Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ


nyfoyla

Recommended Posts

7. Έχετε φτάσει όλοι, δίνετε ραντεβού στο πολύ όμορφό και γραφικό εκκλησάκι π.χ. στις 6, και εκεί σας βρίσκουν ντυμένους, στολισμένους, με τους κουμπάρους δίπλα. Τι θα κάνουν, θα μείνουν (θα ντραπούν τον Παπά).

 

Ή θα πάθουν το εγκεφαλικό ή το έμφραγμα... και άντε μετά που να τους τρέχεις όταν θα είσαι στην Ελαφόνησο!!!

 

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D

 

E μα, δεν καταλαβαίνουν αλλιώς αυτοί οι άνθρωποι!!!!!!!!!!!!!!Και γιατί να τους λυπηθεί η νυφούλα στο κάτω κάτω;;;;Εδώ αυτοί δίνουν τόσα λεφτά μόνο για το γάμο, όχι για να στήσουν σπίτι, έλεος δηλαδή!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άρα να κανονίσει να απεργεί το ΕΚΑΒ, ε;;;;Πλάκα κάνω!!!!!!!!:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Στα συν ότι και να ήθελαν τα πεθερικά να καλέσουν κάποιον, ποιος θα τρέχει στην άλλη άκρη της Ελλάδος τώρα με την κρίση;;;;;;;Δηλαδή εξοντώνεις και τα εκ των υστέρων παράπονα!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά, πρώτη φορά το βλέπετε το σενάριο; Η κοπέλα εξήγησε ότι τα πεθερικά θέλουν να κάνουν ανοιχτό γάμο (προφανώς για να φανούν στο χωριό). Καλούν τους πάντες, έτσι κάνουν συνήθως στα χωριά. Δεν νοείται για κάποιους να μην κάνουν ανοιχτό γάμο, γιατί αλίμονό τους αν τους πιάσει στο στόμα τους το χωριό. Νοοτροπία χρόνων, δεν μπορείς να την αλλάξεις μέσα σε μια μέρα.

 

Τα πέρασα στον πρώτο μου γάμο, οπου κάναμε κάποιες υποχωρήσεις κι οι δυο (κι εμείς και τα πεθερικά) για να βρούμε τη χρυσή τομή. Προφανώς οι άνθρωποι έχουν μαζέψει ένα ποσό για το γλέντι. Όλοι δεν μαζεύουν για το γάμο του παιδιού τους;

 

Η οικονομική κατάσταση του ζευγαριού είναι άλλο θέμα. Τους γονείς τους απασχολεί ο γάμος, την κοπέλα το μετά. Υποθέτω ότι θα προτιμούσε να ξοδέψει αυτά τα χρήματα κάπου αλλού και με το δίκιο της φυσικά. Αλλά ο άντρας της τι θέση παίρνει σ' αυτό το θέμα; Δεν του πέφτει λόγος; Δεν έχει πιάσει τους γονείς του να τους εξηγήσει; Αυτός δέχεται ό,τι αποφασίσουν οι γονείς του αβασάνιστα; Τα μισά μας λες βρε κοπελιά!

 

+Φωνώ με την κάθε σου λέξη.Ετσι ακριβως ειναι.Κ ο καλος μου ηθελε κλειστοτερο γαμο,το ειπε αλλα του απαντησαν οτι εφοσον θα πληρωσουν αυτοι να μην μας απασχολει.Και μας εκαναν χαρη και καλεσαν μονο 1ου βαθμου συγγενεις και φιλους δηλ 250 ατομα μεγιστα!Εχουν και μεγαλο σοι,καθε γιαγια και παπους εχει 4,5 αδερφια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι αν "θεωρείτε" ότι είστε σε ηλικία "γάμου" θα πρέπει να "θεωρείτε" και ότι έχετε και την επιλογή να κάνετε ότι γουστάρετε και με όσα λεφτά εσείς θέλετε. Δεν το καταλαβαίνω όλο αυτό; Και προπαντός γιατί πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό;Φυσικά και νιώθεις πιεσμένη και αγχωμένη αλλά στην τελική πάρε τις δικές σου αποφάσεις για την δική σου ζωή!Σου εύχομαι το καλύτερο!

TA6yp3.png

Each day's a gift and not a given right...

Leave no stone unturned, leave your fears behind...

And try to take the path less traveled by...

That first step you take is the longest stride...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι φτασαμε στις 2 σελιδες .....:confused: αφου σου ειπαμε τι να κανεις ...... ποιο εξακολουθει να ειναι το κολλημα σου ? μεχρι και τι να τους απαντησεις σου ειπαμε ....... μηπως πρεπει να το κλεισεις το θεμα γραφωντας μας την αποφαση σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε nyfoula εδώ κόσμος δεν έχει να φάει και εσυ ΔΕΝ θες να ζείς επειδη δεν βγαίνουν τα έξοδα για το γάμο???

 

Αν είχες πρόβλημα οικονομικό δεν θα σκεφτόσουν ΚΑΘΟΛΟΥ τον γαμο και τα έξοδα του γιατι πολυ απλά θα πηγαινατε 10 άτομα θα περνάγατε τα στεφανα και that's all...Προφανώς δεν ειναι εκει το πρόβλημα..

 

συμφωνω απολυτα...συγνωμη νυφουλα αλλα υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα προβληματα κ ανθρωποι που δεν εχουν να φανε..κ ομως δεν λενε δεν θελουν να ζησουν αλλο..ουτε εισαι απελπισμενη για μενα αν ησουνα θα εκανες πολιτικο....

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

οσο για την καθημερινη επιβιωση..θα επιβιωσεις οπως ο υπολοιπος κοσμος....τουλαχιστον εσυ δεν εχεις ακομα παιδι να δεις πως ειναι να αναρωτιεσαι για την επιβιωση του παιδιου σου..

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είχε ως ερώτηση την καθημερινή επιβίωση και το μετά τον γάμο,όχι τα έξοδα της δεξίωσης

 

μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγο αλλα δεν πειραζει.. αφορμη ηταν ο γαμος σου (που φυσικαι και συνεχιζεις και προβληματιζεσαι) και μετα τα εξοδα επιβιωσης. Τα λεφτα που θα χαλασουν οι οικογενειες σας θα μπορουσαν να σας τα δωσουν να περασετε τον πρωτο καιρο και επισης μην ΞΕΧΝΑΣ οτι τωρα πια κανουμε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ !!!!!! στο εχω ξαναγραψει αλλα μαλλον το προσπερασες

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγο αλλα δεν πειραζει.. αφορμη ηταν ο γαμος σου (που φυσικαι και συνεχιζεις και προβληματιζεσαι) και μετα τα εξοδα επιβιωσης. Τα λεφτα που θα χαλασουν οι οικογενειες σας θα μπορουσαν να σας τα δωσουν να περασετε τον πρωτο καιρο και επισης μην ΞΕΧΝΑΣ οτι τωρα πια κανουμε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ !!!!!! στο εχω ξαναγραψει αλλα μαλλον το προσπερασες

 

Το αρχικό πόστ γράφει:

Δεν βρίσκω δουλειά και δεν ξέρω αν θα μπορούμε να συντηρηθούμε το χειμώνα.Και έχουμε και έξοδα γάμου.

Αρα τι έρχεται πρώτο?Το ότι δεν βρίσκω δουλειά.

Εχω ξαναγράψει δενθυμάμαι που ότι ψάχνω για όλα,από γραμματέας,τηλεφωνητρια κτλ.Αλλα μεχρι και σε σουβλατζιδικο ζητανε προυπηρεσια.Το καλοκαιρι δουλεψα 2 βδομ σερ τηλεφωνικες πωλησεις αλλα επειδη δεν εκανα τζιρο σταματησα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...