Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5η Εβδομάδα κύησης.


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια,εγω θεωρητικα ειμαι στη 5η εβδομαδα παρολα αυτα ο γιατρος μου ειπε να παω με δει την επομενη τεταρτη τα τσιμπηματακια αριστερα κ δεξια παραμενουν κ οι αναγουλες ερχονται κ φευγουν!!!

θελω να ρωτησω το εξης ο σακος σε ποια εβδομαδα φαινεται?

στη 1η μου εγκυμοσυνη πηγα στο γιατρο στη 7η εβδομαδα κ ειδαμε κ σακο κ καρδουλα...

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια,εγω θεωρητικα ειμαι στη 5η εβδομαδα παρολα αυτα ο γιατρος μου ειπε να παω με δει την επομενη τεταρτη τα τσιμπηματακια αριστερα κ δεξια παραμενουν κ οι αναγουλες ερχονται κ φευγουν!!!

θελω να ρωτησω το εξης ο σακος σε ποια εβδομαδα φαινεται?

στη 1η μου εγκυμοσυνη πηγα στο γιατρο στη 7η εβδομαδα κ ειδαμε κ σακο κ καρδουλα...

 

Άννα μου καλημέρα. Ο σάκος φαίνεται από την 4η εβδομάδα σίγουρα. Την 5η εβδομάδα θα δούμε σάκο και έμβρυο. Καλή μας επιτυχία!!!

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

ποτε ειναι να πας στον γιατρο για υπερηχο?

στο μεσοδιαστημα σου ειπε να ξανακανεις χοριακη?

συμφωνα με τη τελευταια μου πρδ εγω θα παω στην 6η εβδομαδα.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

ποτε ειναι να πας στον γιατρο για υπερηχο?

στο μεσοδιαστημα σου ειπε να ξανακανεις χοριακη?

συμφωνα με τη τελευταια μου πρδ εγω θα παω στην 6η εβδομαδα.

 

Εγω στην 5 εβδομαδα ειδα μια σταγονα και στην 6 εβδομαδα ειδα πολυ καλυτερα το σακο και 2mm το σπορι...Θα παω παλι 25/02 για να ακουσουμε και καρδουλα..εξαρτατε απο την συλληψη το τι θα δεις...αλλα στην 6 σιγουρα θα δεις το ενδομητριο σακο και αναλογα μπορει να ακουσεις και καρδουλα..εξαρτατε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποτε ειναι να πας στον γιατρο για υπερηχο?

στο μεσοδιαστημα σου ειπε να ξανακανεις χοριακη?

συμφωνα με τη τελευταια μου πρδ εγω θα παω στην 6η εβδομαδα.

 

Για υπέρηχο θα πάω την άλλη Πέμπτη. Θα είμαι 5εβδ+6ημ. Δεν θα κάνω χοριακή. Εσένα σου είπε να κάνεις?

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

γεια σας κοριτσοπουλα κ καλη λευτερια σε ολες!!!!!!!εγω με ΤΕΡ 16/9 στις 22/10 κανω χοριακη κ ηταν 315 κ στις 24/10 730....ολα καλα ε:confused::confused::confused::confused::confused:να σημειωσω οτι ο κυκλος μ ειναι 30-35 μερες.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσοπουλα κ καλη λευτερια σε ολες!!!!!!!εγω με ΤΕΡ 16/9 στις 22/10 κανω χοριακη κ ηταν 315 κ στις 24/10 730....ολα καλα ε:confused::confused::confused::confused::confused:να σημειωσω οτι ο κυκλος μ ειναι 30-35 μερες.....

μια χαρα ειναι η χοριακη σου φουλα.Διπλασιαστηκε μεσα σε 2 48ωρα οπως πρεπει. ποτε εχεις ραντεβου με τον γιατρο σου?

[COLOR=Black][URL="http://lb1m.lilypie.com/zqNYp3.png"]Αν είχα 100 καρδιές θα στις χάριζα.Έχω όμως μονάχα μία και στην χαρίζω 100 φορές.[/URL][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα διαπίστωσα την εγκυμοσύνη μου από ένα τεστ.

5 εβδομάδων είμαι. Πέφτει το τριήμερο δυστυχώς για να μπορούσα να κάνω χοριακή να δω την τιμή αλλά τρέμω στην ιδέα πάλι να μην προχωρησει...τον Μάιο ήταν η τελευταία φορά που είχα βιοχημική και φοβάμαι...

δε μπορώ να το μοιραστώ με κανέναν αλλά μέσα μου έχω μια αισιοδοξία ότι θα μου χαμογελάσει η τυχη και το φασόλι θα είναι δυνατό αρκετά να γίνει αυτό που θέλει!!!

Τη Τρίτη λοιπόν θα πάω μάλλον για χοριακή αν δε μεσολαβήσει κατευθείαν ένα ραντεβού στο γιατρό.

Μακάρι να μπορούσα να αποφύγω το άγχος των χοριακών αλλά πολύ φοβάμαι λόγω του ιστορικού μου 3 αποβολές ότι θα τρυπηθώ πάλι :(

 

Φουλα η τιμες σου πολύ καλές!!!! Μπράβο κοριτσάκι εύχομαι να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!! ;)

T27rp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

18 hours ago, Mrs said:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτησω σε όσες είστε 5 εβδομάδων πονακια περιόδου έχετε; 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις πονάκια περιόδου. Είναι ο ίδιος ακριβώς μηχανισμός, οι ίδιες ορμόνες που προκαλούν τους πόνους τις περιόδους και τα πονάκια αυτά. Το ίδιο και με τον πόνο στο στήθος ή το πρήξιμο στο στήθος και στην κοιλιά. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχεις πονάκια περιόδου. Είναι ο ίδιος ακριβώς μηχανισμός, οι ίδιες ορμόνες που προκαλούν τους πόνους τις περιόδους και τα πονάκια αυτά. Το ίδιο και με τον πόνο στο στήθος ή το πρήξιμο στο στήθος και στην κοιλιά. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Στο στήθος ακομ. Δεν έχω πόνο μόνο μια ευαισθησία αλλά όχι πολύ σημαντική. Επίσης έχω πολλά αέρια και γουργουρητο στο στομάχι και το έντερο. Εσύ είχες ποτέ κάτι τέτοιο; νιώθω δηλαδή πολύ πρησμένο το έντερο μου.... Ενώ δεν είμαι δυσκοιλια... 

Link to comment
Share on other sites

On 8/15/2020 at 4:13 AM, Mrs said:

Και τι άλλα. Συμπτώματα έχεις; τα έχεις συνέχεια; 

Τίποτα. Δεν έχω άλλα συμπτώματα πέρα από τις κράμπες στην κοιλιά που σταμάτησαν κι αυτές. Είχα λίγους πονοκεφάλους για μια βδομάδα. Είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη αυτή και έτσι ακριβώς έγινε και στις άλλες δύο. Είχα πολύ λίγα συμπτώματα στην αρχή που μετά από 1 - 2 εβδομάδες σταμάτησαν. Αν ανησυχείς ότι κάτι δεν πάει καλά, στην παρούσα φάση δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Πρέπει απλά να περιμένεις λίγο και να δεις 

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ το στήθος σας πονάει πολύ από την αρχή; εμένα δε με πονάει ιδιαίτερα.... Σε σημείο που ανησυχώ γιατί διαβάζω διαφορα.... Έχει απλά μια ευαισθησία.... Και τπτ παραπάνω όχι πόνο 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Chrysoum είπε:

Τίποτα. Δεν έχω άλλα συμπτώματα πέρα από τις κράμπες στην κοιλιά που σταμάτησαν κι αυτές. Είχα λίγους πονοκεφάλους για μια βδομάδα. Είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη αυτή και έτσι ακριβώς έγινε και στις άλλες δύο. Είχα πολύ λίγα συμπτώματα στην αρχή που μετά από 1 - 2 εβδομάδες σταμάτησαν. Αν ανησυχείς ότι κάτι δεν πάει καλά, στην παρούσα φάση δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Πρέπει απλά να περιμένεις λίγο και να δεις 

Πονοκεφάλους και εγώ είχα για μια εβδομάδα. Στην 4η εβδομάδα. Αρκετά έντονους αλλά τώρα πέρασαν και αυτοί. Το στήθος εσένα σε πονάει; γιατί εμένα δεν με πονάει απλά έχει. Λιγάκι πρηστεί. Αλλά πόνο όχι. Και κάποιες φορές νιώθω πονακια που και που περιόδου και τσιμπήματα χαμηλά ποτέ δεξιά ποτέ αριστερά. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Εν τω μεταξύ το στήθος σας πονάει πολύ από την αρχή; εμένα δε με πονάει ιδιαίτερα.... Σε σημείο που ανησυχώ γιατί διαβάζω διαφορα.... Έχει απλά μια ευαισθησία.... Και τπτ παραπάνω όχι πόνο 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Είχα αρκετά πονάκια στην αρχή θυμάμαι. Είχε πρηστεί πολύ το στήθος μου, πονούσε αρκετά, αλλά αυτό γρήγορα πέρασε. Πάντως να μην τα παίρνεις πολύ υπόψιν σου αυτά που διαβάζεις, τα συμπτώματα διαφέρουν ακόμα και από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη. Εγώ, ας πούμε, δεν είχα ποτέ εμετούς, ζαλάδες κλπ. Φυσικά αν κάτι σε ανησυχεί να επικοινωνείς με τον γιατρό σου, απλώς μην περιμένεις να έχεις όλα τα συμπτώματα που ακούς να έχουν άλλες.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Mrs said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Στο στήθος ακομ. Δεν έχω πόνο μόνο μια ευαισθησία αλλά όχι πολύ σημαντική. Επίσης έχω πολλά αέρια και γουργουρητο στο στομάχι και το έντερο. Εσύ είχες ποτέ κάτι τέτοιο; νιώθω δηλαδή πολύ πρησμένο το έντερο μου.... Ενώ δεν είμαι δυσκοιλια... 

Δεν σημαίνει ότι θα έχεις όλα τα συμπτώματα (πρηξίματα, κράμπες, πονάκια, αναγούλες, ζαλάδες κλπ). Μπορεί κάποια κοπέλα να μην έχει καθόλου συμπτώματα ή να έχει διάφορα συμπτώματα σε διαφορετικό βαθμό σε διαφορετικές περιόδους. Δεν είναι  "υποχρεωτικό" να έχεις πονάκια στο στήθος. Εγώ σε όλη μου την εγκυμοσύνη αισθανόμουν την κοιλιά μου και το στήθος μου να πρήζονται, να ξεπρήζονται και τούμπαλιν. Αν αντιλαμβάνομαι σωστά είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη. Οπότε είναι λογικό να έχεις άγχος, καθώς είναι μια καινούργια εμπειρία. Θα μπορούσες και με τον γιατρό σου να μιλήσεις για να σε καθησυχάσει για κάποια πράγματα, αλλά από αυτά που μου λες δεν μου ακούγεται κάτι περίεργο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...