Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύνδρομο των ανήσυχων ποδιών


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

υποφέρει καμια σας από το σύνδρομο αυτό; Εμένα μου ξεκίνησε στο β΄ τρίμηνο αλλά τώρα η κατάσταση έχει χειροτερέψει, και μπορώ να πω ότι είναι και μια από τις αιτίες της αϋπνίας μου. Με πιάνει συνήθως το βράδυ που πέφτω να κοιμηθώ. Το μεσημέρι που κοιμάμαι δεν έχω κανένα πρόβλημα, το βράδυ όμως που πέφτω νιώθω ότι τα πόδια μου δεν μπορούν να ηρεμήσουν, σαν να θέλουν να κινηθούν, σαν να με πιάνει ψιλομούδιασμα και καμια φορά κάνουν αυτόματα κάποιες μικρές κινήσεις. Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο σύνδρομο, νόμιζα ότι είναι ιδέα μου, μέχρι που το βρήκα στο Ίντερνετ. Το έχει καμια από σας; στο άρθρο που διάβασα λέει ότι ένα 25% των εγκύων υποφέρει από αυτό, αλλά επειδή δύσκολα περιγράφεται συνήθως δεν γίνεται κουβέντα για αυτό. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν έχετε βρει τρόπο να ηρεμείτε κι αν αυτό το πράγμα συνεχίεται και μετά την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν κατάλαβα καλά τι είναι μάλλον το εχω κι εγώ αυτό και τώρα τελευταία ο ύπνος μου έχει μειωθεί αρκετά.Βασικά νιώθω σαν να θέλω να τεντωθώ και δεν μπορώ πολύ γιατί με πονάει η κοιλιά μου και τα πόδια μου τρέμουν μόνα τους ειδικά στο ανάσκελα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το έχω κι εγώ, δεν ήξερα όμως ότι είχε ονομασία! είμαι στην 17η εβδ και το έχω εδω και αρκετες μέρες. Βασικά το βραδυ στον υπνο μου όποτε γυρνάω πλευρο τα πόδια μου και όλο το σώμα τρεμουλιάζουν ανεξέλεγκτα. Αυτό που έχω καταφερει μέχρι τώρα είναι να ελέγχω κάπως τα πόδια μου κινώντας τα αργά και ήρεμα, αλλά το τρέμουλο επιμένει στον κορμό μου και περισσότερο ανησυχώ για την κοιλιά μου και μήπως επηρρεάζει τη μήτρα. Στη γιατρο μου που το είπα, μου είπε κάτι για μια επίδραση που έχει το μαγνήσιο με το ασβέστιο στους μύες....δεν το καταλαβα πολύ καλά θα ξαναρωτήσω. Εσείς παίρνετε μαγνησιο?

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω και μαγνήσιο και ασβέστιο. Το περίεργο είναι ότι αυτό το πράγμα γίνεται συνήθως βράδυ. Το μεσημέρι που πέφτω να κοιμηθώ κοιμάμαι μια χαρά. Το βράδυ όμως με πιάνει αυτό το ανεξέλεγκτο πράγμα που νιώθω ότι τα πόδια που κινούνται ελαφρά ( σαν να τρέμουν) χωρίς τη θέλησή μου. Εννοείται ότι όταν περπατώ ή κινούμαι δεν νιώθω κάτι. Αλλά όταν πέφτω να κοιμηθώ με πιάνει. Κι εγώ το ίδιο πράγμα παθαίνω. Σαν να θέλω να τεντοθώ, αλλά τα πόδια ψιλοτρέμουν και δεν μπορώ να τα κοντρολάρω. Βρε τι πάθαμε!!!! Ελπίζω μετά την εγκυμοσύνη να εξαφανιστεί αυτό το πράγμα. Εγώ δεν το έχω αναφέρει στον γιατρό μου γιατί δεν το είχα εντοπίσει. Νόμιζα ότι απλά δεν βολεύομαι ή κάτι τέτοιο, αλλά τελικά το βρήκα στο Ίντερνετ και μάλιστα λέει ότι είναι αρκετά συχνό φαινόμενο στην εγκυμοσύνη. Δεν μπορούσα και να το περιγράψω ακριβώς τι με πιάνει. Τέλος πάντων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

υποφέρει καμια σας από το σύνδρομο αυτό; Εμένα μου ξεκίνησε στο β΄ τρίμηνο αλλά τώρα η κατάσταση έχει χειροτερέψει, και μπορώ να πω ότι είναι και μια από τις αιτίες της αϋπνίας μου. Με πιάνει συνήθως το βράδυ που πέφτω να κοιμηθώ. Το μεσημέρι που κοιμάμαι δεν έχω κανένα πρόβλημα, το βράδυ όμως που πέφτω νιώθω ότι τα πόδια μου δεν μπορούν να ηρεμήσουν, σαν να θέλουν να κινηθούν, σαν να με πιάνει ψιλομούδιασμα και καμια φορά κάνουν αυτόματα κάποιες μικρές κινήσεις. Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο σύνδρομο, νόμιζα ότι είναι ιδέα μου, μέχρι που το βρήκα στο Ίντερνετ. Το έχει καμια από σας; στο άρθρο που διάβασα λέει ότι ένα 25% των εγκύων υποφέρει από αυτό, αλλά επειδή δύσκολα περιγράφεται συνήθως δεν γίνεται κουβέντα για αυτό. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν έχετε βρει τρόπο να ηρεμείτε κι αν αυτό το πράγμα συνεχίεται και μετά την εγκυμοσύνη.

 

κοριτσάκι μου κουράγιο, είναι πολύ εκνευριστικό το ξέρω, το βίωσα ακριβώς όπως εσυ και πολυ έντονα τους τελευταίους 5 μήνες της εγκυμοσύνης! Μετά τη γέννα σταμάτησε :)

Link to comment
Share on other sites

Παθούσα κ γω!Το είχα σε όλη την 1η εγκυμοσύνη. Στο τέλος ήταν μαρτύριο...Το πρώτο βραδυ που γέννησα ηρέμησα. Τώρα στη 2η αρχίζει παλι. Σκέφτομαι να πάω σε ομοιοπαθητικό μπας κ μπορεί να κάνει κάτι γιατί δεν την παλεύω πάλι.Η κλασική ιατρική δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα...

Δεν ηξερα οτι αυτο που παθαινω τα βραδια ειναι συνδρομο....:shock::shock:

Παθαινω οτι κ συ zuzunaki κ οταν πλεον δε μπορω να ηρεμησω ξερεις τι κανω;; Παω στη μπανιερα κ ριχνω στα ποδια μου εναλλαξ κρυο κ ζεστο νερο...για 5 λεπτα τουλαχιστον, μονο αυτο με χαλαρωνει...!!!

WaUBp2.png

WHWGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Δεν ξέρω αν κι εγώ έχω αυτό το σύνδρομο. Απλά γύρω στις πρωϊνές ώρες αρχίζει να με πονάει το ένα πόδι συνήθως, μουδιάζει και δεν μπορώ να κοιμηθώ! Δεν βρίσκω ξεκούραστο τρόπο να το βολέψω, και παλέυω μέχρι να ξημερώσει να σηκωθώ! Κάτι σαν μυϊκό πόνο. Όλη μέρα είμαι καλά! Στον γιατρό δεν το ανάφερα γιατί τις τελευταίες μέρες μου προέκυψε.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μετά την εγκυμοσύνη να εξαφανιστεί αυτό το πράγμα. Εγώ δεν το έχω αναφέρει στον γιατρό μου γιατί δεν το είχα εντοπίσει. Νόμιζα ότι απλά δεν βολεύομαι ή κάτι τέτοιο, αλλά τελικά το βρήκα στο Ίντερνετ και μάλιστα λέει ότι είναι αρκετά συχνό φαινόμενο στην εγκυμοσύνη. Δεν μπορούσα και να το περιγράψω ακριβώς τι με πιάνει. Τέλος πάντων!!

 

το ειχα και εγω...τα ξενυχτια ειχαν αρχισει πολυ πριν τη γεννα. Μετα την εγκυμοσυνη εξαφανιστηκε (οπως και πολλα αλλα μικροπροβληματα...)..μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι νομιζα οτι αυτο το συνδρομο αφορα νευρικοτητα και αυπνια ..

Το εχω εδω και μερικα χρονια.. αν δεν κουνησω απο μονη μου τα ποδια να ηρεμησω να μου φυγει η νευρικοτητα, υπνος δεν με πιάνει...

Δεν τρεμουν απο μονα τους δηλαδη.. νιωθω οτι θελω να τα κουνησω για να ηρεμησω.. και αυτο κανω..

Αλλα δεν το ηξερα οτι το παθαινουν με μορφη τρεμουλου η εγκυμονουσες..

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας κοριτσια η μαλλον καλημερα σας1

με το καλο τα μωρουλακια σας...λοιπον εγ αυτο το συνδρομο το εχω ακουσει σαν συνδρομο sas...το εχω πολλααααααα χρονια αλλα διολου δεν με απασχολει ουτε και εχω θορυβηθει...η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ εκνευριστικο, να θες να χαλαρωσεις και να μη μπορεις...αλλα το χειροτερο ειναι οταν με πιανει την ωρα που ταιζω το μωρο το γαλατακι του...να προσπαθω να μη τον ενοχλησω ενω τα ποδια χορευουν τσαρλεστον χαχαχα

 

φιλια πολλα και κουραγιο δεν εμεινε πολυ!!!καλη λευτερια να εχετε με γερα ζουζουνια!

σας ευχομαι ολη η ιστορια να τελειωσει με τον ερχομο των μωρων σας!

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα κορίτσια! Δεν ξέρω αν κι εγώ έχω αυτό το σύνδρομο. Απλά γύρω στις πρωϊνές ώρες αρχίζει να με πονάει το ένα πόδι συνήθως, μουδιάζει και δεν μπορώ να κοιμηθώ! Δεν βρίσκω ξεκούραστο τρόπο να το βολέψω, και παλέυω μέχρι να ξημερώσει να σηκωθώ! Κάτι σαν μυϊκό πόνο. Όλη μέρα είμαι καλά! Στον γιατρό δεν το ανάφερα γιατί τις τελευταίες μέρες μου προέκυψε.

 

Τελικά σε μένα σύνδρομο δεν είναι. Με μαγνήσιο (δεν έπαιρνα προηγουμένως) ο πόνος στο πόδι πέρασε. Τελείως όμως!

Κορίτσια αν κάποια δεν έχει μιλήσει με τον γιατρό της και δεν παίρνει μαγνήσιο συζητήστε μαζί του και μπορεί αυτή να είναι η λύση και σε σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Δεν ξέρω αν κι εγώ έχω αυτό το σύνδρομο. Απλά γύρω στις πρωϊνές ώρες αρχίζει να με πονάει το ένα πόδι συνήθως, μουδιάζει και δεν μπορώ να κοιμηθώ! Δεν βρίσκω ξεκούραστο τρόπο να το βολέψω, και παλέυω μέχρι να ξημερώσει να σηκωθώ! Κάτι σαν μυϊκό πόνο. Όλη μέρα είμαι καλά! Στον γιατρό δεν το ανάφερα γιατί τις τελευταίες μέρες μου προέκυψε.

Καλησπέρα, το έχω αυτό από πριν από την κύηση, όταν άρχ ισα να το ψάχνω βάλαμε μπρος για μωρό και ανέβαλα το ψάξιμο, έπρεπε να τσεκάρω μέση κτλ και να κάνω και ακτινογραφίες και δεν ήθελα.

 

Εμένα μουδιάζει το αριστερό πόδι εξωτερικά, λες και φταίει η κυτταρίτιδα ένα πράγμα, μουδιάζει όταν είμαι ανάσκελα στο κρεβάτι ή πλάι στον καναπέ.

Το έχω χρόνια, με διαφορετική ένταση. Εχω τσεκάρει ότι είναι στα φόρτε του όταν υποφέρω απότ η μέση μου, κι ας λέει ο γιατρός που πρόλαβα και επισκέφτηκα ότι δεν έχει σχέση. Αυτός μέχρι και αιματολογικές για να αποκλείσουμε σοβαρές ασθένειες με έβαλε να κάνω και με θορύβησε. Δεν ξαναπήγα παρά το ότι τις έκανα και δεν είπε ο μικροβιολόγος κάτι ότι δεν βγήκε καλό.

 

Θα το πω του γυναικολόγου αφού το ανέφερες, μας κόβω ίδια περίπτωση ενώ οι κοπέλες πάνω μιλάνε για πόδια που κουνιούνται αν κατάλαβα καλά.

Σε ευχαριστώ πολύ, δεν χάνω τίποτε να το πω.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πάθαινα κι εγώ πολύ συχνά στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, σ'αυτή τώρα ευτυχώς όχι τόσο συχνά.

Δεν ήξερα ΄΄οτι είχε και όνομα!

Ο γιατρός μού είχε είχε πει ότι το μαγνήσιο κι αν δεν κάνω λάθος και το ασβέστιο βοηθάνε.

Εγώ έβαζα μερικές φορές και τον άντρα μου να μου τρίβει λίγο τις γάμπες και κάπως ηρεμούσα.

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

Εδω και ενα μηνα περιπου (βρισκομαι στον 7ο) σχεδον καθε βραδυ οταν ξαπλωνω αρχιζω να νιωθω εντονα την αναγκη να κουνησω τα ποδια μου. Δεν νιωθω μυρμηγκιασματα κλπ, αλλα μια πολυ δυσαρεστη αισθηση και μια εντονη επιθυμια να τεντωσω τα ποδια μου. Αυτο το νιωθω και ενδιαμεσα μεσα στην νυχτα οταν ξυπνησω (για αλλο λογο συνηθως) και δυσκολευομαι να ξανακοιμηθω, με αποτελεσμα να κανω πολυ ασχημο υπνο. Το μασαζ βοηθαει λιγο, αλλα οχι ιδιαιτερα. Δεν ξερω αν κατατασσεται στο συνδρομο (θα δω την γιατρο μου σε λιγες μερες) αλλα υπαρχει καποια αλλη που ειχε αυτη την αισθηση; κι αν ναι τι της προσφερε ανακουφιση; 

 
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει συμβεί ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Θα το περιέγραφα ως κράμπες αυτό που ένιωθα εγώ.

Αλλά ρώτησε τη γιατρό σου και ελέγξτε το μαγνήσιο (αν είναι όντως κράμπες) και τον σίδηρο (αν είναι νευρικότητα).

Επίσης, μήπως είναι απλά πρησμένα; Δοκίμασε να βάλεις ένα μαξιλαράκι από κάτω ώστε να είναι λίγο ανασηκωμένα.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εδω και ενα μηνα περιπου (βρισκομαι στον 7ο) σχεδον καθε βραδυ οταν ξαπλωνω αρχιζω να νιωθω εντονα την αναγκη να κουνησω τα ποδια μου. Δεν νιωθω μυρμηγκιασματα κλπ, αλλα μια πολυ δυσαρεστη αισθηση και μια εντονη επιθυμια να τεντωσω τα ποδια μου. Αυτο το νιωθω και ενδιαμεσα μεσα στην νυχτα οταν ξυπνησω (για αλλο λογο συνηθως) και δυσκολευομαι να ξανακοιμηθω, με αποτελεσμα να κανω πολυ ασχημο υπνο. Το μασαζ βοηθαει λιγο, αλλα οχι ιδιαιτερα. Δεν ξερω αν κατατασσεται στο συνδρομο (θα δω την γιατρο μου σε λιγες μερες) αλλα υπαρχει καποια αλλη που ειχε αυτη την αισθηση; κι αν ναι τι της προσφερε ανακουφιση; 

Καλημέρα. 

Εγώ στις εγκυμοσύνες ένιωθα συχνά σαν να κόβεται το αίμα, πχ αν το παντελόνι της πιτζάμας είχε λάστιχο θεωρούσα ότι έφταιγε αυτό που ανέβαινε στη γάμπα και μου προκαλούσε δυσφορία. Το αποτέλεσμα ήταν να θέλω να κουνάω συνέχεια τα πόδια μου με ανησυχία και να μου κόβεται ο ύπνος. Άλλαζα παντελόνι, έβαζα χωρίς λάστιχο και ηρεμούσα. Ή έκανα μια βόλτα στο σπίτι να μου περάσει ο εκνευρισμός.

Τελευταία το ξαναέπαθα χωρίς να είμαι έγκυος!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anath είπε:

Δεν μου έχει συμβεί ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Θα το περιέγραφα ως κράμπες αυτό που ένιωθα εγώ.

Αλλά ρώτησε τη γιατρό σου και ελέγξτε το μαγνήσιο (αν είναι όντως κράμπες) και τον σίδηρο (αν είναι νευρικότητα).

Επίσης, μήπως είναι απλά πρησμένα; Δοκίμασε να βάλεις ένα μαξιλαράκι από κάτω ώστε να είναι λίγο ανασηκωμένα.

Kραμπες εχω παθει μονο 4-5 φορες σε ολη την εγκυμοσυνη κι αυτο οταν εκανα καποια αποτομη κινηση (οπως και προ εγκυμοσυνης δηλαδη). Γενικως, ειμαι λιγο πρησμενη αλλα οχι κατι ιδιαιτερο. Αυτη την αισθηση δεν την ειχα ξανανιωσει στην πρωτη εγκυμοσυνη, ειναι κατι πρωτογνωρο για μενα. Θα δω τι θα μου πει και η γιατρος, ευχαριστω για την απαντηση!

πρίν από 42 λεπτά , irin είπε:

Καλημέρα. 

Εγώ στις εγκυμοσύνες ένιωθα συχνά σαν να κόβεται το αίμα, πχ αν το παντελόνι της πιτζάμας είχε λάστιχο θεωρούσα ότι έφταιγε αυτό που ανέβαινε στη γάμπα και μου προκαλούσε δυσφορία. Το αποτέλεσμα ήταν να θέλω να κουνάω συνέχεια τα πόδια μου με ανησυχία και να μου κόβεται ο ύπνος. Άλλαζα παντελόνι, έβαζα χωρίς λάστιχο και ηρεμούσα. Ή έκανα μια βόλτα στο σπίτι να μου περάσει ο εκνευρισμός.

Τελευταία το ξαναέπαθα χωρίς να είμαι έγκυος!

Ευχαριστω για την απαντηση! Δεν θα μπορουσα να φορεσω κατι με σφιχτο λαστιχο απο τις πρωτες κιολας εβδομαδες! Σιγουρα δεν ειναι τα ρουχα, μαλλον οφειλεται στον αυξημενο ογκο του αιματος και στην ορθοστασια -μοιαζει λιγο με αυτο το μουδιασμα, αλλα αυτη την εντονη επιθυμια να τεντωσω τα ποδια πρωτη φορα την ενιωσα στην ζωη μου και εχω δουλεψει σε πολυωρη ορθοστασια, γι'αυτο μου εκανε εντυπωση. Θα δω τι θα μου πει και για μαγνησιο ή σιδηρο γιατι δεν παιρνω τιποτα, απλα παρακολουθω τον αιματοκριτη και θα ενημερωσω!

 
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εδω και ενα μηνα περιπου (βρισκομαι στον 7ο) σχεδον καθε βραδυ οταν ξαπλωνω αρχιζω να νιωθω εντονα την αναγκη να κουνησω τα ποδια μου. Δεν νιωθω μυρμηγκιασματα κλπ, αλλα μια πολυ δυσαρεστη αισθηση και μια εντονη επιθυμια να τεντωσω τα ποδια μου. Αυτο το νιωθω και ενδιαμεσα μεσα στην νυχτα οταν ξυπνησω (για αλλο λογο συνηθως) και δυσκολευομαι να ξανακοιμηθω, με αποτελεσμα να κανω πολυ ασχημο υπνο. Το μασαζ βοηθαει λιγο, αλλα οχι ιδιαιτερα. Δεν ξερω αν κατατασσεται στο συνδρομο (θα δω την γιατρο μου σε λιγες μερες) αλλα υπαρχει καποια αλλη που ειχε αυτη την αισθηση; κι αν ναι τι της προσφερε ανακουφιση; 

Καλύτερα επικοινώνησε μαζί της γιατί προς το τέλος της εγκυμοσύνης εμφανίζονται διάφορα σύνδρομα κ κάποια ίσως είναι επικίνδυνα. Δε θέλω να σε αγχωσω αλλά διάβασα ότι είσαι πρησμένη και πρόσφατα είχα ένα δυσάρεστο συμβάν στο στενό μου κύκλο κ πλέον όλα τα περνάω από κόσκινο. Εύχομαι να σου περάσει γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

για μαγνήσιο σε βλέπω. είναι πολύ σημαντική ουσία και υποφέρουμε όταν δεν εχουμε αρκετή.  φάε πετιμέζι, ταχίνι, μολάσσα. έχουν άφθονο κ είναι πολύ υγειινές τροφές. 

εγώ τα συμπτώματα που γραφεις τα εχω εκτος εγκυμοσυνης, και οποτε παιρνω μια πολυβιταμινη καλή που εχει μαγνησιο, περνάει. 

να ξέρεις όσο περισσότερα γαλακτοκομικά τρώς τόσο περισσότερο μαγνήσιο χρειάζεται το σώμα γιατί κάθε φορά που μεταβολίζει γαλακτοκομικό, χρειάζεται και μαγνήσιο για να ολοκληρώσει την διαδικασία.   (ασχετως εγκυμοσύνης)   οι αποθήκες μαγνησίου εξαντλούνται πολύ γρήγορα, δεν εχει δυνατοτητα το σωμα να τις αποθηκευσει, σε αντίθεση με το ασβέστιο.  

έχει να κανει (όπως είχα διαβασει καποτε) με το ότι παλιότερα, το μαγνήσιο υπηρχε πλούσιο στην διατροφή των ανθρώπων (έτρωγαν τα πάντα ολικής άλεσης+φυτά  ξηρους καρπούς κλπ) ενώ ασβέστιο όχι (όταν ακόμα ο ανθρωπος δεν είχε φάρμες ζώων). 

έτσι υποτιθεται το σώμα ανέπτυξε ικανότητα αποθήκευσης του ασβεστίου,  ενώ του μαγνησιου που δεν χρειαζόταν να αποθηκευει, δεν ανέπτυξε. 

Τώρα η ζωη μας είναι αντίθετη!

(και για αυτό, συμφωνα με αυτή τη θεωρία οι άνθρωποι παθαίνουν πέτρες ή ασβεστιώσεις - επειδή το σώμα δεν διώχνει το επιπλέον ασβέστιο!).

ενώ μαγνήσιο όσο και να φάς σήμερα    - μεθαύριο θα πρεπει να ξαναφάς για να έχεις! θέλει καθημερινή προσοχή. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, belleblue είπε:

για μαγνήσιο σε βλέπω. είναι πολύ σημαντική ουσία και υποφέρουμε όταν δεν εχουμε αρκετή.  φάε πετιμέζι, ταχίνι, μολάσσα. έχουν άφθονο κ είναι πολύ υγειινές τροφές. 

εγώ τα συμπτώματα που γραφεις τα εχω εκτος εγκυμοσυνης, και οποτε παιρνω μια πολυβιταμινη καλή που εχει μαγνησιο, περνάει. 

να ξέρεις όσο περισσότερα γαλακτοκομικά τρώς τόσο περισσότερο μαγνήσιο χρειάζεται το σώμα γιατί κάθε φορά που μεταβολίζει γαλακτοκομικό, χρειάζεται και μαγνήσιο για να ολοκληρώσει την διαδικασία.   (ασχετως εγκυμοσύνης)   οι αποθήκες μαγνησίου εξαντλούνται πολύ γρήγορα, δεν εχει δυνατοτητα το σωμα να τις αποθηκευσει, σε αντίθεση με το ασβέστιο.  

έχει να κανει (όπως είχα διαβασει καποτε) με το ότι παλιότερα, το μαγνήσιο υπηρχε πλούσιο στην διατροφή των ανθρώπων (έτρωγαν τα πάντα ολικής άλεσης+φυτά  ξηρους καρπούς κλπ) ενώ ασβέστιο όχι (όταν ακόμα ο ανθρωπος δεν είχε φάρμες ζώων). 

έτσι υποτιθεται το σώμα ανέπτυξε ικανότητα αποθήκευσης του ασβεστίου,  ενώ του μαγνησιου που δεν χρειαζόταν να αποθηκευει, δεν ανέπτυξε. 

Τώρα η ζωη μας είναι αντίθετη!

(και για αυτό, συμφωνα με αυτή τη θεωρία οι άνθρωποι παθαίνουν πέτρες ή ασβεστιώσεις - επειδή το σώμα δεν διώχνει το επιπλέον ασβέστιο!).

ενώ μαγνήσιο όσο και να φάς σήμερα    - μεθαύριο θα πρεπει να ξαναφάς για να έχεις! θέλει καθημερινή προσοχή. 

H αληθεια ειναι οτι γενικως σε αυτη την εγκυμοσυνη τρωω πολλα γαλακτοκομικα (κυριως γαλα) κατι που δεν το εκανα ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη, αλλα ουτε και γενικως στην ζωη μου. Θα σκεφτω το ενδεχομενο πολυβιταμινων αν μου το προτεινει η γιατρος μου, γιατι το προτιμω απο τα σκευασματα αποκλειστικα μαγνησιου ή σιδηρου κλπ.

 
Link to comment
Share on other sites

 ,το μαγνήσιο πυ είναι μέσα στις πολυβιταμίνες, δεν είναι πάντα καλής ποιότητας, ενώ υπαρχουν διάφορες μορφές μαγνησίου οι οποίες δεν είναι όλες απορροφήσιμες, μάλιστα κάποιες φτηνές/κακής ποιότητας μορφές προκαλούν διάρροια. 

κανε ένα τσεκ το τι σημαίνει chelated magnesium   ενω τσεκαρε και τις συσκευασίες που πολύ συχνά δεν αναφέρουν διευκρινίζουν την μορφή του μαγνησίου, συνήθως επειδή δεν είναι η καλύτερη μορφή, οπότε δεν το διευκρινίζουν. 

εγώ πριν κάποια χρονια που το είχα διερευνήσει είχα καταλήξει στο ότι το chelated magnesium  είναι το καλό.      αν ψαξεις στο ιντερνετ σιγουρα θα βρείς πληθώρα άρθρων. 

 νομίζω ότι εάν κάθε μέρα τρώς ικανές ποσότητες των τροφων που ειναι πλουσιες σε μαγνήσιο, θ μπορέσεις επισης να αναπληρώσεις. αλλά θέλει κάθε μέρα, για τους λόγους που έγραψα πριν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , belleblue είπε:

 ,το μαγνήσιο πυ είναι μέσα στις πολυβιταμίνες, δεν είναι πάντα καλής ποιότητας, ενώ υπαρχουν διάφορες μορφές μαγνησίου οι οποίες δεν είναι όλες απορροφήσιμες, μάλιστα κάποιες φτηνές/κακής ποιότητας μορφές προκαλούν διάρροια. 

κανε ένα τσεκ το τι σημαίνει chelated magnesium   ενω τσεκαρε και τις συσκευασίες που πολύ συχνά δεν αναφέρουν διευκρινίζουν την μορφή του μαγνησίου, συνήθως επειδή δεν είναι η καλύτερη μορφή, οπότε δεν το διευκρινίζουν. 

εγώ πριν κάποια χρονια που το είχα διερευνήσει είχα καταλήξει στο ότι το chelated magnesium  είναι το καλό.      αν ψαξεις στο ιντερνετ σιγουρα θα βρείς πληθώρα άρθρων. 

 νομίζω ότι εάν κάθε μέρα τρώς ικανές ποσότητες των τροφων που ειναι πλουσιες σε μαγνήσιο, θ μπορέσεις επισης να αναπληρώσεις. αλλά θέλει κάθε μέρα, για τους λόγους που έγραψα πριν. 

Αυτη την φορα δεν προσεχω ιδιαιτερα την διατροφη μου. Ναι μεν τρωω υγιεινα αλλα δεν αναλυω τι εχει καθε τι που τρωω (εκτος απο τροφες με σιδηρο που το κοιταω περισσοτερο). Ισως δεν εχω ορεξη να χαραμισω χρονο για κατι τετοιο λογω του μικρου που μου "τρωει" αρκετο χρονο και ενεργεια, γι'αυτο ειμαι πιο ανοιχτη σε καποια βιταμινουλα απο την πρωτη εγκυμοσυνη. Παρ'ολα αυτα θα δωσω βαση σε τροφες με μαγνησιο και σιδηρο που με ενδιαφερουν περισσοτερο.Απ'οτι βλεπω βεβαια, τρωω ολα αυτα που φαινεται να περιεχουν καλες ποσοτητες μαγνησιου, οποτε θα προσπαθησω να μειωσω τα γαλακτοκομικα. Ευχαριστω!

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...