Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος- Υψος 4 ετών


Recommended Posts

Εχει καλο υψος ομως ο δικος σου, απο οτι βλεπω τα περισσοτερα παιδακια στα 4 ειναι εκει γυρω στο 1,01 με 1,05, ειναι αυτοι οι 4-5 ποντοι που κανουν την διαφορα! Δεν με πειραζει να ειναι κοντος, απλα φοβαμαι μηπως κατι του κοβει την αναπτυξη και πρεπει να το ψαξω.

Ναι μεν παιρνει πανω απο 5 ποντους τον χρονο αλλα ειναι ο πιο κοντουλης και οσο ναναι προβληματιζομαι. Και τρωει λιγο απο ολα, απλα μικρες ποσοτητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Stakiss

    Stakiss 8 δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 7 δημοσιεύσεις

  • goody

    goody 4 δημοσιεύσεις

  • EvaBar

    EvaBar 3 δημοσιεύσεις

Εχω αγχωθει με το υψος/βαρος του μικρου μου, τον Φεβρουαριο θα γινει 4 και ειναι 98 ποντους και 14,5 κιλα.... ολοι τον κανουν μικροτερο και στον σταθμο ειναι ο πιο κοντος στην ταξη του.

Η αληθεια ειναι οτι δεν τρωει μεγαλες ποσοτητες. Το εψαξα λιγο και διαβασα οτι αν παιρνουν 5 ποντους τον χρονο (εχει παρει) τοτε δεν υπαρχει θεμα αναπτυξης, παρολα αυτα το οτι ειναι παντου ο πιο κοντουλης με ανησυχει.

Τι μπορω να κανω για να τον βοηθησω στο υψος? Βιταμινες? Υπαρχουν τροφες που ψηλωνουν? (διαβασα πχ για ψευδαργυρο)

Τους δινετε εσεις τιποτα?

 

Μην ανησυχείς και θα παρει σιγά σιγά. Και εμένα όταν ήταν στην ηλικία του δικού σου ήταν 98 πόντους και 14,5 κιλά. Με το που έκλεισε τα 4 πριν δύο μήνες πήγαμε στην παιδίατρο και ήταν 1,02 και 17κιλα. Μέσα σε δύο μήνες πήρε απότομα κια τα κιλά κια τους πόντους. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής ακόμα είναι από τους πιο κοντους αλλά από τη στιγμή που παίρνει μου είπε η παιδιάτρος να μην ανησυχώ. Δεν μου έδωσε βιταμίνες κτλ γιατί μου είπε είναι μικρός και δεν χρειάζεται ακόμα, αλλά υπάρχει μεγάλη περίπτωση να πάρει αργότερα. Και ο δικός μου με μικρες ποσότητες φαγητού κτλ. Διάβασα όμως κάπου ότι από τι στιγμή που είναι μέσα στις καμπύλες κι ας είναι κάτω από το 50 ή και 25 τις εκατό να μην ανησυχούμε επιεδή αναπτύσονται απότομα εκτός του ότι είναι και θέμα κληρονομικότητας. Απλά θέλει σωστή διατροφή και προσπάθεια να λαμβάνουν όλα τα απαραίτητα συστατικά για τον οργανισμό τους.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να μην ξεφευγουν απο την καμπυλη τους. Εμενα παντα ηταν λιγο πιο κατω απο τον Βελγικο μεσο ορο. Βεβαια κανω συγκριση. Και εχει σημασια και το υψος των γονιων (στον γιατρο παμε τα παιδια με την μαμα μου και φοβαμαι οτι της εχει μεινει η εντυπωση οτι ειμαστε ολοι κοντοι - ο συζυγος ομως ειναι ψηλος)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΡΕΣΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ.Η ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΕΝΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 Κ 3 ΜΗΝΕΣ ΧΤΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 1.10 ΥΨΟΣ ΚΑΙ 20.600ΓΡ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ.ΔΕΝ ΤΟ ΒΚΕΠΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΧΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΛΑ ΔΕΜΕΝΟ ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

http://apps.nccd.cdc.gov/dnpabmi/Calculator.aspx?CalculatorType=Metric

 

και εμενα ο μεγαλος μου γιος δεν φαινεται χοντρουλης. Μοιαζει κανονικος και εχει μονο πεταχτη κοιλιτσα. Παρ ολα αυτα μας ειπε να το προσεξουμε. Με βαση το link που στελνω ειναι υπερβαρος! Γενικα νομιζω οτι οι γιατροι παρακολουθουν την ταση. Πχ εμενα ο μεγαλος απο τον Ιουλιο μεχρι τον Δεκεμβρη πειρε 4-5 κιλα αρα εχει ταση να παχιανει. Ο μικρος απο τον Ιουλη μεχρι το Γεναρη πειρε 1 κιλο αρα ακομη μια χαρα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το link παραείναι υπερβολικό.........

 

πολυ πιθανο. Ηταν το πρωτο που βρηκα στο google για παιδια... Επιπλεων νομιζω οτι τα στατιστικα βγαινουν για καθε χωρα και ο καθε γιατρος κανει συγκριση με τις καμπυλες της χωρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο λινκ μου βγαζει το γιο μου obese!! Ειμαι πολυ σιγουρη οτι βαζω λαθος τα στοιχεια, γραφω 0.98 και 14.50 δεν ξερω τι καταλαβαινει!

Παντως οσες εχετε ''παχια'' παιδακια να τα χαιρεστε που τρωνε και μην αγχωνεστε για διαιτες, απλα αποφευγετε τα πολλα λιπαρα και περιττα (σοκολατες κλπ) και βαλτε τους λιγο περισσοτερη κινηση στη ζωη τους (πχ παιδικη χαρα).

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ μου βγαζει το γιο μου obese!! Ειμαι πολυ σιγουρη οτι βαζω λαθος τα στοιχεια, γραφω 0.98 και 14.50 δεν ξερω τι καταλαβαινει!

Παντως οσες εχετε ''παχια'' παιδακια να τα χαιρεστε που τρωνε και μην αγχωνεστε για διαιτες, απλα αποφευγετε τα πολλα λιπαρα και περιττα (σοκολατες κλπ) και βαλτε τους λιγο περισσοτερη κινηση στη ζωη τους (πχ παιδικη χαρα).

 

Χμμμ

Ναι εξαρταται απο το τι τρωνε και παχαινουν... Γιατι εμενα δεν τρωνε φαγητο.. πινουν πολυ γαλα και τρωνε σοκολατες.

(εμενα παλι τους εβγαλε οπως και η παιδιατρος. Ο μεγαλος δηλαδη πιο βαρυσ για το υωος του ηλικια του και ο μικρος κανονικος)

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ μου βγαζει το γιο μου obese!! Ειμαι πολυ σιγουρη οτι βαζω λαθος τα στοιχεια, γραφω 0.98 και 14.50 δεν ξερω τι καταλαβαινει!

Παντως οσες εχετε ''παχια'' παιδακια να τα χαιρεστε που τρωνε και μην αγχωνεστε για διαιτες, απλα αποφευγετε τα πολλα λιπαρα και περιττα (σοκολατες κλπ) και βαλτε τους λιγο περισσοτερη κινηση στη ζωη τους (πχ παιδικη χαρα).

Goody 98 και 14,5 πρεπει να βαλεις,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα.Διάβασα τα περισσότερα από τα ποστ.Συμφωνώ ότι κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης που οφείλονται σε ποικίλους παράγοντες....

Τι συμβαίνει όμως όταν η γνώμη των άλλων αρχίζει να επηρεάζει την εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας;

Εχω ενα αγοράκι που σε 5 μήνες θα γίνει τεσσάρων.Πάντα ηταν πολύ αναπτυγμένος για την ηλικία του και φαινόταν μεγαλύτερος.Είναι 108 εκατ. και 20 κιλά και φορά 30 νούμερο παπούτσι.Κυριολεκτικά δεν τον προλαβαίνουμε!

Είναι ένα δεμένο παιδάκι,ο γιατρός τον βρίσκει μια χαρά στην ανάπτυξή του,απλά μου έχει συστήσει εξαρχής να προσέχω την ποιότητα του φαγητού και όχι την ποσότητα."Στα παιδιά δεν κάνουμε δίαιτα" μου λέει πάντα.Κι έτσι κάνω,προσπαθώ πάντα η διατροφή του να είναι υγιεινή.

Αυτό που με ενοχλεί απίστευτα είναι όταν η ανάπτυξή του γίνεται αντικείμενο αρνητικού σχολιασμού.Υπάρχουν κάποιοι βέβαια που εκφράζονται με θαυμασμό και τον βρίσκουν μια χαρά.Κάποιοι άλλοι όμως χρησιμοποιούν αρνητικό λόγο,το παιδί τα ακούει αυτά και σε καμιά περίπτωση δεν θελω να επηρεαστεί και να τον απασχολεί η εικόνα του με λάθος τρόπο.Με δεδομένο δε ότι πλάι σε αρκετά συνομήλικα φαίνεται γίγαντας και τον απαοφεύγουν,ενω πλάι σε 5χρονα συνομήλικος,χωρίς όμως να μπορεί να συμβαδίσει με τους ρυθμούς τους και τους "κώδικές"τους στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Ο δίκος μου ειναι ακριβως 4ων χρονών και συμφωνα με τελευταια μέτρηση που ήταν πριν 2 μηνες ειναι1,06μ και 17 κιλα (αδύνατος,τσιλιμπιθρονι).

Θα ήθελα όμως να πω το εξης επειδη καποιες φιλες που εχουν ιδιας ηλικίας παιδια και θεορούν το δικο μου ψυλοκαι σκανε θα ήθελα να πω πριν να δειτε και τι υψος εχεται σαν γονεις. Οπως εγω βλεπω ψυλοτερα παιδια απο το δικο μου αλλα εχουν και πανιψυλους γονεις. Μην κοιταμε λοιπον τα αλλα παιδια αλλα τους εαυτους μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε λιγους μηνες γινομαστε 4

Ειμαστε 1.05 και 18.5 κιλα

Στο μεσο ορο στο υψος θα ελεγα,στα κιλα κατι παραπανω ισως

 

Κι εμείς προς τα εκεί κινούμαστε .... είμαστε 3,5 και είμαστε 1μέτρο και 16,7 (πριν το καλοκαίρι)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπερα. Κοριτσακι περιπου 107 εκατοστα με βαρος 21 κιλα...

εχω σουπερμαρκετ και οταν ερχεται τρωει γλυκα...

γιαγιαδες γλυκα

εξω βολτα κεηκ και χυμο με ζαχαρη 

ειναι φαγανη γενικα απο μικρη ηθελε κι αλλο γαλα

δεν εχει οριο πχ αν της δωσεις ενα κουτι μπισκοτα θα το φαει ολο

στα προνηπια θα φαει κανονικα οπως ολα τα παιδακια

το θεμα ειναι τι γινεται μετα

πχ σημερα απο 9 πρωι εφαγε κορν φλεηξ με γαλα

μετα 11.00 χυμο εξω οχι φυσικο και 3 φετες μικρες τυπου καφετεριας κεηκ

στις 13.30 φαγητο λιγο ρυζι με ελαχιστο κρεας

14.00 ενα αυγο κιντερ μιση φετα ψωμι και μια μπουκια κεηκ

πως σας φαινεται;

κορν φλεηξ κτλ τα δινετε εσεις;

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Stakiss είπε:

Καλησπερα. Κοριτσακι περιπου 107 εκατοστα με βαρος 21 κιλα...

εχω σουπερμαρκετ και οταν ερχεται τρωει γλυκα...

γιαγιαδες γλυκα

εξω βολτα κεηκ και χυμο με ζαχαρη 

ειναι φαγανη γενικα απο μικρη ηθελε κι αλλο γαλα

δεν εχει οριο πχ αν της δωσεις ενα κουτι μπισκοτα θα το φαει ολο

στα προνηπια θα φαει κανονικα οπως ολα τα παιδακια

το θεμα ειναι τι γινεται μετα

πχ σημερα απο 9 πρωι εφαγε κορν φλεηξ με γαλα

μετα 11.00 χυμο εξω οχι φυσικο και 3 φετες μικρες τυπου καφετεριας κεηκ

στις 13.30 φαγητο λιγο ρυζι με ελαχιστο κρεας

14.00 ενα αυγο κιντερ μιση φετα ψωμι και μια μπουκια κεηκ

πως σας φαινεται;

κορν φλεηξ κτλ τα δινετε εσεις;

 

Καλησπέρα...Συγνώμη αλλά φρούτα κ λαχανικά δεν τρώει καθόλου? Γιατί τον συσκευασμενο χυμό ούτε καν τον βαζω στην κατηγορία των φρούτων...πόσο είναι η μικρή?πάντως θέλει πολύ προσοχή κ αλλαγές η διατροφή της μικρής σου...παρά πολύ ζάχαρη κ πάρα πολυ άμυλο...τα δημητριακά (κορν φλέικς) δεν προσφέρουν τίποτα,καλύτερα να της δίνεις κάτι άλλο για πρωινό...μπορείς να εντάξεις το αυγό στη διατροφή της σε διάφορες παρασκευες...φυσικά απαραίτητο είναι κ το κρέας...γιαουρτακι κανονικό κ όχι επιδόρπιο...

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Stakiss είπε:

Καλησπερα. Κοριτσακι περιπου 107 εκατοστα με βαρος 21 κιλα...

εχω σουπερμαρκετ και οταν ερχεται τρωει γλυκα...

γιαγιαδες γλυκα

εξω βολτα κεηκ και χυμο με ζαχαρη 

ειναι φαγανη γενικα απο μικρη ηθελε κι αλλο γαλα

δεν εχει οριο πχ αν της δωσεις ενα κουτι μπισκοτα θα το φαει ολο

στα προνηπια θα φαει κανονικα οπως ολα τα παιδακια

το θεμα ειναι τι γινεται μετα

πχ σημερα απο 9 πρωι εφαγε κορν φλεηξ με γαλα

μετα 11.00 χυμο εξω οχι φυσικο και 3 φετες μικρες τυπου καφετεριας κεηκ

στις 13.30 φαγητο λιγο ρυζι με ελαχιστο κρεας

14.00 ενα αυγο κιντερ μιση φετα ψωμι και μια μπουκια κεηκ

πως σας φαινεται;

κορν φλεηξ κτλ τα δινετε εσεις;

 

Ολικη αλλαγη διατροφης χρειαζεται και οχι τοσα τσιμπολογηματα ενδιαμεσα για να προλαβαινει να πεινασει ωστε να τρωει ικανοποιητικη ποσοτητα φαγητου. Οχι γλυκα, οχι τυποποιημενοι χυμοι, οχι δημητριακα. Μολις αρχισει να τρωει και παλι κανονικο φαγητο μπορειτε να της δινεται μια φορα την εβδομαδα λιγο κεικ ή δημητριακα με γαλα. Βασικη προϋποθεση: να μην τα τρωτε ουτε εσεις! Υπαρχουν πολλες ιδεες και στο φορουμ, για πρωινα, υγιεινα σνακ, γενικως διατροφικο προγραμμα, αρκει να ειστε σταθεροι και να κανετε κι εσεις την ιδια διατροφη. Ειναι κριμα να χτιζονται τετοιες διατροφικες συνηθειες, ποσο μαλλον σε μια μεσογειακη χωρα που εχουμε τοσα ωραια φρουτα, λαχανικα, κυριως κλπ. Διαφορετικα, μπαινουν οι βασεις για διατροφικα προβληματα, οπως η παχυσαρκια. 

 
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι τρωει απ ολα

ΚΑΙ απο αυτα

δλδ σχολειο κανονικα ψαρακι η κρεατακι με ρυζι σαλατα κ μια μπανανα

το θεμα ειναι τα απογευματα σε παιδοτοπους καφετεριες η παππουδες

δεν τρωει ποσοτητες αλλα τσιμπολογαει γλυκα μπισκοτα τοστ απο δω και απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα

ποια ειναι η συχνοτητα που δινετε γλυκα στο παιδι σας ; (4χρονα)

δεν εννοω προφιτερολ

ενα μπισκοτο τη μερα πχ η ενα μπολακι κορν flakes , η ενα μελομακαρονο τωρα στις γιορτες κτλ

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Stakiss είπε:

Καλησπερα ξανα

ποια ειναι η συχνοτητα που δινετε γλυκα στο παιδι σας ; (4χρονα)

δεν εννοω προφιτερολ

ενα μπισκοτο τη μερα πχ η ενα μπολακι κορν flakes , η ενα μελομακαρονο τωρα στις γιορτες κτλ

 

Η δικιά μου τετράχρονη έχει ίδιο ύψος με την δικιά σας, αλλά είναι 18.5 κιλά και έχει κάνει εξετάσεις που έχουν βγει πολύ καλές (φυσιολογικό σάκχαρο, χοληστερίνη κλπ). Ένα μικρό γλυκό την ημέρα κατά κανόνα θα φάει αν ζητήσει, δεν θα το αρνηθώ, π.χ. μπισκότο, 1-2 μικρά kinder, ποτέ μια ολόκληρη σοκολάτα ή κρουασάν κ.λπ. και ποτέ για κολατσιό στο σχολείο, συνήθως το απόγευμα όταν γυρίζει και αρκετή ώρα πριν το βραδυνό φαγητό. ΑΛΛΑ θα φάει οπωσδήποτε οπωσδήποτε και φρούτα μέσα στην ημέρα και σαλάτα σε κάθε γεύμα. Χυμό τις καθημερινές μόνο φυσικό (της φτιάχνει η γιαγιά της όταν γυρίζει από το σχολείο), τυποποιημένο μόνο αν πάει παιδότοπο (σπάνια μεσοβδόμαδα) και τα Σ/Κ αν ζητήσει.

 

Έχω την εντύπωση ότι το βάρος της δικής σας είναι εκτός καμπύλης ή οριακά εντός? Τσέκαρε οπωσδήποτε και τον ΔΜΣ (Δείκτη Μάζας Σώματος) στις καμπύλες ανάπτυξης  στο site του Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού. Αν ο ΔΜΣ δείξει υπέρβαρο παιδί (ακόμα κι αν οι επιμέρους δείκτες ύψους και βάρους είναι εντός καμπυλών) καταλαβαίνεις ότι κάτι πρέπει να αλλάξεις. Γενικώς έχω καταλάβει ότι πλέον οι παιδίατροι επιμένουν περισσότερο στην καμπύλη του ΔΜΣ, το ζω από την αντίστοφη μεριά, καθώς ο γιος μου είναι αρκετά αδύνατος, αλλά ο ΔΜΣ (συνάρτηση δηλαδή ύψους και βάρους) είναι φυσιολογικός για την ηλικία του οπότε δεν ανησυχούμε (παρά το γεγονός ότι η καμπύλη του βάρους είναι αρκετά χαμηλή).

 

Σημασία σε κάθε περίπτωση έχει οι τροφές τύπου γλυκά, μπισκότα, ψωμοειδή να είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας και να μην δημιουργείται στο παιδί η εντύπωση ότι αυτή είναι η διατροφική πρακτική/κουλτούρα της οικογένειας γιατί αυτό στο τέλος θα του μείνει και θα διαμορφώσει και τις δικές του συνήθειες. Δεν θα τρώει για πάντα στο σχολείο....

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

Τα δίδυμα στην ηλικία των τεσσάρων ετών ήταν 1,15 περίπου, ο γιός μου ήταν 18 κιλά και η κόρη μου 16.

Θα συμφωνήσω πως η διατροφή δεν είναι καλή. Πολλή ζάχαρη και κρυφή και φανερή.

Για πρωινό θα συνιστούσα γάλα ή κάποιο άλλο γαλακτοκομικο με βρώμη ή τοστ ολικής αλέσεως με μέλι.

Δεκατιανο φρούτα, οπωσδήποτε αντικατάσταση του συσκευασμένου χυμού με φρέσκο, το μεσημεριανο γεύμα να συνοδεύεται από σαλάτα πάντα, απογευματινό σνακ είτε λαχανικά κομμένα, είτε ένα αβγό, είτε μια μπάρα δημητριακών με μέλι όχι ζάχαρη και για βραδινό τη μισή μερίδα του μεσημεριανού ή κάποια σούπα και προ ύπνου γάλα.

Προσωπικά δίνω καθημερινά στα παιδιά ένα γλυκό, το οποίο όμως είναι συνήθως ένα μικρό σοκολατάκι υγείας. 

Σε περίπτωση που φάνε κάποιο κέικ ή μπισκότο ή υπάρχει στον προγραμματισμό πάρτι ή επίσκεψη δεν τους δίνουμε γλυκό στο σπίτι.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...