Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νηπιαγωγειο και απαιτησεις γονεων


Recommended Posts

θελω να ακουσω αποψεις αλλω γονεων (και νηπιαγωγων) σ'αυτο το θεμα, γιαιτ με απασχολει τελευταια, κυριως γαι την επιπτωση που εχει στη λειτουργια της ταξης.

 

Ακολουθει σεντονι:

 

Θεωρω οτι καποιοι γονεις εχουν παραλογες απαιτησεις απο τη νηπιαγωγο μας

και δεν καταφερνουν να δουν οτι το παιδι τους δεν ειναι το μονο μεσα στην ταξη. Ολα τα παιδακια εχουν καποια ευαισθησια/φοβιες/προβληματα συμπεριφορας κλπ κλπ κλπ. Η ηπιαγωγος μας εδωσε μια φορμα να συμπληρωσουμε που ρωτουσε διαφορα για το παιδι, δηλαδη τι του αρεσει να κανει, τι δεν του αρεσει, τι το ενοχλει, που εχει αδυναμια, πως το βλεπουμε εμεις ως γονεις οτι επικοινωνει με αλλα παιδια και αλλα. Δεν ηταν υποχρεωτικο φυσικα να το συμπληρωσουμε, αλλα το εκτιμησα που εδειξε τοσο ενδιαφερον. Προφανως κατι τετοια θα τη βοηθησει να εκτιμησει τη συμπεριφορα των παιδιων και να λειτουργησει καλυτερα η ταξη.

 

Αλλα αυτο φαινεται δεν ειναι αρκετο για καποιους γονεις. Μια μητερα παραπονιοταν γιαιτ της ζητησαν να φοραει στα παιδακια της φορμες και οχι τζιν, γιαιτ δε μπορουν να το ξεκουμπωσουν. Μου λεει "τι δηλαδη, θα της πεσουν τα χερια να ξεκουμπωσει το παντελονι; Κι εγω ολα αυτα τα τζιν τι να τα κανω, να τα πεταξω;". Προσπαθησα ευγενικα να της πω οτι θα ηταν δυσκολο να ξεκουμπωσει το τζιν για 30 παιδακια, αλλα η απαντηση πυ πηρα ηταν "μα ολα τα αλλα φορανε φορμες" :shock::shock::shock::shock::shock:

 

Οταν πηα μια μερα να την παρω η ιδια απο το σχολειο επειδη ειχα εκει κοντα δουλεια ακουω μια μαμα να σκουπιζει τις μυξες του παιδιου της και να λεει "καλα, δε σε ειδαν οτι εχεις μυξες να σε φροντισουν λιγο; Ουτε πυο ασχολουνται καθολου" δευτερο :shock::shock::shock::shock::shock: για μενα

 

Και παμε στο τι εγινε στο σπιτι μυο σημερα το πρωι.... Για το πρωινο μας ειπε η νηπιαγωγος ή να στελνουμε χρηματα για να παραγγελνουν απο το κυλικειο ή να στελνουμε πρωινο. Η κορη μου ενθουσιαστηκε αρχικα με την ιδεα του κυλικειου και μεχρι τωρα επαιρνε απο'κει κουλουρι ή τυροπιτα. Ξαφνικα μου λεει "θελω πρωινο απο το σπιτι". Συζητησαμε επιλογες και αποφασισε να παρει τοστακι. Το βαζω στην τσαντα της και μου λεει "που ειναι η σοκολατα μου;" Κοκαλο εγω.

"οσα παιδακια" μου εξηγει "παιρνουν πρωινο απο το σπιτι εχουν μαζι τους και μια πολυ μικρη σοκολατιτσα ακι οταν ηρθε η μαμα του Τ... να τον παρει οταν περιμενα το λεωφορειο ειπε στην κυρια να μην τον αφηνει να τη φαει αν δεν τελειωσει το πρωινο του" Ρωταω εγω, η κυρια τι κανει "η κυρια του λεει να μην τη φαει γιατι αυτος τη θελει πρωτη, αλλα μετα την εφαγε και η μαμα του ηρθε και φωναζε στην κυρια" :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Η νηπιαγωγος μας ειναι καινουρια, πρωτη χρονια δουλευει και πιθανως εχει σοκαριστει οσο κι εγω, αλλα ειναι δυνατον αυτα τα πραγματα;;; Δεν ειναι εκει για να δωσει τις δικες σου μαχες, σκεψου να μαλωνει η νηπιαγωγος το πρωι με 30 παιδια για το αν μπορουν ή οχι να φανε τη σοκολατα τους. Μετα θα τα παει ολα ενα ενα τουαλετα να τους ξεκουμπωσει το τζιν και να το ξανακουμπωσει, να τους σκουπισει τις μυξες, να τα ταισει στο στομα με το κουταλακι το μεσημεριανο, και δεν ξερω κι εγω τι αλλο!!!

 

Κι εγω θα ηθελα παρα πολυ να συμβαινουν αυτα, και για μενα το παιδακι μου ειναι πολυτιμο και δε θελω καθολου μα καθολου να στεναχωρηθει στο σχολειο. Αλλα ρε παιδια, λιγο λογικη... Στο κατω-κατω η ανεξαρτησια και η αναληψη ευθυνων ειναι ισως απο τα πιο σημαντικα πραγματα που καλειται μια νηπιαγωγος να "περασει" στ παιδια (κατα τη γνωμη μου παντα).

 

Ειμαι εγω παραλογη (θα το δεχτω με επιχειτηματα, μπορει και να ειαμι) ή τη βρηκαν μικρη τη νηπιαγωγο και την εχουν βαλει κατω και την πατανε;;;

 

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι του χρονου πχ αυτη η γυναικα θα αντιμετωπιζει ΚΑΘΕ γονεα ως πιθανο προβλημα, και καπως ετσι ξεκιναει αυτη η αιωνια διαμαχη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 429
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι του χρονου πχ αυτη η γυναικα θα αντιμετωπιζει ΚΑΘΕ γονεα ως πιθανο προβλημα, και καπως ετσι ξεκιναει αυτη η αιωνια διαμαχη...

 

με αυτα που διαβασα θα συμφωνησω μαζι σου, εμας η νηπιαγωγος μας τα ξεκαθαρισε ολα αυτα απο την 1η μερα δεν ταιζουμε, δεν ντυνουμε, δεν αλλαζουμε, δεν δινουμε φαρμακα.

βρε παιδι μου προσπαθω να καταλαβω τι γινεται σε αυτη την ζωη τελικα ειναι οπου σε παιρνει..... πχ νεα η νηπιαγωγος ας το εκμεταλευτουμε, νεος στο γραφειο, νεα μαμα κλπ κλπ...

απο την αλλα η δικια μας που εχει χρονια εμπειρια ειναι λιγο παραξενο γιατι θεωρητικά μας τα ελεγε ολα ωραια αλλα στο πρακτικό λιγο εχει θεματα....

πχ εδω θα μαθουμε τους αριθμους σιγα σιγα και μην τα πιεζετε τα μικρά αλλα στην συναντηση των γονεων μονο που δεν εκραξε εμας που τα παιδια μας δεν ξερουν να γραψουν το 17.... (λιγο υπερβολική ειμαι απλα για να καταλαβεις)

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τη σκέψη σου και έχεις δίκιο.

Ετσι κάπως αρχίζει η άρνηση από την πλευρά των παιδαγωγών για οποιαδήποτε επιπλεόν ζήτηση του γονιού, έστω και ας είναι λογική, γιατί σου λέει ο άνθρωπος : αν κάνω τώρα αυτό το επιπλέον μετά θα μου ζητήσει και το παράλογο, οπότε το ξεκόβουν από την αρχή....

Η νηπιαγωγός σας φαίνεται καλή κοπέλα και ενδιαφέρεται πολύ για τα παιδάκια και της αρέσει να κάνει καλά τη δουλειά της, αλλά με τέτοιες συμπεριφορές από γονείς πώς να κρατήσει τον ενθουσιασμό της?

Στην δική μας τάξη υπήρχε ευτυχώς μόνο μία περίεργη μαμά που δημιουργούσε πάντα προβλήματα, με τίποτα δεν ήταν ευχαριστημένη, αλλά ευτυχώς οι υπόλοιποι γονείς την απομονώσαμε και δεν της πέρναγε και πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....και συμφωνω και διαφωνω μαζι σου.!!!

Δηλ.συμφωνω οτι δεν μπορουμε να εχουμε απαιτησεις απο την δασκαλα και να της λεμε ''θα το κανει,γιατι ετσι εχω μαθει το παιδι μου'' .Και εγω εχω βαλει μερικα μπισκοτα με σοκολατα στον μικρο κ του εχω πει να τα φαει μετα το φαγητο του.Αλλα αυτο το λεω στο παιδι μου...δεν εχει καμια δουλεια η δασκαλα να κοιταει αν τρωει με την σειρα αυτα που πρεπει. Οσο για τα τζιν...ειχα κατι παρομοιο..ο μικρος μου ιδρωνει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ στο διαλειμμα και το μονο που ζητησα ειναι να τον αλλαξει μπλουζα 'η τουλαχιστων να του το θυμησει να το κανει μονος του(ειναι παιδια κ ξεχνιουνται). Οταν λοιπον το εθεσα καποια στιγμη θεμα εδω..μου απαντησαν καποιες μαμαδες οπως λες και εσυ τωρα...''καλα αν θελουν ολα αλλαγη μπλουζας μετα το διαλημμα,η δασκαλα δεν θα κανει τιποτα αλλο μετα..!!!'' Και η απαντηση μου ειναι παρομοια με της κυριας''..ε!! δεν νομιζω να χρειαζονται ολα." Του το λεω καθε μερα να αλλαζει μονος του και το κανει τωρα..αλλα αυτο εγινε γιατι η δασκαλα του του το εκανε την πρωτη βδομαδα και ετσι το σηνηθισε κ ο μικρος κ τωρα το κανει μονος του. Αρα θεωρω οτι δεν ειναι κακο να ζηταμε(με ωραιο τροπο)κατι.

Και ειναι η πρωτες χρονιες στο σχολειο...δεν ειναι το δημοτικο που εχουν αλλους ρυθμους κ δεν πρεπει να ξεφευγουν απο το προγραμμα...ειναι εντελος διαφορετικα,δεν πηραζει να ασχολιθει και με καποιο παιδι και λιγο παραπανω.Δεν θα ειναι καθε μερα.

 

Και θελω να ρωτησω και εγω κατι που δεν ξερω πως να το χειριστω...κατα ποσο εχω το δικαιομα 'η κατα ποσο το εχει η δασκαλα,ωστε να πει σε μια μητερα οτι αφου ειναι το παιδακι της αρρωστο καλο ειναι να μην το φερνει στο σχολειο?? Μπορει να το κανει?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα υπάρχουν περιπτώσεις γονέων που θεωρούν ότι στο νήπιο που είναι μια βαθμίδα πρίν το δημοτικό τα παιδάκια τους ακόμα θα πρέπει να εξαρτώνται απο την δασκάλα και τον γονιό απο θέμα αυτοεξυπηρέτησης, αλλά υπάρχουν και γονείς που έχουν μάθει τα παιδιά τους απο μικρά να είναι ανεξάρτητα και να αυτοεξυπηρετούνται σε κάποια ζητήματα...

 

Εμένα η κόρη μου που πάει νήπιο, έχει μάθει τα βασικά αυτοεξυπηρέτησης όπως να κουμπώνεται, να πλένει τα χέρια της, να φυσάει την μύτη της κλπ, π.χ. δεν έχει μάθει να σκουπίζεται μόνη της στην τουαλέτα και αυτό επειδή δεν τα καταφέρνει καλά και δεν την έχω πιέσει...Όπως και να έχει της έχω πει πάντα στο σχολείο ότι θέλεις να το λές στην δασκάλα σου π.χ. αν δεν μπορείς να κουμπωθείς μόνη σου ζήτα να σε βοηθήσει ή αν δεν μπορείς να σκουπιστείς στην τουαλέτα...αλλά δεν έχω την απαίτηση η δασκάλα να είναι πάνω απο το παιδί...

 

Και σε εμάς είπαν να φοράνε καλύτερα φόρμες για να κινούνται άνετα αλλά αν δεν θέλουμε κάθε Δευτέρα και Πέμπτη κάνουν μουσικοκινητική οπότε εκεί επιβάλλεται η φόρμα....

 

Σχετικά με το κολατσιό και εγώ τις πρώτες μέρες της έβαζα εναλλάξ κάτι γλυκό (κρουασάν ή μερέντα με ψωμί) ή κάτι αλμυρό (τόστ ή σπιτική τυρόπιτα) να τρώει και πάντα ένα μήλο αν τυχόν πεινάσει παραπάνω (το οποίο η δασκάλα είχε πει ότι αναλαμβάνει να το καθαρίσει εκεί)...Ωστόσο με τις μέρες παρατηρούσα ότι μου έβαζε στην τσάντα της χαρτάκια απο μπισκότα και σοκολάτες άλλων παιδιών για να μου δείξει την μάρκα να της το αγοράσω :P :p :P

 

Εκεί της είπα απλά ότι η κάθε μαμά κοιτάει το δικό της παιδί και τι είναι καλό γιαυτό και αν δίνουν κάθε μέρα γλυκά στα παιδιά τους ή λεφτά για τυρόπιτα, εγώ κοιτάω το δικό μου παιδάκι και όποτε μπορώ θα σου βάζω...απο τότε λοιπόν καθημερινά ή μέρα παρά μέρα της βάζω χυμό ή μικρή σοκοφρέτα ή μισό πακέτο μπισκότα για να κεράσει κιόλας επειδή έχουμε και τέτοια ή καραμελίτσα μαλακιά...

 

Νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία το ένα βλέπει τι φέρνει το άλλο και ζηλεύει...γιαυτό κοιτάω να της βάζω ποικιλία και ορισμένες φορές λιχουδιά....είμαι όμως σίγουρη ότι η δασκάλα δεν μπορεί να απαγορεύσει να φάνε την λιχουδιά πρώτα αφού αυτό μπορεί να γίνει μόλις πάνε στο σχολείο...ωστόσο κοιτάω η λιχουδιά να είναι μικρή για να μην χορτάσει με αυτήν και άρα να μην μπώ στην διαδικασία να της πω φάε το φαί πρώτα και μετά το γλυκό....

 

Πάντως και εγώ είμαι της άποψης ότι στο νήπιο πρέπει το παιδάκι λίγο να αρχίζει να ανεξαρτητοποιείται γιατί μετά στο Δημοτικό εννοείται πως η δασκάλα δεν θα κάθεται να του δίνει υποδείξεις, ούτε να το ντύνει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι έχουν κάποιο δίκιο και οι γονείς και οι νηπιαγωγοί και η χρυσή τομή είναι στη μέση...

Ναι μεν τα παιδιά πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται, αλλά και η νηπιαγωγός δεν είναι δυνατόν να μην δέχεται να κουμπώσει ένα κουμπί σε ένα παιδάκι που θα δυσκολευτεί... Το να φορούν καθε μέρα φόρμες για να μην τίθεται θέμα κουμπιού για παράδειγμα, μου φαίνεται κουλό.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

To νηπιαγωγείο είναι ένας χώρος που τα παιδιά, εκτός από τα γραμματάκια, πρέπει να μάθουν και μερικά πράγματα. Πρέπει να μάθει να τρώει, πρέπει να μάθει να αυτοεξυπηρετείται στην τουαλέτα, πρέπει να μάθει να φυσάει τη μύτη του. Εννοείται ότι δεν θα τα αλλάζει μπλούζα, αλλά δεν κοστίζει τίποτα να πει, 'τα παιδάκια που έχουν μαζί τους δεύτερη μπλούζα, τώρα πρέπει να την αλλάξουν'. Και να είναι εκεί, να βοηθήσει, αν χρειαστεί. Τρία λεπτά κρατάει.

Εσείς όλα αυτά τα θεωρείτε αρμοδιότητα των γονιών ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ? Γιατί ο γιος μου τα έμαθε στον παιδικό και τώρα στο νηπιαγωγείο. Δηλαδή δεν είναι μέσα στις αρμοδιότητες της νηπιαγωγού? Όταν λέμε ότι στο νηπιαγωγείο ενισχύεται η αυτονομία και η κοινωνική ανάπτυξη του παιδιού, δεν τα περιλαμβάνουμε αυτά?

Αν το παιδί έχει μυξούλες, γιατί να μην το μάθει η νηπιαγωγός να σκουπίζει το πρόσωπό του? Αναρμόδια είναι και γι αυτό? Τί να πω?

Εγώ έχω εντελώς διαφορετικές εμπειρείες και μου φαίνονται περίεργα αυτά. Ποτέ δεν μου το έχουν στείλει πίσω λερωμένο στο πρόσωπο (στα ρούχα, ναι). Είναι ιδιωτικό, αλλά έχουν κι εκεί 22 παιδάκια. Απλά πριν φύγουν, τα βάζουν όλα μαζί σειρά σειρά στην τουαλέτα και πλένουν τα χεράκια και το πρόσωπο. Πριν βγουν στην αυλή, η δασκάλα λέει. Βάλτε αντηλιακό στο πρόσωπό σας, όσοι έχετε και δώστε και σε αυτούς που δεν έχουν σήμερα μαζί τους. Σε ένα λεπτό έχουν βάλει όλα (τους έχει δείξει μία φοβερή τεχνική).

 

Επίσης στο φαγητό, μπορεί ωραιότατα να πει, δεν δέχομαι σοκολάτες. Και όποιος γονιός διαμαρτυρηθεί, ας πάει στη διεύθυνση. Γιατί να μην υποστηρίξει την άποψή της για σωστή διατροφή? Για να μην στενοχωρήσει τους γονείς?

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω 1000% με την kyra...το θεμα της αυτοεξυπηρετησης μαθαινεται πρωτιστωβς απο τους γονεις αλλα φυσικα και ενισχυεται απο το σχολειο...σε εμας τα μαθανε κυριως στο προνηπιο (ιδιωτικο σχολειο οχι παιδικος)..η κορη μου συγκεκριμενα την αυτοεξυπηρετηση στην τουαλετα την εμαθε αφου κρατωντας τα τσισα της γιατι ντρποταν επαθε τελικα κυστιτιδα:-(..περυσι...ομως και σε εμας η δασκαλα πριν το φαγητο παει ολα τα παιδια να πλεινουν τα χερια τους κτλ...ετσι τα παιδια μαθαινουν στο σχολειο ττην σειρα που πρεπει να εχουν..

Για το ζιν θεωρω αδιανοητο να εχει ο γονιος την απαιτηση να το κουμπωνει καθε μερα η νηπιαγωγος...στην αρχη ναι...δειχνεις και εσυ στο σπιτι και αν το παιδι δεν μπορει του φορας απλα φορμα. Σε εμας η φορμα ειναι υποχρεωτικη καθηεμρινη στολη:wink:

Για το φαγητο εχω να πω οτι το παραλογο πια εχει καταντησει φυσιολογικο...πολυ καλα κανει η mamavasia...και τα παιδια θα πρεπει να μαθουν οτι οι αρχες του φαγητου οριζονται απο την οικογενεια και οχι απο το τι κανει ο διπλανος..η δασκαλα μεσω μαθηματος σωστης διατροφης δειχνει το δρομο....

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσω ως νηπιαγωγός; Σίγουρα, όπως έχει γίνει πολλές φορές, πολλές μαμάδες θα διαφωνήσετε μαζί μου (θεμιτή η διαφωνία με κόσμιο τρόπο), αλλά θα γράψω πρακτικά πράγματα που βλέπει κάποιος που είναι "μέσα" στα πράγματα (μέσα στην τάξη με τα 25 παιδιά).

 

Ξεκινάει το σχολείο. 25 παιδιά στην τάξη. Κάθε ένα διαφορετικό, κάθε ένα πολύτιμό, κάθε ένα μοναδικό. ΟΜΩΣ μέσα στην τάξη είναι 25 και εγώ είμαι μία.

Από τα 25, για τα 10 είναι πρώτη φορά που βρίσκονται σε σχολικό περιβάλλον (δεν πήγαν προνήπια, δεν πηγαν παιδικό) = κλάμα, θρήνος όταν φεύγει η μαμά! Πρέπει εγώ να τα ηρεμήσω, να τα κάνω να αισθανθούν ασφαλή αλλά και ταυτόχρονα να ασχοληθώ και με τα υπόλοιπα 15, που παίζουν, ζωγραφίζουν, προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή μου.

Περνάει η ώρα, και πρέπει να καθίσουμε στην γωνιά συζήτησης. Πριν πρέπει να μαζευτούν τα παιχνίδια. 25 παιδιά, το πάτωμα γεμάτο παιχνίδια, όλως περιέργως κανένας δεν έπαιζε με κανένα παιχνίδι και οι άλλοι τα έβγαλαν! Πρέπει, λοιπόν, να οργανωθούν, να μάθουν ότι όλοι μαζεύουμε ακόμα και αν δεν παίξαμε με το συγκεκριμένο (επί 25 φορές αυτό)!!!

Καθόμαστε τελικά! 10 πιτσιρίκια θυμούνται ότι θέλουν να πάνε τουαλέτα. Τα 3 κοριτσάκια φοράνε καλτσόν και δεν μπορούν να το κατεβάσουν ή νε το ανεβάσουν. Άλλα 2 φοράνε τζιν και δεν μπορούν να ανοίξουν το κουμπί (ή να το κλείσουν), 1 φοράει ζώνη....5 δεν μπορούν να σκουπιστούν, 2 έχουν κάνει κακά και δεν μπορούν να σκουπιστούν, 1 κατουριέται πάνω του και πρέπει να λλάξει ρούχα....Παέι η ώρα της συζήτησης (15 λεπτά), και όσο τα κάνω αυτά, πρέπει να έχω το νου μου και στα υπόλοιπα 15 παιδιά, που απαιτούν (και δικαίως) την προσοχή μου!!!!!!!!!!!!!

1η δραστηριότητα. Μοιράζω χαρτόνια, ψαλίδια και κόλλες. Θα κανουμε μια ωραία κατασκευή! Τέλεια! Εξηγώ και δείχνω. Από τα 25, τα 10 δεν άκπουσαν τις οδηγίες και πρέπει να πάω δίπλα στο καθένα και να εξηγήσω ατομικά, τα 5 δεν ξέρουν να πιάνουν ψαλίδι, 2 απλώνουν την κόλλα πάνω τους (το μεσημέρι θα τα ακούσω από τη μαμά τους 100%).....

Ώρα φαγητού! Ώρα να πλύνουμε τα χέρια μας! 5 γίνονται μούσκεμα! Πρέπει να τα αλλάξω. Ταυτόχρονα, πρέπει να προσέχω τα υπόλοιπα. Βρίσκουν και παίρνουν τις τσάντες. 3 θυμούνται ότι θέλουν να πάνε τουαλέτα...Πρέπει να έχω το νου μου και να τους θυμίσω να πλύνουν χέρια γιατί δεν το θυμούνται.... Βγάζουν το φαγητό. Έχουμε πει ότι το πρωινό πρέπει να είναι υγιεινό (όχι σοκολάτες, κρουασάν κλπ)... Από τα 25, τα 5 έχουν κρουασάν, τα 2 έχουν σοκοφρέτα, τα 3 πίνουν κόκα κόλα....Φταίνε τα παιδιά; Όχι φυσικά, αλλά οι γονείς που δεν καταλαβαίνουν και λένε "έλα μωρέ, μια φορά δεν πειράζει". Δεν είναι όμως μια φορά. Γιατί το παιδί δεν είναι το μόνο!

1 μου λέει ότι πονάει το κεφάλι του. Το πιάνω. Είναι ζεστό. Βάζω θερμόμετρο και λέει 38. Τηλέφωνο τη μαμά. Απάντηση "Δώσε αντιπυρετικό και θα πέσει". "Κυεία Χ. δεν μπορώ να δώσω αντιπυρετικό. Τα είπαμε αυτά στη συνάντηση των γονέων. Δεν δίνουμε φάρμακα". "Εγώ δεν ήμουν και δεν το άκουσα". "Πρέπει να έρθετε να το πάρετε". "Δεν θα πάθει τίποτα αν μείνει στο σχολείο. Πρόσεχε το λίγο παραπάνω και θα είναι μια χαρά"!!! Εγώ ποιόν να προσέξω; Το παιδί με τον πυρετό που έχει αρχίσει να κλαίει και θέλει τη μαμά του, ή τα άλλα 24 που απαιτούν (και δικαίως) την προσοχή μου;

Ώρα διαλείμματος. 25 παιδιά στην αυλή και εγώ μόνη μου. Το παιδί με τον πυρετό το βάζω να κάτσει σε ένα παγκάκι. Κλαίει (και δικαίως) γιατί ζηλέυει που βλέπει τα άλλα να παίζουν. Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος 6 παιδιά θέλουν να πιούνε νερό και 4 να πάνε τουαλέτα. Πρέπει να μπουν στην τάξη. Ποιός θα τα προσέχει; Αν πάω μαζί τους, ποιός θα προσέχει τα υπόλοιπα που είναι έξω; 3 πέφτουν και κλαίνε. Το ένα έχει χτυπήσει το γόνατο και τρέχει λίγο αίμα. Πρέπει να πάω μέσα, να πάρω το φαρμακείο και να καθαρίσω την πληγή (θα τα ακούσω το μεσημέρι από τη μαμά που δεν το πρόσεχα και χτύπησε). 4 μαμάδες/γιαγιάδες/θείες έρχονται στα κάγκελα να δουν τα παιδιά. Εγώ πρέπει να απομακρύνω τα παιιδά από τα κάγεκλα, γιατί δεν ξέρω ποιές είναι και τι τους λένε... Χτυπάει το τηλέφωνο...Ασ' το να χτυπάει. Είναι μια μαμά για να ρωτήσει πώς πάει το παιδί της (θα τα ακούσω το μεσημέρι που δεν σηκώνω τηλέφωνα)....

Μπαίνουμε μέσα. Πάνω από τα μισα είναι ιδρωμένα. Οι μαμάδες θέλουν να τα αλλάξω. Τα 5 δεν μπορούν μόνα; τους. Τα υπόλοιπα θέλουν υπενθύμιση. Μετά τουαλέτα....Τα είπα πιο πάνω....Νερό....Λυμένα κορδόνια, τι κι αν είπαμε όχι παπούτσια με κορδόνια...

 

Και η μέρα συνεχίζεται με παρόμοιο τρόπο.

Ώρα αποχώρησης. 25 μαμάδες να θέλουν άμεσα το παιδί τους. Εγώ να πρέπει να ελέγχω ποιός παίρνει ποιόν. Ταυτόχρονα, να μιλάω με μαμάδες που θέλουν να μάθουν για τα παιδιά τους, με μαμάδες που έχουν παράπονα, με μαμάδες που ζητούν ενημέρωση.....

Περνάει η ώρα αποχώρησης. 1 παιδί "ξέμεινε". Τηλέφωνο τη μαμά. Δεν σηκώνει το σταθερό. Τηλέφωνο στο κινητό. Κλειστό. Το παιδί κλαίει.... Το ηρεμώ. Η ώρα περνάει. Εγώ πρέπει να φύγω....Μετά από ώρα καταφθάνει η μαμά και μου λέει "Ξεχαστηκα....Αλλά δεν πειράζει. Μια χαρά περάσατε". "Κυρία μου, η ώρα αποχώρησης είναι αυτή. Εγώ δεν μπορώ να τον κρατάω περισσότερο". "Έλα μωρε. Σιγά τις πολλε΄ς ώρες που δουλέυεις και δεν μπορείς!"

 

Σας φαίνεται τραγικό; Και όμως είναι μια τυπική μέρα στο νηπιαγωγείο.....

Τα παιδιά σας είναι μοναδικά, αλλά μέσα στην τάξη είναι μέρος ενός συνόλου που πρέπει να ακολουθεί ένα πρόγραμμα εκπαίδευσης καθημερινό. Λίγο ο ένας, λίγο ο άλλος, να θυμηθεί η νηπιαγωγός για τον Γιάννη, να θυμηθεί γαι τη Μαρία, να κοιτάξει τον Ανδρέα....

Ένας άνθρωπος είναι η νηπιαγωγός!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την emmaki και δεν εχω καμια σχεση με την εκπαιδευση (περα οτι εχω 3 παιδια)

Αυτο με τον Ελληνα που μονο αυτος δουλευει...και ολοι οι υπολοιποι στις δουλειες τους κ@λοβαρανε δεν μπορω να το καταλαβω

Η καθε δουλεια εχει τα + και τα - τους και φρασεις ελα μωρε και τι κανουν στο νηπιαγωγειο ή και τι εγινε αν κανει αυτο δεν μπορω να της καταλαβω...

Μας αρεσει δεν μας αρεσει υπαρχουν κανονες και πρεπει να τους ακολουθουμε ειτε μας βολευουν ειτε οχι...

 

Και ας μην μιλησουμε οτι ναι υπαρχουν και εκπαιδευτικοι που δεν ειναι ενταξει(οπως παντου και σ ολα τα επαγγελαμτα)...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...και να μην τα μπερδευουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με την emmaki και δεν εχω καμια σχεση με την εκπαιδευση (περα οτι εχω 3 παιδια)

Αυτο με τον Ελληνα που μονο αυτος δουλευει...και ολοι οι υπολοιποι στις δουλειες τους κ@λοβαρανε δεν μπορω να το καταλαβω

Η καθε δουλεια εχει τα + και τα - τους και φρασεις ελα μωρε και τι κανουν στο νηπιαγωγειο ή και τι εγινε αν κανει αυτο δεν μπορω να της καταλαβω...

Μας αρεσει δεν μας αρεσει υπαρχουν κανονες και πρεπει να τους ακολουθουμε ειτε μας βολευουν ειτε οχι...

 

Και ας μην μιλησουμε οτι ναι υπαρχουν και εκπαιδευτικοι που δεν ειναι ενταξει(οπως παντου και σ ολα τα επαγγελαμτα)...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...και να μην τα μπερδευουμε

 

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ και να διευκρινήσω ότι ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έχω πει ότι δεν υπάρχουν κακοί εκπαιδευτικοί.

Υπάρχουν! Όπως υπάρχουν και κακοί γιατροί, ταξιτζήδες, εφοριακοί, μάγειρες, εστιάτορες και σε όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα!

 

Ας μην περιμένουμε (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) από κανέναν να τα κάνει όλα! Ειδικά όταν έχει να δει 25 παιδιά ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

 

Ας μην περιμένουμε (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) από κανέναν να τα κάνει όλα! Ειδικά όταν έχει να δει 25 παιδιά ταυτόχρονα!

 

Ξερεις τι πιστευω..αν βαλουμε αυτο το γονιο που λεει οτι και τι κανετε...να περασει μια μερα μαζι με 25 παιδια ...θα σαλταρει...αλλα παλι θα βρει κατι να πει στο τελος ..για να δικαιολογησει τον ευατο του :)

 

Ευτυχως πιστευω οτι οι πιο πολλοι ειμαστε οκ (γονεις -εκπαιδευτικοι )και με κουβεντα και επαφη ΟΛΑ λυνονται

Link to comment
Share on other sites

Και στο σεντόνι που έγραψα, ξέχασα να αναφέρω τις μύτες που τρέχουν (τέτοια εποχή σε πάρα πολλά παιδιά) και ποιόν να σκουπίσεις πρώτα; Τους εμετούς...Ω ναι! Εγώ θα καθαρίσω το πάτωμα/τραπέζι/καρέκλα...

Τα παιδιά που μαλώνουν και πρέπει να κάνω το διαιτηση/συμβιβαστή και ταυτόχρονα να προσέχω και τα υπόλοιπα...

Το κατούρημα που θα με πιάσει εμένα, αλλά δεν έχω την πολυτέλεια του να πάω τουαλέτα....Ω ναι! Πρέπει να κρατηθώ μέχρι το τέλος της μέρας....

 

Και πολλά πολλά άλλα που αποτελούν καθημερινά φαινόμενα σε μια τάξη νηπιαγωγείου....

 

Υπόψιν, δεν παραπονιέμαι για τη δουλειά μου. Μου αρέσει. Επισημαίνω διάφορες πτυχές που όποιος είναι απέξω δεν τις γνωρίζει ή δεν τις έχει σκεφτεί......

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι πιστευω..αν βαλουμε αυτο το γονιο που λεει οτι και τι κανετε...να περασει μια μερα μαζι με 25 παιδια ...θα σαλταρει...αλλα παλι θα βρει κατι να πει στο τελος ..για να δικαιολογησει τον ευατο του :)

 

Ευτυχως πιστευω οτι οι πιο πολλοι ειμαστε οκ (γονεις -εκπαιδευτικοι )και με κουβεντα και επαφη ΟΛΑ λυνονται

 

Βεβαίως και λύνονται!

Απαιτείται όλοι να είναι καλοπροαίρετοι....

 

Προσωπικά, όταν βλέπω γονέα να έρχεται με επιθετική διάθεση (και δεν είναι λίγοι) του στυλ "Τι μας λες μωρέ! Το παιδί μου θέλω να κάνει αυτό και εσύ πρέπει να του το κάνεις! Είναι η δουλειά σου να του το μάθεις" ακόμα και αν αυτό που "πρέπει" να του μάθω είναι να τρώει μόνο του χωρίς κάποιος να το ταϊζει (καθαρά δουλειά του σπιτιού)....

Sorry, αλλά εκεί παίρνω και εγώ επιθετική στάση!

 

Όταν έρθει, όμως, και μου πει "Τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω στη δουλειά του σχολείου" ή "Θα ήθελα το παιδί να μάθει αυτό, πώς μπορεί να γίνει ΚΑΙ στο σχολείο;" ή "Έχω αυτό το πρόβλγμα με το παιδί" 'η "Παρατήρησα ότι κάνεις στην τάξη αυτό, γιατί; Και γιατί όχι εκέινο;" (με το ανάλογο τρόπο βέβαια), τότε θα καθίσω και θα μιλήσω με τις ώρες (μετά το σχολείο)

Link to comment
Share on other sites

εκπληκτικη η περιγραφη σου μου θυμισες πως ηταν οταν πηγαινα και εγω νηπιαγωγειο...η κορη μου παει του χρονου νηπιο και συμφωνω σε ολα οσα λες...φετος εχει την τυχη να πηγαινει προνηπιο σε ιδιωτικο σταθμο που εκει ειναι διαφορετικα 16 παιδακια μια νηπιαγωγος και 2 βοηθοι στο νηπιο ομως? ενας ανθρωπος καλειται μονος του να τα βγαλει περα με 20-25 θηριακα...μπραβο στο κουραγιο σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emmaki να σε ρωτησω κατι που σκεφτομαι καιρο και μου φιανεται λογικο, αλλα οπως λες, ειμαι απ'εξω.

Σ'ενα ολοημερο σχολειο δε θα ηταν καλυτερα για ολους αν οι δυο νηπιαγωγοι δουλευαν 8ωρο αντι η καθεμια ενα εξαντλητικο 4ωρο; Ετσι και το διαλλειμα σου κανεις, και τουαλετα πας, και ειστε δυο ανθρωπο μεσα να ασχοληθειτε με τα παιδια (οχι βεβαια οτι αυτο θα σημαινε πως πρεπει να τους ξεκουμπωνετε τα παντελονια, δεν εννοω αυτο...)

Link to comment
Share on other sites

εμμακι...οπως διαβαζω την περιγραφη μιας μερας...ναι ειναι πολυ δυσκολο και απαιτητικο προγραμμα. Απαραδεκτη η συμπεριφορα της μαμας του παιδιου με τον πυρετο κ αυτου που καθυστερισε...

Ειναι ομως μια δουλεια την οποια εσυ επελεξες....αρα δεν κολαει αυτο που λεει η αφροδιτη(με ολο το σεβασμο)..οτι αν αφησεις μια μαμα με 25 παιδια θα τρελαθει...!!Γιατι αν ηταν ευκολο θα γινομασταν ολες παιδαγωγοι.

Αρα λοιπον δεν φταιμε εμεις οταν το κρατος σας υποχρεονοι αυτο τον αριθμο παιδιων σε καθε τμημα,αλλα ουτε κ μπορουμε να μην τα στελνουμε για να σας διευκολυνουμε.

Ειναι μια ηλικια δυσκολη...οπως και η καθε δουλεια εχει τις δυσκολιες της.

Υπαρχουν και δουλειες που εχεις απο πανω σου το αφεντικο να σε προσβαλει κ να σου φωναζει γιατι κατι δεν εκανες καλα 'η στην ωρα του....εσεις δεν εχετε,κανεναν..!!

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι πρεπει να φωναξω εγω στην δασκαλα,γιατι γεμησε κολα η μπλουζα του....προβλημα μου..ας μην του τη φορουσα..!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσω ως νηπιαγωγός; ...... (θα τα ακούσω το μεσημέρι από τη μαμά που δεν το πρόσεχα και χτύπησε). ....(θα τα ακούσω το μεσημέρι που δεν σηκώνω τηλέφωνα)....

"Ξεχαστηκα....Αλλά δεν πειράζει. Μια χαρά περάσατε". "Κυρία μου, η ώρα αποχώρησης είναι αυτή. Εγώ δεν μπορώ να τον κρατάω περισσότερο". "Έλα μωρε. Σιγά τις πολλε΄ς ώρες που δουλέυεις και δεν μπορείς!"

 

Μήπως είσαι κι εσύ λίγο υπερβολική? Από όσες μαμάδες γνωρίζω εγώ, καμία δεν έχει αυτή την αντιμετώπιση. Ισα ίσα, οι περισσότερες προσπαθούν φιλότιμα να πείσουν τα παιδιά τους ότι οι δασκάλες χρίζουν το σεβασμό και την υπακοή τους. Παράλογοι και απαιτητικοί "πελάτες" πάντοτε υπήρχαν και πάντοτε θα υπάρχουν, αλλά είμαι 100000000 % σίγουρη ότι αποτελούν την εξαίρεση και όχι τον κανόνα.

 

Κατά τα άλλα, λυπάμαι που το λέω άλλα η συντριπτική πλειοψηφία των προβλημάτων θα λύνονταν αυτομάτως εάν η διεύθυνση των σχολείων δεν ήταν διεκπαιρεωτική, αλλά ουσιαστική. Δεν καταλαβαίνω τι θα πει ο καθένας τρώει ό,τι θέλει, φοράει ό,τι θέλει και γενικώς κάνει ό,τι θέλει. Κατά τον ίδιο τρόπο βέβαια,΄ούτε η κάθε δασκάλα μπορεί να κάνει ό,τι θέλει και να ακολυθεί ό,τι πρόγραμμα και συμπεριφορά θέλει. Το σχολείο ΠΡΕΠΕΙ να έχει μία γραμμή ανεξάρτητη της κάθε δασκάλας. Για ποιο λόγο δηλαδή μπορείτε να πείτε στους γονείς να δώσουν 100 - 150 ευρώ για να αγοράσουν κόλλες και μπογιές, αλλά δεν μπορείτε να τους πείτε ρητώς και κατηγορηματικώς ότι απαγορεύεται το χ φαγητό? Οπως τα ιδιωτικά σχολεία έχουν έναν κατάλογο υποχρεώσεων, το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και στο δημόσιο. Βεβαίως αυτό σημαίνει ότι ο διευθυντής θα πρέπει να έχει ουσιαστικές αρμοδιοτητες, αλλά εάν δεν υπάρχει ένας διευθυντής, πολύ απλά όλοι οι άλλοι (δάσκαλοι, μαθητές και γονείς) κάνουν ό,τι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

θελω να ακουσω αποψεις αλλω γονεων (και νηπιαγωγων) σ'αυτο το θεμα, γιαιτ με απασχολει τελευταια, κυριως γαι την επιπτωση που εχει στη λειτουργια της ταξης.

 

Ακολουθει σεντονι:

 

Θεωρω οτι καποιοι γονεις εχουν παραλογες απαιτησεις απο τη νηπιαγωγο μας

και δεν καταφερνουν να δουν οτι το παιδι τους δεν ειναι το μονο μεσα στην ταξη. Ολα τα παιδακια εχουν καποια ευαισθησια/φοβιες/προβληματα συμπεριφορας κλπ κλπ κλπ. Η ηπιαγωγος μας εδωσε μια φορμα να συμπληρωσουμε που ρωτουσε διαφορα για το παιδι, δηλαδη τι του αρεσει να κανει, τι δεν του αρεσει, τι το ενοχλει, που εχει αδυναμια, πως το βλεπουμε εμεις ως γονεις οτι επικοινωνει με αλλα παιδια και αλλα. Δεν ηταν υποχρεωτικο φυσικα να το συμπληρωσουμε, αλλα το εκτιμησα που εδειξε τοσο ενδιαφερον. Προφανως κατι τετοια θα τη βοηθησει να εκτιμησει τη συμπεριφορα των παιδιων και να λειτουργησει καλυτερα η ταξη.

 

Αλλα αυτο φαινεται δεν ειναι αρκετο για καποιους γονεις. Μια μητερα παραπονιοταν γιαιτ της ζητησαν να φοραει στα παιδακια της φορμες και οχι τζιν, γιαιτ δε μπορουν να το ξεκουμπωσουν. Μου λεει "τι δηλαδη, θα της πεσουν τα χερια να ξεκουμπωσει το παντελονι; Κι εγω ολα αυτα τα τζιν τι να τα κανω, να τα πεταξω;". Προσπαθησα ευγενικα να της πω οτι θα ηταν δυσκολο να ξεκουμπωσει το τζιν για 30 παιδακια, αλλα η απαντηση πυ πηρα ηταν "μα ολα τα αλλα φορανε φορμες" :shock::shock::shock::shock::shock:

 

Οταν πηα μια μερα να την παρω η ιδια απο το σχολειο επειδη ειχα εκει κοντα δουλεια ακουω μια μαμα να σκουπιζει τις μυξες του παιδιου της και να λεει "καλα, δε σε ειδαν οτι εχεις μυξες να σε φροντισουν λιγο; Ουτε πυο ασχολουνται καθολου" δευτερο :shock::shock::shock::shock::shock: για μενα

 

Και παμε στο τι εγινε στο σπιτι μυο σημερα το πρωι.... Για το πρωινο μας ειπε η νηπιαγωγος ή να στελνουμε χρηματα για να παραγγελνουν απο το κυλικειο ή να στελνουμε πρωινο. Η κορη μου ενθουσιαστηκε αρχικα με την ιδεα του κυλικειου και μεχρι τωρα επαιρνε απο'κει κουλουρι ή τυροπιτα. Ξαφνικα μου λεει "θελω πρωινο απο το σπιτι". Συζητησαμε επιλογες και αποφασισε να παρει τοστακι. Το βαζω στην τσαντα της και μου λεει "που ειναι η σοκολατα μου;" Κοκαλο εγω.

"οσα παιδακια" μου εξηγει "παιρνουν πρωινο απο το σπιτι εχουν μαζι τους και μια πολυ μικρη σοκολατιτσα ακι οταν ηρθε η μαμα του Τ... να τον παρει οταν περιμενα το λεωφορειο ειπε στην κυρια να μην τον αφηνει να τη φαει αν δεν τελειωσει το πρωινο του" Ρωταω εγω, η κυρια τι κανει "η κυρια του λεει να μην τη φαει γιατι αυτος τη θελει πρωτη, αλλα μετα την εφαγε και η μαμα του ηρθε και φωναζε στην κυρια" :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Η νηπιαγωγος μας ειναι καινουρια, πρωτη χρονια δουλευει και πιθανως εχει σοκαριστει οσο κι εγω, αλλα ειναι δυνατον αυτα τα πραγματα;;; Δεν ειναι εκει για να δωσει τις δικες σου μαχες, σκεψου να μαλωνει η νηπιαγωγος το πρωι με 30 παιδια για το αν μπορουν ή οχι να φανε τη σοκολατα τους. Μετα θα τα παει ολα ενα ενα τουαλετα να τους ξεκουμπωσει το τζιν και να το ξανακουμπωσει, να τους σκουπισει τις μυξες, να τα ταισει στο στομα με το κουταλακι το μεσημεριανο, και δεν ξερω κι εγω τι αλλο!!!

 

Κι εγω θα ηθελα παρα πολυ να συμβαινουν αυτα, και για μενα το παιδακι μου ειναι πολυτιμο και δε θελω καθολου μα καθολου να στεναχωρηθει στο σχολειο. Αλλα ρε παιδια, λιγο λογικη... Στο κατω-κατω η ανεξαρτησια και η αναληψη ευθυνων ειναι ισως απο τα πιο σημαντικα πραγματα που καλειται μια νηπιαγωγος να "περασει" στ παιδια (κατα τη γνωμη μου παντα).

 

Ειμαι εγω παραλογη (θα το δεχτω με επιχειτηματα, μπορει και να ειαμι) ή τη βρηκαν μικρη τη νηπιαγωγο και την εχουν βαλει κατω και την πατανε;;;

 

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι του χρονου πχ αυτη η γυναικα θα αντιμετωπιζει ΚΑΘΕ γονεα ως πιθανο προβλημα, και καπως ετσι ξεκιναει αυτη η αιωνια διαμαχη...

 

 

Την ίδια απορία είχα και εγώ πέρυσι στα νήπια...

Κάποια πράγματα που για εμένα ήταν αυτονόητα ( υγιεινό κολατσιό, σκούπισμα αν κάνει κακά, άνετα ρούχα κ.τ.λ ) συνηδειτοποιησα με λύπη μου πραγματικά ότι για κάποιους δεν είναι....Για κάποια πράγματα είχα αρχίσει εκπαίδευση από το καλοκαίρι με τη λογική ότι η δασκάλα είναι μία και τα παιδιά πολλά...

Δυστυχώς τα ίδια άκουσα από γονείς και φέτος στην α'δημοτικού...αν βρέχει να τους φοράει το μπουφάν, να μην τρέχουν πολύ γιατί ιδρώνουν, αν ο καιρός είναι κακός να μην τους αφήσει να βγουν εξώ κ.τ..λ. ΕΛΕΟΣ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι πρεπει να φωναξω εγω στην δασκαλα,γιατι γεμησε κολα η μπλουζα του....προβλημα μου..ας μην του τη φορουσα..!!

 

 

αυτο το λες ειρωνικα; δεν καταλαβαινω....

Link to comment
Share on other sites

εμμακι...οπως διαβαζω την περιγραφη μιας μερας...ναι ειναι πολυ δυσκολο και απαιτητικο προγραμμα. Απαραδεκτη η συμπεριφορα της μαμας του παιδιου με τον πυρετο κ αυτου που καθυστερισε...

Ειναι ομως μια δουλεια την οποια εσυ επελεξες....αρα δεν κολαει αυτο που λεει η αφροδιτη(με ολο το σεβασμο)..οτι αν αφησεις μια μαμα με 25 παιδια θα τρελαθει...!!Γιατι αν ηταν ευκολο θα γινομασταν ολες παιδαγωγοι.

Αρα λοιπον δεν φταιμε εμεις οταν το κρατος σας υποχρεονοι αυτο τον αριθμο παιδιων σε καθε τμημα,αλλα ουτε κ μπορουμε να μην τα στελνουμε για να σας διευκολυνουμε.

Ειναι μια ηλικια δυσκολη...οπως και η καθε δουλεια εχει τις δυσκολιες της.

Υπαρχουν και δουλειες που εχεις απο πανω σου το αφεντικο να σε προσβαλει κ να σου φωναζει γιατι κατι δεν εκανες καλα 'η στην ωρα του....εσεις δεν εχετε,κανεναν..!!

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι πρεπει να φωναξω εγω στην δασκαλα,γιατι γεμησε κολα η μπλουζα του....προβλημα μου..ας μην του τη φορουσα..!!

 

Μαλλον δεν καταλαβες τι ηθελα να πω... μιλαω γι αυτους που απαιτουν και τα θελουν ολα ετοιμα ...αλλα οι ιδιοι δεν μπορουν να κανουν τιποτα στην ουσια (γιατι συνηθως αυτοι φωναζουν) Δεν μπορεις να λες σιγα τι κανουν και σ αναλογη περισπτωση εσυ να μην τα γαζεις περα...

Οποτε αλλο λεω εγω αλλο λες εσυ...

 

Επισης τα επαγγελματα εννοειτε οτι ο καθενας το διαλεξε για τους χ ψ λογους...αρα κι αυτος που δουλευει στο γραφειο... καλα να παθει?? Αυτο μας λες τωρα?????

 

Επισης η δασκαλα-νηπιαγωγος εχει πανω απ το κεφαλι της και τον διευθυντη και την πρωτοβαθμια και αλλους 20 γονεις με τα δικα τους θελω και πιστευω...που φωναζουν... (ειδες τελικα που δεν γινεται να ξερουμε σε καθε δουλεια τι γινεται..και ειναι ευκολο ν λεμε λογια..)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το λες ειρωνικα; δεν καταλαβαινω....

 

Και εγώ δεν κατάλαβα...

εγώ πάλι έβρησκα πολύ χαριτωμένο το ότι το παιδί ερχόταν συνεχώς λερωμένο με κόλλες και πολάααααααα χρώματα παντού...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από νηπιαγωγείο δεν έχω πείρα αλλά επειδή είναι η δεύτερη χρονιά μας στον παιδικό έχω να πω τα εξής:

 

Πρώτον: Θεωρώ αυτονόητο ότι τα ρούχα που θα φορέσω στο παιδί το πρωϊ , όταν σχολάσει , θα είναι για πλύσιμο. Για οποιοδήποτε «ατύχημα» υπάρχει στην τσάντα του δεύτερη αλλαξιά. Αλίμονο αν είχα την απαίτηση από τις παιδαγωγούς να προσέχουν το γιο μου μήπως λερωθεί!!! Αφού δεν το κάνω εγώ γιατί να το απαιτώ από αυτές? Παιδί είναι θα παίξει , θα τρέξει , θα φάει , θα λερωθεί , τέλος!

 

Δεύτερον: Θεωρώ πολύ λογικό ότι μπορεί στο παιχνίδι να πέσει και να χτυπήσει , αυτό δε σημαίνει ότι περιμένω να τον δω τραυματισμένο , αλλά αναλόγως περιστάσεων, ένα καρούμπαλο , μελανιά , δάγκωμα που θα δω στο παιδί μου δεν σημαίνει ότι το έπαθε επειδή δεν τον πρόσεξαν αρκετά. Μου έχει συμβεί να πέσει και να χτυπήσει ενώ είμαι δίπλα του (είναι λίγο σκουντούφλης ο θησαυρός μου!).

 

Τρίτον: Θεωρώ πολύ δύσκολη της δουλειά της παιδαγωγού , το έχω συζητήσει και με φίλη μου που είναι στο επάγγελμα , εμείς ένα παιδί δεν μπορούμε να φέρουμε βόλτα (προσωπικά μιλάω πάντα) , κι αυτές πώς να την παλέψουν με τα 25???

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

[Ειναι ομως μια δουλεια την οποια εσυ επελεξες....αρα δεν κολαει αυτο που λεει η αφροδιτη(με ολο το σεβασμο)..οτι αν αφησεις μια μαμα με 25 παιδια θα τρελαθει...!!Γιατι αν ηταν ευκολο θα γινομασταν ολες παιδαγωγοι.

 

 

τις δουλειες που κανουμε δεν τις επιλεγουμε παντα....δεν μιλαω για την emmaki...γενικα μιλαω μπορει καποια να εγινε παιδαγωγος απλα γιατι ετυχε να περασει στο παναπιστημιο σε αυτη τη σχολη...ο καθενας μπορει να ειχε αλλα στο μυαλο του και αλλιως η ζωη να του τα εφερε...λιγο σεβασμος οποιο και αν ειναι το επαγγελμα που καινει ο καθενας μας δεν χαθηκε...ας κανουμε τη ζωη του καθενος λιγο πιο ευκολη χωρις να εχουμε παραλλογες απαιτησεις και παντα να εχουμε εναν ευγενικο τροπο γιατι δεν ειναι δουλοι μας οι ανθρωποι...ειτε λεγονται πωλητες ειτε ταμιες ειτε νηπιαγωγοι ειτε καθαριστες

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες τι ηθελα να πω... μιλαω γι αυτους που απαιτουν και τα θελουν ολα ετοιμα ...αλλα οι ιδιοι δεν μπορουν να κανουν τιποτα στην ουσια (γιατι συνηθως αυτοι φωναζουν) Δεν μπορεις να λες σιγα τι κανουν και σ αναλογη περισπτωση εσυ να μην τα γαζεις περα...

Οποτε αλλο λεω εγω αλλο λες εσυ...

 

Επισης τα επαγγελματα εννοειτε οτι ο καθενας το διαλεξε για τους χ ψ λογους...αρα κι αυτος που δουλευει στο γραφειο... καλα να παθει?? Αυτο μας λες τωρα?????

 

Επισης η δασκαλα-νηπιαγωγος εχει πανω απ το κεφαλι της και τον διευθυντη και την πρωτοβαθμια και αλλους 20 γονεις με τα δικα τους θελω και πιστευω...που φωναζουν... (ειδες τελικα που δεν γινεται να ξερουμε σε καθε δουλεια τι γινεται..και ειναι ευκολο ν λεμε λογια..)

Θα σου απαντησω σε ολα.

Δεν λεμε ολο.Δεν μπορει να λες πως αν δωσουμε 25 παιδια σε μια μανα δεν μπορει να τα βγαλει περα και να την συγκρινεις με μια παιδαγωγο..η οποια εχει σπουδασει,υποτιθετε πανω στην αντιμετοποιση των παιδιων.Ξερει λοιπον περισσοτερα πραγματα.Δεν ειπε ενα πρωι,εμενα μου αρεσουν τα παιδια θα παω σε σχολειο να δουλεψω.!!

 

Αυτος που δουλεει στο γραφειο...δεν ξερω πως το εννοεις το ''καλα να παθει''.

 

Στην προκειμενη(εμας δηλ.)διευθυντρια ειναι η δασκαλα μας...!!!!

Αρα δεν ειναι λογια αυτα που λεω χωρις να ξερω.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...