Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΕΖΟΥΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, MaryMo είπε:

Επανέλαβα την εξέταση σε άλλο εργαστήριο και βγήκε θετική 1/2, 1/4 ασθενώς θετικό και 1/8 αρνητικό. Ο γυναικολόγος μου δεν μπορεί να εξηγήσει πως ευαισθητοποιήθηκα,μου σύστησε να πάω σε αιματόλογο και να το αντιμετωπίσουμε μαζί του. Μου είπε να μην ανησυχώ,ότι σήμερα όλα αντιμετωπίζονται και ότι θα γεννησω ένα υγιές μωρό. Ελπίζω πραγματικά να πάνε όλα καλά..σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!

vαι πλεοv αvτιμετωπιζετε με αρκετη επιτυχια απο οτι ειχα εvημερωθει εγω θελει συvεχεις παρακολουθηση με εξετασεις για το αιμα του παιδιου . πολλες φορες γιvετε αποκοληση χωρις vα εχεις αιμα ισως ετσι εγιvε κ τωρα κδεv το πηρατε χαμπαρι. ευχομαι vα παvε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, εχω κι εγώ ρέζους αρνητικό(πρώτη εγκυμοσύνη) και ο γιατρός μου όταν τον ρώτησα είπε ότι μπορούμε να κάνουμε την ένεση μέχρι και τις 35 εβδομάδες. Τώρα διαβάζω για τις 28 εβδομάδες και έχω ανησυχήσει πολύ μήπως είναι επικίνδυνο να περιμένω τόσο πολύ για την ένεση! Δεν ξέρω τι να κάνω, ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχω αλλά διαβάζοντας ότι πρέπει να γίνει και στις 28 εβδομάδες αναρρωτιομουν μήπως πρέπει να συμβουλευτώ και κάποιον άλλο.Ειμαι στην 30η εβδομάδα κι  εχω αγχωθει αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Όσες δεν έχετε κάνει ένεση από τις 28, ως τις 30 το πολύ, εβδομάδες και είστε Ρέζους αρνητικό με σύζυγο Ρέζους θετικό να πείτε στους γιατρούς σας να σας κάνουν την ένεση, επειδή έτσι είπε ο αιματολόγος (τα πρωτόκολλα τα βγάζουν οι γυναικολόγοι βέβαια και θα έπρεπε να τα ξέρουν καλύτερα από εμάς, αλλά σημασία έχει να πάει καλά η κύηση κι όχι ποιος γνωρίζει τα πρωτόκολλα).

 

Όσες έχετε ήδη θετική έμμεση Coombs ΠΡΙΝ κάνετε την ένεση να πάτε να σας δει αιματολόγος, αφού πρώτα επαναλάβετε την εξέταση σε εργαστήριο μαιευτηρίου ή (ακόμα καλύτερα) σε αιμοδοσία δημόσιου νοσοκομείου. Η έμμεση Coombs, όπως έχω ξαναγράψει, πρέπει να συνοδεύεται από το είδος του αντισώματος, το οποίο είναι η σημαντικότερη πληροφορία. Υπάρχουν 250 πιθανά αντισώματα, εκ των οποίων μόνο τα 5 είναι κλινικά σημαντικά. Αν δεν ξέρουμε σε ποιο αντίσωμα είναι θετική η εξέταση, δε μπορούμε να πούμε τίποτα.

 

Όσες έχετε θετική έμμεση Coombs ΜΕΤΑ την ένεση, μάλλον η εξέταση μετράει το αποτέλεσμα της ένεσης (που είναι έτοιμο αντίσωμα). Επειδή, όμως, υπάρχουν 250 πιθανά αντισώματα, κανείς δεν αποκλείει να έχετε ευαισθητοποιηθεί και να έχετε και δεύτερο αντίσωμα. Για το λόγο αυτό η έμμεση Coombs πρέπει κι εδώ να συνοδεύεται από το είδος του αντισώματος. Αν χρειαστεί επαναλάβετε κι εσείς την εξέταση σε εργαστήριο μαιευτηρίου ή (ακόμα καλύτερα) σε αιμοδοσία δημόσιου νοσοκομείου. Είναι λάθος να εφησυχάζει κανείς επειδή έγινε η ένεση.

 

Όσες έχετε περάσει τη 12η εβδομάδα και δεν έχετε κάνει ποτέ έμμεση Coombs, άσχετα με το αν είστε Ρέζους θετικό ή αρνητικό, να ζητήσετε από τους γιατρούς σας να τη γράψουν και να την κάνετε με πρώτη ευκαιρία. Υπάρχουν 250 πιθανά αντισώματα και είναι πιθανό να έχετε ευαισθητοποιηθεί σε οποιοδήποτε από αυτά, ακόμα κι αν είστε στην πρώτη κύηση και είστε Ρέζους θετικό.

 

Συγχωρέστε τον τόνο μου, αλλά έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω και να τα ξαναλέω και κάθε τόσο προκύπτουν ξανά και ξανά τα ίδια ζητήματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και μετά από πολύ ψάξιμο όσον αφορά τις ομάδες αίματος των ζευγαριών που θέλουν να γίνουν γονείς,  ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

Υπάρχει πρόβλημα όταν η γυναίκα έχει ρέζους θετικό και ο άνδρας ρέζους αρνητικό; 
Έχω διαβάσει άπειρα άρθρα που αναφέρουν πως υπάρχει ένα μικρό θεματάκι το οποίο λύνεται πλέον εύκολα όταν η μητέρα έχει ρέζους αρνητικό. Αλλά τι θα συμβεί στη δικιά μου περίπτωση που είναι το αντίθετο; Κάθε απάντηση/συμβουλή δεκτή! Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2021 at 2:57 ΠΜ, Prgalina είπε:

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και μετά από πολύ ψάξιμο όσον αφορά τις ομάδες αίματος των ζευγαριών που θέλουν να γίνουν γονείς,  ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

Υπάρχει πρόβλημα όταν η γυναίκα έχει ρέζους θετικό και ο άνδρας ρέζους αρνητικό; 
Έχω διαβάσει άπειρα άρθρα που αναφέρουν πως υπάρχει ένα μικρό θεματάκι το οποίο λύνεται πλέον εύκολα όταν η μητέρα έχει ρέζους αρνητικό. Αλλά τι θα συμβεί στη δικιά μου περίπτωση που είναι το αντίθετο; Κάθε απάντηση/συμβουλή δεκτή! Ευχαριστώ 

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην περίπτωσή σας, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΡΕΖΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

Για τον λόγο αυτό πρέπει κι εσείς να κάνετε έμμεση Coombs στις 12 και 28 εβδομάδες γιατί, όπως θα διαβάσετε και στην ανάρτησή μου αμέσως παραπάνω, υπάρχουν 250 πιθανά αντισώματα και είναι πιθανό να έχετε ευαισθητοποιηθεί σε οποιοδήποτε από αυτά, ακόμα κι αν είστε στην πρώτη κύηση και είστε Ρέζους θετικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...