litsaki4084

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ από τον εργοδότη

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια,

Πριν λιγο καιρο εμαθα οτι ειμαι εγκυος. Το ειπα αμεσως στον εργοδοτη μου λογω του οτι η δουλεια μου ειανι πολυ κουραστικη, με πολλες ωρες και κυριως πολλα βαρη. Γενικα μεχρι στιγμης δεν εχω δημιουργησει προβλημα στη δουλεια μου λογω εγκυμοσυνης περα του οτι αποφευγω να σηκωνω βαρος.

Το αφεντικο μου ηταν πολυ ενταξει απεναντι μου και μαλιστα επειδη οι γιατροι μας ειχαν αποκλεισει οτι θα μεινω φυσιολογικα εγκυος παντα προσπαθουσε να με εμψυχωσει. Ολα αυτα μεχρι να μεινω εγκυος.

Απο τοτε που το εμαθε μου εχει κανει τη ζωη κολαση. Δεν με αφηνει ουτε ενα λεπτο ησυχη, ειναι προσβλητικος και μου μιλαει ασχημα με αποτελεσμα καθε μερα να γυρναω σπιτι κλαμμενη. Τα νευρα του ειναι παντα τεντωμενα και φυσικα ξεσπαει σε μενα. Τον ενοχλει που δεν μπορω να σηκωσω βαρος, που δεν μπορω να κανω βαρειες δουλεις και γενικα που υπαρχω. Την προηγουμενη βδομαδα μου ειπε οτι δεν μπορει να πληρωνει αλλο τα ενσημα μου (εχω ενσημα εκει 17 μινες) και κατι πρεπει να κανουμε. Μου προτεινε να υπογραψω απολυση για ενα χρονο και μετα να με ξαναπροσλαβει (δεν υπαρχει περιπτωση) η να με κανει με ημιαπασχοληση. Δεν ξερω τι να κανω... Δε θελω να χασω τιποτα απ' οτι δικαιουμαι απο ΙΚΑ και ΟΑΕΔ αλλα δεν μπορω να διακινδυνευω και το μωρο μου. Τωρα τελευταια ποναω πολυ στην κοιλια μετα τη δουλεια και εχω αρχισει και φοβαμαι πολυ. Ελπιζω να ειναι ολα καλα.

Πειτε μου μια γνωμη. Εχω πελαγωσει και επειδη φοβαμαι και για τη δουλεια και για το μωρο δεν μπορω να σκεφτω σωστα. Μηπως να κοιταξω αν μπορω να βγω σε επαπειλουμενη. Εσεις τι λετε? Μπορω να παρω? Ποια η διαδικασια?

Διαφημίσεις

Όλοι λενε άντε να μείνεις έγκυος και μόλις μείνεις τους κακοφαίνεται...σε βλέπουν σαν προβλημα, φαντάσου πως και εγώ που ειμαι ελεύθερος επαγγελματίας έχω χάσει πολλές δουλείες μόλις με βλέπουν με την κοιλια. Ρατσισμός ανελέητος...

iHQAp2.png

Καλησπερα κοριτσια,

Πριν λιγο καιρο εμαθα οτι ειμαι εγκυος. Το ειπα αμεσως στον εργοδοτη μου λογω του οτι η δουλεια μου ειανι πολυ κουραστικη, με πολλες ωρες και κυριως πολλα βαρη. Γενικα μεχρι στιγμης δεν εχω δημιουργησει προβλημα στη δουλεια μου λογω εγκυμοσυνης περα του οτι αποφευγω να σηκωνω βαρος.

Το αφεντικο μου ηταν πολυ ενταξει απεναντι μου και μαλιστα επειδη οι γιατροι μας ειχαν αποκλεισει οτι θα μεινω φυσιολογικα εγκυος παντα προσπαθουσε να με εμψυχωσει. Ολα αυτα μεχρι να μεινω εγκυος.

Απο τοτε που το εμαθε μου εχει κανει τη ζωη κολαση. Δεν με αφηνει ουτε ενα λεπτο ησυχη, ειναι προσβλητικος και μου μιλαει ασχημα με αποτελεσμα καθε μερα να γυρναω σπιτι κλαμμενη. Τα νευρα του ειναι παντα τεντωμενα και φυσικα ξεσπαει σε μενα. Τον ενοχλει που δεν μπορω να σηκωσω βαρος, που δεν μπορω να κανω βαρειες δουλεις και γενικα που υπαρχω. Την προηγουμενη βδομαδα μου ειπε οτι δεν μπορει να πληρωνει αλλο τα ενσημα μου (εχω ενσημα εκει 17 μινες) και κατι πρεπει να κανουμε. Μου προτεινε να υπογραψω απολυση για ενα χρονο και μετα να με ξαναπροσλαβει (δεν υπαρχει περιπτωση) η να με κανει με ημιαπασχοληση. Δεν ξερω τι να κανω... Δε θελω να χασω τιποτα απ' οτι δικαιουμαι απο ΙΚΑ και ΟΑΕΔ αλλα δεν μπορω να διακινδυνευω και το μωρο μου. Τωρα τελευταια ποναω πολυ στην κοιλια μετα τη δουλεια και εχω αρχισει και φοβαμαι πολυ. Ελπιζω να ειναι ολα καλα.

Πειτε μου μια γνωμη. Εχω πελαγωσει και επειδη φοβαμαι και για τη δουλεια και για το μωρο δεν μπορω να σκεφτω σωστα. Μηπως να κοιταξω αν μπορω να βγω σε επαπειλουμενη. Εσεις τι λετε? Μπορω να παρω? Ποια η διαδικασια?

litsaki καλησπέρα!!!!Γιατί απορείς τι να κάνεις??Θα έπρεπε ήδη να έχειςκάνει!

Πεςστον γιατρό σου να σου γράψει ένα ωραιότατο χαρτάκι που να δηλώνει οτι έχεις μία μικρή αποκόλληση ( μακριά από εμάς!!!!) και πήγαινε στο ΙΚΑ και πάρε μία άδεια μέχρι να γεννήσεις!

Ο εργοδότης σου δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα!Ούτε νασε απολύσει και είναι υποχρεωμένος να μην σε απολύσει και ένα χρόνο μετά τη γέννα!

Κορίτσι μου γλυκό πρώτααπόλα είναι η υγεία του μωρού σου και η δική σου!

Πρώτα αυτό θα κοιτάξεις και όχι αυτά τα αδίστακτα αφεντικά!Αυτοί κοιτάνε μόνο την πάρτη τους!

Εγώ έκανα εξωσωματική και τώρα είμαι έγκυος 5 εβδ , ο γιατρός μου πρότεινε χωρίς αιτία να κάτσω σπίτι μου όλο το πρώτο τρίμηνο για να δέσει καλά το μωρό αν και η δουλειά μου είναι καθιστική αλλά έχει πολύ άγχος και στρες!Λοιπόν πήρα αυτό το χαρτι και πηγα στο ΙΚΑ και πήρα αδεια!

Εμείς τώρα κοιτάμε μόνο τα μωρακια μας!!!!

Συγνώμη για το μεγάλο μηνυμα και αν σε κούρασα!!!

Σ' ευχαριστω πολυ TE ANGEL και με το καλο να δεχτεις και το μωρακι σου. Πως μπορω να παρω επαπειλουμενη? Τι πληρωνομαι στη διαρκει της και εχω ενσημα (οχι οτι με νοιαζουν τα ενσημα, αλλα θα γλιτωνε και το αφεντικο μου απο κανενα ενσημο και θα ησυχαζε λιγο). Τι διαδικασια θελει και τι χαρτια? Και απο που πληρωνομαι? Συγνωμη που σε ζαλιζω.

Καλησπέρα κορίτσια. Αυτό το πράγμα με την εγκυμοσύνη και τα αφεντικά να μας την βγάζουν απο τη μυτη έλεος πιά. Εγώ και στα δυο παιδιά είχα πολλά θέματα με τους εγοδότες μου καλά αφεντικά μέχρι που μάθαιναν οτι ειμαι εγκυος. Απο προσωπική πείρα σου λέω πως δεν θα καταφέρεις και πολλά. Απο τη στιμή που σε βλέπει ως πρόβλημα θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη. για την επαπειλούμενη αδεια θα πρεπει να ρωτήσεις στο ικα γιατί ο νόμος λεει οτι πρεπει να τη παρεις μόνο αφου νοσηλευτείς σε δημόσιο νοσοκομείο, πολλοί ωστόσο τη δέχοναι απο ιδιώτη γιατρό μόνο. Εμένα πάντως γνωμη μου είναι επειδή ακρη με τους ανθωπους ποτέ δεν εβγαλα και επειδή είναι κρίμα να σκας στην κατάστασή σου εάν εχεις μαζεψει πάνω απο 200 ενσημα τα 2 προηγούμενα χρονια απο την ημερα που θα γεννησεις δέξου να μπείς στο ταμείο . Θα παρεις κανονικά τα επειδοματα σου (αν υπαρχουν μεχρι τότε!!) και θα βγαλεις και το παιδακι σου περα και οταν με το καλό γεννησεις κάτι θα γίνει. Να προσέχεις και να μην επιτρέπεις να σου φερονται ασχημα σκέψου αυτή τη ψυχούλα εκει μεσα πως νιωθει!!

"Και οταν θα ερθουν οι καιροί, που θα 'χει σβήσει το κερί στη καταιγίδα, υπερασπίσου το παιδί, γιατί αν γλυτώσει το παιδί, υπάρχει ελπίδα......"

Καλησπέρα κορίτσια. Αυτό το πράγμα με την εγκυμοσύνη και τα αφεντικά να μας την βγάζουν απο τη μυτη έλεος πιά. Εγώ και στα δυο παιδιά είχα πολλά θέματα με τους εγοδότες μου καλά αφεντικά μέχρι που μάθαιναν οτι ειμαι εγκυος. Απο προσωπική πείρα σου λέω πως δεν θα καταφέρεις και πολλά. Απο τη στιμή που σε βλέπει ως πρόβλημα θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη. για την επαπειλούμενη αδεια θα πρεπει να ρωτήσεις στο ικα γιατί ο νόμος λεει οτι πρεπει να τη παρεις μόνο αφου νοσηλευτείς σε δημόσιο νοσοκομείο, πολλοί ωστόσο τη δέχοναι απο ιδιώτη γιατρό μόνο. Εμένα πάντως γνωμη μου είναι επειδή ακρη με τους ανθωπους ποτέ δεν εβγαλα και επειδή είναι κρίμα να σκας στην κατάστασή σου εάν εχεις μαζεψει πάνω απο 200 ενσημα τα 2 προηγούμενα χρονια απο την ημερα που θα γεννησεις δέξου να μπείς στο ταμείο . Θα παρεις κανονικά τα επειδοματα σου (αν υπαρχουν μεχρι τότε!!) και θα βγαλεις και το παιδακι σου περα και οταν με το καλό γεννησεις κάτι θα γίνει. Να προσέχεις και να μην επιτρέπεις να σου φερονται ασχημα σκέψου αυτή τη ψυχούλα εκει μεσα πως νιωθει!!

Το θεμα ειναι οτι δε θελει να φυγω γιατι δεν υπαρχει καποιος να με αντικαταστασει. Απλα να μην πληρωνει ασφαλεια. Γι αυτο σκεφτηκα την επαπειλουμενη. Αν μη τι αλλο με αυτον τον τροπο θα προφυλαξω τουλαχιστον το μωρακι μεχρι να γεννηθει γιατι δε σας κρυβω οτι εχω αρχισει να φοβαμαι πολυ γι αυτο μετα τους πονους που εχω. Παντως αυριο θα παω και στο γιατρο μου και θα δω.

Το θεμα ειναι οτι δε θελει να φυγω γιατι δεν υπαρχει καποιος να με αντικαταστασει. Απλα να μην πληρωνει ασφαλεια. Γι αυτο σκεφτηκα την επαπειλουμενη. Αν μη τι αλλο με αυτον τον τροπο θα προφυλαξω τουλαχιστον το μωρακι μεχρι να γεννηθει γιατι δε σας κρυβω οτι εχω αρχισει να φοβαμαι πολυ γι αυτο μετα τους πονους που εχω. Παντως αυριο θα παω και στο γιατρο μου και θα δω.

ουτε γι αστειο να μην αλλαξει η εργασιακη σχεση...παιρνε αναρρωτικες κ μετα τον πρωτο μηνα δε θα κολλαει ενσημα.....μην αλλαξεις.....

μην διανοηθεις να υπογραψεις τίποτα!! Πήγαινε στο γιατρό σου να σου γράψει κάτι που να πείσει τον γιατρό του ΙΚΑ να σου γράψει άδεια. Μετά πας ΑΠΟ επιτροπή του ΙΚΑ και παρατείνεισ την άδεια παραπάνω. Πληρωνεσαι με επίδομα ΑΠΟ το ΙΚΑ αλλά σε πληρώνει συμπληρωματικά για τις 28 μέρες άδειας και ο εργοδότης. Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα. Καταγγελεια σύμβασης σε έγκυο είναι άκυρη. Μετά ΑΠΟ 18 μήνες αφού γεννηθεί το μωρακι σου μπορεί να σε απολύσει. Κοτσαρισε του και ένα χαρτί ΑΠΟ τον γιατρό που απαγορεύει να σηκωνεις βάρη για να μην μιλάει. Καλό θα ήταν να πάρεις κ την επιθεώρηση να ξέρεις τα δικαιώματα σου!!!! Αν δεν μπορεί να σου κολλάει ένσημα πρόβλημα του. Είσαι έγκυος, δεν μπορεί να κάνει κάτι.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Γιατί ένας άνθρωπος που μέχρι πρότινος ήταν τόσο υποστηρικτικός ξαφνικά το γύρισε;

Κάτι συμβαίνει.Αν έχει τόσο μεγάλη οικονομική στενότητα υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα απ'τον ΟΑΕδ που επιχορηγεί τα μισά ένσημα κάθε μήνα για 12 μήνες με μόνη συμφωνία την 18μηνη παραμονή σου στην δουλειά.Συζήτησέ το μαζί του.Μαζί θα βρείτε λύση εφόσον πρόκειται για διαλλακτικό άνθρωπο.Εννοείται πως πρέπει να διατηρήσεις τα δικαιώματά σου.

Η αλλαγή σύμβασης δεν είναι παίξε -γέλασε.

NVVvp2.png

Kοριτσια καλησπέρα!!! Ξανά ανοίγω αυτό το θέμα μετά από πολύ καιρό γιατί θέλω και εγώ την γνώμη σας!!!! Είμαι σε μια δουλειά εδώ και ένα μισή χρόνο!!!δόξα το θεό έχω πολύ καλό αφεντικό και με στηρίζει πολύ και γνωρίζει ότι προσφέρω πολλά στη δουλειά!!! Με το άντρα μου ήμαστε μαζί 5 χρόνια και τον Οκτώβριο παντρευόμαστε!!! Θέλουμε πάρα πολύ και οι δυο ένα παιδάκι !!! Εγώ. Όλη μέρα αυτό σκέφτομαι αλλά δεν το λέω και θα σας εξηγήσω και το λόγο!!! Ο άντρας μου και αυτός όλη μέρα μου το ζητάει!!! Στη δουλειά που είμαι γέννησε η μία υπάλληλος πριν μήνες και λείπει με άδεια τοκετού!!! Και αυτό είναι που με κάνει να το σκέφτομαι πολύ!!! Δεν θέλω να φέρω το αφεντικό μου σε δύσκολη θέση!!! Θα ήταν πολύ άσχημο αν εμένα και εγώ τώρα έγκυος;;;

Διαφημίσεις

Καλημέρα Bettybetty! Μην το σκέφτεσαι καθόλου! Εγώ έμεινα έγκυος αφού ήμουν σε μία δουλειά μόνο 6 μήνες, ενώ η θέση ήταν πολύ καιρό κενή πριν πάω και οι ανάγκες μεγάλες!. Επειδή σκεφτόμουν κι εγώ ακριβώς όπως εσύ, έμεινα στη δουλειά μέχρι να μπω στον 9ο και επέστρεψα όταν η μικρή ήταν μόλις 3 μηνών, ενώ απέρριψα οικειοθελώς 9 μήνες επιπλέον άδεια που δικαιούμουν! Περιττό να πω πως το μετάνιωσα πλήρως, είναι το μεγαλύτερο λάθος που έκανα! Πρώτη προτεραιότητα να είναι η ευτυχία και η ηρεμία της οικογένειάς σου και φυσικά εσύ! Τα αφεντικά θα βρουν τον τρόπο να τα βγάλουν πέρα, μην ανησυχείς γι'αυτό. Μην αναβάλεις τις προσπάθειες γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον και ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω!

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

On 5/7/2017 at 0:21 ΠΜ, Bettybetty είπε:

Kοριτσια καλησπέρα!!! Ξανά ανοίγω αυτό το θέμα μετά από πολύ καιρό γιατί θέλω και εγώ την γνώμη σας!!!! Είμαι σε μια δουλειά εδώ και ένα μισή χρόνο!!!δόξα το θεό έχω πολύ καλό αφεντικό και με στηρίζει πολύ και γνωρίζει ότι προσφέρω πολλά στη δουλειά!!! Με το άντρα μου ήμαστε μαζί 5 χρόνια και τον Οκτώβριο παντρευόμαστε!!! Θέλουμε πάρα πολύ και οι δυο ένα παιδάκι !!! Εγώ. Όλη μέρα αυτό σκέφτομαι αλλά δεν το λέω και θα σας εξηγήσω και το λόγο!!! Ο άντρας μου και αυτός όλη μέρα μου το ζητάει!!! Στη δουλειά που είμαι γέννησε η μία υπάλληλος πριν μήνες και λείπει με άδεια τοκετού!!! Και αυτό είναι που με κάνει να το σκέφτομαι πολύ!!! Δεν θέλω να φέρω το αφεντικό μου σε δύσκολη θέση!!! Θα ήταν πολύ άσχημο αν εμένα και εγώ τώρα έγκυος;;;

Κοίτα αν είστε με το σύζυγο νέοι και υγιής και μπορείτε να το τρενάρετε κανα χρόνο οκ, μπορείς να περιμένεις να γυρίσει η άλλη κοπέλα, να εδραιωθείς στη δουλειά κτλ. Βέβαια ακόμα και προσπάθειες να αρχίσετε, δεν σημαίνει ότι θα συλλάβεις αμέσως, μπορεί να περάσουν μήνες. Επίσης, και αμέσως να μείνεις έγκυος, μέχρι να βγεις σε άδεια θα έχει μάλλον γυρίσει (ή θα κοντεύει) η άλλη κοπέλα. 

Πάντως σε καμία περίπτωση μην σκεφτείς να μην εκμεταλλευτείς όλες τις άδειες που σου προσφέρει ο νόμος. Όπως σου είπε και η CME2205, το μετάνιωσε. Ειδικά τον πρώτο χρόνο (το λιγότερο), το παιδί  και η μαμά πρέπει να είναι αυτοκόλλητοι! Μην σκεφτείς ότι θα δυσαρεστήσεις τον εργοδότη κτλ. Όπως στα λέει η CME2205!

• Μου αρέσει 1

Aν ήσουν εντελώς καινούρια, θα έλεγα ότι μπορούσε να θεωρηθεί "γαϊδουρινό" και με την άλλη κοπέλα να λείπει. Αλλά και τώρα να μείνεις έγκυος, θα έχεις κλείσει 2 χρόνια στη δουλειά και κάπου εκεί θα γυρίζει και η άλλη λογικά. Δε βλέπω το πρόβλημα.

• Μου αρέσει 1

On 6/7/2017 at 2:29 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Aν ήσουν εντελώς καινούρια, θα έλεγα ότι μπορούσε να θεωρηθεί "γαϊδουρινό" και με την άλλη κοπέλα να λείπει. Αλλά και τώρα να μείνεις έγκυος, θα έχεις κλείσει 2 χρόνια στη δουλειά και κάπου εκεί θα γυρίζει και η άλλη λογικά. Δε βλέπω το πρόβλημα.

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας! Δυστυχώς τώρα κατάφερα να τις διαβάσω λόγω δουλειάς !!!! Με βοηθήσατε πάρα πολύ να ξέρετε και πάλι σας ευχαριστώ!! Το άφησα αναγκαστικά για τον επόμενο χρόνο πρώτα ο Θεός και όλα να είναι καλά διότι μας ανακοίνωσε η αφεντικινα μου πως είναι και αυτή έγκυος 3 μηνών !! Τώρα όντως εγώ δεν μπορώ να μείνω !

15 ώρες πρίν, Bettybetty είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας! Δυστυχώς τώρα κατάφερα να τις διαβάσω λόγω δουλειάς !!!! Με βοηθήσατε πάρα πολύ να ξέρετε και πάλι σας ευχαριστώ!! Το άφησα αναγκαστικά για τον επόμενο χρόνο πρώτα ο Θεός και όλα να είναι καλά διότι μας ανακοίνωσε η αφεντικινα μου πως είναι και αυτή έγκυος 3 μηνών !! Τώρα όντως εγώ δεν μπορώ να μείνω !

Επειδη κ εγω σκεφτομουν σαν κ εσενα...θα ηθελα να σου πω πωσ αν πραγματικσ θεσ ενα παιδακι αυτη την περιοδο μην το τρεναρεισ γισ κανενα λογο...δεν ερχονται οταν τα προγραμματιζουμε!!!

Εμεισ εχουμε οικογενειακη επιχειρηση κ αγχωνομουν τι θα γινει σε τυχον εγκυμοσυνη..πωσ θα τα βγαλουν περα..

Το αφηνα...και μετα ηρθαν κ τα γυναικολογικα προβληματα...πρωτα εξωμητριοσ κυηση..μετα επεμβαση για ινωμυωματα..

Και οταν ειπα βαζω μπροστα για μωρο δεν ερχοταν....

Να σκεφτεισ πρωτα εσασ και μετα ολουσ τουσ αλλουσ...

Και εγω τα ιδια μυαλα κουβαλαω..φαντασου πωσ ειμαι 7.3 μηνων και δουλευω ..σε πολυ απαιτητικη δουλεια κ με ορθοστασια πολλων ωρων..

Κοιτα να κανεισ αυτο που θεσ...για ολα βρίσκονται λυσεισ...

Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Bettybetty είπε:

Και εγώ σαν κι εσένα σκέφτομουν μεχρι να γεννησω κ ειναι εντελως λαθος. Μετα την αποκτηση του παιδιου σου φευγουν πολλα αδικαιολογητα άγχη και τύψεις. Τα αφεντικα βγαζουν ακρη και χωρις εμας και οπότε δυσκολεψει η κατάσταση δε μας υπολογίζουν. Εδω η ίδια η ιδιοκτήτρια της επιχειρισης δεν προβληματιστηκε στο να μείνει έγκυος, τι μου λες τώρα. .. Με το καλό οπότε αποφασίσετε και μην το καθυστερείς, δουλεια της είναι θα βγάλει ακρη, ενω τα παιδιά δεν έρχονται κατα παραγγελία. 

Κορίτσια και πάλι σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε και μου απαντάτε!! Θέλουμε αφάνταστα ένα παιδάκι τώρα ! Το λαχταρώ παρα πολύ!! Σήμερα η αφεντικινα μου έκανε μια κίνηση που δεν μου άρεσε πολύ!!!να μην σας τα πολυ λόγο σήμερα μια γιαγιά στο φαρμακείο μου ειπε με το καλό και ένα μωράκι τώρα και χτύπησε ξύλο και είπε φτου φτου του χρόνου και μου κακοφανηκε όσο να είναι! Τόσο καιρό σκέφτομαι όλους τους άλλους κ όχι εμένα!!! 

• Μου αρέσει 2

On 22/8/2017 at 9:47 ΜΜ, Bettybetty είπε:

Κορίτσια και πάλι σας ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε και μου απαντάτε!! Θέλουμε αφάνταστα ένα παιδάκι τώρα ! Το λαχταρώ παρα πολύ!! Σήμερα η αφεντικινα μου έκανε μια κίνηση που δεν μου άρεσε πολύ!!!να μην σας τα πολυ λόγο σήμερα μια γιαγιά στο φαρμακείο μου ειπε με το καλό και ένα μωράκι τώρα και χτύπησε ξύλο και είπε φτου φτου του χρόνου και μου κακοφανηκε όσο να είναι! Τόσο καιρό σκέφτομαι όλους τους άλλους κ όχι εμένα!!! 

Αν αυτό σκέφτεται το αφεντικό σου (όπως πολλά αφεντικά, το έχω ξανακούσει και για γάμο και για εγκυμοσύνη) δε θα υπάρξει ποτέ "σωστή" στιγμή. Οπότε προγραμμάτισε τη ζωή σου, και έχε στο μυαλό σου ότι όταν τελειώσει η προστασία μητρότητας μπορεί να ψάχνεις για άλλη δουλειά. Που ισχύει έτσι κι αλλιώς σε πολλές δουλειές, χώρια που μέχρι τότε, μπορεί να έχεις έτσι κι αλλιώς φύγει. 

• Μου αρέσει 2

Καλησπέρα!!

Θα μπω απευθειας στο ψητο..πριν 10 μήνες γεννησα το 2ο παιδακι μου,το 1ο ειναι 4 χρονων..στη δουλεια μου γυρισα πριν 3 μηνες αφου διεκοψα την εξαμηνη επιδοτηση του ΟΑΕΔ με δικη μου πρωτοβουλια..οσο ημουν σπιτι βοηθουσα την κοπελα που με αντικατεστησε,την οποια βρηκα εγω..χθες απο το πουθενα,ανακαλυψα οτι ειμαι ξανα εγκυος..δεν ηταν στο προγραμμα,ας πουμε συνεβη μικροατυχημα κ απο τοτε εχω φρικαρει..και με την κατασταση αλλα κυριως για το πως θα το πω στον εργοδοτη μου!!ειμαι 10 χρονια εκει,εχουμε καλη,τυπικη σχεση,ειμαι η μονη υπαλληλος του..φοβαμαι οτι θα με διωξει,θα με βρισει,θα γινει χαμος..εχει συμβει σε καποια και αν ναι πως το χειριστηκε;;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα