Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Rosie μου ήθελα να σε ρωτήσω..

 

Στο θέμα με τις οδηγίες βιολογικών γράφεις καπου σελ 6 μου φαίνεται οτί δεν χρησιμοποιείς μέλι στα γλυκά γιατί είναι κρίμα αφού έτσι κι αλλιώς θερμαίνεται...

 

Στην gaps όμως μόνο μέλι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε, εγώ πάντα παίρνω μη επεξεργασμένο βιολογικό...λες τσαμπα τα χρήματα?? Δηλαδή στα γλυκά μπορούμε να χρησιμοποιούμε κ κατώτερης ποιότητας?? Γιατί έτσι κι αλλιώς παει χαμένη??

 

Αν μπορεις να το διευκρινήσεις λιγακι:mrgreen:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Δες τι γράφει η Campbell πάνω σ' αυτό:

 

1. You include recipes for baking with honey, yet some natural physicians discourage any heating of honey and claim it can be toxic?

 

I generally do not recommend baking with honey, I recommend using dried fruit as a sweetener in baking. Yes, I agree that natural good quality honey is “alive”, that is why I recommend buying unpasteurised, untreated honey, straight from the bees and collected in ecologically clean areas. However, in some recipes honey works quite well. From my clinical experience and the experience of Elaine Gottschall there have never been any “toxic” reactions.

 

 

http://www.gaps.me/preview/?page_id=32

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δες τι γράφει η Campbell πάνω σ' αυτό:

 

 

 

http://www.gaps.me/preview/?page_id=32

 

Ωραία ευχαριστω!!! Εσυ έχεις χρησιμοποιήσει τα φρούτα σε συνταγή να μας πεις πως βγαίνει??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμμμμ. Λοιπόν εμείς διάρροιες και δυσκοιλιότητα δεν έχουμε. Έχουμε μόνο σύγκαμα (στις ύποπτες τροφές και όταν βγάζουμε δόντια), έκζεμα και κάποιες φορές ανησυχία στον ύπνο (τα απανωτά κρυολογήματα δεν τα μετράω γιατί αρχίσαμε παιδικό :( ).

 

Σκέπτομαι να αρχίσω με τη φουλ και να μπω μετά στην ίντρο, να δω πρώτα αν τα βγάζω πέρα.Πάντως ομολογώ ότι ακόμη είμαι πολύ επιφυλακτική στο να στερήσω όλους τους υδατάνθρακες από ένα πολύ μικρό παιδί που κινείται συνέχεια. Επίσης για πρακτικούς λόγους (ο παιδικός που λέγαμε) είναι σχεδόν αδύνατο να τον ταΐζω ανά δίωρο. Δεν ξέρω είμαι πολύ προβληματισμένη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι λεει η Cambell δεν πρεπει να παιρνουμε αλλα συμπληρωματα περα απο τα προβιοτικα κλπ...ομως εδω κ λιγους μηνες εχω παλι τρομερο θεμα με τα μαλλια μου, εχουν αδυνατισει παρα πολυ κ νομιζω οτι πρεπει να παρω κατι...

 

Αυτο που εχω υποψιν μου ειναι της Solgar hair&nails καπως ετσι που ειναι χωρις αλλεργιογονες ουσιες... αν εχετε κατι να μου προτεινετε απο ihreb ( γιατι θα κανω παραγγελια αυτες τις μερες ) να κοιταξω κατι αλλο...

 

Τι λετε μπορω να παρω κατι??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που απέχω απο τα γαλακτοκομικά και το μοσχάρι λόγω του μωρού τι μπορώ να κάνω με το κεφίρ και που μπορώ να το βρω?Επίσης πως μπορώ να φτιάξω τουρσί?...Στην δίαιτα αυτη πρέπει να απέχεις απο σιτηρα εγώ ομως που είμαι δύσκολη στο φαγητό και δεν μου αρέσει κοτόπουλο, αρνι κατσί μόνο ψητα παιδάκια και ψάρι μόνο γαυρο και σπάνια τσιπουρα με το ζόρι τι να κάνω?Αμα δεν τρώω και ψωμι θα μου κοπει το γάλα με τον καιρο..

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που απέχω απο τα γαλακτοκομικά και το μοσχάρι λόγω του μωρού τι μπορώ να κάνω με το κεφίρ και που μπορώ να το βρω?Επίσης πως μπορώ να φτιάξω τουρσί?...Στην δίαιτα αυτη πρέπει να απέχεις απο σιτηρα εγώ ομως που είμαι δύσκολη στο φαγητό και δεν μου αρέσει κοτόπουλο, αρνι κατσί μόνο ψητα παιδάκια και ψάρι μόνο γαυρο και σπάνια τσιπουρα με το ζόρι τι να κάνω?Αμα δεν τρώω και ψωμι θα μου κοπει το γάλα με τον καιρο..

 

Σε αυτα που ρωτας περι διατροφης θα σου απαντησει κ καποια πιο εμπειρη, δεν ξερω τι να συμβουλεψω...

 

Για το τουρσι εχει γραψει η Αγλαια στο ΄αλλεργια σε μωρο που θηλαζεί ΄ σελ. 98 πως φτιαχνεται..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ΄οτι λεει η Cambell δεν πρεπει να παιρνουμε αλλα συμπληρωματα περα απο τα προβιοτικα κλπ...ομως εδω κ λιγους μηνες εχω παλι τρομερο θεμα με τα μαλλια μου, εχουν αδυνατισει παρα πολυ κ νομιζω οτι πρεπει να παρω κατι...

 

Αυτο που εχω υποψιν μου ειναι της Solgar hair&nails καπως ετσι που ειναι χωρις αλλεργιογονες ουσιες... αν εχετε κατι να μου προτεινετε απο ihreb ( γιατι θα κανω παραγγελια αυτες τις μερες ) να κοιταξω κατι αλλο...

 

Τι λετε μπορω να παρω κατι??

 

Να μην πάρεις.

Με την GAPS λογικά το πρόβλημα θα λυθεί.

Αν το συμπλήρωμα έχει σίδηρο τότε θα είναι πρόβλημα γιατί, όπως λέει και η Campbell, 1. Δεν απορροφάται καλά από ένα προβληματικό έντερο, 2. Ο σίδηρος δίνει τροφή στα παθογόνα βακτήρια του εντέρου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Hair and Nails

1. Tooth discoloration and hair loss seem to be common trends in GAPS patients?

 

Tooth discoloration and hair loss are very rare in GAPS patients, and usually happen in very toxic people, particularly people with metal toxicity. Hair and teeth are those places where the body often stores toxins in. Many things happen in the body, as the GAPS programme is initiated. We donʼt know what happens exactly, but it is possible that the hair, full of toxins, get dropped by the body to allow new “clean” hair to grow. ...

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λίγο off topic

 

Βασικά είχα χάσει πάρα πολλά μαλλια μετα τον τοκετο, τα οποια σιγα σιγα επανήλθαν...

Τώρα δεν είναι τόσο οτί χάνω αλλά σαν ποιότητα δεν μου φαίνονται εντάξει..είναι πιο αδύναμα κ πιο θαμπά...δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε...

 

Καλά δεν χαθηκε κ ο κόσμος:wink:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Hair and Nails

1. Tooth discoloration and hair loss seem to be common trends in GAPS patients?

 

Tooth discoloration and hair loss are very rare in GAPS patients, and usually happen in very toxic people, particularly people with metal toxicity. Hair and teeth are those places where the body often stores toxins in. Many things happen in the body, as the GAPS programme is initiated. We donʼt know what happens exactly, but it is possible that the hair, full of toxins, get dropped by the body to allow new “clean” hair to grow. With teeth: I have seen autistic children who had their permanent teeth growing with black spots imbedded in them. One particular boy displayed noticeable improvements in his autism in the weeks following the removal of the black spot by the dentist. It is possible that his body has stored mercury from vaccinations or some other toxins in the growing tooth. We donʼt know what happens exactly, but it is likely that the detoxification initiated by the GAPS Nutritional Protocol starts shifting the toxins around, which may be the cause of tooth discoloration in the initial stages. In the long run, however, your child is likely to grow beautiful white teeth, as I have seen in so many GAPS children.

 

Μπορεί δηλαδη να οφείλεται στη διατροφή??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εχει παρει καμια αυτό

http://www.healthhomehappy.com/wp-content/uploads/2011/05/What-Can-I-Eat-Now-30-Days-On-GAPS-Intro-Sample.pdf

γιατι σκεφτομαι να το παρω να βαλω ενα προγραμμα γενικά να δω αν μου βγαινει........

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι κι εγώ να το πάρω αλλά ακόμη δεν βρήκα χρόνο να το μελετήσω να δω αν αξίζει, αν και διάβασα πολύ καλά λόγια.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Απλά ήθελα να γράψω για όσους κάνουν τέτοιου είδους διατροφή αλλά τους λείπει κάτι γλυκό κ γρήγορο... να δοκιμάσουν αποξηραμένους χουρμάδες από τα βιολογικά (για να είναι χωρις ζάχαρη)... επιτρέπονται κ είναι πραγματικά μέσα στη γλύκα!!:wink:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

How Important is Organic/Free Range/Grass Fed on GAPS?

 

I look at GAPS as being a medically necessary diet for my family. If a prescription medication could do all of what GAPS does, with no side effects, I know I would find a way to pay $200/month for this ‘medication’. In the same way, I see the money spent on food as an investment into my children’s health- money spent on the GAPS diet is money that isn’t spent on doctor’s visits, missed work due to health issues, tutors, adaptive equipment, and prescription medications.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Πω πω Κατερινούλα αυτό ακριβώς μπήκα να ρωτήσω. Έχω κάτι πολύ ωραία άλατα από το MUJI αλλά αφενός τελειώνουν αφετέρου θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι καινούριο. Τώρα που βρήκα και άλλοθι για μπανιέρα πσσσσσσ1

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω Κατερινούλα αυτό ακριβώς μπήκα να ρωτήσω. Έχω κάτι πολύ ωραία άλατα από το MUJI αλλά αφενός τελειώνουν αφετέρου θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι καινούριο. Τώρα που βρήκα και άλλοθι για μπανιέρα πσσσσσσ1

 

Πόση ώρα μένεις μέσα?? Διάβασα σήμερα οτι για αποτοξίνωση από βαρέα μέταλλα είναι πολύ καλή κ η σαουνα... αχ εχω αγχωθεί με αυτό το θέμα των βαρέων μετάλλων:? Λέτε να κάναμε καμία εξέταση??

 

Πάντως έχω να ομολογήσω το εξής... Από τότε που κάνουμε σωστότερη διατροφή κ αποφυγή των αλλεργιογόνων κ των δυσπεπτων το παιδί μου έχει ηρεμίσει κ στο χαρακτήρα του!! Αν θυμάστε σε άλλα ποστ που είχα γράψει οτί αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον αντιδραστικό χαρακτήρα της σε σημείο που μου έμπαιναν κ κακ'ες σκέψεις....τώρα όμως βλέπω μεγάλη διαφορά κ το βλέπουν κ οι γύρω μας!!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειδα στο healthyhomeeconomist πως φτιάχνει fish stock...

 

Χρησιμοποιεί μόνο τα κεφάλια κ τα βράζει για τουλάχιστον 4 ώρες...Εγώ πήρα μπακαλιάρους (που μας είπε ο γιατρος για αρχή) κ λέω να αφαιρέσω τα κεφάλια να κάνω τον ζωμό κ τα υπόλοιπα ψαρόσουπα μιας κ το ψάρι θέλει πολύ λίγη ώρα βράσιμο γιατί διαλύεται...

 

Τι λέτε??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινούλα ένα βιβλίο που έχω λέει καλύτερα να μην χρησιμοποιούνται λιπαρά ψάρια για ζωμούς ψαριού γιατί τα ευαίσθητα λιπαρά τους δεν αντέχουνε τόσες ώρες βράσιμο.

 

Χθες επιτέλους πήρα το Ghee από το iherb, βιολογικό από αγελάδες που βόσκανε, και λέει ότι είναι "Lactose and Casein Free"

Ήδη το δοκίμασα στο applesauce και μ' άρεσε πολύ!

http://www.iherb.com/Purity-Farms-Organic-Ghee-Clarified-Butter-13-oz-368-g/26860?at=0

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...