Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νηπιαγωγειο και απαιτησεις γονεων


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Βερενίκη είπε:

 

Δεν νομίζω αλλά δεν είναι αυτό το ζήτημα. Η δουλειά τους είναι και δύσκολη αλλά κυρίως επισφαλής για τα παιδιά. προφανώς οι άνθρωποι που έχουν αυτήν την δουλειά έχουν κάποιο ταλέντο γι αυτό την επέλεξαν. Εγώ όμως έχω διαπιστώσει ότι εκεί κοντά στο τέλος του χρόνου, είναι πολύ πολύ κουρασμένοι και αυτό βγαίνει προς τα έξω. Στο νηπιαγωγείο του παιδιού μου υπήρχαν βοηθοί και άλλαζε εντελώς η προσέγγιση. 

Καλά τώρα. Μην λέμε και υπερβολες. Στο νήπιο του πρώτου μου γιου που ήταν δημόσιο, οι νηπιαγωγοί συναντιούνταν στην εξώπορτα. 12 με 12.15 γινόταν η αλλαγή. Η διευθύντρια έκανε διοικητική δουλειά αλλά νομίζω είχε λιγότερες ώρες μπορεί και να κάνω λάθος. 

Κάτι τέτοιο ξέρω κι εγώ για τα ωράρια από νηπιαγωγούς που έτυχε να γνωρίσω. Γι' αυτό ρώτησα. Σε κάθε περίπτωση, ναι, δύσκολη δουλειά αλλά ας μην είμαστε και υπερβολικοί. Δεν είναι και η μόνη δουλειά που έχεις την ευθύνη ανθρώπων. Κατανοώ ότι είναι δύσκολο να είσαι υπεύθυνος για τόσα νήπια αλλά ας διεκδικήσουν καλύτερες συνθήκες εργασίας χωρίς να τονίζουν τόσο το εξουθενωτικό ωράριο.

Αυτό που ακράδαντα πιστεύω είναι ότι όλοι γενικά οι εκπαιδευτικοί δεν αμοίβονται καλά. 

Λόγω ιδιωτικού σχολείου και σε εμάς υπήρχαν βοηθοί και ήταν πολύ χρήσιμο για όλους τους εμπλεκόμενους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 429
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 35 λεπτά , Βερενίκη είπε:

 

Δεν νομίζω αλλά δεν είναι αυτό το ζήτημα. Η δουλειά τους είναι και δύσκολη αλλά κυρίως επισφαλής για τα παιδιά. προφανώς οι άνθρωποι που έχουν αυτήν την δουλειά έχουν κάποιο ταλέντο γι αυτό την επέλεξαν. Εγώ όμως έχω διαπιστώσει ότι εκεί κοντά στο τέλος του χρόνου, είναι πολύ πολύ κουρασμένοι και αυτό βγαίνει προς τα έξω. Στο νηπιαγωγείο του παιδιού μου υπήρχαν βοηθοί και άλλαζε εντελώς η προσέγγιση. 

Καλά τώρα. Μην λέμε και υπερβολες. Στο νήπιο του πρώτου μου γιου που ήταν δημόσιο, οι νηπιαγωγοί συναντιούνταν στην εξώπορτα. 12 με 12.15 γινόταν η αλλαγή. Η διευθύντρια έκανε διοικητική δουλειά αλλά νομίζω είχε λιγότερες ώρες μπορεί και να κάνω λάθος. 


 

Μεχρι περυσι που ημουν σε νηπιαγωγειο, πηγαινα στις 8 (κανονικα τα παιδια ερχοταν 8:15) για να ανοιξω το σχολειο και τα παιδια αχολουσαν στη 1. Το τι ωρα θα εφευγα εγω ηταν αλλο θεμα, καθως επρεπε να κανω τα διοικητικα, αφου ημουν μονη και αρα προϊσταμενη και να ετοιμαστω για την επομενη μερα. Μετα πηγαινα σε βιβλιοπωλεια, συναντησεις με προϊσταμενο κλπ κλπ κλπ

Οι προϊσταμενες/οι νηπιαγωγειων ΔΕΝ εζουν μειωση ωραριου λογω θεσης. Κανουν κανονικα το μαθημα τους το πρωι και μετα τα διοικητικα (ή αναποδα αν ειναι σε ολοημερο)

Οταν το σχολειο ειναι ολοημερο και εχει και πρωινη βαρδια, ο/η πρωινος/η νηιαγωγος πηγαινει στις 7:45 και φευγει στις 12:10 και ο/η απογευματινος 12:10-16:00.

Εαν δεν υπαρχει πρωινη βαρδια τα ωραρια διαμορφωνονται 8:15-13:00 και 12:10-16:00 οπου το απογευματινο το παιρνει ο/η προϊσταμε ος/η για να μπορει να κανει τια εξωρερικες δουλειες. 
Το ωραριο του κλασσιοκου προγραμματος ειναι 8:15-13:10 (φετοα το Γεναρη προστεθηκαν αλλα 10 λεπτα γιατι......ετσι)

 

 

 

Και για οποιον θελει περισσοτερες λεπτομεριες, παραπεμπω στο ΠΔ 79/2017 που οριζει τη λειτουργια των νηπιαγωγειων.

Καλο ειναι να το διαβασετε ολοι, για να ξερετε τι προβλεπεται και τι οχι γενικα

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, love kids είπε:

λλά ας διεκδικήσουν καλύτερες συνθήκες εργασίας χωρίς να τονίζουν τόσο το εξουθενωτικό ωράριο.

Μα δεν μιλούν για ωράριο, απλώς εξηγούν ότι αυτό το ζηλευτό 5ωρο δεν έχει σχέση με εργαζόμενο ΠΕ σε δουλειά γραφείου που θα πιει κ το νερό κ τον καφέ του, θα πάει στην τουαλέτα, ακόμα κ στο τηλέφωνο θα μιλήσει, θα γράψει στο parents :grin:.... 

 

Συγγενικο μου πρόσωπο που δουλεύει σε μεγάλη πολυεθνική σε αντικείμενο τεχνολογικό, σαφώς με πολλή κ σοβαρή δουλειά, μου ελεγε ότι από τη δουλειά παρακολουθεί με κάμερα την νταντά του παιδιού στο σπίτι. Δεν λουφάρει προφανώς, αλλά έχει αυτήν την άνεση κ κανεις δεν έχει αναρωτηθεί γιατί το κάνει, γιατί βλέπει ότι αυτά που της ανατίθενται, τα κάνει κ με το παραπάνω. Ο νηπιαγωγός με ίδια ή παραπάνω μόρφωση κ με αισθητά λιγότερο μισθό, δεν μπορεί να πάει ούτε στην τουαλέτα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα δεν μιλούν για ωράριο, απλώς εξηγούν ότι αυτό το ζηλευτό 5ωρο δεν έχει σχέση με εργαζόμενο ΠΕ σε δουλειά γραφείου που θα πιει κ το νερό κ τον καφέ του, θα πάει στην τουαλέτα, ακόμα κ στο τηλέφωνο θα μιλήσει, θα γράψει στο parents :grin:.... 

 

Συγγενικο μου πρόσωπο που δουλεύει σε μεγάλη πολυεθνική σε αντικείμενο τεχνολογικό, σαφώς με πολλή κ σοβαρή δουλειά, μου ελεγε ότι από τη δουλειά παρακολουθεί με κάμερα την νταντά του παιδιού στο σπίτι. Δεν λουφάρει προφανώς, αλλά έχει αυτήν την άνεση κ κανεις δεν έχει αναρωτηθεί γιατί το κάνει, γιατί βλέπει ότι αυτά που της ανατίθενται, τα κάνει κ με το παραπάνω. Ο νηπιαγωγός με ίδια ή παραπάνω μόρφωση κ με αισθητά λιγότερο μισθό, δεν μπορεί να πάει ούτε στην τουαλέτα. 

Όταν φέτος έκαναν κάποιοι θέμα για τα 10 λεπτά παραπάνω με το σκεπτικό ότι ανοίγει ο δρόμος για περαιτέρω αλλαγές με το ωράριο δεν έχει να κάνει; 

 

7 ώρες πρίν, emmaki είπε:


 

Μεχρι περυσι που ημουν σε νηπιαγωγειο, πηγαινα στις 8 (κανονικα τα παιδια ερχοταν 8:15) για να ανοιξω το σχολειο και τα παιδια αχολουσαν στη 1. Το τι ωρα θα εφευγα εγω ηταν αλλο θεμα, καθως επρεπε να κανω τα διοικητικα, αφου ημουν μονη και αρα προϊσταμενη και να ετοιμαστω για την επομενη μερα. Μετα πηγαινα σε βιβλιοπωλεια, συναντησεις με προϊσταμενο κλπ κλπ κλπ

Οι προϊσταμενες/οι νηπιαγωγειων ΔΕΝ εζουν μειωση ωραριου λογω θεσης. Κανουν κανονικα το μαθημα τους το πρωι και μετα τα διοικητικα (ή αναποδα αν ειναι σε ολοημερο)

Οταν το σχολειο ειναι ολοημερο και εχει και πρωινη βαρδια, ο/η πρωινος/η νηιαγωγος πηγαινει στις 7:45 και φευγει στις 12:10 και ο/η απογευματινος 12:10-16:00.

Εαν δεν υπαρχει πρωινη βαρδια τα ωραρια διαμορφωνονται 8:15-13:00 και 12:10-16:00 οπου το απογευματινο το παιρνει ο/η προϊσταμε ος/η για να μπορει να κανει τια εξωρερικες δουλειες. 
Το ωραριο του κλασσιοκου προγραμματος ειναι 8:15-13:10 (φετοα το Γεναρη προστεθηκαν αλλα 10 λεπτα γιατι......ετσι)

 

 

 

Και για οποιον θελει περισσοτερες λεπτομεριες, παραπεμπω στο ΠΔ 79/2017 που οριζει τη λειτουργια των νηπιαγωγειων.

Καλο ειναι να το διαβασετε ολοι, για να ξερετε τι προβλεπεται και τι οχι γενικα

Άρα το πεντάωρο ισχύει για όσους έχουν θέση προϊσταμένου, που φαντάζομαι ότι αμοίβεται παραπάνω, ή για όλους τους νηπιαγωγούς; Γιατί κι εγώ βλέπω να φεύγουν στις 12 και κάτι οι πρωινοί δίχως πρωινή βάρδια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , love kids είπε:

Όταν φέτος έκαναν κάποιοι θέμα για τα 10 λεπτά παραπάνω με το σκεπτικό ότι ανοίγει ο δρόμος για περαιτέρω αλλαγές με το ωράριο δεν έχει να κάνει; 

Ναι με το ωράριο έχει να κάνει γιατί κάνει αλλαγές από το παράθυρο παραβιάζοντας τους ισχύοντες νόμους που είναι ανώτεροι από υπουργικές αποφάσεις κ εγκυκλίους. όπως παρέτεινε ύπουλα για 2η χρονιά το έτος για την πρωτοβάθμια μέσα στον Ιούνιο. 

Για κάποιον λόγο ο κόσμος ξεχνάει ότι οι εκπαιδευτικοί είναι εργαζόμενοι που προσλαμβάνονται με χ συνθήκες εργασίας κ χ έργο για συγκεκριμένο χρόνο σύμφωνα με νόμους. αν κάτι αλλάξει, έχουν όπως κάθε εργαζόμενος δικαίωμα να αντιδράσουν για αλλαγή των όρων, χωρίς να πρέπει να γίνει σύγκριση με οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα. το αν αντιδράσουν δεν έχει καλία σχέση με την αγάπη στο επάγγελμα κ τα παιδιά. 

 

επισης σ αντίθεση με όσα νομίζει ο κόσμος, οι συνδικαλιστικές διεκδικήσεις τα τελευταία χρόνια είναι ηλίθιες εκθέσεις ιδεών γιε τη βελτίωση της παιδείας χωρίς κανένα μισθολογικό αίτημα, το πολύ πολύ σε μια υποσημείωση να αναφερθεί κάτι για το ενιαίο μισθολόγιο στο πλαίσιο όλου του δημοσίου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Ναι με το ωράριο έχει να κάνει γιατί κάνει αλλαγές από το παράθυρο παραβιάζοντας τους ισχύοντες νόμους που είναι ανώτεροι από υπουργικές αποφάσεις κ εγκυκλίους. όπως παρέτεινε ύπουλα για 2η χρονιά το έτος για την πρωτοβάθμια μέσα στον Ιούνιο. 

Για κάποιον λόγο ο κόσμος ξεχνάει ότι οι εκπαιδευτικοί είναι εργαζόμενοι που προσλαμβάνονται με χ συνθήκες εργασίας κ χ έργο για συγκεκριμένο χρόνο σύμφωνα με νόμους. αν κάτι αλλάξει, έχουν όπως κάθε εργαζόμενος δικαίωμα να αντιδράσουν για αλλαγή των όρων, χωρίς να πρέπει να γίνει σύγκριση με οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα. το αν αντιδράσουν δεν έχει καλία σχέση με την αγάπη στο επάγγελμα κ τα παιδιά. 

 

επισης σ αντίθεση με όσα νομίζει ο κόσμος, οι συνδικαλιστικές διεκδικήσεις τα τελευταία χρόνια είναι ηλίθιες εκθέσεις ιδεών γιε τη βελτίωση της παιδείας χωρίς κανένα μισθολογικό αίτημα, το πολύ πολύ σε μια υποσημείωση να αναφερθεί κάτι για το ενιαίο μισθολόγιο στο πλαίσιο όλου του δημοσίου. 

Ποιος είπε ότι δεν έχουν δικαίωμα αντίδρασης; Όλοι οι κλάδοι έχουν. Κι όλοι έχουν δικαίωμα άποψης. 

Σχετικά είναι όλα. Για την παράταση του έτους κάποιοι μόνιμοι αντιδρούν μιας και αυτές τις επιπλέον μέρες δε θα έκαναν μάθημα και ο μισθός θα έτρεχε και αναπληρωτές χαίρονται για τα λίγα επιπλέον χρήματα. Εγώ ως γονιός δεν το έβρισκα απαραίτητο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Βερενίκη είπε:

 

Δεν νομίζω αλλά δεν είναι αυτό το ζήτημα. Η δουλειά τους είναι και δύσκολη αλλά κυρίως επισφαλής για τα παιδιά. προφανώς οι άνθρωποι που έχουν αυτήν την δουλειά έχουν κάποιο ταλέντο γι αυτό την επέλεξαν. Εγώ όμως έχω διαπιστώσει ότι εκεί κοντά στο τέλος του χρόνου, είναι πολύ πολύ κουρασμένοι και αυτό βγαίνει προς τα έξω. Στο νηπιαγωγείο του παιδιού μου υπήρχαν βοηθοί και άλλαζε εντελώς η προσέγγιση. 

Καλά τώρα. Μην λέμε και υπερβολες. Στο νήπιο του πρώτου μου γιου που ήταν δημόσιο, οι νηπιαγωγοί συναντιούνταν στην εξώπορτα. 12 με 12.15 γινόταν η αλλαγή. Η διευθύντρια έκανε διοικητική δουλειά αλλά νομίζω είχε λιγότερες ώρες μπορεί και να κάνω λάθος. 

Στο δικό μας νηπιαγωγείο η πόρτα το πρωί ανοίγει από τις 8-8μιση, οπότε λογικά θα πάει 8 η δασκάλα κ το μεσημέρι σχολανε 12:50. Οπότε μάθημα με τα παιδιά στην ουσία γίνεται 4,5 ώρες κ ίσως λίγο περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Αχ ωραρια, τι ομορφα ...

Ενταξει παιδια, θα διαβασει και κανενας γιατρος ας πουμε και θα πεσει στο πατωμα απο τα γελια.

Δυσκολη η δουλεια του νηπιαγωγου, αλλα να συζηταμε τωρα για το αν το πενταωρο ειναι δυσκολο, πραγματικα με ξεπερνα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, love kids είπε:

Όταν φέτος έκαναν κάποιοι θέμα για τα 10 λεπτά παραπάνω με το σκεπτικό ότι ανοίγει ο δρόμος για περαιτέρω αλλαγές με το ωράριο δεν έχει να κάνει; 

 

Άρα το πεντάωρο ισχύει για όσους έχουν θέση προϊσταμένου, που φαντάζομαι ότι αμοίβεται παραπάνω, ή για όλους τους νηπιαγωγούς; Γιατί κι εγώ βλέπω να φεύγουν στις 12 και κάτι οι πρωινοί δίχως πρωινή βάρδια. 

Το ωραριο ειναι 5 και 10 λεπτα ωρες καθημερινα. Το αναφερει και το ΠΔ που παρεθεσα.

Μονο οι προϊσταμενοι των ολοημερων εχουν μια ωρα λιγοτερη στο απογευματινο τμημα.

Εβδομαδιαια σε κλασικο τμημα οι νηπιαγωγοι δουλευουν/διδασκουν 25 ωρες και 50 λεπτα. Και οι ωρες ειναι 60λεπτες.

Οι εκπαιδευτικοι δευτεροβαθμθιας κεξινουν κε 23 ωρες και με τα χρονια κατεβαινουν στις 18 ωρες την εβδομαδα. Και οι ωρες ειναι 45λεοτες!

Οι προϊσταμενοι των νηπθαγωγειων παιρνουν διοικητικο επιδομα 150 ευρω μεικτα, γυρω στα 70 καθαρα (τοσα εβγαιναν σε μενα περυσι)

12 και κατι σε κλασικο τμημα αποκλειεται να φυγει καποιος! Σε ολοημερο χωρις πρωινη βαρδια, το ωραριο ειναι 8:15-13:00 και 12:10-16:00. Και μιλαω παντα με εγκυκλιους και νομους. Αν ο/η νηπιαγωγος του παιδιου σας αποχωρει νωριτερα, εχετε καθε δικιο να προβειτε σε διαμαρτυρια! 

πρίν από 20 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Αχ ωραρια, τι ομορφα ...

Ενταξει παιδια, θα διαβασει και κανενας γιατρος ας πουμε και θα πεσει στο πατωμα απο τα γελια.

Δυσκολη η δουλεια του νηπιαγωγου, αλλα να συζηταμε τωρα για το αν το πενταωρο ειναι δυσκολο, πραγματικα με ξεπερνα.

Μα κανενας δεν ειπε οτι ειναι εξαντλητικο! Απλα δεν ειναι και παιχνιδακι! Αναμεσα στα δυο ακρα υπαρχουν πολλα αλλα!

Επισης, θεωρω οτι πολλοι δεν γνωριζουν ή δεν θελουν να γνωριζουν πώς ακριβως δουλευει ενας/μια νηπιαγωγος.

Περυσι ηρθαν στο σχολειο μου συνδικαλιστες. Επαθαν πλακα οταν μου προσφεραν χυμο και δεν ηπια απο το φοβο οτι θα χρειαστω τουαλετα! Δεν μπορουσαν (τονιζω, εκπαιδευτικο ηταν, εκπροσωποι του κλαδου, οχι ομως νηπιαγωγοι) να φανταστουν πως δεν ειχα το «δικαιωμα» να παω για τρια λεπτα να κανω την αναγκη μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , emmaki είπε:

 

Περυσι ηρθαν στο σχολειο μου συνδικαλιστες. Επαθαν πλακα οταν μου προσφεραν χυμο και δεν ηπια απο το φοβο οτι θα χρειαστω τουαλετα! Δεν μπορουσαν (τονιζω, εκπαιδευτικο ηταν, εκπροσωποι του κλαδου, οχι ομως νηπιαγωγοι) να φανταστουν πως δεν ειχα το «δικαιωμα» να παω για τρια λεπτα να κανω την αναγκη μου!!!!!

 

Oι συνδικαλιστές παντού οι ίδιοι είναι. Έχω μια γειτόνισσα συνδικαλίστρια γιατρό, ζει σε ένα παράλληλο σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Αχ ωραρια, τι ομορφα ...

Ενταξει παιδια, θα διαβασει και κανενας γιατρος ας πουμε και θα πεσει στο πατωμα απο τα γελια.

Δυσκολη η δουλεια του νηπιαγωγου, αλλα να συζηταμε τωρα για το αν το πενταωρο ειναι δυσκολο, πραγματικα με ξεπερνα.

Πες τα, γιατί θα τρελαθούμε.

 

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

Αχ ωραρια, τι ομορφα ...

Ενταξει παιδια, θα διαβασει και κανενας γιατρος ας πουμε και θα πεσει στο πατωμα απο τα γελια.

Δυσκολη η δουλεια του νηπιαγωγου, αλλα να συζηταμε τωρα για το αν το πενταωρο ειναι δυσκολο, πραγματικα με ξεπερνα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Oι συνδικαλιστές παντού οι ίδιοι είναι. Έχω μια γειτόνισσα συνδικαλίστρια γιατρό, ζει σε ένα παράλληλο σύμπαν.

Αυτοι ευτυχως δεν ειναι επαγγελματιες συνδικαλιστες! Δουλευουν κσνονιξα πληρες ωραριο στα σχολεια τους. Απλα δεν ειχσν ιδεα (οπως και παρα πολλοι αλλοι, ακομα και γονεις μαθητων μας) για το πως δουλευει το νηπιαγωγειο

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, emmaki είπε:


 

Μεχρι περυσι που ημουν σε νηπιαγωγειο, πηγαινα στις 8 (κανονικα τα παιδια ερχοταν 8:15) για να ανοιξω το σχολειο και τα παιδια αχολουσαν στη 1. Το τι ωρα θα εφευγα εγω ηταν αλλο θεμα, καθως επρεπε να κανω τα διοικητικα, αφου ημουν μονη και αρα προϊσταμενη και να ετοιμαστω για την επομενη μερα. Μετα πηγαινα σε βιβλιοπωλεια, συναντησεις με προϊσταμενο κλπ κλπ κλπ

Οι προϊσταμενες/οι νηπιαγωγειων ΔΕΝ εζουν μειωση ωραριου λογω θεσης. Κανουν κανονικα το μαθημα τους το πρωι και μετα τα διοικητικα (ή αναποδα αν ειναι σε ολοημερο)

Οταν το σχολειο ειναι ολοημερο και εχει και πρωινη βαρδια, ο/η πρωινος/η νηιαγωγος πηγαινει στις 7:45 και φευγει στις 12:10 και ο/η απογευματινος 12:10-16:00.

Εαν δεν υπαρχει πρωινη βαρδια τα ωραρια διαμορφωνονται 8:15-13:00 και 12:10-16:00 οπου το απογευματινο το παιρνει ο/η προϊσταμε ος/η για να μπορει να κανει τια εξωρερικες δουλειες. 
Το ωραριο του κλασσιοκου προγραμματος ειναι 8:15-13:10 (φετοα το Γεναρη προστεθηκαν αλλα 10 λεπτα γιατι......ετσι)

 

 

 

Και για οποιον θελει περισσοτερες λεπτομεριες, παραπεμπω στο ΠΔ 79/2017 που οριζει τη λειτουργια των νηπιαγωγειων.

Καλο ειναι να το διαβασετε ολοι, για να ξερετε τι προβλεπεται και τι οχι γενικα

 

Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που λες. Υποθέτω ότι αυτά λέει το ΠΔ. Εγώ όταν πήγα τον γιο μου, έξι χρόνια πριν, μας ξεκαθάρισαν την πρώτη μέρα ότι πρωινή βάρδια ξεχάστε την, το απαγορεύει το συνδικαλιστικό όργανο (ενώ υπήρχαν ο απαραίτητος αριθμός αιτήσεων). Οι δύο νηπιαγωγοί συνυπήρχαν ένα 15λετο 12.00 - 12.15 ΜΟΝΟ όταν είχαν ραντεβού με γονείς, ώστε να μπορούν να μιλήσουν με τους γονείς και να μην παραμελούν τα παιδιά. Τις άλλες μέρες άλλαζαν στις 12.00 ακριβώς. Συγκεκριμένα γελούσαμε οι γονείς γιατί με το που έσκαγε μύτη η μία, η άλλη έπαιρνε τα πραγμάτά της και παρέδιδαν τα κλειδιά στο μισό της διαδρομής. Δεν λέω ότι ήταν κάθε κάθε μέρα, λέω ότι ήταν ο κανόνας. Η διευθύντρια είχε το πρωινό τμήμα και προφανώς έμενε παραπάνω για τα γραφειοκρατικά. 

ΑΛΛΑ ας μην  μένουμε σε αυτό. Ήμασταν πολύ πολύ ευχαριστημένοι, τα παιδιά έκαναν πράγματα ωραία, ήταν σε ένα περιβάλλον με αγάπη, ακόμα το θυμάται ο γιος μου το νηπιαγωγείο. Μία δουλειά που δεν θα μπορούσα να κάνω ποτέ. Για μένα, ΗΡΩΕΣ

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αχ ωραρια, τι ομορφα ...

Ενταξει παιδια, θα διαβασει και κανενας γιατρος ας πουμε και θα πεσει στο πατωμα απο τα γελια.

Δυσκολη η δουλεια του νηπιαγωγου, αλλα να συζηταμε τωρα για το αν το πενταωρο ειναι δυσκολο, πραγματικα με ξεπερνα.

 

Ε καλά, μην συγκρίνουμε κάθε άλλο επάγγελμα με τους νοσοκομειακούς υποθέτω  γιατρούς. ούτε οι απολαβές είναι οι ίδιες γενικότερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Βερενίκη είπε:

 

Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που λες. Υποθέτω ότι αυτά λέει το ΠΔ. Εγώ όταν πήγα τον γιο μου, έξι χρόνια πριν, μας ξεκαθάρισαν την πρώτη μέρα ότι πρωινή βάρδια ξεχάστε την, το απαγορεύει το συνδικαλιστικό όργανο (ενώ υπήρχαν ο απαραίτητος αριθμός αιτήσεων). Οι δύο νηπιαγωγοί συνυπήρχαν ένα 15λετο 12.00 - 12.15 ΜΟΝΟ όταν είχαν ραντεβού με γονείς, ώστε να μπορούν να μιλήσουν με τους γονείς και να μην παραμελούν τα παιδιά. Τις άλλες μέρες άλλαζαν στις 12.00 ακριβώς. Συγκεκριμένα γελούσαμε οι γονείς γιατί με το που έσκαγε μύτη η μία, η άλλη έπαιρνε τα πραγμάτά της και παρέδιδαν τα κλειδιά στο μισό της διαδρομής. Δεν λέω ότι ήταν κάθε κάθε μέρα, λέω ότι ήταν ο κανόνας. Η διευθύντρια είχε το πρωινό τμήμα και προφανώς έμενε παραπάνω για τα γραφειοκρατικά. 

 


Πριν απο 6 χρονια ισχυαν αλλα πραγματα! 
Η πρωινη βαρδια πραγματι δε εφαρμοζοταν (θα εξηγησω πιο κατω), το πρωινο προγραμμα ξεκινουσε στις 8:15 (αν θυμαμαι καλα) και ηταν μεχρι τις 12:15 (τοτε σχολουσε το κλασικο νηπιαγωγειο), ή 8:00 με 12:00 και 11:45-15:45 οι βαρδιες στο ολοημερο. Τοτε ναι! Δουλευαμε 4 ωρες!

Η πρωινη βαρδια ηταν μια ωρα επιπλεον στο συναδελφο που θα την εφαρμοζε (7:00-8:00) η οποια δημιουργουσε νηπιαγωγους δυο ταχυτητων (αλλοι λιγοτερες και αλλοι περισσοτερες ωρες) και επιπλεον δεν πληρωνοταν (ηταν εξτρα εργασια χωρις εξτρα απολαβες).

 

Απο το 2017 βγηκε νεο ΠΔ τοσο για τη λειτουργια των νηπιαγωγειων οσο και των δημοτικων

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, stelma είπε:

Μεγάλο θέμα ανοίχτηκε τώρα εδώ κ τι να πρωτοσχολιάσει κανείς. Θα ξεκινήσω από το ωράριο (μόνο για δασκάλους θα μιλήσω, γιατί η Ββαθμια και το νηπιαγωγείο έχουν διαφορετικές συνθήκες) λέγοντας ότι σε γενικές γραμμές το διδακτικό ωράριο, το 24ωρο τουλάχιστον που έχουμε όλοι οι καινούριοι, είναι πράγματι κουραστικό πολύ, εφόσον εξαντλείται (γιατί υπάρχουν και σχολεία που οι μισοί κάνουν πλήρες ωράριο και οι υπόλοιποι 17-19 ώρες με τις ευλογίες του διευθυντή και του προγραμματιστή) και συμβαδίζει, αν όχι ξεπερνάει τον ευρωπαϊκό μέσο όρο. Το διοικητικό ή εργασιακό ωράριο, ωστόσο, πράγματι είναι αρκετά ελαστικό και οι δάσκαλοι αγωνίζονται χρόνια για να το κρατήσουν έτσι. Αντί να διεκδικήσουμε καλύτερες συνθήκες για να προετοιμαζόμαστε, να διορθώνουμε, να ασκούμε διοικητικό έργο κλπ. εντός του σχολείου, να έχουμε όλοι αρχικά ένα γραφείο, ένα συρτάρι και χώρο να καθήσουμε με ηρεμία, πρόσβαση σε υπολογιστή, εκτυπωτή και βιβλιοθήκη, προτιμούμε να φεύγουμε νωρίτερα κ να κουβαλούμε όλοι αυτή τη δουλειά στο σπίτι, την οποία σας διαβεβαιώ, αν την κάνεις ενσυνείδητα, ξεπερνάς το 8ωρο. Ναι, δεν την κάνουν όλοι ενσυνείδητα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ασκούν με ακατάλληλο τρόπο το επάγγελμά τους, απλά δεν είναι διατεθειμμένοι να δώσουν χρόνο από την προσωπική τους ζωή για να κάνουν παραπάνω πράγματα από τον μέσο δάσκαλο. Και δεν αναφέρομαι στα τυπικά και γραφειοκρατικά ζητήματα των ιδιωτικών σχολείων με το καθημερινό σχέδιο μαθήματος, αλλά σε ουσιαστικά ζητήματα σχεδιασμού προγραμμάτων, παραγωγής υλικού, επικοινωνίας με παιδιά και γονείς, συνεργασία με συναδέλφους για το σχολείο, το τμήμα, τα παιδιά, προετοιμασία γιορτών, διαμόρφωση της τάξης. Προσωπικά, το μόνο που προλαβαίνω και μπορώ να κάνω στα κενά μου είναι διόρθωμα για να μην κουβαλάω βιβλία κ τετράδια στο σπίτι και αυτό όχι πάντα επαρκώς, που και να έβαζα περισσότερες εργασίες για το σπίτι! Αντίθετα, στο ιδιωτικό που εργαζόμουν και είχαμε μόλις 20 ώρες διδακτικές, 3 φορές την εβδομάδα είχαμε εργασιακό ωράριο 8.15 με 15.20 και πάλι ούτε τουαλέτα δεν προλαβαίναμε να πάμε. 

 

Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να αλλάξει ριζικά το ύφος των εκπαιδευτικών αιτημάτων, ώστε να γίνει κατανοητό ότι βελτίωση των επαγγελματικών συνθηκών των εκπαιδευτικών σημαίνει βελτίωση των συνθηκών διδασκαλίας και συνεπώς βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου. Η μείωση ωραρίου για μένα μπορεί να διεκδικηθεί μόνο ως προς το διδακτικό μέρος με ταυτόχρονη αύξηση του εργασιακού. Παράλληλα, το πιο χρήσιμο, που δυστυχώς πάντα υποτιμάται, είναι η διεκδίκηση μικρότερων τμημάτων, 12-16 στην Α', 16-18 στις υπόλοιπες, ώστε να μπορούμε να δουλέψουμε ομαδοσυνεργατικά και εξατομικευμένα και όχι να "δουλεύουμε" τους γονείς ότι το κάνουμε, όπως γίνεται στα 25αρια και 27αρια τμήματα των ιδιωτικών. Όπου δεν μπορεί να γίνει αυτό να καθιερωθεί 2ος εκπαιδευτικός στην τάξη, όπως συμβαίνει σε πολλά ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά συστήματα και συνδιδασκαλία ειδικοτήτων για οργάνωση πολιτιστικών και περιβαλλοντικών προγραμμάτων. Τεχνολογικός εξοπλισμός σε όλα τα σχολεία και επιτέλους αξιοπρεπείς κτιριακές εγκαταστάσεις, ώστε να μη βγάζει η Υπουργός Παιδείας φωτογραφίες καμαρωτή δίπλα σε λυόμενα. Οι ημέρες διακοπών -και καταλαβαίνω ότι σας πικραίνω- κυμαίνονται, επίσης, στον ευρωπαϊκό μέσο όρο, αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη από παιδαγωγική άποψη, θα προτιμούσα οι ίδιες μέρες να κατανέμονται διαφορετικά με λιγότερες καλοκαιρινές διακοπές και κάποιες εμβόλιμες ενδιάμεσες σε Χριστούγεννα και Πάσχα, αλλά δυστυχώς η απουσία κλιματιζόμενων αιθουσών δεν είμαι σίγουρη ότι το επιτρέπει σε αρκετές περιοχές, ανάμεσά τους και στην Αθήνα. Ωστόσο, θα μπορούσαν όλες οι υπηρεσιακές μεταβολές να έχουν οργανωθεί μέχρι τέλος Ιουνίου, ώστε να ξέρει ο καθένας την τάξη που θα αναλάβει τον Σεπτέμβρη και να μπορεί με την ησυχία του να προετοιμάσει το βασικό υλικό του, να οργανώσει τις ιδέες του και φυσικά αρχές Σεπτέμβρη και τέλος Ιουνίου να επιμορφωθεί όπως θα έπρεπε από τους συμβούλους-συντονιστές. Το ζήτημα της αξιολόγησης, συνειδητά, δεν θα το ανοίξω καθόλου εδώ.

 

Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι οι εκπαιδευτικοί είναι μία εξαιρετικά ετερογενής ομάδα -και καλά θα κάνουμε να το έχουμε υπόψιν μας αυτό, χωρισμένοι σε 500 υποομάδες μικροσυμφερόντων -μια ματιά σε εκπαιδευτικές ομάδες του fb θα σας πείσει- με πολλά συντηρητικά αντανακλαστικά σε οποιαδήποτε αλλαγή του υπάρχοντος status quo. Ωστόσο, και οι γονείς αποτελούν μία εξίσου ετερόκλητη ομάδα, που στην πλειοψηφία τους είναι έτοιμοι να βγουν μπροστά και να λοιδωρήσουν όποια αιτήματα για μεταρρύθμιση ως υποκινούμενα από τους συνδικαλιστές -που δεν είναι όλα, κάποια όντως ξεκινούν από τη βάση. Το δε Υπουργείο Παιδείας αποτελείται διαχρονικά από άτομα προκλητικά άσχετα με τον χώρο της εκπαίδευσης, χωρίς καν καταρτισμένους συμβούλους, που είναι έτοιμα να εκμεταλλευτούν, βέβαια, τον διχασμό μέσα στην εκπαιδευτική κοινότητα. Παρόλα αυτά, θέλω να πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια μικρά βήματα από εκπαιδευτικούς και γονείς, κυρίως οι νεότερες γενιές τους, έχουν βελτιώσει αισθητά τα πράγματα στην εκπαίδευση, ιδέες υπάρχουν πολλές, όρεξη υπάρχει, επίσης, από αρκετούς, αν ξεπεραστούν και ορισμένα στερεότυπα θα το προσαρμόσουμε το ευρωπαϊκό μοντέλο στα δεδομένα μας, πού θα πάει;

 

Νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς,πάνω κάτω τα ίδια θέλουμε. Συμπεριλαμβανομένων και των συντομότερων διακοπών το καλοκαίρι και διαφορετική κατανομή.

Και προσωπικά θα ήθελα να δω κάποτε δασκάλους και καθηγητές να εργάζονται οκτάωρο, να τελειώνουν διορθώσεις και προετοιμασία στο σχολείο, να κρίνονται και να μη δουλεύουν μόνο όσοι θέλουν, ΑΛΛΑ και να πληρώνονται αξιοπρεπώς γι αυτή την εργασία και να μην κάνουν τον περιοδεύοντα θίασο από σχολείο σε σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς,πάνω κάτω τα ίδια θέλουμε. Συμπεριλαμβανομένων και των συντομότερων διακοπών το καλοκαίρι και διαφορετική κατανομή.

Και προσωπικά θα ήθελα να δω κάποτε δασκάλους και καθηγητές να εργάζονται οκτάωρο, να τελειώνουν διορθώσεις και προετοιμασία στο σχολείο, να κρίνονται και να μη δουλεύουν μόνο όσοι θέλουν, ΑΛΛΑ και να πληρώνονται αξιοπρεπώς γι αυτή την εργασία και να μην κάνουν τον περιοδεύοντα θίασο από σχολείο σε σχολείο.

Δηλαδη εχει σημασια αν δουλεύεις στο σχολείο ή στο σπιτι; στο σχολείο δεν έχω καν δικό μου γραφείο οπότε είναι δύσκολο να διορθώσω εκει. Σήμερα τελείωσα το μαθημα νωρις και έφυγα στις 12:30. Ομως στο σπίτι με περιμένει μια στοίβα με 100 γραπτά! Όπως καταλαβαίνεις με περιμένει ένα υπέροχο σαββατοκύριακο. Θελω να πω, εχει σημασία αν κάποιος δουλεύει στο σχολείο ή στο σπίτι; το οτι δεν παραμένουν οι εκπαιδευτικοι στο σχολείο πολλες ωρες δε σημαίνει ότι τελειώνει εκει η δουλειά τους. Παλι κολλάμε στις ώρες που βλέπουν οι άλλοι οτι δουλεύεις και οχι στις ώρες που πραγματικά δουλεύεις. Αν με υποχρεωνε κάποιος να παραμείνω στο σχολείο απλως θα ηταν χάσιμο χρόνου γιατι δε μπορω να δουλέψω εκει. Πέρα από κάποιες εργασίες εξωδιδακτικες που αναγκαστικά πρέπει να γίνουν στο σχολείο δεν υπάρχει επαρκής χώρος για όλους. Κι εγω θα ήθελα να έχω το γραφείο μου, με τον υπολογιστή μου και την ησυχία μου στο σχολείο και να μην κουβαλάω γραπτά και προετοιμασία στο σπιτι, αλλα δυστυχώς αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , MagdaP είπε:

Δηλαδη εχει σημασια αν δουλεύεις στο σχολείο ή στο σπιτι; στο σχολείο δεν έχω καν δικό μου γραφείο οπότε είναι δύσκολο να διορθώσω εκει. Σήμερα τελείωσα το μαθημα νωρις και έφυγα στις 12:30. Ομως στο σπίτι με περιμένει μια στοίβα με 100 γραπτά! Όπως καταλαβαίνεις με περιμένει ένα υπέροχο σαββατοκύριακο. Θελω να πω, εχει σημασία αν κάποιος δουλεύει στο σχολείο ή στο σπίτι; το οτι δεν παραμένουν οι εκπαιδευτικοι στο σχολείο πολλες ωρες δε σημαίνει ότι τελειώνει εκει η δουλειά τους. Παλι κολλάμε στις ώρες που βλέπουν οι άλλοι οτι δουλεύεις και οχι στις ώρες που πραγματικά δουλεύεις. Αν με υποχρεωνε κάποιος να παραμείνω στο σχολείο απλως θα ηταν χάσιμο χρόνου γιατι δε μπορω να δουλέψω εκει. Πέρα από κάποιες εργασίες εξωδιδακτικες που αναγκαστικά πρέπει να γίνουν στο σχολείο δεν υπάρχει επαρκής χώρος για όλους. Κι εγω θα ήθελα να έχω το γραφείο μου, με τον υπολογιστή μου και την ησυχία μου στο σχολείο και να μην κουβαλάω γραπτά και προετοιμασία στο σπιτι, αλλα δυστυχώς αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός. 

 

Δεν το λέω σαν "οι εκπαιδευτικοί δουλεύουν λίγο" αλλά το ανάποδο. Θα έπρεπε να υπάρχουν ωράρια εργασίας στα οποία να βγαίνει η δουλειά και ο χώρος και ο εξοπλισμός για να γίνει. Όπως σε όλα τα επαγγέλματα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν το λέω σαν "οι εκπαιδευτικοί δουλεύουν λίγο" αλλά το ανάποδο. Θα έπρεπε να υπάρχουν ωράρια εργασίας στα οποία να βγαίνει η δουλειά και ο χώρος και ο εξοπλισμός για να γίνει. Όπως σε όλα τα επαγγέλματα. 

Ναι δε διαφωνώ σε αυτο. Αλλα όπως ειπα είναι όνειρο θερινής νυκτός! Λείπουν τοσα απο τα σχολεία που το τελευταίο θα ηταν να δημιουργηθούν γραφεία, υπολογιστές κτλ για εκπαιδευτικούς. Πάντως εγώ ξερω και εταιρίες ιδιωτικές που έχουν ελαστικό ωράριο. Δηλαδή, πας ό,τι ωρα θες το πρωι και φεύγεις ό,τι ωρα θες αρκεί να ολοκληρώσεις τη δουλειά σου. Άλλωστε αυτό δεν είναι το ζητούμενο; να "βγαινει" η δουλειά. Μπορεί κάποιος να κάθεται 8 και 10 ωρες σε ένα γραφείο ή σχολείο και να "ξύνεται " και κάποιος άλλος να κάθεται τις μισές ωρες και να μη σηκώνει κεφάλι και να βγάζει διπλασια δουλειά από τον πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Ναι δε διαφωνώ σε αυτο. Αλλα όπως ειπα είναι όνειρο θερινής νυκτός! Λείπουν τοσα απο τα σχολεία που το τελευταίο θα ηταν να δημιουργηθούν γραφεία, υπολογιστές κτλ για εκπαιδευτικούς. Πάντως εγώ ξερω και εταιρίες ιδιωτικές που έχουν ελαστικό ωράριο. Δηλαδή, πας ό,τι ωρα θες το πρωι και φεύγεις ό,τι ωρα θες αρκεί να ολοκληρώσεις τη δουλειά σου. Άλλωστε αυτό δεν είναι το ζητούμενο; να "βγαινει" η δουλειά. Μπορεί κάποιος να κάθεται 8 και 10 ωρες σε ένα γραφείο ή σχολείο και να "ξύνεται " και κάποιος άλλος να κάθεται τις μισές ωρες και να μη σηκώνει κεφάλι και να βγάζει διπλασια δουλειά από τον πρώτο.

Μεγάλη παγίδα το "να βγαίνει η δουλειά". Μπορεί να ακούγεται ιδανικό ένα flexible ωράριο όπου ο εργαζόμενος κάνει τη δουλειά του με τους ρυθμούς του, οργανώνει το χρόνο του όπως θέλει και όλοι είμαστε μια χαρούμενη ατμόσφαιρα αλλά ας το δούμε ρεαλιστικά, στην Ελλάδα ζούμε. Ανάμεσα στον υπάλληλο που τελειώνει τη δουλειά του στο μισό χρόνο και σε αυτόν που κάθεται και ξύνεται 10ωρο υπάρχει και αυτός που δουλεύει σαν το σκυλί 10 ώρες "για να βγει η δουλειά". Γιατί η δουλειά ορίζεται από άλλους και αν σε βρουν και αποτελεσματικό θα στη φορτώσουν όλη. Ενδεχομένως να αναλάβεις και τη δουλειά αυτού που ξύνεται ο οποίος θα συνεχίσει να το κάνει ή θα απολυθεί και δε θα αντικατασταθεί αφού εσύ κάνεις δουλειά για 2. Χθες ξεκίνησα να δουλεύω 9 και τελείωσα 8.15 το βράδυ με μισάωρο διάλειμμα για μεσημεριανό. Ναι ήταν ειδικές συνθήκες, είχα deadline, ναι δε συμβαίνει κάθε μέρα όμως τη μικρή την είχα παρκάρει σε γιαγιάδες και μπαμπά εκτός σπιτιού για να μη με ενοχλούν. Συν του ότι γενικά η υπερωρία πάει σύννεφο (και δεν ξύνομαι, απεναντίας). Γι αυτό κάποιες από εμάς ακούνε για 5ωρο και βάζουν τα γέλια. Και το καταλαβαίνω ότι είναι άδικο να συγκρίνεις, όμως όταν έχεις τόσο λίγο ελεύθερο χρόνο, τόσες τύψεις που δεν είσαι εκεί για το παιδί σου και τόση κούραση, ενίοτε τα βάζεις με τους αλλους, δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς τη δική τους κούραση ή τα δικά τους θέματα στη δουλειά. Λάθος... Ξέφυγα, σόρρυ...

Σε κάθε περίπτωση όποτε ακούω για ανοιχτό ωράριο πάντα σκέφτομαι ότι κάποι λάκκο έχει η φάβα...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Δηλαδη εχει σημασια αν δουλεύεις στο σχολείο ή στο σπιτι; στο σχολείο δεν έχω καν δικό μου γραφείο οπότε είναι δύσκολο να διορθώσω εκει.

Νομίζω ότι απλώς εικάζεται ότι αν είμαστε όλοι στο σχολείο 8-3 πχ, όλοι θα κάνουν όντως κάτι, ενώ το σπίτι κάπως μοιάζει προαιρετικό - αναπόφευκτο βέβαια για τουλάχιστον τους μισούς κλάδους που απλώς δεν στέκεσαι χωρίς δουλειά στο σπίτι. Αν μέναμε σχολείο πάντως λογικά θα μαζεύονταν κάποιοι που είναι αμελείς στο πέρασμα απουσιών κ την ενημέρωση γονέων κλπ. 

1 ώρα πρίν, Anna3011 είπε:

Ανάμεσα στον υπάλληλο που τελειώνει τη δουλειά του στο μισό χρόνο και σε αυτόν που κάθεται και ξύνεται 10ωρο υπάρχει και αυτός που δουλεύει σαν το σκυλί 10 ώρες "για να βγει η δουλειά". Γιατί η δουλειά ορίζεται από άλλους και αν σε βρουν και αποτελεσματικό θα στη φορτώσουν όλη. Ενδεχομένως να αναλάβεις και τη δουλειά αυτού που ξύνεται ο οποίος θα συνεχίσει να το κάνει ή θα απολυθεί και δε θα αντικατασταθεί αφού εσύ κάνεις δουλειά για 2. 

αυτό στα ελληνικά σχολεία είναι κανόνας. το μεγάλο λουφάρισμα των εκπαιδευτικών δεν είναι στην τάξη όπως νομίζει ο κόσμος. είναι στα εξωδιδακτικα. εκεί όντως κάποιοι τρέχουν κ κάποιοι τα ξύνουν. Συνήθως αυτοί που τα ξύνουν είναι οι κλάδοι που τη βγάζουν εύκολα χωρίς συγκλονιστική προετοιμασια κ που δεν έχουν διαγωνίσματα, δεν κατονομαζω κάποιο συγκεκριμένο, υπάρχουν πολλοί τέτοιοι. ενώ θα ήταν λογικό, οποίος δεν έχει διορθώματα να αναλαμβάνει περισσότερα διοικητικά, ή ακόμα (πιο αδιανόητο για όλους), ένας παλιός που κάνει κ λιγότερες ώρες κ πληρώνεται περισσότερο κ με την εμπειρεια του έχει λιγότερα θέματα συμπεριφοράς κ λιγότερη προετοιμασια, να αναλαμβάνει περισσότερα, αλλά φυσικά εκεί κ αν συμβαίνει το αντίθετο. Οπότε αν μέναμε σχολείο, που σίγουρα θα ήταν καλύτερο από το διαρκές άγχος της εκκρεμότητας ότι πρέπει κάτι να διορθώσουμε/ετοιμάσουμε, πιθανότατα θα καταλήγαμε οι ίδιοι να κάνουμε τη διοικητική δουλειά του σχολείου κ τελικά την προετοιμασια να την κάνουμε σπίτι. Ή το άλλο που μου έχει τύχει, όταν έκοψαν τα εξεταζόμενα στο γυννασιο κ έμειναν μόνο σε 3 κλάδους, οι τπολοιποι πήραν μεν κάποιες παραπάνω επιτηρήσεις (χωρίς να απαλλαγούμε πλήρως εμείς...) αλλά περιφέρονταν άνευ έργου ενώ εμείς τρέχαμε να βγάζουμε θέματα κ θυμάμαι να ψάχνω υπολογιστή να τα γράψω κ κάποιες να σερφάρουν για να κλείσουν εισιτήρια για ταξίδια ή να κάνουν ψώνια κ να αναγκάζομαι να τις σηκώνω για να κάτσω εγω. Και να μην προσφέρονται ούτε καν να τα συρραψουν για βοήθεια.  χίλιες φορές να λείπαν δηλαδή. δεν θα έπιαναν κ χώρο.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι απλώς εικάζεται ότι αν είμαστε όλοι στο σχολείο 8-3 πχ, όλοι θα κάνουν όντως κάτι, ενώ το σπίτι κάπως μοιάζει προαιρετικό - αναπόφευκτο βέβαια για τουλάχιστον τους μισούς κλάδους που απλώς δεν στέκεσαι χωρίς δουλειά στο σπίτι. Αν μέναμε σχολείο πάντως λογικά θα μαζεύονταν κάποιοι που είναι αμελείς στο πέρασμα απουσιών κ την ενημέρωση γονέων κλπ. 

αυτό στα ελληνικά σχολεία είναι κανόνας. το μεγάλο λουφάρισμα των εκπαιδευτικών δεν είναι στην τάξη όπως νομίζει ο κόσμος. είναι στα εξωδιδακτικα. εκεί όντως κάποιοι τρέχουν κ κάποιοι τα ξύνουν. Συνήθως αυτοί που τα ξύνουν είναι οι κλάδοι που τη βγάζουν εύκολα χωρίς συγκλονιστική προετοιμασια κ που δεν έχουν διαγωνίσματα, δεν κατονομαζω κάποιο συγκεκριμένο, υπάρχουν πολλοί τέτοιοι. ενώ θα ήταν λογικό, οποίος δεν έχει διορθώματα να αναλαμβάνει περισσότερα διοικητικά, ή ακόμα (πιο αδιανόητο για όλους), ένας παλιός που κάνει κ λιγότερες ώρες κ πληρώνεται περισσότερο κ με την εμπειρεια του έχει λιγότερα θέματα συμπεριφοράς κ λιγότερη προετοιμασια, να αναλαμβάνει περισσότερα, αλλά φυσικά εκεί κ αν συμβαίνει το αντίθετο. Οπότε αν μέναμε σχολείο, που σίγουρα θα ήταν καλύτερο από το διαρκές άγχος της εκκρεμότητας ότι πρέπει κάτι να διορθώσουμε/ετοιμάσουμε, πιθανότατα θα καταλήγαμε οι ίδιοι να κάνουμε τη διοικητική δουλειά του σχολείου κ τελικά την προετοιμασια να την κάνουμε σπίτι. Ή το άλλο που μου έχει τύχει, όταν έκοψαν τα εξεταζόμενα στο γυννασιο κ έμειναν μόνο σε 3 κλάδους, οι τπολοιποι πήραν μεν κάποιες παραπάνω επιτηρήσεις (χωρίς να απαλλαγούμε πλήρως εμείς...) αλλά περιφέρονταν άνευ έργου ενώ εμείς τρέχαμε να βγάζουμε θέματα κ θυμάμαι να ψάχνω υπολογιστή να τα γράψω κ κάποιες να σερφάρουν για να κλείσουν εισιτήρια για ταξίδια ή να κάνουν ψώνια κ να αναγκάζομαι να τις σηκώνω για να κάτσω εγω. Και να μην προσφέρονται ούτε καν να τα συρραψουν για βοήθεια.  χίλιες φορές να λείπαν δηλαδή. δεν θα έπιαναν κ χώρο.

 

Να πω τον πόνο μου, όχι για νηπιαγωγείο αλλά για Γυμνάσιο. Χαρίσανε στο Γυμνάσιο, με πολύ κόπο γονιών, από εταιρεία λάπτοπ. Άψογα, καινούρια, και πρέπει να περαστούν προγράμματα. Είναι στις υποχρεώσεις του καθηγητή πληροφορικής να τα φτιάξει (ρώτησα). Από τον Οκτώβρη, δεν πρόλαβε λέει. Μιλάμε για συνολικά το πολύ ένα οκτάωρο, όσο διακοπτόμενο θέλει. Τα παιδιά παρακαλούσαν για μηχανήματα, και δεν τα έφτιαξε γιατί δεν πρόλαβε. Από την άλλη, υπάρχουν καθηγητές πληροφορικής που έλιωσαν αυτούς τους μήνες να υποστηρίξουν και συναδέλφους και μαθητές. Αυτή η ανισότητα είναι που με τρελαίνει. Ότι καταλήγει να είνα θέμα θέλησης και στον ίδιο κουβά είναι ο δάσκαλος που έχει φιλότιμο και δουλεύει όλη μέρα για τους μαθητές του, και ο τεμπέλης που πήγε για να αράξει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Να πω τον πόνο μου, όχι για νηπιαγωγείο αλλά για Γυμνάσιο. Χαρίσανε στο Γυμνάσιο, με πολύ κόπο γονιών, από εταιρεία λάπτοπ. Άψογα, καινούρια, και πρέπει να περαστούν προγράμματα. Είναι στις υποχρεώσεις του καθηγητή πληροφορικής να τα φτιάξει (ρώτησα). Από τον Οκτώβρη, δεν πρόλαβε λέει. Μιλάμε για συνολικά το πολύ ένα οκτάωρο, όσο διακοπτόμενο θέλει. Τα παιδιά παρακαλούσαν για μηχανήματα, και δεν τα έφτιαξε γιατί δεν πρόλαβε. Από την άλλη, υπάρχουν καθηγητές πληροφορικής που έλιωσαν αυτούς τους μήνες να υποστηρίξουν και συναδέλφους και μαθητές. Αυτή η ανισότητα είναι που με τρελαίνει. Ότι καταλήγει να είνα θέμα θέλησης και στον ίδιο κουβά είναι ο δάσκαλος που έχει φιλότιμο και δουλεύει όλη μέρα για τους μαθητές του, και ο τεμπέλης που πήγε για να αράξει.

Ο άντρας μου φτιάχνει όλους τους υπολογιστές κ τα δίκτυα του σχολείου χωρίς να είναι πληροφορικός (είναι σε κλάδο που στο. ιδιωτικό τομέα δουλεύει συχνά σε εταιρείες πληροφορικής κ έχει δουλέψει), γιατί οι πληροφορικοί συνήθως είναι ή τα ζώα μου αργά ή τρέχουν για το εργαστήριο κ όντως δεν προλαβαίνουν. 

 

δεν είναι στα καθήκοντα τους πάντως. μόνο αν ειναο υπεύθυνοι εργαστηρίου που είναι για το εργαστήριο τους κ είναι αποκλειστική ενασχόληση εξωδιδακτικη. αν είναι για υπολογιστή του γραφείου το κάνουν από καλή διάθεση μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ο άντρας μου φτιάχνει όλους τους υπολογιστές κ τα δίκτυα του σχολείου χωρίς να είναι πληροφορικός (είναι σε κλάδο που στο. ιδιωτικό τομέα δουλεύει συχνά σε εταιρείες πληροφορικής κ έχει δουλέψει), γιατί οι πληροφορικοί συνήθως είναι ή τα ζώα μου αργά ή τρέχουν για το εργαστήριο κ όντως δεν προλαβαίνουν. 

 

δεν είναι στα καθήκοντα τους πάντως. μόνο αν ειναο υπεύθυνοι εργαστηρίου που είναι για το εργαστήριο τους κ είναι αποκλειστική ενασχόληση εξωδιδακτικη. αν είναι για υπολογιστή του γραφείου το κάνουν από καλή διάθεση μόνο. 

 

Eίναι υπεθυνος εργαστηρίου. Οι υπολογιστές επρόκειτο να πάνε στο εργαστήριο. Και μετά προτάθηκε να δανειστούν σε καθηγητές ή μαθητές στο lockdown. Tίποτα από τα δύο δεν έγινε. Γυρίσαν τα παιδια. Τα μηχανήματα είναι ακόμη στα κουτιά. Θα πάνε γονείς να κάνουν τη δουλειά αλλά ο υπεύθυνος πρέπει να είναι από το νόμο εκεί να επιβλέπει, και ούτε γι αυτό δεν μπορεί να δεσμευτεί, ούτε καν σε ώρες λειτουργίας του σχολείου. Πληροφορική να πω ότι δε γίνεται, γιατί δεν υπάρχουν αρκετά μηχανήματα να τηρηθούν αποστάσεις στο εργαστήριο με τον Κορονοϊό. Τα μηχανήματα είναι στα κουτιά. Τα παιδιά παίρνουν παρουσίες και μετά τους λέει να πάνε στην αυλή για μπάλα. Αυτά... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...