Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5η Εβδομάδα κύησης.


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.Εγω χτες πηρα την καλλιεργεια και βρεθηκε ουρεοπλασμα(μικροβιο στο τραχηλο,στο πρωτο υπερηχο μου ειπε ο γιατρος οτι ειχα τραχηλιτιδα)μου εδωσε αμοξιλ των 500 3 την ημερα για 12 ημερες.Απο προχτες εχω κατι τσιμπιματα εντονα δεξια χαμηλα οχι συνεχομενα σαν να με τρυπανε.Η γραμματεας του γιατρου μου ειπε οταν μου εδωσε την αντιβιωση οτι τα πονακια που εχω (απο 9-09) μπορει να μην ειναι συσπασεις αλλα να τα προκαλει αυτο το μικροβιο.Η συλληψη μου ειπε ο γιατρος εγινε περιπου μετα τις 14-09 και εγω εχω τους πονους απο τις 9-09 αρα λογικο ειναι να ευθυνεται το μικροβιο!Υπαρχει περιπτωση να εχω συσπασεις πριν ακομα γινει η συλληψη?Ειναι λιγο παραλογο νομιζω.Εσεις τι λετε ρε κοριτσια?Ειχε καμια παρομοια εμπειρια?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια.Εγω χτες πηρα την καλλιεργεια και βρεθηκε ουρεοπλασμα(μικροβιο στο τραχηλο,στο πρωτο υπερηχο μου ειπε ο γιατρος οτι ειχα τραχηλιτιδα)μου εδωσε αμοξιλ των 500 3 την ημερα για 12 ημερες.Απο προχτες εχω κατι τσιμπιματα εντονα δεξια χαμηλα οχι συνεχομενα σαν να με τρυπανε.Η γραμματεας του γιατρου μου ειπε οταν μου εδωσε την αντιβιωση οτι τα πονακια που εχω (απο 9-09) μπορει να μην ειναι συσπασεις αλλα να τα προκαλει αυτο το μικροβιο.Η συλληψη μου ειπε ο γιατρος εγινε περιπου μετα τις 14-09 και εγω εχω τους πονους απο τις 9-09 αρα λογικο ειναι να ευθυνεται το μικροβιο!Υπαρχει περιπτωση να εχω συσπασεις πριν ακομα γινει η συλληψη?Ειναι λιγο παραλογο νομιζω.Εσεις τι λετε ρε κοριτσια?Ειχε καμια παρομοια εμπειρια?Ευχαριστω

 

 

 

 

μαρια-ευγενια γεια σου:)

 

δεν εχω παρομοια εμπειρια ,πρωτη φορα το ακουω απο σενα...οπως το περιγραφεις φενεται παραλογο ...τι να πω.με τα φαρμακα που σου εδωσε πιστευω πως θα φυγει και θα αποκατασταθει το προβλημα.δεν ξερω τι να πω.συσπασεις πριν ακομα γινει η συλληψη??? με τον γιατρο σου μιλησες??

για τα πονακια εγω ξερω πως ειναι εξαιτιας της μητρας γιατι μεγαλωνει .και εγω ειχα κ ανα διαστηματα εχω .

Link to comment
Share on other sites

Tina μου δεν έχω σταθερό κύκλο και έτσι δεν γνωρίζω ακριβώς πότε περίμενα περίοδο ... είχα ένα προγραμματάκι στον υπολογιστή μου το οποίο κρατούσε όλες τις ημερομηνίες περιόδου και μου έβγαζε ημερομηνία επόμενης περιόδου υπολογίζοντας από τις τελευταίες 6 ημερομηνίες.... αυτό λοιπόν το προγραμματάκι μου είχε ως επόμενη περίοδο την 29/9 και η προηγούμενη μου ήταν 20/8... ενώ το πρώτο καφέ αιματάκι και η θετική τότε χοριακή (η οποία έδειχνε ότι διανύω την 4η εβδομάδα) ήταν στις 24/9 ... γι' αυτό σου λέω δεν έχω ιδέα πόσων εβδομάδων είμαι νομίζω όμως 6.

Αν μπορείς να υπολογίσεις εσύ να μου πεις την γνώμη σου με μεγάλη μου χαρά! :)

Link to comment
Share on other sites

Tina μου δεν έχω σταθερό κύκλο και έτσι δεν γνωρίζω ακριβώς πότε περίμενα περίοδο ... είχα ένα προγραμματάκι στον υπολογιστή μου το οποίο κρατούσε όλες τις ημερομηνίες περιόδου και μου έβγαζε ημερομηνία επόμενης περιόδου υπολογίζοντας από τις τελευταίες 6 ημερομηνίες.... αυτό λοιπόν το προγραμματάκι μου είχε ως επόμενη περίοδο την 29/9 και η προηγούμενη μου ήταν 20/8... ενώ το πρώτο καφέ αιματάκι και η θετική τότε χοριακή (η οποία έδειχνε ότι διανύω την 4η εβδομάδα) ήταν στις 24/9 ... γι' αυτό σου λέω δεν έχω ιδέα πόσων εβδομάδων είμαι νομίζω όμως 6.

Αν μπορείς να υπολογίσεις εσύ να μου πεις την γνώμη σου με μεγάλη μου χαρά! :)

 

Όταν πας για τον πρώτο υπέρηχο, θα υπολογίζει ο γιατρός βάσει μετρήσεων. Αν δεν έχεις σταθερό κύκλο, είναι πολύ δύσκολο να υπολογίσεις αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά θα με δει σήμερα ο γιατρός :(

Είχα πάλι αιματάκι σήμερα που ξύπνησα και πήρα τηλέφωνο για έκτακτο ραντεβού. Φοβάμαι πολύ :( :( :( Ξεκινάμε τώρα για να με δει .... μακάρι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα.Θελω τη βοηθεια σας.Πριν λιγο που ξυπνησα και πηγα τουαλετα με επιασε ενας πολυ δυνατος πονος στην κοιλια(οπως οταν θελουμε να ενεργηθουμε)χαμηλα,μου ερχοταν να κανω εμετο,με επιασε τρεμουλο και κρυος ιδρωτας για κανα 10λεπτο και τωρα ειμαι ενταξει.Αυτο εγινε πριν κανα μισαωρο και κατα τις 8 ειχα πιει το αμοξιλ.Εχει συμβει σε καμια?Φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά θα με δει σήμερα ο γιατρός :(

Είχα πάλι αιματάκι σήμερα που ξύπνησα και πήρα τηλέφωνο για έκτακτο ραντεβού. Φοβάμαι πολύ :( :( :( Ξεκινάμε τώρα για να με δει .... μακάρι να πάνε όλα καλά.

Αντε κοριτσακι μου ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις θετικη σκεψη.Περιμενω νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Αντε κοριτσακι μου ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις θετικη σκεψη.Περιμενω νεα σου

 

 

 

καλημερα Μαρια-Ευγενια .:)

το καλυτερο ειναι να ενημερωσεις τον γιατρο σου.εμενα προσωπικα δεν μου εχει συμβει ποτε.δεν ξερω να σου πω κατι αλλο.μην το αφησεις παντως, να παρεισ τηλ το γιατρο σου.κ μην ανησυχης ολα καλα θα πανε.

οταν εχεις νεα πεσ μου .θα ηθελα κ εγω να μαθω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά θα με δει σήμερα ο γιατρός :(

Είχα πάλι αιματάκι σήμερα που ξύπνησα και πήρα τηλέφωνο για έκτακτο ραντεβού. Φοβάμαι πολύ :( :( :( Ξεκινάμε τώρα για να με δει .... μακάρι να πάνε όλα καλά.

 

ιωαννα μου μην ταραζεσαι ,θα σε δει ο γιατρουλης σου κ θα σου πει καλη μου.

μην στενοχωριεσαι.ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα...

οταν εχεισ νεα πεσ μου .

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Θελω τη βοηθεια σας.Πριν λιγο που ξυπνησα και πηγα τουαλετα με επιασε ενας πολυ δυνατος πονος στην κοιλια(οπως οταν θελουμε να ενεργηθουμε)χαμηλα,μου ερχοταν να κανω εμετο,με επιασε τρεμουλο και κρυος ιδρωτας για κανα 10λεπτο και τωρα ειμαι ενταξει.Αυτο εγινε πριν κανα μισαωρο και κατα τις 8 ειχα πιει το αμοξιλ.Εχει συμβει σε καμια?Φιλακια

 

Κοριτσάκι μου το καλύτερο είναι να τα πεις με τον γιατρό σου ... δεν έχω ιδέα από τις αντιβιώσεις κτλ γιατί βασικά είμαι αλλεργική σχεδόν σε όλες αλλά όπως και να έχει τώρα που είσαι εγκυούλα πρέπει να προσέχεις διπλά και τριπλά και να ρωτάς τον γιατρό σου κατευθείαν αν κάτι δεν σου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα ήρθα και εγώ από τον γιατρό μου έκανε υπέρηχο στον οποίο είδαμε πεντακάθαρα τον σάκο και εμβρυακά ίχνη αλλά όχι καθαρά ακόμα και κλείσαμε ραντεβού πάλι στις 23 να δούμε αν είναι όλα καλά και να δούμε και να ακούσουμε το σποράκι. Μου είπε επίσης ότι αίμα και γενικά αποκόλληση δεν βλέπει σε καμία περίπτωση αλλά όπως και να έχει όταν κάνουμε τον δεύτερο υπέρηχο θα μπορεί να μoυ πει περισσότερα.

Μακάρι να πάνε όλα καλά ... :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ήρθα και εγώ από τον γιατρό μου έκανε υπέρηχο στον οποίο είδαμε πεντακάθαρα τον σάκο και εμβρυακά ίχνη αλλά όχι καθαρά ακόμα και κλείσαμε ραντεβού πάλι στις 23 να δούμε αν είναι όλα καλά και να δούμε και να ακούσουμε το σποράκι. Μου είπε επίσης ότι αίμα και γενικά αποκόλληση δεν βλέπει σε καμία περίπτωση αλλά όπως και να έχει όταν κάνουμε τον δεύτερο υπέρηχο θα μπορεί να μoυ πει περισσότερα.

Μακάρι να πάνε όλα καλά ... :)

 

 

 

μπραβο ιωαννα μου:!::!::-D ολα καλα λοιπον !χαρηκα πολυ κοριτσακι:P θα δεις κ το σπορακι την επομενη φορα !!υπομονη:wink:

για το αιματακι που ειχες τι σου ειπε ομως??τι το προκαλεσε?? ρωταω ενημερωτικα ..γιατι κ εγω εχω λιγο καφετι καποιεσ στιγμες κ ειμαι ξαπλα.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι δεν βλέπει πουθενά αίμα .... τον ρώτησα .. ίσως κάποια αποκόλληση? Και μου λέει σε καμιά περίπτωση! Και τότε λέω το αίμα? Και μου είπε ότι ίσως απλά καθαρίζει η μήτρα από υπολείμματα αλλά μέσα στα όργανα δεν βλέπει αίμα ... αχ κορίτσια κοιτάω τον υπέρηχο και κλαίω ... δεν το πιστεύω που να ακούσουμε κ καρδούλα θα λιποθυμήσω....:)

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι δεν βλέπει πουθενά αίμα .... τον ρώτησα .. ίσως κάποια αποκόλληση? Και μου λέει σε καμιά περίπτωση! Και τότε λέω το αίμα? Και μου είπε ότι ίσως απλά καθαρίζει η μήτρα από υπολείμματα αλλά μέσα στα όργανα δεν βλέπει αίμα ... αχ κορίτσια κοιτάω τον υπέρηχο και κλαίω ... δεν το πιστεύω που να ακούσουμε κ καρδούλα θα λιποθυμήσω....:)

 

 

ολα τελεια θα πανε ιωαννα μου!! :Dμην ανησυχεις:!::!::wink:

ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ήρθα και εγώ από τον γιατρό μου έκανε υπέρηχο στον οποίο είδαμε πεντακάθαρα τον σάκο και εμβρυακά ίχνη αλλά όχι καθαρά ακόμα και κλείσαμε ραντεβού πάλι στις 23 να δούμε αν είναι όλα καλά και να δούμε και να ακούσουμε το σποράκι. Μου είπε επίσης ότι αίμα και γενικά αποκόλληση δεν βλέπει σε καμία περίπτωση αλλά όπως και να έχει όταν κάνουμε τον δεύτερο υπέρηχο θα μπορεί να μoυ πει περισσότερα.

Μακάρι να πάνε όλα καλά ... :)

Μπραβο κοριτσακι μου ειδες ολα καλα πηγανε.Μην ανησυχεις σου ευχομαι να εχεις μια τελεια και τελειομηνη εγκυμοσυνη σε σενα αλλα και σε ολες μας.Να σε ρωτησω κατι τι φολικο οξυ παιρνεις?Και τι διαφορα εχει το φυλικο των 5mg με το φυλικο των 400mg?Φανταζομαι εχει να κανει με τις αναγκες της καθε γυναικας.Εγω παρατηρησα τωρα οτι πανω στο φακελο μου,μου ειχε γραψει να παρω το FOLIDEX των 400 αλλα στο χαρτι για το φαρμακειο μου ειχε γραψει το FELICINE των 5

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο κοριτσακι μου ειδες ολα καλα πηγανε.Μην ανησυχεις σου ευχομαι να εχεις μια τελεια και τελειομηνη εγκυμοσυνη σε σενα αλλα και σε ολες μας.Να σε ρωτησω κατι τι φολικο οξυ παιρνεις?Και τι διαφορα εχει το φυλικο των 5mg με το φυλικο των 400mg?Φανταζομαι εχει να κανει με τις αναγκες της καθε γυναικας.Εγω παρατηρησα τωρα οτι πανω στο φακελο μου,μου ειχε γραψει να παρω το FOLIDEX των 400 αλλα στο χαρτι για το φαρμακειο μου ειχε γραψει το FELICINE των 5

 

Κοριτσάκι μου δεν ξέρω για φυλικό οξύ εμένα ακόμα δεν μου έδωσε τίποτα γιατί έχω 47 αιματοκρίτη και 148 σίδηρο ... είμαι χρόνια στους εθελοντές αιμοδότες και δεν έχω θέμα με αιματοκρίτη και τέτοια ίσως γι'αυτό δεν μου έδωσε κάτι .. μόνο προγεστερόνη μου έδωσε 2 το πρωί 2 το βράδυ και μου είπε να τα χρησιμοποιώ όπως με βολεύει κολπικά ή από το στόμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου δεν ξέρω για φυλικό οξύ εμένα ακόμα δεν μου έδωσε τίποτα γιατί έχω 47 αιματοκρίτη και 148 σίδηρο ... είμαι χρόνια στους εθελοντές αιμοδότες και δεν έχω θέμα με αιματοκρίτη και τέτοια ίσως γι'αυτό δεν μου έδωσε κάτι .. μόνο προγεστερόνη μου έδωσε 2 το πρωί 2 το βράδυ και μου είπε να τα χρησιμοποιώ όπως με βολεύει κολπικά ή από το στόμα.

 

Φολικό οξύ πρέπει να παίρνουμε ασχέτως αιματοκρίτη. Βοηθάει στην σωστή ανάπτυξη του εμβρύου και αποτρέπει από το να δημιουργηθούν διάφορα προβλήματα που έχουν να κάνουν με το κεντρικό νευρικό σύστημα και τον εγκέφαλο. Ρώτα το γιατρό σου γιατί δεν σου το έγραψε, ίσως να το ξέχασε. Το φολικό οξύ καλό είναι να το παίρνουμε και πριν μείνουμε έγκυες, στο διάστημα που προσπαθούμε. Λένε μέχρι και 6 μήνες πριν συλλάβουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί ξύπνησα με πόνο χαμηλά ο οποίος πήγαινε κι ερχόταν αλλά επειδή σταμάτησε μετά από λίγο, πρέπει να ήταν από τη μήτρα που μεγαλώνει, ούτε αίμα είχα ούτε τίποτε άλλο που να με θορυβήσει. Απλά διαπίστωσα ότι δεν χωράω πια στα τζιν μου, μου κάνουν μεν αλλά με πιέζουν απίστευτα στην κοιλιά!!!!

tta929a.aspx
Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί ξύπνησα με πόνο χαμηλά ο οποίος πήγαινε κι ερχόταν αλλά επειδή σταμάτησε μετά από λίγο, πρέπει να ήταν από τη μήτρα που μεγαλώνει, ούτε αίμα είχα ούτε τίποτε άλλο που να με θορυβήσει. Απλά διαπίστωσα ότι δεν χωράω πια στα τζιν μου, μου κάνουν μεν αλλά με πιέζουν απίστευτα στην κοιλιά!!!!

 

Eίναι λογικό, μεγαλώνει η μήτρα και πιέζει όλα τα εσωτερικά όργανα. Κι εγώ με το κουμπί ανοιχτό κυκλοφορώ. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,πρωτα απο ολα με το καλο κ να πανε ολα καλα..εγω απο την πρωτη στιγμη μεχρι κ τωρα που σου γραφω ειχα κ εχω πονακια ποτε πολι λιγο ποτε ολο το βραδυ κ παει λεγοντας,ρωτησα τον γιατρο κ μου ειπε ειναι φυσιολογικο,αλλα εσυ πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο γτ ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος...εγω απο χθες ποναω πισω κ ψηλα εντονα κ δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ,κ αυτην τιν στιγμη το ιδιο,οποτε εχουμε μαλλον το νεφρο ατυχησασα ειμαι ολα στραβα μου πανε,παναγια μου να μας εχεις ολους καλα κ να εχουμε καλη εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπε τίποτα για φυλικό οξύ .... τι να πω .. θα τον πάρω τηλέφωνο σήμερα να ρωτήσω γιατί δεν μου το έδωσε ...υπάρχει περίπτωση με κάποια εξέταση του προγεννητικού ελέγχου να είδε ότι δεν το χρειάζομαι?

Όπως έχω γράψει και σε άλλο post πήγα σε έναν γνωστό γιατρό της Αθήνας ο οποίος είχε τρελή δουλειά και η αλήθεια είναι ότι δεν μου αφιέρωσε και πολύ χρόνο ...όλη η διαδικασία διήρκησε κάπου 5 λεπτά και 1-2 λεπτά μετά που μου έγραψε μία δύο εξετάσεις που έλειπαν από τον προγεννητικό. Τι να πω ... αν καταλάβω ότι δεν ασχολήθηκε μαζί μου όσο έπρεπε δεν ξαναπάω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπε τίποτα για φυλικό οξύ .... τι να πω .. θα τον πάρω τηλέφωνο σήμερα να ρωτήσω γιατί δεν μου το έδωσε ...υπάρχει περίπτωση με κάποια εξέταση του προγεννητικού ελέγχου να είδε ότι δεν το χρειάζομαι?

Όπως έχω γράψει και σε άλλο post πήγα σε έναν γνωστό γιατρό της Αθήνας ο οποίος είχε τρελή δουλειά και η αλήθεια είναι ότι δεν μου αφιέρωσε και πολύ χρόνο ...όλη η διαδικασία διήρκησε κάπου 5 λεπτά και 1-2 λεπτά μετά που μου έγραψε μία δύο εξετάσεις που έλειπαν από τον προγεννητικό. Τι να πω ... αν καταλάβω ότι δεν ασχολήθηκε μαζί μου όσο έπρεπε δεν ξαναπάω.

 

ΟΛΕΣ το χρειαζόμαστε. Δεν έχω ακούσει ούτε μία περίπτωση εγκύου που δεν το παίρνει. Είσαι η πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ το χρειαζόμαστε. Δεν έχω ακούσει ούτε μία περίπτωση εγκύου που δεν το παίρνει. Είσαι η πρώτη.

 

Για το φολικο οξυ συμφωνω και εγω.ολες οι μελλουσες μαμαδες το παιρνουνε.ειναι απαραιτητο το πιο βασικο!!

 

θα ηθελα να ρωτησω κατι ασχετο newbie.αυτο που βαζεις τους μηνες που εισαι εγκυος πως το βαζεις και που το βρισκεις???ειναι πολυ γλυκουλι:oops:

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα κανενα συμπτωμα σε ολη την εγκυμοσυνη εκτος απο την ωρα που επλενα τα δοντια μου το πρωι και αναγουλιαζα με την οδοντοκρεμα. κατα καιρους θυμαμαι και μερικους πονοκεφαλους. επισης αρχισε η οσφρηση μου να ειναι πιο δυνατη. σε 2 εγκυμοσυνες δεν εκανα εναν εμετο λογω εγκυμοσυνης ουτε πρηξιμο ουτε τιποτα....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι και εγω α) καινουρια στο forum και β) εγκυος μολις 5 εβδομαδων. Εχω κανει τεστ εγκυμοσυνης (θετικο) και υπερηχο στη γυναικολογο (πηγα αρκετα νωρις βεβαια και φυσικα δεν ακουσαμε καρδουλα) και μου εγραψε μονο φυλλικο οξύ, το Folidex των 400 μg. Επειδη διαβαζα παραπανω για φυλλικό οξύ των 5 mg ή των 400 mg (!!!), μηπως εγω παιρνω πολυ μικρη ποσοτητα ή το Folidex των 400 είναι μονο μg (και οχι mg)?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...