Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5η Εβδομάδα κύησης.


Recommended Posts

Γιατι δεν ειπες εχθες ακριβως ποτε ειχες την 1371 και λεω μηπως η δικη μου επρεπε να ανεβει και αλλο γιατι δεν ειναι σαν τη δικη σου.Καταλαβες?Η δικη σου ανεβηκε παρα πολυ σε μια εβδομαδα για αυτο.(σε σχεση με τα νουμερα τα δικα μου παντα) :)

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η χοριακή είναι καλό να είναι ψηλή (και η δική σου προφανώς είναι) αλλά μια τιμή από μόνη της δε δείχνει τίποτα. Δηλ. το μόνο που μπορεί να δείξει ότι τα πράγματα πάνε καλά είναι όταν μετά από 48 ώρες διπλασιάζεται η τιμή της χοριακής. Με τόσο ψηλή τιμή σαν τη δική σου πιστεύω δεν χρειάζεται να ανησυχείς, θα τα δει όλα ο γιατρός σου στον υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ειπες εχθες ακριβως ποτε ειχες την 1371 και λεω μηπως η δικη μου επρεπε να ανεβει και αλλο γιατι δεν ειναι σαν τη δικη σου.Καταλαβες?Η δικη σου ανεβηκε παρα πολυ σε μια εβδομαδα για αυτο.(σε σχεση με τα νουμερα τα δικα μου παντα) :)

 

 

απο αυτα που εχω διαβασει λενε πως η χοριακη διπλασιαζεται καθε 48-72 ωρες.αρα πιστευω ειναι φυσιολογικη. σε καθε εγκυμοσυνη και οργανισμο ειναι διαφορετικα .εγω ειμαι στην 5 εβδομαδα και 4 ημερες.

εσυ ποσο εισαι?τι τιμη ειχες στην χοριακη σου?

Link to comment
Share on other sites

η χοριακή είναι καλό να είναι ψηλή (και η δική σου προφανώς είναι) αλλά μια τιμή από μόνη της δε δείχνει τίποτα. Δηλ. το μόνο που μπορεί να δείξει ότι τα πράγματα πάνε καλά είναι όταν μετά από 48 ώρες διπλασιάζεται η τιμή της χοριακής. Με τόσο ψηλή τιμή σαν τη δική σου πιστεύω δεν χρειάζεται να ανησυχείς, θα τα δει όλα ο γιατρός σου στον υπέρηχο.

 

 

 

Σιγουρα ναι. ο γιατρος σου δινει μια πιο ολοκληρωμενη εικονα των γεγονοτων.ας ειναι οπως θελει,αρκει να ειναι ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

5 εβδομαδων και 2 ημερων ειμαι.Την προηγουμενη εβδομαδα ειχα 320 και τη Δευτερα ειχα 2.500 για αυτο μου φανηκε παραξενο.Εβδομαδα δεν εκλεισα (συγκεκριμενα 4 μερες διαφορα ειχαν οι 2 χοριακες).Απλα μου φανηκε οτι επρεπε να αυξηθει και αλλο.Τελος παντων αρκει που ανεβαινουν :P

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 εβδομαδων και 2 ημερων ειμαι.Την προηγουμενη εβδομαδα ειχα 320 και τη Δευτερα ειχα 2.500 για αυτο μου φανηκε παραξενο.Εβδομαδα δεν εκλεισα (συγκεκριμενα 4 μερες διαφορα ειχαν οι 2 χοριακες).Απλα μου φανηκε οτι επρεπε να αυξηθει και αλλο.Τελος παντων αρκει που ανεβαινουν :P

 

 

ακριβως ελενα μου σημασια εχει που ανεβαινουνε οι τιμες:P στην καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικα,δεν ξερω τι να πω κ εγω:o

δεν υπαρχει θεμα ανησυχιασ ομως .εισαι μια χαρα!! και ευχομαι ολοψυχα να ειναι τελεια η εγκυμοσυνη σου και να την απολαυσης :)

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ελενα μου σημασια εχει που ανεβαινουνε οι τιμες:P στην καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικα,δεν ξερω τι να πω κ εγω:o

δεν υπαρχει θεμα ανησυχιασ ομως .εισαι μια χαρα!! και ευχομαι ολοψυχα να ειναι τελεια η εγκυμοσυνη σου και να την απολαυσης :)

 

 

 

 

για οτιδηποτε νεοτερο παντως θα σε ενημερωσω αυριο που θα παω στο γιατρο :o

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ να εχεις μια πολυ ομορφη εγκυμοσυνη χωρις προβληματα και συμπτωματα :P ακομα δεν εχουμε αλλα σιγουρα απο την επομενη εβδομαδα θα εχουμε σιγουρα :) 2 μερες διαφορα εχουμε χιχιχι.Στον γυναικολογο εχεις παει?Εγω περιμενω ακομα 2 εξετασεις και μετα!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Εγώ είμαι έγκυος 5 εβδ!Έκανα την προηγούμενη Τετάρτη 28/9 χοριακή και βγήκε 593,13 και ξαναέκανα σήμερα (5ημέρες μετά) και βγήκε 4872,09!!Από τους υπολογισμούς μου καθε 48ώρες να διπλασιάζεται είναι χαμηλό γιατί υπολόγιζα ότι θα έπρεπε να ήταν κάπου 9800.

Πήρα το γιατρό μου και μου είπε ότι είναι καλή και την Τρίτη να την επαναλάβω αλλά ανησυχω!

Ποια είναι η γνώμη σας?Πως την βλέπετε?

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια φρεσκοεγγυούλα!!!

Με το καλό και ο πρώτος υπέρηχος!

η χοριακή είναι καλό να είναι ψηλή (και η δική σου προφανώς είναι) αλλά μια τιμή από μόνη της δε δείχνει τίποτα. Δηλ. το μόνο που μπορεί να δείξει ότι τα πράγματα πάνε καλά είναι όταν μετά από 48 ώρες διπλασιάζεται η τιμή της χοριακής. Με τόσο ψηλή τιμή σαν τη δική σου πιστεύω δεν χρειάζεται να ανησυχείς, θα τα δει όλα ο γιατρός σου στον υπέρηχο.

συμφωνώ με την ksena! αν ξέρεις πόσο ήταν πρίν κάποιες ημέρες και υπερδιαπλασιάζεται ανα 48ωρό πιθανό να είναι δίδυμα. Από μόνη της μια τιμή δε λέει κάτι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!Εγώ είμαι έγκυος 5 εβδ!Έκανα την προηγούμενη Τετάρτη 28/9 χοριακή και βγήκε 593,13 και ξαναέκανα σήμερα (5ημέρες μετά) και βγήκε 4872,09!!Από τους υπολογισμούς μου καθε 48ώρες να διπλασιάζεται είναι χαμηλό γιατί υπολόγιζα ότι θα έπρεπε να ήταν κάπου 9800.

Πήρα το γιατρό μου και μου είπε ότι είναι καλή και την Τρίτη να την επαναλάβω αλλά ανησυχω!

Ποια είναι η γνώμη σας?Πως την βλέπετε?

βρε κορίτσι τί περνάς, λάθος υπολογισμούς έκανες καλό μου, αν ήταν 4 μέρες μετά θα έπρεπε την δευτερη μέρα να διπλασιαστεί, άρα να πάει 1200, σωστά? και την τέταρτη να ξαναδιπλασιαστεί, άρα να πάει 2400, και την 6η να είναι 4800, σωστά? Είσαι τέλεια! Φιλιά!!

Κριμά να μην ήξερα κι γω τότε ότι πρέπει να διπλασιάζεται ανα 48 ώρες. Θα είχα γλιτώσει τόσο άγχος!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσι τί περνάς, λάθος υπολογισμούς έκανες καλό μου, αν ήταν 4 μέρες μετά θα έπρεπε την δευτερη μέρα να διπλασιαστεί, άρα να πάει 1200, σωστά? και την τέταρτη να ξαναδιπλασιαστεί, άρα να πάει 2400, και την 6η να είναι 4800, σωστά? Είσαι τέλεια! Φιλιά!!

Κριμά να μην ήξερα κι γω τότε ότι πρέπει να διπλασιάζεται ανα 48 ώρες. Θα είχα γλιτώσει τόσο άγχος!!!

 

την έκανα τετάρτη σωστά?οπότε Παρασκευή 1200, Κυριακή 2400 , Τρίτη 4800 και Πεμπτη 9600!Τι δεν υπολόγισα σωστά?Οχι τίποτα γιατί έχω σαστίσει και μπορεί να ξέχασα νακάνω και πρόσθεση!!!!

Link to comment
Share on other sites

βγήκε 593,13 και ξαναέκανα σήμερα (5ημέρες μετά) και βγήκε 4872,09!!
δεν είναι 5 μέρες μετά? Συγνώμη αν δεν είδα κάτι καλά εγώ και σε μπέρδεψα, είμαι δουλειά και σε διαβάζω σπαστά

Και βδομάδα να είναι μια χαρά είσαι, δες για τις 6 μέρες πόσο βγαίνει!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι 5 μέρες μετά? Συγνώμη αν δεν είδα κάτι καλά εγώ και σε μπέρδεψα, είμαι δουλειά και σε διαβάζω σπαστά

Και βδομάδα να είναι μια χαρά είσαι, δες για τις 6 μέρες πόσο βγαίνει!

 

Συγνώμη δικό μου τυπογραφικό λάθος από βιασύνη ήταν!!Την έκανα την προηγούμενη Τετάρτη και σήμερα Πέμπτη (κοντά 8 ημέρες)!!!

Έχω σαστίσει λίγο!Συγνώμη!!

Link to comment
Share on other sites

την έκανα τετάρτη σωστά?οπότε Παρασκευή 1200, Κυριακή 2400 , Τρίτη 4800 και Πεμπτη 9600

ωραία πάμε πάλι λοιπόν με τις μέρες αφού μπουρδουκλωθήκαμε πριν

Εχουμε και λέμε

Τετάρτη 590

Παρασκευη 1180

Κυριακή 2360

Τρίτη 4720

Πέμπτη (σήμερα δηλαδή θα έπρεπε να είναι κάπου) 9440,

συμφωνούμε ώς εδώ και οι δυό νομίζω, ΟΚ?

Είπες ότι έκανες σήμερα, 6/10 ημέρα Πέμπτη και βγήκε 4900, και ανησυχείς επειδή δεν διπλασιάσστηκε ακριβώς αλλά είσαι "μια μέρα πίσω" έτσι?

Και ο γιατρός σου είπε είναι καλή και να την επαναλάβεις. Δεν βρίσκω κάτι κακό, είδα ότι έκανες εξωσωματική και φαντάζομαι έχεις εμπιστοσύνη του γιατρού σου για να είσαι μαζί του σε τόσο δύσκολα πράγματα, οπότε γιατί ανησυχείς? Στις εξωσωματικές δεν ξέρω αν παίζει κάτι διαφορετικό, αλλά ξέρω γενικά πως πρέπει περίπου να διπλασιάζεται ανα 48 ή το πολύ 72 ώρες οπότε πάλι καλά είσαι!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραία πάμε πάλι λοιπόν με τις μέρες αφού μπουρδουκλωθήκαμε πριν

Εχουμε και λέμε

Τετάρτη 590

Παρασκευη 1180

Κυριακή 2360

Τρίτη 4720

Πέμπτη (σήμερα δηλαδή θα έπρεπε να είναι κάπου) 9440,

συμφωνούμε ώς εδώ και οι δυό νομίζω, ΟΚ?

Είπες ότι έκανες σήμερα, 6/10 ημέρα Πέμπτη και βγήκε 4900, και ανησυχείς επειδή δεν διπλασιάσστηκε ακριβώς αλλά είσαι "μια μέρα πίσω" έτσι?

Και ο γιατρός σου είπε είναι καλή και να την επαναλάβεις. Δεν βρίσκω κάτι κακό, είδα ότι έκανες εξωσωματική και φαντάζομαι έχεις εμπιστοσύνη του γιατρού σου για να είσαι μαζί του σε τόσο δύσκολα πράγματα, οπότε γιατί ανησυχείς? Στις εξωσωματικές δεν ξέρω αν παίζει κάτι διαφορετικό, αλλά ξέρω γενικά πως πρέπει περίπου να διπλασιάζεται ανα 48 ή το πολύ 72 ώρες οπότε πάλι καλά είσαι!

 

 

 

 

 

μην ανησυχης καθολου ειναι πολυ καλη η χοριακη σου:eek: καλωσηρθες στην παρεουλα !!και εγω καινουργιο αιμα ειμαι:P ολα καλα θα πανε :!::!:

να εχεισ μια καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι !και οτι θελεις εδω τα κοριτσια βοηθανε παρα πολυ:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Οσο καιρο διαβαζω εδω στο φορουμ βλεπω οτι σχεδον ολες οι εγκυμονουσες ανησυχουν για τα παντα και για το παραμικρο.Στην αρχη που δεν εμπαινα στο διαδυκτιο να ψαχνομαι περι εγκυμοσυνης κτλ δεν με απασχολουσε τιποτα,ουτε αγχονομουν το οτι δεν ειχα συμπτωματα.Ειναι το πιο μεγαλο λαθος το να διαβαζεται αρθα για την εγκυμοσυνη και να τα συγκρινετε μαζι σας,οχι οτι δεν βοηθανε δηλαδη απλα να μην πιστευουμε τα παντα οτι γραφουν.Αν παρατηρισεις σε καθε διαφορετικο σαιτ γραφει και απο κατι διαφορετικο για καθε εγκυμοσυνη.Γι'αυτο να ενημερωνεσαι μεν αλλα μην τα πιστευεις ολα και αγχονεσαι!!Αν μπεις εδω και διαβασεις μερικα θεματα θα δεις οτι ολες οι κοπελες που ειναι εγκυος ολες ειναι διαφορετικες οπως και οι γεννες τους,μοιαζουν μεν αλλα δεν εχουμε ολες τα ιδια συμπτωματα πχ.

Κοιτα να εισαι ηρεμη για το μωρακι σου για να εχει και αυτο μια ομορφη διαμονη στη κοιλιτσα σου!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Οσο καιρο διαβαζω εδω στο φορουμ βλεπω οτι σχεδον ολες οι εγκυμονουσες ανησυχουν για τα παντα και για το παραμικρο.Στην αρχη που δεν εμπαινα στο διαδυκτιο να ψαχνομαι περι εγκυμοσυνης κτλ δεν με απασχολουσε τιποτα,ουτε αγχονομουν το οτι δεν ειχα συμπτωματα.Ειναι το πιο μεγαλο λαθος το να διαβαζεται αρθα για την εγκυμοσυνη και να τα συγκρινετε μαζι σας,οχι οτι δεν βοηθανε δηλαδη απλα να μην πιστευουμε τα παντα οτι γραφουν.Αν παρατηρισεις σε καθε διαφορετικο σαιτ γραφει και απο κατι διαφορετικο για καθε εγκυμοσυνη.Γι'αυτο να ενημερωνεσαι μεν αλλα μην τα πιστευεις ολα και αγχονεσαι!!Αν μπεις εδω και διαβασεις μερικα θεματα θα δεις οτι ολες οι κοπελες που ειναι εγκυος ολες ειναι διαφορετικες οπως και οι γεννες τους,μοιαζουν μεν αλλα δεν εχουμε ολες τα ιδια συμπτωματα πχ.

Κοιτα να εισαι ηρεμη για το μωρακι σου για να εχει και αυτο μια ομορφη διαμονη στη κοιλιτσα σου!

 

 

 

 

Εχεις απόλυτο δίκαιο,το ξερω και προσπαθω να είμαι ήρεμη και να μην ανγχωνομαι,απλα ξερεις.....ειναι η τριτη φορα και ομολογο πως φοβαμαι λιγο.θελω τοσο πολυ ενα παιδι ,παρακαλαω την παναγια να βαλει το χερακι της να ειναι ολα καλα αυτη την φορα.

Ξημερώματα σηκωθηκα για αλλη μια φορα και πηγα στην τουαλετα,ειδα ενα ελαχιστο καφε στο χαρτακι.σταγονα,ουτε καν καφε ισως πιο ανοιχτο ,παντωσ λιγο διαφορετικο απο το κανονικο.η αληθεια ειναι πως ανησυχησα και φοβηθηκα μηπως αυτο το ελαχιστο καφετι γινη ροζ..και μετα κοκκινο.καταλαβαινεις φανταζομαι τι θελω να πω.δεν κοιμηθηκα απο εκεινη την ωρα .:(

τωρα ειμαι χαλαρη,απλα εχω κατι πονακια χαμηλα ,αλλα το απογευμα εχω ραντεβου με τον γιατρο μου εξαλου.οποτε....θα μαθω

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ να εχεις μια πολυ ομορφη εγκυμοσυνη χωρις προβληματα και συμπτωματα :P ακομα δεν εχουμε αλλα σιγουρα απο την επομενη εβδομαδα θα εχουμε σιγουρα :) 2 μερες διαφορα εχουμε χιχιχι.Στον γυναικολογο εχεις παει?Εγω περιμενω ακομα 2 εξετασεις και μετα!

 

 

 

 

τι εννοεις εαν εχω παει στον γυναικολογο ?φυσικα και εχω παει!εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πάρε το γιατρό σου να του περιγράψεις τον πόνο ώστε να σου φύγουν οι ανησυχίες! Μη ντρέπεσαι! Θα δείς όλα καλά θα είναι :wink:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πάρε το γιατρό σου να του περιγράψεις τον πόνο ώστε να σου φύγουν οι ανησυχίες! Μη ντρέπεσαι! Θα δείς όλα καλά θα είναι :wink:

 

 

εχω ραντεβου το απογευμα με τον γιατρο,απλα καταλαβαινεις.πλεον ανησυχω με το παραμικρο.ειναι φυσιολογικα τα πονακια χαμηλα ?γνωριζεις εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά πρέπει να είναι, λίγο έως πολύ όλες έχουμε, κάποιες φορές κι γω έχω περισσότερα άλλες καθόλου. Υπομονή θα δείς όλα καλά θα είναι το απόγευμα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά πρέπει να είναι, λίγο έως πολύ όλες έχουμε, κάποιες φορές κι γω έχω περισσότερα άλλες καθόλου. Υπομονή θα δείς όλα καλά θα είναι το απόγευμα!

 

 

 

και εγω ετσι πιστευω:rolleyes: να σαι καλα dimmi mou:!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...