Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γάλα να δώσω στο μικρό μου???Έχω μπερδευτεί!!!!


Recommended Posts

Δεν της δινω εμπλουτισμενο. Στα φρεσκα ποτε δεν εδωσα παιδικο εμπλοτισμενο ουτε καν οταν ηταν μικρη...τι αναιμια να κανει αμα τρωει μοσχαρια και φακες και σπανακια? Απο το γαλα περιμενε? Της δινω το Εβολ βιολογικο ή το απλο Εβολ......ειναι το γαλα που πινουμε και εμεις. Ενηλικων......και φουλ λιπαρα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


....μεχρι που σκεφτηκα να της πω οτι δεν θελει πια να πινει γαλα και δεν του αρεσει κανενα.....να δω τι θα μου πει?????Δηλαδη ενα παιδακι που δεν πινει γαλα,θα παθει αναιμια?

Ο δικος μου πινει πανω απο 700ml την ημερα συν 200ml κατσικισιο που του φτιαχνω το απογευμα δημητριακα κρεμουλα HOLLE.

Βεβαια δεν σας κρυβω οτι του δινω παλι φορμουλα γιατι φοβηθηκα.....

Της φιλης μου το κοριτσακι πινει 50-70ml γαλα με το ζορι.....την φορα.Κινδυνευει να παρουσιασει αναιμια?Τι να πω :?

 

 

Οχι,το αντιθετο λενε,οτι η υπερβολικη καταναλωση γαλακτος μπορει να οδηγησει σε αναιμια καθως το γαλα εμποδιζει την απορροφηση του σιδηρου.

 

Ενα παιδι δεν θα παθει τιποτα απολυτως εαν δεν πιει γαλα,τοσες τροφες υπαρχουν !Το γαλα δεν ειναι αναντικαταστατο!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

και εμεις 12 μηνων το φρεσκο αρχισαμε χωρις βρασιμο. ημουν και εγω κατα του εβαπορε, αλλα εμαθα μετα παο διαφορους παιδιατρους οτι λογω της επεξεργασιας του δεν εχει τους παθογονους μικροοργανοσμους οσο το φρεσκο,αλλα και παλι θεωρω το φρεσκο την καλυτερη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
koritsia kalhspera, exw mia mikroula 7 mhnwn kai mexri twra 8hlaze, ti gala mporw na ths dwsw apo dw kai pera?

 

Εγώ προσωπικά θα έδινα ειδικό για την ηλικία της σκόνη δηλαδή,γιατί για φρέσκο είναι μικρή ακόμα.Βέβαια και εγώ από πιο νωρίς έδωσα φρέσκο,10 μηνών περίπου,λόγω αλεργιας δεν της πολυαρεζε το σκόνη και δίνω κατσικίσιο το Όλυμπος,φρέσκο δεν μπορώ να βρω πουθενά...

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia kalhspera, exw mia mikroula 7 mhnwn kai mexri twra 8hlaze, ti gala mporw na ths dwsw apo dw kai pera?

 

 

εγω να σου πω την αληθεια μετα τον 6ο μηνα ξεκινησα να της δινω το νουλακ... και τωρα που ειναι 22 μηνων της δινω το 2+ νεστλε. τι να σου πω. εμενα η δικια μου μια χαρα το πινει. κι επισης το πιο σημαντικο απ'ολα ειναι το παιδι να πινει το γαλα... τωρα τι γαλα θα ειναι μικρη σημασια εχει, μιας και ολα ειναι ελεγμενα και με το παραπανω. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

mani μου σκονουλα ακομα αν μπορεις μεχρι να κλεισει τον χρονο(καλο του κανει)εκτος και αν δεν αντεχεις οικονομικα(δε ξερω ποσο εχει αυτο που θα παρεις)το novalac που της εδινα εγω ειχε 15ευρο και το ηθελα καθε τεσσερις μερες.υπαρχουν και αλλα βεβαια πιο φθηνα αλλα αυτο ειναι πολυ καλο.μιλα και με τον παιδιατρο σου να δεις τι θα σου πει...σιγουρα ομως προτιμαμε σκονη και μετα τον χρονο καποιο εβαπορε αραιωμενο(neslac)η ακομα και φρεσκο παντα σε συνενοηση με τον γιατρο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

το ολυμπος βιολογικο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ, ουτε μακρας ειναι,ειναικατι ενδιαμεσα!

κανει να ληξει 10 μερες περιπου!

 

οσες μητερες σας ενδιαφερει το γαλα που δινετε στα παιδια σας, καντε μια ερευνα,

'τι ειναι φρεσκο γαλα'

'τι ειναι μακρας διαρκειας'

'τι ειναι εβαπορε'

 

αν το εβαπορε ειναι 'σωστο' γαλα για τα παιδια μας γιατι να τρεχουμε στο σουπερ μαρκετ καθε τρεις και λιγο και να ακριβοπληρωνουμε τα πιο φρεσκα γαλατα?

γιατι αυτες οι ταλαιπωρες γαλακτοβιομηχανιες να παστεριωνουν καθημερινα και να στελνουν τα φορτηγα περα δωθε σ'ολη την ελλαδα?

 

απλα ψαξτε στο google!

δεν μπορω να τα εξηγησω τελεια, αλλα θα σας δωσω μια γενικη εικονα,

 

η θερμικη επεξεργασια που γινεται σε καθε γαλα, ειναι αυτη που καθοριζει για ποσο καιρο θα μεινει καταλληλο για καταναλωση το γαλα.

 

δλδ 'φρεσκο' το θερμαινουν λιγο(πολυ πιο χαμηλα απο το σημειο βρασμου),γινεται ασφαλες απο παθογονα,και ΧΑΝΕΙ ΛΙΓΑ ΘΡΕΠΤΙΚΑ συστατικα -προφανως αυτα που ειναι πιο ευαισθητα στην θερμοτητα-

εχει ομως υψηλη ζωτικη αξια.

 

το μακρας διαρκειας το θερμαινουν σε πιο υψηλες θερμοκρασιες και ΧΑΝΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ θρεπτικα συστατικα.

σημαντικα λιγοτερη θρεπτικη και ζωτικη αξια.

 

το εβαπορε πια που ΒΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΞΑΤΜΙΣΤΕΙ το μισο νερο του, ...νομιζω οτι κανει μονο για τον καφε μας:)

 

τα μπλουτισμενα δε, δεν μου λενε τιποτα, αν το παιδι δεν τρεφεται σωστα ας παρει βιταμινες σε χαπακια γιατι να πινει το αποξηραμενο ζουμι αγελαδας που εχουν προσθεσει τα εν λογω 'χαπακια'?

 

εμεις παλεψαμε να τρωει το παιδι τα παντα, κουραστηκαμε, μας ετυχε ισως κιολας, δεν υποννοω οτι ειναι παντα εφικτο,αλλα φτασαμε εδω με πολυ πολυ πολυ πολυ προσπαθεια!!!

αφου τρωει τα παντα δεν με ενδιαφερει ποσο γαλα πινει, της δινω ομως δεν το αμελω, φρεσκο βιολογικο εβολ.αν δεν βρω , παιρνω ολυμπος βιολογικο κι ας ξερω οτι δεν ειναι οτι πιο καλο σε γαλα,το πινουμε για να ...πιουμε γαλα!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός εκοψε μόνος του το θηλασμό 11μηνών και από τότε του δίνω φρέσκο γάλα ή της Αμερικανικής γεωργικής σχολής ή ΕΒΟΛ ή κατσικίσιο ΕΒΟΛ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι.

Η μικρή μου είναι 2 ετών και 9 μηνών.

Μέχρι πριν 2 εβδομάδες έπινε το Nestle Junior

Αποφάσισα να της το αλλάξω και να περάσω στο φρέσκο ...

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει 2 φορές (όταν έκλεισε τα δύο και τώρα) αλλά δεν το πίνει.

Αποφάσισα να της δοκιμάσω ΝΟΥΝΟΥ KID . Εδώ και 2 εβδομάδες το βράδυ δεν το πίνει σχεδον ποτέ ενώ τα πρωινά άλλες φορές το πίνει άλλες όχι.

Εχουμε βγει εκτός προγράμματος , εγώ έχω αγχωθεί γιατί περνούν μέρες χωρίς σταγόνα γάλα και φυσικά τα νεύρα μου τα έχουν παίξει (κλασσική εικόνα , μπιμπερό στο στόμα χωρίς να ρουφάμε σταγόνα...)

 

Έχει τύχει σε καμμιά κοπέλα το θέμα αυτό, υπάρχει κανένας τρόπος να την "ξεγελάσω" και να είναι πιο θετική ?

Έχω σκεφτεί να ξαναγυρίσω στο Nestle , δεν θα το ήθελα όμως...

 

Σημειωτέον, με το γιο μου κανένα θέμα. Περάσαμε στο φρέσκο με τη μια χωρις κανένα πρόβλημα

Με το γυναικάκι μου έχω θέμα που όταν λέει όχι είναι οχι....:evil:

 

 

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα χρόνο μετά νομίζω καλά τα έχουμε καταφέρει και μετά απο ψάξιμο καταλήξαμε να πίνει ο μικρός κατσικίσιο γαλατάκι και γιαουρτάκι και αν δνε βρήσκουμε πίνει Όλύμπος βιολογικό απλό...

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι.

Η μικρή μου είναι 2 ετών και 9 μηνών.

Μέχρι πριν 2 εβδομάδες έπινε το Nestle Junior

Αποφάσισα να της το αλλάξω και να περάσω στο φρέσκο ...

Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει 2 φορές (όταν έκλεισε τα δύο και τώρα) αλλά δεν το πίνει.

Αποφάσισα να της δοκιμάσω ΝΟΥΝΟΥ KID . Εδώ και 2 εβδομάδες το βράδυ δεν το πίνει σχεδον ποτέ ενώ τα πρωινά άλλες φορές το πίνει άλλες όχι.

Εχουμε βγει εκτός προγράμματος , εγώ έχω αγχωθεί γιατί περνούν μέρες χωρίς σταγόνα γάλα και φυσικά τα νεύρα μου τα έχουν παίξει (κλασσική εικόνα , μπιμπερό στο στόμα χωρίς να ρουφάμε σταγόνα...)

 

Έχει τύχει σε καμμιά κοπέλα το θέμα αυτό, υπάρχει κανένας τρόπος να την "ξεγελάσω" και να είναι πιο θετική ?

Έχω σκεφτεί να ξαναγυρίσω στο Nestle , δεν θα το ήθελα όμως...

 

Σημειωτέον, με το γιο μου κανένα θέμα. Περάσαμε στο φρέσκο με τη μια χωρις κανένα πρόβλημα

Με το γυναικάκι μου έχω θέμα που όταν λέει όχι είναι οχι....:evil:

 

 

 

 

Κοριτσι μου μην αγχωνεσαι για το γαλα.....

 

Εαν θελει να πιει ας πιει,εαν οχι αφησε την.

 

Δεν θα παθει απολυτως τιποτα αν δεν πιει γαλα.

 

Τρωει γιαουρτι και τυρι?Εαν ναι εισαι οκ ;)

 

Ασβεστιο βρισκεις και σε αλλες τροφες!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

60 γραμμαρια γραβιερα καλυπτουν την ημερησια αναγκη της σε ασβεστιο :wink:

 

Και ετσι κι αλλιως το ασβεστιο που ειναι στο γαλα ειναι σε τετοια μορφη που δεν μπορει να απορροφηθει απο τον ανθρωπινο οργανισμο :wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η γνώμη μου ειναι από το να to κόψει τελειως το παιδι καλύτερα να το γυρισεις σε αυτο που έπινε παλια.Γιατι τοση καταπίεση να αλλάξει γαλα?Οσο για το ασβέστιο σιγουρα παιρνει από αλλες πηγες αλλα αν δεν μπορουσε να το απορροφησει ο οργανισμος το ασβεστιο απο το γαλα τοτε δεν θα ψηλωνε κανενα βρεφος μεχρι τους 6 μηνες.Επίσης μην ξεχνας οτι το γαλα ηρεμει τα παιδια,τα νανουριζει,τα στρωνει το στομαχακι τουσ,δεν ειναι μονο για το ασβεστιο.Οσο για το τυρι ειναι πολυ θετικο που τρωει αλλα δεν αντικαθιστα το γαλα.Ασε που σχεδον όλα τα τυρια εχουν πολυ αλατι που δεν ειναι οτι καλυτερο για τα παιδια.Γενικα αν στο εκοψε μην την πιεζεισ μεχρι να ξαναπιει.,Εμενα μετα τον αποθηλασμο εκανε 2 μηνες να πιει γαλα και αρχισε οταν σταματησα να την πιεζω.Αλλα μην την κανεις να σιχαθει το γαλα επειδη θες να της αλλαξεις μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

hristin sorry αλλα με την παστεριωση του γαλακτος χανεται οτι καλο εχει το γαλα και μαζι και το ασβεστιο(που για εμενα δεν εχει τιποτα καλο αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα)

 

Υπαρχουν παιδια που κοβουν εντελως το γαλα μετα τον αποθηλασμο,αυτα τα παιδια μενουν κοντα???? Οπως και υπαρχουν παιδια και ενηλικες που εχουν δυνανεξια στην λακτοζη,πρεπει σωνει και ντε να πιουνε γαλα χωρις λακτοζη?

 

Δεν θα πω σε καμια μαμα να κοψει το γαλα στο παιδι της αλλα ειναι κριμα να παθαινουμε πολλαπλα εγκεφαλικα επειδη το παιδι μας αρνειται να πιει :wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εχετε αναλογιστει την αναπτυξη που εχει ενα παιδακι απο τη γεννηση του μεχρι τα 5-6 χρονια του? ειναι πολυ μεγαλη!!

μεσα σε 5 χρονια ας πουμε ψηλωνει κατα 60 με 70 ποντους και παιρνει και καμια 20αρια κιλα.....

Οποτε δεν πιστευω οτι ισχυει πως τα παιδια δεν χρειαζονται τιποτα εμπλουτισμενο, οπως δεν χρειαζονται και οι ενηλικες αν τρωνε σωστα. Οι ενηλικες δεν εχουν αυτην την αναπτυξη. Οι ενηλικες συντηρουν τον οργανισμο τους απλως.

Ειδικα αν ενα παιδακι εχει μεγαλη αναπτυξη , η εμπειρια μου λεει πως ακομη και αν τρωει σωστα, το εμπλουτισμενο μονο καλο θα του κανει.

Ο μεγαλος μου παντα ετρωγε τα παντα και αρκετα και ημουν περηφανη που ειχα καταφερει να θρεφεται υγιεινα. Οσο επινε εμπλουτισμενο, ολες οι εξετασεις αψογες. Το κοβουμε λοιπον στα 2 και αρχιζουμε το φρεσκο και αρχισαν και οι ελλειψεις...μια ο σιδηρος, μια οι βιταμινες....Ξαναπηραμε εμπλουτσιμενο τελικα!

Το οτι συνεβη βεβαια σε εμας, δεν σημαινει οτι θα συμβει σε ολους.

Απλα ηθελα να το αναφερω για να λαμβανονται ολες οι παραμετροι υπ οψιν και οτι οταν οι γιατροι λενε σκονη η εμπλουτισμενο δεν το λενε σωνει και καλα επειδη εχουν συμφεροντα...

Ο μικρος μου ο γιος που δεν καλοτρωει εννοειται οτι θα πινει εμπλουτισμενο οσο περναει απο το χερι μου.

Οπως ειπε λοιπον και καποια αλλη κοπελα , παντα 'ακουμε' το παιδι ...στην θεωρια ειναι ευκολο να βρουμε το πιο 'υγιενο'. Στην πραξη ομως ουτε ξερουμε ποσο υγιεινο ειναι αυτο αλλα ουτε και ξερουμε πως θα ανταποκριθει το καθε παιδι.

Link to comment
Share on other sites

hristin sorry αλλα με την παστεριωση του γαλακτος χανεται οτι καλο εχει το γαλα και μαζι και το ασβεστιο(που για εμενα δεν εχει τιποτα καλο αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα)

 

Υπαρχουν παιδια που κοβουν εντελως το γαλα μετα τον αποθηλασμο,αυτα τα παιδια μενουν κοντα???? Οπως και υπαρχουν παιδια και ενηλικες που εχουν δυνανεξια στην λακτοζη,πρεπει σωνει και ντε να πιουνε γαλα χωρις λακτοζη?

 

Δεν θα πω σε καμια μαμα να κοψει το γαλα στο παιδι της αλλα ειναι κριμα να παθαινουμε πολλαπλα εγκεφαλικα επειδη το παιδι μας αρνειται να πιει :wink:

Βασικα τα φρεσκα γαλατα παστεριωνονται μεχρι και 3 φορεσ.Δηλαδη οσα δεν καταναλωνονται επιστρεφουν και ξαναπαστεριωνονται.Αρα ακομα και φρεσκο να πινει καποιος δεν ξερεις ποσο φρεσκο ειναι ή ποσο Ελληνικο.

Εγω αυτο επαθα με τον αποθηλασμο για 2 μηνες μου εκοψε εντελως το γαλα.Σιγουρα καμια μαμα δεν πρεπει να τρελαθει αν το παιδι κοψει το γαλα.Παντα ψαχνουμε για αλλες πηγες ασβεστιου.Εννοειται αυτο..Απλα η συμβουλη μου ειναι ότι ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα να κοψει το παιδι μονο του το γαλα και αλλο να το αναγκασουμε εμεις να κοψει το γαλα επειδη θελουμε το καλο του προτεινοντας του ενα γαλα που δεν θελει με τιποτα να το πιει.

Αλλα όπως και να το κανουμε αλλη αναπτυξη εχει ενα παιδι που πινει γαλα και αλλη ενα που δεν πινει.Εμενα πηρε αμεσως τα απανω του όταν ξεκινησε το γαλα.Αν δεν επινε παλι θα μεγαλωνε (κανεις δεν εμεινε μικρος επειδη εκοψε το γαλα) αλλα εγω επιμενω ότι ειναι βασικη τροφή για τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...