 μηνών έμεινα ξανα έγκυος χωρις να το περί μένουμε σε δίδυμα κοριτσάκια ,η εγκυμοσύνη εξελιχθηκε καταπληκτικα η πιεση μου ήταν12 με 8 μεχρι και που γέννησα τα κοριτσάκια μου στις 37 εβδομάδες και 5 ημέρες ,η μια γεννήθηκε 3180 και η αλλη2860 και ηταν σε ένα σακο παρακαλω. Γι'αυτο μην φοβάσαι ολα θα πανε καλα να παρακολουθεις την πιεση σου ,οχι λιπαρα και αλατι στη διατροφη και οχι πολλα κιλα . Φαντάσόυ στο γιο μου πήρα 18 κιλα και στις κορες μου ήταν 2 είκοσι κιλα .Τα κοριτσάκια μου είναι 3,5 μηνων . Γερακίνα τα παιδία μας γεννήθηκαν νομίζω τον ίδιο μήνα ,Ιουνιο 2008

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια μου..! Συγχαρητήρια για το υπέροχο φόρουμ..!Θα ήθελα σας παρακαλώ όποια μανούλα η μη ξέρει να μου πει αν της είχε τύχει περίπτωση προεκλαμψίας στην πρώτη της εγκυμοσύνη και αν στην μετεπειτα της παρουσιαστηκε ξανά. Οι πιθανότητες για δεύτερη φορά είναι πολλές??? Αν παρουσιαστεί στην πορεία της εγκυμοσύνης και υπάρχει υπέρταση αντιμετωπίζεται?Υπάρχουν χάπια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου..! Συγχαρητήρια για το υπέροχο φόρουμ..!Θα ήθελα σας παρακαλώ όποια μανούλα η μη ξέρει να μου πει αν της είχε τύχει περίπτωση προεκλαμψίας στην πρώτη της εγκυμοσύνη και αν στην μετεπειτα της παρουσιαστηκε ξανά. Οι πιθανότητες για δεύτερη φορά είναι πολλές??? Αν παρουσιαστεί στην πορεία της εγκυμοσύνης και υπάρχει υπέρταση αντιμετωπίζεται?Υπάρχουν χάπια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου..! Συγχαρητήρια για το υπέροχο φόρουμ..!Θα ήθελα σας παρακαλώ όποια μανούλα η μη ξέρει να μου πει αν της είχε τύχει περίπτωση προεκλαμψίας στην πρώτη της εγκυμοσύνη και αν στην μετεπειτα της παρουσιαστηκε ξανά. Οι πιθανότητες για δεύτερη φορά είναι πολλές??? Αν παρουσιαστεί στην πορεία της εγκυμοσύνης και υπάρχει υπέρταση αντιμετωπίζεται?Υπάρχουν χάπια?

 

 

Γεια σου makotaki εδώ έχει συζητηθεί κάτι, δεν ξέρω αν σε βοηθά.

edit admin εξαιτίας συγχώνευσης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου..! Συγχαρητήρια για το υπέροχο φόρουμ..!Θα ήθελα σας παρακαλώ όποια μανούλα η μη ξέρει να μου πει αν της είχε τύχει περίπτωση προεκλαμψίας στην πρώτη της εγκυμοσύνη και αν στην μετεπειτα της παρουσιαστηκε ξανά. Οι πιθανότητες για δεύτερη φορά είναι πολλές??? Αν παρουσιαστεί στην πορεία της εγκυμοσύνης και υπάρχει υπέρταση αντιμετωπίζεται?Υπάρχουν χάπια?

στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχα στοιχεια προεκλαμψιας γι αυτο και ο γιατρος μου εκανε καισαρικη.. στην δευτερη εγκυμοσυνη μου δεν ειχα προβλημα καθολου με υπερταση.. βεβαια το αγορακι μου το εχασα αλλα για εντελως διαφορετικους λογους:cry:

τωρα απο οσο ξερω υπαρχουν καποια ορισμενα φαρμακα που επιτρεπονται.. το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοψεις εντελως τα αλμυρα και να εισαι συνεχεια σε επικοινωνια με τον γιατρο σου για οσο το δυνατον καλυτερη παρακολουθηση.. με λιγη προσοχη ολα θα πανε καλα..:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου..! Συγχαρητήρια για το υπέροχο φόρουμ..!Θα ήθελα σας παρακαλώ όποια μανούλα η μη ξέρει να μου πει αν της είχε τύχει περίπτωση προεκλαμψίας στην πρώτη της εγκυμοσύνη και αν στην μετεπειτα της παρουσιαστηκε ξανά. Οι πιθανότητες για δεύτερη φορά είναι πολλές??? Αν παρουσιαστεί στην πορεία της εγκυμοσύνης και υπάρχει υπέρταση αντιμετωπίζεται?Υπάρχουν χάπια?

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη για να γλιτώσω την προεκλαμψία γέννησα λίγο πρόωρα (36 εβδομάδες) και με καισαρική παρόλο που ξεκίνησα να παίρνω φάρμακα για την πίεση περίπου στον έκτο μήνα...έπειτα η πίεση εμένα μου εγκαταστάθηκε μόνιμα...Την ρυθμίζω με φάρμακα όχι συμβατά με την εγκυμοσύνη,..Πριν λίγους μήνες είχα μια δευτερη εγκυμοσύνη (με άτυχη δυστυχώς κατάληξη). Ο καρδιολόγος μου μου άλλαξε τα φάρμακα με άλλα που δεν επηρεάζουν το έμβρυο και μου συνέστησε επίσης το γνωστό: ΟΧΙ ΑΛΑΤΙ. Υπάρχουν τρόποι να την ελέγξεις όπως κατάλληλα φάρμακα, ανάλατη διατροφή, ξεκούραση όσο το δυνατόν περισσότερο για να αιματώνεται σωστά ο πλακούντας και όλα θα πάνε καλά.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου..! Συγχαρητήρια για το υπέροχο φόρουμ..!Θα ήθελα σας παρακαλώ όποια μανούλα η μη ξέρει να μου πει αν της είχε τύχει περίπτωση προεκλαμψίας στην πρώτη της εγκυμοσύνη και αν στην μετεπειτα της παρουσιαστηκε ξανά. Οι πιθανότητες για δεύτερη φορά είναι πολλές??? Αν παρουσιαστεί στην πορεία της εγκυμοσύνης και υπάρχει υπέρταση αντιμετωπίζεται?Υπάρχουν χάπια?

Επαθα προεκλαμψια οταν κυοφορουσα διδυμα και γεννησα στις 32 εβδομαδες (μπηκα στο μαιευτηριο με πιεση 17 - 11.5). Εμεινα στην ΜΑΦ 2 24ωρα.

Ο τοτε γιατρος μου , μου ειχε πει να μην ξαναμεινω εγκυος γιατι ισως εχουμε τα ιδια (στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εχασα το μωρο μου στις 33 εβδομαδες απο κεντρικη αποκολληση πλακουντα λογω μαλλον υψηλης πιεσης).

Ψαχνοντας και παιρνοντας την γνωμη αλλου γιατρου, εκανα εξετασεις κτλ. Ξεκινησα νεα εγκυμοσυνη, πηρα φαρμακα (κορτιζονη, ασπιρινη, μαγνησιο, και φυσικα χαπακι για την πιεση). Επαιρνα πιεση 2-3 φορες την εβδομαδα, εκανα συχνα υπερηχους (απο τις μητριαιες αρτηριες φαινεται η προδιαθεση για προεκλαμψια) και πηγαν ολα καλα. Δεν εκανα προεκλαμψια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

distixos den iparxei kapoios tropos na apo figeis tin proeklapsia..alla sini8os to pa8enoun gunaikes pou exoun upertasi prin tin egkumosini..gia auto oi egkues prepi na metrane ka8imerina tin piesi tous kai an exou 140/90 artiriaki piesi prei amesos na enimerosoun ton gitro tous

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα! Δυστυχως μπαινω κι εγω στο κλαμπ των υποψηφιων για προεκλαμψια αφου ειμαι ελαφρως υπερβαρη και εμφανισα λευκωμα στα ουρα 250mg/dl παρακαλω...:confused:

Για την ωρα η πιεση μου ειναι 11 με 7 (η υψηλοτερη που χτυπησα ειναι 12,5 με 7,5) αλλα αυτο δεν απαλυνει τους φοβους μου αφου ειμαι μολις στη 17η εβδομαδα κι ο γιατρος μου εχει χτυπησει καμπανακι! Θελω να παρακαλεσω, οποια κοπελα ειχε παρομοια εμπειρια να μου δωσει καποια συμβουλη σχετικα με τη διατροφη, μηπως σωσω ο,τι μπορω!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημερα κι απο μενα! Δυστυχως μπαινω κι εγω στο κλαμπ των υποψηφιων για προεκλαμψια αφου ειμαι ελαφρως υπερβαρη και εμφανισα λευκωμα στα ουρα 250mg/dl παρακαλω...:confused:

Για την ωρα η πιεση μου ειναι 11 με 7 (η υψηλοτερη που χτυπησα ειναι 12,5 με 7,5) αλλα αυτο δεν απαλυνει τους φοβους μου αφου ειμαι μολις στη 17η εβδομαδα κι ο γιατρος μου εχει χτυπησει καμπανακι! Θελω να παρακαλεσω, οποια κοπελα ειχε παρομοια εμπειρια να μου δωσει καποια συμβουλη σχετικα με τη διατροφη, μηπως σωσω ο,τι μπορω!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΑΛ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ....ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ......(ΑΜΑ ΚΑΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ,ΦΥΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ)

Link to comment
Share on other sites

distixos den iparxei kapoios tropos na apo figeis tin proeklapsia..alla sini8os to pa8enoun gunaikes pou exoun upertasi prin tin egkumosini..gia auto oi egkues prepi na metrane ka8imerina tin piesi tous kai an exou 140/90 artiriaki piesi prei amesos na enimerosoun ton gitro tous

 

 

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ...ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ 10 ΜΕ 7.....ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΦΤΑΣΑ ΕΩΣ 18 ΠΙΕΣΗ.....ΑΣΤΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗ ΕΓΙΝΕ...ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΤΑΣΙΚΗ

Link to comment
Share on other sites

Χθες πληροφορήθηκα ότι μια συγγενής έχασε το μωράκι της στον 7ο μήνα της κύησης λόγω προεκλαμψίας...Παρολίγον να χαθεί και η ίδια. Δεν είχα διαβάσει ποτέ αυτά τα θέματα εδώ μέσα αλλά θυμόμουν ότι είχα δει υπόμνημα. Σήμερα που τα διάβασα, επιβεβαιώθηκαν οι υποψίες μου πως έφταιγε ο γιατρός της...Δεν είναι δυνατόν εν έτη 2009 να συμβαίνουν τέτοια γεγονότα όταν μάλιστα η εγκυμονούσα έχει κάποιους απ τους προδιαθεσικούς παράγοντες που αναγράφονται στο 2ο λινκ...

 

 

ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ!!!!!!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΕ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!!!ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!!!!

 

Εννοεις πως ησουν υποτασικη πριν την εγκυμοσυνη ή και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης;γιατι εχει διαφορα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...