Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

συμπληρώνω.........

αν λάβω υποψιν όλους του περιορισμούς καταλήγω ότι μπορώ να φαω μονο φρουτα λαχανικα (όχι όλα π.χ οχι πατατα ντοματα μελιτζανα) ξηρους καρπους και όσπρια.....

Δεν νομιζω ότι αυτο μπορώ να το συνεχισω παραπερα απο το 3 μηνο που το εκανα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω εγώ και μας έχει ... μεγαλώσει και έτσι δίνουμε σε όποιον / όποια θέλει.

 

Εμάς μας το έδωσε η αγαπητή Τίνα Λυμπέρη: http://www.kangouro.gr όταν ήρθε Ωρωπό.

 

Συγνώμη που δεν πρόσεξα και παρεξηγήθηκα, μιλάω για κεφίρ γάλακτος.

 

Γάλα ότι να είναι αλλά θα προτιμούσα βιολογικό και φρέσκο, αν είναι δυνατόν κατσικίσιο (κατσικίσιο και φρέσκο είναι αρκετά δύσκολο).

Μια άλλη ιδέα είναι το ωμό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

 

και ένα λινκ http://diaita-express.com/diaita.php?id=1761

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν το γνωρίζω καλά αλλά με την όποια λογική μου και την ανεπαρκή εμπειρία μου, δεν έχω πεισθεί ότι τα πρε- και προβιοτικά σε κάψουλες μπορούν να βοηθήσουν, είναι πολύ ανενεργά και δεν ξέρω κατά πόσο πολλαπλασιάζονται για να εποικίσουν το πεπτικό και μάλιστα ένα ασθενές πεπτικό που είναι εποικισμένο από κακά βακτήρια

 

Kι όχι μόνο αυτό, αν διαβάσεις το βιβλίο της έχει ένα ολόκληρο κεφάλαιο πάνω στα προβιοτικά και εξηγεί με λεπτομέρεια ποιους τύπους βακτηρίων/προβιοτικών πρέπει να έχει το σκεύασμα που θα παίρνουμε.

Αν λοιπόν συγκρίνεις τους τύπους που αναφέρει με τους τύπους που περιέχονται στα κοινά προβιοτικά, καθώς και τις ποσότητες, θα διαπιστώσεις ότι στη συντριπτική πλειψηφία τους είναι άχρηστα!

Ακόμη και του Mercola του υπολοίπεται ένα είδος βακτηρίου, το soil bacteria αν θυμάμαι καλά.

Έγραψα κάτι σχετικό στις κοπέλες στο άλλο θέμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2169632#post2169632

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Kι όχι μόνο αυτό, αν διαβάσεις το βιβλίο της έχει ένα ολόκληρο κεφάλαιο πάνω στα προβιοτικά και εξηγεί με λεπτομέρεια ποιους τύπους βακτηρίων/προβιοτικών πρέπει να έχει το σκεύασμα που θα παίρνουμε.

Αν λοιπόν συγκρίνεις τους τύπους που αναφέρει με τους τύπους που περιέχονται στα κοινά προβιοτικά, καθώς και τις ποσότητες, θα διαπιστώσεις ότι στη συντριπτική πλειψηφία τους είναι άχρηστα!

Ακόμη και του Mercola του υπολοίπεται ένα είδος βακτηρίου, το soil bacteria αν θυμάμαι καλά.

Έγραψα κάτι σχετικό στις κοπέλες στο άλλο θέμα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2169632#post2169632

 

Θα σου πω αυριο ποια εχω να μου πεις αν ειναι οκ μιας και εχεις το βιβλιο...οκ???

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις εδώ τους τύπους που περιλαμβάνει το προβιοτικό που προτείνει αυτή και να τους συγκρίνεις μ' αυτούς που έχει το δικό σου:

http://www.gapsdiet.com/uploads/Bio-Kult_Label.pdf

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα θεωρω ότι η διατροφή ειναι μια τεραστια επιστημη απο μονη της.... Το καλυτερο θα ήταν να βρεθεί ενα διατροφικο σχημα που να μας βοηθα να τρεφομαστε εξυπνα. Υπαρχουν παρα πολλες πεποιθησεις και ρεύματα στην εναλλακτική. Πολλα επιχειρηματα πολλες απαντησεις σε αυτά ....

Δυστυχώς ή ευτυχώς η περισσότερη γνώση που έχουμε στη διατροφή δεν είναι επιστημονική αλλά εμπειρική.

Προσωπικά εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο παραδοσιακά σχήματα που έχουν δοκιμασθεί μερικές χιλιάδες χρόνια παρά οδηγίες που βασίζονται σε περιορισμένη επιστημονική γνώση. Δυστυχώς η γνώση μας στη διατροφή είναι ακόμη πολύ περιορισμένη γιατί η επιστήμη είναι πολύ πρόσφατη και πολύ διασπασμένη.

 

υποτίθεται ότι πρεπει να απεχω απο τροφες που εχουν υποστεί ζύμωση καθώς στο αιματολογικό τεστ δυσανεξίας εδειξε σταυρο στα μανιταρια και μαγια γενικά (ειναι ομαδα δηλ.)

τα μανιτάρια και η μαγιά είναι μύκητες όπως και το κεφίρ

 

τα βακτήρια που αναπτύσσονται στο τουρσί και το γιαούρτι δεν έχουν σχέση με μύκητες και δεν ανήκουν στην ίδια ομάδα με τα παραπάνω

 

το κεφίρ λόγω του ότι είναι μύκητας δεν συστήνεται για ένα πεπτικό με προβλήματα

 

δες κι εδώ

 

http://www.breakingtheviciouscycle.info/knowledge_base/kb/kefir.htm

Link to comment
Share on other sites

το κεφίρ λόγω του ότι είναι μύκητας δεν συστήνεται για ένα πεπτικό με προβλήματα

 

Αγλαία πάντως αυτό δεν ισχύει για την GAPS, η Campbell συστείνει και κεφίρ, και άλλους μύκητες όπως το κρασί και τα μανιτάρια.

Απλά προτείνει το κεφίρ να μπαίνει λίγο πιο μετά στην εισαγωγική δίαιτα γιατί προκαλεί πιο δραματικό die-off reaction.

 

Επίσης εξηγεί γιατί η παραδοσιακή anti-candida diet είναι λανθασμένη και καταστροφική για τα GAPS άτομα που (όπως υποστηρίζει) όλα τους υποφέρουνε από candida overgrowth.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία πάντως αυτό δεν ισχύει για την GAPS, η Campbell συστείνει και κεφίρ, και άλλους μύκητες όπως το κρασί και τα μανιτάρια.

Απλά προτείνει το κεφίρ να μπαίνει λίγο πιο μετά στην εισαγωγική δίαιτα γιατί προκαλεί πιο δραματικό die-off reaction.

 

ακριβώς το ίδιο λέει και η SCD πάνω στην οποία βασίστηκε η GAPS

 

και η Cambpell λέει ότι στην πρώτη φάση της δίαιτας που είναι η φάση της ίασης, το κεφίρ δημιουργεί προβλήματα

 

στη δεύτερη φάση που η ίαση έχει προχωρήσει και γίνεται η διεύρυνση του διαιτολογίου, τόσο η SCD όσο και η GAPS συστήνουν το κεφίρ

 

Επίσης εξηγεί γιατί η παραδοσιακή anti-candida diet είναι λανθασμένη και καταστροφική για τα GAPS άτομα που (όπως υποστηρίζει) όλα τους υποφέρουνε από candida overgrowth

 

νοίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα με την παραδοσιακή anti-candida diet είναι ότι μειώνει μεν την candida αλλά δεν μεταβάλλει τις επιπτώσεις στο πεπτικό

 

η GAPS προάγει σημαντικά την ίαση

 

και η SCD την προάγει αλλά η GAPS νομίζω ότι εξέλιξε τις παρεμβάσεις ίασης και γι' αυτό έχει πιο θετικά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Τόσο το γιαούρτι όσο και το κεφίρ προτείνονται στην Εισαγωγική φάση της δίαιτας (Introductory Diet) και μάλιστα στο πρώτο στάδιο αυτής, απλά με ένα μικρό χρονικό διάστημα διαφορά και αυτό όπως ανέφερα λόγω του die-off reaction.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο δεν το έχω ακόμη. Είδα όμως σε ένα από τα λινκ που έβαλε η Ρόζι, ότι στις θηλάζουσες προτείνει να προχωρήσουν κατευθείαν στην πλήρη δίαιτα, για να μετριάσει την επίδραση του die off. Υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο πρέπει να ισχύει και για τα μικρά παιδιά. Ακόμη κι αν κόψω το ψωμί π.χ. μου φαίνεται αδύνατο να κόψω όλους τους υδατάνθρακες στον μικρό και όλα τα φρούτα.

 

Πόσο καιρό κρατάει η ίντρο;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βιβλίο δεν το έχω ακόμη. Είδα όμως σε ένα από τα λινκ που έβαλε η Ρόζι, ότι στις θηλάζουσες προτείνει να προχωρήσουν κατευθείαν στην πλήρη δίαιτα, για να μετριάσει την επίδραση του die off. Υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο πρέπει να ισχύει και για τα μικρά παιδιά. Ακόμη κι αν κόψω το ψωμί π.χ. μου φαίνεται αδύνατο να κόψω όλους τους υδατάνθρακες στον μικρό και όλα τα φρούτα.

 

Πόσο καιρό κρατάει η ίντρο;

 

Αν το παιδί έχει αλλεργίες/πεπτικά προβλήματα τότε θα πρέπει να ακολουθηθεί η εισαγωγική δίαιτα. Το ίδιο ισχύει και για τη μαμά που θηλάζει.

Μπορείς να την παραλείψεις σε σένα αν το παιδί δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα και απλά θες να την εφαρμόσεις για γενική υγεία.

 

Το πόσο θα κρατήσει η Intro εξαρτάται από το μέγεθος του προβλήματος, δες στο MDC για αντίστοιχες περιπτώσεις με τη δική σας.

 

Τα φρούτα δεν τα κόβεις με την GAPS!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ. Κορίτσια μήπως μπορείτε να ποστάρετε καμιά συνταγή για τουρσάκι; Όλο με ξίδι βρίσκω. Εκτός κι αν βάλω μηλόξυδο....

 

Επίσης λίγο εκτός θέματος, αλλά αυτά που μουλιάζουμε τα βάζουμε στο ψυγείο για όση ώρα μουλιάζουν;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ξαδέλφη έχει εκκολπώματα / diverticular με διάρροιες / πυρετό και είναι σχεδόν 2 μήνες με αντιβίωση επειδή μόλις σταματά, ίσως όμως και από απλό γιαούρτι, ξανά τα 2 συμπτώματα.

Υποψιάζομαι πως αυτή η δίαιτα έχει να κάνει, τι λέτε, υπάρχει κάποια εμπειρία;

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Μια ξαδέλφη έχει εκκολπώματα / diverticular με διάρροιες / πυρετό και είναι σχεδόν 2 μήνες με αντιβίωση επειδή μόλις σταματά, ίσως όμως και από απλό γιαούρτι, ξανά τα 2 συμπτώματα.

Υποψιάζομαι πως αυτή η δίαιτα έχει να κάνει, τι λέτε, υπάρχει κάποια εμπειρία;

 

 

Δεν κατάλαβα καλά... Παίρνει επι 2 μήνες συνεχόμενα αντιβιωση;;;:confused:

 

Αυτό ακριβώς λέμε εδώ ότι από τις αντιβιωσεις( κ όχι μόνο) προκαλούνται τα περισσοτερα εντερικα προβλήματα κ προσπαθούμε παση θυσία να μην παίρνουμε...Αν η ξαδελφη σου παίρνει επι 2 μήνες δεν θέλω να ξέρω τι γίνεται μέσα στο καημενο το εντερο... Τι να πω κι εγώ ειδική δεν είμαι ας πουν οι κοπέλες που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία επι του θέματος.. Κ πυρετό τόσο καιρό εε;; :?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήρα καρύδα ολόκληρη φρέσκια από γνωστό supermarket... Πεντανοστιμη:mrgreen: λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα;;; Δηλαδή να πρέπει να πάρουμε πχ έτοιμη βιολογική αντι για φρέσκια κ να την επεξεργαστουμε εμείς;;

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία ευχαριστώ. Κορίτσια μήπως μπορείτε να ποστάρετε καμιά συνταγή για τουρσάκι; Όλο με ξίδι βρίσκω. Εκτός κι αν βάλω μηλόξυδο....

 

Επίσης λίγο εκτός θέματος, αλλά αυτά που μουλιάζουμε τα βάζουμε στο ψυγείο για όση ώρα μουλιάζουν;

 

Miriki συνταγη για τουρσι είχε γράψει η Αγλαια στο θέμα με τις αλλεργίες, θα είναι στις τελευταίες σελίδες..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα καλά... Παίρνει επι 2 μήνες συνεχόμενα αντιβιωση;;;:confused:

 

Αυτό ακριβώς λέμε εδώ ότι από τις αντιβιωσεις( κ όχι μόνο) προκαλούνται τα περισσοτερα εντερικα προβλήματα κ προσπαθούμε παση θυσία να μην παίρνουμε...Αν η ξαδελφη σου παίρνει επι 2 μήνες δεν θέλω να ξέρω τι γίνεται μέσα στο καημενο το εντερο... Τι να πω κι εγώ ειδική δεν είμαι ας πουν οι κοπέλες που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία επι του θέματος.. Κ πυρετό τόσο καιρό εε;; :?

 

Γράψε λάθος, σχεδόν 3,5 μήνες με ελάχιστες μέρες χωρίς. Πυρετός δεν είναι ιδιαίτερα ψιλός.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Μια ξαδέλφη έχει εκκολπώματα / diverticular με διάρροιες / πυρετό και είναι σχεδόν 2 μήνες με αντιβίωση επειδή μόλις σταματά, ίσως όμως και από απλό γιαούρτι, ξανά τα 2 συμπτώματα.

Υποψιάζομαι πως αυτή η δίαιτα έχει να κάνει, τι λέτε, υπάρχει κάποια εμπειρία;

 

Η GAPS diet αποτελεί εξέλιξη-βελτίωση της SCD diet που αναπτύχθηκε στις αρχές του 20ου αιώνα απο το γιατρό Sidney Haas

 

http://www.scdiet.org/1about/haasbiblio.html

 

Στη συνέχεια γράφτηκε ένα βιβλίο από την

 

Elaine Gottschall (που σπούδασε βιολογία, κυτταρική βιολογία και διατροφική βιοχημεία, ειδικά για να κατανοήσει το συγκεκριμένο θέμα)

 

Breaking the Vicious Cycle; Intestinal Health through Diet

 

http://www.breakingtheviciouscycle.info/elaine/it_all_began_with_a_child.htm

 

Η SCD diet αναπτύχθηκε για τη θεραπεία της ελκώδους κολλίτιδας (νόσος Crohn ) με καλά αποτελεσματα και αποδείχθηκε αρκετά αποτελεσματική και για το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου (σπαστική κολλίτιδα, IBS) αλλά και για άλλες ασνθένειες όπως οι αλλεργίες, τα εκζέματα, το αλλεργικό άσθμα, η ατοπική δερματίτιδα.

 

Η Campbell ως νευρολόγος, παρατήρησε ότι πολλά παιδιά με νευρολογικές διαταραχές (αυτισμό, σύνδρομο ελλειματικής προσοχής, δυσλεξία, δυσπαρξία κλπ) παρουσίαζαν σε ιδιαίτερα υψηλή συχνότητα (σε σχέση με το μέσο όρο του πληθυσμού) προβλήματα στο πεπτικό. Προσπαθώντας να ανακουφίσει τους ασθενείς από αυτά τα συμπτώματα, χρησιμοποίησε την SCD diet και διαπίστωσε ότι βελτιώνονταν και τα νευρολογικά συμπτώματα.

 

Έχοντας νεώτερα δεδομένα, έκανε προσθήκες και βελτιώσεις στην SCD diet και της έδωσε το νέο όνομα GAPS diet.

 

Αν ψάξεις με τους όρους diverticulosis and/or diverticulitis and SCD and GAPS θα βρεις κάποιο υλικό

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, γιατί έχω μπερδευτεί.

 

Ο σύζυγος έχει πρόβλημα με μύκητες, και ξεκίνησα να ψάχνω για anti-candida δίαιτα, με σκοπό να την εφαρμόζει κυρίως εκείνος (εγώ ποτέ δεν υπηρξα πειθαρχημένη στο φαγητό.) Έπεσα σε αυτό το σάιτ http://www.diagnostiki.gr/enimerosi/enimerosi_10.shtml όπου αναφέρει σύνδεση ανάμεσα σε κάντιντα και αυτοάνοσο όπως Hashimoto (το οποίο έχω!). Είδα και το σάιτ της Gaps diet, η οποία φαίνεται σχετικά εύκολη και θα ήθελα να την ακολουθήσω (αν καταφέρω βέβαια να κόψω τη ζάχαρη), αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς: η gaps diet αποτελεί anti-candida diet? Ή απλά ενισχύει το ανοσοποιητικό; Μήπως δηλαδή χρειαζόμαστε κάποια πιο περιορισμένη διατροφή;

 

ΥΓ: Σας προειδοποιώ ότι αν τελικά την ακολουθήσουμε, θα σας ταράξω στις ερωτήσεις!! Αν και μάλλον θα πάρουμε και το βιβλιο

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

http://woolymossroots.blogspot.com/2011/10/one-familys-experience-on-gaps-diet.html

In your words, what is the GAPS diet?

The GAPS diet is a temporary diet used to establish normal gut flora and repair any leaks in the gut walls. Having the wrong balance of gut flora and leaks in the gut walls can lead to a whole range of autoimmune reactions and diseases, from mild ones like eczema and allergies to serious problems such as lupus, autism, and rheumatoid arthritis. And since the immune system resides primarily in the gut, resistance to illness can also be compromised by gut problems.

 

The GAPS diet is very nourishing and allows the gut walls to heal by allowing no complex food molecules (which cannot be properly digested by a compromised gut). The diet allows no processed foods (such as white flour and sugar), as well as no starches (such as potatoes and corn), grains (such as wheat and oats), or complex sugars (which are present in sucanat and maple syrup, among others). Instead, the diet focuses on lots of healthy fats (like coconut oil and animal fats), along with meats, fruits, vegetables, bone broths, and fermented foods (which provide good bacteria to the gut).

Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι με ερωτησεις!

 

αυριο θα κανω την αποπειρα να φτιαξω αυτο το whey απο κατσικισιο γιαουρτι (πως μεταφραζεται;;; )και μετα 'λαχανο τουρσι'. Λεει οτι μετα απο 4 ημερες μπαινει ψυγειο κ οτι ειναι πληρως ετοιμο σε εξι μηνες!Απο ποτε μπορει ομως να καταναλωθει το ζουμι του κ το ιδιο το λαχανο; Δεν πιστευω σε εξι μηνες....!:roll:

 

επισης...αν θελουμε να αποφυγουμε τα γαλ/κομικα (και αυτο το whey δλδ) τι αλλο μπορουμε να κανουμε για τα τουρσια;

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα κανω την αποπειρα να φτιαξω αυτο το whey απο κατσικισιο γιαουρτι (πως μεταφραζεται;;; )και μετα 'λαχανο τουρσι'. Λεει οτι μετα απο 4 ημερες μπαινει ψυγειο κ οτι ειναι πληρως ετοιμο σε εξι μηνες!Απο ποτε μπορει ομως να καταναλωθει το ζουμι του κ το ιδιο το λαχανο; Δεν πιστευω σε εξι μηνες....!:roll:

 

το whey ονομάζεται τυρόγαλα όταν βγαίνει από το τυρί, για το "νερό" που βγαίνει όταν στραγγίζουμε το γιαούρτι δεν ξέρω αν έχουμε ειδική ονομασία στα ελληνικά

 

πού λέει ότι είναι έτοιμο μετά από 6 μήνες;

 

επισης...αν θελουμε να αποφυγουμε τα γαλ/κομικα (και αυτο το whey δλδ) τι αλλο μπορουμε να κανουμε για τα τουρσια;

Στα τουρσιά η ζύμωση γίνεται με γαλακτοβάκιλους. Αν βάλουμε το "νερό" του γιαουρτιού, βάζουμε λίγους γαλακτοβάκιλους που πολλαπλασιάζονται.

 

Όμως αυτό δεν είναι απαραίτητο.

 

Οι γαλακτοβάκιλοι υπάρχουν σε αφθονία στον αέρα και εγκαθίστανται παντού όπου μπορούν να βρούνε φαγητό. Εγκαθίστανται στο μίγμα αλεύρι-νερό για να το κάνουν μετά από λίγες μέρες προζύμι, εγκαθίστανται και στα λαχανικά για να τα κάνουν τουρσί. Το αλάτι εμποδίζει παθογόνα που μπορεί να το χαλάσουν αλλά αφήνει ελεύθερους τους γαλακτοβάκιλους.

 

Αν προσθέσεις και λίγο χυμό λεμονιού, διασφαλίζεις ακόμη περισσότερο το περιβάλλον για τους γαλακτοβάκιλους και αποτρέπεις ανεπιθύμητους επισκέπτές.

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι η σελιδα που εχει το βιντεο με αυτες τις πληροφοριες ηταν σε αυτο το τοπικ! ...http://www.thehealthyhomeeconomist.com/2010/06/video-making-sauerkraut/

 

ειναι το 2ο βιντεο.

 

Αγλαια θα δοκιμασω να κανω το τουρσι με..ολους τρους τροπους...και με λεμονι κ χωρις κ χωρις το ...'γιαουρτογαλα':P..

δλδ να το δοκιμασω (το ζουμι αρχικα) μετα την 4η μερα, θα ειναι υποθετω οκ...:roll:

 

ευχαριστω...!

Link to comment
Share on other sites

... αναλλοίωτα τμήματα τροφής μπορούν να εισέλθουν στη κυκλοφορία δια του εντερικού τοιχώματος, ιδιαίτερα όταν οι περισσότεροι από εμάς ακολουθούμε μία δίαιτα δυτικού τύπου, παίρνουμε διεγερτικά και αντιβιοτικά, τα οποία μπορούν να διαταράξουν την ισορροπία της εντερικής μικροχλωρίδας.

 

Link: http://www.nutromed.gr

 

Τα γράφουν και άλλοι λοιπόν.

Επεξεργάστηκαν by mesastoura
διόρθωση λινκ, επιλέξτε science μετά την αρχική σελίδα

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...