Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξέταση του σπέρματος


Recommended Posts

Σου εύχομαι να ξεπεράστει γρήγορα το πρόβλημα υγειας που έχεις ώστε να μπορέσεις να αποκτήσεις παιδάκια!!! Ισως όταν τρως χαστουκια συνέρχεσαι και αφήνεις τις βλακείες και τους εγωισμούς στην άκρη, τους ηλίθιους τσακωμούς και έρχεσαι πιο κοντα με τον άνθρωπο σου. Ισως τελικά όλοι μας καποια στιγμή στη ζωή μας θα περάσουμε το μεγάλο λούκι. Για εσένα ελπίζω να είναι αυτό, για εμένα μπορεί να είναι αυτό αλλά μπορει και να με περιμένει μεγαλύτερο κάποια άλλη στιγμή στη ζωή μου.

 

Με σταναχωρεί που τον βλέπω έτσι πεσμένο και προβληματισμένο και προσπαθώ να του δίνω κουράγιο (εκτός από την πρωτη μέρα που το έμαθα που μου έδινε εκείνος). Οταν συνέρχεται πετάει κανά καλό και μετά βυθίζεται ξανά στις σκέψεις "αντε να σου βρω τώρα ένα καλό παιδί να σε παντρέψω και πριν θα του κάνω και ένα σπερματοδιάγραμμα για καλό ή κακό" ή "αν διαπιστώσω ότι έιναι εκ γενετής το πρόβλημα, θα κάνω μήνυση στους γονεις μου για ψυχική οδύνη και σωματικές βλάβες".

 

Η δυναμη που έχεις έιναι πολύ μεγάλη και είμαι σίγουρη ότι θα ζήσεις μια ζωή με αυτόν τον άνθρωπο πολύ ευτυχισμένη γιατί θα έχετε περάσει πολλά μαζί που θα σας έχουν ενώσει για πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια το περιοδικό VITA έχει αυτό το μήνα ένα άρθρο για την αντρική γονιμότητα και στο τέλος λέει:

"Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείς προτείνει δύο εξετάσεις σπερμοδιαγράμματος με την διαφορά ενός μήνα και μια τρίτη με την διαφορά μιας εβδομάδας)

Γιαυτό καλύτερα μην μένετε σε μια γνώμη μόνο....

Εμείς ακόμη δεν προχωρήσαμε σε σπερμοδιάγραμμα αλλά αν και αυτό το μήνα δεν γίνει κάτι (Το Σάββατο "δεν θέλω" να έρθει) τότε θα πάμε και εμείς για περισσότερα!!!!

Καλή τύχη!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθεια πηραμε τα αποτελεσματα του αντρα μου κ με εχει πιασει πανικος

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ...... 5.0

ΑΝΩΜΑΛΑ ............95.0

 

 

ΑΝΩΜΑΛΙΕς ΚΕΦΑΛΗς 90.0

ΣΧΗΜΑΤΟς 90.0

ΑΜΟΡΦΑ 90.0

 

ΜΕΓΕΘΟΥς 18.0

 

ΑΝΩΜΑΛΙΕς ΑΥΧΕΝΑ 36.0

ΑΝΩΜΑΛΙΕς ΟΥΡΑΣ 00.0

 

ΑΝΩΜΑΛΙΕς ΚΥΤΤΑΡΟΠΛΑΣΜΑΤΟς 00.0

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΤΟΣΠΕΡΜΙΑ?

 

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΕς ΤΙς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ?ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ Κ ΠΩς?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν θα πρέπει πάντως να απογοητευόμαστε. Ένας φίλος μου έκανε σπερμοδιάγραμμα κατά τύχη για μία έρευνα που έκανε η φίλη του και τα αποτελέσματα ήταν χάλια (του ήρθε ταμπλάς γιατί δεν το περίμενε φυσικά και δεν το είχε σκεφτεί ποτέ να ψαχτεί). Ο γιατρος του είπε να ξεκουραστεί, να προσέξει την διατροφή του, το ποτό, το κάπνισμα και τα πράγματα κάπως βελτιώθηκαν. Όχι ότι έγιναν τέλεια, αλλά είναι πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλημερα σε ολες κ σε ολους! Εχετε να μου συστησετε κανενα διαγνωστικο κεντρο (καλο) στα δυτικα προαστια για σπερμοδιαγραμμα, καλλιεργεια σπερματος κ τεστ ευαισθησιας;;

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια boy-boy με αυτο που ειπες με σοκαρες.!!Εμεις κανουμε κανενα χρονο τωρα ελευθερα και τιποτα,χωρις βεβαια να μετραμε τις μερες,καναμε οποτε ειχαμε ωρεξη,τωρα ομως εδω και 2μηνες που το πηραμε πιο ζεστα το θεμα με μπαινουν πολλες υποψιες.Που πρεπει να παμε για να κανει και ο αντρας μου εξετεσει ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε ευχαριστώ Andro2 μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μη ταλαιπωριθείς άλλο τις αποβολές. Τι να πω, δεν ξέρω, η επιστήμη κάνει θαύματα σήμερα και κάποια λύση θα υπάρχει και για εμας.

 

Ο άντρας μου μου λεει ότι θα κάνει τα πάντα για να αποκτήσει δικό του παιδί, αλλά αν δει ότι δεν μπορεί θα καταφύγει στην υιοθεσία ακόμα και σε δωρητή σπέρματος. Τουλάχιστον στο θέμα αυτό είναι ανοιχτόμυαλος

 

 

Κατ' αρχάς καλή επιτυχία σε κάθε τι που θα αποφασίσετε να κάνετε... Εξαντλείστε τα περιθώρια που έχετε ... κι άν δέ επιτευχθεί ο επιδιωκόμενος στόχος τότε σαν λύση επιλέξτε την υιοθεσία και ΟΧΙ την λήψη ξένου σπέρματος ... Προσωπικά θεωρώ τραγικότερη περίπτωση ένα παιδί δίχως γονείς παρά ένα ζευγάρι χωρίς παιδί... Θα πρέπει κάποιες φορές να τη βλέπουμε (την τεκνοθεσία) και σαν "πρόνοια" για τα ορφανά παιδιά... Πολλές είναι οι περιπτώσεις που υιοθέτησαν παιδί και μετά έκαναν και δικό τους... αλλά ΟΧΙ όμως με ξένο σπέρμα... Συγνώμη που το λέω αλλά είναι ... σαν να απατάς τον άνδρα σου. Είναι προσωπική μου θέση και δέ θέλω να στενοχωρήσω καμμία και κανέναν. Άν κάποιος παρεξήγησε ζητώ συγνώμη.

 

Φιλικά Demetrius

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

καλημερα και καλως σας βρηκα.

καιρο διαβαζα σαν ανωνυμος χρηστης,αλλα εχτες που πηρα τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος απογοητευτικα.

καταρχην ειμαι ο Μανος 31 ετων μετα απο 1 χρονο προσπαθειες για παιδι αποφασισα να κανω ενα σπερμοδιγραμμα για να δουμε τι γινεται.

το αποτελεσμα ηταν πως δεν παρατηρηθηκαν σπερματοζωαρια

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

υπαρχουν ελπιδες?να ξενακανω δευτερο σε καλυτερο εργαστηριο πιο εξιδικευμενο?διορθωνεται το προβλημα μου η γεννηθηκα ετσι?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και καλως σας βρηκα.

καιρο διαβαζα σαν ανωνυμος χρηστης,αλλα εχτες που πηρα τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος απογοητευτικα.

καταρχην ειμαι ο Μανος 31 ετων μετα απο 1 χρονο προσπαθειες για παιδι αποφασισα να κανω ενα σπερμοδιγραμμα για να δουμε τι γινεται.

το αποτελεσμα ηταν πως δεν παρατηρηθηκαν σπερματοζωαρια

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

υπαρχουν ελπιδες?να ξενακανω δευτερο σε καλυτερο εργαστηριο πιο εξιδικευμενο?διορθωνεται το προβλημα μου η γεννηθηκα ετσι?

ευχαριστω.

Μάνο καλησπέρα. Κατ'αχάς μην πανικοβάλλεσαι και μη σε παίρνει από κάτω. ένα επαναληπτικό σε εξειδικευμένο κέντρο πιστεύω θα είναι πιο αξιόπιστο. Κοίτα να τηρήσεις τους κανόνες που θέτουν για τη λήψη δείγματος είναι πολύ βασικό. εύχομαι να σας πάνε όλα καλά. ρίξε μια ματιά σε εξιδικευμένα thread για αζωοσπερμία αν τελικά αυτή είναι η κατάσταση και ρίξε μια ματιά κι εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2583268#post2583268

ORo1p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα !!!! Θα ήθελα να σας αναφέρω τις εξετάσεις του άνδρα μου να μου πείτε μια γνώμη please γράφω πρώτη φορά εδώ όποτε συγχωρήστε με αν κάνω κάποιο λάθος !! Ορίστε οι εξετάσεις !!

ΛΗΨΗ......: εντός εργαστηρίου

ΩΡΑ.......: 12:00

ΑΠΟΧΗ.....: 4 ημέρες

ΟΨΗ.......: ημιδιαφανής

ΧΡΟΙΑ.....: λευκωπή

ΓΛΟΙΟΤΗΣ..: ελ. ιξωδες

ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ.: όχι

ΡΗ...........: 8.0

ΟΓΚΟΣ........: 1.9 ml Τιμές Αναφ.: > 2 ml

ΠΗΞΗ.........: φυσιολογική

ΣΥΣΤΑΣΗ......: ομοιογενής

ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ.: αρνητική

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ........: 18 min - πλήρης

ΑΡΙΘ.ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ: 18 εκατ./ml

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ...: 34.2 εκατ.εκσπερμ

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

------------

ΧΡΟΝΟΣ ΖΩΗΡΗ* ΜΕΤΡΙΑ** ΝΩΘΡΗ*** ΟΛΙΚΗ ΝΕΚΡΑ ή ΑΚΙΝΗΤΑ

Ώρα1 η 18 % 7 % 5 % 30 % 70 %

Ώρα2 η 16 % 6 % 5 % 27 % 73 %

Ώρα4 η 10 % 5 % 3 % 18 % 82 %

Ώρα24η 2 % 1 % 1 % 4 % 96 %

Ταχύτητα κίνησης: * > 25mic/sec, ** < 25 mic/sec, *** < 5 mic/sec

ΜΕΣΗ ΠΡΟΩΘΗΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ (VSL): 22.0μ/sec

ΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΠΕΡΜ/ΡΙΩΝ (την 1 η ώρα): 5.4

ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

--------------------

ΠΥΟΣΦΑΙΡΙΑ.....: -

ΣΠΕΡΜΑΤΟΚΥΤΤΑΡΑ: 1 εκατ./ml

ΣΠΕΡΜΑΤΙβΕΣ....: 1 εκατ./ml

ΕΡΥΘΡΑ.........: -

εκατομ/ml

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩ:ΑΡΙΩΝ ---------------------------

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...........................: 8.0 %

ΑΝΩΜΑΛΑ...............................: 92.0 %

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ

> 14%

Τιμές Αναφοράς

 

-ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ..: 84.0 %

ΣΧΗΜΑΤΟΣ..: 78.0 %

Πεπλατυσμένα...............: 8.0 %

Στρογγυλά..................: 6.0 %

Λογχοειδή..................: 6.0 %

Αμορφα.....................: 52.0 %

ΜΕΓΕΘΟΥΣ...: 28.0 %

Μεγάλα.....................: 4.0 %

Μικρά......................: 24.0 %

ΑΚΡΟΣΩΜΑΤΟΣ....: 23.0 %

-ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΑΥΧΕΝΑ....: 20.0 %

Θέση 'Εκφυσης..............: 6.0 %

Παχύς......................: 2.0 %

Κεκαμμένος.................: 10.0 %

-ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΟΥΡΑΣ.....: 24.0 %

Περιελιγμένη...............: 8.0 %

Παχιά......................: 2.0 %

Κεκαμμένη..................: 12.0 %

-ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΥΤΤΑΡΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ.......: 4.0 %

Κυτταροπλασματική Σταγόνα...: 4.0 %

Πως σας φαίνονται ; Είναι 28 ετων ξεχείλισε εγκεφαλική παράλυση .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...