Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδοενδοκρινολογος θεσνικη ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Just now, ninaki80 είπε:

Οχι σε αυτην την ηλικια ειναι αλλα τα ορια εμενα παντα τα τσεκαρε με εναν καταλογο αλλαζουν απο 1-2 σκεψου εμας 2 χρονων το οριο ηταν 6,1.... Εχει δικιο η μικροβιολογος

Μηπως η παιδιατρος ειναι μεγαλη σε ηλικια κ εχει μεινει στα παλια ορια? 

Είναι λίγο μεγάλη ναι! Άλλαξαν πρόσφατα τα όρια δηλαδή; Μακάρι να μην είναι τίποτα! Θα κάνουμε τον επανέλεγχο να μας φύγει από το μυαλο. Για να είμαι ειλικρινής, η μικροβιολόγος μου εμπνέει πολλη εμπιστοσύνη. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 14/10/2011 at 2:12 ΜΜ, VENETIA είπε:

καλημερα

επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα της αναπτυξης θα του προτεινα να πας

σε παιδογαστρεντερολογο για αρχη..εγω δεν το ηξερα και τελικα το εμαθα..λιγο αργα αλλα το εμαθα!

εγω παω στην καραγκιοζογλου εθν. αμυνης ειναι. 2310 265724

εχω δει ηδη τεραστια διαφορα στην αναπτυξη του παιδιου και ας εχουνε περασει μονο 3 μηνες..

 

για παιδοενδοκρινολογο που ειχα παει πριν θασου πω την δευτερα γιατι τωρα δεν θυμαμαι πως τον λενε..

 

αλλα και μετην γιατρο που το συζητησα μου ειπε πωσ σε θεματα αναπτυξης ειναι η μονη ειδικοτητα υπευθυνη..

 

οτι θες με ρωτας!

καλη ακρη να βγαλετε!!

 

σε νοσοκομειο θελει μισο χρονο μετα ραντεβου..δυστηχως πανε σε ιδιωτη να ξεμπερδευεις..

Μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλά?παιδοενδοκρινολοι αναλαμβάνουν τα θέματα α σπτυξης με τεράστια γκάμα εξετάσεων.Αυτο όταν τα παιδια ειναο εκτός καμπυλων.Τα δυο χρόνια ειναι κομβικά.Αυτοι ελέγχουν αν υπάρχει θέμα με την αυξητική ορμόνη Ύψος και βάρος εοναι τα σημεία αναφοράς.Καο δεν είναι καθόλου απλό.Δεν αναπτύσσονται τα όργανα.Επομενως αν ο παιδιατρος λεει να τρέξουμε φεύγουμε χθες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάω Τριανταφύλλου Θεσσαλονίκη μου την είπε η Παιδιατρος αλλά κ μια γνωστή μου πήγε εκεί την κόρη της. Είναι αρκετά ευχαριστημένη.

Ελπίζω τα καλύτερα για τα παιδιά μας.

Έχω τρελαθεί από το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Εγώ θα πάω Τριανταφύλλου Θεσσαλονίκη μου την είπε η Παιδιατρος αλλά κ μια γνωστή μου πήγε εκεί την κόρη της. Είναι αρκετά ευχαριστημένη.

Ελπίζω τα καλύτερα για τα παιδιά μας.

Έχω τρελαθεί από το άγχος.

Όλα θα πάνε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Έχω τρελαθεί από το άγχος.

 

Αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα...ακούγοντας τα χειρότερα:

 

Η κόρη μου ήταν στις χαμηλότερες καμπυλες από την γέννηση, μέχρι τον χρόνο πήγε σταθερά και μετά είχε ένα μικροκρυωματάκι στο έτος και δεν έτρωγε πολύ για καμια βδομάδα κι έκτοτε έπεσε στον πάτω που λέμε. Σκέψου ότι για δυο χρόνια τα ρούχα της, δεν χρειάστηκαν ανανέωση - ψήλωνε με πολύ αργούς ρυθμούς. Οι γιατροί δεν θεώρησαν ότι χρειάζεται κάποιον παραπάνω έλεγχο, διότι γενικά είναι ένα ενεργητικό, δραστήριο, με καλή ομιλία και κινητικές δεξιότητες παιδί κτλ κτλ κτλ. και όλες οι αιματολογικές ήταν φυσιολογικότατες πάντοτε.

Στα 3μιση τελικά, άρχισα εγώ να αλλάζω την διατροφή της με κύρια αλλαγή το εξής απλό: αφαιρούμε τα δημητριακά πάσης φύσεως (ψωμιά, μακαρόνια, βρώμη, ρύζι τραχανάδες όλα...) και αντικαθιστούμε με ζωικά (αυγά, βούτυρο, κρέας, ψάρι). 

 

Αποτέλεσμα: μέσα σε 2-3 μήνες πήρε όσο βάρος και όσο ύψος είχε πάρει τα τελευταία 2,5 χρόνια μαζί! Δυνάμωσε, σταμάτησε να κρυώνει συνέχεια, κάνει καλύτερους ύπνους κ.α. ωραία :) 

 

Και ακόμη να σκεφτείς (4,5 ετών) είναι 13,5 κιλά! Αλλά κανένας γιατρός, από τους πολλούς που πήγα, δεν με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο. Θεωρώ τους δικούς μου, αναίσθητους, αλλά και τον δικό σου υπερβολικό. Αν δηλαδή δεν έχει τίποτα άλλο το παιδί να σας ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kine είπε:

 

Αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα...ακούγοντας τα χειρότερα:

 

Η κόρη μου ήταν στις χαμηλότερες καμπυλες από την γέννηση, μέχρι τον χρόνο πήγε σταθερά και μετά είχε ένα μικροκρυωματάκι στο έτος και δεν έτρωγε πολύ για καμια βδομάδα κι έκτοτε έπεσε στον πάτω που λέμε. Σκέψου ότι για δυο χρόνια τα ρούχα της, δεν χρειάστηκαν ανανέωση - ψήλωνε με πολύ αργούς ρυθμούς. Οι γιατροί δεν θεώρησαν ότι χρειάζεται κάποιον παραπάνω έλεγχο, διότι γενικά είναι ένα ενεργητικό, δραστήριο, με καλή ομιλία και κινητικές δεξιότητες παιδί κτλ κτλ κτλ. και όλες οι αιματολογικές ήταν φυσιολογικότατες πάντοτε.

Στα 3μιση τελικά, άρχισα εγώ να αλλάζω την διατροφή της με κύρια αλλαγή το εξής απλό: αφαιρούμε τα δημητριακά πάσης φύσεως (ψωμιά, μακαρόνια, βρώμη, ρύζι τραχανάδες όλα...) και αντικαθιστούμε με ζωικά (αυγά, βούτυρο, κρέας, ψάρι). 

 

Αποτέλεσμα: μέσα σε 2-3 μήνες πήρε όσο βάρος και όσο ύψος είχε πάρει τα τελευταία 2,5 χρόνια μαζί! Δυνάμωσε, σταμάτησε να κρυώνει συνέχεια, κάνει καλύτερους ύπνους κ.α. ωραία :) 

 

Και ακόμη να σκεφτείς (4,5 ετών) είναι 13,5 κιλά! Αλλά κανένας γιατρός, από τους πολλούς που πήγα, δεν με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο. Θεωρώ τους δικούς μου, αναίσθητους, αλλά και τον δικό σου υπερβολικό. Αν δηλαδή δεν έχει τίποτα άλλο το παιδί να σας ανησυχεί.

Διαφωνώ για αυτό που λες για τον γιατρό της. Απ' τη στιγμή που έχει πτωτική πορεία καλύτερα να το ελέγξει. Το παιδάκι της γεννήθηκε στο μέσο όρο κ έχει πέσει στην 3η θέση κ ίσως κ λίγο κάτω. Δεν λέω ότι θα έχει κάτι αλλά καλύτερα να έχει το κεφάλι της ήσυχο.

 

Όσο για την αλλαγή αυτή που έκανες στη διατροφή δεν ξέρω αν ψήλωσε λόγω αυτού η απλά ήταν τυχαίο. Κ το λέω αυτό γιατί στην ηλικία των 3,5 που την πήγα στον ενδοκρινολόγο ήταν η 87 η 88 εκατοστά. 7 μήνες μετά έχει πάει 95 εκατοστά κ 1,4 κιλά  πάνω χωρίς να αλλάξω κάτι διατροφικά

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έπεσε στην κατωτατη και πιο κατω σε κάποια φάση. 

Γενικά δεν θεωρούσα το παιδί κοντό  ή αδύνατο. Ετρωγε κανονικά . Ετσι νομίζαμε. Κι έκανε εξετάσεις και ήταν καλές.

Οταν όμως άλλαξε διατροφή, άλλαξαν τα πάντα. Και πήρε ύψος που δεν έπαιρνε χρόνια. Μέσα σε ένα διμηνο. Και βάρος. Και η όρεξη άλλαξε. Και η ευελιξία στην ποικιλία και αισθητηριακά θέματα άλλαξαν και και και και.... Τί να σου λέω; 

 

Στην αλλαγή διατροφής προχώρησα για άλλον (φαινομενικά) λόγο. Δεν είχα ποσδοκίες ούτε επιδίωξη να ψηλώσει ή να πάρει βάρος. Το θεωρούσαμε φυσιολογικό. Κι εμείς δεν είμαστε ούτε ψηλοί, ούτε εύσωμοι για να περιμένου κάτι ανάλογο με το παιδί. Αλλά η αλλαγή ήταν τόσο δραματική και άμεση που δεν μπορεί κανείς να την αμφισβητήσει. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για να μην κουράζω το θέμα. Αλλά πραγματικά μπορώ να απαριθμήσω ένα προς ένα τα πράγματα που μεταλλάχθηκαν από την στιγμή που άλλαξε διατροφή και να μην τελειώνω μέχρι αύριο. Ορεξη, υπνος, διάθεση, αισθητηριακή ευαισθησία, νεύρα, γκρίνια, ανοχή στο κρύο, ανοχή στον πόνο και πόσα άλλα.

 

Ο λόγος που με οδήγησε σε αυτή την εκκεντρική διατροφική παρέμβαση, ήταν μια σταδιακά αυξανόμενη παλινδρόμηση που είχε καταλήξει σε έντονο μετεωρισμό. Και αφού όλες οι οδηγίες των γιατρών δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα (το παιδί έμοιαζε με υποσιτισμένο αφρικανάκι - τόσο πολύ πρίξιμο είχε στην κοιλιά και προκαλούσε ποικιλία ζητημάτων σε κάθε φάσμα της καθημερινότητας της), μετά από κάποιους μήνες από την τελευταία οδηγία του γιατρού, άρχισα να κάνω αλλαγές, να παρατηρώ και να καταγράφω. Από την μέρα που σταμάτησε το πρωινό ψωμί/ταχίνι/μελι, δεν χρειάστηκαν πάνω από 2 εβδομάδες για να τρίβουμε τα μάτια μας με την αλλαγή.

 

Και πάλι σου ξανα λέω, προσωπικά δεν είχα και δεν θα είχα καμία απολύτως αγωνία για το ύψος της ή τα κιλά της. 

Ομως τελικά η διατροφή της, δεν ήταν κατάλληλη και επαρκής για την ανάπτυξη της. Φάνηκε εκ των υστέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως @λιλουμ σου προτείνω να ακολουθήσεις τις συμβουλές του/των γιατρού/ων που παρακολουθούν το παιδί σου, αν αυτές δεν σε καλύψουν αν δεν δεις εξέλιξη τότε πρέπει να απευθυνθείς σε άλλο γιατρό. Οι συμβουλές για τόσο σοβαρά θέματα σε ένα φόρουμ από ανθρώπους που δεν είναι γιατροί μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει.

Ειλικρινά ορισμένες φορές αδυνατώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να δίνουμε συμβουλές ιατρικές χωρίς να είμαστε ειδικοί και χωρίς να γνωρίζουμε το παραμικρό για το άτομο στο οποίο απευθυνόμαστε, πως είναι δυνατόν να παίρνει τέτοια ευθύνη κάποιος!

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, kine είπε:

Κι εμένα έπεσε στην κατωτατη και πιο κατω σε κάποια φάση. 

Γενικά δεν θεωρούσα το παιδί κοντό  ή αδύνατο. Ετρωγε κανονικά . Ετσι νομίζαμε. Κι έκανε εξετάσεις και ήταν καλές.

Οταν όμως άλλαξε διατροφή, άλλαξαν τα πάντα. Και πήρε ύψος που δεν έπαιρνε χρόνια. Μέσα σε ένα διμηνο. Και βάρος. Και η όρεξη άλλαξε. Και η ευελιξία στην ποικιλία και αισθητηριακά θέματα άλλαξαν και και και και.... Τί να σου λέω; 

 

Στην αλλαγή διατροφής προχώρησα για άλλον (φαινομενικά) λόγο. Δεν είχα ποσδοκίες ούτε επιδίωξη να ψηλώσει ή να πάρει βάρος. Το θεωρούσαμε φυσιολογικό. Κι εμείς δεν είμαστε ούτε ψηλοί, ούτε εύσωμοι για να περιμένου κάτι ανάλογο με το παιδί. Αλλά η αλλαγή ήταν τόσο δραματική και άμεση που δεν μπορεί κανείς να την αμφισβητήσει. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για να μην κουράζω το θέμα. Αλλά πραγματικά μπορώ να απαριθμήσω ένα προς ένα τα πράγματα που μεταλλάχθηκαν από την στιγμή που άλλαξε διατροφή και να μην τελειώνω μέχρι αύριο. Ορεξη, υπνος, διάθεση, αισθητηριακή ευαισθησία, νεύρα, γκρίνια, ανοχή στο κρύο, ανοχή στον πόνο και πόσα άλλα.

 

Ο λόγος που με οδήγησε σε αυτή την εκκεντρική διατροφική παρέμβαση, ήταν μια σταδιακά αυξανόμενη παλινδρόμηση που είχε καταλήξει σε έντονο μετεωρισμό. Και αφού όλες οι οδηγίες των γιατρών δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα (το παιδί έμοιαζε με υποσιτισμένο αφρικανάκι - τόσο πολύ πρίξιμο είχε στην κοιλιά και προκαλούσε ποικιλία ζητημάτων σε κάθε φάσμα της καθημερινότητας της), μετά από κάποιους μήνες από την τελευταία οδηγία του γιατρού, άρχισα να κάνω αλλαγές, να παρατηρώ και να καταγράφω. Από την μέρα που σταμάτησε το πρωινό ψωμί/ταχίνι/μελι, δεν χρειάστηκαν πάνω από 2 εβδομάδες για να τρίβουμε τα μάτια μας με την αλλαγή.

 

Και πάλι σου ξανα λέω, προσωπικά δεν είχα και δεν θα είχα καμία απολύτως αγωνία για το ύψος της ή τα κιλά της. 

Ομως τελικά η διατροφή της, δεν ήταν κατάλληλη και επαρκής για την ανάπτυξη της. Φάνηκε εκ των υστέρων. 

Πρησμένη κοιλιά και στασιμότητα στην ανάπτυξη είναι τα κλασικά σημάδια αλλεργίας/δυσανεξίας είτε στην πρωτεινη γάλακτος είτε στα σιτηρά. Δεν σας το είπε ποτέ κανένας γιατρός; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, kine είπε:

Κι εμένα έπεσε στην κατωτατη και πιο κατω σε κάποια φάση. 

Γενικά δεν θεωρούσα το παιδί κοντό  ή αδύνατο. Ετρωγε κανονικά . Ετσι νομίζαμε. Κι έκανε εξετάσεις και ήταν καλές.

Οταν όμως άλλαξε διατροφή, άλλαξαν τα πάντα. Και πήρε ύψος που δεν έπαιρνε χρόνια. Μέσα σε ένα διμηνο. Και βάρος. Και η όρεξη άλλαξε. Και η ευελιξία στην ποικιλία και αισθητηριακά θέματα άλλαξαν και και και και.... Τί να σου λέω; 

 

Στην αλλαγή διατροφής προχώρησα για άλλον (φαινομενικά) λόγο. Δεν είχα ποσδοκίες ούτε επιδίωξη να ψηλώσει ή να πάρει βάρος. Το θεωρούσαμε φυσιολογικό. Κι εμείς δεν είμαστε ούτε ψηλοί, ούτε εύσωμοι για να περιμένου κάτι ανάλογο με το παιδί. Αλλά η αλλαγή ήταν τόσο δραματική και άμεση που δεν μπορεί κανείς να την αμφισβητήσει. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για να μην κουράζω το θέμα. Αλλά πραγματικά μπορώ να απαριθμήσω ένα προς ένα τα πράγματα που μεταλλάχθηκαν από την στιγμή που άλλαξε διατροφή και να μην τελειώνω μέχρι αύριο. Ορεξη, υπνος, διάθεση, αισθητηριακή ευαισθησία, νεύρα, γκρίνια, ανοχή στο κρύο, ανοχή στον πόνο και πόσα άλλα.

 

Ο λόγος που με οδήγησε σε αυτή την εκκεντρική διατροφική παρέμβαση, ήταν μια σταδιακά αυξανόμενη παλινδρόμηση που είχε καταλήξει σε έντονο μετεωρισμό. Και αφού όλες οι οδηγίες των γιατρών δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα (το παιδί έμοιαζε με υποσιτισμένο αφρικανάκι - τόσο πολύ πρίξιμο είχε στην κοιλιά και προκαλούσε ποικιλία ζητημάτων σε κάθε φάσμα της καθημερινότητας της), μετά από κάποιους μήνες από την τελευταία οδηγία του γιατρού, άρχισα να κάνω αλλαγές, να παρατηρώ και να καταγράφω. Από την μέρα που σταμάτησε το πρωινό ψωμί/ταχίνι/μελι, δεν χρειάστηκαν πάνω από 2 εβδομάδες για να τρίβουμε τα μάτια μας με την αλλαγή.

 

Και πάλι σου ξανα λέω, προσωπικά δεν είχα και δεν θα είχα καμία απολύτως αγωνία για το ύψος της ή τα κιλά της. 

Ομως τελικά η διατροφή της, δεν ήταν κατάλληλη και επαρκής για την ανάπτυξη της. Φάνηκε εκ των υστέρων. 

Πολύ εύστοχο το σχόλιο της @Loukoudaki. Εμένα το πρώτο πράγμα που ζήτησε να δει η παιδίατρος όταν η μικρή μου παρουσίαζε στασιμότητα είναι θυρεοειδή, αλλεργία στην πρωτεϊνη του γάλακτος και εξέταση για δυσανεξία στην γλουτένη. Μήπως το παιδάκι σου απλά έχει κοιλιοκάκη κ τζάμπα την υποβάλεις σε διαιτολόγο με καθαρά ζωικές τροφές? Φρούτα, λαχανικά, όσπρια, πατάτες, ρύζι, καλαμπόκι κ άλευρα από αυτά, γαλακτοκομικά (αν δεν έχει δυσανεξία εκεί) δίνεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Πρησμένη κοιλιά και στασιμότητα στην ανάπτυξη είναι τα κλασικά σημάδια αλλεργίας/δυσανεξίας είτε στην πρωτεινη γάλακτος είτε στα σιτηρά. Δεν σας το είπε ποτέ κανένας γιατρός; 

 

Κάναμε έλεγχο και ήταν αρνητικός.

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Πολύ εύστοχο το σχόλιο της @Loukoudaki. Εμένα το πρώτο πράγμα που ζήτησε να δει η παιδίατρος όταν η μικρή μου παρουσίαζε στασιμότητα είναι θυρεοειδή, αλλεργία στην πρωτεϊνη του γάλακτος και εξέταση για δυσανεξία στην γλουτένη. Μήπως το παιδάκι σου απλά έχει κοιλιοκάκη κ τζάμπα την υποβάλεις σε διαιτολόγο με καθαρά ζωικές τροφές? Φρούτα, λαχανικά, όσπρια, πατάτες, ρύζι, καλαμπόκι κ άλευρα από αυτά, γαλακτοκομικά (αν δεν έχει δυσανεξία εκεί) δίνεις?

 

Σας ξανα λέω, έχουν γίνει εξετάσεις σε πολλά επίπεδα. Καμία ένδειξη ότι υπάρχει πρόβλημα. Πέρα από το ότι το παιδί ΟΝΤΩΣ έχει (είχε) πρόβλημα.

 

Οι παιδιατροι (πέραν αυτής που παρακολουθεί τα παιδιά από την γέννηση), κάνουν τους ελέγχους τους, ακούνε και τις παρατηρήσεις μας από την καθημερινότητα του παιδιού, μπήκαν και σε εξετάσεις δυσανεξίας, αλλεργίες κ.α. και δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα που να δείχνει κάποιον δρόμο προς συγκεκριμένη παρέμβαση. 

 

Και έχω επιμείνει πολύ, προκειμένου να μας καθοδηγήσουν προς πιο εξειδικευμένο έλεγχο, αλλά τί να μου προτείνουν όταν όλες οι εξετάσεις είναι άψογες;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα υπαρχουν τροφες δυσκολοχωνευτες ακομα κ για μεγαλους ανθρωπους ποσο μαλλον για ενα στομαχι ενος μικρου παιδιου που ακομα ειναι ανωριμο. Το μελι κ το ταχινι παντως που αναφερθηκε πιο πανω ειναι απτα πιο δυσκολοχωνευτα υλικα... Εγω αν φαω μελι νηστικη το πρωι μετα με ποναει το ατομαχι μου ... 

Καποιες τροφες οσο ωφελιμες κ να ειναι θελουν πολυ μικρες ποσοτητες κ διαφοροτικες ωρες να τρωγονται απο ενα μικρο παιδακι.. Οπως κ στους μεγαλους ετσι κ στα μικρα τους πεφτουν βαρια στο στομαχι καποια πραγματα ακομα κ αν ειναι υγιηνα

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου όταν άρχισε να τρώει ταχίνι μέλι, δεν φάνηκε να την ενοχλεί καθόλου. Ισα ίσα το έτρωγε με μεγάλη ευχαρίστηση και για πολλούς μήνες αποτελούσε και το μεγαλύτερο γεύμα της, το πρωινό της δηλαδή. Σταδιακά, σε βάθος μεγαλύτερο του έτους άρχισε να μειώνει την ποσότητα του πρωινού (μαζί με σταδιακή μείωση κι όλων των άλλων γευμάτων και τροφών την υπόλοιπη μέρα). Ηταν μια πολύ αργή και σταδιακή διαδικασία για να φτάσει μετά δυο χρόνια να τρώει λίγες μπουκιές το πρωί και λίγο λίγο κάθε μία ή μισή ώρα και καθόλου ένα πλήρες γεύμα. 

 

Αφου είχαν περάσει μερικοί μήνες και είχε κοπεί το ταχίνι (το οποίο τρώγαμε και σε γλυκίσματα που έφτιαχνα μόνη μου σπίτι παλιότερα), μια μέρα είπε να ξανα φάει μια μπουκιά από ένα "σοκολατάκι" από ταχίνι και μέλι. ΑΜΕΣΩΣ άρχισε να έχει έντονο ρέψιμο και φούσκωμα. Αν δεν είχε συμβεί αυτό, δεν θα σκεφτόμουν ότι μπορεί το ταχίνι να την βαραίνει τόσο πολύ, παρόλο που το είχα αφαιρέσει κυρίως γιατί ήθελα να απομακρύνω το ψωμί απ' το πρωινό κι όχι το ταχίνι. Κι εμένα το μέλι ενίοτε με πειράζει. Κάθε στομάχι έχει τις ιδιαιτερότητες του. Δύσκολο να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να μου πει ο παιδίατρος ότι πρέπει να πάει σε παιδοενδοκρινολόγο.

Όταν μου είπε πρέπει να πας δεν έπεσα από τα σύννεφα!

Βλέπω ότι το παιδί έπεσε από την καμπύλη. Δεν είναι καν στην καμπύλη στο απόλυτο κενό. Απλά ήλπιζα στο ότι τον μετράω εγώ στο σπίτι λάθος!!!

Δεν μιλάμε ότι το παιδί ακουμπάει την τελευταία καμπύλη κ θέλω ξαφνικά εγώ 1.52 να γίνει το παιδί μου 1.70

Αν κ ο πατέρας του είναι είναι 1.73

Αλλά έχει διαφορά είναι στην πιο χαμηλή καμπύλη κ θα είναι ένα κοντό παιδί, με το είναι εκτός καμπύλης κ μπορεί να έχει κάποιο θέμα υγείας.

Γενικές αιματολογικές είναι εντάξει το ίδιο κ ο θυρεοειδής.

Γενικά δεν τρώει τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να μου πει ο παιδίατρος ότι πρέπει να πάει σε παιδοενδοκρινολόγο.

Όταν μου είπε πρέπει να πας δεν έπεσα από τα σύννεφα!

Βλέπω ότι το παιδί έπεσε από την καμπύλη. Δεν είναι καν στην καμπύλη στο απόλυτο κενό. Απλά ήλπιζα στο ότι τον μετράω εγώ στο σπίτι λάθος!!!

Δεν μιλάμε ότι το παιδί ακουμπάει την τελευταία καμπύλη κ θέλω ξαφνικά εγώ 1.52 να γίνει το παιδί μου 1.70

Αν κ ο πατέρας του είναι είναι 1.73

Αλλά έχει διαφορά είναι στην πιο χαμηλή καμπύλη κ θα είναι ένα κοντό παιδί, με το είναι εκτός καμπύλης κ μπορεί να έχει κάποιο θέμα υγείας.

Γενικές αιματολογικές είναι εντάξει το ίδιο κ ο θυρεοειδής.

Γενικά δεν τρώει τίποτα.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις, ελπίζω σιγά σιγά να πάρει τα πάνω του το παιδάκι σου. Αυτό το περνάω με την κόρη μου από πάντα. Να φανταστείς ιδιαίτερα σε βάρος είχε φτάσει να είναι 1,7 κιλά κάτω απ' την 3η εκατοστιαία θέση.. Έκλεισες ραντεβού η όχι ακόμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 hours ago, λιλουμ said:

Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να μου πει ο παιδίατρος ότι πρέπει να πάει σε παιδοενδοκρινολόγο.

Όταν μου είπε πρέπει να πας δεν έπεσα από τα σύννεφα!

Βλέπω ότι το παιδί έπεσε από την καμπύλη. Δεν είναι καν στην καμπύλη στο απόλυτο κενό. Απλά ήλπιζα στο ότι τον μετράω εγώ στο σπίτι λάθος!!!

Δεν μιλάμε ότι το παιδί ακουμπάει την τελευταία καμπύλη κ θέλω ξαφνικά εγώ 1.52 να γίνει το παιδί μου 1.70

Αν κ ο πατέρας του είναι είναι 1.73

Αλλά έχει διαφορά είναι στην πιο χαμηλή καμπύλη κ θα είναι ένα κοντό παιδί, με το είναι εκτός καμπύλης κ μπορεί να έχει κάποιο θέμα υγείας.

Γενικές αιματολογικές είναι εντάξει το ίδιο κ ο θυρεοειδής.

Γενικά δεν τρώει τίποτα.

 

Έχεις αγχωθεί και είναι απόλυτα λογικό. Θα σε καθοδηγήσει ο γιατρός σου, σίγουρα χρειάζεται να το κοιτάξεις, κάνε υπομονή μέχρι την επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο, από εκεί και έπειτα βλέπεις ΑΝ υπάρχει θέμα,και πως θα κινηθείτε .

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, λιλουμ said:

Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να μου πει ο παιδίατρος ότι πρέπει να πάει σε παιδοενδοκρινολόγο.

Όταν μου είπε πρέπει να πας δεν έπεσα από τα σύννεφα!

Βλέπω ότι το παιδί έπεσε από την καμπύλη. Δεν είναι καν στην καμπύλη στο απόλυτο κενό. Απλά ήλπιζα στο ότι τον μετράω εγώ στο σπίτι λάθος!!!

Δεν μιλάμε ότι το παιδί ακουμπάει την τελευταία καμπύλη κ θέλω ξαφνικά εγώ 1.52 να γίνει το παιδί μου 1.70

Αν κ ο πατέρας του είναι είναι 1.73

Αλλά έχει διαφορά είναι στην πιο χαμηλή καμπύλη κ θα είναι ένα κοντό παιδί, με το είναι εκτός καμπύλης κ μπορεί να έχει κάποιο θέμα υγείας.

Γενικές αιματολογικές είναι εντάξει το ίδιο κ ο θυρεοειδής.

Γενικά δεν τρώει τίποτα.

 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου και εύχομαι όλα καλά να πάνε . Όταν όμως λες δεν τρώει τίποτα , τι εννοείς? Δηλαδή μια τυπική μέρα τι τρώει? Η παιδίατρος τι σας έχει πει για το θέμα του φαγητού? Μπορεί να ευθύνεται αυτό για τον χαμηλό ρυθμό ανάπτυξης?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει το ραντεβού.

Κ όσο για το φαγητό το μόνο που τρώει είναι μακαρόνια.

Όλα τα άλλα τα τρώει με το ζόρι κ τρώει λίγο. Δηλαδή 2 φασολάκια, 2-3 πιρουνιες κοτόπουλο, 5 κουταλιές φακές.. σε όλα έτσι! Εκτός από τα μακαρόνια που συνήθως τα τρώει ευχάριστα κ τρώει ποσότητα.

Η Παιδιατρος μου είχε πει να συνεχίσω έστω κ 2_3 κούταλιες να τον δίνω να φάει για να μην κλείσει το στομάχι του.

δεν έπινε καθόλου γάλα αλλά τρώει τυρί κασέρι γιαούρτι.

Εδώ να σας πω κάτι έχω δύο μήνες που ο κόσμος να χαλάσει θα τον τάιζα τα πάντα μέσα στην εβδομάδα.

Κρέας λαχανικά όσπρια.

Κάποτε το άφηνα κ λίγο. Όταν έτρωγε μακαρόνια στην γιαγιά γιατί μετά το σχολείο ή κ όταν ήταν κλειστά τα σχολεία τον κρατούσε κ εγώ ήμουν στην δουλειά, δεν τον έβαζα να φάει π.χ φακές στο σπίτι μας. Έλεγα αφού έφαγε στο σχολείο η στην γιαγιά πως θα να τον βάλω πάλι φαγητό; Αυτό το άλλαξα.

Εδώ κ δύο μήνες το κάνω. Γιατί δυστυχώς κάποιες φορές κ δεν έτρωγε στο σχολείο όσπρια, κ λαχανικά αλλά δεν έτρωγε κ στο σπίτι στην γιαγιά. Κ η γιαγιά για να φάει έστω κ λίγο τον ρωτούσε τι ήθελε να φάει ο μικρός συνήθως έλεγε μακαρόνια ή πατάτες. Κ τον μαγείρευε για να μην είναι νηστικός.

Το θεωρούσα λάθος αυτό που έκανε το έλεγα, αλλά δεν... Τα λόγια μου στον αέρα. Τέλος πάντων 

Εδώ κ δύο μήνες το άλλαξα αυτό. Ακόμα κ αν έτρωγε στην γιαγιά, μακαρόνια εγώ όταν ήμουν πρωί στη δουλειά κ γύριζα σπίτι το απόγευμα κατά της 17:00 κοιτούσα να τον δίνω από αυτό που μαγείρευα. Κυρίως λαχανικά κ όσπρια.

Σε ένα μεγάλο ποσοστό πιστεύω ότι αυτό φταίει που δεν πήρε ύψος.

Πώς να πάρει; Με τα μακαρόνια κ της πατάτες;

Κ εγώ έκανα την προσπάθεια μου.ετσι πίστευα. Μέχρι που έβαλα στόχο μέσα στην εβδομάδα κόσμος να χαλάσει θα φάει 2 φορές λαχανικά 2 όσπριο 1 ζυμαρικό 1 ρύζι και κοτόπουλο. Εννοείται τυρί, γιαούρτι κασέρι αυγό.

Μοσχάρι δυστυχώς δεν τρώει καθόλου ούτε μπορώ να πω κ χοιρινό.

Οπότε κοιτάω να φάει οπωσδήποτε φακές κ σπανάκι για σίδηρο.

Κ δεν ξέρω εάν έπιασε τόπο ο κόπος που έκανα δύο μήνες αλλά έχει από την προηγούμενη εβδομάδα που θέλει να πίνει έστω κ λίγο γάλα, κ τρώει! Όχι μεγάλες ποσότητες αλλά κ όχι 2-3 κουταλιές!!! Κ όχι με δράματα! Κ τρώει κ στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Έχω κλείσει το ραντεβού.

Κ όσο για το φαγητό το μόνο που τρώει είναι μακαρόνια.

Όλα τα άλλα τα τρώει με το ζόρι κ τρώει λίγο. Δηλαδή 2 φασολάκια, 2-3 πιρουνιες κοτόπουλο, 5 κουταλιές φακές.. σε όλα έτσι! Εκτός από τα μακαρόνια που συνήθως τα τρώει ευχάριστα κ τρώει ποσότητα.

Η Παιδιατρος μου είχε πει να συνεχίσω έστω κ 2_3 κούταλιες να τον δίνω να φάει για να μην κλείσει το στομάχι του.

δεν έπινε καθόλου γάλα αλλά τρώει τυρί κασέρι γιαούρτι.

Εδώ να σας πω κάτι έχω δύο μήνες που ο κόσμος να χαλάσει θα τον τάιζα τα πάντα μέσα στην εβδομάδα.

Κρέας λαχανικά όσπρια.

Κάποτε το άφηνα κ λίγο. Όταν έτρωγε μακαρόνια στην γιαγιά γιατί μετά το σχολείο ή κ όταν ήταν κλειστά τα σχολεία τον κρατούσε κ εγώ ήμουν στην δουλειά, δεν τον έβαζα να φάει π.χ φακές στο σπίτι μας. Έλεγα αφού έφαγε στο σχολείο η στην γιαγιά πως θα να τον βάλω πάλι φαγητό; Αυτό το άλλαξα.

Εδώ κ δύο μήνες το κάνω. Γιατί δυστυχώς κάποιες φορές κ δεν έτρωγε στο σχολείο όσπρια, κ λαχανικά αλλά δεν έτρωγε κ στο σπίτι στην γιαγιά. Κ η γιαγιά για να φάει έστω κ λίγο τον ρωτούσε τι ήθελε να φάει ο μικρός συνήθως έλεγε μακαρόνια ή πατάτες. Κ τον μαγείρευε για να μην είναι νηστικός.

Το θεωρούσα λάθος αυτό που έκανε το έλεγα, αλλά δεν... Τα λόγια μου στον αέρα. Τέλος πάντων 

Εδώ κ δύο μήνες το άλλαξα αυτό. Ακόμα κ αν έτρωγε στην γιαγιά, μακαρόνια εγώ όταν ήμουν πρωί στη δουλειά κ γύριζα σπίτι το απόγευμα κατά της 17:00 κοιτούσα να τον δίνω από αυτό που μαγείρευα. Κυρίως λαχανικά κ όσπρια.

Σε ένα μεγάλο ποσοστό πιστεύω ότι αυτό φταίει που δεν πήρε ύψος.

Πώς να πάρει; Με τα μακαρόνια κ της πατάτες;

Κ εγώ έκανα την προσπάθεια μου.ετσι πίστευα. Μέχρι που έβαλα στόχο μέσα στην εβδομάδα κόσμος να χαλάσει θα φάει 2 φορές λαχανικά 2 όσπριο 1 ζυμαρικό 1 ρύζι και κοτόπουλο. Εννοείται τυρί, γιαούρτι κασέρι αυγό.

Μοσχάρι δυστυχώς δεν τρώει καθόλου ούτε μπορώ να πω κ χοιρινό.

Οπότε κοιτάω να φάει οπωσδήποτε φακές κ σπανάκι για σίδηρο.

Κ δεν ξέρω εάν έπιασε τόπο ο κόπος που έκανα δύο μήνες αλλά έχει από την προηγούμενη εβδομάδα που θέλει να πίνει έστω κ λίγο γάλα, κ τρώει! Όχι μεγάλες ποσότητες αλλά κ όχι 2-3 κουταλιές!!! Κ όχι με δράματα! Κ τρώει κ στο σχολείο. 

Λιλουμ φρούτα ψαράκια θαλασσινά σουβλάκια κατσικάκι αρνάκι συκωτακια τέτοια; Καθόλου; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Λιλουμ φρούτα ψαράκια θαλασσινά σουβλάκια κατσικάκι αρνάκι συκωτακια τέτοια; Καθόλου; 

Τίποτα. Δεν τρώει ούτε μισή πιρουνια!

Θαλασσινά μια στο εκατομμύριο. Κ κρέας με το ζόρι λίγο κοτόπουλο.

Έχω προσπαθήσει κ στα κρυφά. Σε αλμυρά κέικ, muffins λαχανικών.

Για να καταλάβεις. Υπάρχει παιδί που να μην τρώει κεφτεδάκια;;; Ε, ναι το δικό μου! 

Α φρούτα λίγο. Πετάμε στα σκουπίδια 

Μπανάνες μανταρίνια...

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

Λιλουμ φρούτα ψαράκια θαλασσινά σουβλάκια κατσικάκι αρνάκι συκωτακια τέτοια; Καθόλου; 

Φαντάζομαι φρούτα και ψαράκι είναι δεδομένο. Εμένα πέρα από όσπρια και λαχανικά που αναφέρει η Λίλουμ, θα με ενδιέφερε να φάει μοσχαράκι, κοτόπουλο, αυγουλάκια, και πολύ καλό και το συκωτάκι που αναφέρεις (εμείς δεν το τρώμε , κανείς μας!).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κατά καιρούς έχω ακούσει πολλά! 

Κ κάποια που με πλήγωσαν. Είναι δύσκολο να σε  κοιτάει ο άλλος κ να σου λέει α, το παιδί πρέπει να φάει, εκείνο το άλλο... Να επιμείνεις να.. να.. να.. να..

Ωραία είναι να το λες όταν έχεις ένα παιδί που τρώει εύκολα που τρώει τα πάντα. 

Έχω ένα παιδί που τρώει δύσκολα, τρώει λίγο κ δέντρου αρέσει τίποτα. Α! Κ δεν τον ξεγελας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ said:

Κορίτσια κατά καιρούς έχω ακούσει πολλά! 

Κ κάποια που με πλήγωσαν. Είναι δύσκολο να σε  κοιτάει ο άλλος κ να σου λέει α, το παιδί πρέπει να φάει, εκείνο το άλλο... Να επιμείνεις να.. να.. να.. να..

Ωραία είναι να το λες όταν έχεις ένα παιδί που τρώει εύκολα που τρώει τα πάντα. 

Έχω ένα παιδί που τρώει δύσκολα, τρώει λίγο κ δέντρου αρέσει τίποτα. Α! Κ δεν τον ξεγελας.

 

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και μένα όταν κόψαμε τα αλεσμένα (εκεί έτρωγε και κατσίκια και μπρόκολα και τραχανάδες και απ'ολα), έτρωγε μόνο κεφτεδάκια, μακαρόνια και ψαρόσουπα για μεσημεριανό. Έτρωγε βέβαια γιαούρτια, πολύ γκούντα τυρί και φρούτα. Αυτό κράτησε σχεδόν ένα χρόνο . Η παιδίατρος πολύ cool. Απο τον Σεπτέμβρη που ξεκίνησε σχολείο, πολύ λίγα πράγματα δεν τρώει.  Φοβερή έκπληξη για μας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλουμ είπε:

Κορίτσια κατά καιρούς έχω ακούσει πολλά! 

Κ κάποια που με πλήγωσαν. Είναι δύσκολο να σε  κοιτάει ο άλλος κ να σου λέει α, το παιδί πρέπει να φάει, εκείνο το άλλο... Να επιμείνεις να.. να.. να.. να..

Ωραία είναι να το λες όταν έχεις ένα παιδί που τρώει εύκολα που τρώει τα πάντα. 

Έχω ένα παιδί που τρώει δύσκολα, τρώει λίγο κ δέντρου αρέσει τίποτα. Α! Κ δεν τον ξεγελας.

 

 

Κορίτσι μου πραγματικά σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ιδιαίτερα όταν στο λένε γονείς με καλοφαγανα παιδάκια! Θυμάμαι όταν η μεγάλη μου ήταν γύρω στα 15 μηνών, είχα πάει στο φούρνο κ μια κυρία με ρωτάει πόσο χρονών είναι το παιδάκι μου. Όταν της είπα άρχισε να μου λέει ότι είναι πολύ αδύνατη κ ότι πρέπει να την ταιζω! Λες κ εγώ την άφηνα νηστική, της απάντησα ότι την ταιζω αλλά δεν τρώει κ μου λέει: εμένα η εγγονή μου βάζει την μικρή της στο καθισματακι κ της βάζει σε πιατακι το φαγητό κ παίρνει μόνη της να τρώει κ της λέω "χαίρω πολύ εγώ την βάζω έτσι κ τα πετάει κάτω". Δεν σεβαστηκα την ηλικία της κ της αντιμιλησα αλλά νευρίασα τόσο πολύ που ένας άγνωστος έκανε κηρυγμα σε κάτι τέτοιο που γεννήθηκε 1,5 κιλό κ εφτυσα αίμα για να την φτάσω ως εκεί που ήταν. Δεν είχε ιδέα πως ήταν σαν νεογέννητο που δεν ήθελε ποτέ να πιεί γάλα, δεν έκλαψε ποτέ για να πιει κ την τάιζα πάντα με το ζόρι για να μην αφυδατωθεί κ χρειαστεί να μπει στο νοσοκομείο. Δεν ήξερε πως κάθε μέρα έκλαιγα κ ένιωθα άχρηστη στο να ταισω το ίδιο μου το παιδί... Οπότε δεν έχει κανένας δικαίωμα να κάνει κήρυγμα στην μητέρα... Ξέφυγα λίγο..

 

Στο θέμα μας τώρα, δεν ξέρω αν το κάνεις γενικά αλλά για να φάει η κόρη μου αυτό που έκανα ήταν να της διαβάζω παραμύθια. Κάθε φορά που διάβαζα μια σελίδα της έδινα κ μια μπουκιά να φάει, για να συνεχίσω να διαβάζω έτρωγε! Σωστός η λάθος τρόπος σε μένα έπιανε!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει τώρα που θα πάω σε παιδοενδοκρινολόγο ότι με έχει ξεσηκώσει οι Παιδιατρος. Ότι δεν είναι τίποτα δύο πόντους που του λείπουν για να ακουμπήσει καμπύλη ότι αυτά τα κάνουν για να μας αρπάζουν λεφτά. Ότι συνεργάζονται μεταξύ τους γι'αυτό προτείνουν συγκεκριμένο γιατρό. Κ άλλα πολλά.

Έχω πει ότι δεν χρειάζεται να με ξεσηκώσει κάποιος γιατί έβλεπα το ύψος του παιδιού στο σπίτι μου κ έβλεπα της καμπύλες.

Όσο για την παιδοενδοκρινολόγο πήρα κ άλλες γνώμες εκτός από της παιδιάτρου.

Το μόνο που αναρωτιέμαι τώρα δυστυχώς, είναι αφού ήταν συνεχώς στην τελευταία καμπύλη κ της έλεγα της παιδιάτρου ότι δεν τρώει γιατί δεν μου μίλησε για βιταμίνες.

Βέβαια θα ξανά πω ότι κ εγώ τώρα το σκέφτηκα! Οπότε δεν ρίχνω καμία ευθύνη σε κάποιον. Κ εγώ αναρωτιέμαι γιατί δεν το σκέφτηκα νωρίτερα.

 

Κάποιες φορές τον ξεγελασα για να φάει με το τυρί. Στο κουτάλι έχει φαγητό κ τυρί. 

Καλοκαίρι κ αυτός να κάνει ποδήλατο κ εγώ να τρέχω με το πιάτο για να φάει. Να τον κάνω κούνια κ να τρώει. Να κάνουμε παζλ να .. να..

Άπειρα να... Για 2-3 κουταλιές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...