Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Όχι για το πρόσωπο Κατερίνα! :lol:

Ελαιόλαδο δεν μπορώ, είναι πολύ λιπαρό και δεν μ` αρέσει η μυρωδιά.

Οι ρυτίδες δεν σχετίζονται με τις κρέμες αλλά με τη διατροφή και τις τοξίνες, εγώ δεν έχω ούτε μια.

Εγώ σας είπα, για υδατική και μάσκα βάζω αυτά από το Wildroot που είναι εντελώς φυσικά, και για τα μάτια το Badger με το τριαντάφυλλο.

Και πάλι για καθαρισμό βιολογικό ροδόνερο, τίποτα άλλο.

 

Αντε Καλε και με τρομαξες! :lol:

 

Πάντως οι παππούδες στο χωριό του άντρα μου έκαναν φέτος μια πατέντα για γκουρμε ελαιόλαδο. Στο ελαιοτριβειο βαλαν λίγες φλουδες απο λεμόνι και έδωσε μια πολυ λεπτή μυρωδια στο λάδι

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως σ' αυτή την εγκυμοσύνη απέχω από τα καλλυντικά, σαπούνι ελάχιστο (χρησιμοποιώ κεφίρ κάθε βράδυ μετά το μπάνιο), για ενυδάτωση λάδι καρύδας και αλόη που φτιάχνω εγώ και για μάσκα ωμό μέλι με ροδοπέταλα.

Αλλά σκέφτομαι και το tallow, η αλόη και το λάδι καρύδας δεν είναι τόσο ενυδατικά, ξηραίνεται πολύ το δέρμα μου λόγω καιρού και εγκυμοσύνης.

Μόνο που δεν μπορώ να μυρίσω λίπος και ζωμό τον τελευταίο καιρό :?

 

Άμα ανακατέψεις σε ένα βαζάκι λάδι καρύδας και λίγο ελαιόλαδο,δε θα μυρίζει τόσο πολύ πιστεύω.Εγώ αυτό έχω κάνει!Αιθέρια έλαια επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη?Βάλε κι από αυτά κάνα δυο σταγόνες

Link to comment
Share on other sites

Κaterinoula23 κάνω full για να μπορέσει ο οργανισμός να συνηθίσει και ξεκινώ intro σε λίγο καιρό. Στο βιβλίο δεν γράφει καθόλου για τυριά, τα αναφέρει στο site gaps η Cambpell; Φρέσκια κρέμα πού βρίσκετε;

Link to comment
Share on other sites

δ ετρωγα ενα μαγγαλι καρβουνα καλυτερα...απο τοτε που σας ανακαλυψα μου κανε εντυπωση,κ επειδη ειμαι κ λιγο προληπτικη,ελεγα εχει γουστο να μας τυχει τιποτα...κ ετυχε...η μεγαλη μου πριν 2 βδομ εκανε κολπιτιδα κ πηρε αντιβιωση,κ πώς την ετρεμα...απο κυριακη ανεβασε πυρετο με βηχα κ παρατηρησαμε κ ασπρη γλωσσα...σημερα πηγαμε στο γιατρο κ μας βρηκε οτι εχει ιωση κ ΚΑΝΤΙΝΤΑ...κ τωρα τι???μας εδωσε γελη να βαζουμε στο στομα...πρεπει να ακολουθησουμε gaps??ωωωχ...ειμαι να σκασω....

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

επρεπε την περιοδο που επαιρνε αντιβιωση να την προσεξεις με γκαπς διατροφη και φουλ προβιοτικα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω λαρδι στο πρόσωπο μου! Εδω δεν μπορώ να το μυρισω στα φαγητά μέσα και θα το βάλω πάνω μου;;;; Καλυτερα να μην βάλω τίποτε!

Κι εγω μην νομίζεις δεν βάζω τακτικά, μόνο όταν έχω ανάγκη. Το θέμα μου είναι μήπως έτσι επιταχύνουμε τις ρυτιδες... Σε ένα άλλο τοπικ έπεσε το μάτι μου σε ένα post για μια κοπέλα που χρησιμοποιεί ελαιόλαδο...

 

Εγώ βάζω ελαιόλαδο, δεν είναι καθόλου πρακτικό αλλά τα αποτελέσματα υπέροχα ! :-)

 

Δεύτερη ζύμωση κεφίρ νερού με φρέσκα φρούτα μέσα ή έξω από το ψυγείο ?

 

και το κεφίρ σκέτο πόσο καιρό διατηρείται στο ψυγείο? κάπου διάβασα ένα μήνα!!

 

rosie οι σπόροι σου στέλνουν φιλιά !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ τώρα τι?σκέφτομαι να την πάω σε ομοιοπαθητικο.προβίοτικα της έδινα.έχουμε ένα θέμα όμως με τον μπαμπά που δ χαλάει χατίρι ειδικά στα γλυκά..

 

E den γινεται......πρεπει να τα κοψει. Δωσε κομματια λαδι καρυδας να τρωει, ειναι καλυτερο απο οποιαδηποτε γελη. Οι μυκηττες δεν σκοτωνονται ετσι ευκολα. Απλα θα επανερχονται με καθε ευκαιρια.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοηθήστε, έχω ερώτηση πάνω στα προβιοτικά, περάσαμε μία περιπέτεια με τη μικρή μου και έπρεπε να της ξεκινήσουμε αντιβίωση, θέλω να της δώσω bio kult, τα παρήγγειλα από το red και τους παρακάλεσα να μου τα στείλουνε άμεσα, τα περιμένω τις επόμενες μέρες. Η μικρή μου είναι 5 χρονών, πρέπει να της τα ξεκινήσω σιγά σιγά; δεν έχει ξαναπάρει και τί ποσότητα ΄να της δώσω;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοηθήστε, έχω ερώτηση πάνω στα προβιοτικά, περάσαμε μία περιπέτεια με τη μικρή μου και έπρεπε να της ξεκινήσουμε αντιβίωση, θέλω να της δώσω bio kult, τα παρήγγειλα από το red και τους παρακάλεσα να μου τα στείλουνε άμεσα, τα περιμένω τις επόμενες μέρες. Η μικρή μου είναι 5 χρονών, πρέπει να της τα ξεκινήσω σιγά σιγά; δεν έχει ξαναπάρει και τί ποσότητα ΄να της δώσω;

 

Στο βιβλίο γράφει την σειρά των γαλακτοκομικών. Σίγουρα το διαβασες όλο;

 

Επίσης στο κεφάλαιο με τα προβιοτικα αναφέρει την ποσότητα για κάθε ηλικία. Δεν νομίζω να χρειάζεται και πολυ σταδιακά μιας και μετα την αντιβιωση έχει πολυ μεγάλη ανάγκη ο οργανισμός. Ξεκινά με 1 μετα με 1 πρωί / βραδυ και βλέπε αντιδράσεις μέχρι να δώσεις την ποσότητα που πρεπει.

 

Εμένα η δικια μου μια χαρα δέχεται τα 4 και ultra levure 2 που έχει bullardi χωρίς πρόβλημα μετα την αντιβιωση.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ τώρα τι?σκέφτομαι να την πάω σε ομοιοπαθητικο.προβίοτικα της έδινα.έχουμε ένα θέμα όμως με τον μπαμπά που δ χαλάει χατίρι ειδικά στα γλυκά..

 

Δεν γίνεται έτσι! Το παιδι θα τυρρανιεται απο τις κολπιτιδες μια ζωή. Γνώμη όλων μας εδω είναι τώρα που είναι μικρό κανε υπομονή και κανε σωστή θεραπεία και θα σε ευγνώμονει σε όλη της τη ζωή! Τουλάχιστον άμυλα και γλυκά πρεπει να τα κοψεις και να δίνεις προβιοτικες τροφές.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι συμπτώματα έχει η κολπίτιδα σ' ένα τόσο μικρό κοριτσάκι;

Πρώτη φορά ακούω ότι συμβαίνει σε παιδιά.

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σοβαρό, πρέπει να έχει προσβληθεί από μύκητες το εντεράκι του παιδιού για τα καλά.

 

Μπαμπουράκι εγώ το βάζω μέσα στο ψυγείο γιατί κάνω πολύ μεγάλη ποσότητα κάθε φορά και θέλω να καθυστερήσει η δεύτερη ζύμωση και να μην ξυνίσει πολύ.

Αν θα το καταναλώσεις σύντομα άσε το έξω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δικια μου μια χαρα δέχεται τα 4 και ultra levure 2 που έχει bullardi χωρίς πρόβλημα μετα την αντιβιωση.

 

 

 

κατα τη διαρκεια της αντιβιωσης δε δινουμε καθολου καψουλες(αφου θα τις "αχρηστεψει" η αντιβιωση)??

δηλ η θεραπεια ξεκιναει μετα το τελος?

 

φανταζομαι τροφες-προβιοτικα ειναι οκ kai λαδι καρυδας

Link to comment
Share on other sites

απο λιγο που διαβασα η ομοιοπαθητικη βοηθαει ετσι??σημερα νιωθω πολυ ασχημα.εχω στενοχωρηθει παρα πολυ...και η μπεμπα εχει πυρετο,κολλησε την ιωση της μεγαλης κ νομιζω πωσ κ εγω ακολουθω....

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

οΧΙ κοριτσια, παραλληλα με την αντιβιωση βομβαρδιζουμε τον οργανισμο με προβιοτικα σε καψουλες αλλα και τροφες. Εγω συνηθως αφηνω να περασει λιγη ωρα μετα την αντιβιωση και δινω χαπι προβιοτικο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο λιγο που διαβασα η ομοιοπαθητικη βοηθαει ετσι??

 

Να απαλλαγεις απο καντιντα? Μπααααα.......αν ηταν ετσι καμμια μας δεν θα χε προβλημα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera εγώ γνωρίζω ότι μετά την αντιβίωση χρειαζόμαστε προβιοτικά γιατί η αντιβίωση καταστρέφει και την κακή και την καλή χλωρίδα άρα πάει χαμένη.

Αλλά φυσικά καλό είναι να τα παίρνουμε σε κάποια μικρή ποσότητα, κυρίως από τις τροφές, για να μην έχουμε προβλήματα πέψης και διάρροιας.

Κάποια σ' ένα blog το εξηγούσε αναλυτικά, δεν θυμάμαι τώρα, ίσως η Sarah?

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαια, αυτο λεω. Απλα αφηνω να περασει κανα μισαωρο μη πανε τα προβιοτικα και πεσουν πανω στην αντιβιωση και πεθανουν αμεσως.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τι συμπτώματα έχει η κολπίτιδα σ' ένα τόσο μικρό κοριτσάκι;

Πρώτη φορά ακούω ότι συμβαίνει σε παιδιά.

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σοβαρό, πρέπει να έχει προσβληθεί από μύκητες το εντεράκι του παιδιού για τα καλά.

 

Μας διεγνωσαν το e coli κ ο παιδιατρος είπε οτι είναι κάτι πολύ συνηθισμένο σ αυτη την ηλικία κ οτι δ μιλάμε γ κάποια ευαισθησία.σήμερα όμως η μεγάλη μας έκανε παράπονα οτι έχει φαγουρα κ είδαμε οτι ήταν κ πολύ κόκκινη η περιοχή.δ θέλω να της δωσω κ άλλη αντιβιωση.το πρωι πάμε γ καλλιέργεια να δούμε τι γίνεται.την καθυστέρησαμε λόγω ίωσης που περάσαμε κ περνάμε... :-( έχω στενοχωρηθει πολύ..ανέβασε πυρετό κ η μπέμπα κ δ ξέρω τι να κανω πρώτα..ουφ!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Έχω καλά και κακά νέα.

Ας αρχίσω με τα δεύτερα: Η μητέρα μου, 65+ τώρα ταλαιπωρείται με ουρολοιμώξεις & κυστίτιδα τώρα.16/1 furolin , 23/1 νοροσιν & σήμερα φλαζιλ

Και φυσικά ότι εγώ λέω μπαίνει από το ένα και βγαίνει από το άλλο. Απογοήτευση ...

 

Τα καλά είναι τα δικά μου. Μετά από υπομονή με την θεραπευτική δόση bio-kult ( και υδάτινη βοήθεια στο μεσοδίαστημα) το έντερο άρχισε πάλι να κινείται. Παρασκευή, χθες ...

Από το ένα πήγα στο τέσσερα http://gapsdiet.com/Stools.html

 

Μόνο που είναι κάπως χλωμά http://www.realage.com/gastrointestinal/what-poop-colors-say-about-your-health?ha=1&eid=1010676973&memberid=14244090 ...

 

α! έχω βγει πλέον από την intro.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

i0370e00.jpg

 

http://www.fao.org/docrep/012/i0370e/i0370e00.htm

 

 

αξίζει να το κοιτάξετε, από τον Οργανισμό Γεωργίας και Τροφίμων, μια μελέτη 12 αυτόχθονων πληθυσμών του πλανήτη που ακόμη η διατροφή τους βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό σε τρόφιμα εκτός εμπορίου

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και από μένα. Βρέθηκα στο θέμα σας ψάχνοντας πληροφορίες σχετικές με τις αλλεργίες. Έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών που έχει ΓΟΠ και από ότι μας είπαν γιατροί (και πλέον το βλέπω και στην πράξη) υπάρχει σύνδεση με την αλλεργία στα γαλακτοκομικά και ενδεχομένως και σε κάτι άλλο. Διαβάζω εδώ και 1,5 μήνα περίπου τις αναρτήσεις σας (δεν έχω τελειώσει ακόμα ) καθώς και τις σελίδες στις οποίες παραπέμπετε και επειδή έχει και ο σύζυγος ατοπική δερματίτιδα αλλεργικής φύσεως , σκέφτηκα σοβαρά να ακολουθήσουμε και εμείς αυτή τη διατροφή και έτσι παράγγειλα το βιβλίο, μια κοπέλα από δω μου έστειλε κάποιες συνταγές και έχω αρχίσει τις δοκιμές. Έχω όμως μερικές απορίες:

• Δεδομένου ότι αφαιρείς αρκετά πράγματα από τη διατροφή( έτσι όπως τουλάχιστον έχει διαμορφωθεί σήμερα), συμβουλευτήκατε κάποιον ειδικό πριν ξεκινήσετε; Η Ιntro πρέπει να ναι σοκ για τον οργανισμό Υπάρχει κάποιος πχ διατροφολόγος;.

• Ο σύζυγος παρότι ταλαιπωρείται χρόνια από αλλεργίες και θέλει να προσπαθήσει, δυσκολεύεται πολύ με την ιδέα αποφυγής του ψωμιού και των ζυμαρικών, έχετε κάτι να προτείνετε για αυτό; Δοκίμασα δύο συνταγές με αλεύρι καρύδας ,αλλά τζίφος. Υπάρχει κάποιο υποκατάστατο; Κάνατε κάτι εσείς;

• Γενικά σε πόσο διάστημα είδατε αποτελέσματα; Αν έχω καταλάβει καλά το διάστημα εφαρμογής είναι 1-2 χρόνια, μετά από αυτό όμως επιστρέφοντας στην κανονική διατροφή ξαναεμφανίσατε προβλήματα;

• Τέλος, είδα αρκετές ξένες σελίδες από τις οποίες παραγγέλνετε υλικά, κάποια από αυτά, όπως το αλεύρι καρύδας το είδα και σε ελληνικό site, υπάρχει κάποια διαφορά στην ποιότητα; Οι τιμές είναι περίπου ίδιες

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Βρέθηκα στο θέμα σας ψάχνοντας πληροφορίες σχετικές με τις αλλεργίες. Έχω ένα κοριτσάκι 7 μηνών που έχει ΓΟΠ και από ότι μας είπαν γιατροί (και πλέον το βλέπω και στην πράξη) υπάρχει σύνδεση με την αλλεργία στα γαλακτοκομικά και ενδεχομένως και σε κάτι άλλο. Διαβάζω εδώ και 1,5 μήνα περίπου τις αναρτήσεις σας (δεν έχω τελειώσει ακόμα ) καθώς και τις σελίδες στις οποίες παραπέμπετε και επειδή έχει και ο σύζυγος ατοπική δερματίτιδα αλλεργικής φύσεως , σκέφτηκα σοβαρά να ακολουθήσουμε και εμείς αυτή τη διατροφή και έτσι παράγγειλα το βιβλίο, μια κοπέλα από δω μου έστειλε κάποιες συνταγές και έχω αρχίσει τις δοκιμές. Έχω όμως μερικές απορίες:

• Δεδομένου ότι αφαιρείς αρκετά πράγματα από τη διατροφή( έτσι όπως τουλάχιστον έχει διαμορφωθεί σήμερα), συμβουλευτήκατε κάποιον ειδικό πριν ξεκινήσετε; Η Ιntro πρέπει να ναι σοκ για τον οργανισμό Υπάρχει κάποιος πχ διατροφολόγος;.

• Ο σύζυγος παρότι ταλαιπωρείται χρόνια από αλλεργίες και θέλει να προσπαθήσει, δυσκολεύεται πολύ με την ιδέα αποφυγής του ψωμιού και των ζυμαρικών, έχετε κάτι να προτείνετε για αυτό; Δοκίμασα δύο συνταγές με αλεύρι καρύδας ,αλλά τζίφος. Υπάρχει κάποιο υποκατάστατο; Κάνατε κάτι εσείς;

• Γενικά σε πόσο διάστημα είδατε αποτελέσματα; Αν έχω καταλάβει καλά το διάστημα εφαρμογής είναι 1-2 χρόνια, μετά από αυτό όμως επιστρέφοντας στην κανονική διατροφή ξαναεμφανίσατε προβλήματα;

• Τέλος, είδα αρκετές ξένες σελίδες από τις οποίες παραγγέλνετε υλικά, κάποια από αυτά, όπως το αλεύρι καρύδας το είδα και σε ελληνικό site, υπάρχει κάποια διαφορά στην ποιότητα; Οι τιμές είναι περίπου ίδιες

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο post.

 

Καλημέρα.

Ελπίζω να βρεις άκρη με τα προβλήματα που αναφέρεις. Και εγώ είχα μωρό με κρυφή παλινδρόμηση και για αυτό ξέρω τι περνάς. Αφου πρώτα διαβάσεις το θέμα εδώ θα δεις ότι πολλές απορίες σου θα λυθούν, για να μην πω όλες. Για αυτό και δεν γράφουμε πια τόσο πολύ, αφού όλα σχεδόν τα έχουμε απαντήσει.

Παρόλα αυτά, επειδή καταλαβαίνω την αγωνία σου, θα σου απαντήσω με τη σειρά στα ερωτήματά σου.

Δεν υπάρχει κανείς gaps practitioner στην Ελλάδα δυστυχώς. Έτσι ακολουθούμε τη διατροφή με προσωπική μελέτη μέσα από τα αντίστοιχα βιβλία και κάνοντας ερωτήσεις στα αντίστοιχα γκρουπς (διαβάζοντας εδώ θα συναντήσεις και τα λινκς).

Η ίντρο είναι όντως σοκ για τον οργανισμό αλλά πας πιο γρήγορα προς την ίαση. Θα διαβάσεις εδώ τις ιστορίες μας από την ίντρο και θα καταλάβεις.

Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να πάθεις κάτι σοβαρότερο από ότ,ι ήδη έχεις δεδομένου ότι ακολουθείς πιστά το βιβλίο και ενημερώνεσαι διαρκώς. Όποια απορία έχεις που δεν έχει ήδη απαντηθεί σε αυτό το θέμα μπορείς να τη ρωτήσεις.

Ο άντρας μου να δεις κόλλημα με το ψωμί. Εδώ θα βρεις εναλλακτικές συνταγές για ψωμί για να βολευτεί στην αρχή. Ο δικός μου όταν είδε την βελτίωση κατάλαβε ότι αξίζει μια τέτοια θυσία για λίγο ώστε να αισθάνεται καλύτερα. Πρέπει να ενημερωθεί και αυτός και να μην ξεκινήσετε απότομα. Καλύτερα πρώτα με φουλ γκαπς και μετά ιντρο.

 

Αν ένας οργανισμός έχει πολλά προβλήματα καλό θα είναι και μετά την γκαπς να μην επιστρέψει στα τελείως τζανκ αλλά να κρατήσει ένα μέτρο στην κατανάλωση όσων ενοχλούν. Αν ακολουθήσεις τη διατροφή θα δεις ότι κάποια στιγμή από μόνος σου δεν τα ζητάς. Γίνεται ένα κλικ στο μυαλό.

 

Εμείς με τη μικρή είδαμε βελτίωση στους 3 μήνες. Δεν μπορούσε να φάει καθόλου γαλακτοκομικά, για αυτό και τη θήλαζα ως τα 3. Κάθε περίπτωση όμως είναι διαφορετική.

 

Κάποια πράγματα δεν τα βρίσκουμε εδώ ή τα βρίσκουμε πολύ πιο ακριβά. Θα πρέπει να κάνεις τις δικές σου σγκρίσεις. Δεν είναι όλα αυτά που παραγγελνουμε απαραίτητα για τη διατροφή. Είναι για να έχουμε εμείς ποικιλία.

Τα βασικά για τη διατροφή είναι προβιοτικές τροφές (γιαούρτι, κεφίρ, τουρσί), που τις φτιάχνεις μόνη σου, ζωμοί (που επίσης φτιάχνεις μόνη σου), κρέας και αυγά. Τα υπόλοιπα είναι υποστηρικτικά και επιπλέον αν τα θες.

 

Καταλαβαίνω ότι αισθάνεσαι πελαγωμένη.Όλοι έτσι ήμασταν στην αρχή. Διάβασε εδώ τα σχετικά θέματα, πάρε και ξεκοκκάλισε το βιβλίο, προετοιμάσου κατάλληλα με τροφές αλλά και ψυχολογικά και οργάνωσε το χρόνο σου πριν ξεκινήσεις. Μην βιαστείς.

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή αρχή και θετική σκέψη και όλα θα φτιάξουν.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...