Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Με τον ιδιο τρόπο ανοιγα και γω τις τρυπουλες απο τα μπιμπερό.Αφου ρε κορίτσια αυτες που εχουν ειναι τοσο μικρες που εβλεπα το παιδί να ταλαιπωρείται για να ρουφήξει.Δεν τις ανοιγα και γω πολυ ισα ισα 3 σβουρες με την καρφιτσα που την εκαιγα πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με τον ιδιο τρόπο ανοιγα και γω τις τρυπουλες απο τα μπιμπερό.Αφου ρε κορίτσια αυτες που εχουν ειναι τοσο μικρες που εβλεπα το παιδί να ταλαιπωρείται για να ρουφήξει.Δεν τις ανοιγα και γω πολυ ισα ισα 3 σβουρες με την καρφιτσα που την εκαιγα πιο πριν.

 

δεν ειναι τυχαιο που τα κατασκευαζουν ετσι

Link to comment
Share on other sites

Οι θηλές που βόλεψαν σε εμένα ήταν της chicco με την ρυθμιζόμενη ροή.

Εγώ τις άλλαξα ήδη όταν ήταν 2 μηνών γιατί κουραζόταν. Του έπερνα τότε καουτσούκ. Αλλά απο τις αποστειρώσεις μεγάλωναν και άλλο και το παιδί έκανε αναγωγές και δεν ήξερα απο τι, άσε που έκλαιγε την ώρα του ταίσματος και ήταν και απο αυτό.

Αλλαξα τελικά σε σιλικόνη και σώθηκα. Πήρα και αυτές με την ροή.

Πήρα αυτές που είναι για 2 μηνών+ και χρησιμοποιούσα την ροή νο 2 και τώρα που είναι 5+χρησιμοποιώ πάλι τις ίδιες αλλά στο νο.3. Πήρα και τις απλές που είναι με 3 τρύπες για 4μηνών+ αλλά δεν τον βόλεψαν.

Βέβαια τα καλύτερα μπιμπερό είναι τα ΑVENT γιατί η θήλη τους τρέχει πιο ωραία, είναι πιο φαρδιά μπιμπερό και έχουν και ωραίο στάδιο που είναι απο 3+ που βολεύει μέχρι και 6 μηνών χαλαρά να το χρησιμοποιεις. Ενώ η chicco δεν έχει ρυθμιζόμενης ροής για 4 +.

Το εργαλείο για τις τρύπες το πήρα και εγώ. Αποτυχία. Μόνο στις καουτσούκ κάνει αλλά όχι ιδιαίτερα πράγματα. Εγώ έβαζα την βελόνα στην τρύπα και ενώ ήταν μέσα στην τρύπα την έκαιγα και σιγά σιγά άνοιγε. Αλλά προσοχή γιατί μπορεί να ανοίξει πολύ.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω κι εγώ πολλά προβλήματα με τις θηλές της Chicco. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιούμε αυτές με τις 3 τρύπες καουτσούκ. Αλλά όταν σταματάει να ρουφάει το μωρό μου πετάγεται με φόρα το γάλα στο στόμα του. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό. Το ίδιο συνέβαινε πριν κανά 15θήμερο και τις άλλαξα. Για 15 μέρες ήταν σχετικά οκ, τώρα όμως πάλι τα ίδια. Αφού αναγκάζεται ο μικρός να σταματάει και να μην πίνει άλλο. Απ'ότι λέτε μάλλον θα ήταν καλύτερα να πάρουμε σιλικόνη, αλλά πώς θα τις μάθει; Είναι και παράξενος και φοβάμαι ότι δεν θα μου πιει καθόλου. Εσάς προσαρμόστηκε εύκολα;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή και εγώ φοβόμουν για την προσαρμογή. Θα τις μάθει πάντως μην στεναχωριέσαι. Μπορεί στην αρχή να του φαίνεται περίεργο αλλα θα μάθει. Εγώ τις σιχάθηκα τις καουτσούκ. Μετά απο 2 - 3 αποστειρώσεις γινόντουσαν χάλια. Τις σιλικόνεις δεν ανοίγουν για να μεταβάλλεται η ροή με τις χρήσεις. Είναι σταθερές στην ροή τους. Πάντως δοκίμασε της AVENT ένα μπουκάλι. Βέβαια να ξέρεις είναι οι φαρδιές οι θηλές.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας

Έχω τα μπιμπερό της NUK με την φαρδια θηλη με σιλικόνη. Ο μπέμπης 4 1/2 μηνών κουραζόταν με το νούμερο 1 οπότε του εβαλα το 2 που είναι για 6 μηνών .Δεν έχει πρόβλημα ούτε πνίγεται.

Καλά έκανα ή βλάκία?

Γιατί λένε οτι το 2 νούμερο είναι για 6 μηνών και πάνω?

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε ολους. Σε 5 μέρες ο μπέμπης μου γίνεται 3 μηνών.

Το πρόβλημα μας είναι ότι μάλλον έχει αλλεργία στο γάλα. Έχουμε αλλάξει 3 γαλατ. Το τελευταίο ήταν το rontamil complete1 είδαμε ότι το εκζεμα ξανά εμφανίζεται. Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό κ μου είπε να πάρω το novalac HA

Έδωσα στο μωρό αλλά με δυσκολία έπινε. Η θηλες μας είναι nuk 0-6 μηνών μεσαια οπή.

Έστειλα τον άντρα μου στο φαρμακείο κ μας έδωσαν nuk 6+ μεσαία οπή. Είδα όμως ότι είναι μια τεράστια θηλή.

Πως θα πίνει γαλα ένα τόσο μικρό μωρό από μια τέτοια θηλη; πήγα να πάρω τηλέφωνο τον παιδιατρο αλλά είπα πρώτα να του δώσω ένα γευμα κ εάν δεν μπορεί τότε να τον πάρω τηλέφωνο.

Έχω που εχω άγχος που αλλάζουμε πάλι τον γαλα. Έχω άγχος κ για τη θηλή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε ολους. Σε 5 μέρες ο μπέμπης μου γίνεται 3 μηνών.

Το πρόβλημα μας είναι ότι μάλλον έχει αλλεργία στο γάλα. Έχουμε αλλάξει 3 γαλατ. Το τελευταίο ήταν το rontamil complete1 είδαμε ότι το εκζεμα ξανά εμφανίζεται. Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό κ μου είπε να πάρω το novalac HA

Έδωσα στο μωρό αλλά με δυσκολία έπινε. Η θηλες μας είναι nuk 0-6 μηνών μεσαια οπή.

Έστειλα τον άντρα μου στο φαρμακείο κ μας έδωσαν nuk 6+ μεσαία οπή. Είδα όμως ότι είναι μια τεράστια θηλή.

Πως θα πίνει γαλα ένα τόσο μικρό μωρό από μια τέτοια θηλη; πήγα να πάρω τηλέφωνο τον παιδιατρο αλλά είπα πρώτα να του δώσω ένα γευμα κ εάν δεν μπορεί τότε να τον πάρω τηλέφωνο.

Έχω που εχω άγχος που αλλάζουμε πάλι τον γαλα. Έχω άγχος κ για τη θηλή.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εμάς είχε αλλεργία στο γάλα και αλλάζαμε γάλατα μέχρι να βρούμε το σωστό. Καταλήξαμε επιτέλους τότε 2 μηνών στο novalac allernova το οποίο ήταν πολύ πηχτό και πήραμε τις nuk 6+ large θηλές. Με ανησυχούσε και εμένα στην αρχή που ήταν μεγάλη η τρύπα αλλά το έπινε μια χαρά οπότε δεν είχαμε πρόβλημα.

Όσον αφορά το έκζεμα είναι παροδικό και εμένα είχε αρκετούς μήνες, μέχρι πέρσι το καλοκαίρι που ήταν 7 μηνών όπου στις διακοπές την έβαλα στη θάλασσα και σε συνδυασμό με τον ήλιο φύγανε.

Να σου ζήσει το μωράκι σου όλα θα πάνε καλά!;)

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εμάς είχε αλλεργία στο γάλα και αλλάζαμε γάλατα μέχρι να βρούμε το σωστό. Καταλήξαμε επιτέλους τότε 2 μηνών στο novalac allernova το οποίο ήταν πολύ πηχτό και πήραμε τις nuk 6+ large θηλές. Με ανησυχούσε και εμένα στην αρχή που ήταν μεγάλη η τρύπα αλλά το έπινε μια χαρά οπότε δεν είχαμε πρόβλημα.

Όσον αφορά το έκζεμα είναι παροδικό και εμένα είχε αρκετούς μήνες, μέχρι πέρσι το καλοκαίρι που ήταν 7 μηνών όπου στις διακοπές την έβαλα στη θάλασσα και σε συνδυασμό με τον ήλιο φύγανε.

Να σου ζήσει το μωράκι σου όλα θα πάνε καλά!;)

 

Δυστυχώς δεν πίνει. Κουράζεται από την μεγάλη θηλή κ σταματάει. Ψάχνω στα φαρμακεία για 0-6 μηνών λαρτσ. Εάν δεν βρω μάλλον θα ανοίξω εγώ.

Κοντεύω να τρελαθώ. Έχουμε το εκζεμα, έχουμε καινούργιο γαλα, έχουμε ότι δεν μπορεί να φάει με τη θηλή, έχουμε κ ότι τα κιλά του μωρου είναι ίσα που αγγίζουν το φυσιολογικό οπότε εάν δεν τρώει κ χάσει κιλά θα είμαστε κάτω από το όριο. Με δυσκολια φτάσαμε να τρώμε 700 γραμμάρια κ τώρα έχουμε 4-5 μέρες τρώμε 500-600

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πίνει. Κουράζεται από την μεγάλη θηλή κ σταματάει. Ψάχνω στα φαρμακεία για 0-6 μηνών λαρτσ. Εάν δεν βρω μάλλον θα ανοίξω εγώ.

Κοντεύω να τρελαθώ. Έχουμε το εκζεμα, έχουμε καινούργιο γαλα, έχουμε ότι δεν μπορεί να φάει με τη θηλή, έχουμε κ ότι τα κιλά του μωρου είναι ίσα που αγγίζουν το φυσιολογικό οπότε εάν δεν τρώει κ χάσει κιλά θα είμαστε κάτω από το όριο. Με δυσκολια φτάσαμε να τρώμε 700 γραμμάρια κ τώρα έχουμε 4-5 μέρες τρώμε 500-600

 

Ελπίζω να βρήκες σε φαρμακείο 0-6 large και να ήπιε το γάλα του. Για τα ml να ξέρεις ότι κάποιες φορές μπορεί να πίνει πολύ και άλλες λιγότερο είναι φυσιολογικό, τα μωράκια δεν έχουν αναπτυγμένο ακόμα το αίσθημα του κορεσμού οπότε τα ml θα παίζουν. Αν δεν ανησυχεί ο γιατρός για το βάρος τότε μην αγχώνεσαι και εμένα κυμαινόταν στο φυσιολογικό όριο. Για το έκζεμα η γιατρός μου είχε πει πολύ καλή ενυδάτωση με λαδάκι και όχι συχνά μπάνιο 2-3 φορές την εβδομάδα, γιατί το νερό ξηραίνει το δέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βρήκες σε φαρμακείο 0-6 large και να ήπιε το γάλα του. Για τα ml να ξέρεις ότι κάποιες φορές μπορεί να πίνει πολύ και άλλες λιγότερο είναι φυσιολογικό, τα μωράκια δεν έχουν αναπτυγμένο ακόμα το αίσθημα του κορεσμού οπότε τα ml θα παίζουν. Αν δεν ανησυχεί ο γιατρός για το βάρος τότε μην αγχώνεσαι και εμένα κυμαινόταν στο φυσιολογικό όριο. Για το έκζεμα η γιατρός μου είχε πει πολύ καλή ενυδάτωση με λαδάκι και όχι συχνά μπάνιο 2-3 φορές την εβδομάδα, γιατί το νερό ξηραίνει το δέρμα.

 

Πήγε ο άντρας μου σε 3 φαρμακεια κ του ειπαν δεν υπάρχει θηλή 0-6 μηνών large.

Άνοιξα στην παλιά που είχα 0-6 μηνών μεσαία.

Κ επειδή με προβλημάτισε το προηγούμενο μήνυμα σου για τη θηλή που άλλαξες μπήκα στο σαιτ της nuk κ είδα ότι όντως δεν υπάρχει. Κ το λάθος μου ήταν ότι πήρα μεγάλη θηλή αλλά είναι μικρή η τρύπα. Είναι η μεσαία! Άρα γιαυτό δυσκολεύεται. Από το άγχος μου δεν σκέφτηκα ότι το παιδί εξακολουθεί κ τρωει από μεσαία τρύπα!!! Αύριο ξανά στο φαρμακείο. Για να πάρω large. Μου έδωσε θάρρος το μήνυμα σου ότι ένα μικρό μωρό μπορεί να φάει από μια τόσο μεγάλη θηλή. Όσο για τα κιλά προσπαθώ να μην αγχώνομαι, κ ο γιατρός μου είπε ότι τόσο τρώει το παιδί, τέλος! Απλά με βρήκαν πολλά μαζί κ τρελάθηκα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πήγε ο άντρας μου σε 3 φαρμακεια κ του ειπαν δεν υπάρχει θηλή 0-6 μηνών large.

Άνοιξα στην παλιά που είχα 0-6 μηνών μεσαία.

Κ επειδή με προβλημάτισε το προηγούμενο μήνυμα σου για τη θηλή που άλλαξες μπήκα στο σαιτ της nuk κ είδα ότι όντως δεν υπάρχει. Κ το λάθος μου ήταν ότι πήρα μεγάλη θηλή αλλά είναι μικρή η τρύπα. Είναι η μεσαία! Άρα γιαυτό δυσκολεύεται. Από το άγχος μου δεν σκέφτηκα ότι το παιδί εξακολουθεί κ τρωει από μεσαία τρύπα!!! Αύριο ξανά στο φαρμακείο. Για να πάρω large. Μου έδωσε θάρρος το μήνυμα σου ότι ένα μικρό μωρό μπορεί να φάει από μια τόσο μεγάλη θηλή. Όσο για τα κιλά προσπαθώ να μην αγχώνομαι, κ ο γιατρός μου είπε ότι τόσο τρώει το παιδί, τέλος! Απλά με βρήκαν πολλά μαζί κ τρελάθηκα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Να 'σαι καλά άλλωστε εδώ είμαστε για να αλληλοβοηθιόμαστε!:D

Απόλαυσε τις στιγμές με το μωρό σου και όλα τα θέματα θα τα λύνεις σιγά σιγά θα το δεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίλουμ η Nuk εχει και large θηλές για μπιμπερό. Τις έχω εγώ γιατί ο ένας μου ο γιος -3 μηνών κι εμένα- πίνει αντιαναγωγικό γάλα που ειναι καπως παχύρευστο και με εξυπηρετούν πολυ. Η συσκευασία όμως γραφει οτι ειναι για 6μηνων +. Εμεις τις βολευτήκαμε μια χαρά πάντως!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει διακορευτής για τρύπες μπιμπερό (και σε υπερκαταστήματα παιχνιδιών)

Επίσης, αν κάποια τρύπα στη θηλή είναι μικρή, μπορείτε να δοκιμάσετε να κάνετε και δεύτερη (σε μεγαλύτερα, παιδιά, φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

On ‎02‎/‎07‎/‎2008 at 1:34 PM, nea mamaka said:

Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10ΗΜΕΡΩΝ.

ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΤΡΥΠΟΥΛΑ, ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΩ ΚΙ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ;

ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΠΩΣ; ΜΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ ΚΑΡΦΙΤΣΑ;

Kanonika h etairia tha prepei na vgazei pipiles gia mpimpero ana stadio. Dhladh gia 1 meta 2 meta 3 trupes klp. Egw xrhsimopoio Philips Avent kai to exoun auto. Otan h mikrh mou ekleise ton 1o mhna allaksa pipila me 2 trupes. Twra pou einai 3wn etwn xrhsimopoiw to 4, dhladh me 4 trupes. Palaiotera den to gnwriza auto kai anoiksa moni mou trupa kai epeidh h rwh htan megalh kontepse na pnigei to mwro. Opote koitakse to prin to kaneis moni sou. Isws na pareis Philips Avent mpipero...?!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μας έφεραν δώρο κάτι θηλές 2m+ της chicco που λένε πάνω "adjustable flow" (ρυθμιζόμενη ροή) αλλά δεν ξέρω πως να της χρησιμοποιήσω με τα υπάρχοντα μπιμπερό της chicco που εχω.. Ειναι ειδικά για κάποια άλλα μπιμπερό που μπορείς όντως να ρυθμίσεις την ροή; Γιατι σε εμάς πέφτει και από τις 2 τρυπούλες που έχει αρκετό γάλα.. Αν είναι για ειδικά μπιμπερό, ποια είναι αυτά; Γιατί από μια αναζήτηση στο site της chicco δεν είδα να λέει κάποιο μπιμπερό οτι έχει ρυθμιζόμενη ροή.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ρίξτε και μια ματιά εδω στην περίπτωση που υπάρχει κάποια επιπλέον πληροφορία

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...