Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νηπιαγωγειο και απαιτησεις γονεων


Recommended Posts

Μην ξεχνάς (αν το θυμάσαι και δεν ήσουν πολύ πιτσιρίκι) ότι τότε που υπήρχαν οι στολές (η ποδιά βασικά) είχε γίνει χαμός με τις ποδιές του Τσέλιου!

Όλες οι μαμάδες που ήθελαν τα παιδιά τους να "διαφέρουν" ακόμα και στην ομοιομορφία της ποδιάς, επέλεγαν αυτές, που ήταν από το τάδε ύφασμα, είχαν το τάδε σηματάκι κλπ κλπ

Η εκπαίδευση ήταν είναι και θα είναι ταξική σε όλες της τις εκφάνσεις.....

 

Πρακτική η ποδιά;;; Εγώ δεν θυμάμαι να ήταν!

Πρακτική η στολή; Αν ρωτήσεις τα πιτσιρίκια στο εξωτερικό που φοράνε, θα σου πουν ότι θα προτιμούσαν τα ρούχα γιατί (ειδικά τα κορίτσια) παγώνουν με τις φούστες....

Σεμνή η στολή (για να ποφύγουμε και τις προκλητικές εμφανίσεις); Όταν η φούστα είναι εκέι που αρχίζει το βρακί, και το πόδι "καλύπτεται" από κάλτσα....χμμμμμμμμμμμμμμμμ

 

 

κοιτα, επειδη βλεπω ολα τα ανηψακια μου στην αγγλια που φορανε στολες, και το εχω συζητησει με τους γονεις τους, οχι μονο δεν εχουν προβλημα, αλλα το θεωρουν κατι φυσιολογικο, και πολλες φορες ανυπομονουν να τη φορεσουν μετα απο το καλοκαιρι.

Και δεν ειναι η κατασταση οπως ηταν εδω προ 30ετιας που φορουσαν ποδιες. Εκτος του οτι καθε σχολειο εχει διαφορετικη ποδια, αναλογα με τα χρωματα του σηματος του, συνηθως υπαρχει επιλογη αναμεσα σε φουστα, μακρυ παντελονι και κοντο παντελονι. Τα πιο μικρα φορανε φορμιτσες. Υπαρχουν πουκαμισα για το καλοκαιρι, ή μακο μπλουζακια, και το χειμωνα πουλοβερ ή ζακετες. Επισης ολα τα παιδια πρεπει να εχουν και τη στολη Φυσικης Αγωγης που συνηθως ειναι σορτσακι/φορμα (αναλογα με τον καιρο και μπλουζακι. Οι στολες αγοραζονται απο τα σουπερ μαρκετ της περιοχης, εκτος απο το πουλοβερ/ζακετα που αγοραζεται απο το σχολειο =ιδια τα ρουχα για ολους σε τιμες προσιτες για ολους.

 

Ξερω οτι το θεμα δεν ειναι η στολη, αλλα μια που αναφερηθκε καλο ειναι να μη σκεφοτμαστε με τον ορο "ποδια" το τι υπηρχε καποτε αλλα το τι συμβαινει σημερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 429
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην πατε μακριά

Και στην Κύπρο φοράνε στολές (για το νηπιαγωγίο δεν ξέρω), σίγουρα από το δημοτικό και μετά. Η φούστα δεν είναι υποχρεωτική για τα κορίτσια, μπορούν να φοράνε παντελόνι. Επίσης έχουν και φόρμες ειδικές και αντί την στολή τις ημέρες που έχουν γυμναστική φοράνε αυτές και έχω την εντύπωση ότι μπορούν και τις υπόλοιπες μέρες να πηγαίνουν με τις φόρμες αν θέλουν. Ετσι είναι πραγματικά άνετα τα παιδιά (κορίτσια αγόρια) και κανενας δεν γκρινιάζει - ίσα ίσα που γλυτώνουν από πολλά προβλήματα και γονείς και παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, επειδη βλεπω ολα τα ανηψακια μου στην αγγλια που φορανε στολες, και το εχω συζητησει με τους γονεις τους, οχι μονο δεν εχουν προβλημα, αλλα το θεωρουν κατι φυσιολογικο, και πολλες φορες ανυπομονουν να τη φορεσουν μετα απο το καλοκαιρι.

Και δεν ειναι η κατασταση οπως ηταν εδω προ 30ετιας που φορουσαν ποδιες. Εκτος του οτι καθε σχολειο εχει διαφορετικη ποδια, αναλογα με τα χρωματα του σηματος του, συνηθως υπαρχει επιλογη αναμεσα σε φουστα, μακρυ παντελονι και κοντο παντελονι. Τα πιο μικρα φορανε φορμιτσες. Υπαρχουν πουκαμισα για το καλοκαιρι, ή μακο μπλουζακια, και το χειμωνα πουλοβερ ή ζακετες. Επισης ολα τα παιδια πρεπει να εχουν και τη στολη Φυσικης Αγωγης που συνηθως ειναι σορτσακι/φορμα (αναλογα με τον καιρο και μπλουζακι. Οι στολες αγοραζονται απο τα σουπερ μαρκετ της περιοχης, εκτος απο το πουλοβερ/ζακετα που αγοραζεται απο το σχολειο =ιδια τα ρουχα για ολους σε τιμες προσιτες για ολους.

 

Ξερω οτι το θεμα δεν ειναι η στολη, αλλα μια που αναφερηθκε καλο ειναι να μη σκεφοτμαστε με τον ορο "ποδια" το τι υπηρχε καποτε αλλα το τι συμβαινει σημερα.

 

Κοίτα, ακι η δική μου τελευταία εμπειρία από Αγγλία είναι.....(Οι ποδιές ήταν στην Ελλάδα πριν από 25 χρόνια....)

Τα πιτσιρίκια στο σχολείο που δούλευα περίμεναν πώς και πώς να τελειώσει το σχολείο για να βάλουν τα ρούχα τους!

Επίσης, οι γονείς κάθε χρόνο γονάτιζαν από τα έξοδα...Πριν από 1 μήνα μου έλεγε φίλος μου που ο γιός του τώρα θα πάει στην (αντίστοιχη) 1η λυκείου ότι για 2 παντελόνια, 1 σακάκι, 4 πουκάμισα, 2 πουλόβερ-γιλέκα, 1 γραβάτα, 2 ζευγάρια παπούτσια (ένα καθημερινό και ένα αθλητικά) και 1 ζευγάρι φόρμες έδωσε 450 λίρες (περίπου 500+ ευρώ) σε ένα σχολείο (δημόσιο) του βόρειου Λονδίνου.... Μάλιστα αναρωτιόταν τι θα κάνουν οι γονείς που δεν μπορούν να τα δώσουν; Θεωρούσε τον εαυτό του τυχερό (και είναι) που είχε την οικονομική άνεση να του τα παρέχει....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ακι η δική μου τελευταία εμπειρία από Αγγλία είναι.....(Οι ποδιές ήταν στην Ελλάδα πριν από 25 χρόνια....)

Τα πιτσιρίκια στο σχολείο που δούλευα περίμεναν πώς και πώς να τελειώσει το σχολείο για να βάλουν τα ρούχα τους!

Επίσης, οι γονείς κάθε χρόνο γονάτιζαν από τα έξοδα...Πριν από 1 μήνα μου έλεγε φίλος μου που ο γιός του τώρα θα πάει στην (αντίστοιχη) 1η λυκείου ότι για 2 παντελόνια, 1 σακάκι, 4 πουκάμισα, 2 πουλόβερ-γιλέκα, 1 γραβάτα, 2 ζευγάρια παπούτσια (ένα καθημερινό και ένα αθλητικά) και 1 ζευγάρι φόρμες έδωσε 450 λίρες (περίπου 500+ ευρώ) σε ένα σχολείο (δημόσιο) του βόρειου Λονδίνου.... Μάλιστα αναρωτιόταν τι θα κάνουν οι γονείς που δεν μπορούν να τα δώσουν; Θεωρούσε τον εαυτό του τυχερό (και είναι) που είχε την οικονομική άνεση να του τα παρέχει....

 

 

Προφανως ο φιλος σου δεν ψωνιζει απο το ASDA ή το Tesco τη στολη του παιδιου του. και εφ'οσον του ψωνιζει ρουχα σε αυτες τις τιμες, το ιδιο θα εδινε και αν δεν υπηρχε στολη.

Αληθεια ομως (και το λεω επειδη ξερω τοι δεν εχεις παιδια) ποσο πιστευεις οτι κοστιζει να ντυσεις ενα παιδι για το χειμωνα για μια χρονια; Και μαλιστα εδω στην ελλαδα, με τις τιμες (υψηλοτερες) και τους μισθους (χαμηλοτερους) της ελλαδας;

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς (αν το θυμάσαι και δεν ήσουν πολύ πιτσιρίκι) ότι τότε που υπήρχαν

 

Mε τον πόνο μου παίζεις έτσι; Εννοείται ότι το θυμάμαι! Είναι το απωθημένο μου η ποδιά του Τσελιου που ποτέ δεν έβαλα χαχαχαχαχα

 

Εγώ μια χαρά τις έβρισκα και στα κρύα φόραγμα παντελόνι απο κάτω ή φόρμα! Δεν απαγορευόταν ;)

 

Εδιτ: Χαχαχα τώρα είδα το σχόλιο της v&a! Δηλώνω ΕΝΟΧΗ! Ήμουν εξωγήινη αλλά δεν πάγωνα! και δεν φαινόταν και το βρακί μου :P Επίσης θυμίζω ότι γυμναστική δεν κάναμε με τις ποδιές αλλά με φόρμες ;)

 

Και η Τσεκλένης στα απωθημένα :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανως ο φιλος σου δεν ψωνιζει απο το ASDA ή το Tesco τη στολη του παιδιου του. και εφ'οσον του ψωνιζει ρουχα σε αυτες τις τιμες, το ιδιο θα εδινε και αν δεν υπηρχε στολη.

Αληθεια ομως (και το λεω επειδη ξερω τοι δεν εχεις παιδια) ποσο πιστευεις οτι κοστιζει να ντυσεις ενα παιδι για το χειμωνα για μια χρονια; Και μαλιστα εδω στην ελλαδα, με τις τιμες (υψηλοτερες) και τους μισθους (χαμηλοτερους) της ελλαδας;

Πόσο κοστίζει??? Πολλάαααααααα. Και άντε να έχεις 2 στην ίδια ηλικία, ή άλλου φύλλου που δεν μπορεί το μικρό να φορέσει του μεγάλου..... Πάρα πολλά....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ο φιλος σου δεν ψωνιζει απο το ASDA ή το Tesco τη στολη του παιδιου του. και εφ'οσον του ψωνιζει ρουχα σε αυτες τις τιμες, το ιδιο θα εδινε και αν δεν υπηρχε στολη.

Αληθεια ομως (και το λεω επειδη ξερω τοι δεν εχεις παιδια) ποσο πιστευεις οτι κοστιζει να ντυσεις ενα παιδι για το χειμωνα για μια χρονια; Και μαλιστα εδω στην ελλαδα, με τις τιμες (υψηλοτερες) και τους μισθους (χαμηλοτερους) της ελλαδας;

 

Δεν ξέρω να σου πω από πού ψώνισε....

Ξέρω, όμως, ότι στο Nottingham και Leicester που ζούσα για κάποια χρόνια (ωραία χρόνια! άσχετο!!! ) υπήρχαν ειδικά μαγαζιά που πουλούσαν ΜΟΝΟ στολές και όλοι πήγαιναν από εκεί. Δεν έχω ακούσει κανέναν να ψωνίζει από ASDA ή TESCO, και, για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω δει να πουλάνε στολές εκέι.....

Τώρα, το πόσο κοστίζει να ντύσεις ένα παιδί... Μπορεί να μην έχω προσωπική πείρα, αλλά ξέρω ότι αν έχεις να του πάρεις στολή για τις ώρες του σχολείου και ρούχα για μετά το σχολείο (για φροντιστήριο, γυμναστήριο, βόλτα κλπ) είναι διπλά τα έξοδα! Γιατί σίγουρα δεν μπορεί να πάει στο φροντιστήριο ή στο σπίτι του φίλου του με τη στολή, αλλά ούτε και με τα "καλά" του....

Link to comment
Share on other sites

Mε τον πόνο μου παίζεις έτσι; Εννοείται ότι το θυμάμαι! Είναι το απωθημένο μου η ποδιά του Τσελιου που ποτέ δεν έβαλα χαχαχαχαχα

 

Εγώ μια χαρά τις έβρισκα και στα κρύα φόραγμα παντελόνι απο κάτω ή φόρμα! Δεν απαγορευόταν ;)

 

Εδιτ: Χαχαχα τώρα είδα το σχόλιο της v&a! Δηλώνω ΕΝΟΧΗ! Ήμουν εξωγήινη αλλά δεν πάγωνα! και δεν φαινόταν και το βρακί μου :P Επίσης θυμίζω ότι γυμναστική δεν κάναμε με τις ποδιές αλλά με φόρμες ;)

 

Και η Τσεκλένης στα απωθημένα :P

 

 

Εγώ θυμάμαι πολύ καλά ότι στο νηπιαγωγείο μου έιχε πάρει η μαμά μου 2 ροζ ποδιές και όχι μπλε. Η νηπιαγωγός μου είχε πει ότι κανονικά η ποδιά είναι μπλε και να πω τση μαμά να μου πάρει μπλε, γιατί όλα τα παιδιά πρέπει να φοράνε ίδια χρώματα! Ακόμα μου έχει μείνει το πόσο άσχημα ένιωσα....

Μετά, απλά η μαμά μου σταμάτησε να μου φοράει ποδιά.... Και επειδή ήμουν κόρη γιατρού και καθηγήτριας (νατα τα μέσα!!!!!) δεν τόλμησε κανείς να πει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα.....μα στο νηπιαγωγείο ήταν πράγματι ροζ οι ποδιές, γιατί η δική σου δασκάλα άλλαξε το χρώμα?......ρούχα από μέσα ποδιά απ' έξω......έτσι και στο σχολείο.....αν πήγαινες με σκέτη ποδιά και δεν ήταν κατακαλόκαιρο απλά ξεπάγιαζες!!

Στα Tesco ούτε εγώ θυμάμαι να είχα δει στολές.......και ήμουν πιο βόρεια από Λονδίνο.....κατά τα άλλα χάζευα τα παιδάκια με τις στολές τους....που μόνο βολικές δε θα τις έλεγες.......

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια, δεν εχετε μπει Αυγουστο σε σουπερ μαρκετ; Γεματα στολες ειναι!!!!! Ο περισσοτερος κοσμος απο'κει ψωνιζει.

 

Δεν ειναι διπλο το εξοδο, γιατι ουτως ή αλλως τα παιδια αλλα ζουν ρουχα οταν ερχονται απο το σχολειο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λετε ρε παιδια, δεν εχετε μπει Αυγουστο σε σουπερ μαρκετ; Γεματα στολες ειναι!!!!! Ο περισσοτερος κοσμος απο'κει ψωνιζει.

 

Δεν ειναι διπλο το εξοδο, γιατι ουτως ή αλλως τα παιδια αλλα ζουν ρουχα οταν ερχονται απο το σχολειο...

 

Anyway, εγώ έμεινα 3 χρίονια επάνω και τώρα πηγαινοέρχομαι πολλές φορές το χρόνο, αλλά σε σούπερ στολή δεν έχω δει......

Δεν θα μαλώσουμε όμως γι΄αυτό....και δεν είναι αυτό το θέμα.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.clothingattesco.com/back-to-school/icat/catgbacktoschool/

 

οχι βρε αγαπη, δε θα μαλωσουμε... αλλα επρεπε να το κοιταξω, για να σιγουρευτω οτι δεν εβλεπα φαντασματα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.clothingattesco.com/back-to-school/icat/catgbacktoschool/

 

οχι βρε αγαπη, δε θα μαλωσουμε... αλλα επρεπε να το κοιταξω, για να σιγουρευτω οτι δεν εβλεπα φαντασματα...

 

Τι να πω...Ίσως να μην είχε στις πόλεις που ήμουν; Ίσως ακόμα και στο Λονδίνο που είναι ο φίλος μου να μην έχουν του σχολείου τους;;;;

 

Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο, παρά μόνο να κάνω υποθέσεις....

 

Edit: Από μια γρήγορη ματιά που έριξα στο site, περιλαμβάνει κάποια βασικά ρούχα (παντελόνια, φούστες). Τα σακάκια που είναι ξαχωριστά για κάθε σχολέιο, τις φούστες που σε κάποια σχολεία δεν είναι μόνο γκρι ή μαύρες αλλά με άλλο ύφασμα (π.χ. καρώ), τις γραβάτες δεν τα έχει.... Άρα αυτά πάλι τα παίρνεις απέξω.....

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί να νιώθει ένας γονιός ότι καταστρατηγείται η ελευθερία του όταν η νηπιαγωγός του παιδιού του ζητάει να φοράει παπούτσια με χρατς-χρατς που είναι ούτως ή άλλως πολύ πιο πρακτικά (οπότε και το πρωί που του τα βάζει γλυτώνει από περιττό κόπο και χρόνο), φόρμες ή ευκολοφόρετα γενικά ρούχα (που κάνουν και το παιδί να νιώθει πιο άνετο και να έχει μεγαλύτερη ευκολία κινήσεων, όχι μόνο στην τουαλέτα αλλά και στην αυλή και στην τάξη ακόμη) ή να αποφεύγει τα κοσμήματα (στα κορίτσια) τα οποία και κατά τη δική μου γνώμη μόνο προβλήματα θα μπορούσαν να δημιουργήσουν σε μια τάξη, όπου είναι πολύ πιθανόν άλλα κοριτσάκια να τα λαχταρήσουν και να μπουν στον ... πειρασμό να τα ζητήσουν από το παιδάκι που τα φοράει, με κόσμιο ή ... λιγότερο κόσμιο τρόπο, δημιουργώντας ζήτημα εκεί που δεν υπάρχει και για το ίδιο το παιδί. Η κοινωνική ζωή του παιδιού μου δεν περιορίζεται στο σχολειο του. Οπότε ό,τι θεωρώ ότι μπορεί να μην είναι πρακτικό, αλλά πολύ πιο "όμορφο" και κομψό, έχω τη δυνατότητα να του το φορέσω σε ένα σωρό άλλες εξόδους που έχουμε κατά τη διάρκεια της υπόλοιπης ημέρας και των υπόλοιπων (εκτός σχολείου) ημερών. Δεν βλέπω λοιπόν γιατί να με πειράξει άμα η νηπιαγωγός ζητήσει από όλους τους γονείς κάποιες διευκολύνσεις στο ντύσιμο των παιδιών που θα κάνουν την καθημερινότητά της στην τάξη πιο εύκολη και τα παιδάκι πιο αυτόνομα, άρα με μεγαλύερο προσωπικό "κέρδος" από τη διαδικασία "σχολείο". Και δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί να με πειράζει να μαθαίνει το παιδί ότι στο σχολείο προσπαθούμε ενδυματολογικά να σεβόμαστε τους "χ" κανόνες, στο μέτρο που αύριο, μεθαύριο στη ζωή του θα αντιμετωπίσει ακριβώς το ίδιο πράγμα (γιατί αν γίνει γυμναστής δεν θα μπορεί να πηγαίνει με το αγαπημένο του κοστούμι στο χώρο εργασίας του, όπως κι εγώ δεν μπορώ να πάω με την φόρμα μου -παρότι μερικές μέρες θα το ήθελα σαν τρελλή- στη δουλειά μου). Με μια ανάλογη λογική, λοιπόν, θα μπορούσε να πει κανείς ότι καταστρατηγείται η ελευθερία μου και εκείνη του παιδιού μου, επειδή αν το πάω σχολείο μετά τις 8.30 οι πόρτες θα είναι κλειστές και δεν θα το δεχτούν (δεν μιλάω για εξαιρετικές περιπτώσεις και κατόπιν συνεννόησης). Εφόσον είναι νηπιαγωγείο, θα μπορούσε να πει κάποιος, άρα δεν υπάρχει αυστηρό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, γιατί να μην μπορεί το παιδί μου να πάει στις 9.00 ή στις 9.30; Η απάντηση, κατά τη γνώμη μου, και σε αυτό το τελευταίο ακραίο ερώτημα, όπως και στα προηγούμενα, είναι πως το σχολείο, εκτός όλων των άλλων, είναι και προθάλαμος της αυριανής επαγγελματικής (φυσικά και κοινωνικής) ζωής του ανθρώπου, όπου μας αρέσει-δεν μας αρέσει, υπάρχουν ορισμένοι κανόνες, προκειμένου να μπορέσουμε να συνυπάρξουμε και να συνεργαστούμε. Κάπως έτσι μου φαίνονται εμένα τα πράγματα και γι αυτό πραγματικά πριν διαβάσω το συγκεκριμένο θέμα δεν είχα νιώσει ποτέ (καλώς ή κακώς, δεν ξέρω...) ενόχληση από τέτοια αιτήματα δασκάλων των παιδιών μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θυμάμαι πολύ καλά ότι στο νηπιαγωγείο μου έιχε πάρει η μαμά μου 2 ροζ ποδιές και όχι μπλε. Η νηπιαγωγός μου είχε πει ότι κανονικά η ποδιά είναι μπλε και να πω τση μαμά να μου πάρει μπλε, γιατί όλα τα παιδιά πρέπει να φοράνε ίδια χρώματα! Ακόμα μου έχει μείνει το πόσο άσχημα ένιωσα....

Μετά, απλά η μαμά μου σταμάτησε να μου φοράει ποδιά.... Και επειδή ήμουν κόρη γιατρού και καθηγήτριας (νατα τα μέσα!!!!!) δεν τόλμησε κανείς να πει τίποτα!

 

Πράγματι στο νηπιαγωγείο ήταν ροζ καρώ για τα κοριτσάκια και γαλάζια καρω για τα αγοράκια... απορώ στο δικό σας γιατί ήταν μπλε :roll:

 

Όσο για τα μέσα ένα θα σου πω

 

:twisted: αν είσαι η κόρη της δικής μας διευθύντριας σε μισώ ακόμα! :twisted:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί να νιώθει ένας γονιός ότι καταστρατηγείται η ελευθερία του όταν η νηπιαγωγός του παιδιού του ζητάει να φοράει παπούτσια με χρατς-χρατς που είναι ούτως ή άλλως πολύ πιο πρακτικά (οπότε και το πρωί που του τα βάζει γλυτώνει από περιττό κόπο και χρόνο), φόρμες ή ευκολοφόρετα γενικά ρούχα (που κάνουν και το παιδί να νιώθει πιο άνετο και να έχει μεγαλύτερη ευκολία κινήσεων, όχι μόνο στην τουαλέτα αλλά και στην αυλή και στην τάξη ακόμη) ή να αποφεύγει τα κοσμήματα (στα κορίτσια) τα οποία και κατά τη δική μου γνώμη μόνο προβλήματα θα μπορούσαν να δημιουργήσουν σε μια τάξη, όπου είναι πολύ πιθανόν άλλα κοριτσάκια να τα λαχταρήσουν και να μπουν στον ... πειρασμό να τα ζητήσουν από το παιδάκι που τα φοράει, με κόσμιο ή ... λιγότερο κόσμιο τρόπο, δημιουργώντας ζήτημα εκεί που δεν υπάρχει και για το ίδιο το παιδί. Η κοινωνική ζωή του παιδιού μου δεν περιορίζεται στο σχολειο του. Οπότε ό,τι θεωρώ ότι μπορεί να μην είναι πρακτικό, αλλά πολύ πιο "όμορφο" και κομψό, έχω τη δυνατότητα να του το φορέσω σε ένα σωρό άλλες εξόδους που έχουμε κατά τη διάρκεια της υπόλοιπης ημέρας και των υπόλοιπων (εκτός σχολείου) ημερών. Δεν βλέπω λοιπόν γιατί να με πειράξει άμα η νηπιαγωγός ζητήσει από όλους τους γονείς κάποιες διευκολύνσεις στο ντύσιμο των παιδιών που θα κάνουν την καθημερινότητά της στην τάξη πιο εύκολη και τα παιδάκι πιο αυτόνομα, άρα με μεγαλύερο προσωπικό "κέρδος" από τη διαδικασία "σχολείο". Και δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί να με πειράζει να μαθαίνει το παιδί ότι στο σχολείο προσπαθούμε ενδυματολογικά να σεβόμαστε τους "χ" κανόνες, στο μέτρο που αύριο, μεθαύριο στη ζωή του θα αντιμετωπίσει ακριβώς το ίδιο πράγμα (γιατί αν γίνει γυμναστής δεν θα μπορεί να πηγαίνει με το αγαπημένο του κοστούμι στο χώρο εργασίας του, όπως κι εγώ δεν μπορώ να πάω με την φόρμα μου -παρότι μερικές μέρες θα το ήθελα σαν τρελλή- στη δουλειά μου). Με μια ανάλογη λογική, λοιπόν, θα μπορούσε να πει κανείς ότι καταστρατηγείται η ελευθερία μου και εκείνη του παιδιού μου, επειδή αν το πάω σχολείο μετά τις 8.30 οι πόρτες θα είναι κλειστές και δεν θα το δεχτούν (δεν μιλάω για εξαιρετικές περιπτώσεις και κατόπιν συνεννόησης). Εφόσον είναι νηπιαγωγείο, θα μπορούσε να πει κάποιος, άρα δεν υπάρχει αυστηρό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, γιατί να μην μπορεί το παιδί μου να πάει στις 9.00 ή στις 9.30; Η απάντηση, κατά τη γνώμη μου, και σε αυτό το τελευταίο ακραίο ερώτημα, όπως και στα προηγούμενα, είναι πως το σχολείο, εκτός όλων των άλλων, είναι και προθάλαμος της αυριανής επαγγελματικής (φυσικά και κοινωνικής) ζωής του ανθρώπου, όπου μας αρέσει-δεν μας αρέσει, υπάρχουν ορισμένοι κανόνες, προκειμένου να μπορέσουμε να συνυπάρξουμε και να συνεργαστούμε. Κάπως έτσι μου φαίνονται εμένα τα πράγματα και γι αυτό πραγματικά πριν διαβάσω το συγκεκριμένο θέμα δεν είχα νιώσει ποτέ (καλώς ή κακώς, δεν ξέρω...) ενόχληση από τέτοια αιτήματα δασκάλων των παιδιών μου.

 

Καταρχην το πιο εύκολο δεν σημαίνει ότι τα παιδιά θα γίνουν πιο αυτόνομα. Τα περισσοτερα παιδιά μπορούν να βάλουν ένα ζευγάρι φόρμες από μόνα τους από τα 3 +. Στα 5 περιμένεις περισσότερα. Αν δεν τους φοράς ρούχα με κουμπιά /φερμουαρ δεν μαθαίνουν να τα κουμπώνουν. Δεν λεω να τους βάζεις την τουαλέτα ή το κοστούμι αλλά η πρακτική του να τους τα δίνουμε όλα μασημένα δεν νομίζω ότι οδηγεί στην αυτονομία.

Φυσικά και η νηπιαγωγός μπορεί και πρέπει να βάλει κανόνες στην τάξη της. Από την στιγμή όμως που δεν υπάρχει στολή καθιερωμένη δεν είμαι σίγουρη ότι είναι στην δικαιοδοσία της να το κάνει. Ενώ το 8¨30 είναι κανόνας του σχολείου από το υπουργείο.

Επίσης οι γονείς πιστεύω ότι δεν νιωθουν να καταστρατηγείτε η ελευθερία τους αν οι κανόνες έχουν λογική από πίσω τους και προσαρμόζονται στο αναπτυξιακό επίπεδο του παιδιού. Υπάρχει διαφορά το να πεις: βάλτε άνετα ρούχα με τα οποία να μπορούν τα παιδιά να πηγαίνουν μόνα τους τουαλέτα από το να πεις βάλτε φόρμες.

Ούτε εγώ ένιωσα ποτέ παράξενα με αυτά που μας ζητήσαν οι δασκάλες των παιδιών μου μέχρι τώρα - δεν ήταν και πολλά- αλλά νομίζω σημασία είχε ότι για αυτά που ζητούσαν εξηγούσαν την λογική από πίσω και ήταν ταυτόχρονα διαλλάκτικες.

Link to comment
Share on other sites

Το να κουμπώνουν ξεκουμπώνουν και άλλα τέτοια τα παιδάκια τα μαθαίνουν σπίτι τους......όχι στο νηπιαγωγείο...

εκεί θα μάθουν άλλα πραγματάκια που δεν θα τα μάθαιναν σπίτι τους....και δεν υπάρχει χρόνος να κουμπώνονται και να ξεκουμπώνονται όλα αυτά τα παιδιά.......ευκολία ζητάνε οι νηπιαγωγοί για να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους και να μη χαλάνε το χρόνο σε τέτοια.......

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση, κατά τη γνώμη μου, και σε αυτό το τελευταίο ακραίο ερώτημα, όπως και στα προηγούμενα, είναι πως το σχολείο, εκτός όλων των άλλων, είναι και προθάλαμος της αυριανής επαγγελματικής ζωής

 

εμενα γιατι μου ακουγεται ανατριχιαστικο αυτο!!! δεν νομιζω οτι το σχολειο θα επρεπε να προετοιμαζει για καμια επαγγελματική ζωή ανθρωπους θελουμε να μεγαλωσουμε οχι εργαζομενους και ναι πιστευω οτι υπο αλλες συνθηκες ο χρονος προσελευσης θα μπορουσε να ειναι ελαστικός οπως και πολλα αλλα.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το νηπιαγωγείο - δυστυχώς κατά την γνώμη μου - είναι ο προθάλαμος για το Δημοτικό. Και οι δάσκαλοι της Α' τάξης το περιμένουν/απαιτούν αυτό.

(στις περισσότερες των περιπτώσεων)

 

Το να κουμπώνουν ξεκουμπώνουν και άλλα τέτοια τα παιδάκια τα μαθαίνουν σπίτι τους......όχι στο νηπιαγωγείο...

εκεί θα μάθουν άλλα πραγματάκια που δεν θα τα μάθαιναν σπίτι τους....και δεν υπάρχει χρόνος να κουμπώνονται και να ξεκουμπώνονται όλα αυτά τα παιδιά.......ευκολία ζητάνε οι νηπιαγωγοί για να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους και να μη χαλάνε το χρόνο σε τέτοια.......

Συμφωνώ.

 

(το φθάσατε το θέμα στον Τσεκλένη...?:mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

Το να κουμπώνουν ξεκουμπώνουν και άλλα τέτοια τα παιδάκια τα μαθαίνουν σπίτι τους......όχι στο νηπιαγωγείο...

εκεί θα μάθουν άλλα πραγματάκια που δεν θα τα μάθαιναν σπίτι τους....και δεν υπάρχει χρόνος να κουμπώνονται και να ξεκουμπώνονται όλα αυτά τα παιδιά.......ευκολία ζητάνε οι νηπιαγωγοί για να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους και να μη χαλάνε το χρόνο σε τέτοια.......

 

Νομιζα η αυτονομία ήταν μεσα στους στόχους του νηπιαγωγείου.

Και δεν μιλάω για παιδάκια που πάνε στο νηπιαγωγείο για 4 ώρες αλλά για παιδάκια που πάνε για 8 και με ενδεχόμενη φύλαξη μετά. Δηλαδή για παιδάκια που λείπουν όλη μέρα από το σπίτι γιατί πως να το κάνουμε μερικοί γονείς δεν έχουν άλλη επιλογή. Δεν μπορούν να το μάθουν στο σπίτι τους γιατί δεν είναι στο σπίτι τους 5 μέρες την βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι μου ακουγεται ανατριχιαστικο αυτο!!! δεν νομιζω οτι το σχολειο θα επρεπε να προετοιμαζει για καμια επαγγελματική ζωή ανθρωπους θελουμε να μεγαλωσουμε οχι εργαζομενους και ναι πιστευω οτι υπο αλλες συνθηκες ο χρονος προσελευσης θα μπορουσε να ειναι ελαστικός οπως και πολλα αλλα.

 

Με τα bold ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

 

(το φθάσατε το θέμα στον Τσεκλένη...?:mrgreen:)

 

ειχες καμία αμφιβολία; :mrgreen:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Το νηπιαγωγείο - δυστυχώς κατά την γνώμη μου - είναι ο προθάλαμος για το Δημοτικό. Και οι δάσκαλοι της Α' τάξης το περιμένουν/απαιτούν αυτό.

(στις περισσότερες των περιπτώσεων)

 

 

Συμφωνώ.

 

(το φθάσατε το θέμα στον Τσεκλένη...?:mrgreen:)

 

 

Συμφωνώ στο ότι το νηπιαγωγειο είναι ο προθάλαμος για το Δημοτικό.

Καλώς κατα την γνώμη μου είναι.

Κακώς όμως κατά την γνώμη μου εστιάζεται στο γνωστικό κομάτι και δεν έχει μια ολιστική αντιμετώπιση.

Και δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.

Βρήκα επιτέλους ενα ευρωπαικό οδηγό:

http://www.eursc.eu/fichiers/contenu_fichiers1/1685/2011-01-D-15-en-3.pdf

(παλαιότερα είχα βάλει ένα καναδέζικο σε ένα άλλο ποστ)

αν δείτε ποιος είναι η πρώτή ενότητα είναι¨

"Εγώ και το Κορμί μου"

και ένας από τους στόχους είναι

"η ανάπτυξη δεξιοτήτων και συντονισμού κινήσεων χρησιμοποιώντας διάφορα εργαλεία και εξοπλισμό" (συμπεριλαμβάνει το ντύσιμο, τα μαχαιροπίρουνα κλπ)

 

Αν δεν κάνω λάθος και στο Ελληνικό νηπιαγωγείο ένας από τους στόχους είναι η ανάπτυξη της λεπτής κινητικότητας - Emmaki, miriki, διορθώστε με αλλά γιαυτό δεν χρησιμοποιούν το ψαλίδι τα παιδιά?

Ε οκ. Το να κουμπωνω και να ξεκουμπώνω κουμπιά να ανοιγοκλείνω φερμουάρ να δένω ράματα δεν είναι ανάπτυξη της λεπτής κινητικότητας? Για να μην πω για την αυτοπεποίθηση που δίνει στα παιδίά.

Και αυτό δεν είναι καινούργιο μας πηγαίνει χρόνια πίσω στη Μοντεσόρι...

 

Γιατί τα έχουμε αποκλείσει αυτά από το σημερινό νηπιαγωγείο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...