Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νηπιαγωγειο και απαιτησεις γονεων


Recommended Posts

Έτσι σκέφτομαι και εγώ...

 

θα στο πω για να γελασεις...

Εγω εχω καταφερει,να κοροιδευουμε παρεα τις μαμαδες. Ερχετε ο μικρος και λεει ''καλα,η Μαρια εφερε παλι κρουασαν''και κουναει το κεφαλι του.''δεν της εχει πει η μαμα της οτι δεν ψηλωνουν τα κρουασαν και θα γινει χοντρη αν τρωει καθε μερα.?''

Και φαντασου οτι ο δικος μου μπορει να κατεβασει μια πλακα σοκολατα σε ενα λεπτο.αλλα τουλαχιστον τον εχω μαθει ποτε πρεπει να φαει γλυκο και οχι καθε μερα και ετσι δεν παραπονιεται οταν βλεπει αλλα.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 429
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

(ειλικρινής και αγνή απορία, χωρίς δόλο το ορκίζομαι!)

 

3-4 ώρες προετοιμασία κάθε απόγευμα στο σπίτι για την επόμενη μέρα στο νηπιαγωγείο? Τι ακριβώς προετοιμάζει η νηπιαγωγός?

 

Ο γιος μου πέρυσι πήγαινε νηπιαγωγείο, υλικό σύμφωνα με τις εννότητες που έχουν, εργασίες πάνω στα θέματα που δουλεύουν κ.α.

δυστυχώς δεν έχουν ιντερνετ σε όλα τα σχολεία

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

(ειλικρινής και αγνή απορία, χωρίς δόλο το ορκίζομαι!)

 

3-4 ώρες προετοιμασία κάθε απόγευμα στο σπίτι για την επόμενη μέρα στο νηπιαγωγείο? Τι ακριβώς προετοιμάζει η νηπιαγωγός?

 

Οι δραστηριότητες που κάνουν τα παιδιά δεν γίνονται μόνες τους!

Πρώτα πρέπει να δω το στόχους έχω, να ψάξω δραστηριότητες για τους στόχους αυτούς (αυτό σημαίνει να περάσω ώρες σε βιβλία και στο ίντερνετ), να σχεδιάσω τη δραστηριότητα, να βρω υλικά, να τη φτιάξω εγώ για να δω πώς βγαίνει....Και αυτό επί 4 ή 5 που είναι συνήθως οι δραστηριότητες σε μια μέρα....

 

Φαίνεται εύκολο, αλλά εν είναι!

 

Επίσης, δεν ξέρω τι κάνουν οι συνέδλφοι, αλλά εγώ διαβάζω και πάρα πολύ. Νέές θεωρίες, παλιές θεωρίες, αντιμετώπιση περιπτώσεων παιδιών....Ό,τι μπορεί να μου χρειαστεί στη δουλειά μου την επόμενη μέρα...Πώς θα μπορέσω να βοηθήσω το Χ παιδί που παρουσιάζει αυτή τη δυσκολία, πώς θα κάνω τα παιδιά να μάθουν το Ψ που είνια δύσκολη η έννοια του, πώς θα αντιμετωπίσω εκέινο......

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικο ειναι αυτο που μπορει να θελει 4ωρες?Για νηπειο λεμε..ετσι???

 

Κοίταμ καλό είναι αν δεν ξέρουμε κάτι να μην ειρωνευόμαστε!

 

΄Μπορείς, αν θες, να κάτσεις και να βρεις δραστηριότητες να εκπαιδευ΄σεις ένα παιδί 5 χρονών!

Να το εκπαιδεύσεις, όμως, και όχι μόνο να του κάνεις τραγουδάκια!

Επίσης, να βρεις τρόπους να ανταπεξέλθεις στα προβλήματα των παιδιών, να βρεις τον δικό τους τρόπο για να μάθουν, να βρεις τα υλικά κλπ κλπ

Και όλα αυτά για 25 παιδιά!

 

Εγώ τόσο ξοδεύω κατά με΄σο όρο!

Φαίνεται πολύ; Λυπάμαι, αλλά για μένα δεν είανι πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που περιγράφει το emmaki νομίζω ότι είναι λίγο τραβηγμένα. Συμβαίνουν, δε λέω, θα τύχει όλο και κάτι αλλά όχι και όλα τόσο μαζεμένα... Εγώ όταν πήγαινα να πάρω το παιδί, σε διάφορες ώρες, πάντα τα έβλεπα όλα ήρεμα και η δασκάλα τους πολύ γελαστή και ευχαριστημένη, όχι σαν να έχει περάσει αυτό το θρίλερ! Επίσης πιστεύω ότι έτσι μπορεί να είναι στην αρχή, αλλά σιγά-σιγά η δασκάλα βάζει τους ρυθμούς στην τάξη της και τα παιδάκια σπάνια ξεφεύγουν από αυτούς τους ρυθμούς.

Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχουν κανόνες και οι δασκάλες νομίζω ότι θα πρέπει να ζητούν από τους γονείς να τους ακολουθούν: "αυτά τα φαγητά επιτρέπονται, εκείνα όχι", "αυτά τα ρούχα βολεύουν, εκείνα όχι". Δεν μπορεί το ένα παιδί να τρώει σοκολάτες και γλυκά και τα άλλα τοστ ή φρούτα, είναι λογικό να ζηλέψουν.

Στο δικό μας νηπιαγωγείο όταν είχε πυρετό ένα παιδάκι, έπαιρναν τηλέφωνο το γονιό και αν τους λέγαμε να δώσουν DEPON, έδιναν χωρίς να υπάρχει πρόβλημα, μέχρι να έρθει ο γονιός να το παραλάβει. Αυτό το βρίσκω σωστό και δεν καταλαβαίνω γιατί να μην δώσει η δασκάλα depon αν έχει πάρει έγκριση από το γονιό, αφού αν δεν του δώσεις depon στο 38 μέχρι να έρθω να το πάρω θα φτάσει 40!!! Σε εμένα είχε τύχει ξαφνικά να κάνει πυρετό στο σχολείο μόνο μία φορά, γιατί πάντα πρόσεχα και το κράταγα σπίτι όταν έβλεπα ότι δεν είναι και πολύ στα καλά του, αλλά η δασκάλα του τότε είχε συνεργάστηκε άψογα !!

Τώρα για τα τζιν και εγώ στην αρχή είχα θέμα γιατί είχαμε πολλά τζιν και καθόλου καλές φόρμες (λίγες για μέσα στο σπίτι), οπότε άργησα να συνηθίσω να του φοράω φόρμα κάθε μέρα χωρίς βέβαια να παραπονεθώ, αλλά τώρα το βρίσκω και αυτό σωστό μέτρο γιατί είναι πρακτικό.

Επίσης είναι και δική μου, καλοπροαίρετη απορία: "σ'ενα ολοημερο σχολειο δε θα ηταν καλυτερα για ολους αν οι δυο νηπιαγωγοι δουλευαν 8ωρο αντι η καθεμια ενα εξαντλητικο 4ωρο;"

 

 

Το να μην δίνουν φάρμακο είναι κανονισμός για όλους. Δεν το αποφάσισαν απλά οι νηπιαγωγοί από μόνοι τους. Πρώτες βοήθειες όπου και όταν χρειαστεί παράσχουν, φάρμακα δεν δίνουν και το τονίζουν.

Μπράβο σου που προέβλεψες πως δεν είναι καλά και το κράτησες στο σπίτι. Αυτό είναι το σωστό και για το ίδιο το παιδί πάνω απ΄όλα. Πέρυσι μια μαμά το άφησε στην εξώπορτα στα κάγκελα ούτε καν μέσα στην είσοδο του κτιρίου. Εγώ όταν άφησα την μικρή πέτυχα την νηπιαγωγό να βγάζει θερμόμετρο από το παιδί (39 πυρετό) με γυαλιστερά ματάκια, να τηλεφωνεί στην μαμά να γυρίσει αμέσως να το πάρει σπίτι. Η μαμά αυτή δεν δουλεύει και η Σοφία ήξερε πως μπορεί να το κρατήσει στο σπίτι μέχρι να γίνει καλά.... Ήρθε μετά από 1,5 ώρα παρακαλώ!!!!! για μία απόσταση 5 λεπτών με τα πόδια!!!!!!!!!!!!! Τι άλλη απαίτηση να είχε πια αυτή η μάνα η οποία παρεξηγήθηκε κιόλας....

Link to comment
Share on other sites

Οι δραστηριότητες που κάνουν τα παιδιά δεν γίνονται μόνες τους!

Πρώτα πρέπει να δω το στόχους έχω, να ψάξω δραστηριότητες για τους στόχους αυτούς (αυτό σημαίνει να περάσω ώρες σε βιβλία και στο ίντερνετ), να σχεδιάσω τη δραστηριότητα, να βρω υλικά, να τη φτιάξω εγώ για να δω πώς βγαίνει....Και αυτό επί 4 ή 5 που είναι συνήθως οι δραστηριότητες σε μια μέρα....

 

Φαίνεται εύκολο, αλλά εν είναι!

 

Επίσης, δεν ξέρω τι κάνουν οι συνέδλφοι, αλλά εγώ διαβάζω και πάρα πολύ. Νέές θεωρίες, παλιές θεωρίες, αντιμετώπιση περιπτώσεων παιδιών....Ό,τι μπορεί να μου χρειαστεί στη δουλειά μου την επόμενη μέρα...Πώς θα μπορέσω να βοηθήσω το Χ παιδί που παρουσιάζει αυτή τη δυσκολία, πώς θα κάνω τα παιδιά να μάθουν το Ψ που είνια δύσκολη η έννοια του, πώς θα αντιμετωπίσω εκέινο......

 

Αλλαζουν οι στοχοι καθε χρονο στο νηπειο?

και αν θες για πες μου,ποιες ειναι αυτες οι 4-5 εργασιες που κανετε την ημερα?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ανοιξει πολλα πολλα θεματα...

Το να διευκολυνουμε την ροη του προγραμματος ενος σχολειου...δεν νομιζω οτι εινια τοσο τραγικο (ειναι τραγικο ομως που το συζηταμε...τι να ειναι 1 παιδι τι 2 τι 3..για ποιο λογο ν ασχολειται η εκπαιδευτικος μ αυτα?).

Κολλαμε σ ανουσια πραγματα...εχω διαβασει τοσα που δεν ξερω που να πρωτοαπαντησω........

(δεν θα πω ονομα γιατι συζητηση κανουμε) αν ενα παιδακι δεν ξερει να σκουπιζετε 4-5 χρ η λυση σαφως δεν ειναι ουτε να μην παει σχολειο ουτε να το σκουπισει η δασκαλα..η λυση ειναι οτι θα επρεπε οι γονεις τους ΗΔΗ να του το εχουν μαθει τουλαχιστον 1 χρονο πριν.Εαν ενα παιδακι μπορει να φτιαξει τα ρουχα του... και δεν εχει προβλημα μ αυτα οταν θα παει στην τουαλετα..δεν νομιζω οτι και η δασκαλα θα εχει θεμα...αυτες οι συστασεις γινονται πιο πολυ για τα παιδια που δεν μπορουν...εμας μας ειχαν ζητησει απλα ρουχα που να μπορουν τα παιδια να αυτοεξυπηρετουνται μονα τους.

Επισης το να λειτουργησει ομαλα ενα τμημα...ειναι σαφως σημαντικη η νηπιαγωγος κατα ενα μεγαλο ποσοστο ...αλλα και η συνεργασια με τους γονεις (με τα παιδια συνηθως αν εχουν συνεργασια ..μια χαρα τα καταφερνουν ολα)..αν ενας γονιος παει κοντρα...γιατι ειναι ξυνος απο μονος του..δημιουργει με την συμπεριφορα του θεμα και στην ταξη μεσα

 

Εαν ολα αυτα σας φαινονται υπερβολικα..εμενα που μπορω να ειμαι σε καθε συνελευση του σχολειου (και στο νηπιαγωγειο παλια και στο δημοτικο τωρα)καθως και να πηγαινω τα παιδια στο σχολειο και να τα παιρνω το μεσημερι..εχω δει και εχω ακουσει και εγω δεν ξερω τι...σιγουρα εχω συναντησει και ξινους εκπαιδευτικος (αλαλ με χαρα λεω οτι αυτοι ειναι μεμονομενες καταστασεις και οχι ο κανονας..και ειπα πιο πριν οτι δεν ειναι το εθμα μας αυτο τωρα)

 

Εχω δει επισης οτι στα τμηματα που εχουν μεγαλη συμμετοχη οι γονεις σε καθε συνελευση ή προσκληση δασκαλας...ειναι και τα πιο δυνατα τμηματα απο θεμα ''ποιοτητας παιδιων''

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή πάλι το θέμα πάει στο καλτσόν.....Επεισή βλέπω ότι εστιάζετε (πολλές) σε ένα παράδειγμα και το ανάγετε σε προσωπικό (είτε είναι καλτσόν, είτε βραχιόλια, είτε κοκαλάκια, έιτε φαγητό)...προτιμάτε το φορέστε τους ό,τι θέλετε; Προτιμάτε να τα παίρνετε κατουρημένα γιατί δεν μπορούν να ανοίξουν/κατεβάσουν/σηκώσουν ρούχα; Προτιμάτε να τα παίρνετε χτυπημένα γιατί έιχαν κορδόνια που δεν μπορούσαν να τα δέσουν; Ή μήπως προτιμάτε χαρούμενα παιδιά που μπορούν να κινηθούν άνετα στην τάξη και στην αυλή, που περνάνε δημιουργικά στο σχολείο;

 

όχι, δεν το αναγάγω σε προσωπικό θέμα. Ξέρεις τι θα μου άρεσε? Να κάτσει η νηπιαγωγός και να εξηγήσει στους γονείς την κατάσταση με επιχειρήματα όπως έκανες και εσύ και να ζητήσει τη συνεργασία τους και για διευκόλυνση του ίδιου του παιδιού. Να βάζουν ρούχα που ξέρουν να τα βάζουν-βγάζουν κτλ.

Δεν μπορώ όμως τις γενικεύσεις (θα φοράνε όλα φόρμες για κάθε ενδεχόμενο) ή το επιχείρημα της ζήλειας... Να μην φορούν βραχιόλια γιατί ζηλεύουν τα άλλα παιδάκια (παράδειγμα είναι τα βραχιόλια). Να φέρνουν όλα τοστάκι για να έχουν πανομοιότυπα πρωινά κτλ

Αν κάποιος γονιός δεν συνεργάζεται (πχ φοράει στο παιδί σαλοπέτα που δεν μπορεί να τη βγάλει), να τον πιάσει η νηπιαγωγός ιδιαιτέρως.

Αν κάποιο παιδάκι αντικειμενικά παρουσιάζει κάποιες δυσκολίες (πχ στην τουαλέτα) θα πρέπει και η νηπιαγωγός να δείξει καλή διάθεση και να το βοηθήσει και όχι να λέει "δεν είναι δουλειά μου" ή "ας το είχε μάθει η μάνα του".

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίταμ καλό είναι αν δεν ξέρουμε κάτι να μην ειρωνευόμαστε!

 

΄Μπορείς, αν θες, να κάτσεις και να βρεις δραστηριότητες να εκπαιδευ΄σεις ένα παιδί 5 χρονών!

Να το εκπαιδεύσεις, όμως, και όχι μόνο να του κάνεις τραγουδάκια!

Επίσης, να βρεις τρόπους να ανταπεξέλθεις στα προβλήματα των παιδιών, να βρεις τον δικό τους τρόπο για να μάθουν, να βρεις τα υλικά κλπ κλπ

Και όλα αυτά για 25 παιδιά!

 

Εγώ τόσο ξοδεύω κατά με΄σο όρο!

Φαίνεται πολύ; Λυπάμαι, αλλά για μένα δεν είανι πολύ!

 

Δεν ειρωνευομαι.

Αλλα δεν πειθομαι οτι μια νηπηαγωγος θελει 4ωρες για να βρει μια εργασια και να βγαλει 25φωτοτυπιες. Και ειδικα οταν μας λες οτι εχεις χρονια σε αυτη την δουλεια. Αρα εσυ αυτο (στο να βρεις εργασιες)πρεπει να το παιζεις στα δαχτυλα και οχι να μας λες οτι σου περνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 4ωρες!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν κοροϊδεύω κανέναν, γιατί μου έχει κολλήσει η φράση '' ότι κοροϊδεύεις το λούζεσαι''

 

 

Το πρόβλημα με τις σοκολάτες το είχε μια οικογενειακή μας φίλη σούπερ μαμά με το παιδάκι της. Ενώ η ίδια το προμήθευε με υγιεινά πράγματα από το σπίτι, εκείνο γυρνούσε πασαλλειμένο σοκολάτες...

 

Προβληματίστηκε λοιπόν, θεωρώντας πολύ εύκολο ο οποιοσδήποτε να δελεάσει το παιδί με σοκολάτες κτλ. Έτσι έκανε μαζί του συμφωνία και 1 φορά ή και περισσότερες, δε θυμάμαι, την εβδομάδα του έδινε κρουασάν πχ κάτι ανθυγεινό τελοσπάντων.

 

Εμμάκι, δσουλεύεις λογικά 18 ώρες την εβδομάδα, έτσι?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζουν οι στοχοι καθε χρονο στο νηπειο?

και αν θες για πες μου,ποιες ειναι αυτες οι 4-5 εργασιες που κανετε την ημερα?

 

 

Οι βασικοί στόχοι παραμένουν ίδιοι. Το παιδί πρέπει τελειώνοντας το νηπαιγωγείο να ξέρει αυτό, αυτό, αυτό και αυτό (έχουν αναλυθεί σε άλλο θέμα).

Το πώς θα πραγματοποιηθεί αυτό, αλλάζει ανάλογα με τα παιδιά κάθε χρόνο ή ακόμα και μέσα στην ίδια την τάξη.

Ακόμα και για κάτι πολύ απλό, όπως είναι η εκμάθηση χρωμάτων, μπορώ να σου βγάλω 100 δραστηριότητες. Από αυτές εγώ θα κρίνω, ανάλογα με τα παιδιά, την ημέρα, τα υλικά που έχω κλπ ποιές θα εφαρμόσω.

Επίσης, μπορεί να κάνουμε ένα peoject (μια μεγάλη εργασία πάνω σε ένα θέμα). ΑΥτό θα το αντιμετωπίσουμε χρησιμοποιώντας δραστηριότητες από όλους τους τομείς και θα κρατήσει για πολύ χρόνο (μπορεί και πάνω από μήνα).

 

Δες εδώ http://www2.e-yliko.gr/htmls/nipdrast.aspx προτάσεις διδασκαλίας διαφόρων ενοτήτων. Δεν σημαίνει ότι αυτά "δουλεύουν"σε κάθε νηπιαγωγείο. Απλά στο συγκεκριμένο νηπιαγωγείο, η συγκεκριμένη νηπιαγωγός δούλεψε με αυτές τις δρατσηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν κοροϊδεύω κανέναν, γιατί μου έχει κολλήσει η φράση '' ότι κοροϊδεύεις το λούζεσαι''

 

 

Το πρόβλημα με τις σοκολάτες το είχε μια οικογενειακή μας φίλη σούπερ μαμά με το παιδάκι της. Ενώ η ίδια το προμήθευε με υγιεινά πράγματα από το σπίτι, εκείνο γυρνούσε πασαλλειμένο σοκολάτες...

 

Προβληματίστηκε λοιπόν, θεωρώντας πολύ εύκολο ο οποιοσδήποτε να δελεάσει το παιδί με σοκολάτες κτλ. Έτσι έκανε μαζί του συμφωνία και 1 φορά ή και περισσότερες, δε θυμάμαι, την εβδομάδα του έδινε κρουασάν πχ κάτι ανθυγεινό τελοσπάντων.

 

Εμμάκι, δσουλεύεις λογικά 18 ώρες την εβδομάδα, έτσι?

 

 

Εγώ σουλέυω σε ΚΕΔΔΥ, και δουλέυω 6 ώρες τη μέρα.

Όταν ήμουν σε νηπιαγωγείο δούλευα 4μιση ώρες τη μέρα (8-12:30), δηλαδή 22,5 ώρες την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειρωνευομαι.

Αλλα δεν πειθομαι οτι μια νηπηαγωγος θελει 4ωρες για να βρει μια εργασια και να βγαλει 25φωτοτυπιες. Και ειδικα οταν μας λες οτι εχεις χρονια σε αυτη την δουλεια. Αρα εσυ αυτο (στο να βρεις εργασιες)πρεπει να το παιζεις στα δαχτυλα και οχι να μας λες οτι σου περνει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 4ωρες!!!

 

1 εργασία;

Φωτοτυπίες;

Τι είναι αυτά;;;;;;

 

Τουλάχιστον 4 εργασίες τη μέρα, καμία με φωτοτυπίες!

Link to comment
Share on other sites

κατι μου λεει οτι το εμμακι θα βρει τον μπελα του σε λιγο :rolleyes:

 

 

Και δεν θα είναι η πρώτη φορά!

 

 

Προσπαθώ να εξηγήσω κάποια πράγματα, γιατί, όπως και να το κάνουμε, τα ξέρω καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

1 εργασία;

Φωτοτυπίες;

Τι είναι αυτά;;;;;;

 

Τουλάχιστον 4 εργασίες τη μέρα, καμία με φωτοτυπίες!

 

Μην με παρεξηγεις...θελω πραγματικα να καταλαβω...τι εννοεις.

εμενα περυσι ο γιος μου μου εφερε εναν φακελο που οι περισσοτερες εργασιες ηταν φωτοτυπια και πονο σε αυτες εκαναν αυτο που ζητουσε.Αντιστοιχια,γραμματα,χρωματα...κτλ

Επεισης δεν εμαθαν τα γραμματα οπως εσυ αναφερεις καπου πιο πανω.Παρα μονο αυτα που ειναι στο ονομα τους.Δηλ.εμαθε να γραφει το ονομα του μονος του και να ξερει πως λεγετε το καθε γραμμα.Μονο αυτο.

 

Εσυ τι εννοεις εργασια?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο στη συζήτηση και καθώς δεν μπου αρέσει να αναλώνομαι στα ίδια και στα ίδια, να εξηγώ τα αυτονόητα και να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας....

Καλή σας συνέχεια!

Μακάρι τα παιδιά σας στο νηπιαγωγείο τους να έχουν νηπιαγωγούς-Τιραμόλα που μπορούν να κάνουν τα πάντα ταυτόχρονα. Μακάρι τα παιδιά σας να μην χτυπήσουν ποτέ στο σχολείο.

Μακάρι οι νηπιαγωγοί να μην χρειάζεται να δουλεύουν στο σπίτι. Μακάρι οι νηπιαγωγοί να μην χρειάζεται να γίνουν οι "κακοί" της υπόθεσης φτάνονατς στο σημείο να απαγορεύουν και να κάνουν συστάσεις για αυτονόητα πράγματα.

Μακάρι όλοι οι γονείς να συνενοούνται με όλους. Μακάρι όλοι οι γονείς να μην δημιουργούν προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγεις...θελω πραγματικα να καταλαβω...τι εννοεις.

εμενα περυσι ο γιος μου μου εφερε εναν φακελο που οι περισσοτερες εργασιες ηταν φωτοτυπια και πονο σε αυτες εκαναν αυτο που ζητουσε.Αντιστοιχια,γραμματα,χρωματα...κτλ

Επεισης δεν εμαθαν τα γραμματα οπως εσυ αναφερεις καπου πιο πανω.Παρα μονο αυτα που ειναι στο ονομα τους.Δηλ.εμαθε να γραφει το ονομα του μονος του και να ξερει πως λεγετε το καθε γραμμα.Μονο αυτο.

 

Εσυ τι εννοεις εργασια?

 

 

Έδωσα παράδειγμα με ιστοσελίδα.

Link to comment
Share on other sites

(δεν θα πω ονομα γιατι συζητηση κανουμε) αν ενα παιδακι δεν ξερει να σκουπιζετε 4-5 χρ η λυση σαφως δεν ειναι ουτε να μην παει σχολειο ουτε να το σκουπισει η δασκαλα..η λυση ειναι οτι θα επρεπε οι γονεις τους ΗΔΗ να του το εχουν μαθει τουλαχιστον 1 χρονο πριν.

 

 

 

στεκομαι σάυτο γιατι εω το ανεφερα.... και κοιτα πως χρωματιζουν οι εμπειριες μας τις αποψεις μας για το τι πρεπει ο καθε γονιος να κανει και τι πρεπει καθε παιδακι να μπορει..

 

Αν το δικο σου παιδι ηταν λιγο πριν κλεισει τα 4 ανεξαρτητο στην τουαλετα και μπορουσε να σκουπιζεται και δε χρειαζοταν υπενθυμιση συγχαρητηρια, εισαι καταπληκτικη μανα. Το δικο μου δε μπορουσε, δεν εφταναν τα χερακια της αρχικα και περνουσε πολυ ωραια στο παιχνιδι για να θυμηθει την τουαλετα. Αυτο τι σημαινει; Οτι δεν καναμε καλα τη δουλεια μας ως γονεις; Οτι το παιδακι μας δεν ειναι ....τι....; Σημαινει μονο οτι αντικειμενικα δε μπορουσε να παεισ το προνηπιο.

 

Απλως το ανεφερα για να πω οτι αν τα παιδια μας δε μπορουν (τουαλετα, ντυσιμο, αλλου ειδους αυτοεξυπηρετηση) πρεπει να βρουμε αλλες λυσεις, εγω πχ την εστειλα παιδικο. Δε μπορουμε να το χρεωνουμε στις νηπιαγωγους....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πάλι το θέμα πάει στο καλτσόν.....Επεισή βλέπω ότι εστιάζετε (πολλές) σε ένα παράδειγμα και το ανάγετε σε προσωπικό (είτε είναι καλτσόν, είτε βραχιόλια, είτε κοκαλάκια, έιτε φαγητό)...προτιμάτε το φορέστε τους ό,τι θέλετε; Προτιμάτε να τα παίρνετε κατουρημένα γιατί δεν μπορούν να ανοίξουν/κατεβάσουν/σηκώσουν ρούχα; Προτιμάτε να τα παίρνετε χτυπημένα γιατί έιχαν κορδόνια που δεν μπορούσαν να τα δέσουν; Ή μήπως προτιμάτε χαρούμενα παιδιά που μπορούν να κινηθούν άνετα στην τάξη και στην αυλή, που περνάνε δημιουργικά στο σχολείο;

 

Το Καλσον ειναι ΚΑΛΣΟΝ ΔΕΝ ξερεις εσυ! Και το κοκκαλακι επισης!.....Ειναι θεμα πρεστιζ ενταξει?........:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

ΥΓ: Ειναι μια μαχη που ΔΕΝ θα κερδισεις δυστυχως. Μιλαμε για πραγματα τοσο χαζα απλα και ανοιγουν σεντονια που θα δικαιολογησουν οτι το παιδι ΠΡΕΠΕΙ να φοραει καλσον ή δεν κανει κακο να τρωει σοκολατα. Και ολοι ΧΑΝΟΥΝ την ουσια. Οτι με 2-3 απλα πραγματα κανουν την ζωη του δασκαλου ΠΙΟ ευκολη. Πραγματα ανουσια πραγματικα. Δεν ειναι σαμπως και ζητας κατι επιπονο απο δαυτους. Και ενας δασκαλος με ελευθερα χερια θα ειναι πιο δημιουργικος. ΑΥΤΟ ειναι η ουσια για μενα. Ελπιδοφορω απλα οτι δεν ειναι ολοι ετσι, αν και βλεπω οτι ειναι συχνο φαινομενο. Και επιμενω ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ (οχι με τα παιδια αλλα με τους γονεις τους ) ;

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

στεκομαι σάυτο γιατι εω το ανεφερα.... και κοιτα πως χρωματιζουν οι εμπειριες μας τις αποψεις μας για το τι πρεπει ο καθε γονιος να κανει και τι πρεπει καθε παιδακι να μπορει..

 

Αν το δικο σου παιδι ηταν λιγο πριν κλεισει τα 4 ανεξαρτητο στην τουαλετα και μπορουσε να σκουπιζεται και δε χρειαζοταν υπενθυμιση συγχαρητηρια, εισαι καταπληκτικη μανα. Το δικο μου δε μπορουσε, δεν εφταναν τα χερακια της αρχικα και περνουσε πολυ ωραια στο παιχνιδι για να θυμηθει την τουαλετα. Αυτο τι σημαινει; Οτι δεν καναμε καλα τη δουλεια μας ως γονεις; Οτι το παιδακι μας δεν ειναι ....τι....; Σημαινει μονο οτι αντικειμενικα δε μπορουσε να παεισ το προνηπιο.

 

Απλως το ανεφερα για να πω οτι αν τα παιδια μας δε μπορουν (τουαλετα, ντυσιμο, αλλου ειδους αυτοεξυπηρετηση) πρεπει να βρουμε αλλες λυσεις, εγω πχ την εστειλα παιδικο. Δε μπορουμε να το χρεωνουμε στις νηπιαγωγους....

 

Το πας μακρια και δεν χρειαζεται... ουτε αν εγω η εσυ ειμαστε καλες-κακες μανες στεκει...σ αυτο θα κριθουμε απ τα ιδια μας τα παιδια πολλα χρονια μετα.

Οποτε δεν εχει να κανει με το αν ειμαστε καλες μανες... αλλα ναι 4 χρ παιδι πρεπει να μπορει να ξερει ποτε θα παει τουαλετα και αν εμεις καθυστερησαμε να ασχοληθουμε μ αυτο το θεμα (δεν ειναι κακο..ουτε σε θετει ως κακη μανα) τοτε δεν μπορουμε να θεωρουμε οτι ειναι υποχρεωμενη η νηπιαγωγος (εσυ αναφερες κατι αλλο ωσ λυση και δεκτο).

Σε κατι αλλο μπορει κι εγω ν αμην δουλεψα το παιδι μου ως επρεπε... δεν σημαινει κατι αυτο..περα οτι ειμαστε ανθρωποι..και δεν χρειαζεται να κρινουμε τους αλλους (κι εγω δεν εκρινα ..ειπα ομως σαν γεγονος οτι ναι επρεπε να το ξερει)

Link to comment
Share on other sites

Απλως το ανεφερα για να πω οτι αν τα παιδια μας δε μπορουν (τουαλετα, ντυσιμο, αλλου ειδους αυτοεξυπηρετηση) πρεπει να βρουμε αλλες λυσεις, εγω πχ την εστειλα παιδικο. Δε μπορουμε να το χρεωνουμε στις νηπιαγωγους....

 

Απο τα λιγα που καταλαβα τα χρεωνουμε ολα γιατι προφανως περιμενουμε απο την νηπιαγωγο να ειναι ΚΑΙ νταντα σε θεματα που ΕΥΚΟΛΑ θα μπορουσαμε να αποφυγουμε. Και οχι δεν μιλαω για περιπτωσεις περιπλοκες απο μονες τους......τες πα......το θεμα με αφηνει σκεπτικη ως προς τους γονεις, αλλα οπως προειπα και με αλλο ματι του πως θα πρεπει να προετιμασω εγω το παιδι μου για το προνηπιο ή τι ευκολιες μπορω να προσφερω με απλους τροπους στις εκαστοτες δασκαλες. Εκει ειναι ολη η ραχοκοκκαλια για μενα, και μιληστε οσο θελετε για το δικαιωμα επιλογης στο καλσον! (θα το κανουμε και πανο αμα θετε) ;)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καποιες σκέψεις, ίσως και λίγο άσχετες...

Εχω ένα πιτσιρικά 2 παρα και έναν 4 παρα. Εμένα η δουλεια μου δεν είναι να τους μάθω αλφα βήτα, αριθμητική, μουσικη κλπ αυτά θα τους τα μάθουν οι δασκάλες. Η δουλεια μου είναι να τα βοηθήσω να μεγαλώσουν και να γίνουν χαρούμενα και ανεξάρτητα ανθρωπάκια. Τα καθαρματα μου έχουν ξεκινήσει να τρώνε μόνα τους λίγο μετά το χρονο γιατί το θέλανε. Ο μεγάλος ντύνεται και ξεντύνεται μόνος του ότι κι αν φοράει, πηγαίνει τουαλέτα, σκουπίζεται (στα κακα όχι ακόμα), τραβάει καζανάκι, πλένει χέρια... και τα δύο φυσάνε τη μύτη τους. Όταν τρώνε μαζεύουν συνήθως το πιάτο τους.

Τα παιδιά μου δεν είναι τίποτα ιδιοφυίες, είναι στο μέσο όρο (το πολύ)... Απλά όταν τα πιτσιρίκια αποφασίσανε ζητήσανε να κάνουν πράγματα μόνα τους, τα άφησα... αυτό σημαίνει ότι κάνανε εκατό ώρες να ντυθούνε, ότι στο φαϊ λερωνόταν μέχρι και το ταβάνι, ότι κλάψαμε κάποια πιατάκια στη μεταφορά απ'το τραπέζι στο νεροχύτη. Και έχω μιλήσει με μαμάδες που εξαγριώνονται που τα παιδια τους τριων θέλουν να ντύνονται μόνα τους και κάνουν εκατο ώρες, ή που το παιδι λέει οτι θέλει κακα και του λέιε δεν πειράζει κάντα στην πάνα μωρό μου.

Βέβαια κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του και τους χρόνους του, αν δεν μπορεί να ξεκουμπωθεί απλά η μαμα ή ο μπαμπας θα το ντύσει με τρόπο ωστε να διευκολήνει το παιδακι κι ας μην είναι φιγουρίνι.

Στο θέμα μάλιστα της τουαλέτας, το έχω γράψει και αλλού, ότι είανι σημαντικό το παιδάκι σ'αυτή την ηλικία (5-5,5ετών) να έχει μάθει να σκουπίζεται μόνο του και όπως και να πλένεται σ'αυτες τις περιοχές μόνο του και για λόγους προσπασίας. Να μάθει ότι είναι περιοχές που πλέον μπορεί μόνο αυτό να τις αγγίζει.

Στο θέμα του φαγητου το ζήτημα δεν είανι πως κάθε μαμα επιλέγει να ταίσει το ανθρωπάκι της αλλά όταν μπαίνουν κανόνες απ'το σχολείο πρέπει να τηρούνται. Και το πιστεύω ότι δεν τηρούνται γιατί ούτε στους παιδικους τηρούνται. Όταν στον ταδε παιδικο απαγορεύουν ρητά γαριδάκια και πατατάκια και οι γονείς στέλνουν, τότε δεν πιστεύω ότι κάτι αλλάζει στο νήπιο.

Το καλοκαίρι δουλεψα σαν βοηθός μιας φιλης νηπιαγωγού σε ένα summercamp στο πρόγραμμα που κάναμε με δραστηριότητες αναγκαστήκαμε να βγάλουμε ότι μπορεί να λέρωνε τα ρουχα γιατί οι ιδιοκτήτες του camp μας είπαν ότι έχουν αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα με τους γονείς. Είχα σοκαριστεί όταν το άκουσα. Να συμφωνίσω με τη Ντάλια ότι πορώνομαι να τα βλέπω να γυρνάνε μέσα στα χώματα και τις μπογιες γιατί ξέρω ότι έχουν περάσει πολύ όμορφα!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...