Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


eirini

Recommended Posts

Καλημέρα σας !

είμαι και εγώ καινούργια μαμά εδω και 2, μήνες και θα ήθελα να ρωτήσω για κάτι που ου συνέβη. Όταν γέννησα δεν είχα καθόλου αίμα και τώρα μετά από 2.5 μήνες μου ήρθε τόσο πολύ αίμα κάτι δηλ σαν αιμορραγία με πολλα πιγματα . Πήγα στην γιατρό μου και μου έδωσε χάπια τα όποια σταδιακά μου μείωσαν το αίμα αλλά τώρα έχω απίστευτη ζάλη!!!! έτσι θα είναι η περίοδος από δω και περά? τι να πω!! έχω φοβηθεί παραπολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα τα λόχεια κράτησαν περίπου 40+ μέρες, στη συνέχεια είχα πολλά υγρά διάφανα και κίτρινα και μετά από 3 μήνες αφότου γέννησα μου ήρθε περίοδος. Τέτοια αιμορραγία ούτε στον εχθρό μου... Ελπίζω να μην είναι έτσι από δω και στο εξής...

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα τα λοχεια κρατησαν περιπου 30 μερες, μετα ειχα συνεχεια πολλα υγρα και τωρα που περαασαν 3 μηνες αδιαθετησα και δεν ειχα κανενα πονο, κανενα πρηξιμο οπως παλια και το αιμα ηταν λιγο, τι να πω, παλια ειχα αρκετο αιμα τις πρωτες μερες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια πριν λιγες μερες μου ηρθε επιτελους η περιοδος αλλα ειχα πολυ πολυ λιγο αιμα και κρατησε μονο 3 μερες. κι ακομα που και που εχω λιγες σταγονες αιμα. εκτος απ αυτο εχω ζαλαδες και ναυτιες και πονους στην κοιλια πολυ δυνατους. στο πρωτο παιδι ειχα ετσι αιμα στην αρχη της εγκυμοσυνης. προφυλαξεις περναμε αλλα φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

και το γαλα μου εχει μειωθει, πολλες φορες ειδικα τη νυχτα που ξυπναει ο μικρος θελει να θηλασει και το στηθος δεν εχει γαλα και ποναω , και δεν πινει κανενα αλλο γαλα για να του δωσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,είμαι καινούργια στο forum και γέννησα δίδυμα πριν 2 μήνες και 5 μέρες με καισαρική. Μετά τον τοκετό είχα αίμα όμοιο με της περιόδου για περίπου 1 μήνα.Από τότε μου σταματάει 2-3 μέρες και ξαναέρχεται πάλι αλλά όχι τόσο πολύ όσο στην αρχή.Βέβαια πρέπει να λάβετε υπόψιν σας και το αν παίρνετε αντισύλληψη.Εγώ τοποθέτησα εσωτερική αντισύλληψη στο χέρι (δεν νομίζω να υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα) και η μαία μου είπε ότι επηρεάζει πολύ την περίοδο.

Πόνους δεν είχα τύπου περιόδου αλλά τους νορμάλ πόνους της τομής.

Κανονική περίοδο λογικά θα δούμε μετά τον 4ο μήνα.Αν παίρνετε κάποια αντισύλληψη ρωτήστε το γιατρό σας για να μην νομίζετε ότι κάτι δεν πάει καλά.

Καλή δύναμη σε όλες τις μανούλες!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ γέννησα 8/4/12, είχα λόχεια για 40 ημέρες, μετά από 1 εβδομάδα και αφού είχαμε μια επαφή(ο Θεός να την κάνει..) μου ήρθε περίοδος.Κράτησε 6 ημέρες, χωρίς πόνους, μέτρια ροή..Υγρά έχω βέβαια πολλά, χωρίς σερβιετάκι..το εσώρουχο χάλια.Το θέμα μου είναι ότι μετά από 15 ημέρες, μου ξαναήρθε περίοδος!(χωρίς επαφή αυτή τη φορά την προηγούμενη μέρα) Είναι δυνατόν;;;; Γνωρίζει κανείς;;;

Ευχαριστώ

gJm3p3.png

Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω να ρωτησω αν σας εχει τυχει αυτο που μου ετυχε.

 

θηλασα μεχρι τωρα 3,5 μηνες. στους 2,5 μηνες ηρθε περιοδος για 3 μερες περιπου. ειχα κυκλο 28 ημερων. επρπε να ξαναερθει περιοδος στις 12 του μηνα αλλα εχει παει 17 και ακομα τιποτα. το πρωτο παιδι δεν το θηλασα και αποκατασταθηκε πιο ευκολα η περιοδος. τωρα ειναι ασταθεια του κυκλου; σας εχει τυχει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τον Νοέμβριο και από αρχές Απριλίου έχω κάθε 15 μέρες αίμα!!Όχι πολύ τις περισσότερες φορές αλλά στις 17 Μαΐου ήτανε κανονική περίοδος με φουλ αίμα.Και πάλι ανά 15 μέρες τα ίδια για 2-3 μέρες..Χάλια δηλ!Να σημειώσω ότι ακόμη θηλάζω ,έχουμε κάνει εισαγωγή στις στερεές αλλά οι θηλασμοί είναι αρκετοί κατά την διάρκεια της μέρας.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα τελος οκτωβριου και περιοδος μου ηρθε αρχες απριλη.ερχεται τωρα κανονικα καθε μηνα απλα εχω διπλασια ροη,οποτε μεχρι να το συνηθισω ειδα κι επαθα...:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα το Μάρτιο κ ενώ θηλάζω αποκλειστικά κ ακατάπαυστα μου ήρθε περίοδος το Μάιο.. Κ γω που νόμιζα ότι αργεί μερικούς μήνες αν θηλάζεις.. Υπάρχει περίπτωση να μην έρθει τον επόμενο μήνα?

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μου ήρθε περίοδος περίπου 6 μήνες από την γεννα και 1 μηνα μετά τον αποθηλασμό. Το θέμα μου είναι πως έχουν περάσει 10 μέρες και έχω ακομα αιμα :confused:. Όχι κανονική ροή αλλά πρέπει να φοράω σερβιέτα.

Να ανησυχήσω? :confused: Να μιλήσω με τον γιατρό μου?

Στο 1ο παιδί δεν ήταν έτσι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια να ρωτησω κατι , μετα τον τοκετο η περιοδος ηταν ακαταστατη ?Και ας μου απαντησουν οσα κοριτσια δεν θηλασαν(διοτι δεν θηλασα γιατι το εχασα το μωρακι μου).Εγω γεννησα 16/06 με φυσιολογικο τοκετο και παντα ειχα περιοδο σταθερα καθε 28 μερες.Μπου ηρθε λοιπον περιοδος στις 14/6 just ακριβως μετα απο 28 μερες.Αλλα χθες 07 αυγουστου μου ηρθε δηλαδη 4 μερες νωριτερα.Να ανησηχω ??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια σοσ γεννησα 18/5 θυλαζα μεχρι πριν 2,5 εβδομαδες

αλλα όχι αποκλειστηκα 2 λεπτα δεξι και 2 λεπτα αδιστερο, αλλα ακόμα δεν εχω περιοδο ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι , μετα τον τοκετο η περιοδος ηταν ακαταστατη ?Και ας μου απαντησουν οσα κοριτσια δεν θηλασαν(διοτι δεν θηλασα γιατι το εχασα το μωρακι μου).Εγω γεννησα 16/06 με φυσιολογικο τοκετο και παντα ειχα περιοδο σταθερα καθε 28 μερες.Μπου ηρθε λοιπον περιοδος στις 14/6 just ακριβως μετα απο 28 μερες.Αλλα χθες 07 αυγουστου μου ηρθε δηλαδη 4 μερες νωριτερα.Να ανησηχω ??

 

Markela λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου, είναι λογικό να είναι λίγο ακατάστατη η περίοδό σου για τους επόμενους 2-3 μήνες, δεν έχει να κάνει με τον θηλασμό απλώς πρέπει να επανέλθουν τα όργανα στην θέση τους. Λυπάμαι πολύ και πάλι.

 

κοριτσια σοσ γεννησα 18/5 θυλαζα μεχρι πριν 2,5 εβδομαδες

αλλα όχι αποκλειστηκα 2 λεπτα δεξι και 2 λεπτα αδιστερο, αλλα ακόμα δεν εχω περιοδο ειναι φυσιολογικο?

 

Είναι φυσιολογικό, αλλά λογικά μέχρι και τον επόμενο μήνα θα έχεις αδιαθετήσει. Θυμάμαι και εμένα κάνανε γύρω στον 1.5 μήνα να μου έρθουν.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα 24-4....ειμαστε 2 μηνων λοιπον...θηλασα την μπεμπα μου για 40μερες--μετα επαθα μαστιτιδα σοβαρη κ το εκοψα...οταν 40ντησα πηγα στον γυναικολογο να με δει...ειπε ολα οκ!!!Ειδε ενα ωαριο, μου ειπε "σε 5 μερες θα εχεις ωορρηξια κ σε 20 μερες θα αδιαθετησεις"...κ οντως πριν 2μερες αδιαθετησα,,,,,Τι πραγμα ειναι αυτο?????Εχω απιστευτη ροη, αλλαζω καθε λεπτο, ποναει το κεφαλι μου κ ζαλιζομαι---εχω κ αναιμια κ πινω κ σιδηρο μην πεσω κατω....Ευτυχως την αλλη βδομαδα ξεκιναω δουλεια αλλα τωρα ειμαι με την μπεμπα μονες μας στο σπιτι---ο συζυγος δουλευει, η μαμα μου ειναι αρρωστη κ ερχεται κ με βοηθα ο μπαμπας μου----Με τοσο αιμα δεν μπορω να κουνηθω,,,αφου ταιζα την μπεμπα, λερωθηκα λερωσα κ σεντονια κ ηθελα ενα ατομο να την κρατησει να ρευτει!!!( εχουμε κ γοπ, θελουμε μιση ωρα κρατημα ορθιες!!), να πλυθω κ να αλλαξω κ σεντονια....Ερωτηση: ειναι τοσο πολυ το αιμα την πρωτης περιοδου μετα τη γεννα???Σημερα ειναι κ η δευτερη μερα που συνηθως κορυφωνεται η περιοδος μου αλλα εχω στερεψει!!!Κ να κλαιει η μπεμπα, να θελει αγκαλια να ρευτει κ να τρεχει το ποταμι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στελλι , βρισκομαι στην 4 περιοδο μετα την γεννα και εχω και εγω παρα παρα πολυ αιμα!Αφου να φανταστεις βαζω σερβιετες λοχειας αναγκαστηκα.Ηι γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο!Τι να σου πω , κανε μια ερωτηση στο γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα!

Αδιαθέτησα για τρίτη φορά χτες, (ξεκίνησε πρώτη φορά τον 7ο μήνα μετά τον τοκετό, και από τότε και μετά έχω περίοδο κάθε δεύτερο μήνα). Επειδή θηλάζω ακόμα, είναι, φαντάζομαι, φυσιολογικό να έχει γίνει παράξενος ο κύκλος μου. Η ερώτησή μου (ίσως λίγο χαζή) είναι αν μπορώ να μείνω έγκυος όσο είναι έτσι ο κύκλος μου.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα!

Αδιαθέτησα για τρίτη φορά χτες, (ξεκίνησε πρώτη φορά τον 7ο μήνα μετά τον τοκετό, και από τότε και μετά έχω περίοδο κάθε δεύτερο μήνα). Επειδή θηλάζω ακόμα, είναι, φαντάζομαι, φυσιολογικό να έχει γίνει παράξενος ο κύκλος μου. Η ερώτησή μου (ίσως λίγο χαζή) είναι αν μπορώ να μείνω έγκυος όσο είναι έτσι ο κύκλος μου.

 

μπορεις να μεινεις εγκυος...μια πολυ φιλη μου επαθε κατι αναλογο ειναι εγκυος τωρα ενω θηλαζε και το μπεμπακι της ειναι 7 μηνων ....θελει προσοχη αν δεν θες παιδακι ακομα....γιανα εχεις περιοδο(οποτε εχεις)σημαινει οτι κανεις οωρηξιες αρα.....εγω γεννησα πριν 6,5 μηνες τωρα σταματησα να θηλαζω..περιοδο δεν εχω ακομα(σταλα) και μου πε ο γυναικολογος να προσεχω πολυ οταν κανω σεξ μην μεινω εγκυος(εκανα καισαρικη και πρεπει να κλεισω 1 χρονο)

Link to comment
Share on other sites

1 χρόνο?Γιατί τόσο πολύ?Εμένα μου είχε πει πρόσεχε να περάσουν 6 μήνες κ μετά αν θες να μείνεις έγκυος.Με καισαρική κ εγώ.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γέννησα με καισαρική τον Μαιο.2 μήνες μετα και με αποκλειστικό θηλασμό εώς και σήμερα(5 1/2 μηνες μετα..)μου ήρθε κανονικότατα περίοδος.Όπως και πρίν την εγκυμοσύνη.5-6 ημέρες με φυσιολογική ροή και ποσότηα αίματος.

Τώρα τον Οκτώμβρη, περίμενα στα μέσα του μήνα..και τίποτα ακόμη!Προσέχαμε υποτίθετε αλλά με την γνωστή διακεκομένη μέθοδο!

Δεν άντεξα και έκανα τεστ(΄στις 6-7 ημέρες καθυστέρησης)και βγήκε αρνητικό.Περίοδος ακόμη να έρθει αυτο το μήνα!Γενικά δεν είχα ποτε τέτοιες ανωμαλίες και ακαταστατη περίοδο!Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια αλλαγή κύκλου λόγω της γεννας?Ακούω και αυτα που λένε περι ευκολίας για εγκυμοσύνη μετα απο την γέννα και έχω θορυβηθεί!Έχω τόση αγωνία.Θα χαρώ πολύ αν είμαι μιας και ο μπέμπης μου δεν με κούρασε καθόλου και θέλουμε και ενα δεύτερο παιδάκι(ασχετα βέβαια που τα πράγμτα είναι δύσκολα και δεν ξέρω πως θα ανακοινωνα μια 2η εγκυμοσύνη τόσο σύντομα στη δουλειά!!)Έχει καμια κοπέλα ανάλογη εμπειρία?Πότε να επαναλάβω το τέστ?Μήπως δεν ήταν η ορμόνη που ΄΄πιάνει΄΄ το τεστ ακομη ανιχνέυσιμη στα ούρα και για αυτο βγήκε αρνητικό?Δεν ξέρω τι να υποθέσω..

Timeo hominem unius libri

Link to comment
Share on other sites

mary07 είμαι παθούσα. θήλαζα την μπέμπα μου μέχρι 11 μηνών, περίοδος μου ήρθε μετά από 7 μήνες.δεν χρησιμοποιούσαμε προφυλάξεις αλλά κάναμε τη γνωστή μέθοδο.ώσπου έμεινα ξανά έγκυος όταν η μπέμπα ήταν 10 μηνών. το τεστ κανονικά μετά τις 4 μέρες καθυστέρηση δείχνουν.αλλά δεν το ξανακάνεις με άλλη εταιρεία (clearblue) αλάνθαστο από πρώτη μέρα καθυστέρησης.(στο πρώτο μου παιδί ένα άλλο μου βγαζε όχι έγκυος, ενώ αυτό έδειξε κατ' ευθείαν). αλλιώς κάνε μια β χοριακή.αν είσαι, τώρα θα χει χτυπήσει κόκκινο.απ΄την άλλη μπορεί να είναι ατασθαλίες του κύκλου ειδικά αν θηλάζεις ακόμα που οι ορμόνες είναι ασ' τα να πάνε.καλο ειναι να μην έχουν μεγάλη διαφορά, ζορίζεσαι λίγο στην αρχή γιατί έχουν και τα δύο την ανάγκη σου, αλλά μεγαλώνουν μαζί, εχει και το μεγάλο παρέα και δεν κακομαθαίνει. θα πρέπει όμως να προσέχεις πάρα πολύ γιατί η μήτρα σου θα είναι πιο ευαίσθητη. σου εύχομαι τα καλύτερα!!!:-P

nfsop3.png

8Q5qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θηλάζετε ακόμη??Αν ναι τότε από αυτό είναι η καθυστέρηση..Και εγώ τον περασμένο μήνα (μετά από 3 κύκλους περιόδου ) είχα ξανά καθυστέρηση 10 ημερών ενώ είχε φανεί ότι είχε φτιάξει ο κύκλος.Έκανα τα γνωστά τεστ που ήταν αρνητικά,πήγα και γιατρό μήπως έχει κάνει κάτι το υνομύωμα και απλώς ήτανε λόγω ορμονων του θηλασμού που δεν έφτιαξε ο κύκλος ακόμη..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

alaisaki, σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και εσυ σου ευχομαι να χαίρεσε τα παιδάκια σου!Όσον αφορα το τεστ. clearblue έκανα αλλα ή συσκευασία ήταν ανοιχτη!Το κουτί εννοώ όχι το σελοφάν του τεστ.Ξέρεις ηταν η συκευασία με 2 μέσα και ο φαρμακοποιός τα δίνει ξεχωριστά εαν θέλει κάποιος μόνο το ενα.

Με εχει φάει η αγωνία όπως καταλαβαίνεις..Απο τη μια ήθελα για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ, απο την άλλη για πρακτικούς λόγους θα το προσπαθούσαμε αργότερα!

Αποφεύγω την χοριακή να σου πω την αλήθεια γιατι αν μπω σε αυτη τη διαδικασία θα απαγοητευτώ, εαν δεν είμαι!Αχ, δεν ξέρουμε τι θέλουμε ε??Λέω να πάρω ενα 2ο τεστ το σ/κ(θα έχω τουλάχιστον 15 μηερες καθυστερηση τότε)Αυτο που σκέφτομαι (αν και εμπιστεύομαι πολύ τα τεστ, είναι οτι επειδή δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πότε ήταν οι γόνιμες μου, ίσως είμαι λίγω ημερών και δεν ανιχνέυθηκε στο 1ο!)

Θυμάμαι και την σύμβουλο θηλασμού που μόλις της είπα οτι μου ήρθε περίοδος(φοβούμενη για μείωση της παραγωγής μου)μου είπε να προσέχω πολύ γιατι με περίοδο και θηλασμό΄΄στον αερα πιάνεις΄΄

Αναμονή λοιπόν!!:confused:

Timeo hominem unius libri

Link to comment
Share on other sites

oneiraki μου, ναι θηλάζω ακόμη αλλά όπως είπα και στο προηούμενο, είναι σύνηθες στον θηλασμό να προκύπτει εγκυμοσύνη!Όπως βέβαια και διαταραχή πρμονών που λές και εσύ!Για αυτο έχω φρικάρει!Γιατί είνα όλα σχετικά!

Παντώς αυτο που λένε οι παλιές οτι η θηλάζουσα δεν ΄΄πιάνει΄΄παιδί δεν ισχύει σε καμία περίπτωση!Η πεθερά μου είχε τρελαθεί οτν μια ξαδδέρη του αντρα μου έμεινε έγκυος ενω θήλαζε αποκλειστικά το μωρό της!!Να χαιρεσε το παοδακι σου!

Timeo hominem unius libri

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...