Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπές με Μωρό - Εντυπώσεις και Συμβουλές


maria

Recommended Posts

Καλησπέρα!

προσπαθώ να βρω τρόπο για να ανοίξω ενα νέο θέμα αλλα δεν μπορώ... ελπίζω κάποιος να ρίξει μια ματια σε αυτο εστω και ενα χρόνο μετά...

Ψαχνοντας το ιδανικό (για μένα) μέρος για διακοπές καταγράφω τις προϋποθέσεις και αναμένω τις εμπειρίες σας.

Ενδιαφέρομαι για ενα μέρος που θα μπορώ να παραθερίζω όσο ο Μητσος είναι μικρός (τώρα 14 μηνών σχεδόν) για αρκετες μέρες το καλοκαίρι, με σκοπο η οικογένεια να χαλαρώνει και όχι να πακτωνει διαρκώς το αμάξι με τα απαραίτητα (προς τον τελικό προορισμό αλλα και προς πους ενδιαμεσους π.χ. θάλασσα), να αγχωνεται, να βιαζεται να γυρίσει για υπνο και πάει λέγοντας...επομένως ψαχνω τα δωμάτια που θα διαθέτουν:

1. Κουζίνα, διπλό κρεββάτι, οχι σκαλες εντός ή εκτός δωματίου, παράθυρο στο μπάνιο (όχι εξαερισμό), χωρο για απλωμα σχοινιών και στεγνωμα ρούχων (τίποτα δεν εννοείται από όσα εχω δει...), να έχουν ένα σχετικά μεγαλο διαθεσιμο χώρο (25-30m2), απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά η καθαριότητα και σίτες γιατί τον εχουν μαδήσει τα κουνούπια (κατα προτίμηση όχι αυτές που ανοιγουν προς τα πάνω...)

2. μπαλκόνι ή αυλή με ωραία θεα, για να χαλαρώνει η μαμα μολις κοιμάται ο Μητσος

3. θαλασσα σε απόσταση <50m από τα δωμάτια για μια βουτια πριν ξυπνήσει οποιοσδήποτε

4. Φούρνος σε απόσταση <50m από τα δωμάτια για πρωινο της επιλογής μας

5. Ταβερνάκι με καλόμαγείρεμένο φαγητο και φρεσκο ψαρακι σε απόσταση <50m από τα δωμάτια (ας μην υπαρχουν πολλές, μια καλή αρκεί, αλλωστε ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει!)

6. Καφενες, Καφετέρια, Μπαρακι για μια βολτα το βράδυ (και σε περίπτωση γκρινιας να είναι ευκολη η επιστροφή μέρους της οικογένειας κλπ κλπ) σε απόσταση <50m από τα δωμάτια

7. Να πίνεται το νερό βρύσης

8. Αν η ευρύτερη περιοχή διαθέτει και άλλες ομορφιές για να δούμε, πολύ ευχαρίστως

Δεν ενδιαφέρομαι για All inclusive αλλα για ενα μέρος που θυμίζει καλοκαιρινές διακοπές και Ελλάδα (αλλα την ωραία της πλευρά!)

Αναμένω απόψεις και εμπειρίες!

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια σε όσους συνεχίζετε τις διακοπές σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

προσπαθώ να βρω τρόπο για να ανοίξω ενα νέο θέμα αλλα δεν μπορώ... ελπίζω κάποιος να ρίξει μια ματια σε αυτο εστω και ενα χρόνο μετά...

Ψαχνοντας το ιδανικό (για μένα) μέρος για διακοπές καταγράφω τις προϋποθέσεις και αναμένω τις εμπειρίες σας.

Ενδιαφέρομαι για ενα μέρος που θα μπορώ να παραθερίζω όσο ο Μητσος είναι μικρός (τώρα 14 μηνών σχεδόν) για αρκετες μέρες το καλοκαίρι, με σκοπο η οικογένεια να χαλαρώνει και όχι να πακτωνει διαρκώς το αμάξι με τα απαραίτητα (προς τον τελικό προορισμό αλλα και προς πους ενδιαμεσους π.χ. θάλασσα), να αγχωνεται, να βιαζεται να γυρίσει για υπνο και πάει λέγοντας...επομένως ψαχνω τα δωμάτια που θα διαθέτουν:

1. Κουζίνα, διπλό κρεββάτι, οχι σκαλες εντός ή εκτός δωματίου, παράθυρο στο μπάνιο (όχι εξαερισμό), χωρο για απλωμα σχοινιών και στεγνωμα ρούχων (τίποτα δεν εννοείται από όσα εχω δει...), να έχουν ένα σχετικά μεγαλο διαθεσιμο χώρο (25-30m2), απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά η καθαριότητα και σίτες γιατί τον εχουν μαδήσει τα κουνούπια (κατα προτίμηση όχι αυτές που ανοιγουν προς τα πάνω...)

2. μπαλκόνι ή αυλή με ωραία θεα, για να χαλαρώνει η μαμα μολις κοιμάται ο Μητσος

3. θαλασσα σε απόσταση <50m από τα δωμάτια για μια βουτια πριν ξυπνήσει οποιοσδήποτε

4. Φούρνος σε απόσταση <50m από τα δωμάτια για πρωινο της επιλογής μας

5. Ταβερνάκι με καλόμαγείρεμένο φαγητο και φρεσκο ψαρακι σε απόσταση <50m από τα δωμάτια (ας μην υπαρχουν πολλές, μια καλή αρκεί, αλλωστε ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει!)

6. Καφενες, Καφετέρια, Μπαρακι για μια βολτα το βράδυ (και σε περίπτωση γκρινιας να είναι ευκολη η επιστροφή μέρους της οικογένειας κλπ κλπ) σε απόσταση <50m από τα δωμάτια

7. Αν η ευρύτερη περιοχή διαθέτει και άλλες ομορφιές για να δούμε, πολύ ευχαρίστως

Δεν ενδιαφέρομαι για All inclusive αλλα για ενα μέρος που θυμίζει καλοκαιρινές διακοπές και Ελλάδα (αλλα την ωραία της πλευρά!)

Αναμένω απόψεις και εμπειρίες!

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια σε όσους συνεχίζετε τις διακοπές σας!!

xaxaaxa !!!! Δεν ζητάς και τίποτα δηλαδή !!!!!

Στην Ελλάδα ζούμε ....όλο και κάτι θα υπάρχει αν ψάξεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς δεν υπάρχει εξολοκλήρου στην ηπειρωτική Ελλάδα. Είτε δεν θα έχει καλή παραλία, είτε δεν θα είναι τα δωμάτια πάνω στην παραλία, είτε δεν θα έχει αξιοπρεπή μέρη για βόλτα. Λες όμως για διακοπές αρκετών ημερών, οπότε ψάχνετε κάτι ηπειρωτικά.

 

Κάτι τέτοια που ζητάς έχω ακούσει ότι αρκετοί τα έχουν βρει προς Βόρεια Εύβοια, Πευκί ή Ωραιούς. Επίσης Φοινικούντα Μεσσηνίας είναι συμπαθητικά, αλλά δεν υπάρχουν πολλά δωμάτια σε πολύ κοντινή απόσταση από την παραλία. Αυτά και κυρίως τα δύο πρώτα, είναι μέρη που δεν έχουν ιδιαίτερη νεολαία, αλλά κόσμο που έχει αποφασίσει να κλειστεί και να κάνει θυσίες για τα παιδιά του!!! Τέλος πάντων, θάλασσα, ταβέρνες και άλλα παιδάκια και οικογενειακές καταστάσεις με κουζινάκι στο δωμάτιο έχουν.

 

Ακούγεται ότι έχετε σκοπό να τηρήσετε ένα κάποιο πρόγραμμα και στις διακοπές... Η αλήθεια είναι ότι αν έχεις ένα καλόβολο παιδί ό,τι και να κάνεις ακολουθεί. Αν έχεις ένα όχι καλόβολο παιδί, το να το τραβάς από την παραλία, να το ξεπλένεις, να το ντύνεις για να το πας να το κοιμίσεις σε ένα δωμάτιο είναι μπελάς! Εκτός αν θέλεις να εκμεταλλευτείς το χρόνο που κοιμάται το παιδί για να βρεθείτε με το σύζυγο.

 

Θέλω να πω ότι αν βγάλεις κάποια πρέπει από τον όλο σχεδιασμό και πιο εύκολα θα βρεις κατάλυμα και πιο χαλαρά θα περάσετε στην πραγματικότητα. Το παιδί μπορεί να κοιμηθεί στην ξαπλώστρα, αν έχετε βρει μια καλή σκιά, από δέντρα, να περνάτε ώρες χαλαρά στην παραλία. Σε αυτή την ηλικία μπορείς ακόμα να κρατήσεις παιδάκια στη σκιά, τις ζεστές ώρες, με παιχνιδάκια. Επίσης το παιδί μπορεί να κοιμηθεί στο αυτοκίνητο, δεμένο στο καθισματάκι, αν έχετε κλιματισμό, όσο εσείς κάνετε βόλτες στο μέρος και εξερεύνηση.

 

Εμείς με μωράκια είχαμε περάσει πολύ καλά στη Ρόδο έτσι, που έχει μέρη να κάνεις βόλτα στη σκιά και τη μέρα και μια πολύ ωραία παιδική χαρά στη σκιά σε ένα μεγάλο πάρκο μέσα στην πόλη. Οι παραλίες δεν ήταν κοντά. Μέναμε στο Ρόδος Palace, σε μεγάλο δίχωρο δωμάτιο,

 

http://www.rodos-palace.com/room-gallery/685-garden-suite-kitchenette

 

τέλειο για οικογένειες. Εκεί μπορούσε να χαλαρώσει στο καθιστικό όποιος ξυπνούσε πρώτος. Εκεί μας είχαν κανονικές κούνιες για μωρά, σε σχέση με δύο άλλα μέρη 'οικογενειακούς προορισμούς' με ρουμς του λετ που πήγαμε άλλες δύο φορές σε άλλα μέρη, την ίδια εποχή. Στα ρουμς αντί για κανονικές κούνιες, είχαν κάτι ανεκδιήγητα κατασκευάσματα/παρκοκρέβατα που είχαν μείνει ξεχασμένα σε μουχλιασμένες αποθήκες που στη μια περίπτωση τα έβγαλαν από την αποθήκη εκεί μπροστά μας, γιατί σιγά μην είχαν επενδύσει και σε αυτό...

 

Επίσης στο Ρόδος Παλάς είχε απίστευτη καθαριότητα, που δεν πετύχαινα ούτε στο σπίτι μου τότε, γιατί είχαν επαγγελματικό εξοπλισμό και τον χρησιμοποιούσαν με επαγγελματισμό. Στα ρουμς είχα πιάσει τον κουβά και σφουγγάριζα γιατί τα παιδιά μπουσουλούσαν ακόμα και είχα κάνει όλο το κουζινάκι ξανά με σφουγγάρι, χωρίς να έχουμε ξεπακετάρει καλά καλά, γιατί μου μύριζε κατσαριδοκτόνο και το κουζινάκι ήταν σε ενιαίο χώρο, εκεί που κοιμόμασταν. Θέλω να πω, για αυτές τις ηλικίες, να πας κάπου δοκιμασμένα, σου λύνει πολλά προβλήματα, που δεν θέλεις να έχεις στο κεφάλι σου στις διακοπές!

 

Στο Ρόδος Παλάς είχε πισίνες και σκιά, για όποτε θέλαμε να περάσουμε τη μέρα χαλαρά, ρουμ σερβις για όταν δεν θέλαμε να φάμε/κυνηγάμε εκεί που έτρωγαν οι άλλοι, κάτι υπέροχες σουπίτσες. Ήταν και πιο μικρά τα παιδιά μας. Γενικώς ήταν ένα πολύ καλό σημείο για αφετηρία για βόλτες, γιατί η παραλία του δεν ήταν καλή. Οι καλές παραλίες ήταν κανένα μισάωρο μακριά. Αλλά θέλαμε να εξερευνήσουμε το νησί, δεν μας πείραζε καθόλου να μετακινούμαστε.

 

A... επίσης είναι από τα λίγα μέρη στην Ελλάδα ως προς την τιμή τους, που τα δωμάτια της συγκρεκριμένης κατηγορίας (του κήπου όχι στην κύρια μονάδα - ουρανοξύστη) είναι πιο κομψά και ντιζαϊνάτα σε σχέση με το πού περνάει ένας Έλληνας τις υπόλοιπες 50 εβδομάδες του χρόνου. Και μόνο το περιβάλλον του δωματίου είναι χαλαρωτικά. Τότε ήταν πολύ πρόσφατα ανακαινισμένα. Αντίθετα στα ρουμς συνήθως είναι για έναν ύπνο, κάπου που αναγκαστικά κάποιος περνάει χρόνο.

 

Πφφ... ξέχασα ότι είχαμε πάει Ιούλιο και είχαμε βρει τη garden suite σε πολύ ελκυστική τιμή... Τώρα ακριβώς δεν τη λες και ελκυστική ως προς την τιμή... Αλλά τέλη Ιουλίου ειχαμε πετύχει πολύ λογικές τιμές.

 

Όχι δεν έχω πάρει μίζα από το Ρόδος παλάς, αλλά νιώθω ευγνωμοσύνη, γιατί μας χάρισε ξεκούραστες διακοπές, σε μια εποχή που τις χρειαζόμασταν απόλυτα. Δεν ξέρω κιόλας τι γίνεται εκεί τώρα, έχουν περάσει και πόσα χρόνια...

 

Βεβαια πλέον το ταξίδι με πλοίο το σκέφτεται κανείς, γιατί προσθέτει σημαντικά ποσά στον προϋπολογισμό των διακοπών...

 

Νησί οικογενειακό είναι και η Νάξος. Εκεί νομίζω θα βρεις το συνδυασμό που θέλεις. Δεν έχω πάει, έχω αλλεργία στα οικογενειακά... :lol: Δεν είναι τόσο οικογενειακό όσο το Πευκί, αλλά και πάλι.

 

Α, επίσης όσοι είστε πιο φρέσκοι στις οικογειακές καταστάσεις, και δεν έχετε χορτάσει τα νησιά πριν κάνετε οικογένεια, μη σας φαίνονται τα νησιά βουνό με μωρά, ειδικά αυτά που έχουν όλα τα κομφόρ (γιατρούς κλπ κομφόρ) σε απόσταση αναπνοής σε σχέση με τα ηπειρωτικά οικογενειακά μέρη. Τα παιδιά μεγαλώνοντας έχουν άποψη και θα θέλουν εκείνα να είναι με τους φίλους τους. Όσο είναι πιο μικρά είναι ευχαριστημένα οπουδήποτε, αν έχουν να παίξουν και αν είναι με τους γονείς τους. Αργότερα υπάρχουν άλλοι περιορισμοί και μουρμούρα, τους λείπουν οι φίλοι τους... Εμείς αναγκαστήκαμε να πάμε στο πιο οικογενειακό μετά τα 5-6 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Για σίτες και απλώστρες δεν ξέρω, πάντως τα υπόλοιπα που ζητάς μπορείς να τα βρεις στη Νάξο. Η παραλία του Αγίου Γεωργίου κοντά στη Χώρα είναι πολύ δημοφιλής σε οικογένειες με μικρά παιδιά. Παράδειγμα καταλύμματος: http://www.saint-george-hotel.com/photos.html (δεν έχω μείνει εκεί, τυχαία το βρήκα ψάχνοντας στο google).

Link to comment
Share on other sites

η αδερφή μου φέτος πήγε σε κάτι αντίστοιχο στο Πεταλίδι Μεσσηνίας κι έμεινε πολύ ευχαριστημένη.

 

επίσης έχω ακούσει καλά λόγια και για τα Ήλια στην Εύβοια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κάναμε τις πρώτες διακοπές με το μωρό πέρσι τον Ιούλιο, όταν ήταν 5 μηνών. Πήγαμε στο χωριό στη Μάνη. Απλά ακολουθούσαμε το πρόγραμμα του μωρού, προκειμένου να περάσουμε καλά. Για μπάνιο πηγαίναμε κατά τις 12 το μεσημέρι, κουβαλούσαμεε ψυγειάκι, ομπρέλα, ρηλάξ και το μωρό κοιμόταν εκεί. Εκεί ξεκίνησε και τις στερεές τροφές, γενικά κυλήσανε οι διακοπές μας σχετικά ομαλά.

Φέτος πήγαμε τον Ιούλιο πάλι στο χωριό στην Μάνη, ο μικρός 18 μηνών και ένα έχω να πω: όταν αρχίζουν και περπατάνε οι διακοπές είναι πολύ ζόρικες! Ξεκινήσαμε στις 5 το πρωί και κάναμε 7 ώρες για να φτάσουμε στη Μάνη! ΗΜΑΡΤΟΝ! Ο μικρός κοιμόταν μέχρι τις 7, μετά στάση στο Αρτεμίσιο για το γάλα του και να περπατήσει λίγο και μετά το χάος! Σταματούσαμε ανά ώρα για να περπατήσει λίγο γιατί του την είχε δώσει η ακινησία στο καθισματάκι του αυτοκινήτου! Η πρώτη μέρα κύλησε μέσα στον εκνευρισμό από την κούραση, να μην τρώει, να μην κοιμάται, να μην ξέρει τι θέλει, κι εμείς στα πρόθυρα να γυρίσουμε πίσω Αθήνα! Από την επόμενη μέρα όμως, έστρωσε αμέσως πρόγραμμα. Η αλήθεια είναι ότι, παρόλο που έτρωγε μεσημεριανό στη θάλασσα και μετά κοιμόταν για κανά 2ωρο, όλη την υπόλοιπη μέρα έτρεχε σαν σβούρα από τον ενθουσιασμό του, με αποτέλεσμα εμείς να καταλήγουμε το βράδυ να είμαστε πτώματα και να μην έχουμε όρεξη για τίποτα... Εναν καφέ της προκοπής δεν καταφέραμε να πιούμε, αφού ο ένας έπινε και ο άλλος κυνήγαγε το μικρό θηριάκι! Νομίζω ότι περισσότερο κουράστηκα παρά ξεκουράστηκα σ' αυτές τις διακοπές... Τελικά έχει να κάνει με την ηλικία του παιδιού, τώρα σκέφτομαι όταν γίνει 2 ετών να πάμε εξωτερικό, όμως σκέφτομαι ότι αν είναι να περάσουμε όπως στις καλοκαιρινές διακοπές, μάλλον δεν είναι καλή ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να ευχαριστήσω για την ανταποκριση!

αρκετα απο τα μέρη τα γνωρίζω (προς Βόρεια Ευβοια) αλλα όχι τόσο λεπτομερώς για να ξερω τι διαθετουν.

Όχι δεν ακολουθούμε κανένα πρόγραμμα για το Μήτσο και γι αυτο καταφέραμε να πάμε διακοπες και όταν 2 μηνών 10 μηνών και 13 μηνών (τις δυο τελευταίες φορές δε, σε νησιά που απαιτούσαν ταξίδι 8-12ωρες με καραβι) και τις 3 φορες περάσαμε παρα πολύ ωραία, απλα αυτο που ψαχνω είναι κάτι σε πιο μακροχρόνια βάση. Χρειάζομαι διακοπες το καλοκαιρι για να μαζευω δυνάμεις και όχι να τις εξαντλω και παράλληλα χωρίς να ταλαιπωρω το παιδί για τη δική μου ξεκούραση (όχι μπανιο στη θαλασσα όποτε μου καπνίσει και ο ηλιος να καιει το παιδί κλπ).

Φυσικά περιγράφω το ιδανικό αλλα θα είμαι ικανοποιημένη και με ακρετά λιγότερα, ετσι λοιπόν γράφω τις λεπτομέρειες για να μοιραστώ εμπειρίες με παλαιότερους γονείς.

Αυτο που περιγράφω λοιπόν θα μου δίνει τη δυνατότητα να φτανω στον προορισμό, να αδείαζω μια φορά τη συμπραγκαλαρία, να μην εχω ανα πασα ώρα και στιγμη αναγκη το αμαξι, καθώς επίσης και το νου μου να μην ξεχασω κατι για την παραλία (να μπορω να πεταχτω στο δωματιο να το παρω κλπ). Νομίζω γονεις που δεν εχουν κοψει τις διακοπες λόγω παιδιων καταλαβαινουν ακριβως τι ψαχνω. Επίσης να τονισω ότι δεν ειμαστε καθόλου απο τις περιπτωσεις που θελουν να παρκαρουν τα παιδια σε παπουδογιαγιαδες για να πανε διακοπες καθως ο Μητσος ειναι μελος της οικογένειας!

Τελευταια λεπτομέρεια (μαλλον γιατι το Ροδος Παλας μου ακουγεται ως All inclusive, θα διαβασω τώρα λίγο πιο προσεκτικα) δεν ενδιαφερομαι για διακοπες εντος ξενοδοχείου και μπανια σε πισίνα αλλα για κατι σε πιο live διακοπες (είναι καθαρά θέμα προτίμησης)

Ευχαριστώ πολύ και πάλι και αναμένω κι αλλες γνωμες!

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως περιγράφεις τα θέλω σου νομίζω ότι οι Ροβιές στην βόρεια Εύβοια είναι αυτό που ψάχνεις μικρό παραθαλάσσιο χωριό, ήσυχο, με ωραία ταβερνάκια πάνω στην θαλασσα (υπάρχει η ταβέρνα κορυδαλλός, μέσα στα πευκα, πάνω στη θάλασσα, ίσως η ομορφότερη ταβέρνα που έχω φάει ever σε παραθαλάσσιο μέρος με πολύ ωραίο φαγητό).

 

το ξενοδοχείο που συνδυάζει αυτά που θέλεις είναι αυτό.

http://www.booking.com/hotel/gr/agnadi.el.html?aid=318615;label=New_Greek_Hotel-cKLbwwL_SbKyYCa1kddZigS18359541985:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:kw_inurl:el.html%23inurl:booking.com/hotel:ws=&gclid=CNzGyeH34bgCFYVV3goddDgACQ

 

πάνω στη θάλασσα, με τραπεζάκια στην παραλία που σου σερβίρουν πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό.

 

οι Ροβιές είναι για απολυτη χαλάρωση, ηρεμία. έχει κυρίως νέα ζευγάρια με μικρά παιδάκια. εμείς πηγαίνουμε χρόνια τώρα και πριν μωρού ένα τετραήμερο πάντα τον Ιούλιο. δεν έχει πανικό εκείνη την εποχή. Αύγουστο δεν ξέρω τι παίζει. ειδικά φέτος τέλος Ιουλίου ήταν πολύ καλά από κόσμο. είναι μόλις 2.5 ώρες από την Αθήνα, και πραγματικά το έχω προτείνει το μέρος και σε φίλους μου γονείς και έχουν περάσει όμορφα. είναι για ήρεμα πράγματα. μέχρι και ένα beach bar, το βράδυ παίζει χαλαρή μουσικούλα και βλέπεις ζευγάρια να πίνουν το ποτάκι τους με το μωρό στο καρότσι.τα πάντα στο χωριό είναι σε απόσταστη που περπατιέται. πολλά αυτοκίνητα δεν κυκλοφορούν και η βόλτα στον παραλιακό δρόμο είναι απόλαυση. εμείς πήγαμε φέτος πρόβα διακοπών με τη μικρή 11 μηνών και περάσαμε καλύτερα από ότι περίμενα. το δωμάτιο δίπλα στην παραλία, ανέβαινα το μεσημέρι να κοιμίσω την μικρή και ο άντρας μου έμενε κάτω για ένα μπάνιο ακόμη. το απόγευμα ξανακατεβαίναμε αφού είχαμε αφήσει όλα μας τα πράγματα στην ξαπλώστρα χωρίς κανένα φόβο κλοπής και κάναμε μπανάκι και χαλαρώναμε μέχρι που απολαμβάναμε δύση ηλίου

 

Στα 5 χλμ είναι η παραθαλάσσια κωμόπολη Λίμνη, πολύ γραφική για βόλτες στα σοκάκια και ζωντανή τα βράδια με εστιατόρια και καφέ ακριβώς πάνω στη θάλασσα.

 

και γενικά η γύρω περιοχή έχει πολλά πράγματα να δεις. πολύ ωραίες φυσικές διαδρομές μέσα σε πευκοδάσος, καταρράκτες, μοναστήρια με ιδιαίτερο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον.

 

η θάλασσα είναι καθαρή, ζεστή και σχετικά ρηχή (δεν βαθαίνει απότομα). απλώς στα περισσότερα σημεία έχει μέσα πέτρες. όχι μεγάλες, δηλαδή τα παιδάκια κάνουν άνετα μπάνιο, απλώς δεν έχει άμμο μέσα.

 

Το Πευκί δεν το προτείνω γιατί για τη δική μου αισθητική είναι λίγο κιτς και κλασσικό θέρετρο, κλασσικών φασαριόζικων ελληνικών οικογενειών. οι Ροβιές είναι πιο ήσυχες και διακριτικές

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έγραψες περισσότερα κατάλαβα ότι δεν είναι αυτό που θέλετε, η Ρόδος, μάλλον για διάφορους λόγους.

 

Όχι, εμείς είχαμε πάρει δωμάτιο με πρωϊνό, αν και νομίζω το συγκεκριμένο ξενοδοχείο προσφέρει και all inclusive. Ούτε και εμείς είμαστε του all inclusive. Και το ότι κάτσαμε στην πισίνα ίσχυε μια μέρα που βαριόμασταν να πάμε προς τις παραλίες. Βρήκαμε σκιά, φαγητό, χώρους για χαλάρωση, πολύ αξιοπρεπή στο ξενοδοχείο.

 

Περισσότερο έγραψα έχοντας στο μυαλό την ηλικια του παιδιού σου, γιατί τα περισσότερα παιδιά αυτής της ηλικίας δεν έχουν ξεφύγει από τα αλεσμένα. Το ξενοδοχείο αυτό μας έλυσε τα χέρια. Εσείς αλέθετε φαγητό ταβέρνας; Ή δεν αλέθετε; Όπως και να έχει, σας βρίσκω προχώ! Την ίδια χρονιά είχα επιχειρήσει να μαγειρέψω σε άλλο μέρος και το βρήκα πάρα πολλή δουλειά για να τη βάλω στο κεφάλι μου και στις διακοπές!

 

Στο Ρόδος παλάς όταν ζητήσαμε σουπίτσα στο ρουμ σερβις, αφού μας ρώτησαν τι θέλαμε ακριβώς, μας παρουσίασαν μια μοσχομυριστή σουπίτσα κάπως έτσι

 

http://reponses.qctop.com/upload/soupiere-1308.jpg

 

Έμεινα στα αλήθεια και την κοίταζα για αρκετή ώρα! Είχαμε ζητήσει να μη μας την αλέσουν, γιατί είχαμε μαζί μας αυτό το μίξερ με το πόδι, και ήταν και η μόνη χρήση για το κουζινάκι που κάναμε, να το ξεπλύνουμε αυτό το πράγμα λίγο στο νεροχύτη... Γενικά δεν ξέρω, η ιδέα ενός νεροχύτη στο δωμάτιο των διακοπών μου φαίνεται... κάπως... Τέλος πάντων, δεν ξέρω αν αλέθουν κιόλας, φαντάζομαι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Αλλιώς όμως ήταν να βλέπεις τα συστατικά της σουπας ολόκληρα, ολόφρεσκα.

 

Γενικά, το συγκεκριμένο ξενοδοχείο είχε άψογο σέρβις, αν και μπορεί να έπαιξε ρόλο ότι δεν ήμασταν τότε μέσα στον Αύγουστο. Όχι ότι τους τρέχαμε, αλλά κανα-δυο πράγματα που ως νέοι γονείς ζητήσαμε παραπάνω τα είχαμε άμεσα και με πολύ ωραίο τρόπο. Με αυτό τον τρόπο είχαμε το κεφάλι μας ήσυχο και ξεκουραστήκαμε.

 

Επίσης η Ρόδος, η αλήθεια είναι δεν γινεται εύκολα στέκι, για πολλούς λόγους. Είναι και τα εισητήρια, είναι και ότι οι καλες παραλίες θέλουν αυτοκίνητο ή να μην είναι κανείς τέλος πάντων μέσα στη "ζωή" της πόλης.... Εμείς ας πούμε τη λαχταράμε μια φορά την πενταετία περίπου. Μέρος με ζωή που έχει γίνει στέκι για πολλούς και με οικογένειες μεταξύ αυτών, είναι η Μύκονος :lol: Εκεί θα ξαναπήγαινα...

 

Είναι πολύ σχετικό τελικά τι ζητάει κανείς να βρει στις διακοπές. Εμείς δεν είχαμε γιαγιά τις εποχές που ήταν τα παιδιά μωρά, ενώ εσείς έχετε την επιλογή, αν το έχω καταλάβει. Άρα αν θέλετε να βγείτε να δείτε κόσμο εκτός διακοπών, μπορείτε. Εμείς δεν μπορούσαμε/δεν θέλαμε να αφήσουμε τα παιδιά για διάφορους λόγους. Δεν ήθελα με τίποτα όμως να στερηθώ τη "ζωή" και στις διακοπές, δεν το βρήκα καθόλου απαραίτητο και ούτε είναι απαραίτητο. Είναι όμως τι θέλει κανείς.

 

Όσο για το κουβάλημα, αν βρει κανείς μια καλή σκιά με δέντρα και φαγητό που σερβίρεται πάνω στην παραλία, μια φορά κουβαλάει, το να πάρουμε το αυτοκίνητο μια φορά το πρωί με τη δροσιά και μια φορά το απόγευμα με δροσιά επίσης δεν μας φαινόταν καθόλου. Στη Μύκονο με μικρά παιδιά έχει κανείς πρώτη ξαπλώστρα εξασφαλισμένη γιατί το κανονικό πλήθος της Μυκόνου ξυπνάει αργά. Κάναμε μια κατανάλωση γύρω στα 50-60 ευρώ τη μέρα για ομπρέλα, ξαπλώστρες και φαγητά, καφέδες κλπ, χωρίς όμως να το κουνήσουμε από την παραλία. Και το βράδυ βόλτα στα σοκάκια με το καρότσι και σουβλάκι στο χέρι. Έτσι για οικονομία :lol: . Σκιά με δέντρα όχι, δεν έχει στη Μύκονο, αλλά και πάλι, καταφέρναμε να κρατάμε τα μικρά αρκετή ώρα στη σκιά. Αντίθετα το ντύνε ξέντυνε, μάζευε τσάντες και το παιδί να πας στην ταβέρνα, έστω και στα 20 μέτρα από την ξαπλώστρα, βάλε κάτι πάνω σου μέσα στη ζέστη, περίμενε να παραγγείλεις με το μωρό παιδί, το βρίσκαμε λιγότερο χαλαρωτικό από το να περνάμε ατελείωτες ώρες στη σκιά και να τρώμε πάνω στην ξαπλώστρα. Στην παραλία πάνω τους άνοιγε η όρεξη και έτρωγαν καλύτερα τα δικά μου το ένα το κακόφαγο ειδικά...

 

Με τον άντρα μου αυτές θυμόμαστε ως τις πιο χαλαρωτικές διακοπές που έχουμε κάνει. Τι να σου πω, ο άντρας μου οδηγεί και δεν τον έπιασα να βαριέται στη Μύκονο, αν και το ξενοδοχείο μας ήταν μακριά σχετικά και από την πόλη και από την παραλία που συχνάζαμε, γιατί οι αποστάσεις είναι μικρές και όπου και να πας αισθάνεσαι ότι κάτι συμβαίνει, δεν προλαβαίνεις να βαρεθείς. Είχαμε βρει πολύ αξιοπρεπές ξενοδοχείο μέσα στην εβδομάδα του δεκαπενταύγουστου, όχι όμως πάνω στο δεκαπενταύγουστο ακριβώς, τότε ακριβώς το αποφασίσαμε, μια μέρα πριν, από το booking στα 70 ευρώ με πρωϊνό. Αν ψάχναμε κάτι σε rooms to let , θα βρίσκαμε και πιο φτηνά. Είναι ρίσκο (έως μεγάλο ρίσκο με μωρά) να αφήνεις πράγματα τελευταία στιγμή, αλλά αν ο ξενοδόχος βλέπει ότι θα του μείνει το δωμάτιο άδειο, μπορεί να ρίξει την τιμή αρκετά. Στα νησιά όμως που έχουν πολλές κλίνες, είναι αρκετά πιθανό να βρεθεί κάτι καλό από οικονομικής πλευράς. Τα εισητήρια είναι που ανεβάζουν το κόστος αρκετά.

 

Και εννοείται ότι στο νησί αυτό έχει μερικές από τις καλύτερες παραλίες του Αιγαίου, με άμμο, ρηχές, κάποιες από αυτές απάνεμες (οι πιο πολλές νότιες) και σχετικά ζεστές.

 

H Μύκονος δεν είναι το πανάκριβο νησί που ήταν στα νιάτα μου, που τα πάντα είχαν τρεις και τέσσερις φορές πάνω, από σουβλάκια, νερά, παγωτά, σαμπουάν, ταξί... Έχει τιμές Αθήνας τώρα ή τέλος πάντων μπορεί κάποιος να βρει τιμές Αθήνας χωρίς να ψάξει πολύ. Και λόγω κρίσης τελευταία στιγμή βρίσκει κανείς και στα δωμάτια όχι πολύ ακριβές τιμές. Βέβαια Ροβιές δεν είναι ούτε σε συνολικό κόστος ούτε και σε πολλά άλλα :|

 

Α... όσο για το να μην ξεχάσεις πράγματα στο δωμάτιο... Η λύση είναι να κουβαλάς ό,τι πιθανό και απίθανο χρειάζεσαι στην παραλία... Δυο ενήλικες θα είστε. Αν το φόρτωμα, ξεφόρτωμα γίνεται μια φορά, και όχι ζεστές ώρες, δεν φαίνεται πολύ. Δεν ξέρω όμως και τι είναι αυτό που μπορείς να ξεχάσεις. Εμείς βρήκαμε ότι χρειαζόμασταν αρκετές πετσέτες και σίγουρα δυο τρεις που τις κρατάγαμε χωρίς αλάτι, έτσι ώστε να ξεπλενόμαστε από το αλάτι το απόγευμα, επί της παραλίας και να μη χρειάζεται να γυρίζουμε στο δωμάτιο για αγγαρείες - μπάνια πριν τη βόλτα. Αυτό για εμένα ήταν Η αγγαρεία. Να ξεπλένεις κουρασμένα παιδιά σε μπάνιο νοικιασμένου δωματίου! Καταδίκη! Τα μπάνια με σαπούνι τα κάναμε το πρωί, που ήμασταν όλοι ξεκούραστοι.

 

Οπότε το βράδυ μετά τη βόλτα, κάποιος άπλωνε τις πετσέτες και τα μαγιώ και αυτό ήταν. Α και ξεφόρτωμα παιδιών που θα είχαν κοιμηθεί χωρίς πολλά πολλά πάνω στη βραδυνή βόλτα στο καρότσι τους. Άλλη σπατάλη ενέργειας που την κόψαμε με συνοπτικές διαδικασίες και αρκετά νωρίς στην διακοπική καριέρα μας! Να προσπαθούμε να "κοιμίσουμε" παιδιά που δεν πολυνυστάζουν επιστρέφοντας νωρίς σε ένα μη οικείο για αυτά δωμάτιο.

 

Ένα μειονέκτημα, να το πούμε έτσι, αν δεν γυρίσεις στο δωμάτιο πριν τη βραδυνή βόλτα, είναι ότι σε σχέση με το κανονικό πληθος της Μυκόνου, θα είσαι λιγότερο καλοχτενισμένη, βαμμένη, σενιαρισμένη... Σε νοιάζει; Είχες σκοπό να είσαι σενιαρισμένη στο Πευκί; Όταν έχει κανείς μικρά παιδιά αλλάζουν οι προτεραιότητες. Όχι για όλους, ίσως για όσους δεν έχουν πολλές αντοχές.

 

Στη Μύκονο κανονικά δεν έχει ντους στις παραλίες, αλλά βρήκαμε λύση και για αυτό. Αυτό που έδειξε να μας χρειάζεται, είναι μια μεγάλη τσάντα με παιχνιδάκια παραλίας για ατελείωτο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να ευχαριστήσω για την ανταποκριση!

αρκετα απο τα μέρη τα γνωρίζω (προς Βόρεια Ευβοια) αλλα όχι τόσο λεπτομερώς για να ξερω τι διαθετουν.

Όχι δεν ακολουθούμε κανένα πρόγραμμα για το Μήτσο και γι αυτο καταφέραμε να πάμε διακοπες και όταν 2 μηνών 10 μηνών και 13 μηνών (τις δυο τελευταίες φορές δε, σε νησιά που απαιτούσαν ταξίδι 8-12ωρες με καραβι) και τις 3 φορες περάσαμε παρα πολύ ωραία, απλα αυτο που ψαχνω είναι κάτι σε πιο μακροχρόνια βάση. Χρειάζομαι διακοπες το καλοκαιρι για να μαζευω δυνάμεις και όχι να τις εξαντλω και παράλληλα χωρίς να ταλαιπωρω το παιδί για τη δική μου ξεκούραση (όχι μπανιο στη θαλασσα όποτε μου καπνίσει και ο ηλιος να καιει το παιδί κλπ).

Φυσικά περιγράφω το ιδανικό αλλα θα είμαι ικανοποιημένη και με ακρετά λιγότερα, ετσι λοιπόν γράφω τις λεπτομέρειες για να μοιραστώ εμπειρίες με παλαιότερους γονείς.

Αυτο που περιγράφω λοιπόν θα μου δίνει τη δυνατότητα να φτανω στον προορισμό, να αδείαζω μια φορά τη συμπραγκαλαρία, να μην εχω ανα πασα ώρα και στιγμη αναγκη το αμαξι, καθώς επίσης και το νου μου να μην ξεχασω κατι για την παραλία (να μπορω να πεταχτω στο δωματιο να το παρω κλπ). Νομίζω γονεις που δεν εχουν κοψει τις διακοπες λόγω παιδιων καταλαβαινουν ακριβως τι ψαχνω. Επίσης να τονισω ότι δεν ειμαστε καθόλου απο τις περιπτωσεις που θελουν να παρκαρουν τα παιδια σε παπουδογιαγιαδες για να πανε διακοπες καθως ο Μητσος ειναι μελος της οικογένειας!

Τελευταια λεπτομέρεια (μαλλον γιατι το Ροδος Παλας μου ακουγεται ως All inclusive, θα διαβασω τώρα λίγο πιο προσεκτικα) δεν ενδιαφερομαι για διακοπες εντος ξενοδοχείου και μπανια σε πισίνα αλλα για κατι σε πιο live διακοπες (είναι καθαρά θέμα προτίμησης)

Ευχαριστώ πολύ και πάλι και αναμένω κι αλλες γνωμες!

 

 

Νεοι Ποροι Πιεριας, στο δρομο πανω στην παραλια. Αλλα δεν ξερω αν θα βρεις δωματιο μπροστα τελευταια στιγμη. Εκτος αν μπορειτε να πατε και Σεπτεμεβρη. Κατα τ'αλλα νομιζω οτι τα περισσοτερα καταλυματα στο χωριο θα καλυψουν τις αναγκες σου (πηγαινα εκει παρα πολλα χρονια και το ξερω το μερος καλα). Απο που ξεκινας ομως;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελευταια μαλιστα ειχα μεινει εδω http://olympic-studios.gr/ και ειχαμε μεινει οικογενειακως παρα πολυ ευχαριστημενοι. Ηταν το τελειο παντρεμα διαμερισματος και ξενοδοχειου, αψογη συμπεριφορα και καθαριοτητα, η παραλια, ολη με αμμο ψιλη, μπροστα στα ποδια σου, η θαλασσα ρηχη για τα μικρα, αρκετες επιλογες για ταβερνες το μεσημερι και καφετεριες/μπαρακια το βραδυ. Φουρνοι και Σουπερμαρκετ σε μικρες αποστασεις (ποδαρατες των 5-10 λεπτων). Το αυτοκινητο δε θα το χρειαστειτε καθολου, εκτος και αν αποφασισετε να κανετε καμμια βολτα στο Διον ή στα Τεμπη ή σε καποια ομορφα ορεινα χωρια εκει γυρω (παλαιος παντελεημων ειναι πολυ γραφικος και εχει καλο φαγητο με υπεροχη θεα το καστρο του πλαταμωνα). Κατα μηκος της παραλιας υπαρχει ενας μεγαλος πεζοδρομος για ασφαλεις βολτες.

Θυμαμαι οτι υπηρχαν και παιδικες χαρες σε διαφορα σημεια του χωριου.

Να σημειωσω οτι εχω καποια χρονια να παω, οποτε δινω τις πληροφοιρες με επιφυλλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα λιώνουμε το φαγακι μας και γι αυτο ειναι και απαραίτητη η κουζίνα στο δωμάτιο, οχι δεν λιωνουμε της ταβερνας για τον μικρό, απο εκει τσιμπολογά τα ψωμια και τα συμπληρώματα μετά το φαί του!

Εννοείται ότι δεν με απασχολεί να μαι σενιαρισμένη σε αυτού του είδους της διακοπες..να χαλαρώσω παω!

Όπως επίσης δεν είμαστε και από τις περιπτώσεις που αφήνουμε το Μήτσο το χειμώνα και βγαίνουμε, όπως είπαμε ο Μήτσος είναι μέλος της οικογένειας και έτσι οι έξοδοι πάνε εναλλαξ για τους γονείς. Δεν γίνεται ακόμα και όταν έχεις παπουδογιαγιαδες να τους ξεζουμίζεις.

Η Μύκονος η αλήθεια είναι ότι απέχει τρελα από το στυλ μας αλλα ας μην το παίζω και βαρύ πεπόνι!!

Εν πάσει περιπτώσει το αστείο είναι ότι τα μέρη που μου προτείνετε γενικά είναι μια ανάσα από το χωρίο της γιαγιάς (Ροβιες, Ηλια, Πευκι...κλπ) απλα δεν τα εχω μελετήσει ποτέ από αυτη τη σκοπιά!

Καιρός λοιπόν να τα εξερευνησουμε σε κάποια προεκδρομή για να δούμε τι παίζει! Απο τιμές βλέπω βέβαια ότι το Αγνάντι αν και φαίνεται εξαιρετικό δεν είναι και πολύ ελκυστικό για πολυημερες διακοπές...(αν σκεφτείς ότι φετος βρηκαμε και με 38 ευρω μέσα το πρωινο και ακούσαμε και για πιο οικονομικά ακόμα) Βέβαια δεν μπορείς να τα βρεις και όλα όπως είπαμε!

Μιας και υπάρχουν εμπειρίες να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο προς Λευκάδα; που είναι ένας προορισμός που σκεφτόμασταν!

Ξεκινάμε από Αθήνα, αρκετά καλό φαίνεται και το olympic-studios! Αλλα αυτο το πραγμα βρε παιδί μου να μην εχουν και διπλό κρεββάτι...βαζεις και το μικρό κανα μεσημερί να ξαπλώσει παζί και χωνεις σεντόνια αναμεσα για να μην χτυπαμε κεφάλια....Γενικά πολύ ενδιαφέρον φαίνεται!

Δεν βιαζόμαστε για φέτος, φέτος μάλλον ολοκληρώθηκαν οι διακοπές και μαλλον πάμε για το επομενο καλοκαίρι, νωρίς ξέρω, αλλα τωρα είναι φρέσκιες οι εμπειρίες!

Link to comment
Share on other sites

Το Αγνάντι είναι τσιμπημένο για πολυημέρες διακοπές είναι αλήθεια. αλλά δίπλα στο Αγνάντι υπάρχουν τα Lapas Room(ή appartments) που είναι και ΄αυτά στα 10m από τη θάλασσα. οικονομικά και καθαρά. κάτι φίλοι μένανε εκεί και τη βγάζανε όλοι μέρα στις ξαπλώστρες του Αγνάντι. γιατί το Αγνάντι προσφέρει ξαπλάωστρες, και σερβίρει πρωινά, μεσημεριανά και βραδινά και σε μη ενοίκους του ξενοδοχείου.

Τέσπα, για μένα οι Ροβιές είναι ιδανικό μέρος για διακοπές με πολυ΄μικρό παιδάκι.

 

Χθες μια φίλη μου έλεγε για ένα μικρό παραθαλάσσιο χωριό που λέγεται Αμμουδιά κοντά στην Πρέβεζα. ζεστή και πολύ ρηχή θάλασσα, μικρός όμορφος οικισμός και δίπλα σε Πάργα, Πρέβεζα και πάρα πολλές παραλίες για κοντινές εκδρομές.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα!

 

Επαναφέρω το θέμα αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς.

 

Ο μικρουλης μας, τον Αύγουστο που θα είναι να πάμε διακοπές, θα είναι 7 μηνών. Σαν νέα μανούλα έχω τις εξής απορίες:

1. θα μπορεί να μπαίνει στη θάλασσα; Και αν ναι ποιες είναι οι καλύτερες ώρες;

2. Τι τροφές θα τρώει τότε; Αλεσμένα φρούτα και κρέμες; (τον θηλάζω αποκλειστικά)

3. Κάθε πότε τρώνε περίπου σε εκείνη την ηλικία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Επαναφέρω το θέμα αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς.

 

Ο μικρουλης μας, τον Αύγουστο που θα είναι να πάμε διακοπές, θα είναι 7 μηνών. Σαν νέα μανούλα έχω τις εξής απορίες:

1. θα μπορεί να μπαίνει στη θάλασσα; Και αν ναι ποιες είναι οι καλύτερες ώρες;

2. Τι τροφές θα τρώει τότε; Αλεσμένα φρούτα και κρέμες; (τον θηλάζω αποκλειστικά)

3. Κάθε πότε τρώνε περίπου σε εκείνη την ηλικία;

 

 

1. Φυσικά και θα μπορεί! Οι καλύτερες ώρες είναι είτε νωρίς το πρωί δηλ 9-11 είτε μετά τις 4 το απόγευμα, ώστε να αποφύγετε τις ώρες που ο ήλιος είναι πολύ βλαβερός. Επίσης βολεύουν αυτές οι ώρες σε σχέση με το φαγητό του

2. και 3. Θα τρώει λογικά 5 γεύματα κατά τη διάρκεια της μέρας, ως εξής

-γάλα

-αλεσμένα φρούτα

-κρεατοχορτόσουπα

-κρέμα ή γιαουρτάκι

-γάλα

οπότε οι ώρες του μπάνιου θα είναι είτε μετά το γάλα το πρωινό και πριν τα φρούτα (θα τα τρώει όταν γυρίζετε, δεν αξίζει να τα έχεις ετοιμάσει από πριν, γιατί χάνονται οι βιταμίνες), είτε τουλ. δύο ώρες μετά την κρεατοχορτόσουπα, ώστε να έχει χωνέψει (και κοιμηθεί) το μωρό, για να μην πάθει αναρρόφηση. Το γιαουρτάκι μπορείς να το παίρνεις μαζί και να το δίνεις μετά την βουτιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπως τα λεει η maria ampelokipi .

Εμας μας ειχε βολεψει μια απο τις πολλες συσκευες που μαγειρευουν με ατμο σε λιγα λεπτα και μετα αλεθουν το φαγητο. Οπου και να ειμασταν, χρειζοταν μια πριζα και ελαχιστο νερακι!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα λιγο το θεμα με τους προβληματισμους απο πολλες κοπελες να πανε ή οχι διακοπες με μωρο, και συμπτωματικα εβλεπα πριν την ειδηση για την Μιντλετον που πηγε πρωτη φορα διακοπες με το μωρο σε ενα μικρο νησακι της Καραιβικης....no worries, για να μιλησω στη γλωσσα της....τι σου κανουν τα λεφτα........

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα λιγο το θεμα με τους προβληματισμους απο πολλες κοπελες να πανε ή οχι διακοπες με μωρο, και συμπτωματικα εβλεπα πριν την ειδηση για την Μιντλετον που πηγε πρωτη φορα διακοπες με το μωρο σε ενα μικρο νησακι της Καραιβικης....no worries, για να μιλησω στη γλωσσα της....τι σου κανουν τα λεφτα........

 

 

φαντάζεσαι να μπει μέσα στο forum και αυτή και να ζητάει συμβουλές και πληροφορίες???:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά το απογευματινό μπάνιο δεν είναι μετά τις 4, ο ήλιος ακόμα καίει πολύ. Είναι μετά τις 5.........ΚΑΛΗ ΕΥΚΟΛΙΑ!

 

 

Προς τα τέλη Αυγούστου είναι καλά και στις 4, γιατί η μέρα έχει μικρύνει πολύ. Πάντως συμφωνώ να αποφεύγουμε τον πολύ ήλιο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλέ κι εμάς 7,5 μηνών ήταν πέρισυ τον Αύγουστο στις πρώτες διακοπές. Εμείς πηγαίναμε πρωί για μπάνιο μετά τις 10 κι έπαιρνα μαζί μου φρούτα κ μίξερ ,άσε γέλαγαν μαζί μου στα beach bar αλλά δε με νοιάζει, έτρωγε λίγο κ συνεχίζαμε το μπάνιο μας κι εμείς μετά τα ουζάκια μας

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις! Δηλαδη θα μπορεσουμε να κανουμε μπανακια, πολύ χαιρομαι!

 

 

όχι μόνο θα μπορέσετε, αλλά επιβάλλεται! είναι ό,τι καλύτερο για την υγεία των παιδιών και επίσης τρελλαίνονται από την χαρά τους.

Αρκεί να μην τον πιέσεις να μπει, βάλτον σιγά σιγά μέσα, για να μην το πάρει στραβά. Θα σε καθοδηγήσει το μωρό σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Άλο!

 

Εμεις πήραμε τον μικρο μας Μεξικό όταν ήταν 9 μηνών και τρελάθηκε με θάλασσα, πιςινα κλπ. Πάρε στον δικό σου αν μπορείς απο εκείνα τα φουσκωτά για τα μωρακια για την θάλασσα τους αρέσει πολυ!

Ως προς το φαγητο ο μικρός δεν έτρωγε πολυ στην αρχή αλλά όταν πήγαμε Μεξικό του άνοιξε η όρεξη και ολο έτρωγε αβοκαντο με ψωμί

Ως προς τις ωρες που πρέπει να φάει εξαρτάται απο το παιδι και αν θα του αρέσουν τα φαγητά μέχρι τοτε - περίμενε να δεις πρώτα και μετα σχεδιάζεις

 

Ακομα αν έχει κουνούπια και τέτοια πάρε κάτι ειναι σαν χαζαπλαστ που το βάζεις στην κούνια τους και απωθεί κουνούπια - ειδικό για μωρα!

 

Να περάσετε τελεία!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας! Είμαι νέα μαμά, το μωράκι μου είναι 4μιση μηνων και σκεφτόμαστε με τον άντρα μου για το αν θα πρέπει να πάμε διακοπές φέτος ή όχι . Φοβόμαστε μήπως ταλαιπωρηθει το μωρό. Πήρα όμως θάρρος βλέποντας ότι κι άλλες μαμάδες έχετε πάει διακοπές με τα βρεφάκια σας. Θα ήθελα λοιπόν αν μπορείτε να με συμβουλευσετε και να μου προτείνετε προορισμό κοντινό στην Αθήνα. Ευχαριστώ πολύ! ☺

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...