Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μου ζητάει να μάθει μπαλέτο


Recommended Posts

Εμενα η μικρη εκανε μπαλετο τον μισο απο τον περσινο χρονο (γιατι μας τσακισαν οι αρρωστιες) κοινως απο τα 3. Φετος στα 4 θα την ξαναγραψω (καλα να΄μαστε). Το λατρεψε. Οπως επισης λατρεψε και τα ροζ και τα τουλια. Εγω? Ποια η δικη μου αποψη? Ειμαι με τατουαζ και μονιμα ντυμενη στα μαυρα. Σιχενομαι το ροζ και το τουλι. Αλλα το παιδι το ζητησε. Τι θα κανω δλδ? θα αρχισω να κοπανιεμαι 'ωχ τι με βρηκε μανα μου, τι επαθε το παιδακι μου? Βρειτε μου κατι που να μην φοραει ροζ?'. Δεν σκεφτεσαι ισως οτι με το να την αποθεις απο το ροζ και τα τουλια και ολη αυτη την λογικη της βαζεις εσυ αλλου ειδους προτυπα? Αμα το παιδακι γουσταρει μπαλετο και ροζ τοτε δωστου το, και κρατα την αποψη σου για τον εαυτο σου. Αυτη ειναι η δουλεια μας. Αργοτερα απο μονη της θα αποφασισει τι θελει. ή νομιζεις οτι ολα τα κοριτσια που εκαναν χρονια μπαλετο με τουλια εγιναν μπαρμπι (πολυ τετρημενη αποψη). Εκανα μπαλετο 7 χρονια και ρυθμικη 10.....Μπαρμπι δεν με λες με την καμια.

 

δλδ.......πρωτη φορα βλεπω τοσο καθετη αποψη, και εγω και αν ημουν καθετη στο ροζ. Ποτε δεν της το προωθησα. Αλλα το ηθελε. Φυσικα λοιπον και της το εδωσα.......

 

Οσο για το μπαλετο καθεαυτο ημουν διστακτικη περσι, αλλα φετος και μονο που την βλεπω να χαμογελαει ετσι οταν παει δεν το σκεφτομαι ουτε ενα δευτερολεπτο. Μπαλετο και παλι μπαλετο, για οσο το θελει με οσα ροζ θελει......αρκει να εχουμε λεφτα.

 

ΥΓ: Η μικρη δεν εκανε καμια παρασταση (και λογω αρρωστιας αλλα και λογω επιλογης) και κανενα παιδακι δεν την απεκλεισε. Γενικα ο τροπος ο δικος σου ειναι πιο καθετος απο οποιοδηποτε (λανθασμενο κατ'εσε) προτυπο μπορει να της πασαρει το μπαλετο.

 

Τελικά νομίζω ότι όλες όσες είμασταν με ροζ και τούλια μικρές στα μαύρα το ρίξαμε μεγαλώνοντας. Κι εχώ "Βαρυπενθούσα" είμαι με απίστευτη γκάμα μαύρων. Τελευταίο μάθημα μπαλέτου ήταν πριν από τρία χρόνια που ήμουν τεσσάρων μηνών έγκυος..... Περιμένω πότε θα βρω χρόνο να ξαναρχίσω.... Ψάχνω ευκαιρία και για το γιο μου αν του αρέσει....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εννοώ αν απαγορεύεται να ξεκινήσει ένα παιδί μπαλέτο στα 4.5 (η κόρη μου μπήκε΄πριν ένα χρόνο σε μια τάξη που ήταν 2 χρόνια πιο μεγάλες γιατί δεν βρήκα κάτι άλλο να την βάλω) και κάνει ''κανονικό'' μπαλέτο με ασκήσεις στην μπάρα κλπ. Το μάθημα είναι "αυστηρό'' για μένα αλλά της αρέσει.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα βιολογικό/ ανατομικό που μπορεί να της δημιουργήσει ?

 

κανενα προβλημα. σιγουρα η δασκαλα ξερει ποσο να την πιεσει. παρολ' αυτα, καλυτερα θα ηταν να μπει σε τμημα με παιδιά της ηλικίας της, μονο και μονο γιατι μεγαλωνοντας θα αρχισει να κουραζεται και να παραπονιεται οτι δε θελει να παει. οχι απαραιτητα βεβαια! ειναι στο παιδι.

ειναι σαν να την εβαλες στην τριτη δημοτικου, χωρις να περασει απο την πρωτη και τη δευτερα. γιατι και στο μπαλετο, καπως ετσι ειναι... υπάρχουν συγκεκριμενες ασκήσεις και βηματα για καθε ηλικια ξεχωριστα. οπως και στο σχολειο... σιγα σιγα, βημα βημα.

καποια στιγμη, καλυτερα θα ηταν να επιστρεψει σε ταξη της ηλικίας της.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα. σιγουρα η δασκαλα ξερει ποσο να την πιεσει. παρολ' αυτα, καλυτερα θα ηταν να μπει σε τμημα με παιδιά της ηλικίας της, μονο και μονο γιατι μεγαλωνοντας θα αρχισει να κουραζεται και να παραπονιεται οτι δε θελει να παει. οχι απαραιτητα βεβαια! ειναι στο παιδι.

ειναι σαν να την εβαλες στην τριτη δημοτικου, χωρις να περασει απο την πρωτη και τη δευτερα. γιατι και στο μπαλετο, καπως ετσι ειναι... υπάρχουν συγκεκριμενες ασκήσεις και βηματα για καθε ηλικια ξεχωριστα. οπως και στο σχολειο... σιγα σιγα, βημα βημα.

καποια στιγμη, καλυτερα θα ηταν να επιστρεψει σε ταξη της ηλικίας της.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αυτή η δασκάλα δεν δουλεύει με ηλικίες ακριβώς δουλεύει ένα γκρουπ 6-9 ''αρχάριες'' και μετά έχει άλλα γκρουπάκια (μπορεί να έχουν κάποια επικάληψη στις ηλικίες) βέβαια μέσα σε αυτό το γκρουπ τα χωρίζει σε 2 γκρουπ πάλι στις χορογραφίες. Τις ασκήσεις τις ξεκινά από Σεμπτέβρη από την αρχή. Έτσι τον Σεπτεμβρη που μας έρχεται η κόρη μου θα πλησιάζει τα 6 και θα μπει στο ίδιο γκρουπ - θα φτάσει την ηλικία της...

Αφού "άντεξε'' την φετινή χρονιά θα είναι καλά του χρόνου. Αν θέλει μπορώ να την βάλω και 2η φορά /ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ψάχνω και συμμερίζομαι τις επιφυλάξεις της Κατερίνας. Η μεγάλη μου αγαπά πολύ το μπαλέτο και βάζει συχνά στο σπίτι CD με τον Καρυοθραύστη ή τη Λίμνη των Κύκνων και χορεύει μόνη της. Αλλά από την άλλη δεν μ΄αρέσει η πίεση, και δεν ξέρω αν ταιριάζει στην ηλικία της η νοοτροπία των επιδείξεων, του "να βγάλουμε ύλη", του ενδυματολογικού κώδικα κτλ. Επίσης δεν θέλω να φορτώνω το πρόγραμμά της. Μένουμε εκτός Ελλάδας και πηγαίνει ήδη δυο φορές την εβδομάδα στο Ελληνικό νηπιαγωγείο μετά το στάνταρ νηπιαγωγείο. Δυο μέρες που δεν έχει χρόνο να κάνουμε κάτι χωρίς προγραμματισμό. Κι αυτό είναι πολύ για ένα παιδί. Αν προσθέσουμε και το μπαλέτο, πόσες μέρες θα της μείνουν χωρίς "δραστηριότητες"; Από 4 χρονών να πρέπει να κοιτάζεις το πρόγραμμά σου για να δεις πότε θα έχεις χρόνο για να πας στην παιδική χαρά να παίξεις με τις συνομίληκές σου, πάει πολύ. Γι΄αυτό δεν έχω κατασταλάξει ακόμη, αλλά προσανατολίζομαι κι εγώ στη εναλλακτική άποψη που λέει η Κατερίνα.

 

Πάντως παρακολουθώ τη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον και σέβομαι όλες τις απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι συναδελφος δυστυχως, εκανα μικρη απο 4 μεχρι τριτη δημοτικου μπαλετο γιατι οι γονεις μου με σταματησουν, δεν ηταν για αυτους χρησιμο ουγκ! μετα ασχοληθηκα με διαφορα αθληματα αλλα τιποτα δεν ηταν σαν το μπαλετο για την ψυχη μου,,,,τα χρονια περνουσαν κι εγω φοβομουν να το ξαναπιασω γιατι ενιωθα μεγαλη και γιατι λογικα ειχα ξεχασει τα παντα και γιατι πιστευα οτι οι μεγαλοι δεν κανουν

,,κι εκει καπου στα 28 βρηκα θαρρος μπηκα σε μια σχολη και τους λεω μπαλετο για αρχαριους γερους κανετε? εχουμε μολις φτιαξει ενα γκρουπ περαστε,,ε αυτο ηταν,,,,τα 5 ωραιοτερα χρονια της ζωης μου,,2 ελλαδα σε σχολη και 3 εξωτερικο,,,στην αρχη σε αυτο το γκρουπ με τις μεγαλες κυριες αλλα μετα με εβαλαν με πιτσιρικες ελεμενταρι ιντερμιντιετ αντβανς εβαλα πουεντ και συμμετειχα και σε 2 παραστασεις με τη σχολη στο εξωτερικο

η επιθυμια ο ζηλος μου και η δουλεια που εριξα απιστευτη, για αυτο με ειχαν στα γκρουπ με τις 14 χρονες προχωρημενες, ημουν και μυικα δυνατη ε και με ειχαν και εμενα μαζι,,,εννοειται οτι ημουν η πιο αδυναμη αλλα μου εδωσαν οι δασκαλες την ευκαιρια και προχωρησα εντυπωσιακα τηρουμενων των αναλογιων,,,ημουν το παραδειγμα γι αυτες οπου ενας μπορει να ξεκινησει μεγαλος και να ποχωρησει πολυ καλα ,,,μετα εκανα εξωσωματικη εμεινα εγγυος γεννησα και σταματησα αλλα θα το ξαναπιασω

 

θελω να πω ολες οι ενηλικες ενηλικοι που θελετε να κανετε χορο και ειδικα μπαλετο ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΤΕ γινεται και ειναι υπεροχο, το σωμα και το μυαλο δουλευονται και τοτε,,,πιο αργα αλλα γινεται και ειναι υπεροχη κατακτηση γιατι δεν ειναι καθολου ευκολο ειδικα οταν εισαι μεγαλουτσικος

 

τελος σε ολες τις μαμαδες, αφηστε τα παιδια σας να ασχοληθουν με τις δραστηριοτητες που τα εκφραζουν και μην επεμβαινεται ιδιαιτερα, χρεος σας να βρειτε μια καλη σχολη εναν καλο δασκαλο και αφεθειτε,,,τα παιδια μας εξαλλου θα αναπτυξουν την δικια τους αισθητικη με οσα ερεθισματα βρουν μπροστα τους, ειναι κριμα να τα αποκλειουμε απο ερεθισματα και ασχολιες υγιεις μονο και μονο επειδη δεν ταιριαζουν στην αισθητικη μας:confused::confused:,αυτο το τελευταιο με ξεπερναει

 

Από τα πιο θετικά πράγματα που έχω διαβάσει εδώ μέσα.Μπράβο σου, συγχαρητήρια. Είσαι το ζωντανό παράδειγμα του "Μην εγκαταλείπεις ποτέ τα όνειρα σου". Κι εγώ έκανα 6 χρόνια μπαλέτο μικρή, κι εμένα με σταμάτησαν οι γονείς μου γιατί άρχισα πιάνο και θεώρησαν ότι δεν θα προλάβαινα και τα μαθήματα. Κάναμε και παραστάσεις στο τέλος της χρονιάς, μια από αυτές στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά. Τις θυμάμαι με συγκίνηση και έχω μεγάλη χαρά που συμμετείχα. Τον γιο μου τον πηγαίνω όπου μου ζητάει, ελπίζοντας να καταστλάξει κάπου. Αν του αρέσει δεν θα τον σταματήσω ποτέ εγώ, όσο ο ίδιος το θέλει. Αμάν πια με τα μαθήματα, χρειάζονται κι αλλά πράγματα στη ζωή. Ό, τι θέλει αυτός, πάντως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ το ψάχνω και συμμερίζομαι τις επιφυλάξεις της Κατερίνας. Η μεγάλη μου αγαπά πολύ το μπαλέτο και βάζει συχνά στο σπίτι CD με τον Καρυοθραύστη ή τη Λίμνη των Κύκνων και χορεύει μόνη της. Αλλά από την άλλη δεν μ΄αρέσει η πίεση, και δεν ξέρω αν ταιριάζει στην ηλικία της η νοοτροπία των επιδείξεων, του "να βγάλουμε ύλη", του ενδυματολογικού κώδικα κτλ. Επίσης δεν θέλω να φορτώνω το πρόγραμμά της. Μένουμε εκτός Ελλάδας και πηγαίνει ήδη δυο φορές την εβδομάδα στο Ελληνικό νηπιαγωγείο μετά το στάνταρ νηπιαγωγείο. Δυο μέρες που δεν έχει χρόνο να κάνουμε κάτι χωρίς προγραμματισμό. Κι αυτό είναι πολύ για ένα παιδί. Αν προσθέσουμε και το μπαλέτο, πόσες μέρες θα της μείνουν χωρίς "δραστηριότητες"; Από 4 χρονών να πρέπει να κοιτάζεις το πρόγραμμά σου για να δεις πότε θα έχεις χρόνο για να πας στην παιδική χαρά να παίξεις με τις συνομίληκές σου, πάει πολύ. Γι΄αυτό δεν έχω κατασταλάξει ακόμη, αλλά προσανατολίζομαι κι εγώ στη εναλλακτική άποψη που λέει η Κατερίνα.

 

Πάντως παρακολουθώ τη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον και σέβομαι όλες τις απόψεις.

 

τα παιδιά δεν εχουν τη λογικη και τη σκεψη τη δικη μας. ειανι πολλες οι ωρες οι απογευματινες για να παιξουν. δεν πιεζονται αν 2 φορες την εβδομαδα κανουν μπαλετο, αν 2 φορες την εβδομαδα πανε κολυμβητηριο κ.ο.κ. στο δικο μας μυαλο ειανι που ειμαστε ενηλικες και ωριμοι.

δεν πιεζονται και δεν ειναι αυστηρη η πειθαρχια στις μικρες ηλικίες, μη σας τρομαζει αυτο. και οταν αρχισει η πειθαρχιια... ουτε που το καταλαβαινουν... ερχεται πολυ ομαλα.

τα παιδιά περνάνε ωραια! διασκεδαζουν και αξιζει οσο και η παιδικη χαρα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και την δική μας ιστορία...Αρχισε μπαλέτο η μικρή λίγο πριν τα 4 στο προνήπιο, το λάτρεψε την πρώτη χρονιά. Φέτος στο νήπιο αν και άλλαξε σχολή στην μέση σχεδόν της χρονιάς και μάλιστα θεωρητικά μεταφέρθηκε σε ακόμα πιο αυστηρό σύστημα (από RAD σε Ρώσικο) το λάτρεψε ακόμα περισότερο. Το σωματάκι της έχει αλλάξει στάση, οι κινήσεις της είναι πολύ πιο συντονισμένες. Παράλληλα φέτος έκανε και τένις (και αυτο το ζήτησε) , ποτέ δεν κουράστηκε από κανένα και με ενθουσιασμό πηγαίνει πάντα. Τώρα σε ένα μήνα έχει την πρώτη της παράσταση σε θέατρο...οι πρόβες είναι πιο απαιτητικές (:lol:) και 2-3 φορές έχει βγεί απο το μάθημα κουρασμένη αλλα μετρά τις μέρες με ενθουσιασμό!!!!. Αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση είναι οτι στην ετήσια γιορτή του νηπιαγωγείου που είχαν ένα πολύ πιο απλό χορευτικό η κόρη και άλλα 2 κοριτσάκια που κάνουν επίσης μπαλέτο ήταν τα πιο συντονισμένα και φυσικά η κίνηση τους πολύ πιο "θεατρική". Το αγαπάει , την γυμνάζει, την ξαλάφρώνει από την ένταση και της έχει τονώσει πολύ την αυτοπεποίθηση της...μόνο τα καλύτερα έχω να πω για το μπαλέτο....α...και ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ισμήνη μας:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα κοριτσάκια να φορέσουν τα ροζ, τα φουξ, τα φρου-φρου και τα τουτου, αφήστε τα να τα χαρούν, τόσο κακό είναι;

ismeni, μετά από πόσα χρόνια μπαλέτο μπορεί ένα παιδί να κάνει μοντέρνο;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

καλε αν δεν βαλουν ροζ και φουξια τα κοριτσακια ποιος θα βαλει οι 60αρες? που και η 60αρα αν της παει γιατι οχι η μηπως να καταργηθουν και απο χρωματα? ενα χρωμα ειναι, τοοοσο φοβερο πια, ειναι δυνατον ενα χρωμα να καθορισει την υπαρξη μας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφήστε τα κοριτσάκια να φορέσουν τα ροζ, τα φουξ, τα φρου-φρου και τα τουτου, αφήστε τα να τα χαρούν, τόσο κακό είναι;

ismeni, μετά από πόσα χρόνια μπαλέτο μπορεί ένα παιδί να κάνει μοντέρνο;

 

το μπαλετο ειανι η βαση. καλο ειανι να μη το σταματησει. φυσικα και μπορει να κανει μοντενρο και θα ειναι και πολυ καλή! αφου θα εχει τις σωστες βάσεις.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ροζ και φουξια ρε παιδια ? Τι σχεση εχει το μπαλετο με την Μπαρμπι και τα ροζ ??:shock: Δεν ξερω ποια μπορει να ειναι η κοινη αντιληψη για το μπαλετο, αλλα ως καποιος που εκανε μπαλετο απο τα 3 μεχρι τα 16 της, μπορω να πω με καθε σιγουρια οτι το μπαλετο ειναι σκληρο, δυσκολο, ομορφο, επιπονο αλλα και μαγικο. Μπαρμπι και ροζ συννεφακια παντως δεν ειναι.

 

Απο το συστημα RAD που ξεκινησα, θυμαμαι ειχαμε μαυρα φορμακια και σφιχτο κοτσο και μια δασκαλα αυστηρη. Ροζ φρου-φρου πουθενα. Μετα με το ρωσσικο συστημα ειχαμε και εκει μαυρα φορμακια και καμια φορα φορμες για να ζεσταθουμε απο κατω και δασκαλες παλι αγαπητες αλλα και παλι σκληρες. Και το λατρευα. Και οι παραστασεις καθε χρονο δεν ειχαν καμια σχεση με αυτες που κανει πχ. ενας παιδικος γιατι στην σχολη εκπαιδεύεσαι για να παρουσιαζεις το σωμα σου και αυτα που εχεις μαθει. Οι παραστασεις και οι περιοδος προετοιμασιας ηταν απο τις πιο ομορφες στιγμες ( και το σωμα μου τοτε ηταν και στα καλυτερα του).

 

Εαν καποιο παιδακι ή μαμα θελει να παει μπαλετο γιατι πιστευει οτι θα ειναι ολα ομορφα και παραμυθενια, καλυτερα να μην παει γιατι θα απογοητευτει. Ειναι μια τεχνη και δυσκολος αθλητισμος μαζι. Μαθαινεις απο μικρη να σεβεσαι το σωμα σου, τις δασκαλες σου, τους κανονες, τον πονο, την προσπαθεια και την κατακτηση.

 

Αλλιως ας παει κανεις να κανει ζουμπα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ροζ και φουξια ρε παιδια ? Τι σχεση εχει το μπαλετο με την Μπαρμπι και τα ροζ ??:shock: Δεν ξερω ποια μπορει να ειναι η κοινη αντιληψη για το μπαλετο, αλλα ως καποιος που εκανε μπαλετο απο τα 3 μεχρι τα 16 της, μπορω να πω με καθε σιγουρια οτι το μπαλετο ειναι σκληρο, δυσκολο, ομορφο, επιπονο αλλα και μαγικο. Μπαρμπι και ροζ συννεφακια παντως δεν ειναι.

 

Απο το συστημα RAD που ξεκινησα, θυμαμαι ειχαμε μαυρα φορμακια και σφιχτο κοτσο και μια δασκαλα αυστηρη. Ροζ φρου-φρου πουθενα. Μετα με το ρωσσικο συστημα ειχαμε και εκει μαυρα φορμακια και καμια φορα φορμες για να ζεσταθουμε απο κατω και δασκαλες παλι αγαπητες αλλα και παλι σκληρες. Και το λατρευα. Και οι παραστασεις καθε χρονο δεν ειχαν καμια σχεση με αυτες που κανει πχ. ενας παιδικος γιατι στην σχολη εκπαιδεύεσαι για να παρουσιαζεις το σωμα σου και αυτα που εχεις μαθει. Οι παραστασεις και οι περιοδος προετοιμασιας ηταν απο τις πιο ομορφες στιγμες ( και το σωμα μου τοτε ηταν και στα καλυτερα του).

 

Εαν καποιο παιδακι ή μαμα θελει να παει μπαλετο γιατι πιστευει οτι θα ειναι ολα ομορφα και παραμυθενια, καλυτερα να μην παει γιατι θα απογοητευτει. Ειναι μια τεχνη και δυσκολος αθλητισμος μαζι. Μαθαινεις απο μικρη να σεβεσαι το σωμα σου, τις δασκαλες σου, τους κανονες, τον πονο, την προσπαθεια και την κατακτηση.

 

Αλλιως ας παει κανεις να κανει ζουμπα ;)

 

 

εχεις δικιο. παλαιοτερα ετσι ηταν. τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα. τα κορμακια ειναι κι αλλα χρωματα, ο κοτσος κοτσος και η αυστηροτητα εχει χαλαρωσει...

απλως η μπαρμπι, λογω καρυιθραυστη, λιμνης των κυκνων και 12 βασιλοπούλες εχει βαλει τα παιδιά στην εννοια του μπαλετου. κυριως οι 12 βασιλοπούλες... απλως υπεροχες. σωστο μπαλετο!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εϊμαστε 4 και ξεκινάμε και εμείς αυτό που για την ηλικία μας λέγεται "μουσικοκινητική αγωγή". Όλες οι απόψεις σεβαστές, το θέμα είναι πιο συγκεκριμένο νομίζω.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι σαν γονείς οφείλουμε να δίνουμε ερεθίσματα στα παιδιά μας. Μπορεί να μην χωνεύω το μπαλέτο, την ιππασία, το γκολφ, αλλά αν μου δοθεί η ευκαιρία, ο χρόνος, οι συνθήκες, η τσέπη και φυσικά.. η διάθεση του παιδιού, θα την πάω όπου της κάνει κλικ. Από τη στιγμή που πρόκειται για ενασχόληση που ΜΟΝΟ θετικά έχει να δώσει στη ψυχή, πνεύμα και τέλος στο σώμα.. δεν μπορώ να σκεφτώ πως δεν θα αφουγκραστώ τα "θέλω" του παιδιού. Ασχέτως αν αυτά μπορεί να είναι τελικά φλασιά της στιγμής, ή ονειράκι που θα εξατμιστεί μετά από 1 μήνα. Μην ξεχνάμε πως μιλάμε για παιδιά..

 

Εμείς πήγαμε πέρσι και παρακολουθήσαμε ένα μάθημα, την ενθουσίασε και έτσι γραφτήκαμε. Ελπίζω να έχουμε καλή εξέλιξη. Αν πάλι όχι.. δεν με χαλάει καθόλου. Προσπαθώ να αφήσω χώρο στο παιδί μου να δημιουργήσει τη δική του προσωπικότητα και όχι να υπηρετήσει τα δικά μου εμφανή ή μη "θέλω".

 

p.s. Είναι πάντως από τα ανέλπιστα, πρώτη φορά το ακούω, να μην θες να στείλεις το παιδί σου στο μπαλλέτο γιατί.. δεν σου αρέσει η στάση σώματος!! Δηλαδή, τον πιο άσχετο να πιάσεις, αν κάτι θα έχει να παραδεχτεί είναι αυτό.. Αχμμμ για να μην πω ότι οι περισσότεροι από εμάς τους ενήλικες αρχίζουμε να "γέρνουμε" και με τίποτα δεν μπορείς στην πορεία να το συμμαζέψεις. Εμένα πάλι, η σωστή στάση σώματος (όχι μόνο για το μπαλλέτο αλλά ΓΕΝΙΚΑ) αποτελούσε από τους πρώτους λόγους που ήθελα να την γράψω. Μπορεί να υιοθετήσει τη σωστή στάση και μετά να βαρεθεί;; Κερδισμένοι θα είμαστε και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θες να σου πω ενα... ανέκδοτο;

μοιραζω διαφημιστικα (για μπαλέτο) στα παιδιά στην εισοδο ενος σχολειου.

αντίδραση μαμας στη θεα και μονο του εντύπου "μηηηηηηηηηηη (εννοούσε μην παρεις το έντυπο), θα μεινεις κοντη!!!!!!!!!!!!!!".

τι μου λες τωρα;;;;;;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω ότι όλες όσες είμασταν με ροζ και τούλια μικρές στα μαύρα το ρίξαμε μεγαλώνοντας. Κι εχώ "Βαρυπενθούσα" είμαι με απίστευτη γκάμα μαύρων. Τελευταίο μάθημα μπαλέτου ήταν πριν από τρία χρόνια που ήμουν τεσσάρων μηνών έγκυος..... Περιμένω πότε θα βρω χρόνο να ξαναρχίσω.... Ψάχνω ευκαιρία και για το γιο μου αν του αρέσει....

 

αν κανεις και μπαλετο εχω εναν ακομη λογο να σε λατρευω!

ποσο χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι σαν κι εσενα,,,εχω πολλους λογους που το λεω:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

θες να σου πω ενα... ανέκδοτο;

μοιραζω διαφημιστικα (για μπαλέτο) στα παιδιά στην εισοδο ενος σχολειου.

αντίδραση μαμας στη θεα και μονο του εντύπου "μηηηηηηηηηηη (εννοούσε μην παρεις το έντυπο), θα μεινεις κοντη!!!!!!!!!!!!!!".

τι μου λες τωρα;;;;;;

 

ε βεβαια δεν εχεις δει ολες τις μπαλαρινες στα διαφορα θεαματα κατα καιρους ποσο ταπες ειναι???? 1 50 με τα χερια στην αναταση,,,

τι θ ακουσουμε παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

ε βεβαια δεν εχεις δει ολες τις μπαλαρινες στα διαφορα θεαματα κατα καιρους ποσο ταπες ειναι???? 1 50 με τα χερια στην αναταση,,,

τι θ ακουσουμε παναγια μου

 

εκεινη η μανα εννοεις... γατι εγω ξερω πώς δεν ισχυει κατι τετοιο. το μπαλέτο, δε σε αφήνει κοντη!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

εκεινη η μανα εννοεις... γατι εγω ξερω πώς δεν ισχυει κατι τετοιο. το μπαλέτο, δε σε αφήνει κοντη!

 

ναι βρε το ξερω οτι το ξερεις, ειρωνευομαι το κομπλεξ και την αγνοια της εν λογω κυριας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...