Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10ΗΜΕΡΩΝ.

ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΤΡΥΠΟΥΛΑ, ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΩ ΚΙ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ;

ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΠΩΣ; ΜΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ ΚΑΡΦΙΤΣΑ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


υπάρχει ειδικό εργαλείο για να ανοιγεις τρύπα στις πιπίλες ,το πουλάνε και στα Jubo,δεν έιναι κάτι ακριβό. :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΜΕ ΤΗ ΡΟΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΙΔΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΡΥΠΕΣ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΤΗΣ. ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10ΗΜΕΡΩΝ.

ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΤΡΥΠΟΥΛΑ, ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΩ ΚΙ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ;

ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΠΩΣ; ΜΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ ΚΑΡΦΙΤΣΑ;

 

Προτείνω να τις αλλάξεις και αγοράσεις το επόμενο μέγεθος θηλής , διότι έτσι και αλλιώς κάθε λίγους μήνες πρέπει να αντικαθιστάς τις θηλές , ειδικά εάν είναι καουτσούκ (το καουτσούκ σαν υλικό "γερνάει" γρηγορότερα από την σιλικόνη)

 

Πάντως εάν κάνεις μεικτή διατροφή θα πρότεινα να αγοράσεις θηλές ίδιου μεγέθους για να μην συνηθίσει το μωρό σου στην "ευκολη" ροή του μπουκαλιού και μειώσει την διατροφή από το στήθος... Τριών μηνών μωράκι , λογικά , δεν χρειάζεται το επόμενο μέγεθος θηλής.

 

Τέλος , εάν ντε και καλά επιμένεις να ανοίξει τρύπες στις παλιές θηλές , να θυμάσαι ότι οι σχετικές οδηγίες λένε ότι τρύπες πρέπει να ανοίγωνται μόνο στις θηλές καουτσούκ και όχι στις θηλές σιλικόνης

 

d.

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10ΗΜΕΡΩΝ.

ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΤΡΥΠΟΥΛΑ, ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΩ ΚΙ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ;

ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΠΩΣ; ΜΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ ΚΑΡΦΙΤΣΑ;

 

Προτείνω να τις αλλάξεις και αγοράσεις το επόμενο μέγεθος θηλής , διότι έτσι και αλλιώς κάθε λίγους μήνες πρέπει να αντικαθιστάς τις θηλές , ειδικά εάν είναι καουτσούκ (το καουτσούκ σαν υλικό "γερνάει" γρηγορότερα από την σιλικόνη)

 

Πάντως εάν κάνεις μεικτή διατροφή θα πρότεινα να αγοράσεις θηλές ίδιου μεγέθους για να μην συνηθίσει το μωρό σου στην "ευκολη" ροή του μπουκαλιού και μειώσει την διατροφή από το στήθος... Τριών μηνών μωράκι , λογικά , δεν χρειάζεται το επόμενο μέγεθος θηλής.

 

Τέλος , εάν ντε και καλά επιμένεις να ανοίξει τρύπες στις παλιές θηλές , να θυμάσαι ότι οι σχετικές οδηγίες λένε ότι τρύπες πρέπει να ανοίγωνται μόνο στις θηλές καουτσούκ και όχι στις θηλές σιλικόνης

 

d.

 

Συμφωνώ :lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΜΕ ΤΗ ΡΟΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΙΔΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΡΥΠΕΣ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ :wink:

 

το εργαλειο αυτο κανει μονο για θηκες καουτσουκ....τουλαχιστον εγω προσπαθησα να ανοιξω σιλικονης και τις κατεστρεψα

Link to comment
Share on other sites

Ρώρα το γιατρό σου, γιατί αν πίνει πιο γρήγορα το γάλα, ίσως κάνει αναγωγές και σου το βγάζει. Τα παιδιά γενικά είναι λαίμαργα, στην ηλικία αυτή πρέπει να παίρνουν τις ποσότητες σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΜΕ ΤΗ ΡΟΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΙΔΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΡΥΠΕΣ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ :wink:

 

το εργαλειο αυτο κανει μονο για θηκες καουτσουκ....τουλαχιστον εγω προσπαθησα να ανοιξω σιλικονης και τις κατεστρεψα

 

θα συμφωνησω το πηρα και την πατησα.

εγω παντως της εχω ανοιξει απο 2μηνων γιατι κουραζοταν και δεν επινε το γαλα :wink: της ανοιγω με ενα πιρουνι! :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω της nuk τις θηλες(καοτσουκ), και δεν υπαρχουν πολλες επιλογες γιατι εχει μια 0+ και η επομενη ειναι 6+ και ειναι, οχι μονο πιο μεγαλη η τρυπα, αλλά και όλη η πιπιλα ειναι τεραστια με αποτελεσμα,κανα 2 φορες που δοκιμασα, να της φερνει αναγουλα γιατι παει βαθια στο στοματακι της.

Πηρα λοιπον το τρυπυτηρι θηλων και ανοιξα 2 τρυπες και μια αυτη που εχει,3, και τωρα τρώει πολύ καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΡΟΗ.ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΡΟΥΦΑΕΙ ΤΟΣΗ ΩΡΑ.ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΛΕΙ.ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΙΠΙΛΑ.ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ...... :?

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΡΟΗ.ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΡΟΥΦΑΕΙ ΤΟΣΗ ΩΡΑ.ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΛΕΙ.ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΙΠΙΛΑ.ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ...... :?

 

Εμείς πάλι ναι μεν πινει ακόμη το γάλα με το μπιμπερο (μόνο το γαλα) αλλα τη θηλή την εχω σχισει εντελως απο πάνω, δηλαδή τρεχει παρα πολύ και έστι το πινει εδώ και σχεδόν ένα χρόνο... Την έβλεπα πριν ότι ζοριζόταν ακόμη και με τη θηλή για μεγαλύτερη ροή και πολλές φορές δεν το έπινε όλο...

 

Αφού ώρες ώρες απορώ τι στο καλό το θέλει το μπιμπερό πια :lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κι η δική μου η μπέμπα βλέπω οτι κουράζεται να ρουφάει , έχω της chicco τα μπουκάλια, και της πη΄ρα να της δοκιμάσω την επόμενη θηλή που είναι με 3 τρυπούλες όμως γέμιζε το στόμα της με γάλα και έκλαιγε.

Είχα όμως και μπιμπερο΄της fischer price το οποίο έχει θηλή σιλικόνης με 2 τρυπούλες και το δοκίμασα σήμερα και το πίνει το γαλατακι χωρίς να κουράζεται!!! το μόνο που λίγο με ανησυχεί είναι που είναι πλαστικό και όχι γυάλινο :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι η δική μου η μπέμπα βλέπω οτι κουράζεται να ρουφάει , έχω της chicco τα μπουκάλια, και της πη΄ρα να της δοκιμάσω την επόμενη θηλή που είναι με 3 τρυπούλες όμως γέμιζε το στόμα της με γάλα και έκλαιγε.

Είχα όμως και μπιμπερο΄της fischer price το οποίο έχει θηλή σιλικόνης με 2 τρυπούλες και το δοκίμασα σήμερα και το πίνει το γαλατακι χωρίς να κουράζεται!!! το μόνο που λίγο με ανησυχεί είναι που είναι πλαστικό και όχι γυάλινο :wink:

 

ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΗΝ ΣΕ ΑΠΟΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ .

ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΥΟ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΙΣ AVENT ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Εγω εγω μπιπερο chicko ακομα χρησιμοποιω θηλη 0,απο οτι εχω δει η επομενη ειναι απο τεσσαρων μηνων.Η πριγκιπισσα μου σημερα μπαινει στον τεταρτο μηνα.Τωρα θατις αλλαξω.Παντως τα πλαστικα μπιμπερο δεν νολιζω οτι ειναι οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας είχε πει εμάς άμα δεν αδειάζει το μπιμπερό της μέσα στα πρώτα 15' μετά απο εκεί κουράζεται απο το ρούφηγμα. Γι' αυτό και όταν την είδα να ρουφάει απεγνωσμένα και μετά να αποκοιμιέται αποκαμωμένη της άλλαξα θηλές και σε χρόνο dt το κατέβασε (όταν έπινε γάλα αυτά, παλιές καλές εποχές, χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Το εργαλείο που ανοίγει τρύπες στις θηλές πού το πουλάνε; Τηλεφώνησα στα Λητώ και μου είπαν ότι βγάζει η Chico αλλά έχει έλλειψη.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά από χτες κι ο δικός μου μπέμπης πίνει από τις θηλές της Chicco με 2 τρυπούλες (μέτρια ροή, για κολικούς) καουτσούκ πάντα αν και είναι 53 ημερών. Στην αρχή ψιλοπνιγόταν επειδή είναι λαίμαργος αλλά τις συνήθησε γρήγορα. Επιπλέον τελείωνει στο μισό χρόνο. Απλά κάθε τόσο τον σηκώνω να ρευτεί κι ας κλαίει που τον διακόπτω για να μην κάνει κανένα εμετό.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

γιατι δεν κανει να ανοίγεις τρυπες στις θυλες σιλικόνης?

εγω που τρύπησα με βελονα ειναι για πεταμα?

η ροη παντως δεν έφτιαξε..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
ανοιγω την ειδη υπαρχουσα η' ανοιγω και δευτερη??και με ποιο τροπο???

 

να μην το κανεις,εκτος αν το μωρο μεγαλωσε κ πρεπει να παρεις την μεγαλυτερη.η μικρη τρυπα δεν ειναι μονο για να μην πνιγεται απο το γαλα αλλα για να βαζει το μωρο δυναμη κ να αναπτυχθει η κατω γναθος οπως κ με τον θηλασμο

Link to comment
Share on other sites

ανοιγω την ειδη υπαρχουσα η' ανοιγω και δευτερη??και με ποιο τροπο???

 

Εγω παντα τις ανοιγα λιγο. Αν εχεις καουτσουκ υπαρχει ειδικο εργαλειο, διακορευτη θηλυς μπιμπερο τον ζητανε. Αν εχεις σιλικονη, οπως εγω, παιρνεις μια βελονα αποστειρωμενη, την καις καλα στην ακρη της με ενα αναπτυρα και την ακουμπας στην ηδη υπαρχουσα τρυπα, τη γυριζεις γυρω γυρω και η τρυπα μεγαλωνει. Εγω το εκανα 3-4 φορες και μεγαλωνε, μη φανταστεις θεαματικα, αλλα ετρεχε λιγο καλυτερα το γαλα. Μην την κανεις πολυ μεγαλη γιατι θα πνιγει. Θα το δεις, αν αρχισει και πινει και πνιγεται μαλλον την ανοιξες πολυ. Εμενα μου το ειχε πει και η γιατρος να την ανοιξω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω στο να μην το κανεις καθως μετα δεν θα μπορεις να ελεγχεις τη ροη...

Στο λεω γιατι την πατησα ετσι περυσι το καλοκαιρι... Ειχαμε παει διακοπες στο χωριο και ξαφνικα μου σπαει το μπιμπερο (ειχαμε παρει μονο ενα για το γαλα κι αλλο ενα για χαμομηλακι ή νερο αλλα ηταν μικρο..) Jumbo στο χωριο δεν υπηρχαν, καταστημα με βρεφικα ειδη σε αποσταση 1.5 ωρας απο το χωριο κι ετσι... Δανειζομαι ενα απο την κουμπαρα μου,αχρησιμοποιητο στο κουτι... Η θηλη σχεδον ανυπαρκτη και το παιδι δεν μπορουσε να ρουφηξει.... Οποτε εκαψα με τον αναπτηρα μια βελονα, τρυπησα κατευθειαν την ηδη υπαρχουσα τρυπα και μετα τα εβαλα κατευθειαν στον αποστειρωτη... Αποτελεσμα? Η τρυπα μετα ηταν μεγαλη που επρεπε να καθομαι σε ειδικη σταση, να κραταω το μπιμπερο σε αλλη πιο ειδικη θεση γιατι αλλιως το παιδι πνιγοταν... :? Για να την ταϊσω κοντεψα να παθω τενοντιτιδα...

Γιατι δεν πας μεχρι το φαρμακειο να αλλαξεις μονο τις θηλες? Νομιζω κοστιζουν γυρω στα 5 ευρω..

Προσοχη: Ο τροπος που περιγραφω με τον οποιο ανοιξα την τρυπα στη θηλα, ηταν αυτο που εκανα ΕΓΩ πανω στην απελπισια μου μην εχοντας αλλη λυση.. Δεν τον συστηνω, απλα αναφερω την εμπειρια μου! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...