Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ολη μερα λεει δεν θελω και οχι


Recommended Posts

ολη μερα αυτο ακουω απο την μικρη 2.5 χρ

δεν θελω καλτσες

δεν θελω αυτα τα παπουτσια

δεν θελω αυτα τα ρουχα

δεν θελω φαι το μονιμο προβλημα ολη μερα νηστικια μα ολη μερα

δεν θελω κοκαλακια

ξυπνησε μια μερα και αλλαξε ξαφνικα

εκει που ολη μερα ημασταν με κοκαλακια γιατι τα μαλλια πεφτουν στα ματια της ξαφνικα ουρλιαζει δεν θελω

δεν θελει να φοραει αλλα παπουτσια απο αυτα που θελει εκεινη η ρουχα

με αποτελεσμα να φοραει οτι να ειναι

και οταν παω να της τα αλλαξω να ωρυεται

με το φαι δε αστε τα νηστικια δεν τρωει κρεας καθολου μοο κοτοπουλο

ειναι 10 κιλα

τι να κανω να φωναξω?κλαιει

με το καλο?με εκμεταλευται και κανει αυτο που θελει

πως να συμπεριφερθω?

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kai το φαι ?????????δεν τρωει τιποτα

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

A και εμεις την περνάμε αυτην την φάση με τρελλές υστερίες. Να σκεφτεις ζητησα βοήθεια απο ειδικούς και βοηθηθηκά πολύ. εμενα αυτό με τα ρούχα με τρέλλανε. Τώρα είμαι απόλυτη σε ότι λέω και ως δια μαγείας φαινεται να δουλευει. Θα βαλεις αυτό! Τελείωσε. Μεσα σε μία εβδομαδα με ρωτάει Μαμα τι να βάλω? :eek::-o:-o Αν μου το ελεγες οτι θα συνεβαινε αυτο πριν απο 10 μερες θα σε κοροιδευα, αφού έντυνε κι εμενα. Όταν καταλαβαίνουν οτι δεν τα παίρνει μαζευονται λίγο.

Τώρα για το φαι, αφησε την λίγο, κάνε οτι δεν σε νοιαζει, τελικά αυτό τους τρελαινει περισσότερο. Εγω το βαζω σε μια ακρη στο πιατο μου και της λεω: εδω ειναι αν θελεις φατο. Ή μην τυχον και το φας! ΜΕ αστεια φωνή και πιάνει. Ή της βαζω πιρουνια και κουταλια και πιατα για μεγαλους και τσιμπάει.

Καλη επιτυχία και καλό ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

kai το φαι ?????????δεν τρωει τιποτα

 

Το φαι ειναι δυσκολο θεμα.. Ο μεγαλος μου ακομη δεν τρωει κρεας. Δεν ειχα υπομονη να επιμεινω. Ο μικρος μου που ειναι 2και το τρωει ακομη ανακατεμενο με κατι αλλο αλλα οχι συνηδειτα. Πχ μπιφτεκια δεν τρωει. Αυριο ομως θα φαει λαχανικα με κυμα (και οτι του δωσουν στον παιδικο σταθμο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαστε στη ιδια φάση ακριβώς!Σήμερα έπρεπε να πάμε σε πάρτυ και ο μικρός έτρεχε σε όλο το σπίτι με τα γυαλιά ηλίου , το βρακάκι του και την οδοντόβουρτσα στο χέρι και την έτριβε σε όλα τα μαξιλάρια, τις κουρτίνες!Εγω είχα ιδρώσει και μου φώναζε όχι, όχι!Του είπαμε οτι θα φύγουμε μόνοι με τον μπαμπά , και μας είπε οτι θα κάτσει μόνος!Μου βγαλε την ψυχή!Αν του μπει κάτι στο μυαλό κάηκα!!!Και επαναλαμβάνω οτι αρνείται να κάθεται στο καθισματάκι του στο αυτοκίνητο!Από φαί ό,τι του φανεί όπως έχω ξαναγράψει!!Μπορεί να φάει, πορεί και όχι!Οπότε μην απελπίζεσαι!ΚΑι εμένα είναι 24 μηνών και 11 κιλά!Αλλά είναι πανέξυπνος και υπέροχος!!!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τουλαχιστον βλεπω υπαρχουν και αλλοι που τα τραβανε τα ιδια με εμενα οποτε παρηγοριεμαι....ολη μερα λεμε ΟΧΙ!!!!! και καλα το ειχα περασει και με την κορη μου αλλα τωρα και με το γιο μου μια απο τα ιδια. ηλικιακο ειναι οποτε υπομονη μας!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις τα ιδια περναμε. Οχι απλα με ηρεμει που ακουω και αλλες μαμαδες να λενε τα ιδια...:wink:Εμενα ο δικός μου ειναι 25μηνων και ακουσε το ¨ασε με¨ καπου στα παιδικα που βλεπει και τωρα φωναζει ασε με!!! σαν τρελος και λεω απο μεσα μου¨Παναγια μου θα νομιζουν οτι του κανω και τιποτα¨.Οσο για την τηλεοραση χτυπιεται στο πατωμα να χανει τα παντα και αρνειτε να βγει εξω.Που να εβλεπα και τηλεοραση η καημενη.Οσο για τα ρουχα κυκλοφορουμε μονο με διαφορετικες καλτσες και ρουχα σαν κλοουν γιατι εχει και στυλιστικες ανησυχιες ο κυριος.:lol::lol::lol:

pnQcp3.png

Link to comment
Share on other sites

[

Τώρα είμαι απόλυτη σε ότι λέω και ως δια μαγείας φαινεται να δουλευει. Θα βαλεις αυτό! Τελείωσε.

Συμφωνω με το απολυτη αλλα καποιες φορες λες και τομυριζεται το λαγωνικο μου και ενω κανει το δικο μου μετα θα κανει αμεσως κατι για να με τουμπαρει.Αγκαλιτσες φιλακια και την επομενη που θα αρχισει παλι τα δικα του αντα ξανα μανα το ιδιο σεναριο μεχρι να καταληξουμε παλι στο απολυτο υφος.Ειναι ενας μικρος ψυχολογος ο σκτουλης:):cool::)κουραζ!! κοριτσια, κουραζ!!!

pnQcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια περνάμε, είναι 25 μηνών. Όπως τα λέει η anna maria με την διαφορά ότι στο φαγητό είναι το ανάποδο, κρεμιέται από την πόρτα του ψυγείου και φωνάζει 'μαμααααα θέλω γιαούρτι/σοκολάτα/μπιφτέκι/παγωτό κτλ κτλ'.

Τα ίδια με την οδοντόβουρτα, καθαρίζει με αυτή το πάτωμα. Βγάζει τα ρούχα της συνέχεια. Και αν δει ότι δεν της δίνουμε σημασία εφαρμόζει το ύστατο όπλο, κακά και τσίσα στους καναπέδες, στα κρεβάτια, στο πάτωμα κτλ.

 

@mgeorgan τι βοήθεια ζήτησες και από που; με ενδιαφέρει και εμένα γιατί έχω φτάσει στα οριά μου

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!!!!!!!!!

εμεις παλι περναμε την φαση αρνησης ρουχων...............

δεν θελει να φορα ρουχα η πυτζαμες με τιποτα ..κλαιει χτυπιετε και ολο θελει να κυκλοορει γυμνοι......εκτος αυτου το βραδυ δεν θελει καν να την ακουμπα το σεντονι το πετα με μανια.........ι τι θα γινει το χειμωνα βρε κοριτσια????????????????????τι να την κανω???????????

εμεις ειμαστε 24 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Anna Maria, θα μπορούσες να αρχίσεις να της δίνεις επιλογές, π.χ. μην της λες "βάλε αυτά τα παπούτσια" αλλά "θες να βάλεις αυτά τα παπούτσια ή εκείνα" και φυσικά μετά της φοράς όποια επιλέξει. Το ίδιο για τα κοκαλάκια ("θέλεις να φορέσεις κοκαλάκια ή να σου πιάσω τα μαλλιά με τσιμπιδάκια") κ.λπ. Έτσι της κόβεις τη φόρα και δεν μπορεί να πει αμέσως όχι! Το να είσαι απόλυτη επίσης είναι καλή τακτική, αλλά πρέπει πραγματικά να είσαι απόλυτη (να μην αλλάζεις γνώμη ή σε πιάνουν τα γέλια αν σου κάνει χαρούλες) και επίσης αυτό που λες να το λες ήρεμα και με σταθερή φωνή, όχι με κρεσέντα και κούφιες απειλές (του στυλ "θα σου πετάξω όλα τα παιχνίδια στα σκουπίδια" γιατί φυσικά δεν θα το κάνεις ποτέ, και το παιδί το ξέρει).

 

Θεανώ, μήπως το σεντόνι την κρυώνει και γι' αυτό δεν το θέλει; Στην τελική απλά μην της βάζεις σεντόνι, βάλε μόνο κουβερτούλα. Τι πειράζει αν δεν σκεπαστεί με σεντόνι;

Link to comment
Share on other sites

επειδη η κατασταση ειχε ξεφυγει χωρις καποιο εμφανη λογο αρχισα να πιστευω οτι κατι εχει το παιδι. Είμαι απο επαρχία και στην αρχη πηγα σε ψυχολόγο που ειχε κανει κατι σεμινάρια για παιδια. Αλλά επειδη δεν με καλυψε, μου φανηκε απειρη και δεν ξαναπήγα. Διαβασα κι εδω ενα αντιστοιχο θεμα και ησύχασα λίγο. Μέχρι το επόμενο μπαμ, μιλάμε για καθυμερινές κρίσης υστερίας που κρατούσαν 1 ωρα. Μετά πήγα σε παιδοψυχίατρο στην Θεσσαλονικη η οποία έκανε θαυματα σε 45 λεπτά. Με συμβούλεψε πως να χειριζόμαστε τις καταστάσεις και δεν εντοπισε κάποιο πρόβλημα στο παιδί. Αυτή επέμενε οτι κατι άλλαξε μέσα στο σπίτι (στη σχέση μαμας- μπαμπα) αλλά το μόνο που έίχε αλλάξει ήταν ο εκευρισμός που προέρχονταν απο την συμπεριφορά του παιδιου. Αυτό που μου είπε είναι οτι συγκρούεται μέσα της το οτι και θελει και δεν θέλει να παει σχολείο και το εκφράζει με αυτό τον τρόπο. Την προηγούμενη Δευτερα πήγαμε και η κατάσταση βελτιώθηκε πολύ, επανήλθε το κοριτσάκι μου. Ηρεμήσαμε κι εμεις σιγά σιγά και ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες. Υπάρχουν λίγες εντάσει αλλά με λίγη αγκαλίτσα τις ξεπερνάμε σε 5-10 λεπτά, άλλωστε έτσι είναι όλα τα παιδάκια.

Εντιτ: στον ψυχολόγο και στον ψυχίατρο πήγαμε χωρίς το παιδί. Αν έκρινε οτι χρειαζόταν η επόμενη επίσκεψη θα ήταν με την μικρή

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
επειδη η κατασταση ειχε ξεφυγει χωρις καποιο εμφανη λογο αρχισα να πιστευω οτι κατι εχει το παιδι. Είμαι απο επαρχία και στην αρχη πηγα σε ψυχολόγο που ειχε κανει κατι σεμινάρια για παιδια. Αλλά επειδη δεν με καλυψε, μου φανηκε απειρη και δεν ξαναπήγα. Διαβασα κι εδω ενα αντιστοιχο θεμα και ησύχασα λίγο. Μέχρι το επόμενο μπαμ, μιλάμε για καθυμερινές κρίσης υστερίας που κρατούσαν 1 ωρα. Μετά πήγα σε παιδοψυχίατρο στην Θεσσαλονικη η οποία έκανε θαυματα σε 45 λεπτά. Με συμβούλεψε πως να χειριζόμαστε τις καταστάσεις και δεν εντοπισε κάποιο πρόβλημα στο παιδί. Αυτή επέμενε οτι κατι άλλαξε μέσα στο σπίτι (στη σχέση μαμας- μπαμπα) αλλά το μόνο που έίχε αλλάξει ήταν ο εκευρισμός που προέρχονταν απο την συμπεριφορά του παιδιου. Αυτό που μου είπε είναι οτι συγκρούεται μέσα της το οτι και θελει και δεν θέλει να παει σχολείο και το εκφράζει με αυτό τον τρόπο. Την προηγούμενη Δευτερα πήγαμε και η κατάσταση βελτιώθηκε πολύ, επανήλθε το κοριτσάκι μου. Ηρεμήσαμε κι εμεις σιγά σιγά και ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες. Υπάρχουν λίγες εντάσει αλλά με λίγη αγκαλίτσα τις ξεπερνάμε σε 5-10 λεπτά, άλλωστε έτσι είναι όλα τα παιδάκια.

Εντιτ: στον ψυχολόγο και στον ψυχίατρο πήγαμε χωρίς το παιδί. Αν έκρινε οτι χρειαζόταν η επόμενη επίσκεψη θα ήταν με την μικρή

 

 

 

Το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε και εμεις,εχω φτασει στα όρια μου και δεν ξέρω τί να κανω..

Μπορεις να μου πεις τί άλλαξε στον τροπο αντιμετώπισης μιας τέτοιας κρίσης θυμου-υστερίας; εχω μια κόρη 2 χρονών και 2 μηνών ,και παντα ήταν νευρική και ήθελε να γινεται το δικό της,την τελευταία εβδομαδα όμως το σπίτι εχει μετατραπει σε ..πεδιο μάχης κυριολεκτικα! όταν δεν γινεται αυτο που θελει,κλαιει μεχρι τελικής πτώσης,φωναζει,στριγλίζει και χτυπιέται κανονικα.Φτανει σε τετοιο σημειο νευρων που και να της κανεις μετά αυτο που θελει ,δεν την καλύπτει ,συνεχίζει να φωναζει.Θα πω ενα σκηνικο που εγινε χθες σαν παραδειγμα.Της ειχα βαλει ενα dvd και έβλεπε,όταν τελειωσε ήθελε να το ξαναδει,της ειπα ηρεμα οτι αυτο δεν γινεται,και θα το δουμε αυριο παλι,και εκει εγινε ο χαμος!προσπάθησα να της αποσπασω την προσοχή με 1000 τροπους ,αλλα τιποτα,στο τελος εκανα οτι το βαζω κι οτι δεν δουλευει,και της ειπα οταν θα ερθει ο πατερας της θα το βαλει που ξερει να το φτιάχνει,κι αυτη απο τα νευρα της πήγε και χτυπουσe με τα χερια της το dvd!στο τελος ,και μετα απο μια ώρα κλαμματος,δεν αντεχα να την ακουω αλλο,της περασε.τα νευρα μου τσαταλια όμως,και το κακο ειναι οτι ειμαι κι εγω πολυ νευρικη και πολλες φορες της φωναζω οταν την ακουω να κανει ετσι,με αποτελεσμα να νευριαζει κι αυτη χειροτερα.

Σκεφτομαστε με τον αντρα μου και για δευτερο παιδακι,αλλα με αυτη την κατασταση στο σπιτι ολη μερα,εχω απογοητευθει πλήρως..:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δικιά μου σήμερα ενώ πήγα να της φορέσα τα αθλητικά για να πάμε στον παιδικό αυτή και εγώ στη δουλειά μου λέει και εσύ puma θα φορέσεις , όχι της λέω εγώ δεν φοράω φόρμες σαν και εσένα, τότε θα βάλω και εγώ μπότες λέει, ναι αλλά οι φόρμες δεν ταιριάζουν με μπότες μόνο με αθλητικά της λέω , βάλε με άλλα ρούχα που να ταιριάζουν με τις μπότες. 8 παρά 10 και 8 έπρεπε να είμαι στη δουλειά. την άλλαξα γιατί δεν είχα ώρα για διαπραγματεύσεις. Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν όταν τον περασμένο χειμώνα, πριν κόψουμε την πάνα αρνιόταν να κάτσει να την αλλάξω, ή της έλεγα πάμε να κάνουμε μπάνιο και αρνιόταν μόνο και μόνο για να πει όχι. Εφάρμοσα την παρακάτω τακτική

 

http://parentscafe.gr/showpost.php?p=1235550&postcount=297

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου σήμερα ενώ πήγα να της φορέσα τα αθλητικά για να πάμε στον παιδικό αυτή και εγώ στη δουλειά μου λέει και εσύ puma θα φορέσεις , όχι της λέω εγώ δεν φοράω φόρμες σαν και εσένα, τότε θα βάλω και εγώ μπότες λέει, ναι αλλά οι φόρμες δεν ταιριάζουν με μπότες μόνο με αθλητικά της λέω , βάλε με άλλα ρούχα που να ταιριάζουν με τις μπότες. 8 παρά 10 και 8 έπρεπε να είμαι στη δουλειά. την άλλαξα γιατί δεν είχα ώρα για διαπραγματεύσεις. Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν όταν τον περασμένο χειμώνα, πριν κόψουμε την πάνα αρνιόταν να κάτσει να την αλλάξω, ή της έλεγα πάμε να κάνουμε μπάνιο και αρνιόταν μόνο και μόνο για να πει όχι. Εφάρμοσα την παρακάτω τακτική

 

http://parentscafe.gr/showpost.php?p=1235550&postcount=297

 

 

καλα,για το ντυσιμο ρούχα-παπούτσια και αλλαγή πάνας τρελο σοου καθε φορα,μαχη κανονικη!:twisted:

Θα δοκιμασω την μεθοδό σου, πολύ καλή μου ακουγεται,εμεις θα λεμε την ιστορία του Γούίνι που εχουμε "κόλλημα",να δουμε τί θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

καλα,για το ντυσιμο ρούχα-παπούτσια και αλλαγή πάνας τρελο σοου καθε φορα,μαχη κανονικη!:twisted:

Θα δοκιμασω την μεθοδό σου, πολύ καλή μου ακουγεται,εμεις θα λεμε την ιστορία του Γούίνι που εχουμε "κόλλημα",να δουμε τί θα δούμε..

 

θα της λες τί έπαθε ο winnie τότε:mrgreen:

Για παράδειγμα αν δεν ήθελε να κάνει μπάνιο της έλεγα πως μια φορά που η Ντόρα δεν ήθελε να κάνει μπάνιο την επόμενη μέρα στο σχολείο οι φίλοι της δεν την πλησίαζαν γιατί μύριζε πολύ άσχημα και η καημένη στεναχωρήθηκε πολύ και αμέσως κατάλαβε πόσο μεγάλο ΄λάθος είναι να μην πλενόμαστε και πως και την ίδια δεν θα την άρεζε να πάιζει με τον μπουτσ αν μύριζε άσχημα κι αυτός κλπ κλπ κλπ. Φαντασία και υπομονή. Και φωνές έχω δοκιμάσει και τσιρίδες και τιμωρίες, χειρότερα γίνονται τα πράγματα, Θυμώνει και νευριάζει και το χειρότερο πεισμώνει σαν μουλάρι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ. ΟΣΟ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΗΡΕΜΕΙ.ΜΗΝ ΥΠΟΧΩΡΕΙΤΑΙ Η ΜΙΑ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ. ΔΩΣΤΟΥ ΟΤΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΦΙΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Όταν αρχίζει να σεληνιάζεται την ακινητοποιώ. Δεν ακουγεται καλό και μάλιστα εγώ θεωρούσα οτι έτσι της ασκώ βία, αλλά προκειμένου να χτυπιέται στα πλακακια και να γλυστραει καλύτερα να χτυπιέται στην αγκαλιά μου :rolleyes:.

Παλαιότερα επεμενα να σταματησει τις τσιρίδες για να την πάρω αγκαλιά, τώρα την παιρνω αγκαλια και σταματάει στο 5 λεπτο.

Πρέπει να καταλάβει ποιος ειναι ο πιο δυνατός μου ειπαν. Έτσι, ξέρει οτι δεν μπορεί να κάνει και πολλά, γιατί η μαμα θα της το φορέσει τελικά το παντελόνι που θέλει. Μάλιστα, αυτό τους δημιουργεί την αίσθηση της ασφαλειας και όταν νιωθουν αδυναμα θα μας αναζητήσουν για να τα προστατευσουμε.

Αυτό, με το ποιος ειναι πιο δυνατός φυσικά δεν εμπεριεχει πουθενα την λέξη ξυλο ή φωνές απλά την κρατάω πολύ σφικτα αγκαλιά.

Όταν φωνάζει προσπαθω να απομονώνω τον θορυβο για να μην χασω την ψυχραιμία μου. Αν δεν κάνει αυτό που λέμε, ρωτάω: θέλεις να στο κανω με το ζόρι και πολλές φορές συμβιβάζεται γιατί ξερει οτι δεν θα τα καταφέρει. π.χ. να φορέσει την πυτζάμα.

Αυτο που κατάλαβα ειναι οτι δεν πρεπει να χανουμε εμεις την ψυχραιμία μας γιατι μετά το ενα φέρνει το άλλο και η κατάσταση ξεφευγει.

Μετά απο 2 λεπτά απο το τέλος της κρισης λέει: μαμακα μου σ΄αγαπω και άλλα τέτοια και εγω :confused:

Αυτό με το μπανιο δεν το έχουμε εμεις. Μόνο για τα μαλλιά κλαει μια φορά την εβδομάδα τώρα το χειμώνα. Οπότε λέμε παμε να κανουμε μπανιο και ο μπαμπ΄ς θα σου ετοιμάσει το dvd ή κάτι άλλο που θέλει. Το dvd το κοψαμε και βλέπει σπάνια και μόνο προκειμένου να την εξαγοράσουμε.

Αν δεν πιασουν αυτά, ξέρει οτι πολύ άνετα πεταμε βραχιολια και κολιεδες στα σκουπίδια και δεν τα ξαναβλέπει.

Αυτα, ελπίζω να βοήθησα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

τι πιάνει σε αυτές τις περιπτώσεις ?

όταν ήδη έχετε δώσει επιλογές (ποιο θελεις α ή β ?)

και έχετε δώσει χρονικά περιθώρια με προειδοποιήσεις (φεύγουμε οταν τελειώσεις το παιχνίδι, φεύγουμε σε λίγο )

 

και το παιδί σας λέει για τα θέλω του

δείχνετε ότι και εσείς έχετε θέλω, και είναι φυσικό κ πολύ έντονο να τα έχετε.

 

Στόχος είναι να δείξετε ότι το θέλω σας, δεν μπορεί να υλοποιηθεί απλώς επειδή υπάρχει.

 

είναι υγιές το να θέλουμε, και να θέλουμε πολύ και αυτό είναι που έχει σημασία κ ειναι το τελικό μήνυμα της παρακάτω περιγραφής:

 

Aυτό που σίγουρα δεν συμβαίνει, είναι το να έχουμε αυτό που θέλουμε

και πολύ, την ώρα που το θέλουμε, απλώς επειδή το θέλουμε πολύ.

 

είναι οκ, να μην συμβαίνει αυτό. άρα δείξτε τους τι θα θέλατε εσείς με συναίσθημα.

 

1) αποφασιστικά κ σαν πεισμωμένο παιδί, πατώντας το πόδι στο πάτωμα (δηλαδή κάπως χρησιμοποιήστε και το σώμα σας):

"εγώ θέλω τώρα να μου φέρουν μια τούρτα. ΤΕΡΑΣΤΙΑ. ΟΧΙ - θέλω ΚΑΙ ένα αυτοκίνητο.

ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΙΓΚΗΠΙΣΑ ΜΠΑΡΜΠΙ ΡΟΖ!"

(εδώ γίνεται κοριτσάκι ή αγοράκι αναλογα με το παιδί σας κ τις προτιμήσεις παιχνιδιών του)

"ΚΑΙ ένα ΤΖΙΠΑΚΙ ΜΕ ΜΠΛΕ ΡΟΔΕΣ!"

 

αμέσως το παιδί σας θα σας κοιτάξει και θα θεωρήσει "τι λέει αυτή/αυτός".

 

(πιάνει και πολύ καλά και με μπαμπάδες!)

 

ναι, γιατί συνήθως δεν ακούει απροκάλυπτα το δικό σας θέλω, απλώς έτσι, ώς θέλω.

χωρίς συναισθηματική επιβάρυνση ή τύψεις, παιδιάστικα. δείξτε οτι και εσείς μπορεί να θέλετε κάτι ΠΟΛΥ!,

 

(μην πειτε για μεγαλίστικα πραγματα γιατι δεν θα μπορέσει να παραλληλήσει - πχ δε γίνεται να πειτε οτι θελετε ενα σπα! :-) ή περιποίηση στο κομμωτήριο εκτός και αν είναι κάτι που ξέρει - δηλαδή " θέλω ΤΩΡΑ να πάω με ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ στο χ σπίτι - στην ΘΕΙΑ μαζί σου" γιατί ΘΕΛΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ - παλι ομως δεν καταλαβαίνει την έννοια διακοπές! άρα περιοριστείτε σε παιδικά πράγματα!)

 

"θέλω την τουρτα μου τώρα, αλλά ΚΑΝΕΙΣ δε μου τη φέρνει. ΔΕΝ εχω τουρτα. θέλω να έχει σαντιγυ, και φράουλες και κεράσια. και θέλω και ενα φορτηγό λέγκο. ΠΟΥ είναι!?"

 

μην πειτε ακόμα κατι άλλο, αφήστε πρώτα να ακούσει/συνειδητοποιήσει αυτό το γεγονός.

 

2) όταν πείτε το θέλω σας ξεχάστε το τι συμβαίνει γύρω σας και απλώς περιμένετε - πάρτε ανάσες.

υπολογίστε οτι απο εδώ και πέρα θα έχετε ΠΑΝΤΑ 5-10- 20 λεπτά περισσότερο στην διάθεσή σας, για να δώσετε το χρόνο σταδιακά στο παιδί σας να συνειδητοποιεί οτι

υπάρχουν και άλλα θέλω,

και ότι τα θέλω μας μπορούμε να τα έχουμε,

και

ότι όταν επιλέγουμε αναγκαστικά κάτι άλλο, γιατι δεν γίνεται αλλιώς

δεν σημαίνει οτι δεν τα έχουμε (τα θέλω μας) ή

ότι πρέπει να τα εγκαταλείψουμε!,

 

(εδώ είναι η μεγάλη παρεξήγηση μεταξύ ενήλικα και παιδιού: το παιδί εκλαμβάνει το συνηθισμένο μήνυμα του γονέα ως διαταγή για εγκατάλειψη των θέλω του! έτσι ώστε να μην υπάρξει αυτή η παρεξήγηση, θα κάνετε το 3) !! )

 

3) ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?

προχωράμε δίνοντας λύση !

(του δείχνουμε ότι δεν θέλουμε απο εκείνο να εγκαταλείψει τα θέλω του αλλα αντίθετα θα το βοηθήσουμε να τα βρεί !!)

Θέλω την τουρτα! δε κανει ομως καλό και ΔΕΝ μπορώ να την έχω.ο γιατρός (οδοντιατρος) είπε οτι ΔΕΝ κανει τουρτα. οκ, θέλω κάτι άλλο.

ΘΕΛΩ ΚΟΚΚΙΝΑ παπούτσια, αλλά δεν τα έχω, και είμαι οκ. τι θα κάνω, θα μείνω στο σπίτι επάπειρον ? όχι.

 

θα κάνω όμως μια ζωγραφιά για αυτά τα παπούτσια όταν γυρίσω (πρόταση)

θα μιλήσω στην δασκάλα/θεία μου για αυτά τα κόκκινα παπούτσια που δεν μπορώ να έχω ακόμα

θα την ρωτήσω αν ξέρει πως μπορώ να τα βρώ πιο γρήγορα

 

θελω την ροζ πυτζαμα αλλα ΔΕΝ μπορώ να την έχω είναι βρώμικη/είναι στο σπίτι της θείας.

 

αν μπορείτε να τηλεφωνήσετε στην θεία δασκάλα γιαγιά, ΚΑΝΤΕ ΤΟ.

 

δώστε και δικό σας παράδειγμα για τα δικά σας θέλω

 

"ε νά και εγώ που δεν μπορώ να φάω τουρτα ή δεν κάνει, θα πάω μετά στο σουπερμάρκετ και θα φτιάξω ένα άλλο γλυκό ή μια τούρτα πιο μικρή! τι να κανω, δεν εχει τουρτα σήμερα. Να πάω? Εσύ τι λές να φτιάξω αντί την τουρτα που δεν μπορώ"

 

(εδώ το παιδί σας μπορέι να σας δώσει και συμβουλή! :wink: )

 

 

εδώ πρέπει να δώσετε την ελευθερία στο παιδί σας να αντιδράσει σε αυτά τα μηνύματα.

-να κλάψει, να θυμώσει, να σουφρώσει.

δώστε του το χρόνο, μην το περιορίσετε σε αυτό.

μετά απο λίγο, κάντε αυτά που συζητήσατε στο 3) .

μην βιαστείτε: δώστε 1-2 λεπτά για να δείτε αντιδράσεις και μετά δράστε όπως στο 3). Μην δώσετε ψέυτικες υποσχέσεις, να είσαστε απολύτως πραγματιστές κ αυστηροί, δίνοντας όμως πάντα εναλλακτικές και ας είναι για την επόμενη μέρα ή το βράδυ και όχι άμεσες , είναι καλύτερα απο το τίποτα!

 

 

αυτά τα τρία θα δώσουν μια διέξοδο στο παιδί σας απο το αδιέξοδο που έχει καταλάθος μπεί.

είναι ένα συναισθηματικό αδιέξοδο στο οποίο εσέις με τα παραπάνω παραδείγματα

σταδιακά του μαθαίνετε πως να ξεφεύγει απο αυτό.

 

είναι μάθημα ζωής, (πραγματικά)

και δεν επιτυγχάνεται με τιμωρία ή άλλου αρνητικού τύπου αντίδραση (θυμός απο εσάς ή απο άλλους)

 

και γίνεται σταδιακά.

 

εάν στο τάντρουμ (temper tantrum google) στραφεί εναντίων σας

χτυπώντας λεγοντας κακές λέξεις κλπ. γυρίστε ελαφρώς και δείξτε οτι δεν εγκρίνετε, με σωματική όμως γλώσσα και πείτε απλώς (οχι σοβαρά όπως σε ενήλικα, αλλά στην γλώσσα του "παιδιού")

ΘΥΜΩΣΑ, ΔΕΝ θέλω να ακούσω τι θέλεις. ΕΓΩ ΘΕΛΩ την τούρτα μου και ΔΕΝ μπορώ να την έχω, αυτό που μπορούμε να κάνουμε ΤΩΡΑ είναι να βγούμε έξω και να πάμε να ΠΑΙΞΟΥΜΕ. (τελειώστε με ένα χαμόγελο!)

 

[μήν ξεχάσετε να πειτε κατι καλό στο τέλος που θα κάνετε ως αποτέλεσμα αυτου που θελει να αποφυγει!]

 

Εάν χτυπάει, διαβάστε αυτό (άρθρο άου με χτύπησε)

 

μήν κανετε το λάθος να αρχίσετε να εξηγείτε με λογικό τρόπο σε ένα παιδί κάτω των 3-3,5 ετών το γιατί δεν γίνεται αυτό που θέλει.

 

το θέμα είναι οτι δεν γίνεται και ότι πολλές φορές στην ζωή θελουμε κατι που δεν γίνεται με τίποτα, αδιαμφισβήτητα.

 

ΣΥΝΕΧΕΙΑ εμείς σαν ενήλικες μπορεί να θελουμε κατι που δεν γίνεται, αλλά το παιδί σας ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ /συνειδητοποιεί :-) γιατι δεν είναι ενήλικας, αλλά και

επειδή εχουμε μαθει να μην μιλαμε τόσο πολύ για αυτά που θέλουμε ή θα θέλαμε, ή τα καταπιέζουμε και εμείς.

Έτσι λοιπόν γίνεται και ένα μάθημα αυτό, ψυχολογίας, για την μαμά και το μπαμπά: το τί κανουμε με τα θέλω μας, στην καθημερινότητά μας?

 

πίσω στην σκέψη μας δεν θα θέλαμε πολύ ένα νησί δικό μας με καράβια γιώτ χαβιάρια παγωτά και τουρτες; ειναι λογικό να θέλουμε κατι που μας φαντάζει τέλειο εύκολο και ιδανικό νόστιμο.

 

ενα παιδί ακόμα δεν έχει τόσο fix εικόνα του τι θέλει γιατί δεν ξέρει ακόμα τι ειναι ιδανικό για εκείνο.. δεν εχει γνωσεις ή εικόνες στο μυαλό του....

 

για αυτό,

 

βρίσκει την πιτζαμα, την μπαρμπι, το αυτοκινητο, το μπλε βρακάκι, το ροζ παπλωμα,

 

(για αυτο τα παιδιά ειναι και τόσο επιρρεπή στις διαφημίσεις και εμείς θυμόμαστε ακόμα την διαφημιση που είδαμε ως παιδιά, γιατι στην παιδική ηλικία χτίζονται αυτές οι εικόνες του θέλω -

ε σε τόσο μικρή παιδική ηλικία δεν υπάρχουν ακόμα αυτά τα θέλω, είναι στιγμιαία αποτελέσματα για αυτο και ο ενήλικας δεν τα καταλαβαίνει ή τα θεωρεί παράλογα,

για το παιδί όμως , δεν εχει διαφορά και είναι σαν να βλέπει μπροστά του αυτό που για τον ενήλικα είναι ένα νησί με ξαπλώστρα μπαγκαλοου αστακούς και παγωτά σοκολάτα! ! για αυτό κάνει έτσι !)

ο μόνος τρόπος για να ξεφύγει απο αυτό, ανώδυνα είναι να δεί οτι

" οπ, και εσείς οι μεγάλοι έχετε τόσο μεγάλα θέλω, τοσο έντονα, τόσο τέλεια και τόσο σημαντικά! δεν είναι τελικά κάτι τόσο πάγιο και αποκλειστικό! δεν χάλασε και ο κόσμος! "

ξεχνιέται,

και τότε προχωράει.

 

(σκέψεις βασισμένες σε εμπειρία με παιδιά αυτης της ηλικίας κ όχι πτυχίο αναπτυξιολογίας ή ψυχολογίας το γραφω προς αποφυγή παρεξηγήσεων )

 

με την ανηψιά μου η τουρτα είναι πάντα άμεση επιτυχία καθώς εχουμε και το βιβλίο της τουρτας

το οποίο είναι εξαιρετικό. (είναι χωρίς λέξεις μονο εικόνες MUST BUY..)

 

tjong-khing-the-die-torte-ist-weg.jpg61ZJN89JJXL._SL500_AA300_.jpg

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

μισό, πρεπει να το επεξεργαστώ γιατι μπηκε το λάθος draft & μή οργανωμένο

 

edit, τώρα είναι οκ νομίζω, είναι λιγότερο ακαταλαβίστικο ? :-)) :-SS :-)

να και το άλλο βιβλίο της τουρτας

51h9Sr658OL._SL500_AA300_.jpg

όσο μεγαλώνει το παιδί, βλέπει οτι στο ταξίδι αναζήτησης της τουρτας, ... μήπως έχει και πλάκα η διαδρομή με όοοολα αυτά που συμβαίνουν παράλληλα?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου 3.5 ετών σχεδόν, μας κάνει τα νεύρα κρόσια κάθε πρωί για να ντυθεί, και οποιαδήποτε άλλη ώρα είναι να ντυθεί να ξεντυθεί κτλ. Θέλει να φοράει φορέματα καθημερινά στον παιδικό, δεν βάζει μπουφαν, δεν βάζει συνήθως τις μπλούζες που επιλέγω και χρειάζεται να την απειλήσω οτι θα πάει τιμωρία ή θα της κλείσω την τηλεόραση. Ακόμα και αυτά μερικές φορές δεν πιάνουν και τελευταία πετάει και αντικείμενα αν θυμώσει. Άλλες μέρες πάλι ντύνεται αναίμακτα αλλά αυτές σπανίζουν...:roll::roll:

 

Ο σύζυγος αργεί κι εκείνος να ξυπνήσει και να ετοιμαστεί οπότε είναι πάντα νευριασμένος την ώρα που είναι να ξεκινήσουν και η μικρή αργεί. Αναρωτιέμαι αν το γεγονός οτι εκείνος έχει κακή διάθεση το πρωί την επηρρεάζει (ακόμα και αν όλα αυτά ξετυλίγονται πριν σηκωθεί ο Big).

 

Εγώ;; θηλάζω τον μπέμπη :shock: μέσα σε αυτή την κατάσταση.. ή κλαίει και αυτός για τα δικά του και τα περνάμε τέλεια !! Σημειωτέον οτι δεν ξεκίνησε η μικρή να τα κάνει αυτά μετά τη γέννηση. Ήταν από πριν...

 

Μαρία θα τα εφαρμόσω και θα σου πώ!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα τα δοκιμάσω!

ότι και να της πω μου λέει όχι μόνο και μόνο για να φέρει αντίρρηση. με παρακαλια θα μπει στο μπάνιο , μετά με παρακάλια θα βγει. πριν κανένα μήνα μαλώναμε γιατί ενώ έκανε μπάνιο μετά ηθελε να ξανακάνει. χθες όπως κατουρούσε στην τουαλέτα μου λέει θέλω να κάνω μπάνιο. Εντάξει της λεω μόλις ζεσταθεί το νερό θα κάνεις . όχι μου λέω τώρα θέλω. Ναι αλλά τώρα το νερό είναι κρύο, μέχρι να διαβάσουμε τον ρόμπιν το κουνελάκι θα ζεσταθεί, φασαρία κακό θέλω τώρα. Τώρα θέλεις????Την ξεντύνω , γεμίζω την μπανιέρα νερό και την βάζω μέσα. Μόνο οι πατούσες ακούμπησαν στο νερό και άρχισε να κλαίει. Θα περιμένω να ζεσταθεί λέει...Ε, με έσκασε!!Εκεί που λέω δεν θα νευριάσω πώς τα καταφέρνει και μου γυρνά το μάτι ανάποδα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα τα δοκιμασω,να δουμε τί θα δούμε πια! σήμερα έκλαιγε ,φωναζε γιατι ήθελε να δει κι αλλο παιδικο,ενω ειδαμε αρκετο την ωρα που προσπαθουσα να την κανω να ξεχαστει για να φάει επιτελους,και επειδη της το εκλεισα,πεταξε το τηλεκοντρόλ κατω με μανια.Την πηγα επιτοπου στην κουνια της να κοιμηθει,εκλαιγε 1 ωρα με το ρολόι για να την κατεβασω,κι όταν ηρεμησε πηγα να την βγαλω,και τί νομιζετε οτι εκανε;εκλαιγε και ετρεχε προς τα καγκελα για να μπει πάλι μεσα!!!!:shock::shock:την βαζω,και εννοειται ξαναεκλαιγε για να την βγαλω!! δεν την παλευω αλλο,πραγματικα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...