Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νηπιαγωγειο και απαιτησεις γονεων


Recommended Posts

Ήταν παιδάκι σε καροτσάκι, ανάπηρο.

Στο σχολείο καλά έκανε και ερχόταν! Υποχρέωση του κράτους να του παρέχει εκπαίδευση, υποχρέωση του γονέα να το πάει στο σχολείο και καθήκν και υποχρέωση του εκπαιδευτικού να το έχει στην τάξη του! Δεν το συζητάω αυτό!

 

Η μαμά όμως είχε την απαίτηση, επειδή το καροτσάκι δεν άρεζε στο παιδί και δεν το είχε συνηυθίσει, να το παίρνω αγκαλιά και να κάνουμε βόλτες έτσι στην αυλή.... Για την ίδια μπορεί να ήτνα κάτι απλό, μπορεί να το έκανε όλη μέρα....

Για μένα όμως δεν ήταν απλό. Και πρόβλημα στη μέση, και άλλα παιδιά στην αυλή!!!!!

 

Μην μένεις σε αυτό! Ήταν υπερβολή! Ήταν όμως κάτι που συνέβη....

 

Οχι δεν μενω σε αυτο,απλα το λεω σαν παραδειγμα οτι καποιες φορες μπορει να εχουν και οι 2 δικιο.Στην προκυμενη...αυτο που ζητουσε ηταν παραλογο.Εγω νομιζα για τουαλετα οτι επρεπε να το σηκωσεις.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 429
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και δεν νομίζω ότι θα θελήσουν όλα να πάνε ταυτόχρονα τουαλέτα ή όλα να αλλάξουν μπλούζα ή όλα να μην μπορούν να κουμπώσουν το τζιν τους.

Αν ένα παιδάκι έχει μύξες δεν χρειάζεται να παρατήσει αυτό που κάνει για να το σκουπίσει, αλλά μπορεί να πει, Γιωργάκη και όποιο άλλο παιδάκι έχει μύξες πάρτε ένα χαρτομάντηλο από εκεί και σκουπιστείτε. Τώρα αν ο Γιωργάκης συνεχίζει να μην μπορεί, ας τον σκουπίσει δείχνοντάς του τον σωστό τρόπο. Πόσα θα είναι τα παιδιά που δεν θα μπορούν? Και μετά να πει στη μαμά του να κάνουν εξάσκηση στο σπίτι.

Κατά τον ίδιο τρόπο, κάποια στιγμή που θα είναι υπό έλεγχο τα πράγματα, να πει όποιο παιδάκι θέλει τουαλέτα, να πάει τώρα κτλ

Ή στο διάλειμμα δεν χρειάζεται να τρέχουν όλα ανεξέλεγκτα και η νηπιαγωγός να τρέχει από πίσω. Μπορεί να τους δώσει κάποια δραστηριότητα ή να παίξουν κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι. Ή να τα περιορίσει στη μία πλευρά στο προαύλιο ανάλογα την περίπτωση.

 

Lucy μου του χρόνου που το παιδί θα πάει πρώτη τι θα γίνει ?

Πρέπει εμείς οι γονείς πριν ενταχθεί το παιδί μας στο σχολείο να του έχουμε μάθει 5 βασικά πραγματάκια για το δικό του καλό...

 

Ελα ρε παιδια ας σοβαρευτουμε. Δεν σας ζητανε να γραψετε την προταση του Βιτκενσταιν οι νηπαγωγοι. Απλα πραγματα ζητανε. Μην τρελλαθουμε κιολας......μας σας διαβαζω και δεν σας πιστευω.......:shock:

 

Εγώ θα γίνω πιο σκληρή. Κάποια πράγματα έπρεπε να είναι αυτονόητα και να μην χρειαζόταν καν να τα ζητάνε, έτσι ώστε όταν μαζεύομαστε να μιλάμε για πιο ουσιαστικά πράγματα και όχι για τα αυτονόητα...

Υ.γ. στη συνάντηση μας α'δημοτικού που έπρεπε να συζητήσουμε πολύ σοβαρά πράγματα και απορίες ένα σωρό, έπρεπε να συζητήσουμε και το να θυμίζει η δασκάλα στο παιδί της αλληνής να βάλει το μπουφάν όταν βγαίνει διάλλειμα....της έριξα ένα βλέμμα...περιττό να σας πω

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχω. Θα σχολιάσω. Να διευκρινίσω πρώτα ότι δεν έχω κάνει ποτέ παρατήρηση στη δασκάλα στον παιδικό σταθμό και το νηπιαγωγείο. Δεν είμαι λοιπον από αυτές που διαμαρτύρονται για λερωμένα ρουχα, μύξες ασκούπιστες ή επιπόλαια χτυπηματάκια. Επίσης ότι η ευθύνη ξένων παιδιών είναι σαφώς βαρυά υπόθεση για κάθε σοβαρό άνθρωπο.

Αλλα

Νομίζω ότι η περιγραφή της εμμακι συμπυκνώνει πολλά περιστατικά σε μια μέρα.

Βαρέθηκα το κλισε εμείς δεν μπορούμε με ένα φαντάσου αυτές. Πρώτον είναι η δουλειά τους. Κι εγώ κουράζομαι αφάνταστα να καθαρίζω το σπίτι μου μια φορά τη βδομάδα και άλλες καθαρίζουν δυο σπίτια τη μέρα για να ζήσουν. Ο καθένας κουράζεται στη δουλειά του και στο σπίτι του προσπαθεί μεταξύ άλλων δεκάδων υποχρεώσεων και να ξεκουραστεί. Άρα η δασκάλα δεν έχει τα 25 παιδιά όταν προσπαθεί να κοιμηθεί όπως η μαμά.

Δεύτερον τα παιδιά φέρονται διαφορετικά στο σπίτι από το σχολείο. Είναι σίγουρα πολύ πιο υπάκουα εκτός εξαιρέσων, παρασύρονται να κάνουν πράγματα που στο σπίτι σηκώνουν επανάσταση (πχ να πλύνουν χέρια, να φάνε αρακά κλπ). Το νηπιαγωγείο του γιού μου αποφάσισε να εντάξει το πλύσιμο των δοντιών στην καθημερινή του δραστηριότητα. Στείλαμε τα απαραίτητα και τώρα το παιδί πλένει τα δόντια του το πρωί στο σχολείο και το βράδυ στο σπίτι με δική μου επίβλεψη. Τα δυο προηγούμενα χρόνια είχα χρησιμοποιήσει κάθε κόλπο και δεν τα έπλενε. Και άπειρα τέτοια παραδείγματα. Άλλο κύρος έχει η δασκάλα για το παιδί, αλλά και το γεγονός ότι το κάνουν και τα άλλα παιδάκια.

Φυσικά υπάρχουν απαράδεκτοι γονείς και οι παιδαγωγοί δεν πρέπει να τους φοβούνται και τους βάζουν με κόσμιο τρόπο στη θέση τους. Όμως θα πω ακόμη μια φορά ότι το νηπαιγωγείο δεν έιναι πανεπιστήμιο και βασικός του στόχος δεν είναι να βγεί η ύλη αλλά να βοήθησει στην ωρίμανση του παιδιού ώστε να παρακολουθήσει το δημοτικό. Ατυχήματα θα συμβούν και πρέπει να αντομετωπίζονται καλοπροαίρετα και από τις δυο πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο θα σημαινε 8ωρο.

δε θα ηταν ομως καλυτερο; Κι εφ'οσον υπαρχουν οι δυο νηπιαγωγοι, για ποιο λογο να μη γινει ετσι;

 

 

Ας γίνει έτσι!

 

Από τη στιγμή, όμως, που δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο δεν μπορεί να γίνει αυτό.

Αν βγει νομικό πλαίσιο εγώ δεν θα είχα κανένα απολύτως θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνει έτσι!

 

Από τη στιγμή, όμως, που δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο δεν μπορεί να γίνει αυτό.

Αν βγει νομικό πλαίσιο εγώ δεν θα είχα κανένα απολύτως θέμα!

 

 

ρωταω αν θα το προτιμουσαν οι νηπιαγωγοι... αν ειναι πιο ανθρωπινο... (νομικο πλαισιο δε θα γινει ποτε αν δε ζητηθει απο τους ενδιαφερομενους)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιος μου πάει φέτος προνήπιο σε δημόσιο νημιαγωγείο. Πέρσι τραβήξαμε μεγάλο βάσανο για να πάει παιδικό και τελικά δεν έμεινε και έτσι φέτος είχαμε μεγάλο άγχος για την προσαρμογή. Τα πράγματα μέχρι τώρα πάνε πολύ καλά και αυτό οφείλεται αποκλειστικά στη δασκάλα. Μας ξεκαθάρισε από την πρώτη μέρα ότι δεν θέλει να δει στο πρωινό κρουασάν, σοκολάτες κλπ (πόσο χάρηκα δεν λέγεται). Επίσης είπε ότι δεν ταϊζει, δεν αλλάζει κλπ γενικώς δλδ ότι τα παιδιά πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται. Κάποιες μαμάδες ψιλοστράβωσαν μ'αυτό, εμένα μου φάνηκε απόλυτα λογικό φανταζόμενη την κατάσταση που επικρατεί στο χώρο, όπως την περιγράφει και παραπάνω η emmaki. Πέρα όμως απ'αυτό σκέφτηκα και το εξής και νομίζω ότι με το πέρασμα του χρόνου επαληθεύομαι:για τα ίδια τα παιδιά είναι καλύτερα να θεωρεί η δασκάλα τους ότι μπορούν όλα τους να ανταπεξέλθουν σε κάποιες βασικές ανάγκες τους (ακόμα και αν στην πραγματικότητα δεν μπορούν) διότι αφενός νιώθουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αφετέρου δεν εισπράττουν ειδική μεταχείριση που μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα. Φανταστείτε π.χ. η διασκάλα να άλλαζε κατ'εξαίρεση το Γιωργάκη γιατί ιδρώνει πολύ ή να σκούπιζε τη μύτη του δικού μου που έχει το μισό χρόνο μύξες, ε τότε είμαι σίγουρη ότι τα παιδάκια που θα δέχονταν την ιδιαίτερη φροντίδα θα ένιωθαν προνομιούχα ή αντίθετα μειονεκτικά ενώ τα υπόλοιπα ή θα τα κορόιδευαν ή θα διεκδικούσαν κι αυτά την προσοχή της δασκάλας με ότι αυτό σημαίνει.

 

Παράλληλα η δασκάλα του γιου μου (όπως και οι περισσότερες άλλωστε απ'ότι μαθαίνω από φίλους με παιδάκια στην ηλικία του δικού μου) φαίνεται να προσπαθεί με κάθε ευκαιρία να διδάξει σε όλα τα παιδάκια αυτά που θεωρούμε και εμείς σημαντικά για την καθαριότητα και την τάξη, τη διατροφή, κλπ. Τους είπε π.χ. το πρωί πρέπει να πλένουμε τα δόντια. Ο δικός μου που με το ζόρι τα έπλενε μόνο το βράδυ σηκώνεται ένα πρωί και χτυπιόταν ότι έπρεπε να πλύνει τα δόντια. Και αυτό γιατί με τη συμπεριφορά και το πρόγραμμά της τον έχει κερδίσει. Αν έτρεχε να κουμπώνει παντελόνια και αν καθαρίζει μύτες πότε θα τραγουδούσανε, πότε θα κάνανε κατασκευές πως, τέλος πάντων, θα τα κρατούσε απασχολημένα και κυρίως ευχαριστημένα;

 

Μια μέρα που είχα άδεια είπα στο γιο μου, δεν κάθεσαι να κοιμηθούμε και να μην πας σχολείο, και μου είπε, κοιμήσου εσύ, εγώ θέλω να πάω σχολείο. Από τότε, όσο λερωμένος με μαρκαδόρους και να έρθει, όσο και να μην έχει φάει τίποτα γιατί η δασκάλα του είπε φάε όσο θες εγώ κάθε φορά που τη βλέπω της λέω από την καρδιά μου ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι δεν είσαι νηπιαγωγός!

Δεν το λέω ειρωνικά!

Και τη δική μου τάξη να δεις, θα διαπιστώσεις ότι είναι μια πολύ ωραία τάξη, που λειτουργεί όπως πρέπει. Ζούγκλα δεν τη λες σε καμία περίπτωση.

Αυτό, όμως, δεν αναιρεί ότι όλα αυτά συμβαίνουν! Και ότι κάποια θα μπορούσαν να μην συμβούν αν οι γονείς έκαναν κάποια απλά πραγματάκια. Αν διάβασες καλά αυτά που έγραψα, θα είδες ότι έίπα πως τα παιδιά ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ θα ζητήσουν τουαλέτα όταν τους έρθει να πάνε! Από εκεί και πέρα, δεν είπα ότι δεν θα πάνε ή ότι αυτό είναι κακό! Είπα ότι αν ο γονιός δεν βάλει στο παιδί φόρμα και του βάλει τζιν με κουμπιά ή καλτσόν στα κοριτσάκια, δυσκολεύει τη ζωή του παιδιού και τη δική μου δουλειά, καθώς θα πρέπει να ανοίξω κουμπιά/ανεβάσω καλτσόν κλπ.

Και όταν είναι 25 παιδιά στην τάξη, ε συμβαίνει πολλές φορές να θέλουν πολλά το ίδιο πράγμα.....Αυτό δεν είναι κακό. Αλλά, αν πρέπει να σηκώνω 25 καλτσόν....δεν θα κάνω τίποτα άλλο όλη μέρα!

 

Ναι, μωρέ το καταλαβαίνω. Αλλά οι περισσότεροι γονείς συνεργάζονται. Τώρα αν κάθε μέρα 1-2 παιδάκια δεν ακολουθούν τον κάνόνα, δεν έγινε και τίποτα. Αυτό θέλω να πω. Σου είπα ότι δεν θα μπορούσα να την κάνω ποτέ αυτή τη δουλειά, το ομολογώ. Μεταφέρω όμως απόψεις νηπιαγωγών και μάλιστα παθιασμένων που μου λένε ότι αν μάθεις τα παιδιά να λειτουργούν σαν ομάδα, είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

ρωταω αν θα το προτιμουσαν οι νηπιαγωγοι... αν ειναι πιο ανθρωπινο... (νομικο πλαισιο δε θα γινει ποτε αν δε ζητηθει απο τους ενδιαφερομενους)

 

 

Η δεύτερη εκπαιδευτικός στην τάξη νομίζω ότι έχει ζητηθεί πολλές φορές...Το αποτέλεσμα; 0 (μηδέν)

Το 8ωρο δεν γνωρίζω.... Δεν θα πω ψέματα, όμως. Προσωπικά δεν βελτιωνόταν οι συνθήκες δεν θα ήθελα να σουλέυω 8ωρο. Και με τις συνθήκες εννοώ και άλλος μέσα στην τάξη, και υλικοτεχνική υποδομή για να μπορέσω να κάτσω εγώ 8 ώρες στο σχολείο (υπολογιστή για να κατεβάζω υλικό, βιβλιοθήκη για να έχω βοήθεια στη δουλειά μου και άλλα που τα κάνω το απόγευμα που "κάθομαι" στο σπίτι μου).

Γιατί, μην ξεχνάτε ότι όταν γυρνάμε σπίτι, δουλέυουμε και εκεί προκειμένου να ετοιμάσουμε την επόμενη μέρα.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μωρέ το καταλαβαίνω. Αλλά οι περισσότεροι γονείς συνεργάζονται. Τώρα αν κάθε μέρα 1-2 παιδάκια δεν ακολουθούν τον κάνόνα, δεν έγινε και τίποτα. Αυτό θέλω να πω. Σου είπα ότι δεν θα μπορούσα να την κάνω ποτέ αυτή τη δουλειά, το ομολογώ. Μεταφέρω όμως απόψεις νηπιαγωγών και μάλιστα παθιασμένων που μου λένε ότι αν μάθεις τα παιδιά να λειτουργούν σαν ομάδα, είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

 

Τα παιδιά μαθαίνουν να λειτουργούν σαν ομάδα.

Είναι σαν πηλός που τον πλάθεις.

Όταν όμως δεν έχεις βοήθεια πό το σπίτι, τότε η δουλειά σου απλά ακυρώνεται.

Θα μιλήσω με παράδειγμα. Όταν κάνω για την υγιεινή διατροφή, έχω ξοδέψει ώρες και ώρες στη συζήτηση για τις υγιεινές τροφές. Έχω ζητήσει τη συνεργασία των γονέων, ώστε τα παιδιά να τρώνε ένα υγιεινό πρωινό στο σχολείο....Και μετά έρχονται το ένα με κρουασάν, το άλλο με λουκανικόπιτα, το παραάλλο με πάστα, το άλλο με σοκοφρέτα και το κερασάκι ένα με κόκα κόλα.....Και σου λένε "κυρία η μαμά το έβαλε".....

Εκεί εγώ τι να κάνω; Χαλάει η ομάδα ή όχι;

Το ίδιο και με τα υπόλοιπα που ανέφερα....

1-2 παιδάκια την ημέρα, που μετά θα γίνουν 2-3 γιατί και τα άλλα θα θέλουν να φάνε κρουασάν αφού έφαγε η Μαρία....Και τα άλλα θα θέλουν φουστίτσα με καλτσόν, αφού έβαλε η Γιάννα και έιναι και τόσο ωραία η ροζ φουστίτσα.....κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη εκπαιδευτικός στην τάξη νομίζω ότι έχει ζητηθεί πολλές φορές...Το αποτέλεσμα; 0 (μηδέν)

Το 8ωρο δεν γνωρίζω.... Δεν θα πω ψέματα, όμως. Προσωπικά δεν βελτιωνόταν οι συνθήκες δεν θα ήθελα να σουλέυω 8ωρο. Και με τις συνθήκες εννοώ και άλλος μέσα στην τάξη, και υλικοτεχνική υποδομή για να μπορέσω να κάτσω εγώ 8 ώρες στο σχολείο (υπολογιστή για να κατεβάζω υλικό, βιβλιοθήκη για να έχω βοήθεια στη δουλειά μου και άλλα που τα κάνω το απόγευμα που "κάθομαι" στο σπίτι μου).

Γιατί, μην ξεχνάτε ότι όταν γυρνάμε σπίτι, δουλέυουμε και εκεί προκειμένου να ετοιμάσουμε την επόμενη μέρα.....

 

 

ναι βρε, εγω δε σου ειπα οτι δε δουλευεις στο σπιτι. Απλως αναρωτιεμαι αν θα ηταν δυνατον να ανταπεξελθει η νηπιαγωγος σε ολο αυτο για 8 ωρες δεδομενου οτι υπαρχει κι αλλη νηπιαγωγος.

 

Ρωταω επειδη (καπως) ετσι συμβαινει στο δικο μας σχολειο, βασικα τα τμηματα ειναι δυο, μια νηπαιωγος για καθε τμημα για το 8ωρο, αλλα κανουν πολλες δραστηριοτητες μαζι και υπαρχει συνεργασια και νομιζω οτι το βρισκουν και οι δυο πιο ευκολο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δουλειά της νηπιαγωγού είναι να κάνει τα 25 παιδάκια μία ομάδα. Γιατί εξακολουθείτε να μιλάτε για 25 μεμονωμένα παιδάκια? Αν δεν μπορεί να το πετύχει αυτό, την έχασε τη μπάλα. Η εικόνα που μας περιγράφει η emmaki (την οποία εκτιμώ πολύ στην παιδαγωγική της άποψη, γενικά), είναι εικόνα ζούγκλας.

Τέλος θέλω να πω ότι το νηπιαγωγείο είναι χώρος αγωγής. Και πρώτα οι νηπιαγωγοί πρέπει να τον αντιμετωπίσουν ως έτσι.

 

Γι'αυτό μίλησα και εγώ πρίν για ικανότητα της νηπιαγωγού να οργανώνει τα παιδιά...

 

Lucy μου του χρόνου που το παιδί θα πάει πρώτη τι θα γίνει ?

Πρέπει εμείς οι γονείς πριν ενταχθεί το παιδί μας στο σχολείο να του έχουμε μάθει 5 βασικά πραγματάκια για το δικό του καλό...

 

Εννοείται και εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την κόρη μου... Αλλά ξέρεις κάτι? Ένα προνήπιο που είναι μετά βίας 4 ή μπορεί και να μην τα έχει κλείσει ακομα, που πάει πρώτη φορά σχολείο και έχει τις ανασφάλειες του και πιθανόν να δυσκολεύεται σε ορισμένα πράγματα δεν πρέπει να έχει μια θετική αντιμετώπιση από τη νηπιαγωγό? Δεν σου λέω να κάνει την νταντά αλλά όχι και να μην το βοηθήσει στην τουαλέτα αν χρειαστεί βοήθεια. Πόσα θα είναι αυτά τα παιδάκια?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε, εγω δε σου ειπα οτι δε δουλευεις στο σπιτι. Απλως αναρωτιεμαι αν θα ηταν δυνατον να ανταπεξελθει η νηπιαγωγος σε ολο αυτο για 8 ωρες δεδομενου οτι υπαρχει κι αλλη νηπιαγωγος.

 

Ρωταω επειδη (καπως) ετσι συμβαινει στο δικο μας σχολειο, βασικα τα τμηματα ειναι δυο, μια νηπαιωγος για καθε τμημα για το 8ωρο, αλλα κανουν πολλες δραστηριοτητες μαζι και υπαρχει συνεργασια και νομιζω οτι το βρισκουν και οι δυο πιο ευκολο...

 

Άρα μιλάς για 2 τμήματα που σε κάποιες δραστηριότητες ενώνονται...'Οχι για ένα τμήμα με 2 νηπιαγωγούς....

 

Σε αυτή την περίπτωση κατηγορηματικά ΟΧΙ. Δεν μπορείς 8 ώρες να είσαι συγκεντρωμένη και να απασχολείς και να εκπαιδεύεις παιδιά. Εκτός αν μιλάμε ότι από κάποια στιγμή και μετά κάνεις φύλαξη....

Επίσης, αν ενωθούν 2 τμήματα (δηλαδή φτάσουμε τα 50 παιδιά) όσες νηπιαγωγοί και να είναι δουλειά δεν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

emmaki

στην περιοχή μας πάντως έχω ακούσει για περίπτωση που οι γονείς δεν χαμπάριαζαν και έβαζαν στα παιδια σαβούρες για πρωινό και η νηπιαγωγός τους προειδοποίησε ότι αν ξαναγίνει θα το πάρει και δεν θα αφήσει τα παιδιά να το φάνε (φαντάζομαι ότι θα είχε κάτι μαζί της να τους δώσει να μην μείνουν νηστικά).

Link to comment
Share on other sites

1-2 παιδάκια την ημέρα, που μετά θα γίνουν 2-3 γιατί και τα άλλα θα θέλουν να φάνε κρουασάν αφού έφαγε η Μαρία....Και τα άλλα θα θέλουν φουστίτσα με καλτσόν, αφού έβαλε η Γιάννα και έιναι και τόσο ωραία η ροζ φουστίτσα.....κλπ κλπ κλπ

 

 

Ναι, αλλά πια είναι η λύση? Να απαγορεύσεις γενικώς τα καλσόν για να μην ζηλεύουν?

 

Εμάς μας απαγόρευσαν τα βραχιόλια!:confused: Μήπως να απαγορεύσουμε και τα κοκκαλάκια στα μαλλιά? Και η ζήλεια δεν είναι συναίσθημα που πρέπει να εκφράζεται? Η λύση είναι να είμαστε όλοι πανομοιότυποι για να μην ζηλεύει ο ένας τον άλλον? Πάλι θα βρεθεί καποια αφορμή.

 

edit: δηλαδή βλέπω μια στάση του τύπου να εξαφανίσουμε όλες τις αφορμές ζήλειας, αντί να εκπαιδευτούν τα παιδιά να συμβιώνουν με τις όποιες διαφορές υπάρχουν και να μπορούν να διαχειρίζονται και το αίσθημα της ζήλειας.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό μίλησα και εγώ πρίν για ικανότητα της νηπιαγωγού να οργανώνει τα παιδιά...

 

 

 

Εννοείται και εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την κόρη μου... Αλλά ξέρεις κάτι? Ένα προνήπιο που είναι μετά βίας 4 ή μπορεί και να μην τα έχει κλείσει ακομα, που πάει πρώτη φορά σχολείο και έχει τις ανασφάλειες του και πιθανόν να δυσκολεύεται σε ορισμένα πράγματα δεν πρέπει να έχει μια θετική αντιμετώπιση από τη νηπιαγωγό? Δεν σου λέω να κάνει την νταντά αλλά όχι και να μην το βοηθήσει στην τουαλέτα αν χρειαστεί βοήθεια. Πόσα θα είναι αυτά τα παιδάκια?

 

ναι αλλα αυτο ειναι ευθυνη του γονιου. Οταν η κορη μου ηταν μετα βιας 4, και ηξερα οτι δεν ηταν ανεξαρτητη στην τουαλετα (αν εκανε κακα πχ δεν εφτανε να σκουπιστει, χρειαζοταν υπενθυμιση να παει) την ξαναεστειλα παιδικο (δεν ηταν ο μονος λογος αλλα ηταν κι αυτος σημαντικος).

 

Θα επρεπε να μπορει κι αυτο το παιδακι να παει στο προνηπιο και θα επρεπε να εχει τη βοηθεια που χρειαζεται. Ειναι ομως πρακτικως αδυνατον με τις υποδομες που υπαρχουν και δε φταινε οι νηπιαγωγοι γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΔεν σου λέω να κάνει την νταντά αλλά όχι και να μην το βοηθήσει στην τουαλέτα αν χρειαστεί βοήθεια. Πόσα θα είναι αυτά τα παιδάκια?

 

Εγώ σου λέω ότι θα έιναι μόνο 1 (που δεν είναι ποτέ μόνο ένα).

Πάει στην τουαλέτα. Δεν ξέρει να σκουπιστεί/να ντυθεί. Πρέπει εγώ να πάω να τη βοηθήσω. Αφήνω τα υπόλοιπα παιδιά μόνα τους έστω για 3 λεπτά. Παίρνει ένα από αυτά ένα μολύβι και το καρφώνει στο χέρι ενός άλλου, ή ανεβαίνει ένα στο καρεκλάκι και πέφτει και σπάζει το χέρι του....Οι γονείς δεν θα κυνηγήσουν τη μαμά που δεν έμαθε στο παιδί της να πηγαίνει τουαλέτα, αλλά θα κυνηγήσουν τη νηπιαγωγό που δεν ήταν στην τάξη....

 

Και μην πεις ότι αυτά δεν συμβαίνουν....Τα έχουμε δει πολλε΄ς φορές μπροστά μας, και τη "γλιτώνουμε" γιατί ήμασταν παρούσες.....

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάς για 2 τμήματα που σε κάποιες δραστηριότητες ενώνονται...'Οχι για ένα τμήμα με 2 νηπιαγωγούς....

 

Σε αυτή την περίπτωση κατηγορηματικά ΟΧΙ. Δεν μπορείς 8 ώρες να είσαι συγκεντρωμένη και να απασχολείς και να εκπαιδεύεις παιδιά. Εκτός αν μιλάμε ότι από κάποια στιγμή και μετά κάνεις φύλαξη....

Επίσης, αν ενωθούν 2 τμήματα (δηλαδή φτάσουμε τα 50 παιδιά) όσες νηπιαγωγοί και να είναι δουλειά δεν γίνεται!

 

 

οχι δεν ειναι ετσι, ειναι 25 και τα δυο τμηματα μαζι, οποτε η καθεμια εχει λιγα παιδακια. Μαλλον ειναι ασχετο το παραδειγμα μου...

 

Αλλα αν εβγαινε ρε εμμακι νομος αυριο να ψηφιστει, οι δυο νηπιαγωγοι του ολοημερου να πηγαινουν συγρονως στο σχολειο, 8-4... Θ ηταν η πλειοψηφια των νηπιαγωων υπερ ή κατα νομιζεις; Η αν δεν ξερεις πες μου για σενα (και οχι, δε θελω να πω μ'αυτο οτι βολευτηκατε με το 4ωρο ή κατι τετοιο, ειναι ειλικρινα αγνες οι προθεσεις μου ;) )

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πια είναι η λύση? Να απαγορεύσεις γενικώς τα καλσόν για να μην ζηλεύουν?

 

Εμάς μας απαγόρευσαν τα βραχιόλια!:confused: Μήπως να απαγορεύσουμε και τα κοκκαλάκια στα μαλλιά? Και η ζήλεια δεν είναι συναίσθημα που πρέπει να εκφράζεται? Η λύση είναι να είμαστε όλοι πανομοιότυποι για να μην ζηλεύει ο ένας τον άλλον? Πάλι θα βρεθεί καποια αφορμή.

 

Μα δεν είναι θέμα ζήλειας!!!!!!

Είναι θέμα πρακτικό! Αν φοράνε καλτσόν, δεν μπορούν να το ανεβάσουν και αυτό πρέπει να το κάνω εγώ!

 

Τα βραχίολια και εγώ θα τα απαγόρευα, με τη λογική ότι μπορεί να σκαλώσουν και να τραυματιστούν ή να τα χάσουν και να έχουμε δράματα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι ετσι, ειναι 25 και τα δυο τμηματα μαζι, οποτε η καθεμια εχει λιγα παιδακια. Μαλλον ειναι ασχετο το παραδειγμα μου...

 

Αλλα αν εβγαινε ρε εμμακι νομος αυριο να ψηφιστει, οι δυο νηπιαγωγοι του ολοημερου να πηγαινουν συγρονως στο σχολειο, 8-4... Θ ηταν η πλειοψηφια των νηπιαγωων υπερ ή κατα νομιζεις; Η αν δεν ξερεις πες μου για σενα (και οχι, δε θελω να πω μ'αυτο οτι βολευτηκατε με το 4ωρο ή κατι τετοιο, ειναι ειλικρινα αγνες οι προθεσεις μου ;) )

 

Σου είπα, αν μου εξασφάλιζαν τις κατάλληλες συνθήκες για να είμαι στο σχολείο 8 ώρες, ναι δεν θα είχα πρόβλημα.

Σήμερα, όμως, που τα σχολεία δεν έχουν τουαλέτες για τους εκπαιδευτικούς (sorry αλλά στις παιδικές λεκανίτσες δεν μπορώ να κάνω την ανάγκη μου), δεν έχουν καρέκλες "μεγάλες" για να μπορούμε να καθίσουμε (8 ώρες στο καρεκλάκι δεν λέει), δεν έχουν υπολογιστές για να κάνουμε προετοιμασία για την επόμενη μέρα και πρέπει να το κάνουμε το απόγευμα στο σπίτι (και 8 ώρες στο σχολείο και άλλες 3-4 στο σπίτι για προετοιμασία μας κάνουν 11-12 ώρες)...κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πια είναι η λύση? Να απαγορεύσεις γενικώς τα καλσόν για να μην ζηλεύουν?

 

Εμάς μας απαγόρευσαν τα βραχιόλια!:confused: Μήπως να απαγορεύσουμε και τα κοκκαλάκια στα μαλλιά? Και η ζήλεια δεν είναι συναίσθημα που πρέπει να εκφράζεται? Η λύση είναι να είμαστε όλοι πανομοιότυποι για να μην ζηλεύει ο ένας τον άλλον? Πάλι θα βρεθεί καποια αφορμή.

 

edit: δηλαδή βλέπω μια στάση του τύπου να εξαφανίσουμε όλες τις αφορμές ζήλειας, αντί να εκπαιδευτούν τα παιδιά να συμβιώνουν με τις όποιες διαφορές υπάρχουν και να μπορούν να διαχειρίζονται και το αίσθημα της ζήλειας.

 

 

Μαζι σου!!!!

Κοροιδευω πολυ τις μαμαδες που βαζουν σοκολατες για κολατσιο,αλλα ποτε δεν θα ελεγα στην δασκαλα να της πει να μην βαζουν τα αλλα γλυκα,γιατι το δικο μου ζηλευει.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου λέω ότι θα έιναι μόνο 1 (που δεν είναι ποτέ μόνο ένα).

Πάει στην τουαλέτα. Δεν ξέρει να σκουπιστεί/να ντυθεί. Πρέπει εγώ να πάω να τη βοηθήσω. Αφήνω τα υπόλοιπα παιδιά μόνα τους έστω για 3 λεπτά. Παίρνει ένα από αυτά ένα μολύβι και το καρφώνει στο χέρι ενός άλλου, ή ανεβαίνει ένα στο καρεκλάκι και πέφτει και σπάζει το χέρι του....Οι γονείς δεν θα κυνηγήσουν τη μαμά που δεν έμαθε στο παιδί της να πηγαίνει τουαλέτα, αλλά θα κυνηγήσουν τη νηπιαγωγό που δεν ήταν στην τάξη....

 

Και μην πεις ότι αυτά δεν συμβαίνουν....Τα έχουμε δει πολλε΄ς φορές μπροστά μας, και τη "γλιτώνουμε" γιατί ήμασταν παρούσες.....

 

Ναι, αλλά ποια είναι η λύση? Αυτό το παιδάκι να μην πάει σχολείο?

 

Μα δεν είναι θέμα ζήλειας!!!!!!

Είναι θέμα πρακτικό! Αν φοράνε καλτσόν, δεν μπορούν να το ανεβάσουν και αυτό πρέπει να το κάνω εγώ!

 

Τα βραχίολια και εγώ θα τα απαγόρευα, με τη λογική ότι μπορεί να σκαλώσουν και να τραυματιστούν ή να τα χάσουν και να έχουμε δράματα.

 

Ανέφερες πριν ότι αν βάλει το ένα φουστίτσα με καλσόν, θα θέλουν και τα υπόλοιπα. Αν μπορούν να ανεβοκατεβάζουν το καλσόν, γιατί όχι?

 

Όταν λέω για βραχιόλια, αναφέρομαι σε τρελοβραχιόλια που δεν ενέχουν κάποιον κίνδυνο, παρά μόνο να χαθούν... Αλλά και το κοκκαλάκι στα μαλλιά μπορεί να χαθεί... Και στο κάτω κάτω, αν χαθεί, είναι και αυτό ένα από τα μαθήματα που πρέπει να πάρει το παιδί... Να προσέχει τα πράγματά του..

Ακριβά βραχιόλια εννοείται πως δεν διακινδυνεύω να της φορέσω στο σχολείο...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου!!!!

Κοροιδευω πολυ τις μαμαδες που βαζουν σοκολατες για κολατσιο,αλλα ποτε δεν θα ελεγα στην δασκαλα να της πει να μην βαζουν τα αλλα γλυκα,γιατι το δικο μου ζηλευει.

 

 

Έτσι σκέφτομαι και εγώ...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουν υπολογιστές για να κάνουμε προετοιμασία για την επόμενη μέρα και πρέπει να το κάνουμε το απόγευμα στο σπίτι (και 8 ώρες στο σχολείο και άλλες 3-4 στο σπίτι για προετοιμασία μας κάνουν 11-12 ώρες)...κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.

 

(ειλικρινής και αγνή απορία, χωρίς δόλο το ορκίζομαι!)

 

3-4 ώρες προετοιμασία κάθε απόγευμα στο σπίτι για την επόμενη μέρα στο νηπιαγωγείο? Τι ακριβώς προετοιμάζει η νηπιαγωγός?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η emmaki λέει ότι σε κάποια πράγματα αν δείξει κάποια "ανοχή" κάθε μέρα τα "κρούσματα" θα αυξάνονται;) και δεν έχει να κάνει με ζήλεια...

Όλα μα όλα τα συναισθήματα είναι μέσα στη ζωή συμφωνώ....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ποια είναι η λύση? Αυτό το παιδάκι να μην πάει σχολείο?

 

 

 

Ανέφερες πριν ότι αν βάλει το ένα φουστίτσα με καλσόν, θα θέλουν και τα υπόλοιπα. Αν μπορούν να ανεβοκατεβάζουν το καλσόν, γιατί όχι?

 

Όταν λέω για βραχιόλια, αναφέρομαι σε τρελοβραχιόλια που δεν ενέχουν κάποιον κίνδυνο, παρά μόνο να χαθούν... Αλλά και το κοκκαλάκι στα μαλλιά μπορεί να χαθεί... Και στο κάτω κάτω, αν χαθεί, είναι και αυτό ένα από τα μαθήματα που πρέπει να πάρει το παιδί... Να προσέχει τα πράγματά του..

Ακριβά βραχιόλια εννοείται πως δεν διακινδυνεύω να της φορέσω στο σχολείο...

 

 

Αυτό το παιδάκι που δεν ξέρει να πηγαίνει τουαλέτα ωφείλει η μαμά του να του μάθει!

Αλλιώς δεν υπάρχει άλλη λύση! Μην βλέπεις το παιδί ως μονάδα. Δες το ως μέρος του συνόλου της τάξης. Εγώ ως νηπιαγωγός ωφείλω να βλέπω ΚΑΙ το σύνολο και το καλό του συνόλου. Αν κινδυνεύει το σύνολο από τη μονάδα (όπως στην περίπτωση της τοαυλέτας), τότε λυπάμαι ειλικρινά αλλά δεν θα ασχοληθώ με τη μονάδα! (όσο κακό και σκληρό και απάνθρωπο και αν είναι αυτό) Άλλωστε ως θέμα έχει συζητήθεί ξανά!

 

Επειδή πάλι το θέμα πάει στο καλτσόν.....Επεισή βλέπω ότι εστιάζετε (πολλές) σε ένα παράδειγμα και το ανάγετε σε προσωπικό (είτε είναι καλτσόν, είτε βραχιόλια, είτε κοκαλάκια, έιτε φαγητό)...προτιμάτε το φορέστε τους ό,τι θέλετε; Προτιμάτε να τα παίρνετε κατουρημένα γιατί δεν μπορούν να ανοίξουν/κατεβάσουν/σηκώσουν ρούχα; Προτιμάτε να τα παίρνετε χτυπημένα γιατί έιχαν κορδόνια που δεν μπορούσαν να τα δέσουν; Ή μήπως προτιμάτε χαρούμενα παιδιά που μπορούν να κινηθούν άνετα στην τάξη και στην αυλή, που περνάνε δημιουργικά στο σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...