Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κατηχητικό


Recommended Posts

Ωραία. Άρα ανακεφαλαιώνω: εγώ πήγα κατηχητικο, και με την εκκλησία έχω διακόψει επαφή, άρα, από μόνο του δεν φτάνει για να προξενίσει ζημια.

Από την άλλη, παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο, όπως ο χαρακτήρας του ατόμου, η οικογένεια του, το περιβάλλον του, ο δάσκαλος του κατηχητικού κλπ.

Για αυτό και δεν θα αρνιόμουν να πάει το παιδί μου κατηχητικό, αν μου το ζητούσε και επέμενε.

 

Θρησκευτική ελευθερία? Εντάξει, Τουρκία δεν είμαστε σε καμμία περίπτωση, αλλά απέχουμε ακόμα από το να χαρακτηριστούμε θρησκευτικα ελεύθερο κράτος.

Μα ακόμα δεν τα έχουμε ξεχωρίσει αυτά τα 2!

 

Και όπως πάντα στην Ελλάδα, οι πολίτες, έχουν ξεπεράσει το κράτος κατά πολύ..... Ευτυχώς.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 350
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είναι σαφή τα ερωτήματα τα οποία ΟΚ ναι υπάρχει περιθώρο να πλατειάσουμε -

αυτό είναι βέβαιο -αλλα ήρεμα ! :-P

Καλέ, ήρεμες είμαστε!:rolleyes:

 

γιαιτ συγκρινεις τι κανουν τα αλλα κρατη; Δεν εκαναν οι τουρκοι εκκλησιες και δε θα κανουμε κι εμεις τζαμια; Δεν αγκαλιαζουμε τους αλλοδοξους στη χωρα μας; Τι χριστιανικο πνευμα ειναι αυτο; Ας μην ξεχναμε οτι και οι χριστιανοι καποτε αλλοδοξοι ηταν στην ελλαδα...

 

Οσο για το αν τα παιδια που δε συμμετεχουν πληρωνουν ή οχι μεγαλο τιμημα... ας αφησουμε αυτα να μας το πουνε αν ερθουν. Να ξερεις οτι ο ρατσισμος ειναι μεγαλος και δυστυχως επιδεινωνεται απ τους γονεις.

1) Φυσικά και δεν λειτουργούμε με την λογική των αντιποίνων. Αλλά αναφέρεται και μια άλλη παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, την οποία οι άθεοι συχνά πυκνά ξεχνάνε ν' αναφέρουν (πιστεύω όχι ηθελημένα, πιστεύω πως δεν είναι αδιάφοροι/ρατσιστές με τα δικαιώματα των θρησκευόμενων). Ωραίο να μαχόμαστε για τις ανθρώπινες αξίες αλλά όχι μόνο τις δικές μας.

 

2) Βρε συ travelling, ξέρεις κάποιο παιδάκι στις μέρες μας που να έχει πληρώσει τίμημα για την μη συμμετοχή του στην επίσημη θρησκευτική ζωή της χώρας? Με υποθέσεις και εικασίες, δεν βγάζουμε συμπεράσματα. Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο, πες το/κατήγγειλέ το και πρώτη θα βάλω από κάτω την υπογραφή μου ν' αποκεφαλιστεί ο... Χομεινί.

 

Γενικότερα τώρα, παιδάκια που οι γονείς τους δεν έχουν εμμονές/απωθημένα και δεν κυνηγάνε φαντάσματα (και στις δύο πλευρές, αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν μόνο δυο πλευρές), δεν τα σκιάζει φοβέρα καμιά!;)

 

UFO (καλά, για τ' ανθρωπάκια του ΟΗΕ δεν θα σχολιάσω, σε καμιά των περιπτώσεων),

τελικά τι πιστεύεις? Η συστηματική διδαχή (όποιας) πνευματικότητας/κοσμοθεωρίας, (όποιου) κατηχητικού/πνευματικού χώρου... βοηθάει τα παιδιά μας? Το έχουν ανάγκη? Θα τους φανεί χρήσιμο?

Γιατί εμένα αυτό ουσιαστικά μ' απασχολεί και σκέφτομαι/παλεύω μες το μυαλό μου αυτές τις μέρες.

(Για τα υπόλοιπα - περί είδους/χρώματος/ορέξεως... κολοκυθόπιτα)

 

Επίσης, όποιοι γονείς στέλνουν τα παιδιά τους κατηχητικό, ας συνεχίζουν να μας γράφουν τις εμπειρίες τους (κακές/καλές) - πριν λοξοδρομήσει εντελώς ή κλειδωθεί το θέμα - μπας και βοηθηθούμε όσοι ενδιαφερόμαστε στους σχετικούς μας συλλογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

 

1) Φυσικά και δεν λειτουργούμε με την λογική των αντιποίνων. Αλλά αναφέρεται και μια άλλη παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, την οποία οι άθεοι συχνά πυκνά ξεχνάνε ν' αναφέρουν (πιστεύω όχι ηθελημένα, πιστεύω πως δεν είναι αδιάφοροι/ρατσιστές με τα δικαιώματα των θρησκευόμενων). Ωραίο να μαχόμαστε για τις ανθρώπινες αξίες αλλά όχι μόνο τις δικές μας.

 

 

 

αυτο δεν το καταλαβα καθολου.. τι εννοεις; (ειναι και λιγο αργα για μενα..)

και επιτελους, δεν ειμαι αθεη, ποσες φορες πρεπει να το πω μεσα στο ιδιο θρεντ, χριστιανη ειμαι η γυναικα!

Link to comment
Share on other sites

΄

Και εγω εξακολουθω να ακουω ροκ και μενουμε και στην ιδια περιοχη. Αρα πατσισαμε !!!

Λες να πηγαίναμε στο ίδιο κατηχητικό?:lol::lol:

Αν όχι, σίγουρα πηγαίναμε στα ίδια ροκάδικα!!;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το καταλαβα καθολου.. τι εννοεις; (ειναι και λιγο αργα για μενα..)

και επιτελους, δεν ειμαι αθεη, ποσες φορες πρεπει να το πω μεσα στο ιδιο θρεντ, χριστιανη ειμαι η γυναικα!

Δεν υπάρχει περίπτωση να χαρακτηρίσω ανθρώπους - ελαφρά τη καρδία - μου το έχουν κάνει και το βρήκα πολύ άσχημο και κοντόφθαλμο.

Και με σένα, φυσικά το ίδιο - εξάλλου, που σε ξέρω (πως είναι δυνατόν να σε ξέρω?) και τι μ' αφορά?

 

Μιλάω λοιπόν γενικά (ορμώμενη από το δικό σου μήνυμα) και λέω : Αν χτυπιόμαστε όλοι μας τόσο πολύ για τ' ανθρώπινα δικαιώματα, πρέπει να κρατάμε ίσες αποστάσεις.

π.χ. Εγώ που είμαι θρησκευόμενη και Χ.Ο. ν' ανοίξω ή να υποστηρίξω ένα θέμα εδώ/στη παρέα μου/οπουδήποτε για την (ενδεχόμενη) καταπίεση των άθρησκων/αλλόθρησκων (δεν μ' αρέσει καθόλου η λέξη αλλά για να γίνω κατανοητή) κι ο Χ/Ψ άθεος (πάλι γενικός ο όρος, προς διευκόλυνση της συζήτησης) ν' ανοίξει/υποστηρίξει το θέμα που αφορά στην (ενδεχόμενη) καταπίεση των θρησκευόμενων.

 

Καταλαβαίνω πως κάποιος ασχολείται κυρίως με ότι τον νοιάζει/καίει αλλά και η... εντελώς μονομερής ευαισθησία... είναι κάπως... Τις κλειστές εκκλησιές τις ξεπετάμε στα γρήγορα και για τα υπόλοιπα αμέτρητες σελίδες... (Αυτό βέβαια, το έχω παρατηρήσει και σε άλλα θέματα, όχι μόνο στα θρησκευτικά)

 

Αλλά, ας γυρίσουμε στο βασικό μας θέμα - κατηχητικό κι απόψεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Επίσης, όποιοι γονείς στέλνουν τα παιδιά τους κατηχητικό, ας συνεχίζουν να μας γράφουν τις εμπειρίες τους (κακές/καλές) - πριν λοξοδρομήσει εντελώς ή κλειδωθεί το θέμα - μπας και βοηθηθούμε όσοι ενδιαφερόμαστε στους σχετικούς μας συλλογισμούς.

συγνώμη για την παρέμβαση :-) :-) αλλά δεν είναι το θέμα του θρέντ πείτε μας τις εμπειρίες σας από το κατηχητικό ...:lol::lol:

έχουν τεθελι πολύ συγκιακριμένα ερώτηματα και στην σφαίρα αυτών χρησημοποιήθηκαν (ναι) και οι πρσωπικές εμπειρίες κάποιον ...

παρακαλώ συνεχίστε :-)

 

travelling ευτυχώς που αποσαφηνίστηκε το θέμα σου ... γιατί υπήρξαν ανυσήχίες :-P:lol: ( αστειεύομαι ... δεν θεωρώ σημαντικό να μας πεις και το Πιστέυω ) :-)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, δεν εχω χρονο ν'απαντησω αυτη τη στιγμη, αλλα ηθελα να δωσω δυο λεπτακαι να ξεκαθαρισω κατι, γιατι υπηρξε παρανοηση. Οταν ανεφερα το θεμα της ηθικης.

Κοιταξτε λιγο τι εγραψα, δεν ρωταω αν ειναι ηθικο να δινεις στα παιδια σου θρησκευτικες κατευθυνσεις, ρωταω αν ειναι ηθικο να το κανεις αυτο με την ψευδαισθηση οτι αργοτερα ειναι ελευθερα να διαλεξουν ο,τι θελουν.

Αν αυτη ειναι η αληθεια σου και την πιστευεις και θεωρεις σα γονιος οτι κανεις καλο στα παιδια σου, εχει καλως. Εγω πχ επιλεγω να μην τους μιλαω για την πιστη μου και να μην τα παιρνω μαζι μου στην εκκλησια για να μην τα επηρεασω.

 

Αν ομως τα μεγαλωνεις μιλωντας τους για την πιστη σου σα να ειναι η μονη αληθινη, μη λες μετα "τα παιδια μου ειναι ελευθερα να αποφασισουν".

Εχουμε ξεφυγει βεβαια πολυ απο το θεμα....

 

Διαφωνώ με αυτές τις φράσεις. Δεν είναι ψευδαίσθηση το ότι αργότερα είναι ελεύθερα να διαλέξουν ό,τι θέλουν, είναι πραγματικότητα, κάτι που το έχουν κάνει πάρα, μα πάρα πολλοί άνθρωποι, οι οποίοι διδάχθηκαν από τις οικογένειές τους μία συγκεκριμένη πίστη, αλλά στην πορεία η εσωτερική τους αναζήτηση τούς έστρεψε προς άλλα θρησκεύματα. Κάποιοι επέστρεψαν στο αρχικό, κάποιοι άλλοι όχι. Υπάρχουν πολλά βιβλία με καταγεγραμμένες προσωπικές εμπειρίες.

 

Οπότε και τα δικά μου τα παιδιά θα έχουν, εκ των πραγμάτων, αργότερα, αυτή τη δυνατότητα/ευκαιρία και γι' αυτό δεν διστάζω τους μιλάω για τη δική μου πίστη, που εγώ τη θεωρώ τη μόνη αληθινή.

 

 

γιαιτ συγκρινεις τι κανουν τα αλλα κρατη; Δεν εκαναν οι τουρκοι εκκλησιες και δε θα κανουμε κι εμεις τζαμια; Δεν αγκαλιαζουμε τους αλλοδοξους στη χωρα μας; Τι χριστιανικο πνευμα ειναι αυτο; Ας μην ξεχναμε οτι και οι χριστιανοι καποτε αλλοδοξοι ηταν στην ελλαδα...

 

Οσο για το αν τα παιδια που δε συμμετεχουν πληρωνουν ή οχι μεγαλο τιμημα... ας αφησουμε αυτα να μας το πουνε αν ερθουν. Να ξερεις οτι ο ρατσισμος ειναι μεγαλος και δυστυχως επιδεινωνεται απ τους γονεις.

 

Συγκρίνω, γιατί θεωρώ ότι το να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης και μία ευρύτερη εικόνα, συμβάλλει στη συζήτησή μας. Το να αγκαλιάζω τους αλλόδοξους, υπό την εννοια να μην τους ξεχωρίζω σε καμία από τις συναλλαγές μου με τους ομόδοξούς μου και να μην έχω το παραμικρό θέμα μαζί τους, γενικότερα, δε σημαίνει ότι χαίρομαι, ως ελληνίδα φορολογούμενη, που το τεράστιο αυτό ποσό θα αφαιρεθεί από τον προϋπολογισμό της χώρας μας, για τον συγκεκριμένο σκοπό. Αν θεωρείς ότι αυτό αντικειται στο πνεύμα του χριστιανισμού, εγώ έχω διαφορετική άποψη.

 

Επιπλέον, κι εγώ σε αυτή τη χώρα γεννήθηκα και μεγάλωσα, και μάλιστα σε επαρχιακή πόλη. Γνωρίζω τα του ρατσισμου στα σχολεία και κατα τις δικές μου εμπειρίες, αφορούν κατα 99,99% στο παρελθόν. Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία σήμερα για το αντίθετο, με ενδιαφέρει πολύ να την ακούσω.

 

Αν ήταν το δικό μου ποστ που νιώσατε ότι έδωσε ώθηση στο να οξυνθούν τα πνεύματα, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη. Ούτε εγώ θέλω να κλειδωθεί το θέμα, αλλά αισθάνομαι την ανάγκη να πω και τη δική μου άποψη πάνω σε πράγματα που έχουν ήδη ειπωθεί από άλλα μέλη. Λυπάμαι που χρειαστηκε να κάνωquote μόνο στα ποστ της travellingmum κιελπίζω να μην το εκλαβειλανθασμένα...απλα είναι και για μένα αργά να πάω πίσω και να αρχίσω να ψάχνω.;)

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσω... να μη μιλήσω... ;

 

να μιλήσω.... να μη μιλήσω......... ;

 

χμμμμμμ...... ιδού η απορία..........

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ, travelling!

 

Πως αλλοιώς να το πω?? Το λέω άλλη μια φορά - δεν μ' αρέσει η επιλεκτική/μονομερής ευαισθησία. Για την μία παραβίαση, λίγες αράδες... για την άλλη παραβίαση, πολλές σελίδες... Εδώ κι έξω, κυρίως έξω, στην πραγματική μας ζωή.

 

Δεν ξέρω ποιός το κάνει κι ούτε μ' ενδιαφέρει να τον υποδείξω και να τον μαλώσω εγώ η άμεμπτη. Ο καθένας ας κάνει την αυτοκριτική του (κι εγώ, εννοείται!) κι ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Το αναφέρω και το περιγράφω ως φαινόμενο κι έτσι ας μας προβληματίσει. Όχι ανθρωπιστές... κατά το δοκούν. Κι αυτό αφορά όλους ΜΑΣ.

 

(Αλλά ας μην βγούμε άλλο εκτός θέματος και το χαλάσουμε, τι λες?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ, travelling!

 

Πως αλλοιώς να το πω?? Το λέω άλλη μια φορά - δεν μ' αρέσει η επιλεκτική/μονομερής ευαισθησία. Για την μία παραβίαση, λίγες αράδες... για την άλλη παραβίαση, πολλές σελίδες... Εδώ κι έξω, κυρίως έξω, στην πραγματική μας ζωή.

 

Δεν ξέρω ποιός το κάνει κι ούτε μ' ενδιαφέρει να τον υποδείξω και να τον μαλώσω εγώ η άμεμπτη. Ο καθένας ας κάνει την αυτοκριτική του (κι εγώ, εννοείται!) κι ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Το αναφέρω και το περιγράφω ως φαινόμενο κι έτσι ας μας προβληματίσει. Όχι ανθρωπιστές... κατά το δοκούν. Κι αυτό αφορά όλους ΜΑΣ.

 

(Αλλά ας μην βγούμε άλλο εκτός θέματος και το χαλάσουμε, τι λες?)

 

 

καλα καλε, μη φωναζεις!!! σου ειπα, δεν το καταλαβα :):)

Link to comment
Share on other sites

βρε ζωπ εδώ το θέμα είναι πολύς συγκαικριμένο γιατί δλδ τοποθέτησε με αυτόν τον τρόπο ;

είναι λογικό να θεωρείθεί μομφή ... προς ή και για κάποιους ..

- για αυτό υπήρξαν ερωτήσεις :-) - για διευκρίνιση :wink:

 

anyhow δεν θίγεται εδώ το θρησκευτικό συναίσθημα κανενός

 

ΚΑΛΑ κάνουν όσοι πήγαν (κι εγώ μαζί ) πάνε ή θα πανε κατηχητικό

είναι μια ανάγκη ...αλλά καλό είναι να πυγάζει από το σπίτι - κατεμε -

ΚΑΙ ΟΧΙ από το σχολειό

για ΤΟ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟ ΜΙΛΑΜΕ και την προτροπή δλδ σε ΑΝΗΛΙΚΑ να πανε !

 

ε αυτό ... και αν εσύ δεν βλέπεις ότι υπάρχει παρέμβαση σε ανθρώπινο δικαίωμα ... ΟΚ πάσο !

 

υ.σ. και καπου εδώ φίλοι μου από μακριά το θέμα μας κουνα το μαντίλι ... ! :-) (παλιο χιούμορ κάνω πάλι )

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για την παρέμβαση :-) :-) αλλά δεν είναι το θέμα του θρέντ πείτε μας τις εμπειρίες σας από το κατηχητικό ...:lol::lol:

έχουν τεθελι πολύ συγκιακριμένα ερώτηματα και στην σφαίρα αυτών χρησημοποιήθηκαν (ναι) και οι πρσωπικές εμπειρίες κάποιον ...

παρακαλώ συνεχίστε :-)

 

Πολύ σωστά. Κι ανακαλώ : μην μας πείτε τις εμπειρίες σας από το κατηχητικό... απλά για να μας τις πείτε.:rolleyes:

Προσωπικά, έχω απαντήσει στα βασικά ερωτήματα κι έχω τεθεί απόλυτα και με σαφήνεια κατά κάθε είδους καταναγκασμού.

Αλλά μετά ακολούθησα την πορεία της συζήτησης...;) Τι να κάνω κι εγώ η γυναίκα? Με παράσυρε το ρέμα, μάνα μου δεν είναι ψέμα...:lol::cool:

 

υ.γ. travelling, σ' ευχαριστώ που με κατάλαβες!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα συζητιέται σαν να πρόκειται ένα παιδάκι να μυηθεί σε κάποια οργάνωση που δε θα μπορεί μετά να ξεφύγει από τα "πλοκάμια" της.

 

Αν θεωρήσουμε την περίπτωση κάποιων γονιών που δεν έχουν σχέση με τη θρησκεία, αλλά το παιδί ζητά να πάει.

Σαφώς θα είναι από περιέργεια ή κάπου το άκουσε από φίλους.

Θα πάει εκεί. Θα ακούσει κάποια ιστορία σχετική με τη θρησκεία και τις αξίες που αυτή πρεσβεύει.

Ενδεχομένως να εντυπωσιαστεί και να του αρέσει. Γιατί αν δεν έχει συνηθίσει να ακούει τέτοια από το οικογενειακό περιβάλλον, θα του φανούν "μαγικά" όπως π.χ. ο Άγιος-Βασίλης τα Χριστούγεννα.

Για ένα διάστημα λοιπόν θα έχει το μυαλουδάκι του εκεί και θα "τραβά" ό,τι του λένε, όπως ακριβώς κάνει για όλα τα πράγματα που συναντά γύρω του (σχολείο, φίλους, παρέες, κτλ).

 

Με τον καιρό, αρχίζει η επανάλληψη εννοιών και κοσμοθεωρίας, άρα... ή του αρέσει και μένει ή βαριέται και φεύγει.

Αν λοιπόν ο γονιός ρωτάει το παιδί για "τα νέα του"... θα έχει εικόνα του τι συμβαίνει κι αν του αρέσει.

 

 

Ισχυρότερο της θεωρίας είναι το παράδειγμα. Επομένως...

α) αν το παιδί αντιληφθεί πως όσα λένε είναι ανεφάρμοστα ή δε βρίσκει κάποιον άνθρωπο που να τον εκτιμά ο οποίος να ακολουθεί τα όσα λέει η θρησκεία, τότε είναι μάλλον απίθανο να το ακολουθήσει αργότερα.

 

 

 

β) Αν για κάποιο λόγο ένα παιδί, δείξει "εξάρτηση" και υπέρμετρη ενασχόληση με το θέμα θα με έβαζε σε ανησυχία, όχι για το "πού έπεσε", αλλά για το τι τρέχει και αναζητά κάπου να "πιαστεί" τόσο έντονα. ΠΡΟΣΟΧΗ! (Μιλάω για "εξάρτηση", όχι για φυσιολογική ενασχόληση).

 

 

γ) Αν τώρα, πέσει σε πολύ καλούς κατηχητές και πολύ καλούς ιερείς στην ενορία, και βλέπει πως αυτά που λένε εκεί, εφαρμόζονται και στην πράξη και είναι καλά και θετικά, τότε θα ακολουθήσει κάποια από όσα θα μάθει. Αλλά τότε δεν έχει να φοβηθεί κάποιος γιατί θα είναι ηθικές αξίες με νόημα.

 

 

Προσωπικά, έχω την εντύπωση πως συνήθως συναντάμε την κατηγορία (α). Μπορώ να βεβαιώσω πως, ακόμα και αν το παιδί βρίσκεται σε ένα ισχυρά θρησκευόμενο περιβάλλον που δεν πληροί όμως τις πραγματικές προδιαγραφές της θρησκείας, είναι ικανό να απορρίψει ολόκληρο το μοντέλο.

Το κλειδί για όλα... είναι η συμφωνία παραδείγματος και λόγων.

 

Αυτό όμως θα γίνει αρκετά χρόνια αργότερα. Δεν πρόκειται να φανεί άμεσα.

 

 

Έτσι... στην καλύτερη περίπτωση κερδίζει... στη χειρότερη μένει αδιάφορο. (Αφήνω εκτός, τις παραβατικές συμπεριφορές που προκαλούνται από ιερωμένους και ανθρώπους της εκκλησίας, θεωρώντας τες... ως εξαιρέσεις(; ) -ας πούμε ).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία: Εγώ πήγαινα σαν παιδί στο κατηχητικό, κατόπιν προτροπής (και σε καμία περίπτωση, πίεσης) της μητέρας μου, και άλλες χρονιές πέρασα πολύ ωραία (γιατί είχαμε εμπνευσμένη κατηχήτρια, καλή παρέα, φοβερές συζητήσεις, κέφι, κλπ) άλλες χρονιές λίγο πιο ... πατάτα και βαρέθηκα, οπότε κάποια στιγμή σταμάτησα! Οι αναμνήσεις μου δεν είναι ούτε απίθανες, ούτε και χάλια. Από γλυκές έως αδιάφορες, θα τις χαρακτήριζα.

Έτσι όταν τα παιδιά μου έφτασαν σε ανάλογες ηλικίες, τα ρωτήσαμε αν ήθελαν να πάνε και όλα απάντησαν θετικά. Το αποτέλεσμα: η κόρη μου πήγαινε αδιαλείπτως για αρκετά χρόνια και μάλιστα έφερε κι όλη της την παρέα στο κατηχητικό και το ... γέμισε!!!!!!! Έχει φοβερές αναμνήσεις από συζητήσεις με ουσία αλλά και διασκέδαση. Ο γιος μου ο μικρούλης πήγε μια χρονιά του άρεσε πάρα πολύ αλλά μετά φύγαμε κι ήρθαμε στο εξωτερικό (όπου δεν έχουμε κατηχητικό). Ο γιος μου ο μεγάλος δεν το έβρισκε καθόλου ενδιαφέρον και πήγαινε μόνο όταν υπήρχε περίπτωση να εμφανιστούν ... ενδιαφέρουσες περιπτώσεις (βλέπε κορίτσια) στην ομάδα... Τα συμπεράσματα δικά σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή το ανέφερε παραπάνω η rkt, θέλω να ενημερώσω όσους δεν το γνωρίζουν, ότι ο σχετικός νόμος για το μουσουλμανικό τέμενος έχει ψηφιστεί - θα καταβληθούν από το ελληνικό δημόσιο 15.000.000 ευρώ για την ανοικοδόμησή του στην περιοχή του Βοτανικού. Είμαι βέβαιη πως παρόμοια ποσά, για την εποχή, κατέβαλαν και οι τουρκικές κυβερνήσεις στους προγόνους μου (κατάγομαι από την Προύσσα της Μ. Ασίας), για αντίστοιχη ανοικοδόμηση λατρευτικών χώρων...για να μη μιλήσω για όλα τα άλλα.

 

ένα μέτρο σύγκρισης και μία ευρύτερη εικόνα, συμβάλλει στη συζήτησή μας. Το να αγκαλιάζω τους αλλόδοξους, υπό την εννοια να μην τους ξεχωρίζω σε καμία από τις συναλλαγές μου με τους ομόδοξούς μου και να μην έχω το παραμικρό θέμα μαζί τους, γενικότερα, δε σημαίνει ότι χαίρομαι, ως ελληνίδα φορολογούμενη, που το τεράστιο αυτό ποσό θα αφαιρεθεί από τον προϋπολογισμό της χώρας μας, για τον συγκεκριμένο σκοπό. Αν θεωρείς ότι αυτό αντικειται στο πνεύμα του χριστιανισμού, εγώ έχω διαφορετική άποψη.

επειδή πραγματοποιήθηκε διπλή μνεία σε αυτό το ευαίσθητο θέμα που μας αγγίζει όλους (κρίση Έλληνας φορολογούμενος)

να αναφέρω κι εγώ με την σειρά μου μια άλλη όψη του νομίσματος :

Προβολή ΦΕΚ A 167/2011 (27 Ιουλίου 2011)

http://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=104〈=en

 

1.900.000 ετήσιο ποσο που καθορίστηκε για το 2011 ( ετήσιο - κάθε χρόνο δίνει το δημόσιο τον οβολο του ...πιθανολογώ δεν ξέρω :-) ) για το Αγιο όρος επίσης είναι χρήματα Ελλήνων φορολογούμενων πο πανε για την επιχορήγηση των Ιερών μονών του Αγίου όρους ...:wink:

 

το θέμα είναι να δίνουνε λεφτά στους διαφορους ναούς των όλων θρησκειών ;;; όχι

κατηχητικό ;;; :-) stay focus :-)

 

 

Το θέμα συζητιέται σαν να πρόκειται ένα παιδάκι να μυηθεί σε κάποια οργάνωση που δε θα μπορεί μετά να ξεφύγει από τα "πλοκάμια" της.

 

Αν θεωρήσουμε την περίπτωση κάποιων γονιών που δεν έχουν σχέση με τη θρησκεία, αλλά το παιδί ζητά να πάει.

Σαφώς θα είναι από περιέργεια ή κάπου το άκουσε από φίλους.

Θα πάει εκεί. Θα ακούσει κάποια ιστορία σχετική με τη θρησκεία και τις αξίες που αυτή πρεσβεύει.

Ενδεχομένως να εντυπωσιαστεί και να του αρέσει. Γιατί αν δεν έχει συνηθίσει να ακούει τέτοια από το οικογενειακό περιβάλλον, θα του φανούν "μαγικά" όπως π.χ. ο Άγιος-Βασίλης τα Χριστούγεννα.

Για ένα διάστημα λοιπόν θα έχει το μυαλουδάκι του εκεί και θα "τραβά" ό,τι του λένε, όπως ακριβώς κάνει για όλα τα πράγματα που συναντά γύρω του (σχολείο, φίλους, παρέες, κτλ).

 

Με τον καιρό, αρχίζει η επανάλληψη εννοιών και κοσμοθεωρίας, άρα... ή του αρέσει και μένει ή βαριέται και φεύγει.

Αν λοιπόν ο γονιός ρωτάει το παιδί για "τα νέα του"... θα έχει εικόνα του τι συμβαίνει κι αν του αρέσει.

 

 

Ισχυρότερο της θεωρίας είναι το παράδειγμα. Επομένως...

α) αν το παιδί αντιληφθεί πως όσα λένε είναι ανεφάρμοστα ή δε βρίσκει κάποιον άνθρωπο που να τον εκτιμά ο οποίος να ακολουθεί τα όσα λέει η θρησκεία, τότε είναι μάλλον απίθανο να το ακολουθήσει αργότερα.

 

 

 

β) Αν για κάποιο λόγο ένα παιδί, δείξει "εξάρτηση" και υπέρμετρη ενασχόληση με το θέμα θα με έβαζε σε ανησυχία, όχι για το "πού έπεσε", αλλά για το τι τρέχει και αναζητά κάπου να "πιαστεί" τόσο έντονα. ΠΡΟΣΟΧΗ! (Μιλάω για "εξάρτηση", όχι για φυσιολογική ενασχόληση).

 

 

γ) Αν τώρα, πέσει σε πολύ καλούς κατηχητές και πολύ καλούς ιερείς στην ενορία, και βλέπει πως αυτά που λένε εκεί, εφαρμόζονται και στην πράξη και είναι καλά και θετικά, τότε θα ακολουθήσει κάποια από όσα θα μάθει. Αλλά τότε δεν έχει να φοβηθεί κάποιος γιατί θα είναι ηθικές αξίες με νόημα.

 

 

Προσωπικά, έχω την εντύπωση πως συνήθως συναντάμε την κατηγορία (α). Μπορώ να βεβαιώσω πως, ακόμα και αν το παιδί βρίσκεται σε ένα ισχυρά θρησκευόμενο περιβάλλον που δεν πληροί όμως τις πραγματικές προδιαγραφές της θρησκείας, είναι ικανό να απορρίψει ολόκληρο το μοντέλο.

Το κλειδί για όλα... είναι η συμφωνία παραδείγματος και λόγων.

 

Αυτό όμως θα γίνει αρκετά χρόνια αργότερα. Δεν πρόκειται να φανεί άμεσα.

 

 

Έτσι... στην καλύτερη περίπτωση κερδίζει... στη χειρότερη μένει αδιάφορο. (Αφήνω εκτός, τις παραβατικές συμπεριφορές που προκαλούνται από ιερωμένους και ανθρώπους της εκκλησίας, θεωρώντας τες... ως εξαιρέσεις(; ) -ας πούμε ).

 

ειλικρινά δε το είχα αναλύσει τόσο ...... χμ...

Link to comment
Share on other sites

αλλά δεν το έπαιξα ποτέ άθεη επειδή είναι της μοδός....

 

Dalia θεωρώ λίγο ατυχής την χρήση της λέξης μόδα!!

Aπό πότε η κοσμοθεωρία του καθενός, η εσωτερική ανάγκη των ανθρώπων για να πιστέψουν οπουδήποτε, η αναζήτηση της ψυχικής ηρεμίας και γαλήνης είναι θέμα μόδας υπάρχουν άνθρωποι που για να μην θεωρούνται ντεμοντέ αρνούνται τον ίδιο τους τον εαυτο;;;

Tότε μάλλον μιλάμε για ρηχές μη ολοκληρωμένες προσωπικότητες που περισότερο νοιάζονται για την γνώμη τρίτων κι όχι για τον ίδιο τους τον εαυτό. Κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει που πιστεύουμε , πως πιστεύουμε, αν πιστεύουμε και τι σχέση έχουμε μ΄αυτό όπως κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει αν δεν πιστεύουμε το πως και το γιατί.

 

Ζητάω συγνώμη Ufo για το off topic αλλά με εκνευρίζει λίγο ότι η διαφορετικότητα είτε στο θρήσκευμα είτε οπουδήποτε αλλού θεωρείτε μόδα του στυλ τι θα φορεθεί για την σεζόν Φθινόπωρο/Χειμώνας 2011-2012 επιλέξετε Χριστό ή Βούδα για να είστε trendy

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

 

Ζητάω συγνώμη Ufo για το off topic αλλά με εκνευρίζει λίγο ότι η διαφορετικότητα είτε στο θρήσκευμα είτε οπουδήποτε αλλού θεωρείτε μόδα του στυλ τι θα φορεθεί για την σεζόν Φθινόπωρο/Χειμώνας 2011-2012 επιλέξετε Χριστό ή Βούδα για να είστε trendy

 

 

:lol::lol::lol::lol:

Με το μαλακό τα γράφουνε αυτά βρε κούκλα μου!

 

Χρεώνομαι και κάρτα για το οφ τόπικ μου αλλά δεν θα αντεχα αν δεν το σχολιαζα...ufo σου ζητώ συγνώμη.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

επειδή πραγματοποιήθηκε διπλή μνεία σε αυτό το ευαίσθητο θέμα που μας αγγίζει όλους (κρίση Έλληνας φορολογούμενος)

να αναφέρω κι εγώ με την σειρά μου μια άλλη όψη του νομίσματος :

http://www.et.gr/idocs-nph/pdfimageSummaryviewer.html?args=sppFfdN7IQP5_cc--m0e12UrUrIGv_A7xzdH2NMSutC8rzSZFxgk-eWy3uQ8Giw0kAYi3ORfmaoeE4_PYibv0_dTgs9wBKVx4kicnjz_3u4G8qOBlZzQoc77k1-A9Eyz7vqZ2xJ5_DYtXUM_4sBmvkxgRQx6Ifk-0xFERW3AxKOw_bNNjpboqQ..

 

1.900.000 ετήσιο ποσο που καθορίστηκε για το 2001 ( ετήσιο - κάθε χρόνο δίνει το δημόσιο τον οβολο του ...πιθανολογώ δεν ξέρω :-) ) για το Αγιο όρος επίσης είναι χρήματα Ελλήνων φορολογούμενων πο πανε για την επιχορήγηση των Ιερών μονών του Αγίου όρους ...:wink:

 

το θέμα είναι να δίνουνε λεφτά στους διαφορους ναούς των όλων θρησκειών ;;; όχι

κατηχητικό ;;; :-) stay focus :-)

 

 

Oι Ιερές Μονές του Αγίου Όρους είναι ιστορικά μνημεία και σπουδαίο τμήμα της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, που δέχονται χιλιάδες επισκέπτες κάθε χρόνο, όλων των θρησκευμάτων και δοξασιών. Επιχορηγούνται κατά κύριο λόγο από προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Την σημερινή συμβολή του ελληνικού κράτους δεν την γνωρίζω ακριβώς, αλλά μπορώ να το τσεκάρω εύκολα και να σου απαντήσω αύριο. Θεωρώ τη σύγκριση άτοπη, πάντως.

 

Το θέμα, ακριβώς, είναι να μη δίνονται τα χρήματά μας για να χτίζονται ναοί οποιονδήποτε θρησκειών, των οποίων οι νόμιμα εγκατεστημένοι πιστοί στην ελληνική επικράτεια αποτελούν μία πάρα πολύ μικρή μειοψηφία, πολλώ δε μάλλον τη στιγμή που η χώρα βρίσκεται σε αυτήν την τραγική οικονομική κατάσταση και δεν εναμένεται να εξέλθει σύντομα από αυτήν. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, fair and square. :) Kάπως αιρετική, ίσως, για το συγκεκριμένο φόρουμ, αλλά αυτή είναι. :-P

 

Έντιτ το λινκ σου δεν ανοιγει.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, στην πόλη μου χτίζονται αυτή τη στιγμή δύο νέες Ορθόδοξες Εκκλησίες, χωρίς να έχουν λάβει δεκάρα τσακιστή από τον κρατικό κορβανά, μόνο με εισφορές των πιστών και έσοδα από εράνους. ;)

Link to comment
Share on other sites

απλώς για την ιστορία του off topic παραθέτω το άρθρο για την

Ανέγερση & Χρηματοδότηση του τζαμιού στον Βοτανικό

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1793524&postcount=137

 

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω συγνώμη Ufo για το off topic αλλά με εκνευρίζει λίγο ότι η διαφορετικότητα είτε στο θρήσκευμα είτε οπουδήποτε αλλού θεωρείτε μόδα του στυλ τι θα φορεθεί για την σεζόν Φθινόπωρο/Χειμώνας 2011-2012 επιλέξετε Χριστό ή Βούδα για να είστε trendy

 

Εμένα πάλι με εκνευρίζουν οι χαρακτηρισμοί, οι κρίσεις, οι κατακρίσεις, τα συμπεράσματα και οι ταμπέλες που μπαίνουν κυρίως από όσους δηλώνουν βαθια θρησκευόμενοι! Διότι δεν συνάδουν λόγια με πράξεις όπως ακριβώς το έθεσε η Αλκυόν (με την οποία συμφωνώ). Ή πιστεύεις και τηρείς όσα πιστεύεις ή δεν πιστεύεις και κάνεις ό,τι γουστάρεις... αλλά όταν λες πιστεύω σε έναν θεό (οποιονδήποτε θεό) για να μπορείς να πιστεύεις σε αυτόν πρέπει να σέβεσαι το δημιούργημά του που είναι οι άνθρωποι! Τουλάχιστον εμένα αυτό μου έμαθαν στο κατηχητικό!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Tότε μάλλον μιλάμε για ρηχές μη ολοκληρωμένες προσωπικότητες που περισότερο νοιάζονται για την γνώμη τρίτων κι όχι για τον ίδιο τους τον εαυτό. Κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει που πιστεύουμε , πως πιστεύουμε, αν πιστεύουμε και τι σχέση έχουμε μ΄αυτό όπως κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει αν δεν πιστεύουμε το πως και το γιατί.

Κι όμως υπάρχουν πολλοί από δαύτους, απ' όλες τις πλευρές.

 

Το θέμα συζητιέται σαν να πρόκειται ένα παιδάκι να μυηθεί σε κάποια οργάνωση που δε θα μπορεί μετά να ξεφύγει από τα "πλοκάμια" της.

 

.............................................................

 

Έτσι... στην καλύτερη περίπτωση κερδίζει... στη χειρότερη μένει αδιάφορο. (Αφήνω εκτός, τις παραβατικές συμπεριφορές που προκαλούνται από ιερωμένους και ανθρώπους της εκκλησίας, θεωρώντας τες... ως εξαιρέσεις(; ) -ας πούμε ).

Πολύ αναλυτική κι ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σου alcyon!!

 

Κι η δική σου εμπειρία anemoni, με τρία διαφορετικά παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Με ολα αυτα που διαβαζω εγω εχω να προτεινω να αλλαξουμε κ σημαια γιατι εχει το σταυρο επανω .Ειναι καταπιεστηκο να ασπαζομεθα κατι εθνικο που να συσχετιζεται με συγκεκριμενο θρησκευμα (Χ.Ο.) :roll: προσυλτισμος...

 

Αληθεια υπαρχει καποιος που πιστευει οτι το παιδι του θα ειναι μια ζωη αβουλο κ θα κανει οτι του λενε..οτι δε θα ανοιξει τα φτερα του?Γιατι να υποτιμησω τοσο ενα παιδι κ να πιστεψω πως θα αποχαυλωθει απο 1 ωρα κατηχισης τη βδομαδα?Μου φαινεται λιγο παραλογο...κ εμεις πηγαμε για καιρο αλλα στη πορεια ειχαμε κ αλλες ανησυχιες θρησκευτηκες γιατι οσο ωριμαζει ο εγκεφαλος εχεις κ αλλες αποριες τις οποιοες δε μας απαντουσε κανενας ιερεας...Αυτο ειναι ενα κομβικο σημειο που το περνανε πολυ ανθρωποι ειτε νωρις ειτε αργα.Δεν ειναι τοσο χαζουλια τα σημερινα,ειδικα ,παιδια..κ με τοσο υλικο...σιγουρα θα κληθουνε να διαλεξουνε τ βαθια πιστη,την αποστροφη η την αλλαγη πιστης.Και παλι γνωμη μου...Με αυτη τη λογικη οσοι πιστευουμε βαθια στο χ.θ. δε πρεπει να τα στελνουμε γιογκα γιατι μπορει να αλλαξουνε θρησκευμα...δε ξερω...

 

Υ.Γ.επιθυμω να πεσω με βολιδα...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Με ολα αυτα που διαβαζω εγω εχω να προτεινω να αλλαξουμε κ σημαια γιατι εχει το σταυρο επανω .Ειναι καταπιεστηκο να ασπαζομεθα κατι εθνικο που να συσχετιζεται με συγκεκριμενο θρησκευμα (Χ.Ο.) :roll: προσυλτισμος...

 

Εάν σου μιλήσω για το πόσο καταπιεστική θεωρώ τη σημαία με ή χωρίς σταυρό πραγματικά θα σε σοκάρω.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...