Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5η Εβδομάδα κύησης.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι νέο μέλος σε αυτό το όμορφο περιβάλλον σας :D και τόσο σημαντικό site για τους νέους γονείς ,και όχι μονο φυσικά.

Εγώ βρίσκομαι στην 5η εβδομάδα κύησης ,ελπίζοντας αυτή την φορά να πάνε όλα καλά ,γιατι έιχα μια αποβολή στο παρελθόν ,και μια παλινδρόμηση.Δύσκολη κατάσταση .

Ηθελα να ρωτήσω επειδη ενημερωνομαι απο το διαδίκτυο φυσικα,πως την 5η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ξεκινανε τα πιο εντονα συμπτωματα της εγκυμοσυνης όπως: ναυτία-εμετοί, πόνοι και πρήξιμο στο στήθος.Αυτό ισχύει πάντα και σε όλες τις εγκυμοσυνες? Είμαι συγκεκριμένα 5 εβδομαδων και 4 ημερών αλλά δεν έχω κανένα απο αυτά τα συμπτώματα που διαβαζω συνεχώς στα site που αφορούν την εγκυμοσύνη, και ανησυχώ λιγάκι :( Η χοριακή μου βέβαια αυτή την φορά βγήκε πολυ καλή 1360 ,σε σχέση με τις υπόλοιπες αποτυχημένες εγκυμοσύνες μου που ήτανε 460 και 680.

Πείτε μου παρακαλω πολυ ,ισχύουνε πάντα αυτά τα συμπτώματα? η δεν έχει σημασία?

 

Ευχαριστώ πολύ:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Τινα :)

 

Και εγω 5 εβδομαδων ειμαι και να σου πω οτι εχω ελαχιστα συμπτωματα!πρηξιμο στο στηθος οπως καθε μηνα. α και κατι πονακια χαμηλα τιποτα αλλο.

Λενε οτι ξεκινανε απο την 6η εβδομαδα τα εντονα αν ειναι να εχεις αλλα υπαρχουν πολλες γυναικες που δεν εχουν καθολου συμπτωματα οποτε δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου, είναι πάρα πολύ νωρίς και η χοριακή σου τέλεια. Τα συμπτώματα θα έρθουν αργότερα, οπότε να χαρείς τώρα όσο μπορείς! Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Τινα :)

 

Και εγω 5 εβδομαδων ειμαι και να σου πω οτι εχω ελαχιστα συμπτωματα!πρηξιμο στο στηθος οπως καθε μηνα. α και κατι πονακια χαμηλα τιποτα αλλο.

Λενε οτι ξεκινανε απο την 6η εβδομαδα τα εντονα αν ειναι να εχεις αλλα υπαρχουν πολλες γυναικες που δεν εχουν καθολου συμπτωματα οποτε δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.

 

 

 

ΕΛΕΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :-D

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου, είναι πάρα πολύ νωρίς και η χοριακή σου τέλεια. Τα συμπτώματα θα έρθουν αργότερα, οπότε να χαρείς τώρα όσο μπορείς! Με το καλό το μωράκι σου!

 

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ STER :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι νέο μέλος σε αυτό το όμορφο περιβάλλον σας :D και τόσο σημαντικό site για τους νέους γονείς ,και όχι μονο φυσικά.

Εγώ βρίσκομαι στην 5η εβδομάδα κύησης ,ελπίζοντας αυτή την φορά να πάνε όλα καλά ,γιατι έιχα μια αποβολή στο παρελθόν ,και μια παλινδρόμηση.Δύσκολη κατάσταση .

Ηθελα να ρωτήσω επειδη ενημερωνομαι απο το διαδίκτυο φυσικα,πως την 5η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ξεκινανε τα πιο εντονα συμπτωματα της εγκυμοσυνης όπως: ναυτία-εμετοί, πόνοι και πρήξιμο στο στήθος.Αυτό ισχύει πάντα και σε όλες τις εγκυμοσυνες? Είμαι συγκεκριμένα 5 εβδομαδων και 4 ημερών αλλά δεν έχω κανένα απο αυτά τα συμπτώματα που διαβαζω συνεχώς στα site που αφορούν την εγκυμοσύνη, και ανησυχώ λιγάκι :( Η χοριακή μου βέβαια αυτή την φορά βγήκε πολυ καλή 1360 ,σε σχέση με τις υπόλοιπες αποτυχημένες εγκυμοσύνες μου που ήτανε 460 και 680.

Πείτε μου παρακαλω πολυ ,ισχύουνε πάντα αυτά τα συμπτώματα? η δεν έχει σημασία?

 

Ευχαριστώ πολύ:P

 

καλησπερα κουκλα μου....με το καλο να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη....να μην ανησυχεις....ουτε εγω εχω ουτε εμετους ουτε τιποτα μονο πονο στο στηθος και ζαλαδες που κ που....παντως μετα απο την μικρη μου πειρα ενα εχω να σου πω....μην μπεις στην διαδικασια της χοριακης και αγχωνεσαι....στις 2 προηγουμενες(αποτυχημενες μου εγκυμοσυνες)ειχα τρελαθει με τις χοριακες....μην μπαινεις στην διαδικασια να αγχωνεσαι μονο αγχος σου προκαλει...ανεβηκε?θα κατεβει?γιατι δεν ανεβηκε πολυ???κοιταξε να το απολαυσεις και να ηρεμησεις κ ολα θα πανε καλα.....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις κοριτσάκι καθόλου. Ούτε εγω είχα συμπτωματα μέχρι την έκτη βδομάδα και είχα ζητήσει συμβουλή στο forum όπωσ κ εσύ. Είχα πάρει και τον γιατρό μου τηλ κ του είχα πει οτι δεν εχω συμπτώματα. Μου είπε και ξαναέκανα μια χοριακή να δούμε αν ανεβαίνει σωστά. Όντως είχα ανέβει πολύ και εγώ ησύχασα. μετά από 2 μέρεσ άρχισαν και τα συμπτώματα δλδ οι ναιτίεσ και οι εμετοι. Όπως κ εσύ έτσι αγχώνομαι κ εγώ, όλο οτι κατι θα πάει στραβά. Δεν κάνει όμως καλό, πρέπει να σκεφτόμαστε και το μωράκι μας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

εμενα τα συμπτωματα αρχισαν την 7 εβδομαδα πριξημο στο στηθος δεν ειχα ποτε

η αδερφη μου παλι δεν ειχε ποτε συμπτωματα περα απο πονακια κ λιγο πρηξιμο στο στηθος καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη θα το δεις στο δευτερο

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Κι εγω ειμαι στην 5η εβδομαδα και δεν εχω κανενα συμπτωμα μονο το στηθος μου ποναει ακι οι ζαλαδες που εχω προερχονατι απο τα χαπια των συσπασεων που παιρνω.Εγω εκανα χοριακη μονο στην αρχη δυο φορες η οποια ανεβαινε κανονικα πρεπει να ξανακανω?Δεν μου ειπε κατι ο γιατρος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται από τον οργανισμό της κάθε γυναίκας, εγώ ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε σε αυτήν που διανύω τώρα είχα συμπτώματα τύπου ναυτίες, ζαλάδες, ανακατωσούρες, η μόνη ενόχληση που είχα και εξακολουθώ να έχω είναι πόνοι χαμηλά στην κοιλιά και μουδιάσματα των χεριών κυρίως την ώρα του ύπνου... τι να πω...Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και μην αγχώνεσαι όσο μπορείς ! :)

eNortjKzUjIyMjA2tVSyBlwwFW8C0g,,43.pngeNortjKzUjIyMjA2M1CyBlwwFVgCyg,,70.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας:)

 

σημερα εκανα μια δευτερη χοριακη και μολις πηρα τα αποτελεσματα,26.026!!!.ειμαι 5 εβδομαδες και 4 ημερες.φανταζομαι πως ειναι αρκετα καλη ετσι δεν ειναι???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας:)

 

σημερα εκανα μια δευτερη χοριακη να δω που βρισκεται ,τα αποτελεσματα ητανε 26.026!!!φανταζομαι πως ειναι αρκετα καλη για 5η εβδομαδα και 4 ημερες που ειμαι. ετσι δεν ειναι:?::?:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολες σας κοριτσακια:))) εγω παλι εχω προβλημα με τον υπνο:confused: δεν κοιμαμαι καθολου καλα,σηκωνομαι καθε μια ωρα για τουαλετα .εχω κουραστει να την επισκεπτομαι.νιωθω πιασμενη,θελω να τεντωνομαι ,και γενικα εχω μια ανησυχια.γυριζω σαν κοκορετσι ολο το βραδυ!!!

 

παρεπιπτοντος σημερα εκανα την δευτερη χοριακή μου 26.026!φανταζομαι πολυ καλη:rolleyes: μου εφυγε η ανησυχια .......για λιγο βεβαια γιατι καθ'ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν σταματας ποτε να ανησυχεις για το μωρακι σου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι μόνο καλή... είναι super...!!! Κάτι μου λεει ότι ο σάκος δε θα είναι ένας....:D!!! Με το καλό Τίνα!!! Να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη!!!

 

 

 

αχ νικη μου λες!!!:-Pμακαριιιιιι!!δυο ε?:shock:;) τι να πω! οσα και να ειναι γερα να ειναι τιποτα αλλο δεν θελω ,γιατι κ το δικο μου ιστορικο ειναι πονεμενο οπως και πολλων αλλων γυναικων φυσικα .

 

ευχαριστω πολυ νικη μου:!::D

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λένε ότι τα δίδυμα έχουν υψηλές χοριακες!!! Μακάρι!!!! Ασε Τίνα μου... κι εγώ έχω πονεμένο ιστορικό...είναι η τρίτη μου προσπάθεια, ανυπομονώ να κλείσω σε λίγες μερες το πρώτο τρίμηνο να ησυχάσω λίγο(όσο γίνεται δηλαδή). Καλά θα μας πάνε ολα όμως!!!! Μην ανησυχείς!!!;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολες σας κοριτσακια:))) εγω παλι εχω προβλημα με τον υπνο:confused: δεν κοιμαμαι καθολου καλα,σηκωνομαι καθε μια ωρα για τουαλετα .εχω κουραστει να την επισκεπτομαι.νιωθω πιασμενη,θελω να τεντωνομαι ,και γενικα εχω μια ανησυχια.γυριζω σαν κοκορετσι ολο το βραδυ!!!

 

παρεπιπτοντος σημερα εκανα την δευτερη χοριακή μου 26.026!φανταζομαι πολυ καλη:rolleyes: μου εφυγε η ανησυχια .......για λιγο βεβαια γιατι καθ'ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν σταματας ποτε να ανησυχεις για το μωρακι σου .

 

 

 

Όχι απλά καλή αλλά Τέλια είναι η χοριακή σου! Εγώ τέλος 4ης εβδομάδας είχα 2015 χοριακή και ο γιατρός καταχάρηκε πόσο δε η δική σου η 5ψήφια να μην σου πω ότι μπορεί να δεις περισσότερους από έναν σάκους στον υπέρηχο! :D:D Με τον ύπνο και εγώ χάλια ... όλο εφιάλτες ξύπνημα ανά 1-2 ώρες και γενικά όχι ξεκούραστο ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά καλή αλλά Τέλια είναι η χοριακή σου! Εγώ τέλος 4ης εβδομάδας είχα 2015 χοριακή και ο γιατρός καταχάρηκε πόσο δε η δική σου η 5ψήφια να μην σου πω ότι μπορεί να δεις περισσότερους από έναν σάκους στον υπέρηχο! :D:D Με τον ύπνο και εγώ χάλια ... όλο εφιάλτες ξύπνημα ανά 1-2 ώρες και γενικά όχι ξεκούραστο ύπνο.

 

 

 

 

ευχαριστω ιωαννα μου.και σε σενα ευχομαι οτι καλυτερο και να εχεισ μια τελεια εγκυμοσυνη!!

την πρωτη φορα που ειχα παει στον γιατρο μου ομως ειχε δει ενα σακο..στην 4η εβδομαδα ημουνα και 2 ημερες .δεν ξερω τι να πω.θα δουμε:-)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λένε ότι τα δίδυμα έχουν υψηλές χοριακες!!! Μακάρι!!!! Ασε Τίνα μου... κι εγώ έχω πονεμένο ιστορικό...είναι η τρίτη μου προσπάθεια, ανυπομονώ να κλείσω σε λίγες μερες το πρώτο τρίμηνο να ησυχάσω λίγο(όσο γίνεται δηλαδή). Καλά θα μας πάνε ολα όμως!!!! Μην ανησυχείς!!!;)

 

 

 

ομοιοπαθουσα και εγω οπως διαβασες παραπανω νικη μου.τριτη προσπαθεια και εγω ναι.ανησυχω λιγακι αλλα προσπαθω να μην το σκεπτομαι γιατι δεν κανει να ανγχωνομαστε.χρειαζεται ηρεμια η εγκυμοσυνη..ο θεουλης θα βαλει το χερακι του και ολα θα πανε καλα :wink::P συμφωνω μαζι σου!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι έχεις διδυμάκια..! Με το καλό! Να πάρεις τον γιατρό σου να του το πείς.

 

 

εχω ραντεβου αυριο το απογευμα ster :)

εχω διαβασει ενα θεμα για διδυμη κυηση και ανησυχησα λιγακι.δεν ειναι τοσο ευκολη εγκυμοσυνη.

εγω σκεπτομαι θετικα ομως :o και ευχομαι το καλυτερο για μενα και για ολες τις μαμουλες του κοσμου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τινα ειμαι λιγο μπερδεμενη.Μεσα σε ποσες μερες ανεβηκε η χοριακη σου 26.026? Απο 1000 κατι που ειπες εχθες?

 

 

 

η πρωτη χοριακη μου εγινε στις 28/09 , ημουνα 4 εβδομαδες και 3 ημερες και εδειξε 1371,79 για την ακριβεια.

και η σημερινη 26.026. Γιατι??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...