Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φτάνοντας στην τρέλα με τα πεθερικά


Recommended Posts

Αχ, ας μην ήμουν τόσο τρελά ερωτευμένη και θα είχα φύγει χρόνια τώρα!!!Αλλά τι να κάνω, νιώθω πως είναι το άλλο μου μισό, ο άνθρωπος μου!Κάθε φορά που λέω δεν αντέχω άλλο, θα φύγω, δεν αντέχω ούτε στη σκέψη, όχι να το κάνω πράξη!Μαζί του θέλω να ζήσω τα πάντα και αυτό μου δίνει υπομονή. Άσε που βλέπω ότι προσπαθεί πραγματικά, απλώς μέχρι σήμερα οι συγκυρίες δεν ήταν με το μέρος μας. Πιστεύω όμως ότι από εδώ και πέρα θα αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο. Έχει δρομολογήσει κάποια πράγματα οικονομικά...Απλώς πώς βγάζει κανείς το τελευταίο διάστημα υπομονής και αναμονής;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

οκ ωραια ολα αυτα...απαντησε μου λιγο σε κατι πιστευεις πως αν βρεις δουλεια με το καλο μονο με τον δικο σου μισθο θα συντηρεις ολο το σπιτι ενοικια εξοδα κτλ μονο με τον δικο σου μισθο???να ρωτησω και κατι αλλο??ως ποτε θα τουσ πληρωνει ξερεις???

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είναι όλα μονόδρομος!Ας τους ξεκαθαρίσετε στην τελική ότι αφού έτσι έχουν τα πράγματα και πρέπει να μείνετε μαζί και αφού έχει ο άντρας σου επωμιστεί όλα τα έξοδα τότε και αυτοί θα πρέπει να διακριτικοί, να σας δίνουν τον χώρο σας και να είναι από εδώ και πέρα το δικό σας σπίτι.Με τους δικούς σας κανόνες και με την ελευθερία του να κάνετε ότι θέλετε και να καλείτε όποιον θέλετε.

ΙΔΕΑ!Μπορείτε επίσης να νοικιάσετε ένα μεγαλύτερο σπίτι με τη διαρρύθμιση που βολεύει εσάς. Να το διακοσμήσεις όπως θέλεις και να αντιστραφούν οι ρόλοι! Αλλιώς ας το πληρώσουν για να έχουν και δικαιώματα.

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα μονόδρομος!Ας τους ξεκαθαρίσετε στην τελική ότι αφού έτσι έχουν τα πράγματα και πρέπει να μείνετε μαζί και αφού έχει ο άντρας σου επωμιστεί όλα τα έξοδα τότε και αυτοί θα πρέπει να διακριτικοί, να σας δίνουν τον χώρο σας και να είναι από εδώ και πέρα το δικό σας σπίτι.Με τους δικούς σας κανόνες και με την ελευθερία του να κάνετε ότι θέλετε και να καλείτε όποιον θέλετε.

ΙΔΕΑ!Μπορείτε επίσης να νοικιάσετε ένα μεγαλύτερο σπίτι με τη διαρρύθμιση που βολεύει εσάς. Να το διακοσμήσεις όπως θέλεις και να αντιστραφούν οι ρόλοι! Αλλιώς ας το πληρώσουν για να έχουν και δικαιώματα.

 

Χριστινάκι την βρίσκω τέλεια αυτήν την ιδέα. Είναι μια εύκολη λύση! Γιατί δεν το προτείνεις; Σε όλους στην οικογένεια όχι μόνο στον άντρα σου. Θα μπορούσες να κάνεις και μια έρευνα για σπίτια που η διαρρύθμισή τους θα σε βόλευε.

Link to comment
Share on other sites

2η ΙΔΕΑ!γιατί δεν προσπαθείς να βρεις 2 γκαρσονιέρες (κοντά η μακριά) στην τιμή του ενός μεγάλου σπιτιού;

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

Τα σπιτια τωρα τα μεγαλα εχουν ριξει πολυ τις τιμες τους.... οποτε βρειτε ενα σπιτι που να ειναι πανω κατω (συνηθως το πανω ειναι το κανονικο σπιτι και το κατω ειναι αποθηκη ή playroom αλλα δεν ειναι υπογειο...) και να μεινετε χωρις αλλα με τα ιδια εξοδα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΦΡΟΔΙΤΗ

Τα σπιτια τωρα τα μεγαλα εχουν ριξει πολυ τις τιμες τους.... οποτε βρειτε ενα σπιτι που να ειναι πανω κατω (συνηθως το πανω ειναι το κανονικο σπιτι και το κατω ειναι αποθηκη ή playroom αλλα δεν ειναι υπογειο...) και να μεινετε χωρις αλλα με τα ιδια εξοδα .

Ωραία και αυτή η ιδέα!Διαλέγεις ότι εσύ βρεις σε πιο οικονομική τιμή!

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή μένεις και πόσο πληρώνετε ενοίκιο;Ίσως κάποια από εμάς να έχει κάτι υπόψιν της.

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό με τα 2 μικρά σπίτια - είχα βρει 2 πάνω-κάτω και 1 γκαρσονιέρα ακριβώς δίπλα για τον άλλο αδερφό, πραγματικά τέλεια περίπτωση - δεν ήθελαν ούτε να την ακούσουν τα πεθερικά μου!!!!!!!!Τότε έλεγαν ότι δεν θέλουν γιατί θα πάνε να μείνουν με τον αδερφό στην επαρχία (τότε δεν μας τα είχε γυρίσει ακόμα)!

Ξέρετε τι, όμως;;Το θέμα δεν είναι απλά ένας χώρος τύπου playroom.Σαν νέα κοπέλα κι εγώ θέλω την κουζίνα μου, το σαλόνι μου και γενικά να κάνω ό,τι μου καπνίσει. Δεν έχω ντε και καλά όρεξη να φάω γεμιστά σήμερα π.χ. όσο καλή μαγείρισσα κι αν είναι η πεθερά μου και άμα δεν φάω μουτρώνουν. Στην αρχή ειδικά τους έκανε καβγάδες ο δικός μου γιατί εμείς θέλαμε να φάμε κάτι άλλο (κι εγώ μαγειρεύω πολύ καλά) και οι δικοί του μας την έλεγαν. Εδώ να φανταστείτε ένα τραπέζι έκανα τα Χριστούγεννα για τη γιορτή μου με φίλους και δεν δοκίμασαν ούτε ένα από τα φαγητά που έφτιαξα γιατί λέει αυτοί δεν τις ήξεραν αυτές τις συνταγές!!!!!!!!!(μπιφτέκια τυλιγμένα με μπέικον και πανέ κοτομπουκιές στο φούρνο- μην φανταστείτε κανένα σούσι!)

Δεν θα ήθελα να πω περιοχή γιατί είναι μικρός ο κόσμος και καταλαβαίνετε....

Επιπλέον εγώ δεν πληρώνω κάτι για να μπορώ να τους πω τι θα κάνουν και είναι και πολύ δεμένη οικογένεια. Στη μάνα μου σίγουρα θα έλεγα κάτι, αλλά αυτή η οικογένεια δεν φέρεται έτσι....

Θα τους πληρώνει για πάντα και αυτό δύσκολα αλλάζει....Αλλά αν έχω εγώ ένα σταθερό μισθό τότε μπορώ να προχωρήσω κάποια πράγματα...έχουν πέσει και τα νοίκια!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

χριστινάκι π.Το θέμα δεν είναι απλά ένας χώρος τύπου playroom.Σαν νέα κοπέλα κι εγώ θέλω την κουζίνα μου, το σαλόνι μου και γενικά να κάνω ό,τι μου καπνίσει.

Αυτά δεν τα έχεις ούτε τώρα και ούτε προβλετε να τα έχεις αμεσα απο οτι λες. Οποτε καλυτερα να συμβιβαστεις στο θέμα της κουζίνας για να εχεις ολα τα αλλα.

χριστινάκι π.εγώ δεν πληρώνω κάτι

Πληρωνει ο αντρας σου, το αλλό σου μισό, οποέτε ειναι σαν να εισαι εσυ. Φυσικά και εσυ "πλήρωνεις" άλλα

χριστινάκι π. Θα τους πληρώνει για πάντα και αυτό δύσκολα αλλάζει

Το λες μόνη σου! Οπότε αν θέλεις να βρεις την ηρεμία σου ξανασκέψου τα παραπάνω αλλιώς...καλό κουράγιο!

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με σώζει είναι ότι αυτός έχει κουραστεί σχεδόν πιο πολύ κι από μένα! Στο κάτω κάτω στην ηλικία που είναι έχει ακόμα πιο πολύ ανάγκη να μένει χωρίς τους γονείς του!

Βασικά θέλω να πω σε όλα τα κορίτσια που έκαναν τον κόπο και μου απάντησαν πέρα από ένα μεγάο ευχαριστώ, ότι μου έφεραν και γούρι γιατί ο άντρας μου πήρε μπρος και κάτι πάει να κάνει!

Σα να κατάλαβε ότι αφού το έκανε ο αδερφός του (να φύγει από τους γονείς) μπορούμε να το κάνουμε κι εμείς!Σα να πάτησα ένα κουμπί εκεί!Βέβαια, μπορεί και να κατάλαβε ότι πλέον είμαι αποφασισμένη!Παλιότερα φοβόμουν μη με χωρίσει αν αναλάβω μια τέτοια πρωτοβουλία (π.χ. να νοικιάσω γκαρσονιέρα, ή τελεσίγραφο του τύπου έλα άμα θες, εγώ φεύγω) αλλά τώρα πια δεν με νοιάζει!Αν με αγαπάει αρκετά θα έρθει!Εγώ σίγουρα τον θέλω μαζί μου, αλλά δεν είμαι αναγκασμένη να περάσω τα καλύτερα μου χρόνια καταπιεσμένη από τους γονείς του!Καλά από τους δικούς μου, αλλά και από ξένους πάει πολύ!

Απλώς είναι κρίμα που το κατάλαβα τώρα, και άφησα τόσα χρόνια να περάσουν έτσι!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πότε δεν είναι αργά!Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά!

good-luck43.png

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

καλα χριστινακι τωρα διαβασα την ιστορια την δικια σου και λεω μετα καθομαι και κλαιγομαι εγω αυτα ειναι προβληματα μεγαλα καλο κουραγιο σου ευχομαι και γρηγορα σπιτακι σου και να κανεις γρηγορα παιδακια γιατι παρολο που ειναι κούραση ειναι και μεγαλη ευτυχια, και μην ανησυχεις για τις πολυκιστικες στο λεω εγω που ειχα περιοδο ανα 2 μηνες καμμια φορα και 3 οποτε ωορρηξία αστα να πανε και ο αντρας μου με μεση κινητικοτητα μετα απο πιεση δικια μου να κανει και εκεινος εξετασεις γιατι ειχα μουρλαθει οτι δεν θα κανουμε ποτε και τωρα εχω 2 στο πρωτο προσπαθουσαμε 8 μηνες και στο δευτερο 7 και το πρωτο θα το ειχα πιασει πιο γρηγορα αν δεν αγχωνομουν σαν τρελη.

ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κανονικά περίοδο, αρκετά σταθερό κύκλο, απλώς στην ωορρηξία θέλω λίγο βοήθεια για να είναι γόνιμο το αυγουλάκι!

Να πω την αλήθεια, ήλπιζα να έχει ζήσει και κάποια άλλη κάτι παρόμοιο για να μου πει τι έκανε τελικά αλλά δυστυχώς δεν έχει προκύψει μέχρι τώρα (ευτυχώς για όλες σας βέβαια :-D)!

 

Μου δίνετε όλες κουράγιο!Βασικά έμπαινα πολύ καιρό στο φόρουμ και έβλεπα πώς φέρεστε η μία στην άλλη, κι έτσι αποφάσισα να γράψω κι εγώ!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

χριστινακι ευχομαι να σου πανε ολα καλα αλλα εγω επιμενω για να παρω απαντηση και θα στο ξαναρωτησω...το οτι θα τους πληρωνει οπως λες για παντα δεν σε προβληματιζει????αν θελετε καποια στιγμη να παρετε ενα δικο σας σπιτι η να κανετε κατι εστω με το καλο και το παιδακι σας πως θα ανταπεξελθετε σε ολα αυτα??τα εχεις σκεφτει??πως σκεφτεσαι δηλαδη το μελλον σας???δεν γινεται να σταματησει να τους πληρωνει τα χρεη??εστω καποιο ποσο??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

αγαπημενη φιλη ,θα στο πω ωμα γιατι το εχω περασει,πατα ποδι φυγε απο κει το συντομοτερο,γιατι θα φας τα καλυτερα σου χρονια η θα χαλασει η σχεση με τον αγαπημενο σου.10 χρονια σχεσης,2,5 χρονια με τα πεθερικα ,μεναμε μαζι κι εμεις,πολυ δεμενη οικογενεια κ αυτοι,ουτε λογος να φυγουμε απο κει,μεχρι που εκανα μπουμ και χωρισαμε 3 μηνες κ βρηκε γκαρσονιερα ,φυγαμε εμεινα εγκυος αμεσως κ παντρευτηκαμε αμεσως.ακομα κ τωρα που ειμαι σπιτι μου μου εχουν δημιουργγησει ψυχολογικο,δεν τους αντεχω ουτε για επισκεψη.κι εμενα ο αντρας μου δεν τους συντηρουσε απλα δεν ειχαμε προσωπικη ζωη,μπουκαρανε στο υπνοδωματιο,σεξ μηδεν,δεν μου επετρεπαν πεθερα κ κουνιαδα να αγγιξω τιποτα στο βασιλειο τους,ακομα και τα ρουχα που αγοραζα που τα πληρωνα εγω στην τελικη μου ανοιγαν τις τσαντες να δουν μηπως ξοδεψα πολλα...λυπαμαι αλλα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα..προσεξε κ λιγο τον εαυτο σου.παρτον να φυγετε απο κει μεσα.θα επανελθω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκιά μου jo με προβλημάτιζε κάποτε, αλλά τώρα το έχω δεχθεί. Να σου πω την αλήθεια, μετά και από τον τελευταίο τσακωμό κάποια πράγματα δρομολογεί ο άντρας μου για να φύγουμε και θα δούμε. Αλλά αυτό δεν αλλάζει οπότε δεν το σκέφτομαι σαν ενδεχόμενο...

 

Σούζαν έκανες αυτό που έπρεπε να είχα κάνει εδώ και χρόνια!Αχ, πόσο θα ήθελα να εξελιχθούν έτσι τα πράγματα και για εμάς!!!!!!Καλά για το σεξ μηδέν πόσο σε καταλαβαίνω! Μιλάμε, μαζί με το οικονομικό άγχος που βγαίνει στην απόδοση του άντρα μας έχει ξεκάνει!Εσένα ο άντρας σου είχε βολευτεί και δεν φεύγατε;Είχε την οικονομική δυνατότητα να συντηρεί το σπίτι σας;Εσύ;Εγώ προς το παρόν δεν την έχω, αλλά ούτε κι αυτός, γι'αυτό κάνω υπομονή, γιατί ξέρω ότι δεν βγαίνει. Με ρύθμιση στη ΔΕΗ 3 δόσεις από 687 ευρώ (για το μαγαζί) συν όλα τα ατελείωτα άλλα, δεν νιώθω ότι μπορώ να τραβήξω το σχοινί...Έπρεπε να είχα επιμείνει παλιότερα που κάτι βγάζαμε παραπάνω και οι δυο μας αλλά αυτός ήθελε να είναι όλα τέλεια, χωρίς καμία πιθανότητα να στραβώσουν κι εγώ φοβόμουν μην τον χάσω και δεν έριχνα τελεσίγραφο....

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις τον αντρα σου και πατε σε δικο σας σπιτι(ακομα και γκαρσονιερα)....χθες....οχι αυριο.Και αν αρνειται ο αντρουης σου να ακολουθησει βισκοντας διαφορες δικαιολογιες τοτε παιρνεις καλη μου τα πραγματακια σου και φευγεις μονη σου...αν σ'αγαπαει θα σε ακολουθησει...αν προτιμησει τ μαμακα και το μπαμπακα....καλα να παθει.

 

Ακουσε με ...ειμαι παθουσα.Φυγε απο εκει μεσα αν θελεις να σωσεις τη σχεση σου και πανω απόλα την υγεια σου.Ο αδερφος του αντρα σου καλα κανει και εφυγε,δε φταιει αυτς ουτε ειναι λυση να του φορτωσετε αυτουνου τα πεθερικα σου....εσυ φταις που πηγες να μεινεις μαζι τους.Μην εχεις απαιτηση λοιπον να τους ξεφορτωθες εσυ και να τους φορτωθει ο αλλος...για βλακα τον εχεις?

 

Και μη κανεις παιδι αν πρωτα δεν πας σπιτι σου...να εισαστε με τον αντρα σου οι δυο σας....μη το κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό με τα 2 μικρά σπίτια - είχα βρει 2 πάνω-κάτω και 1 γκαρσονιέρα ακριβώς δίπλα για τον άλλο αδερφό, πραγματικά τέλεια περίπτωση - δεν ήθελαν ούτε να την ακούσουν τα πεθερικά μου!!!!!!!!

 

 

Καλημέρα!

Συγγνώμη βρε χριστινάκι μου αλλά αυτοί οι άνθρωποι, μου φαίνονται αχάριστοι κ εγωιστές!!!!!!!!!!!!!

Εξοργίστικα πολύ τώρα! Μα έιναι δυνατόν? Έχουν αντιστραφεί εντελώς οι ρόλοι μου φαίνεται! Αντί να προσφέρουν οι γονείς στα παιδιά, συμβαίνει το αντίθετο.

Αλλά νομίζω ότι δεν αναγνωρίζουν τίποτα από όσα κάνετε γι αυτούς κ προσπαθούν να βγουν κ από πάνω!

Γιατί εάν σου τα πληρώνουν όλα μα όλα τα παιδιά σου (ενοίκια, λογαριασμούς, σουπερ μαρκετ, φάρμακα) το βουλώνεις, τους αφήνεις όλο το χώρο δικό τους να κάνουν τη ζωή τους κ εσύ κλείνεσαι σε μια τρύπα.

 

Λοιπόν, αν δεν μπορείτε να πάτε σε δικό σας σπίτι κ εάν δεν μπορείτε/θέλετε να νοικιάσετε 2 μικρά κ αφού τα προσφέρετε ΟΛΑ εσείς μπορούν να αντιστραφούν οι ρόλοι. Ας πάρουν αυτοί το δωματιάκι σας, βάλτε τους κ μια τηλεόραση κ ένα ψυγείο μέσα κ εσείς θα έχετε όλο το σπίτι.

Κ να ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!!!!!!! Κ "απαγόρευση κυκλοφορίας" στο υπόλοιπο σπίτι.

Κ πάλι το τονίζω αφού τα πληρώνεται ΟΛΑ εσείς θα έπρεπε ΕΣΕΙΣ να τους φιλοξενείτε κ όχι να ζείτε σαν φιλοξενούμενοί τους.

ΩΧ, έχω εκνευριστεί πολύ.

Κ αυτά όλα όμως προϋποθέτουν να καθίσετε όλη η οικογένεια κ να συζητήσετε γιατί από μόνοι τους αδυνατούν ή δεν θέλουν να δεχτούν τα αυτονόητα.

Με τα δεδομένα που έχεις προσπάθησε να βρεις την καλύτερη λύση!

 

Κ προς Θεού δεν λέω να τους πετάξετε στο δρόμο. Φυσικά κ θα τους βοηθάτε όσο μπορείτε. Δε νομίζω να υπάρχει άλλη λύση έτσι όπως είναι η κατάσταση.

 

Πραγματικά δύσκολη κατάσταση. Ειδικά εάν δεν έχεις κ που αλλού να βασιστείς! Ούτε τους γονείς σου έχεις σύμμαχους, ούτε δουλειά.

Αλλά είσαι μόλις 26 χρόνων. Στην καλύτερη ηλικία σου. Μην το βάλεις κάτω γλυκιά μου.

Ελπίζω να στρώσουν τα πράγματα σύντομα.

 

(ΟΥΦ. Ακόμα είμαι φουντωμένη. Με σύγχυσαν πολύ τα πεθερικά σου. Κ είμαι κ χιλιόμετρα μακρυά.ΚΟΥΡΑΓΙΟ)

Link to comment
Share on other sites

vmavrid
Συμφωνώ απόλυτα!Εγώ πρότεινα να μετακομήσουν σε ένα ίδιο αλλά διαφορετικό σπίτι για να το φέρουν πιο ανάλαφρα και να μην έχουν ψευδαισθήσεις οτι είναι δικό τους το σπίτι!
χριστινάκι π.

Αποφάσισες τι θα κάνεις;Σε αυτές τις καταστάσεις πρέπει να τα κόβεις όλα μαχαίρι αλλιώς χρονίζουν και δεν βελτιώνετε τίποτα...

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

εμεις πηγαμε εκει να μεινουμε για οικονομια μεχρι το γαμο, και καλα...αλλα βολευτηκαν ολοι εκτος εμενα .ο αντρας μου στην κοσμαρα τουκι ακομα ειναι.αν δεν χωριζαμε τοτε πιστευω δεν θα παντρευομασταν ποτε.απλα να τωρα ειμαι σχεδον 30 και λεω εχασα 2.5 χρονια σχεσης λογω συμβιωσης με τα πεθερικα..χασαμε τη μαγεια,την επικοινωνια μεταξυ μας(οταν σε καθε συζητηση ειχαμε και ακροατες-θεατες,τις αποφασεις τις παιρναμε ολοι μαζι..ε, τι θες?)να τωρα εχουμε ακομα θεμα με τα πεθερικα μπηχνονται σε ολα,ακομα και τωρα που ειμαι στο δικο μου σπιτι.με το συζυγο γινεται συνεχεια προσπαθεια επαναπροσεγγισης αλλα εχει κρυωσει το σιροπι..γι αυτο αν τον αγαπας κοπελα μου κανε ο,τι μπορεις να μεινετε μονοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι έτσι όπως... ξεδιπλώνεται το θέμα, κάτι αρχίζει να μην μου αρέσει καθόλου στην στάση του άντρα σου. Λυπάμαι πολύ που το λέω, γιατί αρχικά εκφράστηκα πολύ θετικά για την σχέση σας και είδα το θέμα ρομαντικά. Τώρα μάλλον θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα και των άλλων κοριτσιών που σου απάντησαν...

Είσαι μόλις 26 χρονών και έχεις εγκλωβιστεί σε μια κατάσταση όπου καμία λύση και καμία ιδέα δεν εξυπηρετεί ούτε τα πεθερικά σου, ούτε τον άντρα σου, ούτε τους κουνιάδους σου. Εσύ γιατί λοιπόν να υποχωρείς και να ανέχεσαι πράγματα;Ζούμε σε μια παλιοκατάσταση όλοι μας τώρα με την κρίση, αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να χαντακωθείς συνεχώς ανεχόμενη!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι έτσι όπως... ξεδιπλώνεται το θέμα, κάτι αρχίζει να μην μου αρέσει καθόλου στην στάση του άντρα σου. Λυπάμαι πολύ που το λέω, γιατί αρχικά εκφράστηκα πολύ θετικά για την σχέση σας και είδα το θέμα ρομαντικά. Τώρα μάλλον θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα και των άλλων κοριτσιών που σου απάντησαν...

Είσαι μόλις 26 χρονών και έχεις εγκλωβιστεί σε μια κατάσταση όπου καμία λύση και καμία ιδέα δεν εξυπηρετεί ούτε τα πεθερικά σου, ούτε τον άντρα σου, ούτε τους κουνιάδους σου. Εσύ γιατί λοιπόν να υποχωρείς και να ανέχεσαι πράγματα;Ζούμε σε μια παλιοκατάσταση όλοι μας τώρα με την κρίση, αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να χαντακωθείς συνεχώς ανεχόμενη!

 

esta δεν ξερεις ποσο συμφωνω μαζι σου και στην τελικη το ειπα και παραπανω αν ο αντρας της τους πληρωνει μια ζωη πως θα ανοιξουν δικο τους σπιτι???πως θα φερουν ενα μωρο στον κοσμο που απο οτι καταλαβα θελουν....θα βασιστουν μονο στον δικο της μισθο???δεν γινεται....εμενα η δουλεια μου μυριζει πως αυτος ειναι πολυ κολλημενος στους γονεις του δεν προκειτε να ξεκολλησει ποοοοτεεεε...εχω δει αντρες που δεν φαινονται καθολου κολλημενοι με τουσ γονεις τους η δεν το παραδεχονται αλλα καταβαθος ειναι....ολες οι υπολοιπες λυσεις συγνωμη αλλα μου φαινονται χαζες θα σωθει το ζευγαρι μονο αν φυγουν και πανε σε δικο τους σπιτι.....εινια 26 χρονων και στην τελικη αυτος τραβαει οτι τραβαει αλλα ειναι κ γονεις του...η χριστινα???γτ να χαλαει τα ομορφοτερα χρονια της ζωης της???οτι λεω το λεω φιλικα και με καλη προθεση;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη απαντήσει...Διαβάζω όλα τα ποστ σας όμως και το σκέφτομαι...Συμφωνώ με τα περισσότερα και έχω προτείνει λύσεις όπως και πολλές από εσάς!Προσπαθώ να μπω στη θέση σου και πραγματικά δεν μπορώ. Δεν νομίζω ότι θα είχα μπλεχτεί σε αυτήν την κατάσταση και αν είχα αρχικά θα έπρεπε να συνέλθω και να ξεμπλεκτώ. Δεν είναι προϋποθέσεις αυτές για γάμο-οικογένεια. Εγώ προσωπικά θα έφευγα. Σήμερα όμως!Δεν θα χώριζα. Αλλά ούτε θα έμενα. Θεωρώ ότι η αγάπη δείχνετε με δίαφορους τρόπους στους άλλους αλλά και στον εαυτό μας. Εσυ τι αγαπάς ποιο πολύ;Σκέψου το. Αυτός τι αγαπάει πιο πολυ;Μια τέτοια σχέση πάντως που είναι και σχεδόν ανύπαρκτη στο θέμα κρεβάτι-κατανόησης-σεβασμού που μπορει να οδηγήσει;

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε όλες δίκιο! Καταρχήν τότε με τα σπίτια που είχα βρει, ο άντρας μου είχε συγκινηθεί που βρήκα μια λύση για όλους και το είχαμε πει με καμάρι στους γονείς τι βρήκα, αλλά φάγαμε χυλόπιτα!!!Τότε όμως υπήρχε ακόμα η πρόταση του άλλου αδελφού για επαρχία, οπότε το κατάπια!

 

Το μεγάλο λάθος μου είναι που δεν σηκώθηκα να φύγω όταν είχα δουλειά, αλλά ήμουν χαζή και μικρή και φοβόμουν ότι θα με χωρίσει (έχουμε και 8 χρόνια διαφορά και όπως καταλαβαίνετε.....)....Είπαμε χαζή και μικρή!

 

Ευτυχώς και κατανόηση και σεβασμός υπάρχει και απεριόριστη αγάπη!Θα γράψω κι άλλα αύριο!Φιλιά!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

χριστινάκι π.μια λύση για όλους και το είχαμε πει με καμάρι στους γονείς τι βρήκα, αλλά φάγαμε χυλόπιτα!!!

Καλημέρα!Δεν καταλαβαίνω τη παραπάνω πρόταση...Γιατί φάγατε χυλοπίτα; Αφού είχες βρει λύση έπρεπε ο άντρας σου να σε στηρίξει και απλά να ανακοινωθεί και να γίνει. Γιατί περιμένετε έγκριση;Αυτό μου φαίνετε απίστευτο!Και αυτό είναι ένα ΠΟΛΥ μεγάλο θέμα για εμένα. Αποφάσεις πρέπει να παίρνει μόνο το ζευγάρι και δεν περιμένει να δώσουν το ΟΚ οι γονείς. Ποτέ να μην το δώσουν! Τι σας νοιάζει;Δεν μου κολλάνε κάποια πράγματα....

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...